Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Smrtelný hřích

Smrtelný hřích

Autor:
Lisa Jackson
Podtitul:
Série New Orleans, 3. díl
Originální název:
Shiver
Překlad:
Jakub Volný
Série:
New Orleans
Pořadí knihy v dané sérii:
3
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-746-8
Počet stran:
464
Datum prvního vydání:
17. 09. 2012

Kliknutím zvolte variantu

Smrtelný hřích

Popis: Smrtelný hřích

Pamatujete si na film Sedm? Tento thriller jde ještě dál...

Detektiv Montoya se už roky pohybuje mezi lidmi stojícími na špatné straně zákona, díky čemuž ztratil jakékoli iluze, ale zato získal hroší kůži. A tu teď bude potřebovat, protože v New Orleans se objevil vrah, který jako by zabíjel pro vlastní potěšení. Nezanechává po sobě stopy ani vodítka, zato své oběti usmrcuje po dvou. A zjevně v tom hodlá pokračovat.


Abby Chastainovou pronásledují stíny minulosti. Před dvaceti lety utekla z města, protože k tomu měla velmi dobrý důvod, ale teď je zpátky a nemůže se zbavit pocitu, že ji kdosi sleduje. K pohodě jí nepřidá ani detektiv Montoya, který se domnívá, že právě ona představuje klíč k vypátrání oněch děsivých vražd. Mohly by skutečně nějak souviset s léčebnou pro duševně choré, kde před lety došlo k nepředstavitelným zločinům? A je možné, že ve zchátralých zdech ústavu stále číhá lidský predátor?


Zatímco dvojic obětí přibývá, Montoya a Abby postupně odstraňují nánosy prachu z dávných událostí a začíná jim docházet, že pro vraha minulost ještě neskončila. Že totiž ještě neztrestal všechny, kteří se v jeho očích dopustili smrtelného hříchu. A možná se dokonce domnívá, že trest zasluhuje i ctnost...

 


Dotaz k produktu Smrtelný hřích

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Doporučuji!

07. 11. 2013  |  Recenzoval: Andrea

Tuto knihu jsem četla jedním dechem. Tak trošku se bojíte a těšíte zároveň co přijde. Byla to první knížka od této autorky a už teď vím, že nebyla poslední..

Udělejte se pro tento thriller místo v knihovničce

22. 08. 2013  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Před dvaceti lety skočila Faith Chastainová z okna třetího patra sanatoria pro duševně choré. Bylo to právě v den jejích pětatřicátých narozenin. Vše viděly její dvě dcery Abby a Zoey a manžel Jacques.

O dvacet let později žije Abby sama v domku na předměstí New Orleansu. Má za sebou nepříliš povedené manželství s místní rozhlasovou hvězdou Stevem. Ten si nyní chce přijít do domku konečně pro své věci a je velice rozhořčen, že je Abby již vyhodila. Následující den ve svém rozhlasovém pořadu nemilosrdně zesměšňuje nejen ji, ale všechny „bývalky“. Abby má ale ještě jiné starosti — neustále má pocit, že ji někdo z nedalekého lesíka pozoruje. I její kocour Anselm je stále nervóznější.

Maskovaný útočník přepadne a unese sedmnáctiletou Mary. Dívka je silně věřící a spoutaná v autě, s kápí na hlavě, prosí Boha o záchranu. Únosce dívku odveze do opuštěné chaty v bažinách. Dívka tuší, že je tam ještě další osoba. Aniž by ji útočník kápi sundal, vloží jí do ruky revolver a přinutí zmáčknout spoušť. Když dívka konečně může vidět, zjistí, že zastřelila spoutaného člověka. Je to Steve. Na pokání však už nebude mít Mary čas…

Do srdce se jí zakousla hrůza.
Ruce ji bolely, nohama nemohla ani hnout.
Mami, tolik tě miluju. Chtěla jsem ti udělat radost tím, že vstoupím do řádu.
Tati, odpusť mi, že jsem byla tak hloupá a nechala se unést tímhle šílencem. Tolikrát jsi mě varoval, abych si sebou brala mobil a nikdy neběhala po setmění. Dokonce jsi mi dal zbraň a já ji odmítla nosit… Odpusť… Je mi to tak líto…
Str. 44

Případu, který má vypadat jako vražda a sebevražda, se ujímá detektiv Reuben Montoya. Při pátrání se brzy seznamuje právě s Abby, která je coby bývalá manželka — i díky nedávno vysílanému rozhlasovému pořadu — jednou z hlavních podezřelých. Sympatický detektiv to však nebude mít jednoduché — mezi ním a touto atraktivní ženou vzniká už od začátku silná fyzická přitažlivost. Ale Abby, které je dnes pětatřicet, se stále nemůže vypořádat se záhadnou smrtí své matky. A když přibývají další hrůzné zločiny, cítí, že vše nějak souvisí s dnes již opuštěným nedalekým sanatoriem.

Detektivky a thrillery mají několik atributů, které se občas opakují a které jsou stále spolehlivé. Způsobují, že čtenář jen neochotně odkládá knihu na stolek, aby se věnoval takovým v tu chvíli zbytečným nutnostem, jako je třeba jídlo, partner nebo fakt, že se musí jít do práce. Jedním z těchto atributů je tajemství opuštěných budov. Sanatoria v tom tvoří specifickou odnož. Sami si možná vybavíte, že jste viděli několik filmů, kde se tajuplné a děsivé události nějak vážou k opodál stojící, zarostlé budově polorozpadlého ústavu. Co se v jeho sklepeních dělo? Jaká zvěrstva se tam pod rouškou medicíny odehrávala? Jak souvisí tehdy zcela nevyjasněné události s dneškem?

V druhém patře se zastavila a nahlédla do temné chodby. Všechny dveře byly otevřené a sotva visely na starých zrezivělých pantech.
Pak se znovu chytila zábradlí a vykročila po schodech. Náhle se však zarazila, protože cosi zaslechla… Kroky? Nad sebou, nebo pod sebou? Zadržela dech a čekala. Naslouchala. Kromě bubnování kapek deště a zurčení vody v okapech už ale nic neslyšela. Stará nemocnice tonula v hrobovém tichu, jediný zvuk vydávaly její vlastní nohy na vrzajících schodech.
Str. 195

Ale to není vše. Lisa Jackson ve svém thrilleru spojuje události ze sanatoria se strachem, který Abby cítí kolem sebe, s tajemně aranžovanými vraždami, to vše doplněné milostným motivem. Jednotlivé vrstvy příběhu přecházejí nenuceně z jedné na druhou a opravdu nedovolují čtenáři, aby se nudil nebo snad zíval. Dá se říci, že jakmile zaslechnete hned v úvodu zapraskání větvičky za domem Abby, nastražíte uši a jste v pozoru až do konce knihy. Konce, který má dramatický spád a jako ve správné detektivce mu nechybí překvapivé rozuzlení a odhalení.

Ad milostný motiv — ve spisovatelčině biografii se můžeme dočíst, že dříve psala romantické příběhy. Přestože je Smrtelný hřích především thrillerem, můžeme stopy autorčiny dřívější tvorby jasně rozpoznat i zde. Začíná to vzájemným oťukáváním Abby a detektiva, přechází v zevrubný popis fyzické touhy obou aktérů, a končí milostnou scénou, která v knize zabere čtyři stránky (nejde o spoiler, myslím, že není nikdo, kdo by pochyboval, že ti dva nakonec v té posteli spolu skončí).

V dnešní hutné produkci nových a nových děl detektivního žánru neustále nacházíme autory, od kterých jsme předtím nic nečetli. Stále více se tak stává, že je pro sebe „objevujeme“. Nejinak to bylo se mnou i v případě Lisy Jackson. Je to sice hezké, ale co má člověk číst dříve?

V každém případě přeji i Vám, pro které byla tato spisovatelka dosud utajena, abyste Lise přišly na chuť. Myslím, že pokud se rádi bojíte a vychutnáváte si příjemné mrazení v zádech, nebude pro vás problém udělat si pro tento román v knihovničce místo.


Ukázka z knihy Smrtelný hřích


Hlídač dostupnosti Smrtelný hřích

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: