Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Zrada

Zrada

Autor:
Martina Cole
Originální název:
Betrayal
Překlad:
Dita Kelbelová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-270-5
Počet stran:
440
Datum prvního vydání:
04. 06. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Zrada

Rodinné záležitosti je třeba držet v tajnosti – zejména když je ve hře zrada.

Reeva O'Harová nikdy nic nedostala zadarmo. Vyrostla v drsných podmínkách východního Londýna, své první dítě porodila ve čtrnácti a pak v průběhu několika let přivedla na svět další čtyři. Ne, život se s ní nemazlil, ale ona především miluje své děti a ony zbožňují ji.

Nejstarším z nich je Aiden. I on svou matku zbožňuje, ale taky ví, že ji přitahují dost nebezpeční muži. Už od dětství je mu jasné, že úkol vést a živit celou rodinu připadl právě na něj. Není to snadné, ale když ho matčin přítel uvede do tajů podsvětí, Aiden se rychle chytí. O svou rodinu se dokáže postarat ve všech ohledech a nehodlá na tom nic měnit.

A pak potká Jade Dixonovou, která se taky dobře vyzná. Chrání Aidenovi záda, porodí mu syna, vytvoří mu pověst muže, se kterým si není radno zahrávat. Jenomže Jade se v branži pohybuje déle než on, a proto ví, že zničit se dá každý. A když je člověk na vrcholu, musí se mít nejvíc na pozoru. Zejména před těmi, kteří jsou mu nejblíž...

 


Dotaz k produktu Zrada

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Martina Cole

Martina Cole

Martina Cole je už hezkou řádku let pro Brity typickou představitelkou žánru crime noir. Její knihy nesnesou jednoduché škatulkování; děj většiny z nich se odehrává v londýnském kriminálním podsvětí (žádný jiný autor se nevěnoval osobám a dějům East Endu s takovou pečlivostí a autentičností jako Martina Cole), avšak bylo by zjednodušující říct, že Martina Cole píše krimiromány. V každé ze svých knih se autorka zaměřuje na závažné společenské téma, které zručně implementuje do děje, takže ve výsledku čtenáři nabízí mnohovrstevnatý román postihující mnohem více než jen "pouhý" zločin. Přestože každá její novinka krátce po vydání vystřelí na první místo britského žebříčku bestsellerů, autorka prohlašuje, že "jejím záměrem není psát vysokou literaturu, ale nabídnout čtenářům zajímavý příběh".

Martina Cole se narodila v roce 1959 do irské katolické rodiny. V patnácti letech odešla z církevní školy, protože ji nebavila - psal se rok 1974 a tehdejší Londýn jí měl vskutku co nabídnout. V devatenácti porodila syna, ve třiatřiceti napsala první román. K němu se pojí zajímavá historka - dočetla tehdy jakousi knihu, která jí přišla navýsost špatná. Na její hlasité výtky zareagoval manžel takto: "Dám ti padesát liber, když dokážeš napsat lepší." Martina výzvu přijala - dala výpověď, za úspory si koupila psací stroj... a napsala Královnu zločinu, knihu, která byla přeložena do dvaceti pěti jazyků.

Dnes má na svém autorském kontě dvě desítky knih a deník The Times ji nedávno označil za "fenomén". 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Thriller plný intrik, který vás zasáhne

20. 06. 2018  |  Recenzoval: Chensie Ips (Svět Mezi Řádky)

Anglická spisovatelka Martina Cole napsala už více než dvacet knih. Jedná se o thrillery pro ženy, které si vás získají svým námětem, propracovaností a spletitostí. Nakladatelství Domino v květnu vydalo její román Zrada, který dokáže opravdu silně zapůsobit... Už se na něj chystáte?

Vyprávění v er-formě obsahuje velké množství různorodých úhlů pohledů, ale i přesto se autorka vrací k těm nejpodstatnějším. Kniha je rozdělená na pět částí, které obsahují poměrně krátké kapitoly, jež jsou i přes svůj obsáhlejší styl psaní čtivé. Martina Cole nezvolila jednoduchou formu, ale naopak složitější vyprávění, které potěší náročnější čtenáře.

Prozřetelně je první kapitola (prolog titul nemá) z úhlu pohledu Reeve, stejně jako epilog. Je to příhodné, jelikož touto hrdinou příběh začíná i končí. Po otevření knihy se ocitáte v rodině Reeve O´Harové, která má čtyři děti a páté je na cestě.

Reeva působí jako komplikovaná osobnost, protože ji autorka prezentuje na jednu stranu jako dobrou matku, která se o své děti stará. Na druhou stranu jako ženu, která se nechává strhnout vášnivým sexem a vlastním nerozumem natolik, že za ni musí účty platit nejstarší syn Aiden. Každé dítě má jiného otce a Aiden se o své sourozence velmi dobře stará, protože matka je neschopná alkoholička a feťačka, se kterou to není jednoduché. Přesto ji muži obdivují, ženy nenávidí a děti milují...

Aiden sám tvrdí, jak strašně svou matku miluje, ale rovněž s ní hovoří bez špetky respektu - což je pochopitelné, taková žena si respekt nezíská ani u svých dětí, natož náhodných milenců. Kvůli ní musel dospět a nebylo to pro něj snadné... Aiden je nejvýraznější hrdina knihy. Zrada zobrazuje jeho život od patnácti let.

Martina Cole má některé postavy uvěřitelné více a jiné méně. Nepomáhá jim ta rozporuplnost, se kterou se sice snaží ukázat, že nic není černobílé, ovšem v tomto případě snaha vyznívá spíše přehnaně a přespříliš výrazně. Kazí tak celkový dojem z vnímání jednotlivých hrdinů. Dalším problémem je, že titul obsahuje až zbytečně velké množství hrdinů, které se autorce sice podařilo sepsat reálněji, ale kvůli nedostatku prostoru také někdy až ploše. Naštěstí postavy přistupují do příběhu postupně a máte tak možnost se v nich zorientovat, ačkoliv s ohledem na jejich množství se můžete i ztrácet.

Složitější, působivý, emotivní a spletitý děj nápaditě promyšlený se snaží zobrazit životy rodiny O´Harových. Ty se postupně začnou proplétat s mafiánským podsvětím. Autorka se neobává ztvárnit surově tabuizovaná témata. Právě ta jsou v příběhu prakticky nejpodstatnější, nejpropracovanější a nejzajímavější, jelikož je opravdu vidět, že se dané problematice věnovala, zjišťovala si informace a v rámci románu pro ženy je dokázala, co nejlépe využít.

Už podle názvu vás napadne, že thriller bude velmi emotivní. Rozhodně takový je, v některých případech možná až nad vaše očekávání. Občas můžete mít pocit, že se Martina Cole snaží své čtenáře citově ždímat. Pohybuje se totiž velmi na hraně, ale vždy se stihne vrátit na správnou mez a emoce vyvážit. Obsahuje nejen brutální a násilné prvky, ale také ty psychologické, které podbarvují celou atmosféru.

Nejedná se o román pro ženy. Ano, je v něm spousta druhů lásky od přátelství, soudržnosti rodiny až po tu mateřskou a mileneckou. Ovšem stejným dílem zasahuje do díla také strach, nenávist a působivý kalkul. Rodina je nade vše, ale co se stane, když se krédo náhle změní? Uvěřitelné zvraty dokážou překvapit, ale díky tomu, že se spisovatelka rozhodla vylíčit delší úsek života a zahrnout do něj vícero postav nepůsobí šokujícím a urychleným dojmem, ale naopak promyšleným a klidným způsobem si vás získávají.

Závěrečná část je dynamičtější a napínavější, ačkoliv ani předchozí děj napětí nepostrádá. Co říci... Konec se dotkne citlivějších čtenářů a někdo jej může předpokládat, jiný bude doufat... V každém případě vás však silně zasáhne.

Zrada-další napínavý a emocionálně silný příběh

09. 06. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Reeva vyrostla v drsných podmínkách. První dítě porodila ve čtrnácti letech a později Aidenovi pořídila ještě čtyři sourozence. Reeva dělá, co může, aby se postarala o rodinu, ale až příliš často chybuje. K její úlevě Aiden dostane velkorysou nabídku od mafiánského bosse. Povede se rodině lépe, anebo všichni upíšou duši ďáblu?

Angličanka Martina Cole (1958) se už odmalička toužila stát spisovatelkou. Ve třiceti letech se vsadila s manželem o padesát liber, že dokáže napsat knihu. Během necelého roku napsala krimi román "Královna zločinu", který zaznamenal obrovský úspěch. Kniha se stala bestsellerem, byla přeložena do dvanácti jazyků a posloužila jako podklad pro televizní seriál. Cole opustila práci sekretářky a stala se spisovatelkou na volné noze.

V současné době patří mezi absolutní špičku anglických autorů, každá novinka je dychtivě očekávána a její knihy vycházejí ve třiceti zemích světa. Na svém kontě má přes dvě desítky knih a my se s nimi můžeme setkávat díky nakladatelství Domino. Cole miluje rodinné ságy z podsvětí, a jak se zdá, milují je i její čtenáři a čtenářky. Autorka objevila recept na psaní napínavých a emocionálně silných příběhů, jaké nás hned tak nepřestanou bavit. Ve své tvorbě sází na jistotu, nepotřebuje experimentovat a její krimi romány působí tak reálně, až vám bude běhat mráz po zádech.

Ne náhodou se všechno točí kolem silných a rozporuplných žen. Její hrdinky musí obstát v drsném mužském světě, kde jim nikdo nedá nic zadarmo. Každá na to jde jinak, některé jsou úspěšnější než jiné, ale pravda je, že se vám všechny dostanou pod kůži. A to paradoxně i ty, které dělají jednu chybu za druhou. O tom, jaká je vlastně Reeva, si udělejte obrázek sami. Ale klidně se s vámi vsadím, že co čtenář, to jiný názor. Ostatně, podobně o ní smýšlejí i její blízcí. Reeva je zábavná, pro své děti by se rozdala, ale zároveň nelze přehlédnout její slabost pro muže, alkohol a drogy.

Třebaže je "Zrada" čistokrevná a čtivá beletrie se vším, co k tomu patří, kniha by klidně mohla sloužit jako psychologická nebo sociální studie. Cole rozhodně ví, o čem mluví, a my můžeme jen hádat, jak je možné, že dokáže takhle geniálně vykreslit ženu, která se (s prominutím) přece jen pohybuje na dně společnosti. Reeva však žádné škatulky nezná, a kdyby o nich někdy slyšela, zvysoka by se na ně vykašlala. Středobodem jejího světa jsou děti a na ničem jiném jí nezáleží.

"Zrada" je o síle mateřské lásky a kniha si vás už na prvních stránkách získá děsivou krásou. Urputnost a nezdolnost Reevy budete obdivovat, ale zároveň vám cosi bude říkat, abyste se měli na pozoru. Možná, že podobný výstražný hlásek občas zaslechne i Reeva, ale jak ji znám, je jí to jedno. Protože jsem hovořila o rodinných ságách, je nabíledni, že se v knize představí několik generací. Jejich vztahy budou všelijaké, jisté je pouze to, že osudy všech ovlivní londýnská mafie. Pro děj je velmi důležitý prvorozený Aiden a vy se nechte překvapit a šokovat pointou, cože Cole chápe jako onu Zradu.

"Zrada" nadchne čtenáře i čtenářky bez rozdílu věku. Muži ocení informace o fungování organizovaného zločinu, kde si nikdo není jistý tím, že se dožije druhého dne. Ženy pohltí Reeva, její naděje a touha po lásce. V knize se mísí pohádka s realitou, a ačkoliv víme, že kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti, tak nějak si přejeme, aby se konečně některé hrdince povedlo prosadit se, aniž by se musela vzdát svého Já. Reeva je jedinečná, nevyzpytatelná a podmanivá. A věřte mi, že přesně takové je i její dobrodružství.


Ukázka z knihy Zrada