Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Znesvětitel

Znesvětitel

Autor:
Paul Finch
Originální název:
The Sacrifice
Překlad:
Hana Pernicová
Série:
Mark Heckenburg
Pořadí knihy v dané sérii:
2
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-207-1
Počet stran:
448
Datum prvního vydání:
10. 04. 2017

Kliknutím zvolte variantu

349 Kč 279 Kč 

Nakupte ještě za 2000 Kč a získáte DOPRAVU ZDARMA!

Znesvětitel

Popis: Znesvětitel

I ten nejzrůdnější zločin může zprvu vypadat jako nešťastná náhoda.

V předvánočním čase se dá zažít ledacos. Třeba zemřít velmi bizarním způsobem: zazděný v komíně, na sobě kostým Santa Clause. Čím se mrtvý muž provinil, že si zasloužil tak krutou smrt? Anebo se neprovinil vůbec ničím a stal se jen figurkou v šílené hře vraha?
Odpověď na tuto otázku nabídne detektivovi Marku Heckenburgovi svátek svatého Valentýna. V autě je nalezena dvojice mladých milenců, srdce mají probodnuté šípem. Ne, tohle už nelze považovat za náhodu. Heckenburg si může být jistý, že hledá vraha, pro něhož je zabíjení svébytný rituál, morbidní oslava tradičních svátků v kalendáři.
Pachatel, kterému policisté začnou přezdívat Znesvětitel, zjevně plní jakousi vyšinutou misi. Takoví lidé se nikdy nezastaví, dokud nedojdou až do konce. Kolik svátků ještě hodlá Znesvětitel krvavě oslavit? Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než ho Heckenburg zastaví?


Dotaz k produktu Znesvětitel

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Paul Finch

Paul Finch

Paul Finch býval policistou a novinářem. Postupně obě profese pověsil na hřebík, ovšem jen proto, aby je přetavil v profesi novou: stal se spisovatelem a scenáristou. (Měl koneckonců na co navázat, poněvadž jeho otec Brian Finch byl jedním ze spoluscénaristů Coronation Street, britského televizního kultu ze šedesátých let.)

Na svém autorském kontě má dnes Paul Finch několik epizod slavného slavného seriálu Poldové, podílel se i na kultovním sci-fi fenoménu Doctor Who.
Největší slávu si však vydobyl svými thrillery, zejména sérií s ústřední postavou Marka Heckenburga, jejímž prvním dílem, nazvaném pragmaticky Stalkeři, představujeme Paula Finche také českému čtenáři.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Atraktivní román, který se doslova čte sám

22. 05. 2017  |  Recenzoval: BoboKing

Přiznejme si, obal prodává. Jestli toto přijmeme, pak kniha „Znesvětitel“ už jen pro tento důvod musí být hitem. Když k tomu připočteme i atraktivní obsah, který se doslova čte sám, pak tento britský detektivní thriller je kandidátem na bestseller českých čtenářů.


„Znesvětitel“ (orig. Sacrifice, 2013) je dalším případem detektiv seržanta Marka Heckenburga, kterého můžeme znát z knihy „Stalkeři“, jež u nás vyšla v loňském roce. Patří do elitního oddělení pro vyšetřování sériových vražd při Národním kriminálním útvaru. Prostě policejní elita, která se zabývá pouze těmi nejzávažnějšími zločiny. A že tento případ do tohoto rámce zapadá, je jasné od první prvního zločinu. Na vánoce najdou policisté v bývalé továrně na zdi ceduli s nápisem „hou, hou, hou“. Vše vypadá jako nemístný žert, dokud si ale nevšimnou, že ta zeď tu vlastně ta úplně nepatří. A když ji zboří, najdou v bývalém krbu mrtvolu muže v santaklausovském převleku zazděného zaživa. Na sv. Valentýna je zase v noci na upuštěném parkovišti zavražděn v choulostivé pozici milenecký pár šípem, jež určitě ale nevystřelil Amor. A nikde žádné stopy, žádné důkazy, prostě nic. Nic, co by oběti spojovalo, nic čeho by se policie mohla chytit. Jen ta podivnost spojující vraždy se svátky. A tak zatímco občané se těší na volno spojené se svátky, Heckenburg, neboli Heck, a jeho vyšetřovací tým se děsí toho, na který svátek vrah, či spíše vrazi, zaútočí, aby tento symbol pohody znesvětili. Z toho důvodu je brzy médii vrah nazýván Znesvětitel. A že to myslí se znesvěcováním vážně, dokazují jeho velikonoční vraždy. Hrůzné, krvavé, že i ostřílení policisté „vyklopili“ své snídaně do nejbližšího křoví.


Paul Finch je britský novinář a scenárista, který se podílel na mnoha TV projektech. Jenže dřív, než se dostal do světa šoubyznysu, býval policistou. A to na jeho knižní tvorbě jde jasně vidět, v kladném slova smyslu. Heck a jeho kolegové v příběhu sice vystupují jako policejní elita, ti nejlepší z nejlepších, přesto Finch je nevyobrazuje jako „nadlidi“, ale policisty, kteří musí mít i dost štěstí, aby případ vyšetřili, kteří i přes všechno elitářství jsou jen jedním z koleček v přebujelé byrokracii, kteří prohrávají válku s nenasytnými a arogantními lidmi z médií atd. Stylem se kniha tím dost liší od amerických krimi seriálů typu „Kriminálka Miami“ atd. Moderní technologie, DNA, či jiné zázraky soudobé vědy, zde nehrají prim. Ten je stále na lidech, na jejich úsudcích a schopnostech. A na tak trochu přehlížené policejní rutině nekonečného sledování, procházení starých případů, databází zločinců atd. To vše P. Finch dokázal čtenářům předložit v brilantní podobě. Osobně mám rád, když autor nevytváří černobílé postavy, nedělí všechny na jen zlé a hodné. A příznivci napětí, či tzv. pocitu husí kůže, určitě ocení i jeho chladnou popisnost vražd. Poutavě popsanou, přesto bez emočních „výkřiků“, prostě tak, jak na to musí nahlížet policista, bohužel jen další případ, byť sebehrůznější.


Knihu vydalo nakl. Domino na jaře 2017 v překladu Zuzany Pernicové.

Kniha, která vás nenechá v klidu vydechnout

21. 05. 2017  |  Recenzoval: schefik

Vánoce jsou obecně pokládány za svátky klidu a míru. Každý je však slaví jinak, jedni v rodinném kruhu, jedni na dovolené v Karibiku a nebo třeba také cynicky morbidní vraždou. Mark Heckenburg a celý tým vyšetřovatelů tak bude mít plné ruce práce, protože Znesvětitel, hlavní hrdina nového thrilleru Paula Finche, ještě zdaleka neřekl poslední slovo…

Nakladatelství Domino má nepochybně vynikající čuch na jedinečné autory thrillerů, při jejichž čtení tuhne krev v žilách. Ostatně můžeme zmínit taková jména jako Jeffery Deaver, Michael Connelly, či Lisa Jackson. Do této společnosti loni zamířil i Paul Finch se svým úvodním dílem série o detektivu Marku Heckenbergovi. Stalkeři si u čtenářů nevedli vůbec špatně a tak není divu, že v případě Znesvětitele stoupala očekávání. Dokáže je však tento britský spisovatel, scénárista a novinář naplnit i napodruhé?

Tradiční svátky by měly být nedotknutelné. Paul Finch se však rozhodl, že právě ony budou hrát v jeho novém románu prim. Začalo to o Vánocích, kdy policisté objeví mrtvého muže v kostýmu Santa Clause zazděného v komíně. Proč musel muž zemřít a jaký význam má jeho kostým. To je jen pár otázek, které si pokládá Mark Heckenburg spolu s dalšími vyšetřovateli.

Než však dokáží vyřešit tuto vraždu, nadešel čas svátku svatého Valentýna a spolu s ním se objevují další mrtví. Tentokrát je to dvojice mladých milenců, kteří mají srdce probodnuté šípem. Začíná být evidentní, že vraždy spolu nějak souvisí a v Anglii začal řádit nový pomatený vrah. Ten využívá tradičních svátků k šíření svého zvráceného poselství. Kolik však ještě musí zemřít lidí, než Heckenburg Znesvětitele zastaví?

Jak je již u nakladatelství Domino zvykem, do rukou se nám dostává další akční pecka, která vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Paul Finch již od samého začátku rozehrává neuvěřitelný kolotoč událostí, který se zastaví až v samotném závěru. Vražda střídá vraždu a napětí se neustále stupňuje. Díky tomuto strhujícímu tempu, se čte kniha prakticky sama. 450 stran vám tak opravdu nevydrží na moc dlouhou.

Aby však autor udržel toto zběsilé tempo až dokonce, dopomáhá si samozřejmě notnou dávkou mrtvých. Znesvětitel si tak postupně na své konto připisuje pěkných pár zářezů. Otrlé čtenáře detektivek, thrillerů a nord krimi, tento fakt asi nijak nezaskočí. Přesto se nedá ubránit dojmu, že se autor snaží místy šokovat za každou cenu. To je však již na každém čtenáři, jak ke knize přistoupí. S lehkým odstupem lze s klidným svědomím říci, že v Znesvětitelovi vše funguje více méně tak, jak má. Příběh je dobře vystavený a ani moc nelogičností a podezřelých náhod zde nenajdeme.

Celkový dojem samozřejmě utvářejí i samotné postavy. Ani zde Paul Finch neusnul na vavřínech. Kromě samotného vyšetřování tak můžeme sledovat nelehké vztahy mezi vyšetřovateli. Autor tak ukazuje, že jeho hrdinové jsou lidé z masa a kostí, mají své city a v neposlední řadě také svůj život. Heck sice může působit trochu jako Superman křížený s Mirkem Dušínem, pokud se však na něj zaměříme blíže objevíme normálního chlapa, kterému záleží především na svých kolezích a v neposlední řadě také na troše toho lidského tepla…

Znesvětitel samozřejmě není úplně bez chyby, nejedná se však o nic, co by výraznějším způsobem narušovalo celkový dojem z knihy. Snad kromě nezdolného vyšetřovatele Hecka, který nemusí sednout úplně všem. Na druhé straně právě jeho postava je poznávacím znamením této série a troufnu si tvrdit, že si získá dlouhý zástup fanoušků, stejně jako Lincoln Rhyme, Harry Bosh, či Harry Hole.

Pro fanoušky thrillerů a akcí nabitých detektivek je Znesvětitel trefou do černého. Po Stalkerech tak Paul Finch posouvá nastavenou laťku ještě o kousek výše. Pokud se mu podaří udržet nastavenou kvalitu i v dalších dílech série, máme se skutečně na co těšit. Nezbývá tedy než vyhlížet další díl a poděkovat Dominu, že na náš trh přivedlo dalšího skvělého autora napínavých thrillerů.

Kniha nabízí víc než jen impozantní gradaci od začátku až do konce

16. 05. 2017  |  Recenzoval: Kateřina Chybová

Policie nikdy nespí a ani vánoční ráno není výjimkou. Celé město v tom období vždy tak zvláštně ztichne, ale i tehdy dostávají hlídky podivná anonymní hlášení, která je třeba prověřit, ať už se zdají jakkoli banální. Dvojice policistů na základě telefonátu proniká do staré přádelny lnu, kde v zaprášených a zchátralých troskách nalézají podezřele zachovalou zeď a v ní zaživa pohřbeného muže v kostýmu Santa Clause. Případ přebírá Mark Heckenburg a oddělení sériových zločinů tehdy, když je na svátek svatého Valentýna na opuštěném odpočívadle u dálnice nalezena milenecká dvojce se srdci prostřelenými šípem a začíná být jasné, že pachatel podivně rituálních vražd je někdo, kdo si vzal na paškál kalendář a jeho početné svátky. Jaké další datum mají policisté očekávat s obavami a jaký brutální akt si další slavnostní den nevyhnutelně vyžádá? Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než bude neznámý vrah přezdívaný Znesvětitel dopaden?

Mark „Heck" Heckenburg je v první řadě zásadový polda a senzační detektiv s takřka neomylnou intuicí a s odvahou i odhodláním na rozdávání a až pak normální chlap toužící po troše toho obyčejného života. Jeho sešit plný tváří, za jejichž svobodu a spravedlnost stojí za to bojovat ho každý den motivuje vstát z postele a vrhat se do nikdy nekončícího boje se zločinem. Tentokrát je to však trochu moc i na něj. Brutalita a bezcitnost vražd Znesvětitele by obrátila žaludek leckomu. Například Claire, nová tisková mluvčí Heckova oddělení jejíž první vyšetřování těžko mohlo být šílenější, má sotva co dělat, aby se vůbec udržela na nohou, při všem tom nátlaku veřejnosti, médií a po pohledu na nic nepřikrášlující fotografie z míst činu, které jsou nyní jako trvale vypáleny do její sítnice.

Znesvětitel je druhým dílem série o Marku Heckenburgovi, který vzešel z pera Paula Finche, bývalého policisty a nyní úspěšného spisovatele. To, že se Finch držel, jak se říká svého kopyta, jeho knihám rozhodně prospívá a suverénní sympaťák seržant detektiv Heck pod jeho rukama ožívá nejen lidsky, ale i profesně. V důvtipu a ochotě riskovat si Heck nezadá se superhrdiny a jeho smysl pro dramatickou cestu ke spravedlnosti ho někdy řadí až na úroveň bláhových šílenců, co si myslí, že sami spasí svět, ale to nikterak neumenšuje náklonnost, kterou si k němu čtenář vytvoří. Jeho poněkud drsná mluva i nátura zajímavě kontrastují s neustálými potyčkami, kde i když jde o boj na život a na smrt, Heck poměrně pacifisticky rozdává maximálně rány pěstí či omračující kopance. Praktická absence střelných zbraní ze strany policie je zvláštní, ale osvěžující a autor se tak elegantně vyhýbá následkům bezhlavých přestřelek a jakéhosi příliš amerického a jednoduchého řešení situace.

Znesvětitel je jednoduše strhující, natřískaný akcí, vraždami, parádně narušenými psychopaty, ze kterých se tají dech, i nekonečných honiček, kde je nedostižný pachatel vždy tak nějak o krok napřed. Heck je sólista, ale to neznamená, že by mu na druhých nezáleželo. I jeho vlastní osobní život je plný záhad a nedořešených problémů. Na ty však většinou ve víru událostí nezbývá čas ani energie.

Kniha nabízí víc než jen impozantní gradaci od začátku do konce. Disponuje také neuvěřitelně šíleným pachatelem, perfektně propracovaným sledem událostí i reálnými okolnostmi, které ke vší té krvi a tragickým úmrtím vedly. Autor se při vyprávění sice zaměřuje zejména na Heckův pohled na věc, ale nezanedbává ani ostatní protagonisty. Statečně navazuje na předchozí díl, ale k propojení se Stalkery mu stačí okrajové zmínky, tudíž není bezpodmínečně nutné číst knihy v pořadí, ve kterém jsou zamýšleny. Zážitek zůstane víceméně zachován, ať už si jako první Finchův příběh zvolíte kterýkoli.

Znesvětitel je zkrátka trefou do černého a žádný fanoušek krimi neudělá chybu, pokud se rozhodne po téhle propracované sérii sáhnout. Štědrá nálož stránek utíká ani nevíte jak a po zaklapnutí poslední kapitoly budete zásluhou lehkého nastínění dalšího možného vývoje situace prahnout po dalším díle. Autor se od Stalkerů neuvěřitelně posunul a potenciál ukrytý v Heckovi i jeho příbězích je takřka hmatatelný. Neboje se bát a přečtěte si to. Je to nutnost pro každého milovníka detektivek.

 

Recenzi na knihu Znesvětitel napsala Kateřina Chybová pro Československou bibliografickou databázi, viz https://www.cbdb.cz/recenze-563-vymitani-certa-dablem

Velký palec nahoru!

28. 04. 2017  |  Recenzoval: .Jana Hlavičková

Vsadím se, že k svátku všech zamilovaných, tedy na Valentýna, dostáváte sladké, romantické dárečky. A klidně se vsadím, že k Vánocům ponožky, šály, šperky. A není to už trochu otřepané? Nenudíte se malinko?
Co kdyby jste dostali třeba... třeba takovou mrtvolu, ve stylovém převleku, zaživa zazděnou v komíně? Nepřijde vám to originální?
Každopádně, zapomeňte na staromódně strávené svátky. Zrůdný psychopat se nám snaží cosi sdělit a donutí nás ho poslouchat velmi bedlivě.
Musím uznat, že v letošním roce jsem zatím měla šťastnou ruku při volbě kvalitního čtení. Ani u Znesvětitele tomu nebylo jinak. Na to,aby mě zamrazilo, mi stačila už obálka knihy, kterou je nutné vyzdvihnout. Vyděšené oči se na mě dívaly s takovou intenzitou, až mě děsily. Nuže, pojďme se podívat, s čím a kým se v příběhu potkáme.
Hlavní postavou je detektiv Mark Heckenburg, zvaný Heck. Sympaťák, který leckdy rychleji mluví než myslí a někdy si o sobě myslí, že je prostě neodolatelný. Ale rozhodně ví, co dělá. Má brilantní mozek, nastavený na chytání zločinců a rozplétání složitých případů. Není se tedy co divit, že jeho nadřízená má s ním za sebou krátký románek a v náznacích lze vyčíst, že mu stále odolává s větším sebezapřením.
Ale k samotnému ději. Shrnu vám to, prozradit moc nelze. Metropolí Západního Yorkshiru, v den, kdy na stolech trůní pečení krocani a schází se rodiny, otřese zločin tak hrůzný a nechutný, že ani otrlí policisté na takovou podívanou nejsou připraveni. Mrtvola, naaranžovaná jako Santa Claus a zazděná v komíně, ovšem žádné dárky s sebou nenese. A to je teprve začátek. Dá se tušit, že mrtvoly budou přibývat a pachatel se nezastaví před ničím, je drzý a jaksepatří zvrácený. Na Valentýna si zastřílet z kuše? Není problém, máte to mít.
Policejní oddělení je na nohou, žádné stopy, žádná svědectví, jen hromadící se mrtvoly. Děsivě naaranžované, děsivě zavražděné.
Ani Heck si pořádně neví rady. Tuší, že tento případ jednoduchý nebude, ani pro novou tiskovou mluvčí, pro kterou není lehké dívat se na fotografie z místa činu. Křehotinka, kterou pohled na krev docela rozhodí. Ale dokonale zapadne do týmu a neujde pohledům nejednoho člena policejního sboru. Teď určitě čekáte, že naznačím nějakou love story. Ale no tak, opravdu by se vám to hodilo k tak krásně zvráceným mordům? Nebo, že by přece jen...? Ale kdepak, sami si přečtěte.
Tak tedy já jsem si čtení užila na plné pecky. Docela lituji, že jsem si nejdřív nepřečetla první Finchovu knihu Stalkeři, protože bych mohla srovnávat. Ale nevadí, myslím, že to velmi rychle doženu. Protože Znesvětitel dokonale uspokojil mé zvrácené podvědomí, které lační po příběhu, kdy bych se snad mohla i trochu bát. A dostala jsem ho, ve všech směrech. Autor Paul Finch místy zachází do těch nejniternějších detailů a má představivost si přišla na své. Žádné výmluvy, okliky, na vše jde zpříma a bez vytáček. Možná je to způsobeno tím, že je to bývalý policista a jako takový snad u některého zločinu byl přímým účastníkem vyšetřování. Ráda v to budu věřit.
Popisy jednotlivých vražd, to, co jí předcházelo, je tak sugestivní, že vás doslova pohltí.
Ale není to jen bohapustá snůška mrtvol a krve. Uspokojíte i své další já a tím je společenskost. Prostě a jednoduše se dostanete na kobylku i jednotlivým postavám v knize. Samozřejmě velký prostor dostává již zmiňovaný Heck, ale na své si přijdou i ti ostatní, běžní okrskáři, kteří v příběhu mají své místo.
Takže dámy a pánové, za mě dost dobrý. Nečekejte krimi, u kterého usnete a knížka vám spadne na nos. To by jste byli vedle. Do lampičky u postele si dejte silnější žárovku, aby nevrhala příliš stínů, nemusely by vás nechat klidnými. A prostě si Znesvětitele přečtěte. S čistým svědomím můžu říct, že nudou zívat rozhodně nebudete, naopak. Usnout vás nenechá, tak jako nenechal mě. A dávám velký palec nahoru.

Finch: autor, který umí vyvolat skutečný strach

27. 04. 2017  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Jak láká nakladatelství Domino: "Všelijaké svátky se dají slavit všelijak." Někdo si doma v komíně zazdí Santu nebo na Valentýna vytáhne luk a šíp... Mark Heckenburg a celý tým vyšetřovatelů vražd stojí před opravdu zrůdným případem. Motivem jsou známé svátky, způsob provedení vraždy je proto vždy jiný, stejně jako jednotlivé oběti. Příležitostí je v kalendáři nepřeberné množství a vodítka prakticky žádná. Mají policisté vůbec šanci vraha dopadnout?
Ano, prosím, přesně tohle chci číst celý život. Příběh, který se rozjíždí hned na prvních stránkách knihy, který neztrácí na tempu, který Vás vtáhne a ohromí a Vy jste najednou na jeho konci a chcete jediné: ještě pár stránek.
Pokud vezmeme příběh jako celek, bavil mě opravdu hodně a jeho zpracování mě zaujalo. Po dlouhé době pro mě Znesvětitel představoval něco svěžího, vývoj věcí jsem nedokázala dopředu odhadnout a vyústění pro mě tedy bylo překvapením. Rozuzlení autor neodhaluje na úplném konci (rozumějte na posledních deseti stranách), ale trochu s předstihem, aby měl prostor pro velké finále. Není to vůbec na škodu, ba naopak - poskytuje to skvělý prostor pro dokreslení pachatelova charakteru.
Budeme-li se bavit o způsobu, jakým Finch příběh vystavěl, bylo to pro mě něco geniálního a sedlo mi to přímo báječně. Jednak zde najdete množství scén, které jsou mrazivé, naprosto děsivé a opravdu ve Vás vyvolají nepříjemnou úzkost. (Popis scény na parkovišti? Nemám slov. Až si to přečtete, pochopíte.) Takovéhle momenty bych si přála mít v každém thrilleru. Nestačí mi prostoduché "Měla neodbytný dojem, že ji někdo sleduje." Chci tam být taky, chci se bát, potřebuju, aby se mi i při "pouhém" čtení rozbušilo srdce. Finchovi se povedlo rozhodit mě takovýmto způsobem hned několikrát. Zní to možná trochu zvláštně, ale jsem z toho prostě a jednoduše unesená.
Autor se samozřejmě nevyvaroval ani nějakých akčních scén, pro Stalkery tak typických. V této knize jsou však v dramaticky menším množství a příběhu to jednoznačně prospívá. Do děje jsou zasazeny v adekvátním množství a velmi vhodným způsobem. Děj rozvíjejí, přispívají k jeho unikátní dynamice a ke gradaci příběhu. Proto jsem je tentokrát jen a pouze uvítala.

Postavy jsem u Stalkerů příliš nevyzdvihovala. Mark na mě působil jako typický alfa muž, který se umí dobře poprat, ale s tím přemýšlením už to tak slavné není. Nikdo jiný pak už mnoho prostoru nedostal. U Znesvětitele je vše úplně jinak.
Mark se zde projevuje jako poměrně kultivovaný mladý muž se smyslem pro detail. Rozený policajt, který věnuje pozornost detailům a jen máloco si nechá proklouznout mezi prsty. Je stále trochu zbrklý a unáhlený, ale již mnohem sympatičtějším způsobem, takovým tím správňáckým. Prakticky za všechna jeho rozhodnutí bych se byla schopná postavit, což je samozřejmě velmi příjemné a celkový dojem z knihy je lepší, protože je to uvěřitelnější.
Bavila mě také autorova práce s ostatními členy vyšetřovacího týmu, kteří díky majestátnosti případu dostali v této knize mnohem větší prostor (snad tomu tak bylo i díky tomu, že Mark nejednal drtivou část děje výhradně na vlastní pěst). Čtenáři jednotlivé postavy poznávají mnohem lépe než v prvním díle a věřím, že nejedna z nich jim přilne k srdci.
Perfektním prvkem byla také nová postava tiskové mluvčí, jejíž vývoj zvládl Finch zpracovat opravdu bravurně a nebyla jen tak do počtu.
Celkově musím práci s postavami v tomto dílu série hodnotit na jedničku. Je zde - podle mě - vidět skvělý posun a moc se těším, co si autor připravil do dalších dílů.

Jak je asi jasné již ze zhodnocení příběhu, tentokrát mě Finch svým vypravěčstvím vážně potěšil. Kniha se čte jedna radost a je z ní cítit autorovo nakažlivé nadšení pro věc. Navíc mi přijde, že se spisovatelsky oproti prvnímu dílu dost značně posunul, celé je to takové promyšlenější, propracovanější, ucelenější, méně prvoplánové.
Kromě autorova neuvěřitelného smyslu pro popis dramatických akčních scén, který jsem chválila už v případě Stalkerů, mě v této knize bavila také jeho schopnost vyčarovat na stránkách knihy přízračnou atmosféru plnou strachu a úzkosti. V některých fázích jsem byla schopná leknout se i našeho kocoura :)
Vyzdvihla bych také gradaci příběhu. Nemohlo být jednoduché se s tím poprat, protože drama provází děj už od první stránky. Přesto však autor jednotlivé události podává v pravý čas a tím pravým způsobem.
Nicméně, Finch to asi neumí bez závěrečných klišé - a neubránil se jim ani v případě Znesvětitele. Překvapuje mě to o to více, že autor je původním povoláním právě policista. Na druhé straně rozumím tomu, že je možné, že právě proto, že býval policistou, chce své smyšlené případy uzavřít jinak - okázaleji, epičtěji, více vypravěčsky. Nedělá mi problém mu to odpustit, protože jeho závěry Vám dojem z knihy rozhodně nezkazí. Připravte se však na jistou dávku teatrálnosti :)

Tento bezvadný thriller ode mě dostává jasných pět hvězdiček a je pro mě hmatatelným důkazem toho, že Domino prostě umí. V případě tohoto nakladatelství snad není možné narazit na špatnou knihu a já se mohu jen rozplývat nad představou, co pro své čtenáře chystá dále.
Jestli jsem byla po Stalkerech "jen" zvědavá, co bude dál, po Znesvětiteli už jsem vysloveně natěšená. Nemohu se dočkat dalších dílů série a dělá mi velkou radost, když na Goodreads vidím, že v originále jich vyšlo už šest. Věřím, že i v českém prostředí si Finch najde mnoho fanoušků a že se tedy můžeme těšit na další a další překlady ;)


Ukázka z knihy Znesvětitel