Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Zrada

Zrada

Autor:
Martina Cole
Originální název:
Betrayal
Překlad:
Dita Kelbelová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-270-5
Počet stran:
440
Datum prvního vydání:
04. 06. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Zrada

Rodinné záležitosti je třeba držet v tajnosti – zejména když je ve hře zrada.

Reeva O'Harová nikdy nic nedostala zadarmo. Vyrostla v drsných podmínkách východního Londýna, své první dítě porodila ve čtrnácti a pak v průběhu několika let přivedla na svět další čtyři. Ne, život se s ní nemazlil, ale ona především miluje své děti a ony zbožňují ji.

Nejstarším z nich je Aiden. I on svou matku zbožňuje, ale taky ví, že ji přitahují dost nebezpeční muži. Už od dětství je mu jasné, že úkol vést a živit celou rodinu připadl právě na něj. Není to snadné, ale když ho matčin přítel uvede do tajů podsvětí, Aiden se rychle chytí. O svou rodinu se dokáže postarat ve všech ohledech a nehodlá na tom nic měnit.

A pak potká Jade Dixonovou, která se taky dobře vyzná. Chrání Aidenovi záda, porodí mu syna, vytvoří mu pověst muže, se kterým si není radno zahrávat. Jenomže Jade se v branži pohybuje déle než on, a proto ví, že zničit se dá každý. A když je člověk na vrcholu, musí se mít nejvíc na pozoru. Zejména před těmi, kteří jsou mu nejblíž...

 


Dotaz k produktu Zrada

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Martina Cole

Martina Cole

Martina Cole je už hezkou řádku let pro Brity typickou představitelkou žánru crime noir. Její knihy nesnesou jednoduché škatulkování; děj většiny z nich se odehrává v londýnském kriminálním podsvětí (žádný jiný autor se nevěnoval osobám a dějům East Endu s takovou pečlivostí a autentičností jako Martina Cole), avšak bylo by zjednodušující říct, že Martina Cole píše krimiromány. V každé ze svých knih se autorka zaměřuje na závažné společenské téma, které zručně implementuje do děje, takže ve výsledku čtenáři nabízí mnohovrstevnatý román postihující mnohem více než jen "pouhý" zločin. Přestože každá její novinka krátce po vydání vystřelí na první místo britského žebříčku bestsellerů, autorka prohlašuje, že "jejím záměrem není psát vysokou literaturu, ale nabídnout čtenářům zajímavý příběh".

Martina Cole se narodila v roce 1959 do irské katolické rodiny. V patnácti letech odešla z církevní školy, protože ji nebavila - psal se rok 1974 a tehdejší Londýn jí měl vskutku co nabídnout. V devatenácti porodila syna, ve třiatřiceti napsala první román. K němu se pojí zajímavá historka - dočetla tehdy jakousi knihu, která jí přišla navýsost špatná. Na její hlasité výtky zareagoval manžel takto: "Dám ti padesát liber, když dokážeš napsat lepší." Martina výzvu přijala - dala výpověď, za úspory si koupila psací stroj... a napsala Královnu zločinu, knihu, která byla přeložena do dvaceti pěti jazyků.

Dnes má na svém autorském kontě dvě desítky knih a deník The Times ji nedávno označil za "fenomén". 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Protože věřit nemůžeš opravdu nikomu

14. 10. 2018  |  Recenzoval: Život mezi písmenky

Martina Cole není mezi spisovateli žádným nováčkem. Na kontě má už desítky thrillerů, z nichž většina oslovuje spíše ženy. V květnu se na pultech objevila její další kniha s jednoslovným názvem: Zrada.

Zrada vykresluje příběh rodiny O´Harů, do níž patří jedna rozverná, lehkovážná matka a jejích několik dětí. Otec se dost často mění, protože Reeva O´Harová má tendence rychle se zamilovat, a ještě rychleji být daným mužem opuštěna. Jediné, co jí brání před totálním úpadkem, je charisma, které vyzařuje do okolí a díky kterému si všechny dovede získat.

A přesně to je jeden ze stěžejních důvodů, proč se její syn Aiden musí brzy oprostit od dětských radovánek a rychle dospět, aby mohl nad rodinou převzít kontrolu. Jak se dá ale čekat, s přihlédnutím k sociálnímu prostředí, ve kterém se pohybuje, chopí se role „hlavy rodiny" po svém (ale jak nejlépe dovede) a vydá se do městského podsvětí, kde se časem vypracuje a začne se mu rýsovat slibná kariéra, dá-li se to tak v tomto světě nazvat.

Aiden je nejvýraznější postava knihy, jelikož zatímco jeho matka se den co den dostává ze dna lidskosti, bojuje s pitím, drogami a touhou být dokonalou matkou, on bojuje o přežití celé rodiny, dospívá, vyzrává a jeho prostřednictvím se nám otevírá svět celé rodiny ve vší své komplikovanosti.

Komplikovanost je ostatně jeden z hlavních motivů celé knihy, a to hned v několika ohledech. Prvním je četnost celé rodiny. Do příběhu po malých doušcích zasahují i ostatní děti, bývalí milenci a osazenstvo drogového podsvětí, které všechno zakrývá hávem napětí a akce. Druhým ohledem je samotné zpracování. Kniha je rozdělena na kraťoučké kapitoly, v nichž se každé postavě dostává docela malý prostor k vyprávění a vzhledem k tomu, že postav je opravdu hodně, dostane se čtenář do takového knižního labyrintu, se kterým je nutné se poprat.

Avšak autorčiny letité zkušenosti s psaním poznáváme na každé straně. Postavy jsou víceméně uvěřitelné, reálné, drogové prostředí je popsáno věrohodně. V průběhu čtení spatříme tisíc podob lásky, projdeme si záplavou emocí, budeme milovat a nenávidět a také žasnout, kam až dokáže dojít lidská žárlivost a co všechno může způsobit jedna, uvnitř vlastně hrozně milá, lidská bytost.

Vzhledem k tomu, že témata drog, gangsterů a sexu nejsou autorce nijak vzdálená, jde o knihu skrz na skrz propracovanou, promyšlenou, se závěrem, ze kterého přejde mráz po zádech. Na rodině O´Harových ukazuje, že nic není černobílé, že i ta nejčernější duše může mít někde uvnitř i kus světla.

Martina Cole se skutečně s ničím nepáře

12. 07. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Drsné prostředí gangů, mafie, zlodějíčků, prostituce..Ale taky nezlomná láska matky k synovi. To je další skvělá kniha z pera Martiny Cole.

Ze všeho nejdřív musím varovat. Martina Cole se opravdu s ničím nepáře. Jak se samotným příběhem, který vždy zasadí do drsného světa kriminálníků, tak se slovníkem, kdy pro ostřejší slovo nikdy nejde daleko. Martinu Cole musíte milovat, nebo nenávidět, není nic mezi tím. Nevěříte? Přiblížím vám její nejnovější knihu a posuďte sami.
I tentokrát jde o lásku matky, která se zdá být opičí. Reeva je samoživitelka, která nemá o mužské protějšky nouzi, jen jí po nich vždy zůstane dárek, v podobě dalšího potomka. I když se protlouká světem v alkoholovém opojení, své děti bezmezně miluje. Jednoho ale víc, než všechny ostatní. Jeden převyšuje nad všemi jejími dětmi. Její nejmilovanější syn Aiden, její nejstarší. Zvláštní pouto, které mezi sebou mají, nelze jen tak přetrhnout. Aiden svou matku ochraňuje před žárlivými milenci, i před ní samotnou, když to přežene s pitím.
Aiden si je vědom, že pokud chce přežít v jejich drsném světě, musí se postarat sám. O všechno a legální cestou to samozřejmě nepůjde. Jeho přítel jej zavede do podsvětí, kde se velmi rychle zabydlí a peníze mu začnou vonět až příliš. S penězi přichází i moc a tou je Aiden opojen. Do chvíle, než mu do života vstoupí mladá Jade, která také není svatá a pro něj jako stvořená. Brzy začnou tvořit pár, kterého si podsvětí cení a může se zdát, že i člověk s pověstí kriminálníka, může žít celkem šťastný život. Ale zlo, podvod a zrada číhá na svou příležitost. Čeká, nabírá sílu a přichází od lidí, od kterých bychom to ani v nejmenším nečekali.
S autorkou a jejími knihami se nám může zdát, že opakuje stále stejná témata. To ano, prostředí se rozhodně nemění. Svět, ve kterém jste stále jednou nohou v kriminále, drogy, alkohol, krádeže ve velkém. Jedno se ale mění a to je samotná zápletka. A vždy si najdete zlodějíčka, ke kterému zahoříte sympatiemi, jen proto, že je takový, jaký je. Většinou jde i nezdárného syna, kterého víceméně vychovala ulice, nebo neschopná matka, kterou ale miluje nade vše.
Může se vám stát, že se autorčiných knih přesytíte. Dejte si mezi jejími jednotlivými knihami odstup, aby se vám to nestalo. Potom by se vám opravdu mohlo zdát, že její knížky jsou všechny stejné. Nejsou, věřte mi. Musíte sami ochutnat její kuchyni a přijdete jí na chuť. Já jsem vděčná za její sázku s manželem, díky které začala vydávat své romány. Díky tomu se mi má knihovna plní skvosty, stejnými jako je Zrada.

I před příbuznými je třeba krýt si záda

24. 06. 2018  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Ak sa niektorý autor či autorka dlhodobo venujú určitému žánru, hrozí im buď vyhorenie, alebo skĺzavanie k stereotypu, vykrádaniu samého seba či opakujúcim sa motívom. Britská spisovateľka Martina Cole svojimi knihami privádza čitateľov do sveta gangstrov a aj napriek desaťročiam na trhu má stále čo ponúknuť. Isteže, ani ona sa nevyhne nejakým tým opakovaniam, ale našťastie im vie stále dodať novú šťavu a dokáže aj jeden motív spracovať rôznymi spôsobmi. Gangsterky sú špecifickým žánrom, pri ktorom platia nemenné zákonitosti už od vzniku filmu noir. Martina im dodáva svoj osobný šarm a aj vďaka tomu sa temné, ponuré zákutia veľkomesta i ľudskej duše stávajú ľahko pochopiteľnými. Jej antihrdinom tak napriek zločineckej činnosti držíte palce a dúfate, že sa napokon dočkajú šťastného konca. Zrada nie je výnimkou a opäť spoznáme viaceré silné osobnosti.

"Aiden O´Hara by bez sebe vzteky. Že někdo vykradl místní obchod, zatímco v něm byla jeho matka, to bylo v podstatě neuvěřitelné. Takovou drzost, takovou tupost nemohl pochopit. Netrvalo mu dlouho zjistit si jména a došlápnou si na ně. A poté, co si je pořádně podal, dal všem jednou provždy jasně najevo, že kdokoli, koho by jen napadlo krást v jeho revíru, se potáže se zlou."

Ako je zvykom, dej zasahuje do niekoľkých dekád, a tak máme možnosť sledovať komplexný vývoj rodiny i situácie v podsvetí. Pripravte sa teda na bohatú zásobu emocionálne vypätých udalostí aj chvíľ, kedy budete pochybovať o správnosti konania postáv. Nejde o vyhrotené charaktery, napokon, ani prostredie im v tomto smere nepraje, a o to zaujímavejší je celý príbeh. Ústrednými sú matka a jej syn - Reeva a najstarší z piatich detí Aiden. Ten sa postupom času vypracuje z mladistvého delikventa na hlavu miestnej drogovej honorácie, spolupracujúcej so zámorskými dodávateľmi. Samozrejme, to ho privedie i k mnohým nepriateľom v rozličných štátnych zložkách i vrstvách spoločnosti. To poskytuje autorke priviesť na scénu pestrú paletu postáv - od pijanov a prostitútky cez dílerov a závislákov až po vrahov a skrytých záškodníkov. Nie nadarmo sa román volá Zrada - nikto si nemôže byť istý lojalitou a je len otázkou času, kedy si kto nájde v chrbte zapichnutú povestnú dýku...

"Všichni přítomní ztichli. Napětím ani nedýchali, protože dnešní večer se v podstatě rovnal vyhlášení války. Odvážili se kritizovat Aidena, byť velice decentné a mírně. A bylo jim jasné, že něco takového jejích bratr jen tak nestráví. Aiden byl vzteky bez sebe a mohla za to hlavně Jade, která ho sledovala tak upřeně, až si začal říkat, že by měl možná začít trochu taktizovat. Tenhle večer měl pro jeho sourozence nepochybně velký význam. A že jeho matka seděla na gauči zpitá a zfetovaná do němoty, to mu zrovna dvakrát nepomáhalo."

Odhliadnuc od klasickej rodinnej drámy je príbeh knihy dosť znepokojujúci. S ohľadom na prostredie sa v ňom vyskytnú aj policajti, politici či umelci, no v podstate sú všetci skrz-naskrz skazení či úplatní. Miestami sa mi teda zdal dej trochu pritiahnutý za vlasy, ale nepoznám inú autorku, čo by ho podala s takou gráciou a nablýskanosťou. Síce by mu tiež prospel kratší rozsah (najmä uprostred som v duchu poháňal postavy, aby sa rozhýbali a trochu dej zdynamizovali), no snaha dokonale vykresliť vnútro postáv a ich okolie si niekde musí vyžiadať svoju daň. Krásne pri tom vidieť, aký veľký vplyv má sociálne prostredie aj s výchovou na vývin mladého človeka. Rodina O´Harovcov je pomerne súdržná, no kontakty s podsvetím sa nedajú pretnúť len tak ľahko. Aj to prispieva k tomu, že k nim napokon pocítite sympatie. Hoci ich to, samozrejme, neospravedlňuje. Martina Cole vás sprevádza príbehom, ale to neznamená, že zatvára oči pred pokleskami svojich hrdinov. Najkontroverznejšie vyznieva Aiden, a to práve preto, že má vedúce postavenie. Inak to však ani byť nemôže, ak má byť ťahúňom troch generácií. Zrada sa u mňa nezapíše medzi najvýraznejšie autorkine diela, ale rozhodne sa medzi nimi ani nestratí.

Thriller plný intrik, který vás zasáhne

20. 06. 2018  |  Recenzoval: Chensie Ips (Svět Mezi Řádky)

Anglická spisovatelka Martina Cole napsala už více než dvacet knih. Jedná se o thrillery pro ženy, které si vás získají svým námětem, propracovaností a spletitostí. Nakladatelství Domino v květnu vydalo její román Zrada, který dokáže opravdu silně zapůsobit... Už se na něj chystáte?

Vyprávění v er-formě obsahuje velké množství různorodých úhlů pohledů, ale i přesto se autorka vrací k těm nejpodstatnějším. Kniha je rozdělená na pět částí, které obsahují poměrně krátké kapitoly, jež jsou i přes svůj obsáhlejší styl psaní čtivé. Martina Cole nezvolila jednoduchou formu, ale naopak složitější vyprávění, které potěší náročnější čtenáře.

Prozřetelně je první kapitola (prolog titul nemá) z úhlu pohledu Reeve, stejně jako epilog. Je to příhodné, jelikož touto hrdinou příběh začíná i končí. Po otevření knihy se ocitáte v rodině Reeve O´Harové, která má čtyři děti a páté je na cestě.

Reeva působí jako komplikovaná osobnost, protože ji autorka prezentuje na jednu stranu jako dobrou matku, která se o své děti stará. Na druhou stranu jako ženu, která se nechává strhnout vášnivým sexem a vlastním nerozumem natolik, že za ni musí účty platit nejstarší syn Aiden. Každé dítě má jiného otce a Aiden se o své sourozence velmi dobře stará, protože matka je neschopná alkoholička a feťačka, se kterou to není jednoduché. Přesto ji muži obdivují, ženy nenávidí a děti milují...

Aiden sám tvrdí, jak strašně svou matku miluje, ale rovněž s ní hovoří bez špetky respektu - což je pochopitelné, taková žena si respekt nezíská ani u svých dětí, natož náhodných milenců. Kvůli ní musel dospět a nebylo to pro něj snadné... Aiden je nejvýraznější hrdina knihy. Zrada zobrazuje jeho život od patnácti let.

Martina Cole má některé postavy uvěřitelné více a jiné méně. Nepomáhá jim ta rozporuplnost, se kterou se sice snaží ukázat, že nic není černobílé, ovšem v tomto případě snaha vyznívá spíše přehnaně a přespříliš výrazně. Kazí tak celkový dojem z vnímání jednotlivých hrdinů. Dalším problémem je, že titul obsahuje až zbytečně velké množství hrdinů, které se autorce sice podařilo sepsat reálněji, ale kvůli nedostatku prostoru také někdy až ploše. Naštěstí postavy přistupují do příběhu postupně a máte tak možnost se v nich zorientovat, ačkoliv s ohledem na jejich množství se můžete i ztrácet.

Složitější, působivý, emotivní a spletitý děj nápaditě promyšlený se snaží zobrazit životy rodiny O´Harových. Ty se postupně začnou proplétat s mafiánským podsvětím. Autorka se neobává ztvárnit surově tabuizovaná témata. Právě ta jsou v příběhu prakticky nejpodstatnější, nejpropracovanější a nejzajímavější, jelikož je opravdu vidět, že se dané problematice věnovala, zjišťovala si informace a v rámci románu pro ženy je dokázala, co nejlépe využít.

Už podle názvu vás napadne, že thriller bude velmi emotivní. Rozhodně takový je, v některých případech možná až nad vaše očekávání. Občas můžete mít pocit, že se Martina Cole snaží své čtenáře citově ždímat. Pohybuje se totiž velmi na hraně, ale vždy se stihne vrátit na správnou mez a emoce vyvážit. Obsahuje nejen brutální a násilné prvky, ale také ty psychologické, které podbarvují celou atmosféru.

Nejedná se o román pro ženy. Ano, je v něm spousta druhů lásky od přátelství, soudržnosti rodiny až po tu mateřskou a mileneckou. Ovšem stejným dílem zasahuje do díla také strach, nenávist a působivý kalkul. Rodina je nade vše, ale co se stane, když se krédo náhle změní? Uvěřitelné zvraty dokážou překvapit, ale díky tomu, že se spisovatelka rozhodla vylíčit delší úsek života a zahrnout do něj vícero postav nepůsobí šokujícím a urychleným dojmem, ale naopak promyšleným a klidným způsobem si vás získávají.

Závěrečná část je dynamičtější a napínavější, ačkoliv ani předchozí děj napětí nepostrádá. Co říci... Konec se dotkne citlivějších čtenářů a někdo jej může předpokládat, jiný bude doufat... V každém případě vás však silně zasáhne.

Zrada-další napínavý a emocionálně silný příběh

09. 06. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Reeva vyrostla v drsných podmínkách. První dítě porodila ve čtrnácti letech a později Aidenovi pořídila ještě čtyři sourozence. Reeva dělá, co může, aby se postarala o rodinu, ale až příliš často chybuje. K její úlevě Aiden dostane velkorysou nabídku od mafiánského bosse. Povede se rodině lépe, anebo všichni upíšou duši ďáblu?

Angličanka Martina Cole (1958) se už odmalička toužila stát spisovatelkou. Ve třiceti letech se vsadila s manželem o padesát liber, že dokáže napsat knihu. Během necelého roku napsala krimi román "Královna zločinu", který zaznamenal obrovský úspěch. Kniha se stala bestsellerem, byla přeložena do dvanácti jazyků a posloužila jako podklad pro televizní seriál. Cole opustila práci sekretářky a stala se spisovatelkou na volné noze.

V současné době patří mezi absolutní špičku anglických autorů, každá novinka je dychtivě očekávána a její knihy vycházejí ve třiceti zemích světa. Na svém kontě má přes dvě desítky knih a my se s nimi můžeme setkávat díky nakladatelství Domino. Cole miluje rodinné ságy z podsvětí, a jak se zdá, milují je i její čtenáři a čtenářky. Autorka objevila recept na psaní napínavých a emocionálně silných příběhů, jaké nás hned tak nepřestanou bavit. Ve své tvorbě sází na jistotu, nepotřebuje experimentovat a její krimi romány působí tak reálně, až vám bude běhat mráz po zádech.

Ne náhodou se všechno točí kolem silných a rozporuplných žen. Její hrdinky musí obstát v drsném mužském světě, kde jim nikdo nedá nic zadarmo. Každá na to jde jinak, některé jsou úspěšnější než jiné, ale pravda je, že se vám všechny dostanou pod kůži. A to paradoxně i ty, které dělají jednu chybu za druhou. O tom, jaká je vlastně Reeva, si udělejte obrázek sami. Ale klidně se s vámi vsadím, že co čtenář, to jiný názor. Ostatně, podobně o ní smýšlejí i její blízcí. Reeva je zábavná, pro své děti by se rozdala, ale zároveň nelze přehlédnout její slabost pro muže, alkohol a drogy.

Třebaže je "Zrada" čistokrevná a čtivá beletrie se vším, co k tomu patří, kniha by klidně mohla sloužit jako psychologická nebo sociální studie. Cole rozhodně ví, o čem mluví, a my můžeme jen hádat, jak je možné, že dokáže takhle geniálně vykreslit ženu, která se (s prominutím) přece jen pohybuje na dně společnosti. Reeva však žádné škatulky nezná, a kdyby o nich někdy slyšela, zvysoka by se na ně vykašlala. Středobodem jejího světa jsou děti a na ničem jiném jí nezáleží.

"Zrada" je o síle mateřské lásky a kniha si vás už na prvních stránkách získá děsivou krásou. Urputnost a nezdolnost Reevy budete obdivovat, ale zároveň vám cosi bude říkat, abyste se měli na pozoru. Možná, že podobný výstražný hlásek občas zaslechne i Reeva, ale jak ji znám, je jí to jedno. Protože jsem hovořila o rodinných ságách, je nabíledni, že se v knize představí několik generací. Jejich vztahy budou všelijaké, jisté je pouze to, že osudy všech ovlivní londýnská mafie. Pro děj je velmi důležitý prvorozený Aiden a vy se nechte překvapit a šokovat pointou, cože Cole chápe jako onu Zradu.

"Zrada" nadchne čtenáře i čtenářky bez rozdílu věku. Muži ocení informace o fungování organizovaného zločinu, kde si nikdo není jistý tím, že se dožije druhého dne. Ženy pohltí Reeva, její naděje a touha po lásce. V knize se mísí pohádka s realitou, a ačkoliv víme, že kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti, tak nějak si přejeme, aby se konečně některé hrdince povedlo prosadit se, aniž by se musela vzdát svého Já. Reeva je jedinečná, nevyzpytatelná a podmanivá. A věřte mi, že přesně takové je i její dobrodružství.


Ukázka z knihy Zrada