Milostný dopis pirátce

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

zcela jistě jste se už někdy ocitli v situaci, kdy jste propadali lehkému zoufalství z toho, že ač se snažíte sebevíc, nedaří se vám sdělit nějakou myšlenku nebo názor. Po vašem konverzačním protějšku slova stékají, nedoléhají k němu. Z jeho reakcí lehce nabudete dojem, že má vypnutý příjem, případně že vašim slovům přikládá opačný význam než vy. Frustrující, že? 

Mívám tento pocit při debatách s lidmi, kteří obhajují stahování zdarma. Ať řeknu nebo napíšu cokoli, opakují stejné argumenty, které v průběhu času ztratily opodstatnění. Ano, je to frustrující. A právě proto mě tolik potěšil otevřený dopis britského autora Christophera J. Yatese, který zveřejnil na svém webu. Šel na to úplně z jiné strany, jsa vyzbrojen britským ostrovtipem. Snad vás jeho otevřený milostný dopis pirátce pobaví stejně jako nás! 

Karin Lednická

 

MILOSTNÝ DOPIS PIRÁTCE

Nedávno jsem dostal upozornění z Googlu, které mě navedlo přímo na webovou stránku, kde je ke stažení zdarma nabízena moje kniha. Okamžitě jsem se do své pirátky zamiloval (zřejmě druh Stockholmského syndromu), a tak zde nyní předkládám otevřený dopis pro analouisu, VIP členku oné sdílecí komunity.

analuiso, světlo mého života a ohni mých slabin! Ó jak miluji vše, co s tebou souvisí, tedy i to, že tvá přezdívka začíná malým písmenem, takže úvod mého dopisu působí komicky nespisovně.

A pohleďme na tvůj úžasný profil! Dozvídám se z něj, že zbožňuješ kočičky, ptáčky, květiny, pláže, motýly, nařasené fialové šatičky, přirozenou krásu a vážnou hudbu. Nemohu říct, že bych kteroukoli z vyjmenovaných věcí nechoval v oblibě. Zejména motýly. Zjevně jsme stvořeni jeden pro druhého.

A navíc se ti tolik líbila moje kniha, že ses o ni rozhodla podělit s celým světem. Zadarmo. Udělala by totéž moje manželka? Podělila by se o můj román s celým světem? Zadarmo? Ne, ona se chce dělit jen s lidmi, kteří jsou ochotni zaplatit sedmnáct dolarů a devadesát pět centů. Víš, jak se říká lidem, kteří se dělí o svou lásku za peníze? Ano, je to tak – říká se jim děvky. Moje manželka mě očividně nemiluje tolik jako ty. Pravá láska nic nestojí a o knihách by to mělo platit taky.

Pojďme spolu utéct – třeba na pláž, kterou digitálně vytvořil třináctiletý kluk. Pirátský škuner je asi trochu mimo monitor, ale já nepochybuji, že ti báječní panáčci s nohama jako kolíčky na prádlo nějakou loď přičarují. Pak bude náš zlatopísčitý záliv lásky dokonalý.

Ve dnech, kdy budu smolit ty své příběhy a vydělávat tím v přepočtu na hodinu méně, než je minimální mzda, budeš ty zdarma šířit práce jiných autorů, aby nedejbože nevydělali víc než já. Zničíš celý nakladatelský průmysl, aby mě žádný z mých nepřátel nemohl převýšit – a to já nazývám pravou láskou, analouiso.

S úctou,

Christopher, autor knihy dostupné u všech knihkupců, anebo taky zadarmo

 

Převzato z: http://www.christopherjyates.com/book-pirate-love-letter/

 

Archiv novinek »


Vložit komentář

Komentáře

#1

14. 02. 2017  |  Komentoval: ToraToraTora

Žijeme v hektické době. A když se v tomto čase objeví hudba, kniha nebo kdokoliv, kdo dokáže svým uměním chytit za srdce a probudit v něm emoce, zarýt se tak hluboko, že zatoužím vlastnit jeho dílo, považuji za samozřejmé zaplatit. Protože je to čitelný způsob, jak vyjádřit, že si ho vážím.
Je zajímavé, že dokážeme přispět na opuštěné pejsky, nemocné děti a omrzlé bezdomovce a příčí se nám zaplatit za něco, co nás zasáhne stejně jako pohled na zubožené zvířátko nebo oči šťastného dítěte.
#2

23. 03. 2015  |  Komentoval: Girin

Milý e,
líbí se mi tvůj argument, že kradou všichni, takže nemají co moralizovat. A z čeho vycházíš? Podle sebe soudím tebe?
Dovedu si představit, že bych si stáhla něco, co si nemůžu obstarat jinak - abych ze sebe nedělala svatou. Ale stáhnout si něco, co si můžeš koupit?! Proč jako? Protože se ti nechce platit za něco, co můžeš ukrást? Hmm. A jestli si chceš přečíst nějakou knížku a neplatit za ni tři stovky a víc, tak si ji zkus půjčit v knihovně. I když tam bys, pravda, mohl se svou filozofií narazit, kdyby ses rozhodl, že si ji chceš vlastně nechat. Počítám, že knihovny se jen tak okrádat nenechají.
#3

25. 01. 2015  |  Komentoval: e

mně by pouze zajímalo, jestli si christopher také nikdy nic nestáhl - žádné hudební album, žádnou knihu, žádný film, že to vyčítá jiným.
ať hodí kamenem ten, kdo je bez viny.
všichni na piráty hází špínu, ale všichni jsou rádi když si můžou zadarmo pustit film, pustit nejnovějsí cd své oblíbené kapely, přečíst knihu, za kterou by jinak musel dát 3 a víc stovek.
můj názor je takový, že christopher káže vodu, ale pije víno.

Milý e,

občas se to stane nám všem, že podle vlastních vzorců chování posuzujeme jiné. Osobně vám můžu říct, že jsem si nikdy nic nestáhla, protože to prostě nepovažuju za správné. A jaký bych pak měla morální kredit žádat čtenáře, aby si naše knihy nestahovali, kdybych sama dělala totéž?

Na to, abych stahovala, si příliš vážím tvůrců díla. Jakéhokoli. A nezaplatit jim za to, že mě poučili nebo pobavili, považuju za nemorální. Christopher se na to nepochybně dívá stejně.

Karin Lednická (DOMINO)

#4

20. 01. 2015  |  Komentoval: Mája

Dokonalé. :-)
#5

26. 10. 2014  |  Komentoval: Alex

Vtipné, přesné, trefné. Jen jeden nedostatek to asi mít bude - analouis je patrně dost splachovací. To už tak piráti bývají. Bohužel pro ostatní slušné lidi.
#6

19. 06. 2014  |  Komentoval: vicki

Tak to je dokonlé :D parádně se do analouis láskyplně naváží :D

Vložit komentář

Přezdívka:   povinné pole
Váš názor:   povinné pole