Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Romantika  ›  Jak být dospělá

Jak být dospělá

Autor:
Emma McLaughlin & Nicola Kraus
Originální název:
How To Be a Grown-up
Překlad:
Dagmar Kubíková
Žánr:
Romantika
ISBN:
978-80-7498-134-0
Počet stran:
288
Datum prvního vydání:
09. 03. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Jak být dospělá

Popis: Jak být dospělá

Náš věk nevypovídá vůbec nic o tom, jestli jsme už dospělí.

Když chodila Rory McGovernová do sedmé třídy, usmíval se na ni z plakátů v pokojíčku Blake Turner, dětská herecká hvězda. Když se s ním o deset let později sešla na studiích na vysoké umělecké škole, platonicky ho milovala. Když si ho o dalších deset let později odvážela k sobě domů nočním taxíkem, připadala si jako ve snu. Když ale o dalších deset let později vychází najevo, že Blakeova herecká sláva poněkud bledne a na účtě chybí pro rodinu s dvěma dětmi peníze, musí se Rory z krásného snu probudit.

Talentovaná fotografka se pouští do práce na plný úvazek. V novém digitálním lifestylovém časopise jí ale šéfují dvě dívky, co sotva vyšly ze školy. Blake ji uraženě opouští a Rory zůstává na všechno kolem dětí, práce i domácnosti úplně sama. Musí stíhat vodit děti do školy, chystat oslavy, vymýšlet úspěšné pracovní fotoprojekty, odrážet dvoření o sedmnáct let mladšího přítele své nadřízené i nekonečné otázky rodičů, jak to s jejím manželstvím bude dál. A na synově fotbalovém tréninku může každý víkend přemýšlet, proč si ostatní ženy dokázaly vybrat muže, kteří se o rodinu postarají, třeba sympatického Joshe.

Román ze současného New Yorku nás provede jedním rokem, během kterého se hrdinka Rory McGovernová naučí, jak se ze všeho nezhroutit a být po čtyřicítce konečně dospělá.


Dotaz k produktu Jak být dospělá

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Emma McLaughlin & Nicola Kraus

Emma McLaughlin & Nicola Kraus

Emma McLaughlin a Nicola Kraus se seznámily během studií na New York University. Zatímco Nicola se po absolutoriu věnovala vystudovanému oboru, tudíž umění, Emma na nějaký čas zběhla do světa obchodu.
Když se pak sešly znovu, dostaly nápad: napsat společně knihu. A jak řekly, tak udělaly. Nebyla to kniha ledajaká, ale obrovský mezinárodní bestseller Děvče k dětem, který byl také zfilmován. Hlavní roli hrála Scarlett Johansson a u nás byl uveden do kin pod názvem Holka na hlídání.
Kniha Jak být dospělá, kterou právě držíte v ruce, je nejnovějším literárním počinem úspěšné autorské dvojice. A stejně jako to bylo u jejich prvotiny, i tentokrát se s humorem a nadsázkou věnuje tématu, které velmi pravděpodobně zarezonuje v celé řadě čtenářek: jak si (znovu) vydobýt své místo na slunci, když jsem se doposud věnovala především rodině a můj manžel projevuje všechny známky profesního vyhoření a krize středního věku?


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Oddechové čtení s vážným tématem

21. 04. 2016  |  Recenzoval: Knihomilka

Kdy se vlastně stáváme dospělými? Je to v den, kdy držíme v rukou čerstvý občanský průkaz? Nebo je to individuální - někdo je dospělý v okamžiku, kdy se narodí a jiný nedospěje nikdy?
Takovou otázku si občas klademe všichni. A ptá se i Rory, která má za manžela známého herce. Ten se však celý život chová jako malý chlapec.

Blake byl pro Rory idolem už od mládí. Když zbožně koukala na zeď pokoje, kde měla pověšený jeho plakát, ani ve snu ji nenapadlo, že za pár let spolu budou sdílet své životy.
Ale i ta největší láska může časem dostat trhliny. Blakeovi se nedaří zakopnout o pořádnou roli a jeho žena se rozhodne nastoupit do práce na plný úvazek, aby rodině finančně pomohla.
Dokážete si představit, co to udělá s ješitným Blakem, až zjistí, že manželka bere další osud jejich rodiny do svých rukou?

Během jednoho roku se životy Turnerových otočí o 180 stupňů. Rory se rozkoukává v nové práci, kde si jen těžko zvyká na svéráznou nadřízenou, a zároveň musí skloubit domácnost se zaměstnáním. A Blake? Ten si raději sbalil kufry a opustil rodinu jako krysa potápějící se loď. A ještě má odvahu tvářit se ublíženě a čekat, že ho bude každý litovat.
Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Rory si sice sáhne na dno svých sil, zároveň ji tento drsný pád zocelil a ona konečně poznala, kdo je doopravdy dospělý.

Rory je vcelku sympatická hrdinka. Jen je v lecčems tak trochu naivní. Třeba ve vztahu ke svému muži, v němž měla až moc dlouho růžové brýle, které ne a ne spadnout. Přiznám se, že některé věci jsem moc nepochopila, třeba situaci s bytem, ve kterém Turnerovi žili. Také postav bylo v příběhu až moc, některé Roryiny kamarádky jsem si pořád pletla.

Celkově knihu hodnotím jako oddechové čtení s trochu vážnějším tématem. Ale bát se nemusíte, autorky příběhu dodaly i kapku lehkého humoru, u některých pasáží se od srdce zasmějete.
Hledáte-li prázdninové čtení román Jak být dospělá může být tou pravou volbou.

Když máte za manžela malého kluka, musíte být zkrátka dospělá vy

07. 04. 2016  |  Recenzoval: koki

Spisovateľské duo Emma & Nicole nie je v našich končinách neznáme. Mali sme možnosť sa stretnúť s ich tvorbou pred štrnástimi rokmi, keď vyšiel ich Denník pestúnky. Žiaľ, v tej dobe ma ich kniha veľmi neoslovila. No keď teraz, po toľkých rokoch vyšla ich ďalšia kniha, premkla ma zvedavosť, akým smerom sa ich tvorba za tie roky posunula. Nuž, čo povedať? Držia si svoj priemer.

Hrdinkou románu Jak být dospělá je 41-ročná žena. Vydala sa za muža, o ktorom snívala už od detstva. Je herec a má problém nájsť si prácu. Povedzme to na rovinu - jeho herecká hviezda dávno zhasla. Aby Rory pomohla rodine udržať si aký-taký životný štandard, rozhodne sa pracovať na plný úväzok. Jej manžel Blake to však vníma ako ranu pod pás. Nechápe tento ženin počin. Prečo panikári? Veď účty vždy nakoniec zaplatili.

Blake je muž, ktorý ostal žiť vo veku malého chlapca. V dobe, keď bol ako dieťa obletovaný, uznávaný, obľúbený herec. Je takým rojkom, vôbec nie mužom. Neposúva sa vo svojom živote ďalej, žije si svoj sen, ktorý je už dávno rokmi a všetkými zabudnutý.

Rory, ktorá ho milovala už ako malé dievčatko (a stále miluje) sa ho snaží podporiť ako sa len dá. No, na rozdiel od Blakea, dospela, má dve deti, o ktoré sa musí postarať. A jediné východisko z tejto situácie vidí v tom, že si nájde trvalé zamestnanie. Potrebujú stály príjem peňazí. Sú predsa rodina. Musia z niečoho žiť, platiť účty. Banka, elektrárne, plynárne, hladné bruchá nečakajú kým sa Blake opäť uchytí v nejakom seriály či filme. Chcú peniaze hneď. Blake však má svoju hrdosť a nepáči sa mu, keď Rory všetko vezme pevne do svojich rúk. Opúšťa rodinu, a má tú drzosť tváriť sa urazene. Čudujem sa, prečo ho Rory nepreplieskala dávno predtým, kým prišli k tomuto bodu. Ja by som s ním veru toľko trpezlivosti nemala. Rory však mala, dokonca ho pred sebou obhajovala, ospravedlňovala, dožadovala sa jeho návratu domov. Pravdaže všetko to robila z nehynúcej lásky k nemu.

Blake sa počas celého príbehu nemení. Naďalej ostáva chlapcom, ktorý nechce dospieť. S hrdinkou je to už inak. Stará sa o rodinu, nájde si trvalé zamestnanie, začína dozrievať.

Dej knihy má svoje zaujímavé časti. Páčil sa mi Roryn zápal o to zachrániť a udržať pokope rodinu za každú cenu. A svojim spôsobom sa mi páčilo aj to, že sa Blake vo svojom správaní nezmenil. Vyznelo to aspoň realisticky. Čo už ale reálne nevyznelo bolo Roryno zamestnanie. Ak si autorky mysleli, že pracovným žargónom, ktorý používali v práci mladí ľudia, Roryni kolegovia, čitateľa pobavia, tak sa mýlili. Nepobavili. Mňa nie. Sklamalo ma to, lebo som čakala, že kniha mi ponúkne vtipný, ľahký, romanticky ladený príbeh.

Knihu možno zaradiť medzi oddychovú literatúru. Nezaťaží, neurazí, ale ani neohúri. K jej prečítaniu vedie najmä zvedavosť, ako to všetko nakoniec Rory zvládne.


Ukázka z knihy Jak být dospělá