Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Vampýři & spol. New Adult  ›  Neslyšno

Neslyšno

Autor:
Richelle Mead
Originální název:
Soundless
Překlad:
Jan Netolička
Žánr:
Vampýři & spol. New Adult
ISBN:
978-80-7498-110-4
Počet stran:
248
Datum prvního vydání:
23. 03. 2016

Kliknutím zvolte variantu

29 Kč 23 Kč 

Kde koupit knihy?
Neslyšno

Popis: Neslyšno

Ve světě bez zvuku slyší jedna dívka, jak ji cosi volá…

Dívka jménem Fej žije v horské vesnici, kterou sesuvy kamení zcela odřízly od světa. Přežití vesničanů zajišťuje jediné lano, po němž jim přes zrádné skalní stěny posílají jídlo lidé z údolního království.

Naprostá závislost není však to jediné, co Fejinu vesnici sužuje: kam až paměť sahá, zdejší lidé neslyší. Jako by takovéto prokletí nestačilo, začínají nyní ztrácet i zrak. Také zásilky jídla přicházející lanovkou se začínají tenčit... Nadcházejí časy zkázy; obyvatelům horské vsi hrozí tichá temnota a smrt hladem.

Pak ale jedné noci probudí Fej drásavý hluk. Vedena zvuky, něčím do té doby naprosto neznámým, se Fej vydává na velkolepou výpravu – sestupuje po nebezpečně strmé hoře do tajemného království Pej-kuo, kde nalezne neuvěřitelnou pravdu o své vesnici i lásku, která ji navždy změní život.


Dotaz k produktu Neslyšno

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Richelle Mead

Richelle Mead

Richelle Mead se narodila roku 1976 ve znamení Štíra. Vystudovala umění a komparativní religionistiku, ale v současnosti je spisovatelkou na plný úvazek. Celosvětovou slávu si získala především Vampýrskou akademií, na kterou volně navazují Pokrevní pouta, obrovský ohlas získala i série Sukuba.

V češtině všechny Richelliny knihy vydalo nakladatelství DOMINO. A co vaše oblíbená autorka dělá, když zrovna nepíše? Sleduje pokleslé reality show, cestuje, ochutnává neobvyklé koktejly a kupuje si oblečení. Spoustu oblečení. Svědomitým pitím kafe se dopracovala k závislosti na kofeinu. S tou už se smířila. Nadále se však snaží bojovat s tendencí odkládat věci tak dlouho, jak je to jenom možné.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Konflikt mezi tím, co by člověk měl a co by chtěl...

29. 07. 2016  |  Recenzoval: Fantasya.cz (Veronika Stránská)

Mladá umělkyně Fej žije se svou sestrou v horské vesničce, která je úplně odříznutá od světa. Obživu obyvatel zajišťuje lano, přes které jim lidé z království Pej-Kuo posílají jídlo výměnou za vytěžené drahé kovy. Někdy v minulosti přišli obyvatelé vesničky o sluch, komunikují tedy pouze znakovou řečí a žijí ve světě ponořeném do ticha. V poslední době ovšem začali pomalu přicházet i o zrak a život v černotě je noční můrou všech obyvatel, kteří bez zraku nebudou moct těžit a přijdou tedy o jediný zdroj jídla. Jednoho dne se ovšem Fej jako jediné náhle navrátí sluch. Je jediná, kdo může vesnici zachránit, a tak se vydává na největší dobrodružství svého života…

> To, co následuje pak, se nepodobá ničemu, co jsem kdy zažila. Je to pocit připomínající vibrace, ale částečně mnohem víc. Jako by to zasahovalo část mozku, o jejíž existenci jsem neměla ponětí. (str. 34)

Richelle Meadová je u čtenářů zapsána především jako autorka fantasy sérií Vampýrská akademie, Pokrevní pouta či Věk X. Neslyšno je ale úplně z jiného soudku. Hlavní hrdinka Fej je tichá a klidná, umělecky založená a ctí tradice. Nedovoluje si zamilovat se do osoby, kterou by jí lidé ve vesnici neschválili. Je tedy naprostý opak svéhlavé a zbrklé Rose Hathawayové, oblíbené hlavní postavy Vampýrské akademie. Stejně tak svět, ve kterém se Neslyšno odehrává, je nezvykle poklidný – čtenář si jistě představí například harmonické prostředí Tibetu. Pro pravidelné čtenáře této autorky je nové už samotné prostředí Číny s tradičními jmény i vzhledem obyvatel, což se samozřejmě v ničem nepodobá ostatním knihám, odehrávajícím se v Americe.

Velkou část útlé knihy zabírá poklidný a tichý život neslyšících na vesnici, z něhož čtenář získá přehled o světě příběhu i problému postupného ztrácení zraku. Fej řeší problémy se sestrou i tím, co si ve svém postavení může a nemůže dovolit, když tu najednou získá zpátky sluch. Struktura příběhu se naruší a náhle přichází napětí. Poté se Fej s kamarádem Li Wejem vydá na sestup z hory do města a v tu chvíli začíná to pravé dobrodružství. Čtenář jako by slyšel dusot pronásledujících nohou a viděl Fejina krásně namalovaná díla – až tak Richelle Meadová popisuje vše, co Fej vnímá.

Ve správném příběhu by neměla chybět láska, a tak ji lze nalézt i v Neslyšnu. V příběhu se projevuje jako konflikt mezi tím, co člověk chce a co by měl udělat. Když se pak z předvídatelné Fej stane rebelka, dovolí si i zažít skutečný cit bez ohledu na nabádání rozumu. Stejně jako v každém dobrém milostném příběhu se i zde objevují oběti a oddanost.

> Ty se musíš vrátit k sestře, k našim lidem, říká. Umíš s nimi mluvit lépe než já. Jakmile budeš v bezpečí nahoře, schovám se, a buď najdu způsob, jak se dostat nahoru za tebou, nebo zkusím štěstí jinde. (str. 165)

Neslyšno je zajímavé tím, že v knize čtenář najde opravdu minimum přímé řeči. Většina rozhovorů je totiž vedena neslyšícími lidmi, tedy znakovou řečí. Sama autorka navíc slyší, proto je její uchopení problematiky neslyšících originální. S popisem návratu sluchu i toho, jaké by to bylo neslyšet, se popasovala statečně, a proto se čtenáři dokážou alespoň na okamžik vžít do pocitů lidí, kteří neslyší.

Nejnovější román z pera Richelle Meadové je krátká oddechovka, s kterou si člověk poradí za odpoledne. Zasazením do čínského prostředí je originální a stejně jako ostatní knihy od této americké autorky vyzdvihuje důležité lidské vlastnosti, proto rozhodně stojí za přečtení.

 

http://www.fantasya.cz/clanek/fantasticka-novela-vychazejici-z-cinske-kultury-to-je-neslysno

Kniha s naprosto nevšední atmosférou

09. 04. 2016  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Richelle Mead je autorka, ktorá si môže dovoliť experimentovať, pretože má už dávno vybudovanú stabilnú fanúšikovskú základňu. Jej najznámejšia séria Upírska akadémia ju predurčila na jednu z najobľúbenejších spisovateliek žánru young adult. Knihou Neslyšno vstúpila na pole samostatných románov. Teda pravdepodobne, jeden asi nikdy nevie, kedy sa vďaka úspechu môže nadviazať ďalším dielom. Každopádne ma zaujala tromi vecami - anotáciou, prostredím a obálkou. Táto úderná kombinácia spôsobila, že som sa do nej pohrúžil hneď, ako som sa k nej dostal. Čítať Neslyšno bolo niekedy ako pozerať nemý film. Je to veľmi "tichá" kniha, pretože sa v nej nerozpráva, respektíve komunikuje sa len prostredníctvom posunkovej reči. Absencia zvuku však len podčiarkuje nevšednú atmosféru.

"Pískem vymazávám místa, kam se vpilo příliš mnoho inkoustu. Nechávám se pohltit kaligrafií stejně, jako mě vždy pohltí jakékoli umění. Ztrácím pojem o světě kolem sebe a vlastně ani nevnímám, co její práce říká. Teprve když skončím a o krok ustupuji, abych zkontrolovala své dílo, uvědomuji si, jaké zprávy vlastně zaznamenávala. Smrt. Hladomor. Slepota. Další pochmurný den v naší vesnici."

Fej žije v horskej dedine odrezanej od okolitého sveta. Už pred rokmi zosuv kameňov spôsobil, že ich komunita ostala odkázaná na seba samu a pomoc z vonku, čo znamená najmä pravidelné dodávky jedla. Medzi obyvateľmi vládne prísna hierarchia. Fej a jej sestra Čang Ťing patria našťastie medzi umelcov, ktorí deň čo deň zachytávajú dianie v dedine. Ich úlohou je iba pozorovať, nesmú nijakým spôsobom zasahovať do videných udalostí, a potom ich zvečniť na plátne, aby všetci videli, čo je nové. Nevedno prečo sú všetci hluchí, ba čo viac, viacerých dedinčanov začína navyše ohrozovať i slepota. To je aj prípad Čang Ťing, preto Fej robí všetko preto, aby to zamaskovala pred skúmavými zrakmi ich majstrov. Okrem toho sa znižujú aj zásoby jedla a hrozí hladomor. Fej začína byť zúfalá, keď odrazu jej svet ticha obohatí niečo skutočne nečakané - zvuky! Fej nasleduje ich volanie a vydáva sa na cestu do údolia, kde sa pred ňou otvára celkom nový osud...

"Prudce se otáčím a právě včas, protože se na mě řítí voják s mečem nad hlavou. Li Wej se vrhá vpřed a řetězem, kterým má spoutané ruce, blokuje ránu mířící na mou hlavu. Voják nebyl připraven na Li Wejovu pozoruhodnou sílu a následkem střetu čepele s řetězem zavrávorá. Meč mu vypadává z ruky a já se pro něj okamžitě shýbám a mířím mu hrotem na krk. Nikdy v životě jsem nedržela v ruce meč. Až do naší výpravy do města jsem vlastně ani žádný neviděla. Když však mířím čepelí vojákovi na krk, musím mit velmi přesvědčivý výraz."

Neslyšno je zvláštna kniha. Spočiatku mi vadila absencia dialógov, priamej reči, jednoducho to pre mňa postrádalo potrebnú dynamiku. Až kým sa dej nerozbehol a nedošlo mi v plnej miere, že práve to ju robí výnimočnou. Myslím, že je len dobre, ak Richelle Mead ostane len pri tomto samostatnom románe a nebude príbeh rozvíjať ďalej. Nie som si istý, či by dokázal utiahuť aj niekoľko ďalších dielov. Ázijské prostredie je pre našinca pomerne exotické a deju nadmieru pasovalo. Akoby v ňom morálka a hodnoty boli akési výraznejšie a dôležitejšie. Na svoje si prídu aj milovníci romantiky a napätia, preto je Neslyšno určené širokej cieľovej skupine.


Ukázka z knihy Neslyšno