Nečtou. Prostě nečtou!

Nadpis je citací zoufalého povzdechu, který pronesl třicetiletý učitel základní školy. Možná je vám toho pedagoga trochu líto, protože v něm spatřujete člověka, který se všemu navzdory – rozuměj sociálním sítím, počítačovým hrám i nespolupracujícím rodičům – usilovně snaží být tím, kdo v dětech podnítí lásku k psanému slovu.
Ale protože i tady platí, že nic není takové, jakým se to jeví být, je třeba uvést celou věc na pravou míru.
Učitelský povzdech totiž nezazněl v souvislosti s žákovskou nechutí číst knihy obecně – týkal se titulů, které citovaný češtinář osobně zařadil do seznamu doporučené četby. Za pololetí přečti dvě knihy z dvaceti doporučených. To přece zvládneš, ne? Dvě knihy za pololetí, to musí zvládnout každý!
Vlastně má náš češtinář pravdu. Dvě knihy za pololetí nejspíš opravdu zvládne každý. Ovšem... ovšem pokud seznam doporučených titulů pro osmáky neobsahuje (vyjmenovávám namátkou, co mi utkvělo v paměti): Nesnesitelnou lehkost bytí, Annu Kareninu, Zločin a trest či kompletního Jiráska.
Opravdu se svéprávný kantor může domnívat, že žák osmé třídy učte, neřkuli pochopí kteroukoli z těchto knih? Osobně to pokládám za naprosto nemožné. A vlastně tento přístup považuju za velmi spolehlivý způsob, jak čtrnáctiletým lidem četbu co nejvíce zprotivit.
Pokud bychom si stanovili za cíl to, že žádný z nich nikdy v budoucnu nevezme Kunderu, Tolstého a Dostojevského do ruky, pak náš češtinář našel velmi účinný způsob, jak toho dosáhnout.
Podle mého názoru je úplně lhostejné, co žáci základní školy čtou. Podstatné je to, že vůbec čtou. Protože pokud jim v tomto věku ponecháme možnost volby, pak si (ne všichni, vím) získají čtenářský návyk, který je v budoucnu dovede třeba ke Kunderovi, Tolstému či Dostojevskému.
Sláva Joanne Rowlingové, Roaldu Dahlovi, Davidu Walliamsovi nebo Kláře Smolíkové! I když se nikdo z nich do češtinářova seznamu doporučené četby nedostal.

Karin Lednická

Archiv novinek »


Vložit komentář

Komentáře

#1

22. 08. 2018  |  Komentoval: jeanne90

My měli na SŠ v povinné četbě mimojiné i bibli :D Nic proti bibli, ale přeci si nemohla naše kantorka myslet, že coby 18letí adolescenti budeme louskat bibli. A podotýkám, že jsem nechodila do církevní školy :)
Čtení je můj koníček, moje odreagování. Není den, abych neměla v ruce knihu. Ale ani ve svém věku dobrovolně nesáhnu po Jiráskovi nebo Kunderovi. Nic proti těmto autorům, ale já se chci po psychicky náročné práci hlavně odreagovat a vypnout. Takže doporučená četba mě víceméně míjí celý život a na těch pár knih, co jsem musela k maturitě přečíst si s bídou vzpomenu. Jen si pamatuji, že jsem byla ráda, že Stařec a moře nebyla "bichle" :)
#2

19. 04. 2018  |  Komentoval: ireth

k nám do knihovny občas přijdou děcka s opravdu zvláštním seznamem knih do školy, najde se tam Stmívání, chytré dystopie jako od Lowryové... je to fajn, když učitelé aktualizují své požadavky, ale najdou se i staré struktury, které požadují Majerovou, Řezáče.. staré knihy dávno nedostupné, odepsané..
#3

19. 04. 2018  |  Komentoval: BoboKing

Stejně tak to vidím i jako knihovník. To si vážně myslí, že Dostojevskij, Hemingway, Shakespeare psali knihy pro náctileté??? Hlavní je číst! Cokoliv!
#4

19. 04. 2018  |  Komentoval: Mauri

To pan učitel nezvládl. Já na ZŠ měla číst a následně prezentovat knížku,dle vlastního výběru. A četbu k maturitě měla p. učitelka připravenou, avšak byla ochotná doplnit podle našich návrhů. Pro mě naprosto vyhovující přístup. Čtu dodnes a nedám na to dopustit!:)

Vložit komentář

Přezdívka:   povinné pole
Váš názor:   povinné pole