Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Zmizelý

Zmizelý

Autor:
C. L. Taylor
Originální název:
The Missing
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-219-4
Počet stran:
432
Datum prvního vydání:
26. 06. 2017

Kliknutím zvolte variantu

Zmizelý

Popis: Zmizelý

Pouto mezi matkou a dítětem je neprolomitelné. Co když ale matka cosi děsivého skrývá?

Čtrnáctiletý Billy uprostřed noci záhadně zmizel z domu. Každý člen rodiny to klade za vinu sobě samému. Wilkinsonovi jsou zkrátka tajnůstkáři, a tak není divu, že trvá celý rok, než díky veřejné prosbě o pomoc začne vyvstávat na povrch děsivá pravda. Billyho matka Claire je na pokraji šílenství.

V podivném stavu mysli se ocitá v omšelých hotelových pokojích nebo bloumá neznámými ulicemi, aniž by tušila, jak se tam vlastně dostala.V její kabelce se objeví předměty, které nikdy předtím neviděla. Claire ztrácí vědomí vlastní identity. Když se to stane poprvé, lékař to připisuje neobvykle silné reakci na stres. Když se ale jednoho dne Claire probudí s krví na rukách, nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. A nejméně ze všech tomu rozumí právě Claire...


Dotaz k produktu Zmizelý

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: C. L. Taylor

C. L. Taylor

C. L. Taylor poslala svůj první rukopis do nakladatelství, když jí bylo osm let. Odmítnutí ji nezlomilo; psala dál, ale dlouhá léta jen pro sebe. Teprve když BBC vyhlásila soutěž pro začínající autory, odhodlala se svou tvorbu předložit světu podruhé. Tentokrát uspěla a její povídka byla zařazena do antologie britských literárních talentů.

Během následujících dvou let byly její povídky publikovány tolikrát, až sama autorka ztratila přehled (k čemuž se nerada, ale dobrovolně přiznává). Stejně tak nedokáže říct, kolik nominací či literárních cen v tomto období své spisovatelské kariéry posbírala. S jistotou ví jediné: že teprve opakované úspěchy, které sklidila za povídkovou tvorbu, ji podnítily k napsání románu.

Bylo to velmi dobré rozhodnutí, protože její psychologické thrillery patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Silný román nejen pro milovníky thrillerů

28. 01. 2018  |  Recenzoval: Hanka the bookworm

Billymu bylo čtrnáct, když náhle beze stopy zmizel z domu. Všichni členové rodiny si to kladou za vinu, jeden se vyhýbá druhému, záhady se vrší jedna na druhou. Zejména Billovu matku Claire synovo zmizení psychicky úplně rozloží. Začne mít halucinace, ocitá se na podivných místech, aniž by si pamatovala, jak se tam dostala a vrcholem všeho je, když se jednoho dne probudí z podobného stavu s krví na rukách. Ví Claire, co se Billymu ve skutečnosti přihodilo? Jaké hrozné tajemství nosí ve své hlavě?

Zmizení dítěte – nikterak originální téma, řeknete si možná. Já s vámi musím souhlasit, nicméně C. L. Taylor skutečně dokázala, že i s „obyčejným“ námětem, se dá pracovat precizně. Svůj příběh uchopila poměrně komorně, do popředí se dostávají pouze čtyři členové rodiny Wilkinsonovy – matka, otec, bratr a bratrova přítelkyně. Každý z nich se chová podivně, každý se vyrovnává s Billyho zmizením po svém. Po celou dobu nejen, že neznáme pohnutky postav, ale ani nevíme, jestli je Billy stále ještě naživu.

Zmizelý je nepochybně postaven zejména na psychologii postav a to nejen jako jednotlivců, ale hlavně jako členů rodiny. Autorka nám nabídka skutečně citlivý vhled do rodiny, která si prochází něčím, co si asi sotva dovedeme představit. Hlavní hrdinové se vyvíjejí, mění, obviňují se, omlouvají se, vyhýbají se jeden druhému. Příběh je vyprávěn z pohledu matky Claire, pro niž je situace obzvláště náročná a Taylor skrze ni do děje včlenila další zajímavé aspekty, které knihu vynáší nad průměr žánru.

Stylistický vývoj je radost sledovat. Progres autorky je knihu od knihy patrnější a ti z Vás, kdo měli/budou mít to štěstí číst její knihy v chronologickém pořadí nad ním jistě zajásají. Tempo je velmi svižné, tajemný nádech přidávají i chatové konverzace, které se nakonec samozřejmě ukážou býti dosti stěžejními. Pochválit je třeba jistě i práci překladatelky, protože, ač nejsem žádný odborník, tuším, že právě tyhle chaty ji mohly dost potrápit.

Zmizelý je pro mě zkrátka spisovatelčiným dosavadním vrcholem. Skvěle pojatý námět je podpořen uvěřitelností postav a vynikajícím stylem psaní. Kniha Vás určitě udrží napjaté a troufám si tvrdit, že málokdo uhodne rozuzlení. Právě konec je pro mě jedním z nejlepších momentů knihy; moc se mi líbí, že Taylor nutně nejela na žádné wow (jak je teď zvykem), ale držela se pěkně při zemi a udržela uvěřitelnost příběhu až do konce. Jo, tohle se klidně někdy někde mohlo stát. Kromě toho má Zmizelý taky poměrně silné poselství a přiznávám, že posledních pár stránek mě dohnalo k slzám. Tento román si vychutnají nejen milovníci thrillerů, sama bych ho zařadila spíše do žánru komorních dramat, nicméně víc než co jiného, je to prostě lidský příběh o tom, že každá rodina má kostlivce ve skříni. Někdy tu skříň dokážeme zabouchnout a někdy nám to bohužel nevyjde… 5/5!

Autorka ví, jak udržet čtenářovu pozornost a gradovat napětí

16. 09. 2017  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Mám pocit, akoby sa s každou ďalšou knihou C. L. Taylor zo psychologického trileru triler vytrácal a dôraz sa kládol viac na psychologickú stránku príbehu. Kým Lež stavala na napätí, Nehoda sa už viac prikláňala k rodinným vzťahom. Tie sú dotiahnuté na maximum v Zmizelom, kde tvorí psychologická hĺbka jadro románu a napätie plynie skôr z neistoty hlavnej postavy než z vonkajších skutočností. Vzhľadom na rozprávačský talent autorky to však vôbec nevadí. Dokáže vás vtiahnuť aj do úplne bežnej situácie, ktorá sa v jej podaní stáva jedinečnou. Nemenej dôležitou súčasťou jej kníh sú aj vedľajšie postavy, takisto vykreslené individuálne a detailne. Zmizelý nemá jednoduchý námet. Zmiznutie syna v tínedžerskom veku je náročné sústo, no C. L. Taylor si s ním poradila s jej vlastným štýlom.

"Policie tvrdí, že nenašla žádnou stopu násilného vniknutí. A žádnou známku zápasu. Billyho neudusili v posteli a nevynesli z domu. Odešel sám o své vlastní vůli. Šel mě hledat k mámě, a když se nedozvonil, šel prostě dál? Měl namířeno ke kamarádovi a cestou se mu přihodilo něco ošklivého? Nabídl mu někdo odvoz a pak... Upustím skicák a chytím se za hlavu, protože se mi do mozku plíži černá myšlenka."

Wilkinsonovci sa už pol roka potýkajú so situáciou, ktorej by nemala byť vystavená žiadna rodina. Ich pätnásťročný syn Billy jedného dňa zmizol a odvtedy po ňom niet ani stopy, napriek neutíchajúcej práci polície i médií. Jeho matka Claire sa nevzdáva nádeje, hoci aj ona postupne stráca ilúzie a čoraz viac prepadá zúfalstvu a frustrácii. Potrebuje všetko uzavrieť, nech už bude konečná verzia Billyho zmiznutia akákoľvek. Postupne sa vynárajú nové informácie nielen o jej synovi, ale aj manželovi a staršom synovi Jakeovi. Všetci si kladú Billyho nezvestnosť za vinu a na povrch sa dostávajú viac či menej ukryté tajomstvá. Clairina psychika je na tom už tak zle a aby chránila samu seba, dochádza u nej k výpadkom. Nepamätá sa niekoľko predošlých hodín, čo sa ukáže ako nebezpečná porucha. Najmä keď sa prebudí v cudzom meste alebo na pánskych toaletách so zakrvaveným nožom... Hľadanie odpovedí, čo sa stalo Billymu, ju privádza na cestu, ktorá preverí jej charakter, ale aj silu jej rodiny a schopnosť dôverovať najbližším. Pretože sa môže veľmi ľahko ukázať, že práve oni sú ti, pred ktorými by sa mala mať na pozore...

"Lháře nepoznáte tak, že si v zaškrtávacím seznamu odfajfkujete typické projevy. Musíte hledat rozdíly oproti jeho normálnímu chování. Proto jsem Markovi věřila, když se dušoval, že neví, proč Billy začmáral ty fotky a... Ne. Tak to nebylo. Když jsem se zeptala, jestli ho nenapadá, proč to Billy udělal, vlastně mi neodpověděl. Začal vykládat něco o konfliktech otců a synů a připomněl mi, že on se svým tátou taky nevycházel. Pak mi předhodil, že ho podezírám, že Billymu nějak ublížil. Odvědl pozornost jinam. Dvakrát. Dvakrát jsem se ho zeptala a pokaždé změnil téma. V podstatě nelhal."

Angličanka C. L. Taylor si ma získava každou ďalšou knihou. Napriek tomu, že napätie plynie viac z medziľudských vzťahov, ani chvíľu sa nenudíte. Všetko sledujete cez optiku hlavnej postavy a Claire rozhodne nie je typickou ženou v domácnosti. Je skvelo vykreslená, všetko prežívate spolu s ňou - drobné radosti, zúfalú nádej, bezmocnosť aj strach z odhalenia pravdy. Každý môže mať motív, nikomu sa nedá veriť, a napokon nedôveru ani sama sebe. Pocit neistoty je dovedený na hranicu únosnosti. Páčilo sa mi, že Billy bol zobrazený ako rebel a formujúci sa darebák, od autorky to bol výborný krok. Keby bol miláčikom rodiny, ani zďaleka by príbeh nedosahoval také kvality. Okrem Claire ma najviac zaujal Jake, ktorý vzhľadom na svoj vek toho zažíva skutočne veľa. Pre C. L. Taylor je typické, že svoje príbehy rozpráva v dvoch časových rovinách, no tu sa uchýlila len k niekdajšej Billyho chatovej komunikácii. Bol som tomu rád, pretože to knihu ozvláštnilo i po formálnej stránke. Síce sa už dá skôr tušiť, kto môže za Billyho zmiznutie, ale autorka vie, ako udržať pozornosť po celý čas. Po prečítaní knihy som dostal chuť na ďalšie autorkine romány, preto verím, že nebudeme čakať dlho :-)

Autorka má všechno promyšleno a každý detail má v ději svoje místo

04. 09. 2017  |  Recenzoval: Wish, Svět Mezi Řádky

Britská autorka psychothrillerů cílených na ženy, o které by se už teď dalo říct, že je známá jednoslovnými a výstižnými názvy jednotlivých románů, se po Lži vrací k modelu rodinného života. Tentokrát se však zdá, že nebezpečí nečíhá vně, jako tomu bylo u Nehody, ale ukrývá se mezi těmi nejbližšími. A co je děsivější než poznání, že ve skutečnosti neznáte vlastní rodinu a přátele? Jak závažná jsou tajemství, která ostatní ukrývají?

Příběh nezačíná klišé v podobě dokonalé rodiny, která se vlivem událostí začne ukazovat v pravém světle. Clairina rodina nebyla ideální, přesto na problémech, které prožívala, nebylo nic netradičního. Odcizení mezi manželi, dohady, potíže s dospívajícími syny a rozbroji mezi nimi. A pak jedné noci zmizel mladší syn Billy. Ani po půl roce nemá policie stopu, které by se mohla chytit. Celých těch šest měsíců se jeho matka snaží úplně nezhroutit a udržet rodinu pohromadě. Jenže místo semknutí se v jejích vztazích objevují další trhliny. Aby toho nebylo málo, vlivem neustálého stresu začne hlavní hrdina trpět výpadky paměti a ztrácet kontrolu nejenom nad svou rodinou, ale i sama nad sebou.

Jak už je této autorky zvykem, v knize sledujeme přítomnou a minulou linku. Ta minulá se v tomto případě skládá pouze z chatových konverzací mezi nám utajenými postavami. A pokud se v ději nachází něco, co celkem dost pomáhá spojit si jednotlivé dílky dohromady, je to právě tato linka. Přesto není tak přímočará jako např. v Nehodě. Jednoho z pisatelů uhádnete určitě brzy, na toho druhého budete potřebovat nejspíš víc času. Ani to ale nezapříčiňuje, že byste neměli chuť číst dál. Díky ní uvidíte některé události i hrdiny v novém světle.

Navíc C. L. Taylor umí jednoduše udržet vaši pozornost, a to i co se týče popisu běžných událostí, a není to jen zvolenou ich-formou. Dávkuje vše podle potřeby. Jak už jejím zvykem, zanechává za sebou více či méně patrné stopy, a i když je plno z nich falešných, nejsou samoúčelné. Autorka má všechno promyšleno a každý detail má v ději svoje místo. Zakombinováním disociativní amnézie dodala do knihy důležitý prvek. Claire, která odjakživa potřebovala mít nad vším kontrolu, doslova podrazila a dostala ji na úroveň ostatních postav. Už nešlo jen o Claire, která nevěří okolí a chce zjistit pravdu. Najednou byla jednou z nich. Jako by nestačilo uvědomění, že vůbec neví, kdo jsou její synové zač. Náhle netuší, kdo je ona sama a čeho je schopná.

V ději se tak stupňuje napětí i nejistota. Netušíte, co se na další stránce může stát, kde se Claire probere, v jaké situaci se ocitne, aniž by tušila jak se do ní dostala. Do toho zasahují i ostatní postavy, ať už svými činy, názory a domněnkami a předkládají vám tak hned několik verzí příběhu. Líbilo se mi, že posedlost kontrolou, kterou autorka vtiskla hlavní hrdince, měla svůj základ v jejím dětství a dospívání. Může se to zdát jako drobnost, ale ve výsledku to postavu dělá plastičtější, spoustu věcí i uvěřitelnějších a některé vedlejší postavy tak nejsou pouze do počtu.

Musím ocenit, že v ději nebyla potvrzena některá vztahová klišé, která se u manželství po x letech nabízejí a plno autorů jich využívá k tvoření otřepaných zápletek. A že ne každý, kdo se zdá být oběť, je doopravdy obětí. Co musím vyzdvihnout, je konečné rozuzlení, protože v předchozích knihách si autorka vytvářela viditelné berličky a reálnost snižovala béčkovými závěrečnými scénami. Tady se nic takového nekoná. Pro čtenáře, kteří si ve vyhrocených situacích libují, to bude možná trochu zklamání, ale já mohu jedině chválit. Odhalení a rozpletení všech nitek bylo až děsivě autentické. Úplný závěr byl pak povedenou tečkou bez použití cukru, po kterém by vám zbylo jen nepříjemné trnutí zubů.

C. L. Taylor se podařilo popsat příběh rodiny, se kterou není těžké se ztotožnit. Zvláště máte-li odrostlejší děti a vaše manželství už neprochází líbánkami. Hlavní hrdinka vlivem událostí dochází k poznání a přehodnocování a mám pocit, že jejím prostřednictvím mluví sama autorka, když zmiňuje, že ne všechno můžeme v životě ovlivnit a ne všechno můžeme mít pod kontrolou, ať už se snažíme být sebelepšími rodiči, partnery, lidmi... Někdy prostě nezbývá nic jiného než doufat.

Jako plus vidím i závěrečné poznámky autorky, ve kterých se dozvíte, čím se při psaní inspirovala, proč vytvořila některé postavy takové, jaké byly a hlavně vám objasní, jak se to má ve skutečnosti s poruchou, kterou Claire přiřkla. Někdy je nezbytné provést malé úpravy, i když se jinak snažíte zachovat co největší věrohodnost.

Zmizelého bych doporučila všem, kteří vyhledávají příběhy odehrávající se v rámci určité komunity, mají rádi napínavé knihy ze života v odlehčenější formě, anebo s thrillerovým žánrem teprve začínají. Jinak se jednoznačně jedná o psychothriller pro matky. Ty zasáhne určitě. A to nemyslím ani trochu hanlivě.

Knižní obálka je opět plastická a v podobném duchu jako Lež a Nehoda, takže k sobě všechny tři romány skvěle ladí. Tentokrát se vsadilo na tlumené barvy jako u Lži, což jenom podtrhlo atmosféru vyvolanou bouřkovými mraky a postavou zahalenou v mikině. Navíc se hodí i ke skupině starších čtenářů, pro něž je četba určena. Graficky ji jako u předešlých titulů zpracovala Rajka Marišinská.

Opravdu kvalitiní psychologický thriller

02. 09. 2017  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Mladší syn Claire Wilkinsonové je již půl roku nezvěstný. Rodina však stále doufá, že se jednoho dne objeví živý a zdravý. Nechápou, co se mohlo stát, proč zmizel z domu? Odešel kvůli problémům s někým z rodiny, či se stal obětí únosce nebo zákeřného násilníka? Na povrch začínají vyplouvat různá podezření a jeden obviňuje druhého. U Claire začíná docházet k podivným výpadkům paměti. Později zjistí, že k nim dojde vždy, má-li nějaké podezření nebo se dozví něco konkrétního, co souvisí se zmizením Billyho. Detaily si však nevybaví a výpadky paměti ji děsí. Co se stalo oné osudné noci, kdy se Billy ztratil? Kdo z rodiny ví víc, než přiznává?

Na další knihu od C. L. Taylor jsem se velmi těšila. Četla jsem Nehodu a ta mě hodně zaujala. Autorčin styl mi sedí a sedl mi taktéž u Zmizelého. Řekla bych, že zpočátku se příběh odvíjí pozvolna až pomalu. Ale myslím, že mu to vůbec neubírá na atraktivitě. Čím víc se potom blížíme k rozluštění celé záhady, děj nabírá grády a přiková nás ke stránkám. Opravdu se mi těžko v poslední třetině knihu odkládalo. Ke konci jsem sice už tušila, kdo za vším stojí. Nečekejte tedy žádný převratný konec s „wow“ efektem, ale spíš pozvolné vyplynutí a rozuzlení zápletky. Rozhodně to ale nic nemění na tom, že jsem si čtení užila, nenudila jsem se ani chvilinku, naopak jsem se výborně bavila. Jde opravdu o kvalitní psychologický thriller, který rozhodně doporučuji všem milovníkům tohoto žánru. A kdo z vás ještě autorku nezkusil, je na čase. Zmizelý čeká...

07. 08. 2017  |  Recenzoval: Knihomilka

Když se stanete rodičem, musíte počítat s tím, že váš život už nebude jako dřív. Nervy budete mít stabilně na pochodu, náruč neustále připravenou k obejmutí. Občas vás bude svrbět ruka, ale vy jste přece člověk s nadhledem, který by šel pro pohlavek pěkně daleko. :-). A když se z vašeho rozkošného drobka vyklube permanentně nabroušený puberťák, nedomluvíte se s ním ani přes jeho oblíbený Messenger.

Stejné pocity zažívá i Claire, matka dvou synů. Zatímco Jake, ten starší, pubertou už prolezl a je jakžtakž v pohodě, mladší patnáctiletý Billy se v ní začal plácat a Claire se nestačí divit. Billy se baví s divnými týpky, sprejuje a všechno má tak nějak na háku. Když se rozhádá s rodiči, přespává u kamarádů. Jednoho dne opět takhle zmizí, ale Claire s manželem si z toho nedělají zpočátku těžkou hlavu. Však on se vrátí. Jenže Billy je pořád nezvěstný. Už víc než půl roku o něm rodina nemá žádnou zprávu a policie je taky bezradná.

Billyho zmizení má neblahý vliv na celou rodinu Wilkinsonových. Během několika měsíců se z jejich členů stávají trosky ploužící se po domě. Mezi všemi panuje napětí, mají problém spolu komunikovat. To, co rodinu drželo pohromadě, teď visí na velmi tenkých a křehkých nitkách důvěry. Jenže ta je momentálně hodně pochroumaná. Utrápená Claire navíc začne trpět záchvaty a nevědomě se ocitá na nejrůznějších místech. Podepsal na jejím stavu stres nebo jde o něco jiného?

Na knihu Zmizelý jsem se těšila. Oba předchozí romány C. L. Taylor jsem doslova zhltla. Obdivuju její schopnost vymyslet napínavou a hlavně důmyslnou zápletku. Knih, v nichž se pátrá po ztracených lidech je hodně, Zmizelý se řadí mezi ty, které vám utkví v paměti. Nejen pro to, jak moc je napínavá /ostatně jako většina thrillerů/, ale především pro autorčino pojetí. I když se jedná o vážné téma, o němž je těžké psát, mluvit i číst, C. L. Taylor ho čtenářům přibližuje s velkou dávkou lidskosti a emocí.
Přiznám se, nečetla se mi lehce. Mám stejně starého syna jako je Billy, a spolu s Claire jsem si uvědomovala, jak moc citlivé období v životě kluka to je. Představa, že bych prožívala něco podobného, mě děsila po celou dobu, co jsem knihu četla. A vlastně to tak je pořád, to my matky u tak máme.

Každopádně se mi do rukou dostal další čtivý psychothriller. U něj se autorce opět podařilo svést mě na falešnou stopu, jíž jsem se držela až do konce. Myslíte, že to je problém? Vůbec ne. Ten pocit, když zjistíte, že je všechno jinak, než jste si mysleli, je vždycky k nezaplacení.

Kromě základní dějové linie s kriminální zápletkou nabízí Zmizelý i velmi působivý náhled do života jedné běžné rodiny, takže zaujme široké spektrum čtenářů.

Kniha pro milovníky thrillerů i pro začátečníky v žánru

01. 08. 2017  |  Recenzoval: Kateřina Chybová

Patnáctiletý Billy je už půl roku nezvěstný. Každý člen jeho rodiny se s tou ztrátou vypořádává po svém a každý má zdá se důvod mít výčitky svědomí a pocit, že za jeho zmizení nese díl viny. Nejhůř se však se vším vyrovnává Billyho matka Claire. Když má po půl roce opět promluvit do televize a odvysílat prosbu o jakékoli informace vedoucí k nalezení syna, bolí ji to skoro stejně jako v den, kdy zmizel. Naději neztrácí, ale zdá se, jako by pomalu přicházela o rozum. Ocitá se na místech daleko od domova, aniž by si uvědomovala, jak se tam dostala, v kabelce nachází předměty, které tam vědomě nedala a jednou se probere s krví na rukou a bez jediné vzpomínky na to, co se v posledních okamžicích událo.

Celá rodina Wilkinsonových bývala poměrně obyčejná a šťastná. Rodiče se občas hádali, nebo procházeli momentální krizí, chlapci dělali vylomeniny a Billyho sebevyjadřování občas hraničilo vandalismem. Každou rodinu však některé věci nevratně změní a takovou událostí může být třeba právě ztráta dítěte. Claire je matka, pro kterou je udržení rodiny pohromadě hlavní životní prioritou. A když se její snažení hroutí jako domeček z karet, hroutí se i ona a její podvědomí. Vždyť ona ten večer, kdy se Billy ztratil nebyla doma. Odešla. Mark byl na Billyho jako otec často velmi přísný. Měl dojem, že si to chlapec, který si nevážil majetku ani vzdělání sám zasloužil. Ten večer, kdy se Billy ztratil se ošklivě pohádali. Křičel na něj. Jake svého bratra měl většinou rád. Jako malí si rozuměli. Ale ten večer, kdy Billy zmizel se pohádali. Dokonce došlo i na pěsti. Uhodil ho. A pak se všechno změnilo.

Zmizelý přichází s nijak originální myšlenkou, kterou však autorka dokázala uchopit tak poutavě, že i ostřílení čtenáři thrillerů zůstanou zírat s otevřenou pusou. Vnukla příběhu punc osobitosti a jeho mrazivost podpořila tím, že sáhla do šuplíčku reálných psychických poruch. Ačkoli i tu si lehce upravila k obrazu svému, dokázala přesvědčivě vystavět zoufalství, které je se zmizením rodinného příslušníka spojené, gradující bezmoc a to, jak si zoufalá doba žádá zoufalé činy. Líčí, jak se Claiřin smutek a bolest, jehož velikost může do důsledku pochopit pouze jiná matka, postupně přetavil do paranoie, hysterie a snad i šílenství.

Kniha vypráví o vině a její dvousečnosti. Je to příběh o síle podvědomí a o tom, jak se člověk rychle dostane od absolutní jistoty, že nikdo blízký nemůže mít všechny ty hrůzy na svědomí ke strachu z lidí, které tak moc milujete. Genialita Zmizelého spočívá i v tom, že máte řešení celou dobu přímo před očima. Stejně jako hlavní hrdinové a je jen na vás, jestli budete zahleděni do sebe, necháte se zmást, nebo se rozhodnete vidět pod povrch. Autorka však mistrně ovládla kladení zavádějících náznaků a podsouvání falešných stop, tak abyste byli přesvědčeni, že prostě víte. Garantuji vám však, že víte kulové.

Kniha, nebo spíš její rozuzlení má obrovský dopad, když se nad ním zamyslíte do důsledků. Jednotlivosti v jejím průběhu taky stojí za to, ale nezasáhnou vás možná tolik, dokud neuvidíte celý obrázek, na který však dosáhnete až v úplném závěru. Tohle není žádná průhledná a laciná krimi. Je to thriller na slovo vzatý. Dostatečně znepokojivý motiv okořeněný psychickou poruchou a jako třešnička na dortu je tu rodinné drama. Kapitoly ze současnosti jsou proloženy zprávami, které si vyměňují dva blíže neurčení lidé. Identitu jednoho z nich začnete tušit poměrně brzy, ale to, kam se jejich znepokojivé slovní výměny ubírají vám s ubývajícími stránkami čím dál tím víc nedá spát.

Zmizelý pouze v jediné knize dokázal to, na co jiní autoři potřebují celé série. S hrdiny se sblížíte, budete si napětím hryzat nehty, budete teoretizovat, budete se mýlit a budete oddalovat konec, protože se se stylem autorky nebudete chtít rozloučit. Zmizelý je určen všem, kdo se rádi zamýšlí nad situacemi, o kterých doufají, že se jim samotným nikdy nestanou. Je to kniha pro milovníky thrillerů i pro začátečníky v tomto žánru. Krimi zápletka v tomto případě není tím hlavním. Tím je na částečky rozebraná psychologie truchlící rodiny. Ale napínavé to je pekelně, to si sakra pište.

 

Recenze psána pro https://www.cbdb.cz/recenze-612-kdo-jsi-bez-viny-hod-kamenem

C. L. Taylor skvěle staví příběh na postavách

31. 07. 2017  |  Recenzoval: koki

"Čekání. Můj život se změnil v jedno předlouhé čekání."

Claire Wilkinsonová už šesť mesiacov čaká na návrat svojho mladšieho syna Billyho. Syna, ktorý jednej noci vybehol von z domu a už sa nevrátil. Príbeh začína v čase, kedy rodina Wilkinsonovcov opäť predstupuje pred médiá a prosí ľudí o pomoc pri hľadaní ich syna. Claire už pozná celý ten kolotoč, čo bude po verejnom vyhlásení v televízii nasledovať. Očakáva množstvo správ od neznámych ľudí, že zahliadli jej syna tam a tam; telefonátov, že videli jej syna na onakom či onom mieste. Vie presne, koľko ľudí ju osloví v domnienke, že videli jej druhorodeného, po ktorom sa akoby zľahla zem. Vie presne, koľko šarlatánov ju osloví, aby jej mohli "vyveštiť" čo je s jej milovaným dieťaťom.

Pri tom všetko psychickom vypätí sa jej začnú stávať nečakané veci. Začne trpieť dočasnými výpadkami pamäti, tzv. fugami, ako jej neskôr vysvetlí jej psychologička. Naraz sa prebudí na neznámom mieste - v hotelovej izbe, na pánskych toaletách... Je zmätená, pretože netuší ako sa tam dostala ani čo robila. Keďže príbeh je rozprávaný v prvej osobe a práve z jej pohľadu, čitateľ prežíva presne rovnaké veci ako hrdinka. To mu dodáva na pútavosti, záhadnosti a dôveryhodnosti. 

Iba máločo sa dá v príbehu predvídať, a aj o tom, čo si myslíte, začnete v ďalšej kapitole pochybovať. Autorka je majsterka v zapletaní deja, vďaka čomu dokáže čitateľa veľmi dobre držať v napätí.  


"Všichni máme svá tajemství. Většinou jde o věci, za které se stydíme, tu a tam o něco hodně ošklivého a občas o něco tak vzácného, že se o to nechceme dělit."


O zmiznutých a unesených deťoch bolo popísaných už mnoho kníh (o filmoch ani nehovorím), dalo by sa povedať, že táto téma už nemá čo nové priniesť. Nemá čím novým zaujať. C. L. Taylor ma však presvedčila, že má. Tému poňala veľmi svojsky. Vyžmýkala z nej všetko, čo sa dalo. Poukázala nielen na to, aké má zmiznutie dieťaťa na každého člena rodiny vplyv, ale aj aký má dopad na ich príbuzných a známych. Ako sa dokáže pohrať s psychikou človeka, ako dokáže otvárať staré rany, nechať na povrch vyplávať staré (zabudnuté) hriechy, no tiež ako dokáže vytvárať nové. Ako sa dokáže pohrať s dôverou ľudí. Ukázať im, že nie je všetko iba ružové, dokonalé, harmonické. Ukázať im, že nikto nie je bez viny. Že za všetkým dobrým sa môže skrývať niečo zlé...


"...děti u sebe neudržíte věčně. Musíte jim dovolit, ať si samy vyberou vlastní cestu, a doufat, že když si vyberou špatnou, vrátí se k vám a nechají si od vás podat pomocnou ruku."


Celý príbeh stojí na postavách. Sú vykreslené bravúrne. Je vidieť, že autorka má odsledovaných ľudí, ich reakcie, ich emócie, čo skvele zakomponovala do románu. Rovnako sa mi páčil jej štýl písania a podania príbehu. Podala celistvý obraz o ľuďoch, o ich nie vždy dobrých rozhodnutiach, o ich zlyhaniach, o ich klamstvách, ich tajomstvách, ich chybách a o snahe (ne)napraviť ich.

Toto bolo moje prvé stretnutie s C. L. Taylor, o ktorej som z každej strany počula iba chvály. Teraz viem, že sú oprávnené. Píše skvele. Tí, čo ešte váhajú, či si od nej niečo prečítať, odkazujem, aby viac neváhali. Stojí to za to. A ja sa idem obzrieť po jej ďalších knižkách.

Skvěle vystavěný příběh, který stojí na postavách

21. 07. 2017  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Mohla bych jednoduše říci, že zkrátka moc ráda recenzuji knihy od nakladatelství Domino. Nejenže mají čich na výborné tituly, českému čtenáři je navíc přináší s láskou a důslednou péčí, která se přirozeně na finální podobě našeho vydání výrazně odráží. Někdy si říkám, že už to snad musí vypadat blbě, že všechny jejich knihy tak chválím, ale ony jsou všechny tak dokonalé, že se s tím nedá nic dělat. Domino je pro mě synonymem dobrého čtení a jejich červnová novinka Zmizelý od C. L. Taylor je dalším důkazem této skutečnosti.
Shrnutí děje
Patnáctiletý Billy Wilkinson beze stopy zmizel. Ubíhají měsíce a jeho rodina se pod vlivem tragické události postupně rozpadá. Na povrch vyplouvají nejrůznější temná tajemství, která před sebou jeho matka, otec, bratr a bratrova přítelkyně dlouho úzkostlivě střežili. Co se Billymu stalo? Je naživu? Je mrtvý? Vrátí se někdy domů?
Příběh
Zcela upřímně se přiznám, že ze všech tří autorčiných knih, které u nás Domino vydalo, mě asi nejvíce oslovil příběh Lži. Téma Zmizelého mi přišlo v současné chvíli opravdu hodně mainstreamové – rodina s temnými tajemstvími je teď námětem spousty thrillerů. Je ovšem pravdou, že C. L. Taylor se s poměrně průměrným námětem rozhodně vyrovnává velmi nadprůměrně. Způsob, jakým odkrývá události, které tvoří linii příběhu, je bravurní. Navíc do tématu rodinných tajemství vplétá i další motivy, které velmi vhodně propracovává tak, aby byly pro samotný příběh přínosem, ale neodváděly pozornost od hlavních událostí. Ať už jde o Claiřinu disociativní amnézii, o to, jak vnímáme své milované, nebo o různé způsoby vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka, vše je zpracováno smysluplně a do děje to zapadá. Prostě dokonalost. Největší devizou příběhu pro mě pak asi byla jeho tíha – to, co se v knize odehrává, je opravdu velmi tísnivé a smutné, děsivé a chladné. Po přečtení mě ovládl velmi stísněný pocit beznaděje a těžko jsem se rozhodovala, koho z dotčených lituji více.
Postavy
Mám dojem, že o Zmizelém by se celkově dalo říci, že stojí na postavách. Těm autorka věnovala skutečně mikroskopickou pozornost, díky čemuž jsou neuvěřitelně živé, různorodé, nevyzpytatelné a lidské. O schopnosti C. L. Taylor nechat postavy ožít, nemít je jen na papíru, jsem mluvila už v předchozích recenzích. Tuto svou dovednost v této knize dotáhla k naprosté dokonalosti. A je to právě síla postav, která pro mě velmi zdárně dotahuje v knize to, co mi přišlo slabší u samotného tématu. Zpracování postav totiž mainstreamové není ani trošičku. Postupný vývoj jednotlivých aktérů tohoto smutného příběhu je velmi přirozený a uvěřitelný, a to i přesto, jak těžkému osudu jsou vystaveni. To, co by pro Vás na začátku bylo velmi nepravděpodobným vyústěním celého příběhu, dává na konci ten nejjasnější smysl.
Autorčin styl
Ten neuvěřitelný pokrok, který je u C. L. Taylor s každou další knihou více než patrný, s oblibou srovnávám s rozvojem Gillian Flynn, jejíž tituly se také v průběhu času markantně proměňují a dle mého názoru zlepšují. Na autorku Zmizelého jsem díky nadšení z předchozích dvou knih kladla opravdu vysoké nároky – a samozřejmě jsem se bála toho, že právě tato očekávání, kterým jsem se za žádnou cenu nebyla schopná ubránit, mi dojem z knihy zkazí. Mám velkou radost, že mohu říci, že Zmizelý je kniha tak vynikající, že předčila i moji velmi vysoko nastavenou laťku. Po přečtení jsem nebyla zklamaná ani omylem, snad jen otřesená a smutná ze syrovosti příběhu, který nám autorka předložila.
Celkový dojem
Kniha ode mě samozřejmě po zásluze dostala plných pět hvězdiček a vřele ji doporučuji dál. Smlsnou si na ní i ti z Vás, kdo už mají v tomto žánru něco načteno a jen tak něco je do kolen nedostane. Nečekejte brutalitu ve stylu Adlera-Olsena anebo scény jak z akčních filmů, ve kterých exceluje Paul Finch. Čekejte velmi úzkostlivé, tísnivé čtení o tom, že i když jste dobří lidé a snažíte se sebevíc, někdy se život prostě jen... nepovede.

Psychothriller s notnou dávkou tajemství

06. 07. 2017  |  Recenzoval: .Jana Hlavičková

Když před osmi měsíci Billy po ostré hádce s rodiči odešel z domu a na noc se nevrátil, myslela si, že je to jen další truc.

Další jeho: "Koukejte, zlobím se na vás". Ale uběhlo již osm měsíců a Billy stále není doma, stále je nahlášen jako pohřešovaný a noční můra Claire, Billyho matky, pokračuje. Na výzvy v televizi, ani letáčky s prosbou o pomoc nikdo nereaguje, nechce výkupné, jakoby se po něm slehla zem. Rodinu Wilkinsonových to pomalu rozežírá a rozděluje, ačkoliv Claire se snaží ji udržet pevnou a silnou. Ovšem i ona má své hranice a její mozek na to reaguje po svém. Začnou se jí dít jakési "příhody", fugy, jak je nazývá její psychoanalytička a po nich se ocitá na naprosto neznámých místech, aniž by věděla, jak se tam dostala. Ve svých halucinacích vidí Billyho, jak před ní utíká, vidí ho od krve, mrtvého, i když v hloubi duše stále doufá v jeho návrat.
Je tady ještě Jack, její druhý syn, na kterého se v tom nezměrném žalu trochu zapomíná. Jack, bojující s vlastními výčitkami svědomí a žijící s mladou Kirou, studentkou umělecké fotografie, která také cosi skrývá. A samozřejmě její manžel Mark, její studentská láska, který jí věrně stojí po boku už dvacet let. Ti všichni se se zmizením Billyho vyrovnávají po svém a vypadá to, že každý má co říct, ovšem mlčí.
Tak co se mohlo tehdy večer stát, že Billy odešel? Claire neochvějně stojí za svou rodinou, ale na povrch vyplavou skutečnosti a záhady, nad kterými nelze mávnout rukou. Staré rodinné album se začerněným obličejem Marka ji donutí začít pochybovat o své víře v manžela. Dokázal by snad ublížit vlastnímu synovi?
Kniha Zmizelý není jen o ztraceném synovi a hledání. Není to klasický psychothriller. Jde i o smutnou výpověď jedné rodiny a jejich vyrovnáváním se se ztrátou milovaného i o naději. Jak listujeme stránkami, jsme víc a víc svědkem toho, že staré lži a nepravdy mohou ovlivnit i naši budoucnost. Notná dávka tajemství je nám servírována jakýmsi chatem a já osobně jsem několikrát změnila názor, kdo vlastně s kým mluví. Claire se cítí v manželství prázdná, vyhaslá, touží po objetí a něze, které se jí po dvaceti letech moc nedostává. Jack, starší syn, bojuje s alkoholem a snaží se v sobě zadusit výčitky svědomí, že je zodpovědný za zmizení bratra. Kira, plachá, uzamčená do sebe, hledající své místo v rodině, která ji přijala mezi sebe, když utekla od matky. A Mark, co k němu říct. Za manžela bych si ho rozhodně nevybrala, sama nevím, proč mi byl tak nesympatický, jen takový pocit.
S autorkou C.L.Taylor jsem se nesetkala poprvé. Její první kniha Lež mi učarovala a své místo na výsluní si udržela i druhým dílem, Nehoda. Každá z jejich tří knih má pro mě neuvěřitelné kouzlo. Zdánlivě obyčejný příběh se postupně vždy rozvine v drama, od kterého nejsem schopna se odtrhnout. Zmizelý není vyjímkou, jako vždy dojdeme k překvapivému konci a opět jsem se od samého začátku mýlila. Neváhejte a přečtěte si ji, litovat rozhodně nebudete.

Perfektní volba pro všechny milovníky strhujících thrillerů

04. 07. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Claire se splnily všechny její sny. Provdala se za svou životní lásku, vychovává dva syny, bydlí ve vlastním domě a nemůže si vynachválit svou práci ve stavební firmě. Jenomže jednoho dne zmizí její mladší syn a Claire se život zhroutí jako domeček z karet.

Angličanka C. L. Taylor od dětství snila o tom, že se z ní stane slavná spisovatelka. Svůj první rukopis poslala do nakladatelství v osmi letech, a i když ho redaktoři odmítli, ona se nevzdala a psala dál. První úspěch zaznamenala povídka odeslaná do soutěže pro začínající autory a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Taylor přešla od povídek k psychologickým thrillerům a dnes patří v tomto žánru k nejúspěšnějším autorkám. Aktuální novinku "Zmizelý" vydalo nakladatelství Domino, stejně tak jako dva předešlé romány "Lež" a "Nehoda".

Největší devizou Taylor je to, jak mistrně dokáže snoubit detektivku s citlivým intimním příběhem. "Zmizelý" je napínavý příběh s několika komplikovanými a zamotanými detektivními zápletkami, které se nepodaří vyřešit ani největším Sherlockům. Příběh má říz, zběsilé tempo a je celý prošpikovaný emocionálně vypjatými scénami. Autorka umí perfektně vykreslit charaktery svých postav a je přitom úplně jedno, zda jde o zhrzenou čtyřicátnici anebo její pubertální potomky.

Hlavní postavou příběhu je na první pohled vcelku obyčejná žena. Claire si až dosud neuvědomovala, jaké měla štěstí. O co všechno přišla, jí dojde až ve chvíli, kdy ji potká katastrofa. Claire přijde o mladšího syna, což je ovšem pouhý vrcholek ledovce. Rodina i policie po chlapci pátrají a postupně vyplouvají na povrch ošklivá tajemství, která měla zůstat navždy skrytá. V knize vystupuje pouze hrstka aktérů, ale jejich vztahy jsou všelijaké a někteří z dotyčných mají tak temnou duši, až zamrazí. Autorka udělala dobře, že se zaměřila na své postavy a z policejního pátrání udělala cosi podružného.

"Zmizelý" je příběh, který se vám zažere pod kůži a který jen tak nedostanete z hlavy. Ať chcete nebo ne, ke všem aktérům si vytvoříte silné vazby a nejspíš budete šokovaní tím, komu jste vlastně celou dobu drželi palce. Nic tu není černo-bílé a vaše sympatie se budou měnit z kapitoly na kapitolu. A raději si ani netroufám tipovat, jaký vztah si vytvoříte ke Claire. Claire svůj příběh vypráví v první osobě, a proto se připravte na subjektivní vylíčení událostí, které může nebo taky nemusí odpovídat realitě.

Claire vše hodnotí ze svého pohledu a vy buďte raději ostražití. Důvěra je sice hezká věc, ale přece jenom jsme v detektivce, kde věci nebývají takové, jaké se zdají. Ostatně, Taylor je skvělá manipulátorka, která bude vždy o krok před vámi. Díky tomu nebudete dlouho tušit, která bije, a jsem si skoro jistá tím, že na konci zůstanete s pusou dokořán. "Zmizelý" je zároveň nádhernou oslavou mateřství, potažmo rodičovství. V knize najdete řadu úchvatných pasáží o lásce ve všech podobách a museli byste být naprostí cynici, aby vás tyto hluboké myšlenky nedojaly k slzám.

"Zmizelý" je perfektní volbou pro všechny, kteří milující strhující thrillery plné překvapivých dějových zvratů. Zároveň nadchne i čtenářky románů pro ženy, které se potřebují ztotožnit s hlavní hrdinkou a které se chtějí ujistit o tom, že jiní lidé prožívají daleko horší věci, než by se mohly stát jim samotným. Buď jak buď, tohle je prostě knížka, která by neměla uniknout vaší pozornosti.


Ukázka z knihy Zmizelý