Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Vampýři & spol. New Adult  ›  Věk X2: Nesmrtelná koruna

Věk X2: Nesmrtelná koruna

Autor:
Richelle Mead
Originální název:
The Age of X: Immortal Crown
Překlad:
Jan Netolička
Série:
Věk X
Pořadí knihy v dané sérii:
2
Žánr:
Vampýři & spol. New Adult
ISBN:
978-80-7498-039-8
Počet stran:
452
Datum prvního vydání:
15. 10. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Věk X2: Nesmrtelná koruna

Popis: Věk X2: Nesmrtelná koruna

Návrat rozezlených bohů je dostatečně velká hrozba. A teď se objevilo další nebezpečí…

Justin a Mae nadále plní svou misi, pak ovšem dojde k zásadnímu zlomu v běhu událostí. Jsou přiděleni k delegaci Luciana Darlinga, Justinova starého přítele a zároveň tak trochu protivníka. Společně se vydávají na území Arkádie, nebezpečného souseda RUNA.

V tamní společnosti jsou ženy stále majetkem mužů a náboženství a vláda splývají v jedno. Justin, který se sám ještě těžce smiřuje s vlastním bohem, zde objevuje skutečně velmi mocné síly.

Mezitím Mae, která jen velmi neochotně hraje roli Justinovy milenky, plní svou vlastní soukromou misi: hledá svou nevlastní neteř, které se její rodina před lety zřekla a nechala ji unést za hranice.

Ani jeden z našich hrdinů si zpočátku nevšimne, že jejich snaha zastavit v Arkádii návrat bohů může být velmi brzy zmařena...


Dotaz k produktu Věk X2: Nesmrtelná koruna

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Richelle Mead

Richelle Mead

Richelle Mead se narodila roku 1976 ve znamení Štíra. Vystudovala umění a komparativní religionistiku, ale v současnosti je spisovatelkou na plný úvazek. Celosvětovou slávu si získala především Vampýrskou akademií, na kterou volně navazují Pokrevní pouta, obrovský ohlas získala i série Sukuba.

V češtině všechny Richelliny knihy vydalo nakladatelství DOMINO. A co vaše oblíbená autorka dělá, když zrovna nepíše? Sleduje pokleslé reality show, cestuje, ochutnává neobvyklé koktejly a kupuje si oblečení. Spoustu oblečení. Svědomitým pitím kafe se dopracovala k závislosti na kofeinu. S tou už se smířila. Nadále se však snaží bojovat s tendencí odkládat věci tak dlouho, jak je to jenom možné.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Richelle Mead v Nesmrtelné koruně naplno rozjíždí napínavou šachovou partii.

15. 12. 2014  |  Recenzoval: Fantasya.cz (Anežka Dudková)

Fanoušci Richelle Mead rozhodně netrpí malým přísunem knih své oblíbené autorky. Nesmrtelná koruna je její v pořadí už šestnáctá kniha, která vyšla v českém překladu, a určitě není poslední. Zvládne Richelle Mead dodat něco nového, nebo už po tolika knihách jen vaří z vody?

Odborník na náboženské skupiny Justin March a pretoriánka Mae Koskinenová byli nuceni uznat existenci bohů. Ti totiž o sobě dávají vědět čím dál tím hlasitěji, takže už to ani vůdci Republiky spojené severní Ameriky nemohou dále popírat. Justin je pověřen tajným vyšetřováním nadpřirozených sil, zatímco Mae mu dělá ochranku. Nikdo ale neví, že Justin i Mae mají k bohům blíž než by chtěli – oba jsou totiž vyvolení a bohové si na ně činí nároky. Při pátrání po dalších aktérech této spletité hry se Justin s Mae vydávají na nebezpečnou diplomatickou misi do Arkádie, sousední země, s níž nemá RUNA zrovna přátelské vztahy…

Kombinace, která dokáže zaujmout

Nesmrtelná koruna je druhým dílem série Věk X, která se žánrově pohybuje na pomezí dystopie a paranormální romance zaměřené na mytologii. Děj se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti, ve světě tak technicky vyspělém, že v něm náboženství nemají místo. Ale bohové se jen tak vystrnadit nedají, takže to (nejen) našim hrdinům pořádně zavaří. Tohle spojení témat překvapivě dobře funguje a dokáže zaujmout, aniž by působilo překombinovaně. Přesto byl první díl Šachovnice bohů trochu pomalejší, aby mohla autorka řádně představit prostředí, v němž se příběh odehrává, a rozestavět figurky na hracím plánu.

Tu pravou hru totiž rozjíždí teprve nyní. V úvodních kapitolách Nesmrtelné koruny jsou sice připomenuty zásadní události z předešlého dílu, takže má čtenář prostor vzpomenout si na vše, co pozapomněl, ale kniha rychle nabírá na obrátkách. Každá další stránka jen utvrzuje dojem, že se Richelle Mead opravdu překonala. Nešetří ani ve věci vypravěčů a zápletek. Justin i Mae mají oba hromadu problémů, ale ani jedna dějová linka se neprosazuje na úkor druhé.

Svou troškou do mlýna přispívá i Justinova chráněnka Tessa, která už si pomalu začíná zvykat na život v RUNA. Tentokrát je její dějová linka nezávislejší než v prvním dílu a teprve ke konci v ní všechno začne zapadat do sebe. Napětí graduje, čtenář napětím téměř ani nedýchá, jedna část je napínavější než druhá… a pak najednou nic.

Pomalý finiš a borec na konec

Ke konci totiž všechno napětí vymizí do ztracena, protože jedno autorčino rozhřešení je až zbytečně unáhlené. Najednou tak do úplného závěru zbývá čtyřicet stránek, na nichž není co řešit. Nastane tedy hluchý prostor na vyřešení milostných problémů. A protože Nesmrtelná koruna není ani zdaleka poslední díl, ještě se všechno stihne pokazit, po čemž samozřejmě přichází i poslední překvapení. Tenhle borec na konec ale nijak nepřekvapí, protože jiskru napětí už si autorka nenávratně zadupala do země.

Nesmrtelná koruna obávaným prokletím druhých dílů netrpí, právě naopak je ještě lepší než Šachovnice bohů. Jen ten závěr trochu skřípe. Richelle Mead nicméně opět dokázala, že je třeba s ní na literárním trhu ještě dlouho počítat. Už aby tu byl další díl.

Doporučuju všemi deseti!

18. 11. 2014  |  Recenzoval: Terisekk - Knižní zašívárna

Nijak se netajím tím, že je Richelle jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek. Navíc první díl její nové série Věk X začal víc než slibně a konec předchozího dílu skončil velmi napínavě, takže jsem se na vydání dalšího dílu těšila jako malá. No a dočkala jsem se a byla jsem nadmíru spokojená!

Mae stále spolupracuje s Justinem a společně dohlížejí na náboženské sekty a spolky v RUNA i v provinciích. Avšak kvůli přátelství s Lucianem Darlingem, který kandiduje do nadcházejících voleb, jsou vtaženi do politické hry. Lucian má v plánu se se svým týmem vydat na území Arkádie, se kterou má RUNA odjakživa spory a na hranicích se neustále vedou boje, a vyjednat zde příměří a obchodní partnerství. A právě na tuto výpravu chce s sebou vzít Mae a Justina. Justin nabídku nekompromisně odmítne, ale, pro něj z nepochopitelných důvodů, ho Mae přemlouvá, aby nabídku ještě zvážil. Nakonec se oba přidávají k delegaci a vyráží s ní do Arkádie, kde brzy zjistí, že je to úplně jiný svět a platí zde jiná pravidla, než si mysleli.

Mae a Justina jsem si oblíbila už v prvním díle. Na Mae se mi líbí, jak je oddaná vůči těm, které má ráda, a jak se snaží pomoci všem okolo a je na všechny milá. Na druhou stranu tvrdohlavá stejně jako Justin, který chce mít ve všem pravdu a udělá cokoliv, pokud si myslí, že je to tak správné. Navíc pro hladký vstup a pobyt v Arkádii, museli Mae a Justin předstírat, že jsou pár. Což autorka zvládla popsat na jedničku, líbí se mi, jak mezi nimi vytvořila něžné, křehké pouto a scény, které byly věnovány těm dvěma, mi na tváři dokázaly vytvořit velice „inteligentní“ úsměv.

Ale nejvíc se mi na příběhu líbí svět, který autorka vytvořila. Propojit nový svět s bohy byl skvělý nápad a jako vždycky má všechno vymyšlené do nejmenších detailů a i zdánlivě nepodstatné věci mají svůj význam. A jako dalším plusem vidím Arkádii, která je v některých věcech o hodně zaostalejší než RUNA. Arkádie je tak jiná a zároveň tak známá – mají zde velmi přísná pravidla ohledně postavení žen a jejich soužití s muži.

Oproti prvnímu dílu, ve kterém si podle mě autorka musela vytvořit pole působnosti a čtenáři ukázat a vysvětlit nový svět, jsme se v druhém díle dočkali napětí a akce od začátku knihy až do jejího konce. Připadá mi, že to zmiňuji pokaždé, když přečtu nějakou knihy od Richelle, ale ani teď si to nemůžu odpustit: miluju její styl psaní. Knížka se čte sama, a přestože to není žádný hubeňour, měla jsem ji přečtenou za dva dny. Prostě jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Po celou dobu jsem si lámala hlavu, snažila se všemu přijít na kloub dřív než Mae s Justinem, abych stejně zůstala na konci koukat, jak se autorka rozhodla všechno rozřešit. Musím přiznat, že konec mi vyrazil dech a neskutečně se těším na pokračování, protože mě opravdu zajímá, co nás čeká dál.

Nemůžu jinak než dát Nesmrtelné koruně plný počet hvězdiček, protože se mi kniha opravdu líbila a její čtení jsem si naprosto užila. Richelle Mead si u mě opět potvrdila místo nejoblíbenější spisovatelky. Všem, kteří ještě váhají, knihu doporučuji všemi deseti!

Že má tato kniha skvělé hodnocení na Good Reads? No to mi snad dělají naschvál!

15. 11. 2014  |  Recenzoval: Maťa Wolf

Po absolútne perfektnom prvom diely som sa s nadšením pustila do tohoto s nádejou, že bude ešte o moc lepší. Hoci ma ani anotácia nezaujala tak, ako pri jednotke. Ale to sa niekedy stáva a tu som to nejako neriešila. Nemala som napokon prečo. Richelle Mead, úžasný prvý diel... čo sa môže pokaziť?

Justin bol stále sympaťák, len podľa mňa tu nedostatočne nevyužíval svoje schopnosti a inteligenciu, čo je naozaj škoda. Lebo má obdivuhodnú všímavosť. Hoci keď sa prejavili, tak to naozaj stálo za to.
Aj Lucian mi prirástol k srdcu. Vidno, že je to vymyslená postava, keď je to politik. Páčilo sa mi, ako sa vedel pohybovať aj v ťažkých situáciach, aj keď bol hodený priamo doprostred problému. Proste to bral s nadhľadom a tak ako to bolo.
Mae sa mi v jednotke naozaj páčila a hoci tu mi nevadila, tak som ju ani nejako neobľubovala. Proste bola a basta. Ale rovnako ako Justin, ani ona nepoužívala dostatočne svoje schopnosti.
Celkovo si myslím, že autorka dostatočne nevyužila charaktery, ktoré vytvorila. Utlačila ich osobnosti do uzadia.

Arkadia bola príšerná krajina. Nielen tá ich zaostalosť a podriaďovanie všetkého jednému bohovi, ale hlavne pre vzťah k ženám. Pretože sa k ním správali ako k poslednej špine, nemali absolútne žiadne práva. Bolo to ako v nejakom stredoveku, boli len na rodenie detí a domáce práce. A muži mali aj niekoľko manželiek aj konkubín. Veď viete... ,,Ženy jsou od přírody čisté zlo a tvrdá práce je pomáha držet na uzdě."
Ale aj tá cirkev bola strašne nechutná. Viac sa mi páčilo to uctievanie Morrigan a jej krvavé obrady než tuto Nehitimar. To manipulovanie ľuďmi, že všetku moc mal v rukách Veľký učeník, ktorý konal "na základe Nehitimarovej vôle" a patrične ju využíval na vlastné potreby. To, že všetko v Arkádii podriaďovali práve tomuto náboženstvu.

Od prvých strán som sa nudila. Neustále som mala pocit, že sa tam nič nedeje. Túto knihu som čítala dva týždne, čo som popritom čítala ešte aj iné knihy. Prešli celé dni, kedy som túto knihu proste neotvorila, čo sa mi nechcelo. Nechápala som, kde je problém. V čom a prečo sa tá kniha tak líšila od jednotky? Strašne pomaly sa mi to vlieklo. A pritom to nebolo také zlé... len sa nič nedialo. Možno som nemala tú správnu náladu na to (celé dva týždne??). Až posledných asi 150 strán to nabralo grády a dej sa rozbehol. A zrazu som bola zvedavá, čo bude ďalej. Konečne.
A to má tá kniha ešte vyššie hodnotenie na GR. To mi to robia snáď všetci naschvál.
Páčilo sa mi však, že hlavnou mytológiou tam je severská, ktorú mám ja moc rada. Už len Justinove spojenie s Odinom (a Huginnom a Munninom :3) je skvelé. Ale objavili sa tu aj ďalší bohovia, ktorých vám spoilerovať nebudem.
No a štvrtá strana od konca (keď nerátam slovník). Druhá veta odspodu. Stred. Meno. Najlepšie, aké sa v knihe vyskytlo. Moja osobná úchylka v severskej mytológii. Osobne dúfam, že si dotyčnú osobu v trojke riadne užijem, pretože som si istá, že poriadne premieša karty.

Podľa mňa to bola v celku taká priemerná kniha. Boli časti, ktoré ma bavili a boli časti, ktoré boli podľa mňa značne podpriemerné. Pre mňa je to najslabšia kniha od Richelle, akú som zatiaľ čítala. Napriek tomu si určite prečítam ďalší diel, ktorý bude dúfam lepší. Pretože posledná kapitola. Ja som počula, že je tam nejaký cliffhanger. Ale WTF? To som nečakala! :O

Tohle si fakt nemůžete nechat ujít.

12. 11. 2014  |  Recenzoval: Ells

Ano! Další kniha od Richelle! Ano, máte pravdu, ke štěstí stačí velmi málo. V každém případě, pokud Richelle ještě neznáte, jedná se o autorku Vampýrské akademie a Sukuby. Že nevíte, co za série to je? Ale jděte, to vám nesežere ani ten pes. Co vám ovšem mohlo uniknout, je první díl této série. Ten byl narozdíl od jiných knih Richelle trochu jinak laděný a pro mě osobně se stal menším překvapením, protože jsem čekala něco možná trochu jiného. V závěru se mi ale líbil, proto jsem nebojácně sáhla i po Nesmrtelné koruně. Co mě na této nové sérii udivuje, je ten počet stran, protože kdo čte Richelle déle, ví, že psala spíš kratší knihy okolo 300 stran. Tohle jsou takové zábavné bichličky, které jsou v porovnání s těmi staršími docela legrační. Obecně si můžeme všimnout, že v průběhu let se postupně stránky vršily. Ale abych neodbíhala, raději pojďme prozkoumat tuto krásku…

Bezkonkurenčně lepší než první díl – to je jediné, co toužím na začátek napsat. A to zejména protože nesmrtelna-koruna3se Richelle konečně rozepsala a z lákavého začátku se stalo něco, co jsem čekala od první chvíle. Zkráceně je tu rozdíl v tom, že daly pořádně vyniknout autorčiny schopnosti a ty správné aspekty knihy se prohloubily. Ach ano. A teď přichází na řadu humor a legendární hlášky, na které jsem celou tu dobu čekala. Přesně to, co mám na Richelle Mead nejradši.

První díl byl vtipný – byl, ať už si říká kdo chce, co chce. Na poměry Richelle to ale byla trochu slabota, proto jsem z Nesmrtelné koruny absolutně nadšená, protože jako obvykle chvíli trvalo, než se to poddalo a začátek byl vyřčen. A co jsem zatím četla, tak důkazy o této skutečnosti najdete skoro všude. Tato kniha je zařízená stejně, čtenář snadno pozná, že si spisovatelka už více věří a dává všemu větší prostor. A tak se stane, že mu to způsobí nejednu dávku smíchu (ať už ta charakteristická ironie, nebo obyčejné situace).

nesmrtelna-koruna4A opět musím opěvovat skutečnost, že se mi kniha četla téměř sama, protože přeci jen je to jeden z nejdůležitějších aspektů knihy. A věřte, že na těch 450 stran je to vážně úspěch. Vrcholem pak je, když vás konec kopne do zádele a dá zcela nový monstrózní pojem slovíčku cliffhanger. Což mi připomíná, že nutně potřebuju další díl. A prosím, hlavně z toho nedělejte zase šestidílnou záležitost, já už pomalu nemám místo! Ale tak fajn, vyhážu skříň… K čemu taky šaty, že?

Jestli jste se tedy rozhodli první díl vynechat z toho důvodu, že jste se báli, jestli vás to nezklame, tak na vás teď musím apelovat, že si to sakra nemůžete nechat ujít. I když je to z trochu jiného soudku, než obvykle, mě osobně Richelle Mead nepřestává překvapovat. Nesmrtelnou korunu bych určitě doporučila jak zarytým fanouškům autorky, tak i těm novým, co s ní nemají moc zkušeností. Jedná se o trochu jinou dystopii, která však podle mého dokáže vyniknout. Ve finále pak ubírám jednu hvězdičku, protože ve srovnání s jinými v této kategorii to ještě není úplně vypilované. I tak je to ale určitě krásné hodnocení. A teď chci další díl, prosím! Hned!

Tahle kniha by se měla prodávat s upozorněním - POZOR, NÁVYKOVÉ!

11. 11. 2014  |  Recenzoval: Intoxicated.cz

Richelle dnes a denně ukazuje, že velmi zaslouženě patří na přední příčky v seznamu mých oblíbených autorek! Druhým dílem série Věk X mě totiž opětovně dostala. Původně jsem si myslela, že budu potřebovat nějaký ten pátek, abych se prokousala těmi 450 stránkami, ale opak byl pravdou. Díky jejímu kouzlení se slovy mi to netrvalo ani týden.

Zatímco v prvním díle Mead věnovala dostatek času přibližování jejího nového světa čtenáři, tady si mohla dovolit odhodit veškeré zábrany a plnou parou se vrhla do vyprávění dech beroucího příběhu. Dějová linka působí opravdu velmi příjemně a nedovoluje čtenáři od knihy ani na moment odběhnout. Od samého začátku je poznat, že spisovatelka se se sérií vyloženě mazlí – chce dát co nejvíc nejen fanouškům, ale i postavám svého příběhu.

Tentokrát se Mae a Justin musejí vyrovnat s tím, co na ně autorka pošle mimo území RUNA. Jejich úkol je zavede do (oproti RUNA) méně civilizované Arkádie, kde se k ženám chovají podobně jako k otrokyním ve středověku. Toto uspořádání bude o to zajímavější, protože hlavní hrdinové musejí vystupovat jako pár. Autorka se v knize soustředí na plynulé propojení fantastických a dystopických prvků, ale i na problémy (bohužel) dnešní společnosti. Za velké plus beru to, jak věrohodně lze situaci v knižní Arkádii srovnat s některými nábožensky založenými zeměmi, kde něžnému pohlaví zakazují pro nás běžné věci…

Kromě opravdu povedeného příběhu je nutné pochválit (!) i vývoj hlavních postav. Z původně strojené a hodnotami řízené pretoriánky se Mae postupně mění v člověka, který v sobě nachází víc a víc lidskosti – jestli to tak můžu popsat. Na druhou stranu se Justinovi krůček po krůčku (ač někdy nevědomky, nebo nedobrovolně) daří splývat s náboženským přesvědčením. Autorka s jejich charaktery vyloženě čaruje. Osobně se mi to, co jsem si o nich dvou (Justinovi a Mae) přečetla, líbí a jsem neuvěřitelně zvědavá, co bude dál…

Nejen hlavní postavy mají v Nesmrtelné koruně svou úlohu. Do příběhu přispívá svou vlastní linií i Tessa, které jsem nejprve nemohla přijít na chuť. Přiznám se, že i ve druhém pokračování jsem měla její kapitoly ráda méně, ale i tak mi sedla lépe než v první knize. Kromě mých havraních favoritů zde má své místo i Lucian - doufám, že v dalších dílech ho bude víc a víc a víc… Z nějakého důvodu mi učaroval a ať tak či tak, doufám, že bude mít v závěru větší roli… Navíc čtenářům Richelle představuje novou postavu, kterou bych charakterizovala jako otravnou sestřenici Rity Holoubkové – je tedy velmi snadné ji nenávidět.

Sečteno podtrženo, druhý díl plive jak akci, tak drama a kniha by se měla prodávat s upozorněním – POZOR, návykové! Za to, že jsem se nenudila ani stránku a odnesla jsem si přesně to, na co jsem od Richelle zvyklá musím dát čtyři a půl hvězdičky z pěti možných.


Ukázka z knihy Věk X2: Nesmrtelná koruna