Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Strach

Strach

Autor:
C. L. Taylor
Originální název:
The Fear
Překlad:
Zuzana Pernicová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-302-3
Počet stran:
312
Datum prvního vydání:
23. 11. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Strach

Lou Wandsworthová si užila nechtěné pozornosti médií vrchovatou měrou, když ve čtrnácti utekla do Francie se svým jednatřicetiletým učitelem Mikem Hughesem.

Teď je jí tolik, co bylo tenkrát jemu, a její život je v troskách. Pokud se chce ještě někdy sebrat a být schopna jít dál, musí se odhodlat k činu – odjet zpátky do rodného města a konfrontovat Mika kvůli všemu, co jí způsobil.

Brzy však zjistí, že se Mike vůbec nezměnil. Jeho nezdravá pozornost se znovu upírá na třináctiletou žákyni... Lou se rozhodne udělat všechno pro to, aby se zlá historie nemohla opakovat, a rázně bere věci do svých rukou.
Nemá tušení, jak těžký úkol na sebe vzala. Mike je predátor nejdrsnějšího ražení, a tak nelze vyloučit, že se Lou stane znovu jeho obětí.

 


Dotaz k produktu Strach

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: C. L. Taylor

C. L. Taylor

C. L. Taylor poslala svůj první rukopis do nakladatelství, když jí bylo osm let. Odmítnutí ji nezlomilo; psala dál, ale dlouhá léta jen pro sebe. Teprve když BBC vyhlásila soutěž pro začínající autory, odhodlala se svou tvorbu předložit světu podruhé. Tentokrát uspěla a její povídka byla zařazena do antologie britských literárních talentů.

Během následujících dvou let byly její povídky publikovány tolikrát, až sama autorka ztratila přehled (k čemuž se nerada, ale dobrovolně přiznává). Stejně tak nedokáže říct, kolik nominací či literárních cen v tomto období své spisovatelské kariéry posbírala. S jistotou ví jediné: že teprve opakované úspěchy, které sklidila za povídkovou tvorbu, ji podnítily k napsání románu.

Bylo to velmi dobré rozhodnutí, protože její psychologické thrillery patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Temná sonda do duše zneužívaných

04. 03. 2019  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Cathryn L. Taylor do našich končín vtrhla vďaka vydavateľstvu Domino ako veľká voda a nanovo definovala žáner psychotrileru. Jej knihy sa výrazne odlišujú od iných autorov a autoriek a aj tým zvyšuje svoju obľúbenosť. Jej tvorbu uznávam z dvoch dôvodov. Po prvé, nepodľahla trendu sérií a každý román prináša samostatný príbeh bez nutnej znalosti iných diel. A po druhé, medzi jej hrdinami či hrdinkami by ste márne hľadali vytrénovaný a špecializovaný tím plný na všetko odhodlaných profesionálov. Práve naopak, pozornosť sústreďuje na bežných ľudí, ktorí by pokojne mohli byť vašimi susedmi, dokonca by ste sa mohli v daných situáciách ocitnúť aj vy sami. To je jeden z hlavných faktorov, prečo sa knihy C. L. Taylor ľahko dokážu zaryť až pod kožu. A Strach v tomto smere nie je výnimkou.

"Nemám tu mobilní signál ani sousedy, nedovolám se pomoci. Mike mi nikdy nevyhrožoval, ale vím, jak je nebezpečný. Kdyby se mi něco stalo, potrvá celé dny, než někdo začne bít na poplach. Ale proč by mi ubližoval? Když ho tehdy zatkli, ještě pořád mě miloval. Nesvědčila jsem proti němu. A neví, že jsem to byla já, kdo policii nahlásil, že se líbal s Chloe." (str. 67)

V tomto románe si autorka vzala na plecia veľmi ťažkú úlohu. Vžila sa do duše zneužívaných dievčat, čo je samo osebe téma, ktorá je v spoločnosti stále pomerne tabuizovaná. Väčšina ľudí tomu nerozumie, nechápu, ako k niečomu podobnému môže vôbec dôjsť. C. L. Taylor odpovedá na mnohé otázky, poukazuje na vplyv domáceho prostredia, výchovy, vzťahy v kolektíve a nízke sebavedomie obetí. Jej analýza a prienik do vnútra dospievajúcich obetí je komplexná, no vôbec nie silená. V prvom rade ide o príbeh, a ten plynie plynulo a bez zádrhelov. Nechýba prvok napätia, pretože je rozprávaný z viacerých uhlov pohľadu, čo je typické pre autorkin štýl. Hlavná línia spočíva na Louise, ktorá sa vracia po rokoch do rodného mestečka, kde čelí spomienkam na jej chorý vzťah (to je ďalšia z línií). Chce sa postaviť Mikovi, niekdajšiemu trénerovi karate a zároveň mužovi, ktorý ju pripravil o nevinnosť, možnosť nadviazať plnohodnotný partnerský vzťah aj čisté svedomie. Lenže rýchlo zistí, že Mike pokračuje vo svojej zvrátenej činnosti, a tak sa rozhodne siahnuť po drastickejších prostriedkoch...

"Samozřejmě se dušoval, že je nevinný, napřed osobně, pak prostřednictvím dopisů a nakonec při jejích návštěvách ve vězení. Wendy mu potřebovala věřit. Do srdce se jí jako termiti zavrtaly hněv a hořkost, a přestože je Mikovo procitěné ujišťování nedovedlo vypudit, aspoň trochu jí ulevovalo od bolesti. Mnohem snáz se jí žilo v přesvědčení, že se její laskavý (byť přihlouplý) manžel nechal obalamutit vypočítavou puberťačkou, která chtěla utéct z domova, než s pomyšlením, že si s tou holkou dobrovolně užíval tajnou milostnou aférku." (str. 155)

Okrem Louinej snahy eliminovať morálnu aj životnú hrozbu sledujeme priebeh ďalšieho zneužívania naivnej dôvery mladého dievčaťa - Chloe - a jeho prerod. Navyše je tu ešte Wendy - žena v stredných rokoch s vlastným plánom, ktorého pozadie sa odkrýva len postupne. C. L. Taylor nič nenecháva na náhodu a zvolený námet využíva v maximálnej miere. Ukazuje problém z rôznych strán, aby poukázala na jeho celkový dopad. Táto britská autorka sa javí ako zručná psychoterapeutka. Nepochybujem, že prečítanie knihy by mnohým ľuďom v podobnej situácii mohlo otvoriť oči. Strach sa nečíta ľahko, znovu máme totiž dočinenia s nebezpečenstvom ukrytým pred našimi očami, ktoré môže číhať hoci za najbližším rohom. Romány C. L. Taylor vám nedajú pokoj ani po dočítaní. Rozširujú obzory a nútia zamýšľať sa nad aktuálnym dianím vo svete, čím sa výrazne odlišujú od iných psychotrilerov.

Příběh pro všechny milovníky psychothrillerů

25. 02. 2019  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Lou Wandsworthová neměla jednoduché dětství, stala se terčem šikany svých spolužáků a navíc se celým svým čtrnáctiletým srdcem zamilovala do svého o sedmnáct let staršího trenéra karate. Imponovalo jí, že se o ni zajímá, že je pro něj důležitá, krásná. Že dělá něco špatného, když ve svých jedenatřiceti letech svádí mladou dívku, v podstatě dítě, jí dlouho vůbec nedocházelo. Až na jednom „výletu“ do Francie se Mike ukázal, jaký doopravdy je.

Lou si své trauma nese do dospělosti a ještě ani po třicítce s ním není vyrovnaná. Díky tomu všemu, co se odehrálo zhruba před sedmnácti lety, není schopná navázat plnohodnotný vztah. Rozhodne se tedy vrátit do bývalého bydliště a Mikovi se postavit. Po návratu však zjistí, že jeho láska k ní tenkrát před lety nebyla ojedinělá, výjimečná. Mike je prostě pedofil, který momentálně na prahu padesátky motá hlavu třináctileté dívce. Lou se rozhodne dívku varovat, ale ona ji pochopitelně neposlouchá a tvrdí, že se k ní Mike chová úplně normálně. Lou vše oznámí na policii, ale ani tam neuspěje. Rozhodne se tedy vzít situaci do svých rukou. Nedovolí, aby mladá Chloe musela zažít to, co ona. A aby toho nebylo málo, dostává se do hledáčku Mikovy bývalé manželky.

Na další knihu autorky C. L. Taylor jsem se moc těšila a rozhodně mě nezklamala. Příběh Lou mě pohltil od prvních stránek. Námět psychothrilleru je ožehavý a citlivý. Kniha má spád, nemusíte se prodírat pomalým rozjezdem, hned od začátku děj svižně utíká a vy obracíte stránku za stránkou a nemůžete se odtrhnout. Přestože jsem byla s touto autorčinou novinkou spokojená, nějakou tu mušku jsem přece jen našla. Částečně jsem nevěřila autorce postavu Lou, kdy se její povaha najednou změnila jako mávnutím proutku a z roztřesené ženy se stala nadmíru silná bojovnice. Také mi úplně nesedla postava bývalé Mikovy manželky Wendy a hlavně její uvažování a smýšlení nad minulostí i současností.

Nicméně i přes tyto mušky jsem si čtení užila a můžu Strach doporučit všem milovníkům psychothrillerů.

Je traumatická zkušenost přenosná, nebo si tím opravdu musí projít každý sám?

13. 01. 2019  |  Recenzoval: Knihomilka

Jaká je pátá kniha z pera oblíbené autorky C. L. Taylor? Její romány, které u nás vydává nakladatelství Domino charakterizují krátké, úderné názvy a také témata, která vás nenechají spát. Novinka Strach si na paškál bere pedofilii, před níž bychom zcela určitě neměli zavírat oči.

Lou bylo čtrnáct, když se bezhlavě zamilovala do svého staršího učitele Mikea a utekla s ním do Francie. Nechala se obloudit sladkými řečmi o lásce, okusila sex a něžnosti a myslela si, že je to v pořádku. Doma to s rodiči moc neklapalo, nelze se divit, že jí Mikeova pozornost velmi imponovala. Ve Francii se z něj vyklubal násilník a manipulátor. Vyděšené dívce se ulevilo, když je našla policie a Mike byl zatčen a odsouzen. Po letech se Lou vrací do rodného domu, aby jej po smrti otce připravila k prodeji. Ani po dvaceti letech se jí nepodařilo překonat dávné trauma. Chce vidět toho, kdo jí zničil život, avšak ani ve snu by ji nenapadlo, že by se mohla historie znovu opakovat. Mikea totiž zahlédne, když se líbá s třináctiletou školačkou Chloe. Lou ví jedno. Musí bezpodmínečně zabránit tomu, aby se z dívenky stala další Mikeova oběť. Za každou cenu. Vše se zkomplikuje, když do hry vstoupí podivínka Wendy.

C. L. Taylor s každou další knihou dokazuje, že umí psát a hlavně upoutat čtenářovu pozornost. Podařilo se jí to i s těžkým a emočně náročným tématem, jakým pedofilie bezesporu je. Nejen malé děti, ale i ty starší, stojící jen pár kroků od prahu dospělosti, se mohou stát oběťmi zneužívání, byť to tak na první pohled nevypadá. A přesně tímto se Strach zabývá. Zpracovává zakázanou lásku mezi čerstvě náctiletou dívenkou a starším mužem, vztah, na nějž se dá pohlížet hned z několika úhlů pohledu. Zatímco mladičká dívka si myslí, že je osudově zamilovaná, my už tušíme, že tato láska jen zakrývá vztahové problémy v rodině. A jak snadno se dá toto nevinné vzhlížení k někomu, kdo vám rozumí, chová se mile a pohladí vás místo nerudného táty, zneužít. Pokud jste sami rodiči, určitě při čtení pocítíte vztek.

Příběh je vystavěn na dějových linkách stěžejních postav: Lou, Wendy a Chloe. Střídá se přítomnost s prostřihy mapujících Louisiny vzpomínky na osudový výlet do Francie, který všechno změnil. Střídání náhledu jednotlivých aktérů je vždy vhodné, pokud čtete příběh, do nějž bývá zapleteno více postav.

Autorka napsala své knižní hrdinky tak, že nejsou jen černé nebo bílé. Všechny jednají instinktivně, i když se díky tomu občas pohybují na hraně zákona a vy s nimi ne vždy souhlasíte. Poukazuje také na to, jak moc mohou prožitá traumata ovlivnit další život, který chce člověk vést. Opět se mi do rukou dostal napínavý i emocemi nabitý thriller, který tentokrát hraje asi nejvíc na strunu rodičovskou. Nebála bych se Strach nabízet mladým lidemm, pro něž je těžké odhadnout křehkou hranici mezi vzhlížením a zamilovaností.

C. L. Taylor mi opäť dokázala, že píše pútavo a jej meno medzi novinkami už nikdy neprehliadnem

11. 01. 2019  |  Recenzoval: Barbora Štefkovič

Pozerám na knihy britskej spisovateľky C. L. Taylor, ktoré v češtine vychádzajú v nakladateľstve Domino a vidím, že ich má všetky pomenované krátko a výstižne. Lež, Nehoda, Zmizelý, Útěk, najnovší Strach a chystá sa Spánek. Ale vlastne ona i tak píše, dej zbytočne nenaťahuje a rýchlo sa dostane od úvodu k napätiu.
Útěk bolo moje zoznámenie sa s autorkou a keďže ma kniha veľmi bavila, po novinke Strach som siahla s radosťou a veľkými očakávaniami.
Lou sa vracia do rodného mesta, aby vybavila pozostalosť po svojom otcovi. Je to návrat po rokoch, pretože k mestu ju viažu škaredé spomienky. V štrnástich rokoch mala pomer s Mikeom, trénerom karate, ktorý skončil jej únosom a Mikeovým odsúdením na päť rokov. Z nerovného vzťahu sa ale nikdy nespamätala a na následky trpí stále. Nie je schopná plnohodnotného vzťahu a všetky známosti skončia skôr, ako poriadne začnú.
Rada by sa s minulosťou vysporiadala, ale vráti sa jej aj s úrokom. Mike v zneužívaní maloletých pokračuje a ona je toho svedkom. Keďže na polícií bez dôkazov nič nezmôže, rozhodne sa Mikea potrestať vlastnou cestou. Veľmi rýchlo zistí, akú ťažkú úlohu na seba zobrala.
Príbeh je postupne odkrývaní troma ženskými postavami. Lou, Chloe a Wendy. Akú úlohu zohráva a aký vzťah má Wendy k Lou a Mikeovi sa čitateľ dozvie až neskôr. Túto postavu si s veľkou pravdepodobnosťou neobľúbite, no práve jej povaha, hnev a samotársky životný štýl budú pre mnohé udalosti kľúčové.
Chloe je mladé dievča, ktoré si neverí, trápi sa s váhou a nemá rada svojho otca. Útechu našla v Mikeovi, no pre obrovský vekový rozdiel a fakt, že má len trinásť rokov, svoj vzťah taja. Pri tejto postave autorka zabrúsila do niektorých problémov dospievajúcich. Ťažkosti v rodine, nízke sebavedomie a ľahké ovplyvnenie a možné zneužitie dospelým chlapom, ktorý vie povedať presne tie čarovné slovka, ktoré utrápená teenagerka chce počuť.
Dej sa odohráva sa v prítomnosti, iba Lou sa občas v spomienkach vracia do Francúzska, výletu, ktorý mal byť romantický, no zmenil sa na únos. Došlo jej, že nebola Mikeova posledná obeť a chce zachrániť Chloe pred podobným nešťastím.
Autorka si pripravila zaujímavú tému a so zápletkou sa tiež pohrala. No občas mi prišlo, že zašla až priďaleko a musela si pomôcť s návratom. Nečakaný telefonát, návšteva, dopravná nehoda... pomocné barličky, ktoré v knihách nevidím veľmi rada.
Našťastie to ale nedohnala do extrému a išlo skutočne len o pár momentov.
Priznám sa, že pôvodne som chcela hodnotiť trochu slabšie, ale všetci vieme, že konce spravia veľa. Nie iba tie knižné. Náš zážitok buď úplne pokazia alebo vyzdvihnú o úroveň vyššie. Tak sa stalo i so Strachom. Ja podobné závery zbožňujem, dej je síce uzavretý, ale nejaká informácia doň stále môže vniesť nový pohľad.
A tu bol celkom zásadný pohľad, lenže to by som už prezradila príliš veľa. No ak budeme mať počas čítania pocit, že Mike je síce hajzlík, ktorý využíva trápenie dievčata aby s ňou mal zakázaný vzťah, no až taký lynč si nezaslúži, nakoniec zistíte, že je v ňom čosi viac. Čosi horšie.
C. L. Taylor mi opäť dokázala, že píše pútavo a jej meno medzi novinkami už nikdy neprehliadnem. Strach je nenáročný, no dobre napísaný thriller, ktorý zľahka upozorní na možný problém mladých dievčat tápajúcich v puberte.

Co prožívá žena, která se v dospívání stane obětí pedofila?

07. 01. 2019  |  Recenzoval: Jana Hlinecká

Dokáže žít normální život nebo je její život poznamenaný navždy? Nový psychothriller od autorky C. L. Taylor nese název Strach. Je to ta emoce, která se nese jejím dalším životem a přehluší tak všechno ostatní?

Lou má za sebou co by čtrnáctiletá dívka nepříjemnou zkušenost s nedovoleným vztahem se starším jednatřicetiletým trenérem karate Mikem. Jejich společná cesta do Francie se zvrtla v její únos. Mike byl dopaden a odsouzen.
Dnes je Lou třicet let. Nemá trvalý vztah a celkově má pocit, že je její život jedna velká katastrofa. Vrací se do rodného města do domu po otci. A je rozhodnutá konfrontovat Mika a vypořádat se s minulostí jednou pro vždy. Mike si mezitím odpykal svůj trest a pracuje pro dopravní společnost. Když však Lou zjistí, že se historie opakuje a že má Mike v hledáčku novou oběť v podobě třináctileté Chloe, naberou její úmysly úplně jiný směr. Nakonec jsou v nebezpečí nejen Chloe a Lou...
Knížka se mi četla dobře. Jednotlivé skutečnosti jsou odkrývány postupně, což udržuje napětí až do konce. I když už se zdá, že je vše vyřešeno, přichází malé překvápko nakonec jako taková malá třešnička na dortu.
Hodně dobře zde byl vykreslen profil pedofila a jeho oběti. Hlavně mám mysli způsob, jakým dokáže zmanipulovat svou oběť a také jaký typ si pro své choutky vybírá.
Nicméně musím zároveň napsat, že jsem byla malinko zklamaná, protože jsem si od názvu knížky slibovala, že se budu pořádně bát. A to se nestalo. Jde tu spíše o strach, který ovlivňuje racionální uvažování všech postav v románu. Strach z pomsty, strach z toho být sám a neoblíben, strach z odhalení... Proto mi možná připadaly některé myšlenkové pochody Lou i ostatních pro mě nepochopitelné a nějakým způsobem narušené.
Pro mě je Strach první knížka od této autorky, kterou jsem si přečetla. U nás vyšly ještě další čtyři: Lež, Nehoda, Zmizelý a Útěk. Na všechny jsem četla vesměs dobré ohlasy. To byl také důvod, proč jsem zvědavě sáhla po této novince. A i když Strach úplně nenaplnil moje očekávání, ráda si přečtu i další knížky této autorky.
Pro fanoušky této autorky mám dobrou zprávu, protože v polovině letošního vyjde další psychothriller od C. L. Taylorové s názvem Spánek.

Takhle má vypadat psychothriller

28. 12. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

C.L.Taylor dokazuje s každou svou novou knihou, že je mistrem psaného slova. Její nejnovější psychothriller Strach je opět lahůdkou, kterou musíte přečíst.

Hlavní aktérkou je Lou. Třicetiletá žena, která s sebou životem vláčí trauma, které jí brání žít normálně, šťastně. Jako čtrnáctiletá se zamilovala do staršího, ženatého muže, se kterým utekla do daleké Francie. Naivní, mladá, zamilovaná, netušíc, že se dostala do slepé uličky, ze které bude těžké se vymanit.
Lou je zcela pod nadvládou Mika, její zamilovanost vystřídá strach, neboť Mike se začíná projevovat jako násilnický tyran, kterému se tento výlet zcela vymknul kontrole.
Celé milostné dobrodružství končí jeho zatčením, soudem a uvězněním na dlouhých pět let. Musím říct, že zcela po právu, neboť mě se při čtení ježily vlasy. Tato typická ukázka toho, jak dokáže mladá, nezkušená dívka přijít o rozum mě doháněla k šílenství.
Uběhne dlouhých dvacet let a z mladé dívky je zralá žena, kterou ovšem tento zážitek poznamenal na duši. Neudrží si milostný vztah a když se vrací do rodného města, její touha vidět Mika je silná. Prošedivělý, obtloustlý muž je jen odrazem kdysi svalnatého, atraktivního Mika, ale jedno se nezměnilo. Zastihne ho líbajícího se s mladou dívenkou Chloe a rozhodne se zabránit dalšímu neštěstí. Sled událostí nabere takový spád, že se nestačíte nadechnout. Vše se neuvěřitelně zkomplikuje, na scénu vchází i Mikova bývalá žena, u které si nejsem do teď jistá, zda je oběť, nebo zpola vyšinutý blázen.
No, jak to říct...Strach je typickou ukázkou psychothrilleru, se vším všudy. Je to silný příběh o vyrovnávání se s traumatem, ze kterého se nikdy nemusíte úplně vzpamatovat. Docela jsem se, i ve svém věku, dokázala vžít do pocitů čtrnáctileté dívky. Jak moc jí imponoval zájem muže, který už má něco za sebou. Ale ve chvíli, kdy ukáže svou pravou tvář, přichází kruté vystřízlivění a Lou chce jediné, vrátit se domů. Ta bezmoc, v cizí zemi, s mužem, ze kterého postupně dostávala strach. Ovšem, na druhou stranu, proč ji to tak komplikovalo další vztahy v dospělosti, netuším. Kdyby byla trochu silnější, oklepala by se a šla životem dál. Ale ona se mezitím v tom dál plácala a nimrala, až to došlo tam, kam to došlo a že to nebylo zrovna nejšťastnější.
Strach je skvělá kniha, to bezesporu. Ostatně, jako všechny autorčiny knihy. Stále sice nepřekonal její Lež, ale to je čistě můj pocit. Po dočtení jsem chvíli jen tak seděla a přemýšlela nad hlavní aktérkou, nad Chloe, další Mikovou obětí a jedno je jisté. Bylo mi jich líto. Kolik takových Lou, Chloe mezi námi chodí a potýkají se se svými traumaty a my o nich ani nevíme.

Strach je skvělá ukázka psychologického thrilleru

27. 11. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Lou se jako čtrnáctiletá stala obětí pedofila. Únosce a násilník Mike byl potrestán, ale po letech se ti dva znovu setkávají. Lou chce jít dál a zapomenout na minulost, jenomže copak to jde, když si Mike vyhlédl třináctiletou školačku a Lou moc dobře ví, co dívce hrozí?

Angličanka C. L. Taylor už jako malá snila o tom, že se z ní stane slavná spisovatelka. Svůj první rukopis poslala do nakladatelství v osmi letech, a i když ho redaktoři odmítli, nevzdala se a psala dál. První úspěch zaznamenala povídka odeslaná do soutěže pro začínající autory a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Taylor přešla od povídek k psychologickým thrillerům a dnes patří v tomto žánru k nejúspěšnějším autorkám. Aktuální novinku "Strach" vydalo nakladatelství Domino, stejně jako předešlé romány "Lež", "Nehoda", "Zmizelý" a "Útěk".

Taylor je oblíbená bestsellerová autorka hned z několika důvodů. Její styl je nesmírně čtivý a vás si podmaní svým vybroušeným jazykem. Autorka dokázala najít správnou míru a vy budete mít pocit, že vám příběh vypráví vaše nejlepší kamarádka. Taylor dokáže mistrně skloubit detektivku s intimním příběhem. V jejích knihách často vystupují dospělí i děti, a tak není nouze o srdceryvné a dojemné scény. Příběhy chytnou za srdce, mají říz a zběsilé tempo.

Ostatně, přesně taková je i její novinka "Strach". Nerada knihy srovnávám, ale musím říci, že právě "Strach" mi připadá ze všech autorčiných knih nejlepší. Krom toho, že je zatraceně čtivý, působí reálně a nedokáži si představit čtenáře, kterého by nezasáhl na nejcitlivějším místě. Taylor se bravurně zhostila kontroverzního tématu, na které si jen tak někdo netroufne. "Strach" je neuvěřitelně silný příběh, navíc vyprávěný z pohledu několika osob.

Ke slovu se dostane nejen Lou, ale také Mike a jeho nová láska, třináctiletá Chloe. Kromě nich tu má významnou roli ještě několik postav. Z mého pohledu o nejnapínavější pasáže a řadu překvapení se postarala tajemná Wendy. "Strach" se odehrává na malém městě a je úžasné sledovat reakce různých lidí. Všechno se točí kolem řádění pedofila. To je už samo o sobě příšerné, ale mě nejvíce vyděsily reakce obyčejných lidí. Chtě nechtě se ocitnete v samotném dění, protože kniha vás nenechá, abyste byli pouhými diváky.

Hlavní hrdinkou je jednatřicetiletá Lou Wandsworthová, která ve čtrnácti letech utekla se svým učitelem do Francie. Mike byl zcela po právu obžalován z únosu a skončil ve vězení. Po propuštění změnil svůj život a o totéž se pokusila i Lou. Ta se nyní vrací do rodného města a je jasné, že se nevyhne střetu s bývalou láskou a únoscem Mikem. Než ho stihne konfrontovat, je svědkem scény, kdy Mike líbá mladičkou dívku. Lou nepochybuje, že si Mike našel novou oběť, ale nikdo jejímu podezření nevěří. A tak se Lou rozhodne, že zasáhne.

"Strach" je skvělá ukázka psychologického thrilleru s řadou šokujících zvratů a nečekaných odhalení. Pokud máte rádi napínavé psychologické příběhy, užijete si v míře vrchovaté. C. L. Taylor objevila recept na psaní strhujících příběhů, které ocení ženy i muži všech věkových kategorií. V případě, že hledáte knižní dárek pod stromeček, tak už dál nehledejte. Právě jste ho našli.


Ukázka z knihy Strach