Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Young Adult & Fantasy  ›  Třpytný dvůr 2: Půlnoční klenot

Třpytný dvůr 2: Půlnoční klenot

Autor:
Richelle Mead
Originální název:
The Glittering Court: Midnight Jewel
Překlad:
Jan Netolička
Žánr:
Young Adult & Fantasy
ISBN:
978-80-7498-246-0
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
06. 11. 2017

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Třpytný dvůr 2: Půlnoční klenot

Ve druhém dílu série Třpytný dvůr poodhaluje Richelle Mead svět temných intrik na pozadí dokonalosti, krásy a bohatství...

Mira není jako ostatní dívky ze Třpytného dvora. Z domova ji vyhnala válka a ani útěk do jiné země jí nepřinesl štěstí. I tam byla vystavena příkořím a nespravedlnostem, a tak utíká dál, až ke Třpytnému dvoru, kde se z chudých dívek stávají dokonalé dámy a vhodné manželky pro bohaté muže v daleké Adorii.
Miřino prokletí jako by ale nemělo konce: také tady se pro svůj původ stává terčem posměchu a ponížení. Ona se ale nehodlá vzdát! S vizí lepšího budoucího života přes den společensky konverzuje s bohatými nápadníky, zatímco po nocích se pouští do mnohem nebezpečnějších dobrodružství...
S maskovanou tváří se vydává do města, aby tam svým vlastním způsobem bojovala s nespravedlností a zároveň získala prostředky, které jí pomůžou k nezávislosti. Společníkem je jí při tom nejen legendární vůdce místních pirátů, ale také cynický Grant Elliot, jehož počáteční opovržení vůči Miře rychle vystřídá obdiv. A po obdivu se dostaví ještě docela jiný cit...
Také Mira je do něj zamilovaná. Co teď? Všechno, o co v životě usilovala, má konečně na dosah. Bylo by od ní rozumné riskovat vytouženou svobodu kvůli lásce?


Dotaz k produktu Třpytný dvůr 2: Půlnoční klenot

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Richelle Mead

Richelle Mead

Richelle Mead se narodila roku 1976 ve znamení Štíra. Vystudovala umění a komparativní religionistiku, ale v současnosti je spisovatelkou na plný úvazek. Celosvětovou slávu si získala především Vampýrskou akademií, na kterou volně navazují Pokrevní pouta, obrovský ohlas získala i série Sukuba.

V češtině všechny Richelliny knihy vydalo nakladatelství DOMINO. A co vaše oblíbená autorka dělá, když zrovna nepíše? Sleduje pokleslé reality show, cestuje, ochutnává neobvyklé koktejly a kupuje si oblečení. Spoustu oblečení. Svědomitým pitím kafe se dopracovala k závislosti na kofeinu. S tou už se smířila. Nadále se však snaží bojovat s tendencí odkládat věci tak dlouho, jak je to jenom možné.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Návrat na Třpytný dvůr

12. 04. 2018  |  Recenzoval: Recenzárium

Mirabel Viana není křehká dívka, která by si neuměla sama poradit. Její život nebyl žádné peříčko a po útěku ze své rodné země, kterou zmítala válka, se snažila najít štěstí v Osfridu. Ale ani tam to nebylo snadné a Mira se navíc jako Sirminičanka musí neustále vyrovnávat s předsudky a opovržením. Smlouva u Třpytného dvora by ji mohla zajistit svobodu, lepší budoucnost, a především by získala příležitost, jak pomoci svému bratrovi Lonzovi, kterému se věci vymkly z rukou a dostal se do problému. Miru čekají mnohá dobrodružství, ale také těžká rozhodnutí.


Přes Cedrika Thorna je Mira přijata ke Třpytnému dvoru. Tento výnosný podnik, který společensky vzdělává prosté dívky po všech stránkách, následně je převáží za moře do vzdálené Adorie a tam je nabízí bohatým mužům za manželky, poskytuje Miře naději. V Adorii se zúčastňuje plesů a společenských událostí, avšak manželství není pro Miru lákavou vyhlídkou, jelikož je nespoutaná, tvrdohlavá a vzpurná. Jen těžko by zvládala svoji povahu držet na uzdě.

Cestou do Adorie navíc uzavře dohodu s Grantem Elliotem, tajným agentem, že mu bude obstarávat informace o spiknutí. Zrádci se totiž ukrývají i mezi samotnými nápadníky a ani mistr převleků, jakým je Grant, nemá takové možnosti a přístup k vlivným mužům jako Mira. Mira za své služby dostává výměnou informace o Lonzovi. Do toho všeho ji cestu zkříží pirát Tom Rukáv, po jehož boku Mira vyráží pod rouškou noci do ulic konat spravedlnost. Samozřejmě za to dostává svůj zasloužený podíl.

"Opravdu chcete být andělem pomsty, který napravuje všechny špatnosti světa? Nabízím vám možnost, jak se jím stát. [...]
"Popřemýšlím o tom," řekla jsem nakonec.
Tom mě vzal za ruku a políbil mi ji. Přitom už pomalu couval. "Přemýšlet nestačí, Aviel."
"Aviel?"
"Anděl musí mít jméno. Proč by to nemohla být nebeská ochránkyně žen a nevinných? Pokud to nepovažujete za rouhání."
Zasmála jsem se a také jsem pomalu couvala zpátky na ulici. "Po tom všem, co jsme dnes v noci dělali, to už je jedno."
Rozloučil se se mnou hlubokou úklonou. "Pak se tedy uvidíme zítra, má lady Aviel."

Dokáže Mira získat dostatek prostředků na vyplacení se ze smlouvy a na záchranu svého bratra? Jsou podniky Toma Rukáva čestné, nebo se za tím skrývá něco pirátského? A jak se Mira vypořádá s pocity, které začíná pociťovat k cynickému Grantovi? Nové dobrodružství začíná!

Pro Miru jsou důležité její přítelkyně služebná Adelaide a pradlena Tamsin. V knize Třpytný dvůr nám svůj příběh vyprávěla Adelaide, v Půlnočním klenotu přišla na řadu Mira. Není proto žádným tajemstvím, na koho se můžeme těšit příště. Přiznám se, že příběh Miry mě bavil o něco více než ten Adelaidin. Je však opravdu těžké toto porovnávat, jelikož obě dívky jsou povahově naprosto odlišné, a i jejich dějové linky se odebírají každá jiným směrem.

Nebojácnou Miru jsem si velmi rychle oblíbila. Vrhá se střemhlav do nebezpečí, chrání své přátelé a její skutky jsou ušlechtilé. Je inteligentní, vášnivá a nezkrotná. Richelle Mead se opět povedlo vdechnout život skvělému charakteru. Celkově je kniha opět krásně čtivá, výpravná a napínavá.

Milostná linka nesměla chybět ani zde a oba protagonisty je opravdu radost sledovat. Postavu Granta - drsného, neupraveného muže s cynickými poznámkami - si nešlo nezamilovat. Není to ten typ, který by vám skládal básně a hrál pod okny serenádu, ale nudit se s ním rozhodně nebudete.

Půlnoční klenot je volným pokračováním, takže se nelekejte, že bez znalosti předchozího titulu si knihu neužijete. Příběh Miry je naprosto odlišný od příběhu Adelaide, takže jednotlivé díly se mohou číst na přeskáčku. Pro ty, co četli Třpytný dvůr, nemusí být tedy odrazující, že by se jednotlivé pasáže v obou knihách opakovaly. Příběhy se vzájemně prolínají a opakuje se jen ty pasáže, které slouží k zapasování částí do celku. Jinak je děj naprosto odlišný a popisován z perspektivy jiné dívky.

Richelle Mead píše pro masy a její úspěch tkví ve velmi čtivých a svižných románových sériích. Tou nejslavnější z nich je mimo jiné Vampýrská akademie. V sérii Třpytného dvora však neočekávejte žádné nadpřirozeno, jelikož se v tomto případě jedná o historicko-romanticko-dobrodružný román, kde nefiguruje magie ani upíři s vlkodlaky, a přesto se jedná o knihy dějové velmi přitažlivé.

Je pravda, že některé věci popsány v tomto universu, které autorka stvořila, občas nedávají smysl, jako například prazvláštní pravidla pro vyznavatele té nebo oné víry, ale to je spíše taková maličkost, než aby to nějak narušilo celkový čtenářský zážitek. Knihy za přečtení rozhodně stojí a já už se nemůžu dočkat dalšího příběhu - k mé lítosti poslednímu z této série, jelikož příběh Tamsin uzavře toto milé universum plné sympatických charakterů. Ale žádné chmury, stále se máme nač těšit.

Půlnoční klenot je plný akce, napětí, přátelství a v neposlední řadě i romantiky

12. 03. 2018  |  Recenzoval: Charmedka

Válečná uprchlice Mira byla vyhnána ze své domovské země a vtažena do jiné, která se dá označit přinejlepším za nehostinnou. Zvláštní shodou náhod se jí naskytne šance znovu utéct, tentokrát prostřednictvím Třpytného dvora.

Třpytný dvůr, škola a obchodní podnik zároveň, je místem, kde se z chudých dívek stávají dámy z vyšší třídy určené k uzavření manželství s mocnými a bohatými muži z Nového Světa. Právě tam je Mira pronásledována nejen ostatními klenoty Třpytného dvora, ale také svými nápadníky, kterým by měla potenciálně dát svůj život.

Během dne se řídí pokyny, učí se etiketě a zvykům, které jí pomohou získat anonymitu, a dokonce si najde pár opravdových přátel – přímou služebnou Adelaide a ambiciózní pradlenu Tamsin. Ovšem v noci spřádá Mira úplně jiný plán, takový, který by jí při odhalení mohl u nejvyššího soudu Adorie vynést i oprátku.

Něco ke knize
Mira utekla ze své země, která je zmítána válkou, aby žila nejen lepším životem, ale aby také zachránila svého bratra, jedinou rodinu, která ji zbyla. Lonzo sice žije, ale je vázán smlouvu ve velmi těžké službě, ze které se dá pouze vykoupit ne zrovna malou částkou.

Miře se otvírají ale nové možnosti, může se stát součástí Třpytného dvora, podniku, který vychovává chudé, mladé a krásné dívky v ženy, které se provdají za ty nejbohatší muže v Novém světě. Je to svět plný etikety, dobrých mravů a nádherných šatů. Ač kvůli svému původu musí snášet nenávistné pohledy, je nadaná a okouzlující.

Během svého výcviku a hledání vhodného partnera ale spřádá plány, jak vykoupit Lonzovu svobodu a protože její krev je divoká a nespoutaná, v noci tajně utíká a bojuje za spravedlnost.

Moje hodnocení a dojmy
Loni vyšel první díl série Třpytný dvůr od velmi úspěšné spisovatelky Richelle Mead. Richelle Mead jsem si zamilovala již po přečtení první knihy, kterou byla Vampýrská akademie a stále patří mezi moje nejoblíbenější autorky.

Třpytný dvůr se trochu vymyká ostatní její tvorbě, jelikož se tu nevyskytuje žádné nadpřirozeno, což pro někoho může být malinko zklamáním, ale pro někoho dalšího naopak příjemná změna. Mě Třpytný dvůr velmi zaujal a moc jsem se těšila na jeho pokračování.

V úvodním dílu jsme se seznámily s celým konceptem a hraběnkou Adelaide. Půlnoční klenot se zaměřuje ale na další postavu a to Miru. Zrovna Mira mi byla strašně sympatická, takže na její příběh jsem byla strašně zvědavá a rozhodně mě nezklamal.

První díl byl plný učení se správné etiketě, blýskavých šperků a nadýchaných šatů, zkrátka holčičí ráj. Půlnoční klenot už není taková cukrová vata a to i díky nespoutané hrdince, kterou Mira rozhodně je.

Rozjezd byl trochu pomalejší, možná z toho důvodu, že se velmi podobal prvnímu dílu a kromě cesty do Adorie se toho moc nedělo. Prvních cca 140 stránek mi trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale poté už jsem nebyla schopna knihu odložit, jak mě příběh vtáhl.

Během čtení si zopakujete pár scén, které již znáte z pohledu Adelaide, ale je jich minimum a nijak neruší, naopak mě ta propletenost v příběhu bavila. Tedy kromě toho začátku, jak jsem se již zmiňovala.

Mira je úžasná hrdinka a názor na ní jsem nezměnila, spíše jsem si ji ještě více oblíbila. Je to bojovnice, která bojuje nejen za sebe, ale hlavně za svou rodinu, pro kterou je ochotná vzdát se i své svobody a vykoupení. Umí se chovat jako dáma, ale když je třeba, ohání se dýkou. A Grant ? Tak to je taková velká záhada, ovšem v dobrém slova smyslu. Sice občas máte chuť je proplesknout, protože se chovají impulzivně, ale přesto jsou to vážně skvělé postavy s výborně propracovaným charakterem.

Půlnoční klenot je plný akce, napětí, přátelství a v neposlední řadě i romantiky. A i když jsem si dobrodružství v čele s Mirou užila, nemůžu se dočkat třetího dílu

Richelle Mead má na poli young adult ještě stále co říct

02. 02. 2018  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Třpytný dvůr ma pred časom presvedčil, že autorka Richelle Mead ešte na poli young adult nepovedala posledné slovo a znovu natrafila na námet pre úspešnú sériu. Prvý diel predstavil zbrusu nový svet a s ním hrdinky, ktoré stojí za to spoznať. Ak ste náhodou ešte nemali tú česť, rozhodne to napravte čím skôr. Inak sa pripravíte o príjemný čitateľský zážitok. Odporúčam čítať knihy v určenom poradí, aby ste si ich vychutnali komplexne a so znalosťou všetkých postáv a okolností. Půlnoční klenot sa primárne venuje Mire, ktorej príbeh sa začal odvíjať už v predošlej časti. Musím vás však vopred upozorniť na skutočnosť, o ktorej som netušil. Myslel som, že sa dočkáme relatívne samostatného osudu ďalšej postavy, ako to býva u sérií zvykom, no Půlnoční klenot má trochu inú kompozíciu. Autorka zvolila odlišný postup (ťažko povedať, či šťastne) a prakticky nám predostiera rovnaké udalosti ako predtým, len cez Mirinu optiku.

"Zhluboka jsem se nadechla a opřela se o dům. S překvapením jsem si uvědomila, že se chvěju. Skutečně jsem právě vyhrožovala dívce, že ji zohyzdím, jestli o mně bude roznášat klepy? Neměla jsem v úmyslu vyhrůžku splnit, ale i z tohohle pokusu zastrašit ji jsem si připadala ničemná. Udělala jsi, co jsi musela, Miro, řekl mi vnitřní hlas silně. Musíš se dostat k Lonzovi. Nemůžeš riskovat, že tě odtud vyhodí kvůli pomluvám nějaké slečinky."

Mira pochádza z chudobných pomerov, navyše jej domov trpí pod jarmom vojny. Istú nádej jej poskytuje vyhliadka budúcnosti mimo besnenia zbraní, no ani Třpytný dvůr napokon nie je záruka úspechu. Jej premena na elegantnú dámu s vyberaným vystupovaním a konverzačným majstrovstvom aj tu naráža na nespravodlivosť a hádzanie polien pod nohy. Našťastie sa zoznamuje s dvomi dievčatami, ktoré jej pomôžu preklenúť obdobie smútku za domovom - Adelaide a Tamsin. Každá z nich túži po peknom, bohatom a vplyvnom manželovi. Napokon, preto boli vyslané do Adorie - kolónie, ktorá potrebuje novú krv a ženy schopné rozšíriť rady obyvateľov. Ako to už býva, aj na Miru sa usmeje šťastie v podobe lásky. Má tvár Granta Elliota, ktorý pod maskou cynickosti a nadradenosti skrýva citlivosť a obdiv k nevšednej možnej neveste. Lenže Mira viac než po zväzku túži po slobode a nezávislosti, a okrem toho Elliotovi stojí v ceste ďalší protivník - búrlivý vodca pirátov...

"Byla jsem plná zpráv o antikacířských patrolách, ale když jsem později večer dorazila do domu U Vistárií, Aianu jsem tam nenašla. Už jsem se skoro rozhodla vydat za Grantem sama, když jsem si uvědomila, že se ještě nevrátila ani Adelaide. Dlouho jsem stála v naší ložnici a zírala na její prázdnou postel. Pak jsem se svalila do té své, protože mě najednou přepadl strašný, přímo zdrcující pocit. Co když se jí něco stalo? Proč jsem ji nechala odejit samotnou? Už jsem přišla o jednu přítelkyni. Jak jsem se mohla k té druhé chovat tak bezohledně?"

Autorka mohla pri písaní pokračovania využiť situácie a dialógy z predošlej knihy, čo jej svojím spôsobom uľahčilo prácu, no zároveň musela udržať pozornosť čitateľa, aby nečítal presne rovnaký príbeh. Mira je výborná hrdinka, ktorú si ľahko obľúbite - zo zbedačenej a utiahnutej dievčiny sa mení na sebavedomú a nezávislú ženu, a o premene možno hovoriť aj o jej mužskom náprotivku Grantovi. Okrem lásky sú ďalšími základnými kameňmi deja Půlnočního klenotu priateľstvo, odvaha, obeta a pomoc iným. Tínedžeri si pritom iste prídu na svoje. Napokon, v ich veku sú všetky pocity omnoho intenzívnejšie. Dospelák sa možno bude miestami nudiť, najmä tí, čo čítali Třpytný dvůr a vedia tak odhadnúť, čo sa bude diať. V tom je najväčšia nevýhoda knihy. O to väčším zážitkom však bude, na druhej strane, pre tých, čo sa so sériou Richelle Mead zoznámia len teraz. Vzhľadom na paralelné rozprávanie udalostí sa trio hrdiniek nevyhne porovnávaniu. Adelaide bola víchrom invencie, Mira stelesnením premeny z húsenice na motýľa a Tamsin...? Tá zatiaľ vyznieva najmenej prívetivo, ale to sa iste zmení, keď jej autorka poskytne voľné pole, aby v tretej časti vyrozprávala svoju verziu.

Příběh nespoutané pirátky

08. 01. 2018  |  Recenzoval: Kristina Doubravová

Pirátka. Ochránkyně slabých. Uprchlice. Zoufalá sestra. Mirabel Viana je dívka mnoha tváří a s nespoutaným srdcem. Vždy bojuje za spravedlnost a pro záchranu bratra obětuje i vlastní svobodu. Ale bude ochotná riskovat vše, když se o slovo přihlásí láska?

Osud si s Mirou pohrál. Nejprve musela utéct z rodné země, kterou zmítá krutá válka. Nepřišla však jen o domov, ale i o svoji rodinu. Mira je nyní na útěku. Zatím však nezůstala na světě úplně sama. Její bratr sice upadl do otroctví, ale je naživu. Mira je odhodlaná udělat vše pro jeho záchranu. I když to znamená, že musí ztratit svoji vlastní svobodu a dostat se do Adorie neboli Nového světa.

Mira se potřebuje dostat přes moře a vyplatit bratra ze služby. Její nadějí je Třpytný dvůr. Podnik, který dává šanci krásným dívkám dosáhnout vytouženého štěstí. Třpytný dvůr je příležitost, jak se z pradleny stát šlechtičnou v Novém světě. Stačí podepsat smlouvu, naučit se dobrým mravům a poté odplout do Adorie vstříc vzhůru setkání s těmi nejbohatšími muži z Nového světa. Přesně to udělá Mira. Jenže Mira má moc nespoutané srdce na to, aby čekala na své nápadníky. Po nocích bojuje proti nespravedlnosti a chystá se odhalit zrádce, kteří ohrožují Adorii. Jejím společníkem je tajemný Grant Elliott, který se pro ni stane tou největší výzvou, s jakou se zatím setkala...

Richelle Mead na své čtenáře zapůsobila především svojí sérií Vampýrská akademie. Stejně přesvědčivě jako o upírech však umí psát i romantiku. V prvním díle série Třpytný dvůr jste si mohli přečíst příběh hraběnky Adelaide o útěku před nechtěným manželstvím a o nalezení lásky. Na své cestě se Adelaide získala dvě přítelkyně – záhadnou Miru a ambiciózní Tamsin. Každá ze tří dívek skrývá tajemství. Pokračování s názvem Půlnoční klenot je vyprávěním Mirabel.

Půlnoční klenot vypráví stejně příběh, ovšem tentokrát z pohledu Miry. Některé scény se opakují, ale je jich jen zlomek. Začátek popisuje události z Třpytného dvora a jeho tempo je závratně rychlé. Po pár desítkách stránek už jste spolu s hlavní hrdinkou v Adorii a tady začne ta pravá zábava.

Minule nám autorka dopřála příběh ve stylu Selekce, plný krásných šatů, se spoustou nápadníků a jedním dokonalým gentlemanem. Půlnoční klenot je méně princeznovský. Naparáděným dámám totiž pomalu odzvonilo. Teď jsou oblíbené akční princezny, které zachraňují království, zabíjí draky, odhalují spiknutí a v korzetu schovávají nabroušenou dýku. Přesně takovým typem hrdinky je i Mira. Ta si hraje na pirátku, ochránkyni a špiónku v jednom. Oproti prvnímu dílu si tedy užijete podstatně více napětí, bojových šarvátek, nebezpečných akcí a zvratů. Vyprávění z pohledu Miry knize dodává vášeň a nespoutanost. Své slovo tu má i láska. Sympatický a cynický Grant Elliott však není ukázkový gentleman, ale muž s komplikovanou povahou. Čtenáři ho budou milovat stejně jako Mira.

Jediná potíž s Půlnoční klenotem spočívá v tom, že autorka se nezdržuje s úvodem, který je svojí rychlostí poněkud přepálený. Není proto na škodu si připomenout minulý díl. Kousky skládačky pak do sebe krásně zapadnou. Rozhodně ale lze říct, že Richelle Mead opět prokázala své kvality a neztrácí inspiraci. Dokonce se i polepšila a Půlnoční klenot je o kousek lepší než jeho předchůdce. Nezbývá než tedy s napětím čekat, co přinese třetí a poslední díl s příběhem Tamsin.

Třpytný dvůr podruhé

28. 11. 2017  |  Recenzoval: Adéla Kolářová

Se Třpytným dvorem, organizací rodiny Thornů, která dívky z nízkých společenských vrstev přeměňuje na vzdělané ženy, jež se následně stanou manželkami bohatých mužů v Adorii, se už čtenáři setkali. Jeden příběh od naverbování do Třpytného dvora až po uzavření manželského svazku již prožili s hrdinkou prvního dílu Adelaide, ale pokud si správně pamatují, ta se během tohoto zdlouhavého procesu velmi sblížila se svými dvěma spolubydlícími, které si svůj šťastný konec zaslouží zrovna tak. Ve druhém díle proto přichází na řadu Mira.

Mira pochází ze Sirminicie a má tmavou barvu kůže, kvůli čemuž se už ve Třpytném dvoře setkávala se slovními útoky a pochybami ze strany Thornů, že by snad v Adorii dokázala přilákat dostatečně majetného manžela – a to i navzdory své kráse. Mira ovšem nemá ve zvyku se vzdávat. Tréninkem Třpytného dvora projde s velmi dobrým výsledkem a je připravená udělat naprosto cokoliv, aby se následně vdala. Jedině bohatý manžel jí totiž může pomoct vyplatit bratra, který do Adorie odjel už před spoustou měsíců jako jeden z otroků, a Mira o něm od té doby neslyšela.

Avšak i přes její odhodlání předvést se jako správná volba pro vedení bohaté domácnosti, se Mira nedokáže zbavit své výchovy a svého silného citu pro spravedlnost. Proto se po nocích plíží Adorií s maskou na tváři a po boku místní bandy pirátů bojuje se zločinci. S jejím smyslem pro dobrodružství se však pojí i spolupráce s tajemným Grantem Eliottem, ke kterému Mira velmi brzy začne cítit něco víc. Grant ale nepatří mezi bohaté obyvatele, a tak nejenom že za Miru nemůže Třpytnému dvoru zaplatit, on jí ani nemůže pomoct zachránit bratra, pro kterého by Mira udělala cokoliv. A tak Miře nezbývá nic jiného, než s honbou za zaopatřeným manželem pokračovat...

Půlnoční klenot nezačíná tam, kde předešlý díl skončil, jak by se možná dalo čekat, ale naopak sleduje úplně ten samý příběh – tentokrát jen z pohledu jiné hlavní hrdinky. Čtenáři se ovšem vůbec nemusí bát, že by tím pádem četli knihu, kterou už jednou četli. Události ze školy Třpytného dvora jsou hodně zkráceny a čtenáři si je odbudou během prvních šedesáti stránek. Pak už autorka rychle přesune své postavy na loď a následně i do Adorie. A protože v Adorii byly hlavní hrdinky většinu času rozdělené, přibližně devadesát procent knihy bude pro čtenáře naprosto nových.

Vzhledem k tomu, že si Mira po nocích hraje na pirátku a špeha, tak tento díl slibuje mnohem víc akce a tajemna než Třpytný dvůr, čemuž také dostojí. Pokud se první díl někomu nelíbil právě z toho důvodu, že šlo především o romantiku bez špetky napětí, tak se dotyčný má na co těšit. Půlnoční klenot se sice na romantiku soustředí také, protože to by jinak nebyla Richelle Mead, ale zároveň s sebou přináší i spoustu akčních momentů, tajemství a i nějakých těch bojových scén, takže se čtenáři rozhodně nemusí obávat nudy. V mnoha ohledech se jedná o mnohem lepší díl, než byl ten první.

Jedinou nevýhodu, kterou toto paralelní vyprávění stejného časového úseku má, je to, že autorka počítá s tím, že budou čtenáři vědět, co v jakých chvílích zrovna dělala Adelaide, takže by bylo pravděpodobně nejlepší si před čtením první díl ještě trochu osvěžit. Čtenáři s dobrou pamětí se tím však nemusí trápit a rovnou se můžou na tento poněkud akčnější „princeznovský" příběh vrhnout. A po dočtení opět čekat a těšit se na poslední díl v sérii, který bude sledovat Tamsin a její (doteď opředené tajemstvími) dobrodružství na lodi, na které jsou jistě všichni už od prvního dílu nesmírně zvědaví.

Za recenzi děkujeme CBDB, kde si ji můžete také přečíst.


Ukázka z knihy Třpytný dvůr 2: Půlnoční klenot