Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Romantika  ›  Srdeční záležitost

Srdeční záležitost

Autor:
Gilles Legardinier
Originální název:
Et soudain tout change
Překlad:
Slavomír Míča
Žánr:
Romantika
ISBN:
978-80-7498-167-8
Počet stran:
392
Datum prvního vydání:
27. 09. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Srdeční záležitost

Popis: Srdeční záležitost

Středoškolská léta nás formují pro celý život: v dobrém, ve zlém, ve všem.

Pokud bychom chtěli najít ukázkový příklad šťastné holky, našli bychom ho v Camille. Studuje poslední ročník gymnázia na malém městě, je obklopena partou nerozlučných kamarádů, se kterými se zná už od školky, a jako všichni lidé jejího věku si klade spoustu otázek o životě, lásce a přátelství.
S blížící se maturitou se dny začínají plnit starostmi s učením, profesory a rodiči. Camille ale brzy přijde na to, že skutečné problémy vypadají docela jinak: nedlouho před maturitou zjistí, že její nejlepší kamarádka Lea trpí nevyléčitelnou nemocí. Je to šok. Co teď? Přijmout krutou pravdu, anebo se držet naděje na zázrak?
I přes tíhu situace a vlastní strach se Camille a ostatní spolužáci snaží být Lee oporou, tráví s ní čas a především dělají všechno pro to, aby byla Lea šťastná a spokojená. Před krutou diagnózou se ale jen tak utéct nedá a nikdo vlastně neví, kolik času Lee zbývá. A tak je nutné nepromarnit ani minutu, užívat života a vytvářet si na Leu jen ty nejlepší vzpomínky...


Dotaz k produktu Srdeční záležitost

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Gilles Legardinier

Gilles Legardinier

Gilles Legardinier se už od dětství intenzivně zajímal o to, jak vyjádřit emoce. Jeho pracovní kariéra začala vskutku třaskavě – od svých patnácti let působil jako pyrotechnik na britských a amerických divadelních scénách.

Trvalo několik let, než se přeorientoval na produkci a posléze i vlastní tvorbu. Natočil dlouhou řadu publicistických pořadů a dokumentů, aby za určitý čas zjistil, že už zase potřebuje zmírnit tempo. Tehdy začal psát scénáře.

Od scénářů zbýval už jen krok k románům. Za své thrillery obdržel řadu literárních cen. Pro celou Francii bylo proto nesmírným překvapením, že jejich milovaný mistr napětí napsal humoristický román, jehož hrdinkou je dívka.

Ti čtenáři, kteří včas odložili předsudky, byli nadšeni. Vzápětí přenesli své nadšení i na ty, kteří původně tvrdili, že romantická komedie není nic pro ně.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Dospívání a jiné starosti

11. 11. 2016  |  Recenzoval: Tereza Zítková pro vaseliteratura.cz

Camille je v maturitním ročníku a považuje se za šťastnou bytost. Má svou partu přátel, fajn rodiče, mladšího brášku a nově také koťátko, o které s láskou pečuje. Kromě přicházející maturity si s ničím nedělá starosti. Život ale přináší nečekaná překvapení... Gilles Legardinier přichází se svou novou knihou Srdeční záležitost.

Camille se těsně před maturitou dozví, že její nejlepší kamarádka trpí smrtelnou chorobou. V tu chvíli jde vše stranou a jako správná kamarádka se snaží Lee se vším pomáhat. Kopíruje jí látku ze školy, hledá zábavu a pomáhá naplánovat první rande. Zároveň se snaží sama srovnat s nově vzniklou situací. Problémy, které dosud považovala za velké – hádky s rodiči, rozepře s učiteli či strach ze zkoušky z dospělosti, se najednou scvrkly na titěrné. Do popředí vystoupil strach ze smrti, ze ztráty někoho blízkého a zamyšlení se nad tím, co je vlastně v životě důležité.

Camille se po střetu se smrtelnou nemocí snaží najít smysl ve svém počínání. Odjakživa sice pomáhala svým bližním, snažila se být hodnou dcerou a všímat si svého okolí. Nikdy nebyla lhostejná k cizí bolesti, ale stačí to? Až se jednoho dne ráno probudí stará a vrásčitá, bude spokojená sama se sebou? Tyto i mnohé další otázky si Camille pokládala a odpovědi zatím nenašla.

Za typickou literaturou typu Young Adult se skrývá mnohem víc. Srdeční záležitost není jen vyprávěním o bandě puberťáků, kteří vyprávějí svůj životní příběh. Je to kniha plná hlubokých myšlenek, které se týkají každého z nás, ať jsme v jakémkoliv věku. A prostředí, které autor pro tento příběh vybral, jen zdůrazňuje jejich naléhavost. Na jedné straně stojí mladý, bezstarostný člověk, který má život před sebou a z případného konce si nic nedělá, na druhé straně v kontrastu sama smrt. Zatímco by tyto děti měly ještě zůstat v bezpečí, měly by si užívat a pomalu dospívat, musí se prát s velmi závažným problémem. Jejich spolužačka, jejich milá kamarádka umírá. Jak se k tomu mají postavit? Mají zavřít oči před její nemocí a dělat, jako by nic? Nebo mají dopředu hodit flintu do žita a smířit se s tím, že možná brzy zemře?

Srovnat se s blížící smrtí je pro každého těžké. Pro mladšího člověka je to možná těžší z toho důvodu, že si ještě nic neužil. Nikdy už nebude mít možnost cestovat, mít rodinu, najít si práci, zestárnout vedle někoho blízkého.

Gilles Legardinier do svých knih vkládá často filozofické pasáže. Sice tím děj zpomaluje, ale příběh těmito prvky obzvláštňuje a posouvá jeho dílo výš. Autor se snaží ve svém čtenáři probudit touhu po otázkách, zda opravdu svůj život žijí tak, jak by měli. Jestli si svůj čas na tomto světě opravu užívají a vnímají fakt, že tu nejsou navždy.

Ráda bych také ocenila vkusnou obálku a vhodný titul. Originální přebal mi přijde kýčovitý a nevyvolává ve mně tak dobrý pocit, jako přebal, který byl vytvořen v České republice.

Nejsem si jistá, komu je kniha určená. Hlavním postavám je kolem osmnácti let, tudíž bych předpokládala, že je zamýšlená pro mladší publikum, vzhledem k zvolenému tématu jsem ale na vážkách. Ocení člověk na prahu dospělosti myšlenky, které mu chce autor předat? A pokud bude číst knihu starší čtenář, nebudou mu vadit mladé a místy naivní postavy? 

Tahle knížka vám ukáže, co všechno je člověk v rámci ryzího kamarádství schopný dokázat

07. 11. 2016  |  Recenzoval: Knihomilka

Francouzka Camille studuje poslední ročník střední školy. Je to rok zlomový, čeká ji totiž maturita. Klasické studentské trable zvládá s pomocí party spolužáků, s nimiž se zná už od dětských střevíčků. Její nejlepší kamarádkou je Lea, s kterou si hodně rozumí. Jenže s Leou to v poslední době nevypadá moc dobře, je vážně nemocná.

Camille se během pár dní obrací doposud klidný život vzhůru nohama. Tak ráda by pro Leu něco udělala, dokud je ještě čas. Naštěstí na to není sama, spolu s kamarády dokáže něco, z čeho by si mnohdy měli vzít příklad i dospělí.
Když se začtete do této půvabné knihy, která vás zaujme nejen názvem, ale i nádhernou obálkou, zjistíte, že Gilles Legardinier napsal román, jenž vás chytí za srdce. Celý je o mladých lidech, teprve se hledajících. Prožívají první lásky, navzájem si pomáhají řešit pro ně složité životní problémy,vlastně zároveň tak poznávají sami sebe. Leina situace je donutila dospět, zvážnět a zapomenout na mladickou lehkovážnost, která k létům dospívání patří.

Román je psán v první osobě, vypráví jej přímo Camille. A já jen smekám před tím, jak autor - muž, dokáže popsat dívčí svět tak autenticky a citlivě. Styl psaní je natolik sugestivní, máte pocit, že před vámi stojí opravdová osmnáctka z masa a kostí.

Legardinierův styl na mě působil zároveň i dospěle, Camille je na svůj věk neobyčejně vyzrálá. Scény ze školního prostředí navozují tu správnou studentskou náladu. I když kniha řeší vážné téma, je odlehčená humorem a vtipem, což ve výsledku působí velmi francouzsky.
A když jsem se do knížky začetla, připomněla jsem si jeden starší český seriál o studentech, který se jmenuje Zkoušky z dospělosti.:-)

Četla jsem všechny knihy, které u nás Gilles Legardinier vydal a jen žasnu nad lehkostí, s jakou se dokáže převtělit do svých hrdinů, ať už to jsou mladé ženy nebo starší muži. Navíc je to neskutečný sympaťák (no a pak mu nepropadněte, že? ;-))

Srdeční záležitost není klasickou studentskou romancí. Je to příběh o pevných poutech přátelství, o síle, kterou v sobě nacházíme v těch nejtěžších momentech. Ať už jste studenti nebo vaše občanka vykazuje nějaký ten rok navíc, tahle knížka vám ukáže, co všechno je člověk v rámci ryzího kamarádství schopný dokázat.
Vlastně z ní můžeme čerpat inspiraci pro řešení našich vlastních vztahových problémů.

Tato kniha má stoprocentní možnost stát se srdeční záležitostí pro nejednoho čtenáře

27. 10. 2016  |  Recenzoval: koki

Hneď na úvod poviem, že názov knihy, resp. jeho preklad, považujem za skvele zvolený výber slov, pretože príbeh, ktorý ukrýva je istou "Srdcovou záležitosťou" a to vo všetkých svojich významoch. (Možno by mal Gilles porozmýšľať, či svoj originál nepremenuje ;-) )

Legardinier prináša čitateľom príbeh, ktorý je oproti tým ostatným, ktoré som od neho čítala, celkom iný. Hlavnú úlohu v románe hrajú študenti na prahu dospelosti. Maturitné skúšky sa blížia, s tým i spojený stres súvisiaci s učením a kladenie si existenčných otázok. Do tohto všetkého sa pridá ešte i jedna srdcová záležitosť - konkrétne nevyliečiteľná choroba srdca. Lea zistí, že je vážne chorá a jej najlepšia kamarátka Camille nie je jediná, ktorú to šokuje. Nikto nevie koľko času jej na tomto svete ešte ostáva, z čoho vyvstávajú otázky, či má (vôbec zmysel) uvažovať nad vlastnou budúcnosťou - čo bude v živote robiť? Pôjde na vysokú? Vydá sa? Koľko bude mať detí? Čo z toho vôbec stihne zrealizovať? Ešteže má toľko priateľov, na čele s Camille, ktorí sa jej snažia do života vniesť slnko, smiech a pohodu.

Kniha je zmesou emócií. Na jednej strane je plná filozofických úvah o živote, pri ktorých sa musí zamyslieť aj sám čitateľ. K otázkam, ku ktorým často neexistujú odpovede nás vedú nielen Camilline úvahy, ale i úvahy a rozpravy jej učiteľov.

Na strane druhej je odľahčená humornými situáciami (či už neskutočne vtipnými pokusmi odlákať kupcov od kúpi domu; alebo rôzne chlapčenské výstrelky; až po (pre mňa top) zrútenie sa časti stropu v triede - ešte aj teraz, keď si to predstavím, tak sa dobre bavím).

Na strane tretej prináša smutný príbeh, v ktorom si uvedomíme svoju pominuteľnosť. A takto by sa dalo pokračovať.

Lea je pre hlavnú hrdinku Camille (ktorá je aj rozprávačkou celého príbehu) srdcovou záležitosťou. Poznajú sa už od malička, prežili toho spolu veľa. Jedna druhej sa zdôverujú so všetkým. Riešia rodičov, súrodencov, školu, učiteľov, chlapcov. Typické veci, ktoré v tínedžerskom veku riešia snáď všetky dievčatá. Autor to podáva v príjemnom čitateľskom duchu. A i keď je príbeh smutný (pretože smrť je vždy smutná, nech je zobrazená v akejkoľvek podobe) Gilles sa vyhol pátosu či srdcervúcim scénam. Čo oceňujem. Tým tiež nechcem povedať, že sa vám počas čítania nebudú tisnúť slzy do očí. Budú. A dosť. Verte mi. No všetko to podal nenásilne, nonšalantne, s majstrovstvom takým typickým pre neho.

Myslím si, že kniha má stopercentne možnosť stať sa srdcovou záležitosťou pre nejedného čitateľa.

Pod klasickou young adultovou linkou autor skryl celou řadu (mnohdy zásadních) otázek

22. 10. 2016  |  Recenzoval: Hanka the bookworm

Camille je obyčejná šťastná středoškolačka. Je obklopená partou skvělých kamarádů, které zná už od školky a se svou nejlepší přítelkyní Leou jsou si blízké jako sestry. Chodí do posledního ročníku gymnázia, což znamená jediné – maturita se blíží, a proto i do jejích šťastných dnů začnou pronikat starosti s učením. Ve srovnání s tím, že se jí Lea nedlouho před maturitou svěří, že trpí nevyléčitelnou chorobou srdce, jsou však tyto starosti malicherné a Camille poznává skutečné problémy. Spolu se svými spolužáky se proto od té doby snaží kamarádce zpříjemnit každičkou chvíli jejího rychle ubíhajícího života. Pravidelně ji navštěvují nejprve doma a později v nemocnici a snaží se vytvořit ještě posledních pár krásných vzpomínek.

Román Srdeční záležitost podle mého mnohé zaujme jak svým půvabným názvem, pod kterým se toho skrývá opravdu mnoho (a ke knize se neuvěřitelně hodí), tak svou jemnou, minimalistickou obálkou. Podíváte-li se na obálku originální, musí vám na hlavě vstát všechny vlasy odporem, takže můžeme jenom děkovat skvělým a talentovaným lidem od Domina, že to tak nenechali. Právě název, obálka a v neposlední řadě anotace mě zlákaly tuto knihu vyzkoušet, přestože to není žánr, kterému bych se nějak více věnovala.

Příběh Camille a jejích spolužáků se na první pohled může jevit jako něco, co už tady bylo mnohokrát. Spousta z vás si po přečtení anotace možná řekne, že budeme tři sta stránek sledovat osudy bandy puberťáků, abychom se nakonec dostali k srdceryvnému konci. Tak jednoduché to ale není. Román Srdeční záležitost má opravdu mnoho rovin – na jedné straně je samozřejmě stěžejní vývoj postav v důsledku vážné nemoci jejich kamarádky, ale kniha rozhodně není jen o tom. Velmi mě překvapilo, že obsahuje poměrně mnoho filozofických pasáží, nad kterými je třeba se dost zamyslet a autor také klade čtenáři celou řadu otázek. Občas to jsou otázky existenciální – téměř nezodpověditelné, občas to jsou ale otázky jednoduššího ražení, na které snad odpovědi nalézti lze, a častokrát při čtení možná překvapíte sami sebe. Zároveň ale kniha obsahuje, řekla bych, až klasickou young adultovou linku o prvních láskách, o přátelství dvou mladých dívek a o peripetiích maturitního ročníku. A to je to, co mě na knize trochu mate. Komu je tedy vlastně určena? Teenagery budou ony filozofické pasáže podle mého dost vysilovat, pro dospělé je tam ale zas až dost pubertálních kliček a výlevů.

Postavy nejsou propracované vůbec špatně, nicméně nejsem si tak docela jistá, jestli autor úplně trefil věk hlavních hrdinů tak, aby odpovídal jejich smýšlení a zkušenostem. Opravdu nevěřím tomu, že lidé v maturitním ročníku (tedy řekněme okolo 18, 19 let) by měli tak málo milostných zkušeností. To, že v tomto věku ještě hledají sami sebe a prožívají první opravdové lásky, bych ještě překousla, ale že se hned několik z hlavních hrdinů třeba ještě nikdy nelíbalo? Celkově mi postavy přišly dosti rozervané – obzvláště patrné to bylo právě u Camille. Na jedné straně uvažuje nad svým budoucím životem v rovině, která by se hodila tak možná do filozofické přednášky na vysoké škole, na druhé straně je ale svým chováním ještě opravdu dětská. Vlivem Leiny nemoci samozřejmě svým způsobem vyzrává, ale přesto nevím, jestli bylo v určitých momentech úplně na místě, aby přemýšlela nad tím, nad čím přemýšlela (nechci vyzrazovat víc, než je nutné). Nejkladněji proto hodnotím postavu profesora Rossiho – takového učitele by si asi přál opravdu každý. Je velmi morální, inteligentní a jeho názory na život mě v mnohém oslovily, přesto ale zůstává velmi lidský. Zmínit zde musím ještě bláznivého Tibora, což byl jeden ze spolužáků Camille a Ley, který příběh opravdu oživil a byl zdrojem nesčetných humorných situací.

Legardinierův styl není úplně jednoduchý. V mnohém jsou za to zodpovědné jistě ty filozofické pasáže, které už jsem zmiňovala. Značně zpomalují tempo, ale zase se do textu podle mého hodí a povznáší celou knihu na vyšší úroveň, než kdyby to bylo prosté odvyprávění příběhu. Kniha je v mnoha směrech docela moralizující a autor se snaží předat nějakou vyšší myšlenku. Vede čtenáře nenásilně k uvědomění si toho, co je skutečně důležité. Chce, abychom se zamysleli. Nebojí se ale vážnější pasáže proložit humorem, ať už situačním či vtipnými hláškami. Umí i dojmout a já, jakožto cíťa v tomto ohledu, jsem si musela dát velký pozor, abych si namísto Ley nepředstavovala mojí nejlepší kamarádku, protože pak by reálně hrozilo, že propláču půlku knihy.

Celkově se jedná o zajímavé dílo a rozhodně nelituji času, který jsem mu věnovala. Zůstávám ale trochu na rozpacích z toho, komu je kniha tedy vlastně určena a samotnou by mě zajímalo, co by na ni řekli náctiletí. Rovněž charakteristika postav není podle mého úplně úměrná jejich věku, a přestože Legardinier popsal myšlení mladé dívky se ctí, možná se měl raději držet mužského principu, protože jak známo, muži dospívají pomaleji, tudíž by mi na ně ta charakteristika seděla více. I přes tyto výtky hodnotím knihu 4/5 a věřím, že si svou čtenářskou obec najde a i já pravděpodobně zkusím v budoucnu další autorovy knihy.


Ukázka z knihy Srdeční záležitost