Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Vampýři & spol. New Adult  ›  Věk X: Šachovnice bohů

Věk X: Šachovnice bohů

Autor:
Richelle Mead
Originální název:
Gameboard of Gods
Překlad:
Jan Netolička
Série:
Věk X
Pořadí knihy v dané sérii:
1
Žánr:
Vampýři & spol. New Adult
ISBN:
978-80-7303-982-0
Počet stran:
544
Datum prvního vydání:
16. 04. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Věk X: Šachovnice bohů

Popis: Věk X: Šachovnice bohů

Když vyženeme bohy z našeho světa, jednou se stejně vrátí. A pomsta bude krutá.

V blíže neurčené budoucnosti se vinou náboženských extrémistů svět dostal nebezpečně blízko k samotné hranici zkázy. Následný vývoj událostí připravil velkou chvíli pro Justina Marche, detektiva se specializací na náboženské skupiny, který byl ovšem po zásadním profesním selhání poslán do exilu. Sám je překvapen, že dostává druhou šanci, a v doprovodu Mae Koskinenové se vrací do Republiky spojené severní Ameriky, aby tam splnil nejvýznamnější misi svého života.

Mae byla vychována jako příslušnice aristokratické kasty, ovšem nyní je členkou nejelitnější a nejděsivější jednotky v armádě. Vyniká nejen uměle vylepšenými schopnostmi a reflexy, ale také mrazivě dokonalou krásou, což je paralyzující kombinace – zejména pro samotného Justina.

Společně jsou nasazeni k případu série rituálních vražd a oba si brzy uvědomí, že je pátrání vystavilo strašlivému nebezpečí. Jak totiž jejich vyšetřování pokračuje, shlukují se kolem nich neznámí nepřátelé. Justinovi a Mae se brzy potvrdí neblahé tušení, že kdesi v neznámu se chystají k úderu tajemné mocné síly: vyčkávají na svou šanci zmocnit se vlády nad světem. A pokud se jim to podaří, lidé se stanou pouhými figurkami na šachovnici samozvaných bohů.


Dotaz k produktu Věk X: Šachovnice bohů

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Richelle Mead

Richelle Mead

Richelle Mead se narodila roku 1976 ve znamení Štíra. Vystudovala umění a komparativní religionistiku, ale v současnosti je spisovatelkou na plný úvazek. Celosvětovou slávu si získala především Vampýrskou akademií, na kterou volně navazují Pokrevní pouta, obrovský ohlas získala i série Sukuba.

V češtině všechny Richelliny knihy vydalo nakladatelství DOMINO. A co vaše oblíbená autorka dělá, když zrovna nepíše? Sleduje pokleslé reality show, cestuje, ochutnává neobvyklé koktejly a kupuje si oblečení. Spoustu oblečení. Svědomitým pitím kafe se dopracovala k závislosti na kofeinu. S tou už se smířila. Nadále se však snaží bojovat s tendencí odkládat věci tak dlouho, jak je to jenom možné.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Můžeme lidem sebrat bohy? Anebo spíše - můžeme bohům sebrat lidi?

13. 08. 2014  |  Recenzoval: laurdes

Sedmatřicetiletá zrzka píšící knihy pro mladé má ráda nakupování, koktejly a cestování. Na goodreads si už leta letoucí drží průměrné hodnocení svých knih nad téměř nemožnou hranicí 4,3. A o kom že to mluvím? Hádejte, hádejte a neprohádejte. Ano, máte pravdu.. nemůže to být nikdo jiný než Richelle Mead, kterou jsem si vzala na mušku již po jedenácté. A jak se mi první díl série Věk X líbil?

Mae Koskineová je krásná a smrtící. Přestože byla vychována v aristokratické rodině, rozhodla se svůj život zasvětit armádě a službě vlasti. Za normálních okolností je velmi disciplinovaná, když ji ale na pohřbu bývalého přítele uráží pretoriánka z jiné kohorty, popustí uzdu svým emocím a zaplete se do nepěkné bitky. Následuje suspendace, odevzdání černé uniformy a trest v podobě Justina Marche.
Justin March byl vyhoštěn ze země, kterou nade vše miluje. Nucen opustit sestru a synovce, nejmodernější technologie a svůj superpohodlný život, vybral si za své bydliště na čtyři roky Panamu, jelikož věřil, že po RUNA (Republic of United North America) je to nejbezpečnější a nejvyspělejší místo na světě. Čtyři roky proflákal v exilu a najednou se před ním zjeví nezvykle přitažlivá pretoriánka, připomínka jeho minulosti, která mu hned během první pěti sekund zachrání kůži. Vrátí se Justin společně s Mae do RUNA, aby našli sériového vraha, který rituálně zabíjí své oběti?

V Šachovnici bohů se opět seznamujeme s novým světem; autorka představuje budoucnost plnou techniky, výkonných a disciplinovaných vojáků, kteří jsou cvičeni jako ve starověkém Římě, a odporu k náboženství a nadpřirozenu. Jak bude fungovat tato společnost? A můžeme vůbec lidem sebrat bohy? Nebo spíš naopak – můžeme bohům sebrat lidi, kteří by v ně věřili?

Ačkoliv většina knih Richelle Mead je vyprávěna v ich formě, v prvním díle série Věk X se setkáme s er formou. O vyprávění se téměř rovným dílem dělí Justin, Mae a Tessa (šestnáctiletá dívka, kterou si Justin přivezl s sebou z Panamy do RUNA). Proč říkám téměř? Protože z nějakého důvodu mám pocit, že hlavním tahačem knihy tentokrát není ženská hrdinka (Mae), nýbrž sympaťák Justin. Vlastně by mi asi neměl být sympatický, protože je arogantní, využívá ženy a ujíždí na alkoholu a lehkých drogách. Ale kromě toho je také neobyčejně inteligentní, jeho mozek dokáže analyzovat mnoho věcí najednou, pozná, když mu někdo lže a dochází mu věci, které já i Mae přehlídneme. Korunu tomu nasazují Magnus a Hugo, dva havrani žijící v Justinově hlavě, kteří mu střídavě radí a bombardují ho sarkastickými poznámkami. Prostě a jednoduše, Justin je další knižní chlap, kterého chcete mít doma.

Přiznám se, že kdyby nebyla kniha od Richelle Mead, pravděpodobně bych po další dystopii nesahala – jsme už přehlcená a podle anotace se mi zdálo, že to bude pěkná divočina. Na druhou stranu jsem byla příjemně překvapená, jak autorka umně zkombinovala diametrálně odlišná témata (mytologii, vraždy a budoucnost) a vznikla z toho pěkná sedm plus hvězdičková kniha. Strhávám hlavně za prozatím trošku tuctovou zápletku a zbytečnou rozvleklost.

S napětím čekám na druhý díl této série.

23. 06. 2014  |  Recenzoval: Freckles

Hra o budoucnost začíná

Richelle Mead je moje oblíbená autorka. Od nepřekonatelné Vampýrské akademie, přes odpočinkovou Sukubu až po Pokrevní pouta, která zbožňuju už jen kvůli hlavním postavám – přečetla jsem všechno a stále nemám dost. Naštěstí pro mě Richelle napsala spoustu knížek, které jsem ještě nečetla. Například Šachovnici bohů, první díl série Věk X – a mezi námi, myslím, že tahle série stojí za pozornost.

Nacházíme se v blízké budoucnosti. Mae Koskinenová je pretoriánka, členka elitní vojenské jednotky starající se o bezpečnost Republiky spojené severní Ameriky. Na pohřbu svého bývalého přítele se Mae zaplete rvačky. Za trest je suspendována a přidělena na misi do Panamy, kde se setkává s odborníkem na náboženské skupiny Justinem Marchem. Ten byl za nějaký prohřešek poslán do exilu, ale nyní dostal druhou šanci. Má se pokusit vyšetřit sérii rituálních vražd. Mae je k němu přidělena jako ochranka. Společně musí vraha odhalit, než znovu udeří – a tohle je jen začátek jejich problémů…

Dystopický trend už sice pomalu ustupuje, ale třebaže mám poslední dobou dystopií plné zuby, novou Richelle jsem si nemohla nechat ujít. A ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí. Všechny předchozí knihy, které jsem od ní četla, byly vyprávěny v první osobě. Pro Šachovnici bohů ovšem autorka zvolila er-formu, a kniha má hned tři vypravěče. Navzdory tomu se mi zdálo, že protagonistou je spíše Justin. On je takový střed, od něhož se celé vyprávění odvíjí. Také mi hned byl sympatičtější než trochu odtažitá Mae. Na začátku jsem se trochu bála, jestli se mi bude Šachovnice bohů číst stejně dobře jako předchozí knížky od Richelle Mead, ale nakonec se mi kniha líbila – tím spíš, jak je odlišná.

Co zůstává stejné, je autorčin styl psaní. Její knížky v sobě mají něco, díky čemuž se čtou vyloženě samy. U žádné knížky od Richelle jsem se nenudila, což je obzvlášť výhoda, když má nějaká 540 stran jako Šachovnice bohů. Budu se opakovat, ale třebaže na Vampýrskou akademii v mých očích žádná další série nemá, na rozdíl od mnohých užívala jsem si i čtení Sukuby a Pokrevních pout. Ale teprve u Šachovnice bohů jsem si uvědomila, že jim něco chybí. Tyhle série táhne hlavně autorčin styl psaní. Richelle se nikdy nespokojí jen s jednou dějovou linkou, ale Šachovnice bohů jich má opravdu hodně. Je nabitá akcí a událostmi, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale později se ukáže, že všechno má nějaký význam. Se třemi vypravěči a ještě více záhadami ubíhají stránky jedna báseň.

Kniha bývá řazena mezi dystopie, ale více než na popis dystopického světa se zaměřuje na mytologii a náboženství. Většina autorů se soustředí jen na jednu mytologii – řeckou, egyptskou, severskou… Ve světě, který autorka stvořila zde, existuje všechno paralelně vedle sebe. Dystopie, mytologie, a do toho vraždy… pořád se bojíte, že byste mohli usínat nudou?

Šachovnice bohů není stoprocentní. Kdybych si odmyslela mou oblibu autorčina stylu, asi by mi kniha přišla trochu dlouhá. O sto stran méně, a byla by perfektní. Ale i takhle musím uznat, že má Věk X velký potenciál. Protože jak znám Richelle Mead, tohle byl jen úvod. Takže se nemůžu dočkat dalšího dílu. Už jsem na něj slyšela několik pozitivních ohlasů – prý je ještě lepší…

Richelle Mead ví, jak polapit své fanoušky.

19. 06. 2014  |  Recenzoval: Fantasya.cz (Michaela Voláková)

Věk X: Nová série od Richelle Meadové boduje

Může svět existovat bez bohů? Co by se stalo, kdyby se lidé rozhodli je vyhnat? Nová série od Richelle Meadové nám předkládá nejednu otázku v ještě divočejším dobrodružství než v jejich předchozích sériích.

Justin Marche je detektiv, který díky mnoha událostem dostane druhou šanci a může se vrátit z exilu do Republiky Spojené severní Ameriky. Sem se znovu přichází s společně s Mae Kaskinovou, aby splnil jeden důležitý úkol. Naproti tomu Mae byla vychovávána v aristokratické kastě, ale dokázala se dostat do nejvýznamnější jednotky v armádě. Kromě nadpozemské krásy má uměle vylepšené schopnosti a reflexy.

Právě tihle dva musí vyšetřit sérii rituálních vražd. Jenže nic není takové, jak se na první pohled zdá. Pátrání Justina a Mae zatáhne mnohem hlouběji do zákulisních událostí, než vůbec kdy doufali. Zapletou se s děsivými mocnostmi, které ukryty hluboko pod povrchem čekají na okamžik, až budou moct znovu vzít vládu do svých rukou.

Richelle Meadová umí a ví, jak čtenáře nadchnout. Po zpočátku pomalém rozjezdu jej vtáhne do takové smrště akcí, že se nikdo nestačí ani nadechnout a už je konec. Autorka předkládá svět zmítaný soubojem různých náboženství a klade otázku, jak by vypadal, kdyby bohové nebyli. Kdyby neexistovalo nic, v co by člověk mohl věřit. Dává ovšem také důraz na to, co bylo ve jménu náboženství napácháno a jaké nesmyslné spory se kvůli nim vedly.

Ocitáme se totiž v relativně blízké budoucnosti. Svět, jak ho známe, už neexistuje a všemu vládnou extrémistická náboženství. Kromě Justina, který je protikladem hlavní hrdinky Mae, tu najdeme dva sympaťáky v podobě Magnuse a Horatia. Právě tihle dva jsou tím humorným prvkem, takovou tou perličkou, která vždy příjemným způsobem okoření danou situaci. Navíc jsou neustále Justinovi po boku a jejich všudypřítomné poznámky nikdy nezklamou.

Meadová dokázala nemožné a zajímavým způsobem okořenila příběh dávkou tajemna. Ale decentně. Není ho tady ani moc, ani málo. Zároveň odsunula klasičtější ich-formu do pozadí a celý příběh napsala er-formou. Tudíž má čtenář možnost nahlédnout do mysli nejenom Mae, ale i Justinovi. Jen je škoda, že v některých částech se spisovatelka snažila zbytečně natahovat a příběh mohl být klidně o pár desítek stran tenší. Dalším problémem může být i přítomnost příliš mnoha nových pojmů, u kterých chvíli trvá, než je čtenář stráví. Ale, když se tak stane, je polapen.

Nová série od Richelle Meadová splnila přesně to, co slibovala. Správnou dávku napětí, akce, ale i humoru a romantiky. Zároveň dokázala, že autorka ví, jak polapit své věrné fanoušky. Ti, co spisovatelčin styl znají, budou lapeni jako první. Ti, kteří k ní zabrousili úplně poprvé, budou mile překvapeni. Prozatím se jedná o příjemný rozjezd nové série, který příjemně navnadí na další pokračování.

Recenzi najdete také přímo na Fantasya.cz: http://www.fantasya.cz/clanek/vek-x-nova-serie-od-richelle-meadove-boduje

Richelle Mead vystavěla fiktivní svět, kde se vše řídí docela jinými pravidly než nyní.

06. 06. 2014  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Z knižných bestsellerov Richelle Mead momentálne zažíva najväčšiu slávu séria Upírska akadémia, keďže jej úvodný diel sa dočkal filmového spracovania. Príbehy elitných upírov a ich ochrancov - dampírov sa vyznačujú zaujímavými zápletkami, výraznými postavami a ironickým humorom, čím si získali mladých aj starších čitateľov. V českom preklade vydavateľstva Domino nedávno vyšiel prvý diel novej série Věk X, ktorý nás zavedie do sveta vybudovaného na nových základoch, kde pôvod človeka a genetické predpoklady dostali nový význam a príslušnosť k národu sa stala vecou cti i najvyššej potreby. Náboženstvo a duchovno sú považované za nebezpečné elementy a je treba ich potláčať. No čo sa stane, ak sa ohrdnutí bohovia rozhodnú opäť prevziať nadvládu nad (nielen) myšlienkovým svetom?

Ústrednou dvojicou sú nesúrodé postavy, ktorých povahové vlastnosti i samotné spoločenské zaradenie predurčujú na konflikty a slovné súboje. Mae je prétoriánka, príslušníčka elitnej vojenskej jednotky, patriaca k vyššie postavenej nordickej rase. Jej úlohou je ochrana republiky RUNA pred nepriateľmi, čomu napomáha aj čip v jej tele, vďaka ktorému je rýchlejšia, odolnejšia a silnejšia. Po súboji s ďalšou prétoriánkou je dočasne postavená mimo službu a pridelená dvojici agentov, ktorí majú za úlohu priviesť z Panamy bývalého občana RUNA a experta na náboženstvá a sekty... Justin bol kedysi známym agentom vyšetrujúcim nebezpečné duchovné zoskupenia, schopným svojím výrazným pozorovateľským talentom odhaliť každú nezrovnalosť. Jeho vlastné pochybenie ho však zbavilo všetkých práv a už niekoľko rokov žije v okrajovej časti pričom sa oddáva prchavým ľúbostným avantúram, pitiu a užívaniu zakázaných látok. Keď ho pred útokom miestnych gangstrov zachráni krásna Mae, prvýkrát je ochotný pripustiť, že jedna vášnivá noc by mohla uňho prerásť do niečoho vážnejšieho. Lenže všetko sa skomplikuje zistením, že Mae patrí k prétoriánom a jej úlohou je chrániť ho, kým bude v RUNA vyšetrovať sériu záhadných úmrtí. Justin sa po rokoch vracia do rodnej krajiny a rozbieha pátranie po vinníkovi medzi rôznymi náboženskými skupinami...

Kniha Richelle Mead nie je vôbec prvoplánová. Pod rovinou príbehu sa ukrývajú nastolené otázky nútiace zamyslieť sa. Spomeniem napríklad dôsledky genetických experimentov, nadraďovanie nezávadných jedincov, obmedzovanie náboženskej slobody či elektronické kontrolovanie obyvateľstva. Niekomu by možno vadil pomalší rozbeh, kým autorka predstaví postavy, nový typ sveta a okolnosti jeho fungovania, ale neskôr dej naberá na obrátkach. Vnútorný svet postáv, predstavovanie rozličných náboženských skupín, iskrenie a prestrelky medzi hlavnými hrdinami a udalosťami nabitý dej sú základom knihy, ktorá vás prinúti nedočkavo čakať druhý diel. Pretože príbehy z Veku X (keď sa chod sveta obnovuje po obrovskom "Úpadku") ani zďaleka nie sú dopovedané...

Doporučuju všemi deseti!

21. 05. 2014  |  Recenzoval: Terisekk - Knižní zašívárna

Mae pochází z vysoce postavené aristokratské kasty a je členkou pretoriánského spolku. Jedná se o nejelitnější bojovníky v RUNA (Republika spojené severní Ameriky) a právě Mae je jednou z nejlepších vůbec. Jenže jednou se nechá vyprovokovat a v afektu napadne další členku Pretoriánů, kterou těžce zraní. Jako trest je jí sebrána uniforma a v utajení se bude muset vydat do Střední Ameriky, kde bude muset najít Justina Marche, který byl před několika lety vyhnán do exilu. Mae je hned v prvním okamžiku, kdy se ti dva potkají, přesvědčena, že Justin není žádný slušně vychovaný a milý chlap, právě naopak. A to ještě netuší, že mu bude přidělena jako osobní ochranka a bude s ním muset trávit veškerý volný čas.

Richelle Mead se řadí mezi moje neoblíbenější autorky a získala si mě hned svou první knihou. Proto jsem byla nadšená, když jsem se dozvěděla, že i u nás bude vycházet její nová série Věk X, kterou mi opět autorka dokázala, že je to spisovatelka s velkým S a právem její knihy patří na žebříčky bestsellerů.

Děj knihy se odehrává v budoucnosti, kdy po náboženských bojích vznikla nová země RUNA, která přísně upravuje pravidla na vyznávání jakéhokoli boha. Abych řekla pravdu, nechci se moc rozepisovat o tomhle novém světě, bojím se, že bych vám zkazila překvapení. Jak je u Richelle zvykem ani ona na nás nevysype informace hned a ze začátku nás nechává pořádně tápat. Ale i když je příběh ze začátku matoucí, u knih od Richelle mi to nevadí, protože vím, že mi nakonec všechno objasní a všechny střípky perfektně zapadnou do sebe. Mám prostě ráda, že mě její příběh donutí přemýšlet a opravdu se mi občas skoro kouřilo z hlavy, jak mi to v ní šrotovalo.

Hlavní postavy jsem si oblíbila od prvního okamžiku, hlavně teda Mae, která mi v něčem tak moc připomíná Rose, ale zároveň má v sobě něco vlastního, co ji dělá jedinečnou. Justin je takový bad guy, svým způsobem mi připomíná Adriana, i když ten byl oproti němu andílek. Justin je opravdu zkažený, ale v průběhu je vidět, že až tak ztracený nebude.

Novinkou je to, že je kniha psaná v er-formě, což mě ze začátku trochu překvapilo, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Právě naopak – mohli jsme nakouknout do hlavy Justinovi i Mae, což je pro příběh dost důležité, i když to tak ze začátku nemusí vypadat.

Není vůbec pochyb, že se jedná o originální námět, který mě opravdu zaujal a autorka mi kápla do noty. Mám ráda příběhy o náboženství a mytologii, navíc v knize nechybí správná dávka humoru a pořádné akce. I když kniha měla trochu pomalejší rozjezd, musíme vzít v potaz, že se jedná o první díl a autorka si musela připravit píseček, aby mohl příběh dostat pořádné grády, a přestože začátek byl bez akce, stejně jsem si ho užila a bavil mě a můžu vám slíbit, že závěr knihy bude mít spád. Věřím, že v pokračování se dočkáme pořádného překvapení, protože i když jsem od Richelle četla patnáct knih, pořád mě dokáže překvapit a vyvést z míry.

Myslím, že nebude nijak šokující, že hodnotím knihu plným počtem hvězdiček, proto mě zaráží, že jsem na tuhle knihu na ostatních blozích neviděla žádné recenze. Proto vám říkám, že pokud váháte jestli si tuhle knihu pořídit, tak vám ji doporučuji všemi deseti a měli byste si uvědomit, že děláte obrovskou chybu, když ji ještě nemáte doma!

Kniha zaujme lehkým stylem i originalitou.

18. 05. 2014  |  Recenzoval: Ells

Po velmi úspěšné Vampýrské akademii, Pokrevních poutech a Sukubě přichází Věk X, série která se odehrává v budoucnosti a snoubí v sobě jak napětí, tak i humor. A jelikož je to Richelle Mead, očekávání jsou velmi vysoká. Pojďme se podívat, jaká byla ta má.

Od Richelle jsem četla nepřeberné množství knih, z nichž největší dojem na mě udělala již výše zmíněná Vampýrská akademie. Pravdou je, že jsem touto autorkou téměř posedlá (aby ne, když píše tak dobře), proto jakmile jsem zjistila, že od ní bude v ČR vycházet nová série, byla jsem nadšená. Podle oficiální anotace jsem zjistila, že mě čeká další příběh odehrávající se v budoucnosti, při kterém budu mít s největší pravděpodobností otevřenou pusu dokořán (to už je pro mě charakteristické, co se týče knih). A nebyla jsem daleko od pravdy.

Svět, kde vládnou extrémistická náboženství, mě ze začátku velmi mátl, naštěstí to nebylo nic, s čím bych si nedokázala poradit. Bohužel, s čím jsem si neporadila, byl ten pomalý začátek, při kterém bych byla za jiných okolností schopna usnout, naštěstí tu byl ten malý detail, že to byl styl Richelle Mead, proto jsem ho nějak přetrpěla a nakonec se do příběhu docela i vžila. Přesto musím ale říct, že ta jednotvárnost mi trochu zkazila požitek. Faktem je, že kdyby byla kniha alespoň o sto stran tenčí (a věřte mi, že by bylo kde brát), příběh by byl mnohem lépe stravitelný. V několika okamžicích mi totiž vážně připadalo, že to Richelle trochu přepískla. Ale nevadí, i tak měla co ukázat.

Jak už jsem se tak okrajově zmínila, svět této nové série je velmi originální. Nebudu psát, jak celý systém funguje, hrubé rysy pochopíte již z anotace a hlouběji ho můžete v knize prozkoumat sami, já bych se chtěla věnovat mé původní obavě, že to celé Richelle nedokáže vepsat do stravitelné formy, protože si přeci jen (alespoň podle mě) vybrala velmi těžké téma, které není až tak snadné rozlousknout, nicméně Richelle se to podařilo a rozmixovaná náboženství budoucnosti (jak já jim s oblibou říkám) dokázala roztřídit poměrně přehledně.

Jako obvykle můžete od Richelle čekat smích, ale i pořádnou porci napětí. Co vás ale v knize překvapí, bude er-forma. Já vím, je to nezvyk – i pro mě byl, i když už jsem si díky množství přečtených knih zvykla. Přesto budete možná někdy pokukovat po textu a ptát se, jestli by přeci jen nebyla lepší ta tradiční ich-forma. Naštěstí to ale není nic, co by čtenáři nějak extrémně vadilo, proto se v tomto ohledu vážně nemáte čeho obávat.

Ráda bych vám kladla na srdce, abyste knihu nesrovnávali s žádným dílem Richelle Mead. Když to totiž uděláte, pak je velmi pravděpodobné, že vás příběh nakonec zklame. Já jsem tomuto pokušení podlehla, a tak se mé celkové hodnocení možná stalo trochu zaujatým, protože nebýt toho, že jsem četla jak Vampýrskou akademii, tak Sukubu, Věk X by získal ještě alespoň tu jednu hvězdičku.

Ale já vím, co vás zajímá především: Stojí to za přečtení? Má odpověď: Ano! I když to není zrovna tradiční Mead, knihu si určitě užijete – jen se musíte trochu obrnit na pomalý rozjezd a na to, že to není zrovna kniha, jakou byste čekali. Přesto si myslím, že zaujme jak svým lehkým stylem, tak i originalitou. A já si dám do budoucna za úkol věřit, že druhý díl si ode mě zaslouží plný počet hvězdiček. Prozatím se tedy ale bude muset spokojit s osmi.

Celkové hodnocení: 8/10

Příběh, do kterého jsem se příjemně ponořila.

09. 05. 2014  |  Recenzoval: Intoxicated.cz

Chutný koktejl plný napětí

Za team stránek www.intoxicated.cz recenzovala Leca.


Země přežila úpadek. Planeta je rozdělena do nových aliancí. Zatímco v provinciích musejí lide vyjít z mála, v RUNA (Republika spojené severní Ameriky) si její obyvatelé užívají nejmodernější technické vymoženosti a jen to nejkvalitnější jídlo a pití. Vláda RUNA má k dispozici elitní jednotky vycvičených vojáků, takzvaných pretoriánů, kteří v sobě mají implantát umocňující jejich sílu výdrž a odolnost. Jedním z těchto vražedných pretoriánů je i světlovlasá Mae, která dostane za úkol vyhledat a zpět do RUNA přivést jistého doktora Justina Marche.


Justin: „Potřebuju, abys mě chránila.“
Justin žije v Panamě již několik let, poté co ho vyhostili z jeho milované RUNA, se zde snaží protloukat, jak jen to jde. Aby si zajistil dostatečný přísun alkoholu, často dělá ozvláštnění večírků jednoho z místních gangsterů. Po jedné zvláště zajímavé noci se mu však naskytne neopakovatelná příležitost. Vláda ho chce zpět… Chtějí po něm, aby vykonával svou původní práci – tedy aby působil jako vládní služebník, což je v podstatě kontrola náboženských sekt a církví. Je na služebníkovi, aby posoudil, zda je sekta nebezpečná a zda jí může či nesmí být prodloužena licence. To však není všechno, na vrcholných místech momentálně řeší rituální vraždy a právě Justin má pomoci s vyřešením tohoto záhadného a podle dostupných informací nevysvětlitelného případu. Pokud se doktorovi podaří vraždy vysvětlit a dopadnout pachatele do čtyř týdnů, může být jeho pobyt v RUNA trvalý. Justin tak má víc než silnou motivaci. Navíc nejde jen o něj, z Panamy si s sebou přivezl i dceru dlouholetého přítele, které tak může zajistit lepší budoucnost. Tessa je šestnáctiletá dívka, která příběhu dodává odlehčení a lidskou stránku pohledu…


Mae: Implantát nepozná, že je to toxin. Když si toho dáš dost, je to docela hukot.“
Krok za krokem se v knize snoubí to, z čeho jsem měla původně obavy, že nebude klapat. Nejrůznější náboženská vyznání z různých dob či zákoutí světa zde jdou ruku v ruce s techniky vyvinutou budoucností lidstva. Původní předpojatost se však ukázala jako zbytečná, protože Richelle ze všeho vytvořila vynikající koktejl. Jak už je pro její spisovatelský um typické podařilo se jí do příběhu vpasovat napětí humor, akci a dokonce i jednu dvě romantické chvilky.


Tessa: Mimochodem, to byla řečnická otázka. To znamená, že nemusíš odpovídat.“
Šachovnice bohů je prvním dílem autorčiny nové série Věk X. I když by se mohlo zdát, že pro spisovatelku muselo být těžké se z upírů přeorientovat právě na tento žánr, opak je pravdou Richelle má totiž vystudovanou komparativní religionistiku. V knize se čtenář setkává s velkým množstvím nových pojmů, na které je třeba si vyknout (sžili jsme se strigoji, takže zvládneme i tohle). Pro angličtináře mám jeden typ – Mead na svém blogu zveřejnila několik příspěvků, které tento nový svět přibližují! Už v prvním díle série působí hlavní postavy velmi promyšleně a těším se na jejich další vývoj v průběhu nadcházejících knih. I vedlejší postavy jsou uvěřitelné a velmi stravitelně a to nejen ti lidské (muhaha).


Magnus: „Vrány jsou hloupé. Nesnáším vrány.“
Abych to všechno shrnula, zatím nejdelší kniha o této americké autorky, kterou jsem četla, mi utíkala příjemně rychle a do příběhu jsem se příjemně ponořila. Richelle děj vypráví zajímavě a tak, že na konci do sebe vše zapadá bez větších problémů. Nemůžu jinak, než hodnotit čtyřmi hvězdičkami z pěti a knihu doporučuji nejen fanouškům autorčina stylu psaní.


Ukázka z knihy Věk X: Šachovnice bohů


Hlídač dostupnosti Věk X: Šachovnice bohů

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: