Jak vzniká kniha 1: Autorská práva

Protože sliby se mají plnit, přinášíme první díl vyprávění o tom, co všechno se musí stát, abychom vám mohli nabídnout knihu. Na začátku všeho stojí to, čemu se odborně říká akvizice autorských práv. Praktické naplnění tohoto kroku je jednoduché: staneme se tím, kdo je oprávněn knihu vydat v českém překladu.

Ale zpátky na začátek. Řekněme tedy, že nás zaujal nějaký titul, a rádi bychom ho vydali. Nejdříve musíme najít osobu, která autorská práva na dotyčnou knihu spravuje. Jen málokdy to bývá sám autor; mnohem častěji je to jeho agent. To není žádný "darmožrout", jak se někteří neznalí domnívají. Jednak, jak říká Andrew Nurnberg, jeden z nejvýznamnějších literárních agentů v Evropě, "autor sám by si nikdy nedokázal říct o takovou odměnu, jakou mu nasmlouvá agent" (pojďme si přestat namlouvat, že autor tvoří ryze z vnitřního pnutí nebo z lásky k lidstvu, a jako takový o peníze nestojí:-). A za druhé se díky agentovi může spisovatel věnovat psaní, poněvadž za něj agent vyřídí všechny světské věci, jako je vyjednávání o podmínkách, sepisování smluv a jejich účetní evidence. 

Našli jsme tedy správného agenta, který zastupuje naši vyhlédnutou knihu. Hned na začátku padne zásadní otázka: jestli jsou práva pro Česko volná. Mohlo se totiž stát, že knihu si dříve vyhlédl nějaký jiný nakladatel a už na ní pracuje, což je vždycky velmi mrzuté. Jestliže jsou práva volná, začíná více či méně dlouhé vyjednávání o výši zálohy, o procentuálních doplatcích z prodaných knih, o nákladu, kolik minimálně musí stát e-book, jak jsme povinni ochraňovat autorova práva na našem území a o celé řadě dalších věcí... Licenční smlouvy mají až osm stran hustě psaného textu, takže je v nich pamatováno skutečně na všechno: na desítky důležitých věcí, ale někdy i na úplné absurdity, které nám třeba mohou připadat postavené na hlavu, ovšem když na něčem trvá samotný autor, pak obvykle není na žádnou polemiku sebemenší prostor.

Jakmile se na všech ustanoveních smlouvy shodneme a dokumenty jsou podepsány námi i druhou stranou, je čas zaplatit stanovenou zálohu. Její výše se pohybuje od desítek až po stovky tisíc korun. Samozřejmě ty úplně největší bestsellery stojí ještě o řád výš. Z této zálohy pak po vydání odečítáme stanovený poplatek za každou prodanou knihu; jakmile je záloha vyčerpána, doplácíme rozdíl.

Dlužno dodat, že tato smlouva se vždy týká výhradně textu, nikoli obálky. Občas narazíme na povzdech: to jste to nemohli vydat s původní obálkou? Někdy opravdu nemohli, ale k tomu se dostaneme jindy, až si budeme vyprávět o tom, jak vzniká obálka.

Dostali jsme se tedy do bodu, kdy máme smlouvu podepsanou a zálohu zaplacenou. Můžeme se pustit do práce, protože smlouva nám ukládá pevný termín, do kterého kniha musí česky vyjít. V příštím kroku budeme muset najít překladatele, který dokáže knihu převést tak, aby si z ní čeští čtenáři odnesli stejný zážitek jako ti originálně-jazyční. O tom ale až příště.

PS: Samozřejmě jako vždy dodáváme - pokud se chcete na cokoli zeptat nebo máte pocit, že jsme na něco důležitého zapomněli, napište nám do komentářů. Pokusíme se všechny nedostatky napravit a díry zaplnit:-)

Archiv novinek »


Vložit komentář

Komentáře

#1

04. 01. 2019  |  Komentoval: Tony

Vážení,
rád bych se zeptal, jak je to s knihami a autorskými právy, kdy autor je již více než 150 let po smrti. Je třeba někoho hledat, nebo lze titul vydat bez toho, aniž bych porušil zákon a práva spisovatele? Díky za odpověď.

Díky za odpověď Tony
#2

25. 12. 2018  |  Komentoval: Liska

Dobry den, chtela bych vedet, jak je to se ctenim knih a sdileni na youtube, facebooku nebo nekde jinde na internetu, pokud se podminky lisi. Na knihu, ani jeji preklad nebo obalku prava nemam. Dale bych se chtela zeptat jestli a kde je mozne je obstarat a mezi kolika kc se asi tak muze pohybovat cena? Pokud je tedy vubec potrebuji? Mnohokrat dekuji Michaela

Dobrý den, Michaelo,

odpověď na vaši otázku je poměrně jednoduchá - pokud neuplynulo sedmdesát let od smrti autora, překladatele či výtvarníka, případně pokud nemáte uzavřenou smlouvu, která vás opravňuje s jakýmkoli uměleckým dílem nakládat, nesmíte ho sdílet nikde.

Pokud jde o cenu autorských práv, pak u zahraničních autorů se pohybuje v řádu desítek tisíc až stovek tisíc korun. 

Snad se nám podařilo odpovědět na všechny vaše otázky. 

Karin Lednická

Karin Lednická (DOMINO)

#3

05. 01. 2016  |  Komentoval: Vítězslav

Dobrý den
jsem náhodně ve spojení s firmou, která v USA prodává autorská práva na knihu, kterou chci v ČR vydat. Jde o zajímavosti politické, které jsou tak trochu tabu nyní u nás.
Kniha již vyšla ve Francii a vyjde i v Rusku.
Požádal jsem je o cenu autorských práv a požádal o nižší, než běžnou cenu. Jejich odpověď - "navrhněte podmínky..."
Jenže nevím, co si mohu dovolit, nevím, od čeho se to odvíjí. A chtějí zaplatit předem jednu položku paušální a pak už bych neplatil. A jde o práva vydat to v ČR v jakékoliv podobě, tedy knihu, e-knihu, audio, četbu na pokračování, CD
Můžete mi poradit, jak velkou sumu je možné dohodnout ve věci autorských práv paušálem ?
Děkuji předem
#4

14. 10. 2015  |  Komentoval: Jitka

Dobrý den, mně by zajímala trošku jiná věc. Chci napsat manuál (příručku - krok za krokem) k jistému softwaru. V ČR se k tomuto softwaru prodává jen pár knih, ale pouze v angličtině. Nejde mi o to ty knihy přeložit, jde mi o to napsat svoji knihu, tak jak to vidím já. Otázka zní - jsou třeba taky nějaká autorská práva od vývojářů tohoto softwaru? Děkuji za odpověď Jitka M.
#5

20. 06. 2014  |  Komentoval: Jan

Dobrý den, mě by zajímalo, jestli je k Vám možné přijít se svým překladem knihy, na niž vlastním česká práva a chci si je ponechat. Je možné, ze byste knihu vydali a distribuovali i bez práv?

Děkuji
#6

15. 11. 2013  |  Komentoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Dobrý den,

je to zajímavý článek a těším se na další pokračování.

Jako "ajťáka" by mě zajímala softwarová stránka (pokud nemáte v plánu se jí v některé další kapitole věnovat) - zdali používáte nějaký speciální redakční software na evidenci smluv, rukopisů, vydaných knih, atd. Nebo zdali si vystačíte s MS Office a nějakou vnitřní sítí.

Děkuji za případnou odpověď,

Richard Spitzer

Vložit komentář

Přezdívka:   povinné pole
Váš názor:   povinné pole