Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Tváří v tvář

Tváří v tvář

Autor:
David Baldacci
Originální název:
Face Off
Překlad:
Dalibor Míček
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-017-6
Počet stran:
440
Datum prvního vydání:
24. 09. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Tváří v tvář

Popis: Tváří v tvář

Největší jména světového thrilleru v jedné knize.

Ano, už to tady bylo: v jedné knize se sešly literární postavy, které se podle původní autorské představy sejít nikdy neměly. Jen namátkou: Michael Connelly nechal společně pracovat Bosche a Hallera, Jeffery Deaver dal dohromady Rhyma a Danceovou, McBain zase Carellu a Hopea.

Pokaždé ale šlo o postavy stvořené jediným autorem. V této výjimečné antologii je tomu jinak: tentokrát spojilo své tvůrčí síly třiadvacet autorů, kteří bez jakýchkoli pochybností představují absolutní špičku žánru. Ve dvojicích (a jedné trojici) napsali krimipovídky, v nichž po pachateli pátrají vskutku nečekaní parťáci: hrdinové nejúspěšnějších sérií za dvě uplynulá desetiletí.

Zajímá vás, jak dokáže vyjít Lincoln Rhyme s Lucasem Davenportem? Anebo jak probíhá pátrání, které vede tým ve složení Harry Bosch a Patrick Kenzie? Jaké záhadě se snaží přijít na kloub dvojice Cotton Malone a Gray Pierce? Bezprecedentní literární počin pod editorskou taktovkou Davida Baldacciho je pro milovníky detektivek a thrillerů takřka povinnou četbou. Protože kdo by si setkání těch nejlepších z nejlepších nechal ujít?


Dotaz k produktu Tváří v tvář

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: David Baldacci


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Unikátní setkání slavných postav z krimirománů

27. 11. 2014  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Většina čtenářů, co přečetla více než jednu detektivku, nejspíše ví, že většina autorů, co napíší více než jeden román, mají svého literárního hrdinu. Často je to detektiv, který působí buď ve státní či soukromé sféře, nezřídka je to mazaný právník, tajný agent ze všech nejtajnější, nebo bývalý voják. Taková postava vystupuje ve více knihách, jež tvoří sérii, která se obvykle jmenuje právě podle onoho hlavního hrdiny (Jeffery Deaver – série Lincoln Rhyme, Karin Slaughter – Will Trent atd.). Plodnější autoři pak vytvoří takových postav více (např. Michael Connelly – Harry Bosch, Mickey Haller) a dost často se stává, že se tyto postavy v některé knize dokonce potkají. To je celkem známá věc.
Ale napadlo vás už někdy, že by bylo fajn, kdyby se vaše oblíbená hlavní postava ze série jednoho spisovatele potkala s oblíbenou postavou jiné série, jiného spisovatele? Že by to bylo zajímavé? Čtenáře v různých koutech světa (a věřím, že i u nás) to už mnohokrát napadlo. Proč by nemohl Cotton Malone zažívat dobrodružství společně s Grayem Piercem? Co vy na to, pánové Berry a Rollinsi, ptali se čtenáři mnohokrát.

Jenže i kdyby to autoři chtěli udělat (a že chtěli), největší překážku představoval smluvní svazek spisovatelů se svým „domovským“ nakladatelstvím. Bylo právně nemožné, aby se spojili autoři pracující pro odlišná nakladatelství. Které z nich by pak příběh vydalo? Ale ani jeden z nakladatelů zase nechtěl, aby příběh publikovala třetí strana.

Teprve až se vznikem společnosti International Thriller Writers (ITW) bylo možné něco takového uskutečnit – autoři zkrátka napsali společně nějakou povídku a poté ji darovali tomuto sdružení spisovatelů (mnozí z nich již byli jeho členy), přičemž veškerý výtěžek připadl organizaci. Tento zisk pak zase sloužil k další publikační činnosti.

Ale jak ke společné tvorbě vlastně přistupovali? Jak se domluvili, kdo napíše kterou část? Mohou vůbec autoři dost často rozdílných ladění svých románů spolupracovat? Dát dohromady postavy, které se od sebe velmi často diametrálně liší nejen povahou, věkem, ale i velkou vzdáleností svých působišť?

To vše nám objasní editor David Baldacci, který výběr povídek Tváří v tvář sestavil. Sám píše prózu, která vychází hlavně ze skutečných případů ze soudních síní. Napsal mimo jiné úspěšný román Absolutní moc, který byl též zfilmován. Věnuje se také výuce psaní pro začínající spisovatele. V předmluvě knihy Tváří v tvář nám popíše, jak k ojedinělému projektu jedenácti povídek došlo a u představování jednotlivých dvojic a někdy i trojic autorů se s námi podělí o zajímavé okolnosti vzniku dané povídky.

Právě díky Baldaccimu si můžeme obohatit sbírku detektivní literatury touto unikátní knihou povídek, kde není problém, aby se třeba zmíněný Lincoln Rhyme sešel s Lucasem Davenportem Johna Sandforda (Rýmování s obětí) nebo Harry Bosch s Lehannovým hrdinou Patrikem Kenziem (Červené oko). Dojde i na avizované setkání Maloneho s Piercem (Ďáblovy kosti).

Soubor povídek podle mého názoru představuje zajímavý fenomén, kdy si někdo může říci, že nemusí až tak hodnotit povídku samotnou, jako spíš to, jak se dvojice spisovatelů vypořádala se spoluprací. Svádí to k domněnce, že bychom autorům odpustili, kdyby příběh tak nebyl zajímavý, strašidelný, napínavý a s překvapujícím zvratem. Můžeme si myslet, že bychom povídku hodnotili méně kritickým zrakem, než kdyby ji napsal jeden autor. Tady jde přece o setkání dvou rozličných charakterů, které je natolik zajímavé, že je budeme v podstatě sledovat v jakémkoliv prostředí a ději, řekne si možná někdo. Ale ono to tak naštěstí není – nenajdeme tu fádní či nudnou povídku, všechny by mohly fungovat samostatně, i kdyby každou z nich napsal jen jeden autor.

Jako každý správný výběr povídek je i Tváří v tvář výběrem pestrým – při zmíněné odlišnosti stylů psaní jednotlivých autorů a působištích hlavních postav ani nic jiného čekat nelze. Najdeme tu povídky sahající do dávné minulosti (Červené oko, Právě včas), lehce hororové (Přeprogramování), nadpřirozené (Pekelná noc), příběhy se slušným spádem (Tichý lov), až vyloženě akční, bez jediné zastávky na oddech (Zastávka na oddech, Ďáblovy kosti) nebo zase téměř komorní, ve kterých napětí může vzbuzovat zdánlivě obyčejný rozhovor dvou hlavních postav v baru a sledujících se v zrcadle za ním (Hodnotná protislužba).

Nemohu se nezmínit o faktu, na který jsem poukázal už v recenzích jiných povídkových knih – i tato antologie je šancí poznat nové literární postavy, což rozhodně není málo. I když tu asi nebude úplně namístě ona obvyklá související zmínka o možnosti poznat i literární styl jednotlivých autorů, protože je v podstatě nemožné z povídky určit, kterou část psal kdo (až na některé výjimky, viz předmluvy).

Z předchozích řádků už jasně tušíte, že čím víc postav znáte, tím více povídek pro vás bude zajímavých. Pokud jste například četli jen příběhy s Harrym Boschem a neznáte Patricka Kenzieho, bude váš zážitek poloviční, protože Kenzieho postava pro vás bude jako každá jiná. Já jsem si třeba velice užil setkání svých dvou oblíbených postav Rhyma a Davenporta, ještě navíc s Amélií (Rhymova kolegyně a partnerka) a Lily Rothenburgovou, která mi byla sympatická už z předchozích románů série s Davenportem.

Samozřejmě se vám může stát, že byste raději Seana Reillyho (postava série knih od Raymonda Khouryho) viděli raději s Cottonem Malonem (Berry), ale autoři už se zkrátka na dvojicích tak dohodli. Ostatně dost často bylo kritériem místo a případ, kde by se hrdinové mohli setkat. Berry s Rollinsem tak například neměli vůbec problém poslat oba své hrdiny (Maloneho a Pierceho) do jihoamerické džungle, věčný tulák Jack Reacher zase mohl klidně zavítat do Bostonu a setkat se s Nickem Hellerem (Hodnotná protislužba). Roztomilé je, jak Baldacci popisuje, jak se vzájemné sympatie autorů často prolínají i do postav a přichází s myšlenkou, že kdyby některá dvojice postav žila i ve skutečnosti, byly by z nich jistě také přátelé (Tichý lov).

Tváří v tvář nám tedy přináší jedenáct případů, na kterých se setkali dvě různé literární postavy, od dvou různých autorů. Povídky jsou pestré, čtivé a zajímavé. Každá obsahuje krátkou předmluvu na jednu či dvě stránky, která osvětluje vznik a způsob spolupráce. Bude pravou lahůdkou pro ty, kteří si někdy přáli vidět více svých oblíbených literárních postav pohromadě. Nakonec, co je lepšího než přátelské rozloučení vašich dvou oblíbenců:

„Takže jsme domluveni,“ zabručel Lincoln. „Když se vám tam vyskytne nějaký dobrý případ, něco zajímavého, něco vzrušujícího, zavolejte mi.“
„Lily nám také hodně pomohla. Mohli bychom pracovat jako kompletní tým.“ Lucas se podíval na Amélii. „A my dva si zajdeme na střelnici. Naučím vás střílet.“
„A také si můžeme zajet na tu silnici, o které jste mluvil. Dám vám pár tipů, jak řídit tu vaši hračku.“
Str. 256

Pro fanoušky thrillerů jednoznačně povinnost!

29. 10. 2014  |  Recenzoval: louluk


Tváří v tvář: nejlepší autoři thrillerů se spojili v jedné knize

Exkluzivní knihu pro fanoušky thrillerů vydalo nakladatelství Domino. Jmenuje se Tváří v tvář a přináší povídky těch nejlepších autorů současných krimi thrillerů.

Jednoho dne se dva vynikající autoři thrillerů rozhodli, že založí novou organizaci pro spisovatele tohoto žánru. Jejich jména jsou Gayle Lyndsová a David Morrell. Společnost s názvem ITW (International Thriller Writers) se postupně rozšiřovala a nyní má více než 2500 členů. Brzy po vzniku vyvstala otázka, jak získat peníze a zároveň vytvořit něco ojedinělého. Výsledkem je několik knih plných povídek nejlepších světových autorů. A jednou z nich je právě Tváří v tvář.

David Baldacci sestavil knihu, která nabízí naprosto unikátní čtenářská zážitek. Přináší totiž sbírku povídek, ve kterých se setkávají známé postavy od různých autorů. V běžných knihách by se nikdy nesešli, ale nyní dostávají šanci bojovat bok po boku proti zločinu.

První z dvojice autorů, kteří dali dohromady své postavy, je Michael Connely a Dennis Lehane. Setkají se zde Harry Bosch a Patrick Kenzie. Abych řekl pravdu, tak tahle první povídka mě příliš neohromila. Nenabízí moc zajímavý děj a než se nadějete, je konec.

O něco lepší příběh nabízí Ian Rankin a Peter James. Postavy Roy Grace a John Rebus vyšetřují vraždu z daleké minulosti. Nakonec se vše vyvine trochu jinak a vrah není vrahem. Přesto musí duševně pykat za své skutky z mládí. Zajímavá zápletka, i když ani tentokrát se nejedná o úplně dokonalou story.

Další dvojice R.L Stine a Preston Child pokračuje spíše v průměru. Povídka určitě není nudná, ale děj nemá na menším počtu stran příliš šanci se rozvinout. Přesto stojí za přečtení. Určitě nebudete nijak pohoršeni. Velkou roli v něm hrají starožitnosti, což je poměrně vděčné téma.

Mezi výrazně lepší příspěvky patří část knihy od Steva Martiniho a Lindy Fairsteinové. Tentokrát dostávají hlavní slovo právníci Alex Cooperová a Paul Madriani. Příběh se točí okolo ukradené sošky z hrobky Tutanchamona i tajemné vraždy. Tentokrát je děj velice chytlavý a napínavý. Především konec vás naprosto dostane. Svou roli zde sehraje i jeden známý světový vůdce.

Jedním z vrcholů knihy je jednoznačně spolčení Jefferyho Deavera a Johna Sandforda. Jejich hrdinové Lincoln Rhyme a Lucas Davenport se úžasně doplní a přivedou i své kolegyně. Případ vraždy se sexuálním podtextem, důkladné pátrání po důkazech i vynikající past doslova pohltí vaši čtenářskou pozornost.

Ve zbytku knihy ještě vyniká Steve Berry a James Rollins, Raymond Khoury a Glen Garber nebo Lee Child a Joseph Finder. Kdybychom měli vypisovat děje všech povídek, recenze by zabrala nejméně tři strany a nikdo by jí nedočetl. Sepsaná jména jistě postačují k tomu, abyste si o zajímavosti knihy udělali svůj obrázek.

Některými popisy jsem se snažil ukázat, že se rozhodně nejedná pouze o dokonalé výtvory. Bohužel některé části doplatily na svůj jednodušší a méně propracovaný děj a díky tomu i jinak výborní autoři lehce ztrácejí na pozoruhodnosti. Na druhou stranu jsou v knize i výborné povídky od Jefferyho Deavera a Johna Sandforda či Steva Berryho a Jamese Rollinse, díky kterým se vyplatí si tuhle knihu pořídit. Pro fanoušky thrillerů jednoznačně povinnost. I přes drobné chybičky se jedná o knihu, která takřka nemá obdoby. A kdy si koupíte tolik výborných autorů za jednu cenu?

Chcete poznat svého nového oblíbeného autora?

09. 10. 2014  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Potkali se, zkřížili své cesty a ve výsledku se jim podařilo dosáhnout spravedlnosti. Tak by se dala charakterizovat kniha Tváří v tvář, kterou sestavil David Baldacci. Všechny povídky tvoří společný prvek – spolupráce, více či méně plánovaná, fiktivních postav z různých románů a především od různých autorů. Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová se setkávají s Lily Rothenburgovou a Lucasem Davenportem. Harry Bosh nečekaně potkává Patricka Kenzieho. Jack Reacher narazí na Nicka Hellera. A Malachai Samuels se střetává s D. D. Warrenovou.

Kniha Tváří v tvář je tvořena jedenácti různě dlouhými povídkami, kdy hlavním tématem je zločin, na jehož řešení se podílejí minimálně dvě hlavní postavy. Své síly spojili autoři zvučných jmen. Za všechny budu jmenovat jen pár – Michael Connelly, Ian Rankin, Douglas Preston, M. J. Rose, Lisa Gardner, Jeffery Deaver, Raymond Khoury nebo Steve Berry a James Rollins. Ne vždy bylo snadné vytvořit prostředí pro dvě odlišné postavy. Každá je charakterizována i svým typickým prostředím a tak její vytržení by mohlo znamenat konec „reálnosti“. Přesto jsou všechny příběhy brilantně napsané a nehraje roli, zda k sobě postavy pasují věkem, prostředím nebo vyšetřovacími metodami. Naopak jejich rozdílnost dodává každému příběhu šťávu.
Mnohé spisovatele znám a tudíž znám i jejich nejznámější hrdiny. O to víc jsem byla zvědavá, jak moc se jim povede zkřížit jejich cesty. A u těch ostatních jsem se zase těšila na to, že poznám trochu jiný styl, jiné postavy a jiné způsoby uvažování.

Už první povídka Červené oko (Red Eye) předčila má očekávání. Hlavními postavami jsou Connellyho Harry Bosh a Patrick Kenzie vytvořený Dennisem Lehanem. Tyto dvě postavy dělí opravdu velká vzdálenost. Bosh působí v Bostonu, Kenzie v Los Angeles a autoři nakonec velice hezky vyřeší, kdo za kým odcestuje. Oba se společně setkává u stejného podezřelého, každý ale z jiných důvodů. Ani jedna postava mi nebyla známá a byla jsem mile překvapena, jak mi oba chlapíci byli sympatiční a navzdory vypjaté situaci dokázali být vtipní.

John Rebus Iana Rankina se setkává s Royem Gracem Petera Jamese v povídce nazvané Právě v čas (In the Nick of Time). A čas tady hraje opravdu zásadní roli, ale nikdy není pozdě na průchod spravedlnosti. Obě postavy dělí nejen země působení, ale především věk. Autorská dvojice se s tímto problémem brilantně poprala a příběh by podle mého vydal na celou knihu. Opět to pro mě bylo nové setkání a opravdu jsem si to užila.

Přeprogramování (Gaslighted), tak se jmenuje třetí povídka, kde svůj spisovatelský um spojil R. L. Stine & Douglas Preston a Lincoln Child. Opravdu nečekaně se zde setkává agent Aloysius Pendergast a břichomluvcova loutka Slappy. Tahle povídka pro mne byla tak trochu záhadou, co se vlastně děje, co je a co není skutečné a ani konec mi moc nepomohl, nicméně je velice chytře napsaná a rozhodně nutí k zamyšlení. Jediný problém jsem měla se Slappym – můj odpor k takovým loutkám je, jak se zdá, patrný i když se o ní jen píše.

V další povídce Smějící se Buddha (The Laughing Buddha) se setkává Malachai Samuels od M. J. Rose s D. D. Warrenovou od Lisy Gardner. Tyto dvě postavy dělí nejen pole působnosti, ale hlavně úmysly v celém příběhu. Osobně jsem se nemohla zbavit dojmu, že jeden z nich není až tak moc kladným hrdinou. A ono to opravdu nebylo špatné, ba naopak příběh celým tímto nádechem gradoval k zajímavému a nečekanému konci.

V Jízdě na panterovi (Surfing the Panter) se setkali dvě právnické špičky – Paul Madriani vytvořený Stevem Martinim a Alexandra Cooperová Lindy Fairsteinové. Autoři vytvořili kriminální případ z právnického prostředí zasazený do hodně zajímavého kontextu s probíhajícím soudním procesem. Znovu to bylo mé první setkání s těmito postavami a troufám si říci, že ne poslední. Styl obou autorů mne opravdu zaujal.

Rýmování s obětí (Rhymes With Prey) už na první pohled odhaluje jednu z hlavních postav příběhu. Lincoln Rhyme Jefferyho Deavera se na půdě Dolního Manhattanu setkává s Lucasem Davenportem Johna Sandforda. Jejich vyšetřování je plné zajímavých okamžiků, střetů a nezaměnitelné forenzní preciznosti i neomalenosti vyšetřovatelů. Lucas Davenport byl pro mě novinkou a byla jsem překvapená, jak moc je to zajímavá postava. Společně se svou kolegyní Lily Rothenburgovou tvoří zajímavý tým a v kombinaci s Lincolnem a Amélií byli nepřekonatelní. Tuhle povídku, ač se nachází uprostřed knihy, jsem si nechala až na konec a ujistilo mě to v tom, že Deaver je a bude má jednička, nicméně John Sandford stojí také za pozornost.

Opravář Jack, kterého stvořil F. Paul Wilson se v povídce Pekelná noc (Infernal Night) vydává za Michaelem Quinnem Heather Graham. Jejich příběh byl hodně tajemný a plný démonů a Démonů. Náznaky, s jakými postavy pracovaly, vyburcovaly veškerou mou představivost. A i když si po přečtení dokážu představit, o co vlastně ve světě těchto postav jde, je jasné, že si stejně od Heather Graham a F. Paula Wilsona budu muset něco přečíst.

Raymond Khoury spojil síly s Lindwoodem Barclayem a uspořádali hodně rychlé a nečekané setkání agenta Seana Reillyho a Glena Garbera v povídce Zastávka na občerstvení (Pit Stop). Tenhle krátký příběh v sobě skrývá nejen celosvětovou hrozbu neznámým činitelem, ale je především protkaná vtipnými a úsměvnými momenty. Kupodivu celou kritickou situaci nevyřeší ani Sean ani Glen, ale někdo úplně jiný. Od obou autorů už jsem něco četla a hodně mě překvapilo, jak skvěle k sobě tyto postavy pasovaly.

Tichý lov (Silent Hunt) je povídka od Johna Lescroarta a T. Jeffersona Parkera. Společně vyslali své postavy Wyatta Hunta a Joea Trona na poklidný lov ryb, ze kterého se vyklube akční boj o přežití a záchranu celé vesnice. I tady autoři využili dávku humoru, která dvě odlišné postavy v prostředí, které ani pro jednu není vlastní, stmelí.

V předposlední povídce se setkali dva muži, kteří už tak trochu spolu co do činění měli. Steve Berry vyslal na misi Cottona Malona a James Rollins zase Graye Pierce v povídce Ďáblovy kosti (The Devil's Bones). Cotton Malone je můj oblíbec a tvorba Steva Berryho je mi blízká, tudíž jsem byla zvědavá, jaká bude hlavně postava Graye Pierce, protože James Rollins – to už je pojem. A musím se přiznat, ač jsem už k tomu měla možnost, nic jsem od něho nečetla. Po téhle povídce to ale budu muset hodně rychle napravit. Historicko-technické, nebo chcete-li technicko-historické téma je na několika málo stranách výborně zpracované.

Poslední povídku mají na svědomí Lee Child se svým Jackem Reacherem a Joseph Finder se svým Nickem Hellerem. V Hodnotné protislužbě (Good and Valuable Consideration) se ne tak legálně vypořádají s někým, kdo s nimi vlastně neměl nic společného. Bohužel si Jack i Nick chtěli užít jeden zápas baseballu a čirou náhodou se sešli ve společném baru. Necelých třicet stran je plných náznaků a patrných rozdílností obou postav. Na pozadí baseballového zápasu vezmou spravedlnost do svých rukou. Jejich setkání je krátké, zato hodně efektní.

Každá povídka je v něčem unikátní, ale hlavně ukazuje, kolik skvělých autorů thrillerů existuje a já věřím tomu, že pro mnohé to bude opět odrazový můstek k nalezení svého oblíbence. Sama mám pár jedinců, kterým jsem věrná, ale po dočtení Tváří v tvář (Face Off) jsem rozhodnuta rozšířit jejich řady. Jako první na řadě budou James Rollins, John Sandford a Michael Connelly. A to je jen začátek.

Před každou povídkou je stručný popis jednotlivých postav, jejich charakteristika a cesta zrodu celého příběhu. I díky tomu se čtenář nemusí strachovat, že by nepochopil, jaké pozadí se skrývá za hlavními hrdiny, nebo že by se ztrácel v prostředí. Každý případ je zpracován precizně a tak, aby co nejlépe přiblížil literární postavy ze sérií, které se staly velice úspěšnými po celém světě. Závěr knihy tvoří bibliografie autorů a není nic snazšího, než nalistovat právě tam a zjistit, které další knihy od nich stojí za přečtení.

Recenze je tentokrát opravdu dlouhá, tak doufám, že někdo ji dočetl až na konec. Snahou bylo, abych představila všech třiadvacet autorů, kteří se na vzniku této knihy podíleli. David Baldacci dal dohromady zvučná jména, ale především kvalitní směsici napínavých povídek a pro spoustu čtenářů bude tahle kniha tou, která jim otevře dveře k novým autorům, tak jako mě.


Ukázka z knihy Tváří v tvář