Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Už mě vidíš?

Už mě vidíš?

Autor:
Sharon Bolton
Originální název:
Now You See Me
Překlad:
Hana Čapková
Série:
Lacey Flint
Pořadí knihy v dané sérii:
1
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-276-7
Počet stran:
504
Datum prvního vydání:
06. 11. 2013
Datum vydání dotisku:
14. 05. 2018

Kliknutím zvolte variantu

Už mě vidíš?

Popis: Už mě vidíš?

Novodobý Jack Rozparovač děsí Londýn. Je tady ovšem jeden podstatný rozdíl...

Konec devatenáctého století. Londýnskými ulicemi obchází vražedný přízrak, který si nechává říkat Jack Rozparovač. Své oběti zohavuje a vyřezává jim vnitřnosti. Policii posílá výsměšné dopisy a je na své činy zjevně pyšný. Nikdy není dopaden.

Začátek jednadvacátého století. Jack Rozparovač se vrací. Jako by se zhmotnil jeho duch, jen tentokrát nevraždí laciné prostitutky, ale dobře situované ženy středního věku. Postupuje systematicky a brutálně, přesně podle svého vzoru: obětem podřízne hrdlo a vyjme orgány. Opět posílá dopisy na policii. A policie je bezradná stejně jako tenkrát.

Jeden rozdíl tady ale přece jenom je: vrah je podivně fixovaný na mladou policistku Lacey Flintovou. Proč se jí v dopisech vysmívá? Proč si vybral zrovna ji? Co od ní chce? Možná je klíč k dopadení pachatele právě v odpovědích na tyto otázky. A možná si nakonec bude Lacey přát, aby ty odpovědi nikdy nenalezla...


Dotaz k produktu Už mě vidíš?

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Sharon Bolton

Sharon  Bolton

Sharon Bolton vyrůstala v hrabství Lancashire a její raná kariéra zahrnovala příliš mnoho aktivit, z nichž některé jí dnes uvádějí do rozpaků. Všech svých mladistvých aktivit se ráda vzdala, aby se mohla stát matkou a spisovatelkou (v tomto pořadí).

Její knihy byly nominovány na všechny významné literární ceny, určené pro autory detektivek a thrillerů. Mnohé z těchto nominací proměnila ve vítězství, včetně mety nejvyšší, zisku prestižní ceny Dagger in the Library. Kolegové ze spisovatelské branže o Sharon Bolton hovoří bez výjimky s velkou úctou – za všechny ocitujme Tess Gerritsen: "S. J. Bolton mění tvář krimirománu, jak jsme ho znali doposud."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Bravurně napsané, famózně zamotané

10. 08. 2018  |  Recenzoval: koki

Senzácia! Jack Rozparovač sa vracia. Aj takýmto spôsobom reagujú médiá na novodobého vraha, ktorý svoje obete vraždí spôsobom, akým to robil Jack Rozparovač. Je ako prízrak. Zjaví sa, no nikto ho nevidí. Vykoná vraždu a vyparí sa ako smrad. Ostáva po ňom len zohavená mŕtvola a pach krvi...

Mladá inšpektorka Lacey sa neočakávane ocitá na mieste, kde jej v náručí umiera žena. Je celá od krvi, ostávajú jej iba sekundy života. Lacey privolá záchranku, no kým príde, žena zomrie. Až potom sa dozvie, že obeti niekto podrezal hrdlo a dobodal ju nožom. Kto je za týmto brutálnym zločinom? A ako je možné, že Lacey nevidela nikoho utekať z miesta činu? Bola iba nevšímavá, alebo sa vrah vytratil ako kedysi slávny Jack Rozparovač?

Domnienka, že ide o novodobého Rozparovača sa začne šíriť hneď po tom, ako do redakcie miestnych novín príde list, v ktorom vrah píše, že prídu aj ďalšie obete. Spôsob, akým je list napísaný veľmi pripomína listy, ktoré kedysi koncom osemdesiatych rokov 19. storočia písal vtedajší masový vrah. Navyše je adresovaný Lacey Flintovej. Nechcená publicita dáva polícii dôvod zabrať na plné obrátky v snahe vypátrať vraha.

Lacey sa do vyšetrovania tiež zapája, i keď jej pôsobisko nie je na oddelení vrážd. No Jack si vybral práve ju za akési pomyselné pojítko. Prečo si vybral ju a nie niekoho iného? Prečo sa práve ona stala svedkom vraždy? To sú len dve z množstva otázok, ktoré kvária -nielen- políciu.

Inšpektorka Dana Tullochová ju chce vo svojom tíme preto, že si ju vrah vytipoval, ale i preto, že Lacey vie o Jackovi Rozparovačovi veľmi veľa. Pravdou je, že pre Jacka mala Lacey slabosť už pred dávnymi rokmi. Stal sa jej "obľúbenou" postavičkou. Bola ním fascinovaná a túžila sa o ňom dozvedieť všetko. Aj sa dozvedela, a rovnako tak sa to teraz dozvedá i čitateľ. Pretože Lacey vie, aký bol Jack človek, vie, čo robil a pozná niekoľko teórií, ktoré o ňom kolujú už dve storočia.

Román je neuveriteľne spletitý. Autorka v ňom rozohráva niekoľko motívov, necháva vás tápať, hádať, no necháva vás i trápiť sa, vyvoláva vo vás obavy, ba až strach... to všetko robí bravúrnym spôsobom, že vy len hltáte každé jej slovo a prevraciate stránky tempom, aby ste sa čo najskôr dozvedeli pravdu a dostali sa do veľkého finále.

Okrem vraha, ktorým môže byť HOCIKTO, dokonca i samotná Lacey (náznaky tam sú - dosť okaté, aj Lacey ich vidí a vie, že je len otázkou dní, možno iba hodín, kým ich uvidia Dana a - jej pomocník a kamarát v jednom - Mark Joesbury). Nebude to pre ňu jednoduché. Lacey je v prvom rade hlavná hrdinka. Mohla by z nej autorka urobiť vrahyňu? Aj to je otázka, ktorú si možno počas čítania položíte. A nie jedenkrát.

Bravúrne zamotané, veľmi dobre opísané - prosto famózne napísané. Ešte stále váhate, či si knihu prečítať? Potom vedzte, že Sharon Bolton je v tomto žánri ako ryba vo vode. Úplne ma uchvátila. Nechajte sa ňou uchvátiť i vy.

Dokonale promyšlený a neskutečně gradující thriller

15. 07. 2018  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Od dob, kdy v ulicích Londýna řádil brutální vrah přezdívaný Jack Rozparovač, uběhlo víc než dvě stě let. Jenže nyní jako by se děsivý přízrak vrátil. Tentokrát se sice zaměřuje na dobře situované ženy ve středním věku, modus operandi se však hrůzostrašně podobá Jackovým vraždám. Policie si stejně jako před staletími neví rady, ale jedno stéblo naděje tu je. Vrah je z neznámého důvodu zvláštně fixovaný na mladou policistku Lacey Flintovou...
Už mě vidíš? je prvním dílem série s Lacey, což se samozřejmě odráží na způsobu, jakým autorka buduje děj knihy. Stejně jako se seznamujeme s probíhajícím vyšetřováním a jednotlivými kroky vraha i policie, seznamujeme se také s mladou policistkou a poznáváme její povahu. Samotná Lacey je asi pro mnoho čtenářů hlavním lákadlem, rozhodně není těžké si ji oblíbit, jelikož patří k nejvíce svérázným a originálním ženským hrdinkám. Sharon Bolton má ohromný dar začleňovat poznávání jednotlivých postav do příběhu nenásilně, nepopisuje, ale naopak umožňuje jednotlivým charakterům, aby se projevily prostřednictvím situací, v nichž se ocitají.
A že je jich pořádné množství. Autorka v prvním dílu série rozhodně nerozehrává vyprávění jakkoliv pozvolně, naopak, už od začátku je tempo velmi svižné a o akci není ani trochu nouze. Příběh je plný zvratů, vývoj událostí je mnohdy skutečně nečekaný a vždy, když si čtenář myslí, že už to konečně má, Sharon Bolton ho přesvědčí o opaku. Děj má úžasnou gradaci a závěrem už vysloveně letíte, protože prostě musíte vědět, jak to bylo. A pak jen sedíte s otevřenou pusou a žasnete. Opravdu. Autorka se nebojí příběh komplikovat až za hranici uvěřitelnosti - to je pro ni typické a tato kniha rozhodně není výjimkou, nicméně jak sama Sharon říká: "Lidé nechtějí číst manuál jak vyřešit vraždu, chtějí číst příběh o vraždě." A je to pravda.
Dalším charakteristickým rysem těchto knih je také prostředí, které pod rukama autorky doslova ožívá a stává se svébytnou postavou celého příběhu. V této knize se tak dočkáte dýchajícího a tepajícího Londýna plného neklidu, temnoty a strachu. Už jsem od autorky četla knihy z mnoha rozmanitých prostředí (ostrovy - Shetlandy, řeka - Temže, město - Londýn...), ale stejně při čtení vždy znovu žasnu nad tím, jak dechberoucím způsobem dokáže s vybranými místy pracovat. Nejsou kulisou vyprávění, ale jeho součástí, a to mě neskutečně baví.
Recenzovat těsně po sobě dvě autorčiny knížky je těžké, jelikož si Sharon Bolton drží nastavenou vysokou laťku kvality, z níž nekompromisním způsobem neslevuje ani v jedné z knih, které jsem doposud četla. Obdivuhodné, nemyslíte? Ať už se jedná o nenásilné, ale přesto velmi důsledné propracování všech postav, o neskutečně strhující gradaci příběhu, či o vysloveně živoucí prostředí, které se stává aktérem celého příběhu... všechno je dokonale promyšlené a skvostně napsané, a to v každé jedné knize. Už mě vidíš? není výjimkou, a proto tuto knihu z celého srdce doporučuji všem, kdo mají rádi našlapané thrillery a autory, kteří se nebojí napěchovat své knihy zběsilým tempem a spoustou akce.

Policistka Lacey Flintová se stane vaší novou oblíbenou literární postavou

06. 07. 2018  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Jack Rozparovač, jak jistě všichni víme, byla přezdívka sériového vraha, který řádil v Londýně v roce 1888. Vraždil prostitutky, podřízl jim hrdlo a oběť posléze ještě znetvořil. Policii i do novin chodily vzkazy od lidí, kteří se hlásili k vraždám. Možná mezi nimi byl i pravý vrah, kdo ví. Většinou šlo ale nejspíš o podvrh.

Nyní máme jedenadvacáté století a kdosi se snaží Jacka Rozparovače napodobovat. Objevují se zohavená ženská těla i dopisy. Kdo se rozhodl Jacka Rozparovače oživit? Dokonce zabíjí ve stejných dnech jako zabiják v 19. století. Jenom si nevybírá lehké ženy, nýbrž dobře situované matky od rodin.

Lacey Flintové umírá v náručí žena. Má podřezané hrdlo a je pobodaná. Lacey je vyšetřovatelka, nepracuje však u oddělení vražd, nýbrž se zabývá sexuálními trestnými činy. Nyní se však stává důležitým svědkem a postupně v podstatě člen týmu. Pátrání po sadistickém vrahovi, který napodobuje Jacka Rozparovače se ujímá inspektorka Tulochová. Záda jí kryje Mark Joesbury, kterého nemůže Lacey vystát. Nebo je to snad jinak? Nejiskří to naopak mezi nimi? Lacey ví o skutečném Jacku Rozparovačovi téměř vše, čeho se může člověk dočíst. Vždy ji nějakým způsobem zločinci fascinovali. Může tedy svými znalostmi týmu pomoci. Zdá se však, že má Lacey s případem mnohem víc společného než jen to, že objeví první zavražděnou ženu. Úplně klidně by se mohla stát i podezřelou. A Mark Joesbury na pochybách rozhodně je.

Knihu jsem měla doma hodně dlouho, jak vidíte, mám ještě první vydání. Ale jelikož autorka v minulých dnech vydala čtvrtý díl série, který mi přišel k recenzi, konečně jsem se do ní pustila. S první polovinou jsem docela dost bojovala. Nemusím úplně námět novodobého Jacka Rozparovače. Nebo celkově jsem až u této knihy zjistila, že nemám tu potřebu číst o rozřezaných, zmučených ženách, pohozených vnitřnostech a podobně, ať už jde o současnost či historii. A že si Sharon J. Bolton servítky rozhodně nebere. Je to pořádná drsňačka. A já nějak poslední dobou vyměklá. Neoslovila mě ale ani Lacey Flintová, hlavní postava. Vůbec ni nepřipadala jako žena s třicítkou na krku, ale spíš jako nevyzrálá dvacítka. V některých situacích se chovala opravdu nepochopitelně a zvláštně. Občas jsem měla nezkrotnou chuť na ni zařvat, ať se srovná. Čekala jsem, že se určitě časem dozvíme, co za jejím jednání stojí. A také že ano. V polovině knihy se můj náhled na knihu změnil a až do konce jsem si čtení v podstatě užívala. Autorka si skvěle poradila se zápletkou a finální rozuzlení mě hodně překvapilo. Lacey jsem v lecčems pochopila a vzala ji na milost. Však s ní budu trávit ještě spoustu času, než se propracuji k nejnovějšímu dílu série.

Knihu doporučím všem čtenářům, kteří si libují v krvavých thrillerech. Naopak slabým náturám poradím, aby raději sáhli po něčem jiném. A ještě jedna rada na konec, tuto sérii čtěte opravdu postupně, soukromý život Lacey, její minulost, je hodně zásadní a pokud začnete posledním dílem, například, o spoustu detailů přijdete. Já už mám za sebou i druhý díl a ten mi sedl hned od začátku.

Závěrečné odhalení mi vyrazilo dech.

08. 02. 2014  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Lacey Flintová v první moment nechápala co se děje. A pak jí hlavou běhala spousta otázek. Mohla jsem něco udělat? Žila by? Jak to, že jsem nic neviděla? Kdo něco takového mohl udělat? Nějakým záhadným způsobem ale tuší, že to, co se děje v londýnských ulicích nějak souvisí s ní.

Lacey měla vždycky slabost pro zločiny a zločince. Od dětství jí fascinovalo, co se v hlavách vrahů odehrává, a tak by se nikdo nepozastavil nad tím, že se z ní stala policejní vyšetřovatelka. Nikdy nebyla výstřední, vlastně si jí na stanici nikdo pořádně ani nevšímal – nenápadná šedá myška. Všechno se ale změní ve chvíli, kdy se sama ocitá uprostřed vyšetřování vraždy. Na zastrčeném sídlišti jí v náručí zemře žena a od té chvíle začíná kolotoč, který všem zamotá hlavu. A přestože je Lacey oficiálně mimo vyšetřování, je přesunuta na stanici, která případ řeší. Vše totiž nasvědčuje tomu, že se někdo pustil do napodobování Jacka Rozparovače.

Případu se ujímá inspektorka Tullochová, která nestojí o žádné komplikace. Přestože se všichni snaží, mrtvých žen přibývá a média policii nešetří. Tullochová do případu zapojí inspektora Joesburyho, který se stává Laceynou skoro-chůvou. Oba k sobě pociťují averzi a zároveň to mezi nimi jiskří. Jejich problém je totiž někde hluboko a ani jeden o tom zatím nechce mluvit. Joesbury tuší, že Lacey neříká úplně všechno. Sice je expertka na Rozparovače, to ale nevysvětluje její propojení s případem. A ať se Lacey snaží zapírat sebe víc, je jasné, že nějak ty vraždy s ní souvisejí.

Příběh je vyprávěn ve dvou rovinách. Jednou je přítomnost odvíjející se den po dni od první vraždy. Druhou je minulost, jedenáct let zpět, někde v Londýně. Vzájemně téměř nesouvisející události se ukazují na konci jako klíčové. Policie hledá jeden jediný společný prvek, motiv, proč by si někdo vybíral zrovna tyto ženy. Dlouho se jim nedaří najít cokoliv, co by je mohlo spojovat. Dlouho to vypadá, že jsou oběti jen náhodné. Brutalita s jakou je pachatel zabíjí, svědčí ale o něčem jiném, něčem osobním. A pak je tu ta hudba. Píseň, která vrací Lacey do minulosti a místa, která má ráda.

Autorka S. J. Bolton čtenáře překvapí především tím, že sice odhaluje stopy k vrahovi, ale opravdu dlouho nechává otevřená zadní vrátka. Osobně jsem sice tušila, o co vlastně jde, ale závěr a odhalení mi vyrazilo dech. Opravdu jsem takový závěr nečekala. Velice zajímavý a poutavý je vztah Lacey a Marka Joesburyho. Celému případu dodává jiskření a občas i zdravou dávku humoru. Přesto Už mě vidíš? zůstává především drsným anglickým thrillerem, který nenechá čtenáře vydechnout, dokud nedočte poslední stránku. A možná ani pak ne.

Takto zpracované téma Jacka Rozparovače jsem ještě nečetl. A SJ Bolton si připisuju na seznam oblíbených autorů.

20. 01. 2014  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Řádí v Londýně novodobá verze Jacka Rozparovače? A proč je pachatel hrůzných vražd fixován na mladou policistku, která o dodnes nepolapeném vrahovi ví skoro vše? Pomůže zastavit další vraždy? I v jedenadvacátém století v zákoutích londýnských ulic stále vězí přízrak tajemného zabijáka…

Mladá kriminální inspektorka Lacey Flintová nalezne u svého auta umírající, zakrvácenou ženu. Než stihne přivolat pomoc, žena zemře. Záhy se zjistí, že ji neznámý pachatel podřízl hrdlo a pobodal. Policie zakrátko dostává dopis, ve kterém se jí pachatel vysmívá a naznačuje, že přijdou další vraždy. Vzkaz je stylizovaný stejným způsobem, jaký kdysi používal Jack Rozparovač. A také přibývá dalších obětí, které jsou zabité a zohavené stejně, jako to kdysi dělal tento tajemný zabiják.

Lacey Flintová, která na oddělení vražd nepracuje (zabývá se sexuálními trestnými činy), se k případu dostává zprvu jako svědek, později jako „odborný poradce“. Zatímco se totiž jiné dívky ve školním věku zajímaly o slavné zpěváky či herce, Lacey fascinovala postava Jacka Rozparovače, a to jí vydrželo dodnes. Jen málokdo z policejního sboru toho ví tolik o detailech zohavení obětí, místech vražd či teoriích o možné identitě pachatele jako mladá policistka.

Navíc se zdá, že Lacey má s případem společného více, než je policii milé. Pachatel totiž začíná adresovat různé vzkazy právě jí, až se nakonec Flintová ze svědkyně a odborné poradkyně pomalu posouvá do role podezřelé. Pokud s tím bude chtít něco udělat, bude muset nejen pomoci vypátrat skutečného pachatele, ale hlavně zůstat naživu…

Psát dnes o Jacku Rozparovači je velice ošemetná věc. O tomto proslulém sériovém vrahovi byla napsána spousta článků i knih, natočeno mnoho filmů, ať již dokumentárních či hraných. Díky tomu, že jeho pravá totožnost nebyla nikdy objasněna, fascinuje postava tohoto zloducha dodnes velkou řadu lidí a otevírá možnosti od seriózních vědeckých výzkumů za pomocí dnešních moderních metod až po ryzí spekulace a přebujelé fantazie. Až do dnešní doby se pravidelně vždy s přestávkou několik let vynoří vždy nová, zaručeně spolehlivá teorie o tom, kdo mohl tehdy v temných nocích londýnské čtvrti Whitechappel vraždit. Jedna z posledních teorií například říká, že si vše kolem této postavy vymyslel opilý novinář, aby vzbudil zájem čtenářů o svůj list.

Sama britská autorka, vlastním jménem Sharon Boltonová, na svých webových stránkách píše, že původně považovala za dobrý nápad přijít s Jackem Rozparovačem v jedenadvacátém století. Ale že to nebylo ani zdaleka tak jednoduché, neboť svět je tímto zloduchem již přesycen. Nejspíše proto na jeho postavě pouze staví základní kostru příběhu, který samozřejmě dál obohacuje (v průběhu knihy ovšem začíná být jasné, které teorii autorka nejvíce fandí). Mimo jiné nejednoznačností postavy hlavní hrdinky, kdy si sami mnohdy říkáte, zdali s tím opravdu nemá něco společného, přidává dnes už snad nezbytné morbidní detaily (ano, s Karin Slaughterovou si mohou podat ruce), využívá kusých retrospektivních scén, ze kterých máme hádat, co mají se současností společného. Ale můžeme tu najít také prvky sociální kritiky (postavení znásilněných dívek ve společnosti, problém drog nebo života na ulici).

Nakonec zjistíte, že je vám Lacey sympatická, ale zase tak moc jí nevěříte. Mně osobně někdy trochu připomínala jiné literární postavy – částečně „Blechu“ z Unesené od Mo Hayder a částečně Rune ze Žhavých zpráv od Jefferyho Deavera. Mezi další postavy patří detektiv Mark Joesbury, jehož vykreslení balancuje mezi protivným náfukou a charakterním sympaťákem, ambiciózní inspektorka Dana Tullochová nebo její kolegyně Gayle Mizonová. Plus pár dalších postav, které už tak pečlivě vykreslené nejsou, ale doplňují vyšetřovací tým.

Takže vy, co jste si na začátku čtení této recenze nebo anotace na přebalu knihy řekli „Cože?! Zase Rozparovač?“, se nemusíte bát. A to ani Jacka, ani opětovného omílání stokrát omílaného. Kniha se čte jedním dechem (to je zrovna dost otřepaná fráze, uznávám, ale stoprocentně sedí). Stále se něco nového vynořuje, objevují se nové motivy, které vás nutí si říci „No dobře, ještě nepůjdu spát, ještě se podívám, jak se to v další kapitole vyvine“. Až do poslední chvíle si můžete být jisti, že se ještě vše nedořešilo a že nemůže přijít nějaké to překvapení. O zajímavém rozuzlení ani nemluvě.

Takže odpovídám na otázku v titulu knihy – ano, paní Boltonová, už vás vidím a zařazuji si vás mezi své oblíbené autorky. Snad vám v mé polici mezi kolegyněmi Karin Slaughterovou, Lisou Jacksonovou a vaší krajankou Mo Hayderovou bude dobře a budete si moc povídat nějaké strašidelné historky.

Chladnokrevně napsaný moderní thriller

30. 12. 2013  |  Recenzoval: BoboKing

Britská autorka Sharon J. Bolton začala svoji literární kariéru v roce 2008 vydáním knihy „Sacrifice“. Od té doby vydává každý rok nový titul, z nichž většina získala množství nominací a literárních cen. Našemu čtenáři se tato oblíbená autorka poprvé představuje románem „Už mě vidíš?“ (orig. Now You See Me, 2011), kterým otevřela volný cyklus příběhů s vyšetřovatelkou Lacey Flintovou.

Stejně jako je např. Sherlock Holmes legendou na straně práva, existují i obdobné legendární postavy na odvrácené straně zákona. Tou asi nejznámější je postava Jacka Rozparovače. Přestože je na rozdíl od slovutného detektiva Jack Rozparovač reálnou postavou, můžeme stejně říci, že spadá taky spíše do kategorie legend. Zanechal sice po sobě v Londýně několik doslova rozpáraných těl „padlých“ žen, přesto není jasné, kolik jich přesně bylo, a ani po více jak sto letech nikdo neví, kdo byl skutečně tímto psychopatem. A na této legendě zde staví svůj příběh S. J. Boltonová.

Lacey Flintová je mladá začínající londýnská policistka, která objeví jednoho letního dne u svého vozu bestiálně zavražděnou ženu. Tento krvavý zločin je pro policii zprvu velkou záhadou. Ovšem jen do doby, než se do novin dostane dopis začínající slovy: „Vážená šéfová, tak se mi doneslo, že Drzej Jack je zpátky.“ A díky zálibě Flintové pro historii kriminality, je brzy policii jasné, že někdo se rozhodl kopírovat zločiny Jacka Rozparovače z konce 19. Století, s jistými odlišnostmi. Například oběťmi nejsou prostitutky, ale dobře situované ženy. Flintová, která má za sebou docela divokou minulost, se stává jistým prostředníkem mezi vrahem a policií, přestože sama neví proč? Ovšem obětí přibývá, přesně dle scénáře z historie.

S. J. Boltonová čtenáře nijak nešetří a líčením brutality vražd jde do dech beroucích detailů. Obzvláště při jejím popisu vražd v reálném čase vyniká její dokonalá schopnost zobrazovat zvrácenou bezcitnost vraha. Díky tomu jako čtenář prožíváte celou hrůznou atmosféru zcela bezprostředně. A pak je to autorčino dokonalé načasování pro dějové zvraty. Případ, který se dostal do naprosto slepé uličky, pak jednou jedinou větou na konci kapitoly v prostředku knihy zcela otřese čtenářovou myslí, a celý příběh dostává zcela jiný nádech, který se stává ještě šílenější než samotná legenda o Jacku Rozparovači. O závěru už ani nemluvě.

„Už mě vidíš“ je chladnokrevně napsaný moderní thriller, který je založený především na tvrdohlavosti a jisté profesní bezohlednosti hlavní hrdinky. Pozorný čtenář asi vycítí jistý ženský prvek (ona jiskra přeskakující mezi Lacey a jistým kolegou-rivalem nesou jasný ženský rukopis), přesto spád, chladnokrevnost a originalita závěrečného rozuzlení dělají z knihy úžasný thriller.

V překladu Hany Čapkové vydalo nakl. Domino, 2013.

Tato autorka se vážně nebojí děsit své čtenáře k smrti.

21. 11. 2013  |  Recenzoval: schefik (pcapek.blogspot.cz)

Jack Rozparovač děsil Londýn na konci devatenáctého století. Nikdy nebyl dopaden. Dnes na začátku jednadvacátého století se situace opakuje. Londýn sužuje strach z neznámého vraha, který si nic nezadá právě s Rozparovačem. Jakoby se přízrak přenesl do budoucnosti a rozhodl se dál děsit Londýn.

Sharon Boltonová začínala kariéru v marketingu, ale díky prvnímu dítěti a spoustě volného času dospěla k přesvědčení, že stát se spisovatelkou nemusí být špatný nápad. Milovala děsivé příběhy plné napětí a hororových prvků ve stylu Stephena Kinga, ovšem nakladatelé preferovali spíše detektivní příběhy. A tak se do toho pustila s vervou sobě vlastní a začala tvořit detektivky, které ovšem neopomněla pořádně okořenit krví a hrůzu nahánějícími scénami, které vás nenechají chladnými. Díky nakladatelství Domino máme možnost nahlédnout do Londýna v prvním dílu krimi série se seržantkou Lacey Flint.

Přes celoživotní fascinaci sériovými vrahy a Jackem Rozparovačem, mladá detektivka Lacey Flintová nikdy nepracovala na žádném případu vraždy ani neviděla mrtvolu zblízka. Až do teď... Jednoho večera najde Lacey u svého auta brutálně ubodanou ženu, která jí umírá v náručí. Lacey se po hlavě vrhá do vyšetřování své první vraždy. To ovšem netuší, že toto je jen začátek. Novodobý Jack Rozparovač běhá ulicemi Londýna a je stejně nepolapitelný jako jeho předchůdce.

Autorce se naprosto brilantně povedlo propojit legendu o sadistickém sériovém vrahovi, který byl známý svojí brutalitou a držel v obavách obyvatele Londýna několik let, s moderní dobou, kdy se podobný pomatenec snaží napodobit tohoto šílence, který nebyl nikdy dopaden. V době kdy na každém rohu má policie kamery a nové technologie, o kterých by se mohlo původním vyšetřovatelům jenom zdát, to rozhodně nebylo nic jednoduchého. I přes tyto překážky si s tím ovšem autorka poradila skvěle a čtenáři si tak mohou vychutnat hrůzu nahánějící příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.

Dalším kladem knihy je propracovanost hlavních postav. Nic není pevně dané a tak budete neustále na pochybách co si o hlavních hrdinech myslet. Zářným příkladem je toho právě Lacey Flintová, kdy její posedlost Jackem Rozparovačem, je mnohdy trochu příliš. A právě zde nastupují další postavy aby hlavní hrdinku udrželi na uzdě a nic se nevymklo příliš kontrole.

Fanoušci kvalitních thrillerů si mohou přidat do wishlistu dalšího autora, kterého má smysl číst. Rozhodně bude zajímavé si počkat na další příběhy z pera této velmi nadané autorky, která se rozhodně nebojí děsit své čtenáře k smrti.

14. 11. 2013  |  Recenzoval: martina

Pekne a napinave cteni.


Ukázka z knihy Už mě vidíš?