Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Zběsilost

Zběsilost

Autor:
Karin Slaughter
Podtitul:
Série Grant County, 1. díl
Originální název:
Blindsighted
Překlad:
Tomáš Fürstenzeller
Série:
Grant County
Pořadí knihy v dané sérii:
1
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-932-5
Počet stran:
328
Datum prvního vydání:
15. 05. 2002
Datum vydání dotisku:
17. 04. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Zběsilost

Popis: Zběsilost

"Karin Slaughter píše lépe než devatenáct z dvaceti švédských autorů krimirománů." Magnus Utvik, přední švédský kritik.

Poklidné městečko Heartsdale ochromil strach: na toaletě místního bistra bylo nalezeno tělo brutálně zavražděné mladé ženy. Smrt nastala vykrvácením ze dvou ran ve tvaru kříže, které jí vrah vyřízl do břicha. A jako by to už samo o sobě nebylo dost děsivé, při pitvě doktorka Sára Lintonová zjistí celkovou zrůdnost vrahova činu.

Vyšetřování je svěřeno šerifu Jeffreymu Tolliverovi, bývalému Sářinu manželovi. Stopy ho vedou hned k několika podezřelým, ale když je o několik dnů později objeveno další tělo mladé ženy, rozprostřené do tvaru kříže na kapotě Sářina vozu, začíná být zřejmé, že v Heartsdale řádí sadistický sériový vrah.

Městečko paralyzuje hrůza. Další obětí se může stát kterákoli žena... A klíč k dopadení pachatele má ve svých rukách Sára. Bude muset nahlédnout do nejskrytějších zákoutí své duše, pokud chce bestiálního psychopata odhalit. A možná ji to bude stát život...

 

 


Dotaz k produktu Zběsilost

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Karin Slaughter

Karin Slaughter

Jak přiznává Karin Slaughter (*1971), v mládí četla v podstatě všechno, co jí v knihovně půjčili domů. A jak už to bývá u těch, kterým osud předurčil spisovatelskou dráhu, zkoušela psát už jako malá holka. Nebyla zase o tolik starší, rovných třicet, když jí vyšel první román (Zběsilost). Jako nejlepší debut v oblasti thrilleru za rok 2001 byl nominován do užšího výběru na Zlatou dýku, cenu, kterou udílí Americká asociace autorů detektivních románů.

Od té doby uběhlo přes deset let a půldruhé desítky dalších knih. Autorka je zasazuje do prostředí, jež zná nejlépe, protože se tam narodila a dodnes tam žije – na americký jih, do Georgie. Atmosféru maloměstského společenství, kterou nasávala celé mládí, přenesla do série románů z fiktivního okresu Grant County. Když se později, už jako dospělá, přestěhovala Karin Slaughter do Atlanty, zrodila se další série, jejímž hrdinou je speciální agent Will Trent. Obě série spojuje ponurost, nekašírované násilí, skvěle vygradovaný děj a v neposlední řadě také důraz na společenské aspekty.

Její knihy vyšly už v jednatřiceti jazycích a nyní se také dočkají filmového zpracování. Will Trent zaujal švédské filmaře, kteří prve převedli na plátno Larssonovo Milénium, a v současné době se dokončuje scénář založený na prvním románu z trentovské série, Triptych. A autorka si smluvně zajistila, že film nebude jen chabou napodobeninou literární předlohy – sama se na tvorbě scénáře aktivně podílí. Máme se tedy na co těšit!

Karin Slaughter se už možná ocitla na spisovatelském vrcholu, ale u ní samotné se toho moc nezměnilo. Dávno už sice žije v Atlantě, ale chalupu má na venkově a tam se při vytváření každého románu na jeden dva týdny uchyluje a pak píše denně od rána do hluboké noci, dokud jí v tom nezabrání rozbolavělá bříška prstů.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Prvotina, za kterou byla Karin Slaughter nominována na Zlatou dýku

17. 10. 2016  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Americká autorka Karin Slaughter proslula syrovými thrillery, které zasazuje do amerického jižanského státu Georgia. Letos v září jí vychází již osmý titul ze série Will Trent, my se však podíváme, jaká byla její úplně první kniha, která česky vyšla už v roce 2002.

Město Grant v Georgii. Doktorka Sára Lintonová obědvá se svou mladší sestrou v místní restauraci. Když si odskočí na toaletu, najde tam v kabince umírající mladou ženu. Pořezané a zkrvavené tělo, škubající sebou v poslední křeči, patří Sibyl Adamsové, slepé univerzitní profesorce. Doktorka se snaží ženě pomoci, ale je to marné. Sibyl jí umírá přímo v náručí. Pachatel ženě vyřízl do těla kříž a ještě jí znásilnil. Sára, její bývalý muž – vrchní inspektor Jeffrey Tolliver, i celé město je šokováno brutalitou činu. Kdo mohl nebohé slepé ženě provést něco tak bestiálního?

Vše je o to horší, že jde o sestru policistky Leny Adamsové, horkokrevné mladé ženy. Ta se ve snaze dopadnout pachatele chová jako neřízená střela a kolegům často ztěžuje práci. Navíc leccos nasvědčuje tomu, že se vrah nespokojí jen s jedinou vraždou. Když z univerzitní koleje zmizí další mladá žena, která je navíc Sibyl dost podobná, je hodně pravděpodobné, že jde o další vrahovu oběť a že jí mnoho času nezbývá…

Karin Slaughter napsala Zběsilost ve svých třiceti letech a hned za ní byla nominována na cenu Americké asociace autorů detektivních románů, Zlatou dýku. Děj zasadila do fiktivního okresu Grant, kde se nachází také stejnojmenné město, ve kterém její postavy žijí. Přivedla na svět doktorku Sáru Lintonovou, jejího bývalého muže Jeffreyho Tollivera a policistku Lenu Adamsovou. S těmito postavami se čtenáři poté setkávali v dalších pěti dílech série Grant County. Ještě než napsala zatím poslední díl této řady (Pavučina), začala psát román do nové série, ve kterém je hlavní postavou agent Georgijského úřadu pro vyšetřování (GBI) Will Trent. Stejnojmenná řada se zatím dočkala sedmi titulů, přičemž v nich často vystupují i některé postavy ze série Grant County.

Jak asi mnozí čtenáři vědí, Sára Lintonová se posléze stala partnerkou Willa Trenta (od té doby se objevuje v každém příběhu z této série) a například Lena Adamsová sehraje velmi výraznou úlohu v zatím posledně česky vydaném románu „Trentovské“ série, Démoni. Autorka do svých knih umně zakomponovala své vlastní postřehy ze života na americkém jihu, jak si ho dobře pamatovala ještě předtím, než se posléze odstěhovala do Atlanty.

Pachatele lze tentokrát uhádnout poměrně snadno a také je odhalen už někdy v začátku poslední čtvrtiny. To však nebrání tomu, abychom tento napínavý a drsný thriller dočetli až do konce, už jen proto, že autorka drží po celou dobu slušné vyprávěčské tempo, které se od druhé poloviny knihy ještě malinko zrychluje, spolu se stoupajícím napětím.

Zběsilost se v originálu jmenuje Blindsighted, což se dá přeložit jako Nevidomá, ale také to může znamenat slepost ve smyslu, že nevidíme to, co bychom vidět měli, nebo to ani vidět nechceme. Její prvotině sedí obojí. Vzhledem k tomu, že příběh píše žena, je zaměřen hlavně na ženské postavy. Autorka je sice, co se prožitého utrpení týče, nijak nešetří, ale zase jde vždycky o silné ženy. Každá si svým způsobem vytrpěla svoje, a přesto se nikdy nenechala zlomit. I když by to dost často nejraději vzdala. Taková je Lena Adamsová po smrti své sestry, taková je i Sára Lintonová, která si zase z minulosti uchovává ošklivý zážitek. Nicméně už celých dvanáct let se snaží přes něj přenést a žít normálním životem.

I té zběsilosti si užijeme. O Karin Slaughter se ví, že si nebere žádné servítky a čtenáře se škodolibým gustem ráda zasvětí do všech morbidních podrobností. Často ho dokáže šokovat nezaujatě chladným, ale detailním popisem všeho toho zla, které se v lidech dokáže skrývat a mnohokrát překvapí i tím, jaké sadistické prvky ještě do knihy lze vnést. Třeba vymlácené zuby oběti sexuálního útoku (pro usnadnění orálního sexu) nebo dosti brutální způsob znásilnění.

Přesto je tu ještě znát, že jde o autorčinu první knihu. Pozorný čtenář si všimne drobných nelogičností, jednou si dokonce Karin splete Sáru s Lenou, ale to jí rádi odpustíme. Napsala působivý příběh dvou žen, které to nikdy neměly a nemají lehké, ale bojují. Jde o thriller z prostředí zdánlivě poklidného jižanského městečka, mezi jehož obyvateli žije sadistická bestie, která neváhá znásilnit a zavraždit slepou ženu, přičemž je otázkou, jaké podobné zvěrstvo chystá pro další oběti. A přitom může navenek vypadat roztomile a sympaticky. O to víc je nebezpečnější.

Jsem si jistý, že si Karininu prvotinu užijete stejně, jako její pozdější romány.


Ukázka z knihy Zběsilost


Hlídač dostupnosti Zběsilost

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: