Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Už teď jsi mrtvá

Už teď jsi mrtvá

Autor:
Sharon Bolton
Originální název:
Dead Woman Walking
Překlad:
Květa Palowská
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-280-4
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
14. 11. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Už teď jsi mrtvá

Krátce před rozbřeskem se pasažéři vyhlídkového letu balónem stanou svědky brutální vraždy. Necelou hodinu poté se balón zřítí. Katastrofu přežije jediná členka osádky.
Spatřila vrahovu tvář – ale také on spatřil ji. A je odhodlán udělat vše pro to, aby jedinou očitou svědkyni svého činu zlikvidoval.
Žena prchá neosídlenou krajinou, osamělá a vyděšená, a snaží se co nejdříve dostat na místo, kde se bude znovu cítit v bezpečí. Netuší, že právě tam bude muset čelit největší hrozbě...


Dotaz k produktu Už teď jsi mrtvá

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Sharon Bolton

Sharon  Bolton

Sharon Bolton vyrůstala v hrabství Lancashire a její raná kariéra zahrnovala příliš mnoho aktivit, z nichž některé jí dnes uvádějí do rozpaků. Všech svých mladistvých aktivit se ráda vzdala, aby se mohla stát matkou a spisovatelkou (v tomto pořadí).

Její knihy byly nominovány na všechny významné literární ceny, určené pro autory detektivek a thrillerů. Mnohé z těchto nominací proměnila ve vítězství, včetně mety nejvyšší, zisku prestižní ceny Dagger in the Library. Kolegové ze spisovatelské branže o Sharon Bolton hovoří bez výjimky s velkou úctou – za všechny ocitujme Tess Gerritsen: "S. J. Bolton mění tvář krimirománu, jak jsme ho znali doposud."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Skvělá odbočka od známé knižní série

03. 02. 2019  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

So Sharon Boltonovou som sa naposledy stretol pri tretej časti jej série s Lacey Flintovou. Odvtedy sme si dali krátku pauzu, no keďže jej novinka Už teď jsi mrtvá je samostatným románom, rozhodol som sa k nej vrátiť. A nemohol som spraviť lepšie. Ide o skvelý triler, ktorý je založený na pomerne jednoduchom námete - skupina pasažierov vyhliadkového letu sa stane svedkom zločinu, a preto sa ich páchateľ usiluje zabiť. Jessica Laneová je jednou z dvoch osôb, ktorým sa podarí prežiť, a okrem toho mobilom vyfotila svojho prenasledovateľa. A tým si na seba namaľovala jasný terč. Spočiatku sa aj samotný príbeh rozvíja priamo, plynulo, iba občas je narušený retrospektívnym ohliadnutím za minulosťou Jessicy a jej sestry Isabel. Čo sa najprv javí ako ukážka súrodeneckého vzťahu, rýchlo prejde k náznakom ďalšej drámy.

"Obešel koš, aby zkontroloval další oddělení. Našel jediného muže. Ležel schoulený v rohu balonu, všude kolem krev. Naklonil se blíž a uviděl lesklou bílou kost vyčnívající z mužova krku. V horní kapse jeho bundy našel telefon. Všechno šlo dobře. Jen mu zřejmě už nezbýval čas. Ve chvíli, kdy si říkal, že musí všechno nechat a jít, věřit, že nikdo nepřežil a všechno dopadne, jak má, všiml si tmavě hnědých vlasů.. Vtom cosi zaslechl. Šelest." (str. 55)

Už od samého začiatku je vám jasné, že Sharon Bolton nevyužíva pri komunikácii s čitateľom iba dej. Nie, to by bolo prvoplánové a jej tvorba svedčí o pridanej hodnote. Väčšinou sú to aktuálne spoločenské a morálne problémy ľudstva, tu zas v plnej miere využíva prostredie anglicko-škótskeho pohraničia. Dovolím si tvrdiť, že nie iba ako kulisu, ale plnohodnotnú súčasť deja. Northumberland totiž zasahuje do rôznych oblastí - hmla znemožňuje pátranie, Jessica pri úteku nemá od koho čakať pomoc, keďže ide o najmenej obývanú časť krajiny, ľudia žijú bokom od veľkých miest, a tak aj ich praktiky a kontakty podliehajú vlastným pravidlám... A ja som si to skvelo užil. Väčšinou nemám rád opisy miest a počasia, vadí mi to napríklad u Petra Maya, ale tu na vás nálada pôsobila sama, bez zbytočných slov. Ďalšou zložkou sú postavy, na ktorých dej stojí. Aj keď sa uprostred diania nachádza Jessica, výraznejšie u mňa zabodovali zloduch Patrick so svojou podarenou rodinou a policajt Ajax, snažiaci sa prísť veciam na koreň.

"Kolem krku si pověsil šňůrku s nemocniční identifikační kartou (falešnou, ale na pohled přesvědčivou) a vyšel z toalet. Brašnu nesl s sebou. Prošel šatnami lékařů a tašku odložil na lavici u dveří. Bylo po večeři a blížila se doba, kdy přichází nejvíce návštev. Navíc nastalo střídání směn, a tehdy je na odděleních dočasně snížený stav personálu. Prošel k oddělení intenzivní péče, naťukal čísledný kód a našel pokoj Helen Carltonové. Vklouzl dovnitř, vytáhl z kapsy injekční stříkačku a vstříkl do žíly na jejím levém zápěstí čtyřicet mililitrů inzulínu." (str. 128)

Nedajte sa však uchlácholiť, aj postavy vás dokážu pekne prekvapiť. Našťastie som nenaletel autorke až tak, ako by som mohol, keby som čítal menej pozorne. V texte je ukrytých viacero náznakov, či už v dialógoch alebo v pásme rozprávača (dokonca aj v samotnom názve), ktoré sa tvária nenápadne, ale spätne si uvedomíte ich dôležitosť. Sharon Bolton si urobila odbočku od svojej známej série a spravila dobre. Až natoľko, že vás zamrzí, že nejde o novú sériu. Už teď jsi mrtvá má všetko, čo možno očakávať od kvalitného britského trileru - atmosféru, psychologickú hĺbku, presah rôznych časových období a (ne)očakávané zvraty. Vďaka vydavateľstvu Dominu zároveň čoraz viac získavam dojem, že anglické psychotrilery čochvíľa začnú hrať prvé husle na úkor severskej literatúry. Ak sa tak už nestalo. Sharon J. Bolton je toho totiž žiarivým dôkazom.

Viděli vraždu, tak musí zemřít

24. 01. 2019  |  Recenzoval: Recenzárium

Jessica připraví pro svou sestru Isabelu k jejím čtyřicátým narozeninám let balónem. Ani jeden ze třinácti účastníků výletu však nemohl vědět, že zážitek pro ně bude osudným. Pasažéři balónu totiž ze vzduchu spatří muže, jenž před jejich očima zabíjí ženu. Byli svědky vraždy, teď musí zaplatit životem i oni.

Jakmile dívka muže uviděla, přikrčila se a sepjala ruce nad hlavou.
„Co?“ chtěla vědět Isabel.
„To je neuvěřitelný! Je to on!“
„Kdo? Ty toho muže znáš, Jess?“

Balón se dlouho ve vzduchu neudrží a do několika minut ztroskotá. Někteří to nepřežijí, jiní jsou zranění. Jessica přežije, ale vrah ji pronásleduje a cestou se zbavuje všech přeživších a stop, které by na něj mohly ukázat. Jessica se neodvažuje nikomu věřit, a tak závodí s časem, ale vrah podivnou shodou náhod pokaždé přesně ví, kde se nachází. Co je to za muže a jaké tajemství skrývá?

Jak už to u Domina bývá často zvykem, tak je kniha rozdělena do tří částí. Navíc je děj ještě členěn do jednotlivých časových úseků. Máme zde jak děj přítomný, který se odehrává v rozmezí pár dní, tak i flashbacky do minulosti, kdy první mapuje události před dvaceti osmi lety a my se tak postupně dostáváme až do současného dění. Ve flashbaccích můžeme sledovat vztah Jess a její sestry od dětství, vstupu Isabel do kláštera až po osudný den 20. září, kdy se balón vznesl.

Příběh je napínavý, ve čtenáři vyvolává otázky a hezky graduje. Nechybí zde ani pasáže z pohledu vraha, dále scény s policejním důstojníkem Ajaxem Maldonadem, jenž celý případ vyšetřuje. Ve velkém si užijeme i pasáže s jeptiškami, které se do dění zapojují s úsměvnou horlivostí.

„Ta žena – Jessica Laneová – by měla být mrtvá. … Laneová nejen přežila, ale navíc odešla po svých. A jde pořád. Takže chci vědět, kam má namířeno. Proč o sobě nedala vědět. Proč nevyhledala pomoc. Proč se záměrně vyhýbá policii. Chci vědět, před kým utíká. A hlavně ji chci najít!“

Děj knihy není jen o pronásledování a o hraní si na kočku a myš. Jak se dostáváte dál a jak si díky odbočkám do minulosti postupně dáváte vše dohromady, vynořují se další cestičky v ději, které se v závěru propojují. Kniha rozhodně nepostrádá zvraty, kterých je hned několik.

Příběh ubíhá rychle a čte se velmi dobře, přesto mi některé pasáže přišly trochu zdlouhavé. Také jsem ke konci měla takové rozpoložení, jestli není kniha už moc překombinovaná. Přesto si troufám tvrdit, že Sharon J. Bolton své řemeslo ovládá bravurně a že své postavy dokáže napsat natolik uvěřitelně, že vás při čtení přepadávají pocity strachu, úzkosti a mráz vám běhá po zádech. Pasáží, kdy byl vrah jen kousek od své oběti a chybělo opravdu malinko, aby ji dostal, bylo v knize více a u všech jsem měla zatajený dech, až jsem málem zapomněla vystoupit z tramvaje, jak jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Spisovatelka Sharon J. Bolton má kromě knih ze série s Lacey Flintovou i několik samostatných románu, mezi které se Už teď jsi mrtvá řadí. Letos v únoru Domino plánuje vydat autorčin další samostatný román, jenž bude opět plný napětí. Kniha se jmenuje Malé temné lži a už se na ni skutečně moc těším.

Skvělý thriller plný překvapení a zvratů

16. 01. 2019  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Viděla vraždu z horkovzdušného balonu. Když se balon krátce nato vrahovým přičiněním zřítí, má se stát jeho další obětí… Autorka knižní série s Lacey Flintovou přichází se samostatným románem plným překvapení a zvratů. Zapomeňte na to, že se bude odehrávat tak, jak čekáte.

Let balonem je jistě velice poetická záležitost. I ti, kteří ho obdrželi jako nechtěný dárek, by se jistě shodli na tom, že po překonání počátečního strachu si let užili. Sestry Jessica a Isabel Jonesovy se na výlet také těšily. Isabel, která po dávné rodinné „roztržce“ odešla do kláštera, dostala letenku jako dárek od sestry ke čtyřicátým narozeninám. Ani jedna však netušila, že se poklidný let nad podzimní krajinou na severu Anglie změní v horor.

Při nízkém přeletu nad osamělou usedlostí se posádka balonu stane svědkem vraždy. Jakýsi muž vyběhne z domu a pronásleduje mladou ženu, kterou poté ubije k smrti. Když si uvědomí, že má nad sebou nechtěné svědky, sleduje balon po zemi a podaří se mu zastřelit pilota. Posádka poté s neřízeným balonem havaruje. Přeživší svědky dorazí vrah. Jediné Jessice se podaří uprchnout. V patách má zabijáka, ale ani u místních obyvatel či dokonce u policie ještě nemusí být v bezpečí…

Britská spisovatelka Sharon J. Bolton je známá především detektivní sérií s mladou policejní inspektorkou Lacey Flintovou. Českým čtenářům ji představila před více jak pěti lety v nekompromisně syrovém a poměrně brutálním thrilleru Už mě vidíš? Sama autorka pak přijela loni do Prahy představit zatím poslední česky vydaný titul s Lacey Temné říční proudy. Kromě toho se občas věnuje i samostatným románům, z nichž česky vyšla Obětina (která byla i zfilmována) a Má ji rád, nemá ji rád. Aktuální titul Už teď jsi mrtvá je dalším románem, ve kterém se musíme obejít bez Lacey. Mimochodem český název je zajímavý, jelikož v originále se kniha jmenuje Dead Woman Walking, tedy Mrtvá žena přichází, což je dost podobné nedávno vydanému románu Mrtvý muž přichází od Sharonina britského kolegy Paula Finche. Nakladatelství Domino, které u nás oba tituly vydalo, se tak zřejmě rozhodlo romány výrazněji odlišit.

Když jsem začal číst tento román, říkal jsem si „no jo, zase další kniha, ve které bude nějaký magor celou dobu honit ženskou po lesích“. Nemohl jsem být od pravdy vzdálenější. Ano, k nějakému pronásledování skutečně zpočátku dojde, ale hned poté, co se děj několikrát vrací v krátkých kapitolách do minulosti obou sester, nám začne být jasné, že tady něco hodně skřípe a že ani jedna nebude nějaká tuctová oběť. Havárii balonu začne vyšetřovat policie. Zpočátku nic nenasvědčuje trestnému činu, ale když se nedaří najít jedinou zřejmě přeživší svědkyni, začne být detektivům v čele s černošským vyšetřovatelem Ajaxem Maldonadem divné, proč se skrývá. Bude to zpočátku nejspíš divné každému čtenáři, nicméně všechno nakonec bude mít svůj důvod.

Předtím však bude nutné nejen pořádně rozehrát hru na kočku a na myš, ale i komplikovanou rodinnou historii obou sester a dosavadní snažení jedné z nich, které vede k odhalení jedné velké zrůdnosti. Bude opět na nás hádat, nakolik s havárií balonu souvisí. Už bych neměl víc prozrazovat, a tak raději doporučím přečíst knihu na jeden zátah a soustředit se na časové údaje. Občas se mi hůře orientovalo v častých odskocích do minulosti, kdy kapitoly často tvoří jedna stránka, přičemž ani úseky v minulosti nejsou seřazeny chronologicky tak, aby směřovaly k současnému ději. To je však jen drobná vada na kráse téhle jinak napínavé knihy, která se vyznačuje občas malinko zmatečným vyprávěním, nicméně opět dokazuje autorčiny kvality. Potvrzuje, že Sharon J. Bolton umí psát příběhy i bez své obvyklé postavy Lacey Flintové.

V závěru dojde k několika překvapením. Jedno se sice dalo uhádnout podle jedné dřívější scény, nicméně to zřejmě nejpodstatnější jsem neuhádl. Dočtení knihy možná vyvolá v nejednom čtenáři řadu otázek a donutí ho k zamyšlení a kombinování toho, co z děje vyplynulo, s tím, co si přečetl. Tím pádem si možná leckdo řekne, že si knihu někdy v budoucnu určitě přečte znovu. S tím, co už bude vědět, to určitě může být zajímavé.

V každém případě, pokud někdy poletím balonem, tak pro mě z knihy vychází několik ponaučení: nebudu fotit vidláky s kloboukem u osamělého sídla, nevezmu si křiklavé oblečení (při havárii mě nemusí pokaždé najít zrovna záchranáři) a hlavně – nebudu tahat za tu červenou šňůrku…

Záruka vynikajícího čtení pro milovníky thrillerů

14. 01. 2019  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Měl to být klidný vyhlídkový let. Omyl. To by nesměl být v režii S. J. Bolton. Vyhlídkový let se pro všechny pasažéry stal cestou na smrt. Vlastně téměř pro všechny. Jedna žena přežije. Proč vlastně museli všichni zemřít? Bohužel se neúmyslně stali svědky něčeho, co jejich osud zpečetil, a sice brutální vraždy mladé ženy. Pachatel věděl, že ho posádka balónu sledovala, fotografovala, a tudíž se musel všech zbavit. Po zřícení balónu však vrah zjistil, že jedna žena zůstala na živu. Neúnavně ji pronásleduje, aby umlčel posledního svědka svého krvavého řádění. Jessica začíná svůj boj o život.

Dámy a pánové, tohle byla jízda. Ano, začalo to letem, ale dál to byla grandiózní jízda. Autorka se do toho opřela hned s první stránkou. Takový strhující začátek příběhu jsem hodně dlouho nezažila. Kniha mě vcucla a já musela hltat stránku za stránkou. Opravdu začátek byl tak nabušený napětím, akcí, že jste se od příběhu těžko odpoutávali. Později možná autorka malinko zvolnila, nicméně pro mě byla tato kniha excelentní. O něco méně mě bavily návraty do minulosti, které se v knize objevovaly, ale jinak nemám nic, co bych knize vytkla. S. J. Bolton je prostě záruka vynikajícího čtení pro milovníky thrillerů.

Co všechno jsou lidé ochotni udělat pro lepší život?

22. 12. 2018  |  Recenzoval: Knihomilka

Měli si užívat let balónem, kochat se krajinou pod sebou. Místo toho zahlédli zločin, který se jim stal osudným. Bezcitný vrah nemá slitování ani se svou obětí, natož s pasažéry, jenž viděli, co udělal…

Skupinka třinácti lidí si užívá ranní vyhlídkový let balónem. Mezi nimi je policistka Jess a její sestra, která žije v klášteře. Výše zmíněnou vraždu pohotová Jessica natáčí na mobil, aby měla důkaz. Vrah však spatří její tvář, čímž je osud všech zúčastněných zpečetěn. Když chvíli poté balón havaruje, naživu zůstává jen jedna osoba, právě ta, která může zabijáka identifikovat. Útěk je jedinou možností, jak si může zachránit život. Sama, bez pomoci policie, což je podezřelé. Jaké tajemství ukrývá, proč na vše zůstala sama?

Musím říct, že jsem po pár stránkách myslela, že to nedám, a to nejsem žádný nováček ani bojsa, co se thrillerů týče. Někdo, kdo s klidem louská Sběratele kostí, užívá si výživné masakry Chrise Cartera a napětím nedýchá u masakrální Čtvrté opice, se přece nemůže nechat vykolejit. No, může. Sharon J. Bolton totiž hned na začátku navodila atmosféru, při níž mi tuhla krev v žilách. Kupodivu to nezpůsobila vražda, ale emoce, kterých bylo v knize dost už od počátku. Bravurně vylíčené události předcházející pádu balónu ve mně vyvolaly tíseň a soucit s pasažéry. Něco takového jsem naposledy zažila u detektivky DNA Yrsy Sigurdardóttir, která na mě působila stejně. Z obou cítíte zoufalost a strach, zároveň víte, že se blíží něco nevyhnutelného, čemu nelze zabránit.

Už teď jsi mrtvá kromě zajímavého motivu (let balónem) nabízí stupňující se napětí, díky kterému se od rozečtené knihy jen těžko odchází, protože nutkání vědět, jak to dopadne, je víc než velké. Autorka si pohrává s vaší pozorností i fantazií, díky čemuž vás drží tak trochu v šachu. A to je devizou každého správného thrilleru.

Děj je vystavěn na dvou linkách. Současnost je přetínána minulostí, v níž pozvolna odhalujeme zákulisí celého příběhu. Kromě rodinných dramat se spisovatelka zabývá migrací a dárcovstvím orgánů. V žádném případě se nejedná o klišoidní námět, kterého můžete mít díky současné evropské situaci plné zuby. Spíše ukazuje na fakt, co jsou lidé ochotní udělat pro lepší život. Zdánlivě nesourodé části mají v příběhu svůj význam a důvod. A pak, znáte to – bloumáte celou dobu ve slepých uličkách, přitom si myslíte, že jste na to přišli, aby na vás ve finále vybaflo nejvíc šokující řešení.

Musím přiznat, že ač mám ráda sérii s Lacey Flint, o maličko víc se vždycky těším na samostatné příběhy Sharon J. Bolton. Jsem pokaždé nesmírně zvědavá, jaké prostředí si pro danou knihu vybere a co pro své hrdiny vymyslí. Laťku si staví čím dál výš, ale já vím, že ji pokaždé přeskočí.

Už teď jsi mrtvá šplhá na žebříčku autorčiných knih na samotný vrchol

19. 12. 2018  |  Recenzoval: Kateřina Chybová

Pasažéři vyhlídkového letu balonem nad malebným národním parkem jsou svědky brutálního napadení na zemi hluboko pod nimi. Jakmile si útočník uvědomí, že nezůstal při svém činu nepozorován, postará se o to, aby pokud možno ani jeden z očitých svědků nemohl promluvit o tom, co spatřil. Jedna z cestujících nicméně nejen že přežije nehodu balonu, ke které vzápětí dojde, ale dokonce z místa zřícení unikne. Útočník si je moc dobře vědom toho, co to pro něj znamená a vyráží na hon za ženou, která by mohla znamenat jeho konec.

Jessica a Isabel jsou sestry. Isabel je jeptiška a měla by se vzdát všech světských potěšení, nicméně na počest svých čtyřicátých narozenin dostala od matky představené povolení užít si dárek, po kterém tak dlouho toužila. To ještě sestry netuší, že se tento výlet stane naprostou noční můrou a přežije jej jen jeden člověk z celé třináctičlenné posádky balonu. Dívka prchá z místa nehody, jako by jí šlo o život. Ono jí totiž o život opravdu jde, vzhledem k tomu, že na mobil zachytila tvář útočníka, který brutálně napadl neznámou ženu, a ten si je toho zatraceně dobře vědom.

Sharon J. Bolton exceluje jak v psaní sérií, tak samostatných románů. Její Lacey Flint sice v dílech na pokračování dostává víc prostoru, ale skvělý spisovatel dokáže vše potřebné stěsnat i do průměrné čtyřsetstránkové knížky. S. J. Bolton se mezi ty skvělé autory rozhodně hrdě řadí. Ani tentokrát nepřichází s žádnou otřepanou zápletkou. Naopak jako obvykle hýří originalitou a opět přináší do žánru něco nového a neokoukaného. Věrné fanoušky nepřekvapí ani přímočarost a brutalita při popisu masakrů a míst činu. Autorka se, zdá se, neštítí ničeho a jejím záměrem je mimo jiné rozhodně šokovat, překonávat hranice i samu sebe.
Už teď jsi mrtvá je velmi čtivým detektivním thrillerem. Čtivosti a napínavosti napomáhá i střídání dvou dějových rovin. Jedna probíhá v přítomnosti, kde se veškeré dění a drama odehrává během pouhých dvou akcí a strachem nabitých dnů. Tato dějová linka se střídá s retrospektivním pohledem do minulosti, který má objasnit co všechno si Jessica s její rodina prožily, proč jsou si sestry tak blízké a proč musela Jessica vyrůstat bez rodičů a Isabel se rozhodla pro život v klášteře.

Během čtení vámi prostupuje pocit, že vše podvědomě znáte, že vás už vlastně nemá co překvapit. Velmi brzy ale zjistíte, že se mýlíte. Myslíte si, že máte vše v malíku, že jste samozřejmě jako ostřílení čtenáři všemu na stopě a prohlédli jste autorčinu lest, ale ona vás se samozřejmostí sobě vlastní vyvede z omylu. Všechno je totiž jinak a vy jen žasnete nad tím, jak důmyslně a nenápadně, ale přitom dokonale utkala pavučinu plnou nápověd, ke kterým jste byli slepí, což byl samozřejmě její záměr.

Obálka této knihy se mimořádně povedla. Vypadá naprosto idylicky, a i když název vás samozřejmě nenechá na pochybách, o čem kniha ve skutečnosti bude, nemůžete si pomoci a obdivujete ji a podvědomě pro ni již při čtení vybíráte čestné místo ve své knihovničce. Sharon J. Bolton ve svých knihách často zachází do neuvěřitelně absurdních zápletek, které fungují pouze na stránkách knihy. Její hrdinové mají více štěstí než rozumu, ale v Už teď jsi mrtvá je více než kdy dřív konečně vidět, že ne vždycky mají padouši napsáno na čele, že jsou padouši.

Detektivní thrillery nedokáže psát každý, ale Sharon J. Bolton tato poloha neuvěřitelně sedí. Umí unikátním způsobem propojit neuvěřitelně napínavý příběh s vážnou a otřesnou minulostí postav a stále jí zbyde prostor pro poněkud černý humor a přitom nic ze zmiňovaného nezanedbá. Navíc chytře zakomponuje také aktuální téma uprchlické krize a obchodování s lidmi, sarkasticky laděnou kritiku církve i zamyšlení se nad tématem rodiny a rodinných pout.

Říká se, že účel světí prostředky, ale je tomu opravdu tak a za každou cenu? Co vše by obyčejný člověk dokázal udělat s dostatečně velkou motivací a jak moc se druh motivace liší podle lidské nátury? Je zločin pro peníze horší než zločin z vášně či lásky? To jsou otázky, na které sice autorka možná neodpoví, ale rozhodně je nastolí s takovou bravurou, že budete zírat.

Už teď jsi mrtvá šplhá na žebříčku autorčiných knih na samotný vrchol a svou genialitou a celkovou propracovaností si nezadá s Má ji rád, nemá ji rád. Nad komplikovaností příběhu budete valit oči a stejně tak budete muset obdivovat, s jakou noblesou a elegancí autorka rozplétá své vlastní klubko lží a kliček. Už teď jsi mrtvá vás prostě bude bavit, ať už máte Bolton kompletně přečtenou, nebo se s ní setkáváte poprvé. Její knihy vybízejí k opakovanému čtení, protože ani poté, co je vám vše odhaleno, se jejich potenciál zcela nevyčerpá. Autorka prostě umí uhodit hřebíček na hlavičku a není divu, že si získala příznivce po celém světě. Její knihy jsou totiž naprosto univerzální a každý si v nich najde přesně to, co potřebuje.

https://www.cbdb.cz/recenze-998-tak-ted-jsi-holka-v-pekne-brynde 

Thriller, který si ještě letos musíte přečíst

17. 12. 2018  |  Recenzoval: .Jana Hlavičková

Let balonem, který se stává tragédií...zůstane jen jeden svědek zločinu a ten musí bojovat o život.

To, že Sharon Bolton patří mezi spisovatele s velkým s už vím. A proto na každou její knihu tak čekám.
Už teď jsi mrtvá nebyla výjimkou, slibná anotace s příběhem, který je rozhodně nevšední. Ale jak moc je jiný vám dochází až po přečtení prvních stránek.
Připomeneme si děj. 13 lidí si užívá báječný let balonem. Měla to být vzrušující zábava, ale skončí to obrovskou tragédií. Z proutěného koše pasažéři vidí zločin vraždy, ale i vrah vidí je. Jess, která let balonem koupila své sestře jako dárek, pachatele natočí na telefon a tím na sebe upozorní. Balon jde k zemi a 12 lidí umírá, včetně Jessiiny sestry.
Sama, vyděšená, prchá před vrahem, který za žádnou cenu svou kořist nehodlá pustit z očí. Co Jess zbývá? Zajít na policii a říct, co viděla? Má důkaz vraždy, pachatel by byl dopaden.
Ale místo toho dál prchá, neboť má co skrývat, něco, co se nesmí nikdo dozvědět.
Do celého příběhu se vkrádají další a další dějové linky, ale vše souvisí se vším. Složitý vztah Jess a její sestry, život v klášteře, to vše musíte vstřebat, abyste pochopili důvod Jessiina útěku před vrahem a vlastně i policií. Neodkládejte knihu, vše zapadne do těch správných kolejí...
Takže se na to pojďme podívat trochu zblízka. Sharon J.Bolton je autorka, která se rozhodně nebojí. V každé své knize přichází s něčím novým, neotřelým. Rozhodně by bylo zajímavé, kdyby její knihy byly někdy zfilmovány. Stálo by to za to.
V této knize je sice na můj vkus trochu moc děje, trochu moc zápletek, ale na konci se všechno dokonale spojí.
Autorka nás opět klame písmem. Podsouvá nám cosi, na co si uděláme svůj názor, aby nás nakonec vyvedla z omylu a ukázala nám správnou cestu.
Na samotnou hlavní hrdinku si musíte zvyknout. Chvílemi se budete velmi podivovat jejím úmyslům, jejím rozhodnutím, ale to, co její život utvářelo...no, já bych v její kůži být nechtěla.
Nejnovější kniha Už teď jsi mrtvá je thrillerem, který si ještě letos musíte přečíst. Nebo si nechte darovat pod stromeček, nebudete litovat.
A já se budu těšit na další novinku autorky, která v mé knihovně má čestné místo.

Najnovší román z dielne Sharon J. Bolton dýcha neskutočným napätím

13. 12. 2018  |  Recenzoval: koki

Vyzerá to na pokojný let. Slniečko je na vzostupe, vzduch je čerstvý, ranný, vyhliadka krásna. Trinásť ľudí v balóne si vychutnáva výlet. Medzi nimi je mníška a jej sestra Jessica. Jess darovala svojej sestre tento výlet k okrúhlemu jubileu. Vtedy ešte netušila, že príjemný let sa môže zmeniť na honbu o vlastný život...

Pri lete sa stávajú výletníci svedkami vraždy, Jess si to dokonca zachytí na svoj telefón. Problém nastáva vtedy, keď si vrah všimne svedkov svojho zločinu a rozhodne sa zlikvidovať ich.

Balón sa zrúti k zemi a prežije iba Jessica, ktorá sa v šoku z nečakanej straty sestry snaží zachrániť si holý život. Uniknúť pred vrahom. Normálne by sa asi každý človek v danej situácii zachoval tak, že vyhľadá pomoc a čo najskôr sa prihlási na polícii. No Jessica nie, tá sa naopak polícii vyhýba. Prečo? Čo sa stalo? Čoho sa bojí?

Čitateľovi autorka odhaľuje príčiny i dôsledky postupne. Podsúva mu informácie/indície, ktoré si dokáže vysvetliť po svojom, aby mu následne ukázala, že si ich vyložil zle a všetko je úplne inak.

Najnovší román z dielne Sharon J. Bolton dýcha neskutočným napätím. Je vidieť, že autorka je v tomto štýle doma a dokáže každú situáciu vygradovať do "nepríčetnosti". Čitateľ je nútený sedieť pri knihe až do jej samotného konca.

Sharon nám tiež v románe vykresľuje ako fungujú niektoré rodiny, aké tajomstvá ukrývajú - nielen pred vonkajším svetom, ale aj pred jednotlivými členmi rodiny. Nastoľuje otázky týkajúce sa migrantov, darcovstva orgánov a mnoho ďalších...

Nemožno sa čudovať, že má Sharon milióny fanúšikov po celom svete, keď píše tak dobre.

Bolton opět rozehrála další svou napínavou hru

13. 12. 2018  |  Recenzoval: Sabina Huřťáková Hašková

Sharon J. Bolton je pro mě sázka na jistotu. Zatím mě všechny její knihy doslova nadchly, ať už to byla série s Lacey Flintovou, nebo samostatné romány. Už teď jsi mrtvá je samostatný román o tom, jak dvě sestry letící v horkovzdušném balonu zahlédnou vraždu. A jednu z nich vrah spatří.


Hlavními hrdinkami knihy jsou dvě sestry – Jessica a Isabell. Zatímco první žije spokojený život snoubenky, druhá se po nepříjemném zážitku z dětství ukryla do kláštera. Nyní si obě užívají Bellin narozeninový dárek a letí horkovzdušným balonem. Jejich poklidný let naruší vražda. Balon prolétá právě nad místem, kde jakýsi muž brutálně zavraždí mladou ženu. Cestující, kterých je v balonu dvanáct, jsou jasnými svědky. Proto se vrah rozhodne zbavit i jich. Vyrazí za nimi s puškou v ruce a zavraždí pilota balonu. Co se stane dál? Dokážou cestující balon sami ovládat a bezpečně přistát? A dokážou uniknout vrahovi, který balon stále pronásleduje?
Bolton opět rozehrála napínavou hru, kdy mate hlavní hrdinky i čtenáře. Střídavě nás seznamuje se současnou situací, s tím, co se děje v balonu i poté, co přistane. Sledujeme, zda někdo z cestujících přežije let a pokud ano – má šanci přežít v národním parku s vrahem za zády další hodiny a dny? Tyto kapitoly autorka střídá s pohledem do minulosti obou sester. Zjišťujeme, co všechno se dělo, než na balon nastoupily, čemu se Jessika jako policistka věnovala a také sledujeme, kdo je ve skutečnosti vrah a o co mu jde.
I když v tomto románu vraha od první stránky známe, rozhodně nepostrádá napětí a akci. Pořád se tam totiž ukrývá pachatel, o němž nikdo nemá ani tušení. Jen Jessika ví, že existuje. Ale neví, kdo to je a koho se má bát. A tím pádem ani netuší, komu důvěřovat. A navíc – ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá. Netušící čtenář zažije krátce před koncem knihy pořádný šok.
Bolton v knize Už teď jsi mrtvá udržuje čtenáře ve střehu až do samého závěru. Dlouho se mi nestalo, že bych přečetla dvě stě stran na jeden zátah a chodila všude s knihou v ruce. Nyní se to stalo. A bylo to skvělé. Knihu jsem si báječně užila a jediné, čeho lituji je, že autorka nepíše rychleji. Její knihy bych četla nejraději každý měsíc.

Kdyby v naší době žil Shakespeare, nejspíš by něco podobného napsal i on

19. 11. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Jessica připravila pro svou sestru Isabel parádní překvapení. Let balonem se však promění v tragédii plnou mrtvých. Jedna ze sester přežije a sama prchá před nelítostným vrahem. Uvědomuje si, že je jedinou svědkyní jeho hrůzného činu, a bohužel nemá nikoho, komu by mohla důvěřovat.

Angličanka Sharon J. Bolton má na svém kontě řadu úspěšných thrillerů a už dávno prokázala, že je jednou z nejlepších ve svém žánru. "Už teď jsi mrtvá" je skvělou ukázkou toho, jak se mají psát strhující thrillery, a nepochybuji o tom, že se kniha stane senzací roku. Bolton využila všechno, co čtenáři napínavých příběhů milují, přidala k tomu důmyslné zápletky, zákeřně si pohrála s dvojsmysly, aby vás napálila, a potom to všechno okořenila černým humorem.

"Už teď jsi mrtvá" vydalo nakladatelství Domino, a kdybyste si měli letos přečíst jen jednu knihu, přikláním se k tomu, aby to byla právě tahle. Bolton je rozená vypravěčka a jako jedna z mála může říct, že její knihy jsou čím dál lepší. Spisovatelsky zraje jako víno a v této knize si nastavila laťku, kterou někdo jen tak nepřekoná. Přiznám se, že jsem z knihy nadšená hned z několika důvodů. Na to, že si autorka vybírá silné ženské, jsme si už zvykli. Cením si toho, že Jessica a Isabel nejsou žádné drsňačky, ale obyčejné ženské s mnoha chybami.

Chronologické pasáže se střídají s retrospektivními, a tak důkladně poznáte obě sestry. Jejich špičkování je někdy cynické, jindy trochu pubertální a já jsem ráda, že Bolton dokázala propojit napětí s humorem. Tenhle příběh není banální honičkou před zločinci, ale jde o plnokrevnou detektivku s mnoha zápletkami a šokujícími zvraty. Díky dvojsmyslům a falešným stopám Bolton dokáže napálit i nejvěrnější fanoušky žánru. I ty, kteří mají načteno a jsou podezíraví tak, až to není hezké.

Hodně důležité je, kdo jsou Jessica a Isabel zač a co mají za sebou. "Už teď jsi mrtvá" má v sobě něco z psychologického thrilleru a na své si přijdou i čtenáři americké drsné školy, kteří nedají dopustit na cynického a sebekritického glosátora. Prchající sestra se pohybuje ve městech, setkává se s lidmi, což přináší řadu napínavých scén. Obáváte-li se honičky v divočině, rychle na to zapomeňte. Tenhle příběh je o lidech a je tak silný, že kdyby v naší době žil Shakespeare, nejspíš by něco podobného napsal i on.

Příběh je plný tajemství, záhadných narážek a nedorozumění. Něco vás dojme, něco rozezlí a mnohokrát se přistihnete při tom, jak si říkáte, jaká je škoda, že došlo ke zbytečné tragédii. Kniha je napsána s neuvěřitelnou lehkostí a nadsázkou. Autorka nebere žánr thrilleru třeskutě vážně, ale dokáže si z něj i sebe udělat legraci.

"Už teď jsi mrtvá" je chytré a jiskřící čtení vhodné pro všechny milovníky klasických detektivek a thrillerů. Nechybí tady komplikované spiknutí, aktuální problematika uprchlíků a zrádci tam, kde byste je nečekali. Umím ocenit i to, že hlavní vrah je vylíčený jako směšná figura. Podobně vtipně jsou vylíčené některé záležitosti týkající se církve, ale protože jsou důležitou součástí děje, nebudu nic konkrétního prozrazovat.

Je jisté, že psaní téhle (skvěle nekorektní) knížky si Sharon J. Bolton vyloženě užívala. Díky tomu si ji budete užívat i vy. Jessicu a Isabel budete považovat za kamarádky a já už teď vím, že se k nim co nejdříve zase vrátím, abych si vychutnala jejich bláznivé dialogy. A propos, nebojte, že byste se nedočkali pěkné řádky vražd. Zločinů, těch je tady opravdu požehnaně (nyní jsem si dovolila vtípek, který po přečtení oceníte i vy).


Ukázka z knihy Už teď jsi mrtvá