Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Vyrovnat si účty

Vyrovnat si účty

Autor:
Martina Cole
Originální název:
Get Even
Překlad:
Hana Čapková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-201-9
Počet stran:
464
Datum prvního vydání:
06. 03. 2017

Kliknutím zvolte variantu

Vyrovnat si účty

Popis: Vyrovnat si účty

Pomsta není nikdy promlčená.

Sharon Conwayová a Lenny Scott se měli rádi už jako teenageři. Když oznámili, že se chtějí vzít, všichni je od toho zrazovali. Bylo jim jedno, že jsou příliš mladí, oni zkrátka věděli, že chtějí být spolu.
Sharon neznepokojovaly Lennyho obchody, které podle všeho dalece přesahovaly to, co ještě lze považovat za zákonné. Pro ni bylo důležité, že Lenny umí dobře zabezpečit rodinu. Ona sama se starala o domácnost a dva syny. Pokud šlo o Sharon, život nemohl být lepší.
Pak se ale jednou Lenny nevrátil domů. Nebylo to poprvé – ale bylo to naposledy. Kdosi ho totiž zavraždil a brutalita toho činu šokovala dokonce i otrlé policisty.
Sharon se dlouhých dvacet let snažila zjistit, kdo to udělal a proč. Pravdu nalezla až nyní, ale v žádném případě nehodlá nechat spáchaný zločin bez trestu. Pomsta není nikdy promlčená a nyní nastává čas, jak si s vrahem vyrovnat účty.


Dotaz k produktu Vyrovnat si účty

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Martina Cole

Martina Cole

Martina Cole je už hezkou řádku let pro Brity typickou představitelkou žánru crime noir. Její knihy nesnesou jednoduché škatulkování; děj většiny z nich se odehrává v londýnském kriminálním podsvětí (žádný jiný autor se nevěnoval osobám a dějům East Endu s takovou pečlivostí a autentičností jako Martina Cole), avšak bylo by zjednodušující říct, že Martina Cole píše krimiromány. V každé ze svých knih se autorka zaměřuje na závažné společenské téma, které zručně implementuje do děje, takže ve výsledku čtenáři nabízí mnohovrstevnatý román postihující mnohem více než jen "pouhý" zločin. Přestože každá její novinka krátce po vydání vystřelí na první místo britského žebříčku bestsellerů, autorka prohlašuje, že "jejím záměrem není psát vysokou literaturu, ale nabídnout čtenářům zajímavý příběh".

Martina Cole se narodila v roce 1959 do irské katolické rodiny. V patnácti letech odešla z církevní školy, protože ji nebavila - psal se rok 1974 a tehdejší Londýn jí měl vskutku co nabídnout. V devatenácti porodila syna, ve třiatřiceti napsala první román. K němu se pojí zajímavá historka - dočetla tehdy jakousi knihu, která jí přišla navýsost špatná. Na její hlasité výtky zareagoval manžel takto: "Dám ti padesát liber, když dokážeš napsat lepší." Martina výzvu přijala - dala výpověď, za úspory si koupila psací stroj... a napsala Královnu zločinu, knihu, která byla přeložena do dvaceti pěti jazyků.

Dnes má na svém autorském kontě dvě desítky knih a deník The Times ji nedávno označil za "fenomén". 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Martina Cole stále ještě umí své čtenáře překvapit

19. 05. 2017  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Skalní fanúšikovia kníh Martiny Cole iste nepoprú, že autorka sa už dlho drží osvedčenej schémy. Zakaždým ide o gangsterský príbeh z Anglicka tiahnuci sa niekoľkými desaťročiami. Niekto by mohol tvrdiť, že vykráda sama seba a že by mohla prísť aj s niečím novým. Priznám sa, že táto myšlienka miestami napadne i mne, ale na druhej strane viem, čo môžem od Martiny očakávať a nikdy nie som sklamaný. Predsa len, čistokrvných príbehov z mokrých štvrtí nie je veľmi veľa. V dnešnom svete psychotrilerov sú romány tejto známej spisovateľky vždy príjemným rozptýlením. O to viac, že napriek prakticky negatívnym postavám (zločinci predsa už zo svojej podstaty nie sú žiadni svätuškári) si ich rýchlo obľúbite a držíte im palce. Martina Cole totiž dokáže aj chladnokrvným vrahom prisúdiť kladné vlastnosti - predovšetkým obchodnícku česť, sebaúctu a zmysel pre rodinu.

"Jemu se taková věc přece nemůže stát! Jenomže něco se stalo a on si s tím neuměl poradit. Není žádný teplouš! Určitě za to může alkohol. Nikdy ho nesnášel dobře. Šlo o pouhé nedorozumění. V duchu se však sám sebe ptal, proč ho tolik mrzí, že se Reggie vrátil do hospody. Proč touží, aby se ho dál dotýkal? Čo se to s ním sakra děje? Má ženu a dítě a víc by ho nemělo zajímat."

Lenny Scott je vychádzajúcou hviezdou v miestnom podsvetí. Svedomito plní všetky zverené úlohy, nekladie zbytočné otázky a vždy drží jazyk za zubami. Nečudo, že si ho vezme pod ochranné krídla najvyšší šéf a zveruje mu čoraz významnejšie obchody. Lenny je navyše fešák a tiež verný a zaľúbený. Jeho mladá manželka Sharon mu čoskoro porodí dvoch synov a rodinná idylka sa zdá dokonalá. Teda, aspoň navonok. Lenny totiž nečakane zahorí túžbou k členovi ich skupiny, ktorý sa nijako netají svojou náklonnosťou k nemu. Dovtedy milujúci otec rodiny a presvedčený heterosexuál prepadá zakázanému vzťah, ktorý by mohol zničiť nielen jeho zázemie, ale aj ťažko vybudovanú povesť. Nechce si ani predstaviť, ako by zareagovali jeho známi, a navyše nepriatelia, ktorých si za tie roky narobil tiež neúrekom. Keď napokon dôjde k tragédii, Sharon musí pokračovať aj napriek zrade a bolestnému pocitu straty. Pomsta a spravodlivosť však nikdy nespia a keď sa spoja v spoločnom úsilí, začnú sa na povrch dostávať aj ďalšie neodhalené tajomstvá...

"Jason se zatvářil zděšeně, ale vzápětí si klekl a vytáhl vlastní zbraň. Jakmile zamířil, Lenny a Reggie začali pálit. Jason neměl žádnou šanci. Nikdo na ulici si jich nebude všímat. Všichni co nejrychleji zmizeli. Lenny hlídal a sledoval, jak mu Jason umírá u nohou. Reggie vběhl do domu a sebral všechny peníze, které tam našel. Během deseti minut bylo po všem. Peníze i zbraně ležely v kufru auta a Lenny s Reggiem se smáli jako blázni. Zvládli to na jedničku a cítili se skvěle. Jejich euforie hraničila s hysterií. Co na tom, že Jason je mrtvý! Vlastně z toho měli radost. Bylo jen otázkou času, kdy ho někdo oddělá."

Napriek spomenutému faktu v úvode musím povedať, že Martina Cole má stále čím prekvapiť. Ani najmenej som totiž nečakal, že hlavná postava v sebe ukrýva sklony k homosexualite. Osemdesiate roky a londýnske podsvetie - to nie je práve živná pôda pre túto osobnostnú črtu. Autorka sa témy zhostila skvelo - citlivo a pritom napínavo. Lenny Scott tak nie je obyčajným gangstrom, ale do popredia sa dostáva aj jeho veľká morálna dilema. Hoci rovnako významnou postavou (ak nie priamo ústrednou) je aj jeho manželka Sharon. S prehľadom jej sekunduje aj mládenec Reggie a celá jej rodina. Vyrovnat si účty je dynamický román, krátke kapitoly napomáhajú rýchlemu čítaniu a cca 450 strán budete mať za sebou veľmi rýchlo. Autorka je v skvelej forme a ďalšie vydarené knihy sú určite len otázkou času.

Jestli si myslíte, že jste už četli všechny druhy thrilleru, jste na omylu. Tedy pokud jste nečetli Martinu Cole

28. 03. 2017  |  Recenzoval: Jana Hlavičková pro Knihy na cestách

Martina Cole je královnou mezi královnami. Martina Cole vás lapí do svých sítí a nepustí. Provede vás zvráceným světem podsvětí, bludištěm intrikujících zločinců, kteří jsou ve své zvrácenosti velmi poctiví. Poctiví v plánování, klamu, pomstě. A vždy, ale opravdu vždy, si můžete být jisti, že vyrovnávají své účty.

V nejnovější knize této brilantní spisovatelky, opět nahlédneme pod pokličku temného zločinu. Budeme svědky zničující lásky a oddanosti, která postupem času přeroste ve stejně ničivou nenávist a na konci budeme velmi překvapeni.
Sharon a Lenny, dva mladí lidé, kteří se prostě milují a čekají spolu dítě. Zní to jako z románu, viďte. Ale nenechte se mýlit, ta láska není žádná červená knihovna a Lenny opravdu není žádný pohádkový princ. Je pravou rukou protřelého krále podsvětí, Jacka Johnsona, pevně ovládajícího své území. Lichváře, který se pro ránu nebojí jít daleko. Ale na špinavou práci má právě svého oblíbence, který má před svatbou. Co na tom, že Sharon je mladá a nevyzrálá. Je velmi snaživá, Lennyho zbožňuje a ze všech sil se snaží být ukázkovou ženou svého muže. Zločincova žena, která se stará o vytvoření domova, zatímco její muž "pracuje". Když mu porodí prvního syna, štěstí se pevně usadilo u jejich dveří. Dny zalité láskou a štěstím, ovšem noci, noci ty patří do jiného světa. V noci se Lenny stará Jackovi o jeho špinavé obchody a nezřídka přijdou ke slovu jeho pěsti. Je to zločinec se vším všudy, protřelý, nebojácný drsňák, který ovšem před světem i před svou ženou skrývá nebezpečné tajemství. Tajemství, které se týká jeho parťáka Reggiho a které by je oba mohlo stát nejen všeobecné ponížení, ale i odsouzení těch nejkrutějších a nejvyšších, včetně jeho rodiny.
Ale Sharon není hloupá a umí si spočítat jedna a jedna. Ve chvíli, kdy se na Lennyho velmi zlobí a žádá vysvětlení, Lenny umírá. V tmavé uličce je brutálně přepaden a zavražděn, ubit k nepoznání. Rázem se Sharon stává vdovou a její dvě děti polosirotky. Podsvětí přišlo o velmi důležitou osobu a slibuje trest zákeřnému vrahovi.
Do děje vstupuje Ray, velmi pohledný, vysoký chlapík, který se Sharon okamžitě zalíbí a na obzoru je další vzplanutí, které nemůže skončit jinak, než svatbou. Ale ani Ray není žádný svatoušek z nedělní školy. Je nebezpečný a to velmi. Nebezpečný nejen pro své protivníky, které dokáže zabít hned na několik brutálních způsobů. Je velmi nebezpečný i pro své blízké, ovšem jak, to je záhadou a já ji nerozluštila. Netušila jsem, co strašného může skrývat tento sympatický nájemný vrah, krom několika zářezů na pažbě. Ale tajemství má, o tom není pochyb a přijde se na něj, ne že ne. A nebude to vůbec hezké, veřte mi.

Kniha Vyrovnat si účty je již patnáctým počinem anglické spisovatelky Martiny Cole. A v každém jejím díle se opakuje stejné téma - zločin v té nejkrutější podobě. Bez příkras a kudrlinek. Jestli si myslíte, že už jste četli všechny možné druhy thrilleru, pak jste na omylu. Její příběhy nejsou milostivé k vašemu žaludku a představivost jede na plné obrátky. Svět drog, násilí ve všech jeho podobách, krutosti a všemožných gangů, kde není místo pro poctivé a vlídné zacházení. Nenechte se oklamat nějakými projevy citů, ty jsou vždy velmi rychle potlačeny do pozadí a na scénu opět vstupuje zločin.
Martina Cole to prostě a jednoduše umí. Není mi příliš jasné, jak může taková sympatická dáma svého věku psát o takových hrůzách a kde na takové nepřeberné množství nápadů chodí. Ale jedno vím jistě. Její sázka s manželem, že napíše román, bylo to nejlepší, co mohla pro čtenáře dobrých krimithrillerů udělat. V kanceláři, v roli sekretářky, by jí byla velká škoda.


Ukázka z knihy Vyrovnat si účty