Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Zmizelý

Zmizelý

Autor:
C. L. Taylor
Originální název:
The Missing
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-219-4
Počet stran:
432
Datum prvního vydání:
26. 06. 2017

Kliknutím zvolte variantu

349 Kč 279 Kč 

Kde koupit knihy?
Zmizelý

Popis: Zmizelý

Pouto mezi matkou a dítětem je neprolomitelné. Co když ale matka cosi děsivého skrývá?

Čtrnáctiletý Billy uprostřed noci záhadně zmizel z domu. Každý člen rodiny to klade za vinu sobě samému. Wilkinsonovi jsou zkrátka tajnůstkáři, a tak není divu, že trvá celý rok, než díky veřejné prosbě o pomoc začne vyvstávat na povrch děsivá pravda. Billyho matka Claire je na pokraji šílenství.

V podivném stavu mysli se ocitá v omšelých hotelových pokojích nebo bloumá neznámými ulicemi, aniž by tušila, jak se tam vlastně dostala.V její kabelce se objeví předměty, které nikdy předtím neviděla. Claire ztrácí vědomí vlastní identity. Když se to stane poprvé, lékař to připisuje neobvykle silné reakci na stres. Když se ale jednoho dne Claire probudí s krví na rukách, nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. A nejméně ze všech tomu rozumí právě Claire...


Dotaz k produktu Zmizelý

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: C. L. Taylor

C. L. Taylor

C. L. Taylor poslala svůj první rukopis do nakladatelství, když jí bylo osm let. Odmítnutí ji nezlomilo; psala dál, ale dlouhá léta jen pro sebe. Teprve když BBC vyhlásila soutěž pro začínající autory, odhodlala se svou tvorbu předložit světu podruhé. Tentokrát uspěla a její povídka byla zařazena do antologie britských literárních talentů.

Během následujících dvou let byly její povídky publikovány tolikrát, až sama autorka ztratila přehled (k čemuž se nerada, ale dobrovolně přiznává). Stejně tak nedokáže říct, kolik nominací či literárních cen v tomto období své spisovatelské kariéry posbírala. S jistotou ví jediné: že teprve opakované úspěchy, které sklidila za povídkovou tvorbu, ji podnítily k napsání románu.

Bylo to velmi dobré rozhodnutí, protože její psychologické thrillery patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Psychothriller s notnou dávkou tajemství

06. 07. 2017  |  Recenzoval: .Jana Hlavičková

Když před osmi měsíci Billy po ostré hádce s rodiči odešel z domu a na noc se nevrátil, myslela si, že je to jen další truc.

Další jeho: "Koukejte, zlobím se na vás". Ale uběhlo již osm měsíců a Billy stále není doma, stále je nahlášen jako pohřešovaný a noční můra Claire, Billyho matky, pokračuje. Na výzvy v televizi, ani letáčky s prosbou o pomoc nikdo nereaguje, nechce výkupné, jakoby se po něm slehla zem. Rodinu Wilkinsonových to pomalu rozežírá a rozděluje, ačkoliv Claire se snaží ji udržet pevnou a silnou. Ovšem i ona má své hranice a její mozek na to reaguje po svém. Začnou se jí dít jakési "příhody", fugy, jak je nazývá její psychoanalytička a po nich se ocitá na naprosto neznámých místech, aniž by věděla, jak se tam dostala. Ve svých halucinacích vidí Billyho, jak před ní utíká, vidí ho od krve, mrtvého, i když v hloubi duše stále doufá v jeho návrat.
Je tady ještě Jack, její druhý syn, na kterého se v tom nezměrném žalu trochu zapomíná. Jack, bojující s vlastními výčitkami svědomí a žijící s mladou Kirou, studentkou umělecké fotografie, která také cosi skrývá. A samozřejmě její manžel Mark, její studentská láska, který jí věrně stojí po boku už dvacet let. Ti všichni se se zmizením Billyho vyrovnávají po svém a vypadá to, že každý má co říct, ovšem mlčí.
Tak co se mohlo tehdy večer stát, že Billy odešel? Claire neochvějně stojí za svou rodinou, ale na povrch vyplavou skutečnosti a záhady, nad kterými nelze mávnout rukou. Staré rodinné album se začerněným obličejem Marka ji donutí začít pochybovat o své víře v manžela. Dokázal by snad ublížit vlastnímu synovi?
Kniha Zmizelý není jen o ztraceném synovi a hledání. Není to klasický psychothriller. Jde i o smutnou výpověď jedné rodiny a jejich vyrovnáváním se se ztrátou milovaného i o naději. Jak listujeme stránkami, jsme víc a víc svědkem toho, že staré lži a nepravdy mohou ovlivnit i naši budoucnost. Notná dávka tajemství je nám servírována jakýmsi chatem a já osobně jsem několikrát změnila názor, kdo vlastně s kým mluví. Claire se cítí v manželství prázdná, vyhaslá, touží po objetí a něze, které se jí po dvaceti letech moc nedostává. Jack, starší syn, bojuje s alkoholem a snaží se v sobě zadusit výčitky svědomí, že je zodpovědný za zmizení bratra. Kira, plachá, uzamčená do sebe, hledající své místo v rodině, která ji přijala mezi sebe, když utekla od matky. A Mark, co k němu říct. Za manžela bych si ho rozhodně nevybrala, sama nevím, proč mi byl tak nesympatický, jen takový pocit.
S autorkou C.L.Taylor jsem se nesetkala poprvé. Její první kniha Lež mi učarovala a své místo na výsluní si udržela i druhým dílem, Nehoda. Každá z jejich tří knih má pro mě neuvěřitelné kouzlo. Zdánlivě obyčejný příběh se postupně vždy rozvine v drama, od kterého nejsem schopna se odtrhnout. Zmizelý není vyjímkou, jako vždy dojdeme k překvapivému konci a opět jsem se od samého začátku mýlila. Neváhejte a přečtěte si ji, litovat rozhodně nebudete.

Perfektní volba pro všechny milovníky strhujících thrillerů

04. 07. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Claire se splnily všechny její sny. Provdala se za svou životní lásku, vychovává dva syny, bydlí ve vlastním domě a nemůže si vynachválit svou práci ve stavební firmě. Jenomže jednoho dne zmizí její mladší syn a Claire se život zhroutí jako domeček z karet.

Angličanka C. L. Taylor od dětství snila o tom, že se z ní stane slavná spisovatelka. Svůj první rukopis poslala do nakladatelství v osmi letech, a i když ho redaktoři odmítli, ona se nevzdala a psala dál. První úspěch zaznamenala povídka odeslaná do soutěže pro začínající autory a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Taylor přešla od povídek k psychologickým thrillerům a dnes patří v tomto žánru k nejúspěšnějším autorkám. Aktuální novinku "Zmizelý" vydalo nakladatelství Domino, stejně tak jako dva předešlé romány "Lež" a "Nehoda".

Největší devizou Taylor je to, jak mistrně dokáže snoubit detektivku s citlivým intimním příběhem. "Zmizelý" je napínavý příběh s několika komplikovanými a zamotanými detektivními zápletkami, které se nepodaří vyřešit ani největším Sherlockům. Příběh má říz, zběsilé tempo a je celý prošpikovaný emocionálně vypjatými scénami. Autorka umí perfektně vykreslit charaktery svých postav a je přitom úplně jedno, zda jde o zhrzenou čtyřicátnici anebo její pubertální potomky.

Hlavní postavou příběhu je na první pohled vcelku obyčejná žena. Claire si až dosud neuvědomovala, jaké měla štěstí. O co všechno přišla, jí dojde až ve chvíli, kdy ji potká katastrofa. Claire přijde o mladšího syna, což je ovšem pouhý vrcholek ledovce. Rodina i policie po chlapci pátrají a postupně vyplouvají na povrch ošklivá tajemství, která měla zůstat navždy skrytá. V knize vystupuje pouze hrstka aktérů, ale jejich vztahy jsou všelijaké a někteří z dotyčných mají tak temnou duši, až zamrazí. Autorka udělala dobře, že se zaměřila na své postavy a z policejního pátrání udělala cosi podružného.

"Zmizelý" je příběh, který se vám zažere pod kůži a který jen tak nedostanete z hlavy. Ať chcete nebo ne, ke všem aktérům si vytvoříte silné vazby a nejspíš budete šokovaní tím, komu jste vlastně celou dobu drželi palce. Nic tu není černo-bílé a vaše sympatie se budou měnit z kapitoly na kapitolu. A raději si ani netroufám tipovat, jaký vztah si vytvoříte ke Claire. Claire svůj příběh vypráví v první osobě, a proto se připravte na subjektivní vylíčení událostí, které může nebo taky nemusí odpovídat realitě.

Claire vše hodnotí ze svého pohledu a vy buďte raději ostražití. Důvěra je sice hezká věc, ale přece jenom jsme v detektivce, kde věci nebývají takové, jaké se zdají. Ostatně, Taylor je skvělá manipulátorka, která bude vždy o krok před vámi. Díky tomu nebudete dlouho tušit, která bije, a jsem si skoro jistá tím, že na konci zůstanete s pusou dokořán. "Zmizelý" je zároveň nádhernou oslavou mateřství, potažmo rodičovství. V knize najdete řadu úchvatných pasáží o lásce ve všech podobách a museli byste být naprostí cynici, aby vás tyto hluboké myšlenky nedojaly k slzám.

"Zmizelý" je perfektní volbou pro všechny, kteří milující strhující thrillery plné překvapivých dějových zvratů. Zároveň nadchne i čtenářky románů pro ženy, které se potřebují ztotožnit s hlavní hrdinkou a které se chtějí ujistit o tom, že jiní lidé prožívají daleko horší věci, než by se mohly stát jim samotným. Buď jak buď, tohle je prostě knížka, která by neměla uniknout vaší pozornosti.


Ukázka z knihy Zmizelý