To byla teda diskuse!

Možná jste na našem facebooku minulý týden postřehli mohutnou diskusi ohledně stahování knih z ulož.to. Možná jste se do ní také zapojili, a my vám za to děkujeme.

Poznatků, které si z toho odnášíme, je hned několik. Začneme tím příjemnějším. Spousta čtenářů už ví, že když budou knihy svých oblíbených autorů stahovat zadarmo, přestanou další knihy těch autorů vycházet. Prostě se to pak nevyplatí. 

Ale kromě toho jsme zjistili ještě něco (tedy ne že bychom to už nevěděli dřív), ale potvrdilo se nám, že celá řada lidí si ještě stále myslí, že když zaplatí na ulož.to poplatek za rychlejší stahování, je všechno v pořádku. Není. Z těch peněz nakladatel a především autor nevidí ani halíř.

Jiní zase demonstrují svou lidskou dobrotu tím, že rozesílají pdf soubory s knihami na mail. Možná se pak cítí jako šiřitelé kultury a mají z toho příjemný pocit? Faktem je, že tito lidé už přímo porušují autorský zákon...

A do třetice je tady skupina lidí, co pořád dokola opakují argumenty o svobodě internetu, kterou si vykládají tak, že umění se má volně šířit. Přijde jim nepřijatelné podporovat chamtivé nakladatele. Autorské právo považují za zkostnatělý přežitek. Nade vším u nich převažuje jejich vlastní domnělé právo užít si něčí dílo zadarmo, aniž jim k tomu dal autor svolení. 

Jakýmsi společným jmenovatelem všech tří skupin je neznalost. A tak nás napadlo, že by možná nebylo od věci udělat takovou malou osvětu, co všechno je zapotřebí udělat, než kniha vyjde. Co všechno se musí vejít do ceny, kterou nakonec čtenář platí... Víme však, že není nic horšího než osvěta, o kterou nikdo nestojí. A tak se ptáme: zajímá vás, jak knihy vznikají? Kdo všechno dostává část peněz, které za knihy utratíte? 

Pište, pište, vaše názory nás nesmírně zajímají! A dotazy taky, ovšemže:-)

Archiv novinek »


Vložit komentář

Komentáře

#1

20. 04. 2016  |  Komentoval: Jana

Ač nerada musím přiznat, že i já patřím mezi ty kteří si knihy stahují na uložtu. Důvodů je hned několik, tím hlavním je samozřejmě cena (je to zadarmo). Dalším důvodem je fakt, že pokud si knihu nahraji do čtečky můžu jich mít sebou mnohem víc než bych kdy byla schopná unést. A posledním, ale nikoliv méně pro mě významným důvodem je fakt, že se mi v poslední době velmi často stává, že začnu číst nějakou knižní sérii u které se nakladatel po několika vydaných dílech rozhodne, že její prodejnost není dostatečná a knihy přestane vydávat, v takovém případě mi sice vadí nevydání dalších dílů ale nerozčiluje mě to zdaleka tolik jako když utratím cca 900kč (počítám průměr 300kč na knihu) za tištěné knihy u kterých nemám šanci získat celou sérii.
Na svoji obhajobu musím uvést, že většinu mých oblíbených knih vlastním jak v elektronické tak tištěné podobě, nevadí mi utratit peníze za již přečtenou knihu pokud vím, že je dobrá a, pokud je ta možnost, příběh bude pokračovat.
Zároveň chci uvést, že pokud by byly rozumněji nastaveny ceny u elektronických knih neměla bych potřebu je stahovat zdarma.
#2

22. 10. 2013  |  Komentoval: Tygr

I mě by to zajímalo. Knihy rád čtu a poctivě kupuji, ale určitě rád nadhlédnu "pod pokličku" :-)
#3

22. 10. 2013  |  Komentoval: kikimora

ja mám asi akú takú predstavu, čo vydanie kníh obnáša, preto ich kupujem v tlačenej forme. Ale možno by bolo namieste si položiť otázku, kedy sa čitateľovi oplatí knihu kúpiť v papierovej forme a nie stiahnuť ju z netu. Ak čitateľ skladá sériu autora, ak má kniha zaujímavú obálku, kvôli ktorej sa oplatí knihu kúpiť, alebo ak je kniha obohatená a litografie, ktoré v podstate zvyšujú hodnotu knihy, pre ktorú si ju nechávam v knižnici. Držám vám palce.
#4

20. 10. 2013  |  Komentoval: Karaolinka

Opravdu by mě zajímalo co se do "konečné ceny" knihy musí vejít...Knihy opravdu ráda čtu, ale jelikož stále studuji, je pro mě nakupování všech oblíbených knih dost problém (jehož řešením je obvykle knihovna...).
#5

20. 10. 2013  |  Komentoval: Lenka

mě by také zajímalo čím vším vlastně musí texty autorů projít aby vznikla dokonalá kniha

Vložit komentář

Přezdívka:   povinné pole
Váš názor:   povinné pole