Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Strach

Strach

Autor:
C. L. Taylor
Originální název:
The Fear
Překlad:
Zuzana Pernicová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-302-3
Počet stran:
312
Datum prvního vydání:
23. 11. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Strach

Lou Wandsworthová si užila nechtěné pozornosti médií vrchovatou měrou, když ve čtrnácti utekla do Francie se svým jednatřicetiletým učitelem Mikem Hughesem.

Teď je jí tolik, co bylo tenkrát jemu, a její život je v troskách. Pokud se chce ještě někdy sebrat a být schopna jít dál, musí se odhodlat k činu – odjet zpátky do rodného města a konfrontovat Mika kvůli všemu, co jí způsobil.

Brzy však zjistí, že se Mike vůbec nezměnil. Jeho nezdravá pozornost se znovu upírá na třináctiletou žákyni... Lou se rozhodne udělat všechno pro to, aby se zlá historie nemohla opakovat, a rázně bere věci do svých rukou.
Nemá tušení, jak těžký úkol na sebe vzala. Mike je predátor nejdrsnějšího ražení, a tak nelze vyloučit, že se Lou stane znovu jeho obětí.

 


Dotaz k produktu Strach

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: C. L. Taylor

C. L. Taylor

C. L. Taylor poslala svůj první rukopis do nakladatelství, když jí bylo osm let. Odmítnutí ji nezlomilo; psala dál, ale dlouhá léta jen pro sebe. Teprve když BBC vyhlásila soutěž pro začínající autory, odhodlala se svou tvorbu předložit světu podruhé. Tentokrát uspěla a její povídka byla zařazena do antologie britských literárních talentů.

Během následujících dvou let byly její povídky publikovány tolikrát, až sama autorka ztratila přehled (k čemuž se nerada, ale dobrovolně přiznává). Stejně tak nedokáže říct, kolik nominací či literárních cen v tomto období své spisovatelské kariéry posbírala. S jistotou ví jediné: že teprve opakované úspěchy, které sklidila za povídkovou tvorbu, ji podnítily k napsání románu.

Bylo to velmi dobré rozhodnutí, protože její psychologické thrillery patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Je traumatická zkušenost přenosná, nebo si tím opravdu musí projít každý sám?

13. 01. 2019  |  Recenzoval: Knihomilka

Jaká je pátá kniha z pera oblíbené autorky C. L. Taylor? Její romány, které u nás vydává nakladatelství Domino charakterizují krátké, úderné názvy a také témata, která vás nenechají spát. Novinka Strach si na paškál bere pedofilii, před níž bychom zcela určitě neměli zavírat oči.

Lou bylo čtrnáct, když se bezhlavě zamilovala do svého staršího učitele Mikea a utekla s ním do Francie. Nechala se obloudit sladkými řečmi o lásce, okusila sex a něžnosti a myslela si, že je to v pořádku. Doma to s rodiči moc neklapalo, nelze se divit, že jí Mikeova pozornost velmi imponovala. Ve Francii se z něj vyklubal násilník a manipulátor. Vyděšené dívce se ulevilo, když je našla policie a Mike byl zatčen a odsouzen. Po letech se Lou vrací do rodného domu, aby jej po smrti otce připravila k prodeji. Ani po dvaceti letech se jí nepodařilo překonat dávné trauma. Chce vidět toho, kdo jí zničil život, avšak ani ve snu by ji nenapadlo, že by se mohla historie znovu opakovat. Mikea totiž zahlédne, když se líbá s třináctiletou školačkou Chloe. Lou ví jedno. Musí bezpodmínečně zabránit tomu, aby se z dívenky stala další Mikeova oběť. Za každou cenu. Vše se zkomplikuje, když do hry vstoupí podivínka Wendy.

C. L. Taylor s každou další knihou dokazuje, že umí psát a hlavně upoutat čtenářovu pozornost. Podařilo se jí to i s těžkým a emočně náročným tématem, jakým pedofilie bezesporu je. Nejen malé děti, ale i ty starší, stojící jen pár kroků od prahu dospělosti, se mohou stát oběťmi zneužívání, byť to tak na první pohled nevypadá. A přesně tímto se Strach zabývá. Zpracovává zakázanou lásku mezi čerstvě náctiletou dívenkou a starším mužem, vztah, na nějž se dá pohlížet hned z několika úhlů pohledu. Zatímco mladičká dívka si myslí, že je osudově zamilovaná, my už tušíme, že tato láska jen zakrývá vztahové problémy v rodině. A jak snadno se dá toto nevinné vzhlížení k někomu, kdo vám rozumí, chová se mile a pohladí vás místo nerudného táty, zneužít. Pokud jste sami rodiči, určitě při čtení pocítíte vztek.

Příběh je vystavěn na dějových linkách stěžejních postav: Lou, Wendy a Chloe. Střídá se přítomnost s prostřihy mapujících Louisiny vzpomínky na osudový výlet do Francie, který všechno změnil. Střídání náhledu jednotlivých aktérů je vždy vhodné, pokud čtete příběh, do nějž bývá zapleteno více postav.

Autorka napsala své knižní hrdinky tak, že nejsou jen černé nebo bílé. Všechny jednají instinktivně, i když se díky tomu občas pohybují na hraně zákona a vy s nimi ne vždy souhlasíte. Poukazuje také na to, jak moc mohou prožitá traumata ovlivnit další život, který chce člověk vést. Opět se mi do rukou dostal napínavý i emocemi nabitý thriller, který tentokrát hraje asi nejvíc na strunu rodičovskou. Nebála bych se Strach nabízet mladým lidemm, pro něž je těžké odhadnout křehkou hranici mezi vzhlížením a zamilovaností.

C. L. Taylor mi opäť dokázala, že píše pútavo a jej meno medzi novinkami už nikdy neprehliadnem

11. 01. 2019  |  Recenzoval: Barbora Štefkovič

Pozerám na knihy britskej spisovateľky C. L. Taylor, ktoré v češtine vychádzajú v nakladateľstve Domino a vidím, že ich má všetky pomenované krátko a výstižne. Lež, Nehoda, Zmizelý, Útěk, najnovší Strach a chystá sa Spánek. Ale vlastne ona i tak píše, dej zbytočne nenaťahuje a rýchlo sa dostane od úvodu k napätiu.
Útěk bolo moje zoznámenie sa s autorkou a keďže ma kniha veľmi bavila, po novinke Strach som siahla s radosťou a veľkými očakávaniami.
Lou sa vracia do rodného mesta, aby vybavila pozostalosť po svojom otcovi. Je to návrat po rokoch, pretože k mestu ju viažu škaredé spomienky. V štrnástich rokoch mala pomer s Mikeom, trénerom karate, ktorý skončil jej únosom a Mikeovým odsúdením na päť rokov. Z nerovného vzťahu sa ale nikdy nespamätala a na následky trpí stále. Nie je schopná plnohodnotného vzťahu a všetky známosti skončia skôr, ako poriadne začnú.
Rada by sa s minulosťou vysporiadala, ale vráti sa jej aj s úrokom. Mike v zneužívaní maloletých pokračuje a ona je toho svedkom. Keďže na polícií bez dôkazov nič nezmôže, rozhodne sa Mikea potrestať vlastnou cestou. Veľmi rýchlo zistí, akú ťažkú úlohu na seba zobrala.
Príbeh je postupne odkrývaní troma ženskými postavami. Lou, Chloe a Wendy. Akú úlohu zohráva a aký vzťah má Wendy k Lou a Mikeovi sa čitateľ dozvie až neskôr. Túto postavu si s veľkou pravdepodobnosťou neobľúbite, no práve jej povaha, hnev a samotársky životný štýl budú pre mnohé udalosti kľúčové.
Chloe je mladé dievča, ktoré si neverí, trápi sa s váhou a nemá rada svojho otca. Útechu našla v Mikeovi, no pre obrovský vekový rozdiel a fakt, že má len trinásť rokov, svoj vzťah taja. Pri tejto postave autorka zabrúsila do niektorých problémov dospievajúcich. Ťažkosti v rodine, nízke sebavedomie a ľahké ovplyvnenie a možné zneužitie dospelým chlapom, ktorý vie povedať presne tie čarovné slovka, ktoré utrápená teenagerka chce počuť.
Dej sa odohráva sa v prítomnosti, iba Lou sa občas v spomienkach vracia do Francúzska, výletu, ktorý mal byť romantický, no zmenil sa na únos. Došlo jej, že nebola Mikeova posledná obeť a chce zachrániť Chloe pred podobným nešťastím.
Autorka si pripravila zaujímavú tému a so zápletkou sa tiež pohrala. No občas mi prišlo, že zašla až priďaleko a musela si pomôcť s návratom. Nečakaný telefonát, návšteva, dopravná nehoda... pomocné barličky, ktoré v knihách nevidím veľmi rada.
Našťastie to ale nedohnala do extrému a išlo skutočne len o pár momentov.
Priznám sa, že pôvodne som chcela hodnotiť trochu slabšie, ale všetci vieme, že konce spravia veľa. Nie iba tie knižné. Náš zážitok buď úplne pokazia alebo vyzdvihnú o úroveň vyššie. Tak sa stalo i so Strachom. Ja podobné závery zbožňujem, dej je síce uzavretý, ale nejaká informácia doň stále môže vniesť nový pohľad.
A tu bol celkom zásadný pohľad, lenže to by som už prezradila príliš veľa. No ak budeme mať počas čítania pocit, že Mike je síce hajzlík, ktorý využíva trápenie dievčata aby s ňou mal zakázaný vzťah, no až taký lynč si nezaslúži, nakoniec zistíte, že je v ňom čosi viac. Čosi horšie.
C. L. Taylor mi opäť dokázala, že píše pútavo a jej meno medzi novinkami už nikdy neprehliadnem. Strach je nenáročný, no dobre napísaný thriller, ktorý zľahka upozorní na možný problém mladých dievčat tápajúcich v puberte.

Takhle má vypadat psychothriller

28. 12. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

C.L.Taylor dokazuje s každou svou novou knihou, že je mistrem psaného slova. Její nejnovější psychothriller Strach je opět lahůdkou, kterou musíte přečíst.

Hlavní aktérkou je Lou. Třicetiletá žena, která s sebou životem vláčí trauma, které jí brání žít normálně, šťastně. Jako čtrnáctiletá se zamilovala do staršího, ženatého muže, se kterým utekla do daleké Francie. Naivní, mladá, zamilovaná, netušíc, že se dostala do slepé uličky, ze které bude těžké se vymanit.
Lou je zcela pod nadvládou Mika, její zamilovanost vystřídá strach, neboť Mike se začíná projevovat jako násilnický tyran, kterému se tento výlet zcela vymknul kontrole.
Celé milostné dobrodružství končí jeho zatčením, soudem a uvězněním na dlouhých pět let. Musím říct, že zcela po právu, neboť mě se při čtení ježily vlasy. Tato typická ukázka toho, jak dokáže mladá, nezkušená dívka přijít o rozum mě doháněla k šílenství.
Uběhne dlouhých dvacet let a z mladé dívky je zralá žena, kterou ovšem tento zážitek poznamenal na duši. Neudrží si milostný vztah a když se vrací do rodného města, její touha vidět Mika je silná. Prošedivělý, obtloustlý muž je jen odrazem kdysi svalnatého, atraktivního Mika, ale jedno se nezměnilo. Zastihne ho líbajícího se s mladou dívenkou Chloe a rozhodne se zabránit dalšímu neštěstí. Sled událostí nabere takový spád, že se nestačíte nadechnout. Vše se neuvěřitelně zkomplikuje, na scénu vchází i Mikova bývalá žena, u které si nejsem do teď jistá, zda je oběť, nebo zpola vyšinutý blázen.
No, jak to říct...Strach je typickou ukázkou psychothrilleru, se vším všudy. Je to silný příběh o vyrovnávání se s traumatem, ze kterého se nikdy nemusíte úplně vzpamatovat. Docela jsem se, i ve svém věku, dokázala vžít do pocitů čtrnáctileté dívky. Jak moc jí imponoval zájem muže, který už má něco za sebou. Ale ve chvíli, kdy ukáže svou pravou tvář, přichází kruté vystřízlivění a Lou chce jediné, vrátit se domů. Ta bezmoc, v cizí zemi, s mužem, ze kterého postupně dostávala strach. Ovšem, na druhou stranu, proč ji to tak komplikovalo další vztahy v dospělosti, netuším. Kdyby byla trochu silnější, oklepala by se a šla životem dál. Ale ona se mezitím v tom dál plácala a nimrala, až to došlo tam, kam to došlo a že to nebylo zrovna nejšťastnější.
Strach je skvělá kniha, to bezesporu. Ostatně, jako všechny autorčiny knihy. Stále sice nepřekonal její Lež, ale to je čistě můj pocit. Po dočtení jsem chvíli jen tak seděla a přemýšlela nad hlavní aktérkou, nad Chloe, další Mikovou obětí a jedno je jisté. Bylo mi jich líto. Kolik takových Lou, Chloe mezi námi chodí a potýkají se se svými traumaty a my o nich ani nevíme.

Strach je skvělá ukázka psychologického thrilleru

27. 11. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Lou se jako čtrnáctiletá stala obětí pedofila. Únosce a násilník Mike byl potrestán, ale po letech se ti dva znovu setkávají. Lou chce jít dál a zapomenout na minulost, jenomže copak to jde, když si Mike vyhlédl třináctiletou školačku a Lou moc dobře ví, co dívce hrozí?

Angličanka C. L. Taylor už jako malá snila o tom, že se z ní stane slavná spisovatelka. Svůj první rukopis poslala do nakladatelství v osmi letech, a i když ho redaktoři odmítli, nevzdala se a psala dál. První úspěch zaznamenala povídka odeslaná do soutěže pro začínající autory a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Taylor přešla od povídek k psychologickým thrillerům a dnes patří v tomto žánru k nejúspěšnějším autorkám. Aktuální novinku "Strach" vydalo nakladatelství Domino, stejně jako předešlé romány "Lež", "Nehoda", "Zmizelý" a "Útěk".

Taylor je oblíbená bestsellerová autorka hned z několika důvodů. Její styl je nesmírně čtivý a vás si podmaní svým vybroušeným jazykem. Autorka dokázala najít správnou míru a vy budete mít pocit, že vám příběh vypráví vaše nejlepší kamarádka. Taylor dokáže mistrně skloubit detektivku s intimním příběhem. V jejích knihách často vystupují dospělí i děti, a tak není nouze o srdceryvné a dojemné scény. Příběhy chytnou za srdce, mají říz a zběsilé tempo.

Ostatně, přesně taková je i její novinka "Strach". Nerada knihy srovnávám, ale musím říci, že právě "Strach" mi připadá ze všech autorčiných knih nejlepší. Krom toho, že je zatraceně čtivý, působí reálně a nedokáži si představit čtenáře, kterého by nezasáhl na nejcitlivějším místě. Taylor se bravurně zhostila kontroverzního tématu, na které si jen tak někdo netroufne. "Strach" je neuvěřitelně silný příběh, navíc vyprávěný z pohledu několika osob.

Ke slovu se dostane nejen Lou, ale také Mike a jeho nová láska, třináctiletá Chloe. Kromě nich tu má významnou roli ještě několik postav. Z mého pohledu o nejnapínavější pasáže a řadu překvapení se postarala tajemná Wendy. "Strach" se odehrává na malém městě a je úžasné sledovat reakce různých lidí. Všechno se točí kolem řádění pedofila. To je už samo o sobě příšerné, ale mě nejvíce vyděsily reakce obyčejných lidí. Chtě nechtě se ocitnete v samotném dění, protože kniha vás nenechá, abyste byli pouhými diváky.

Hlavní hrdinkou je jednatřicetiletá Lou Wandsworthová, která ve čtrnácti letech utekla se svým učitelem do Francie. Mike byl zcela po právu obžalován z únosu a skončil ve vězení. Po propuštění změnil svůj život a o totéž se pokusila i Lou. Ta se nyní vrací do rodného města a je jasné, že se nevyhne střetu s bývalou láskou a únoscem Mikem. Než ho stihne konfrontovat, je svědkem scény, kdy Mike líbá mladičkou dívku. Lou nepochybuje, že si Mike našel novou oběť, ale nikdo jejímu podezření nevěří. A tak se Lou rozhodne, že zasáhne.

"Strach" je skvělá ukázka psychologického thrilleru s řadou šokujících zvratů a nečekaných odhalení. Pokud máte rádi napínavé psychologické příběhy, užijete si v míře vrchovaté. C. L. Taylor objevila recept na psaní strhujících příběhů, které ocení ženy i muži všech věkových kategorií. V případě, že hledáte knižní dárek pod stromeček, tak už dál nehledejte. Právě jste ho našli.


Ukázka z knihy Strach