Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Prokletí

Prokletí

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
Close to Home
Překlad:
Marie Čermáková-Frydrychová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-077-0
Počet stran:
568
Datum prvního vydání:
03. 06. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Titul je rozebrán

Tuto knihu vám už bohužel nemůžeme nabídnout a ani neuvažujeme o dotisku. Protože ale víme, jak se cítí člověk, který nějakou knihu zkrátka potřebuje mít, máme pro vás doporučení. Na knižní databázi Baila funguje skvělé prohledávání nabídky antikvariátů – pokud knihu neseženete tam, tak už ji nejspíše neseženete nikde. Hodně štěstí a dobrých čtenářských zážitků!

Prokletí

Popis: Prokletí

Vrátit se do rodného domu. Začít nový život… Anebo projít peklem děsivých vzpomínek.

Sarah McAdamsová se rozhodla začít nový život: přestěhuje se do Oregonu a zrekonstruuje chátrající rodný dům. Její dcery Jade a Gracie nejsou viktoriánskou barabiznou na břehu řeky nijak zvlášť nadšeny a na příjezdové cestě začne o správnosti svého nápadu pochybovat také Sarah. Vybaví se jí vzpomínky na chladnou odtažitou matku, na nevlastní sestru, která beze stopy zmizela... a také na noc před dávnými lety, kdy se samotná Sarah záhadně ocitla na střeše domu, celá bez sebe, v horečnatém blouznění.

O domě se v kraji povídá, že je prokletý od okamžiku, kdy se ze střechy zřítila jeho první obyvatelka. Sarah jako malá cítila, že by na těch řečech mohlo něco být, a teď se jí se stejným dojmem svěřuje i dcera. Jenže Sarah nemá na takové historky čas, protože se musí zaobírat spoustou jiných, pro ni mnohem důležitějších věcí.

Začne se bát, teprve když se z nedalekého městečka začnou šířit hrozivé zprávy o zmizelých dospívajících dívkách. Teprve tehdy ji staré stěny sténajícího domu dostanou do děsivého sevření. Kdesi hluboko v paměti má ukrytý klíč k rozluštění nanejvýš reálného nebezpečí. Záleží jen na ní, jestli se dokáže postavit tváří v tvář svým nejhorším obavám, aby zastavila pradávnou noční můru, která jí chce znovu vtrhnout do života...


Dotaz k produktu Prokletí

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Propadla jsem literárním kouzlům Lisy Jackson

03. 09. 2015  |  Recenzoval: mikika

Je to velká náhoda, ale v krátké době se mi dostaly do rukou hned dvě knihy o rekonstrukci staré vily. Ale zatímco knížečka „To nemyslíte vážně, pane Tanner“ je humoreskou o 150 stránkách na téma nemožných řemeslníků, Lise Jackson nestačilo ani 500 stran na rozpracování myšlenky, jak hodně špatný nápad byl začít opravovat dům, ve kterém straší…
Sarah Stewartová utekla od jedněch problémů přímo do náruče jiným. Vzala své dvě dcery a vrátila se do domu, kde vyrůstala – jako by mezitím všechny důvody, proč odtamtud kdysi utekla, zmizely mávnutím kouzelného proutku. Ale ony nezmizely. Ten dům, honosně nazvaný Modrý páv, má stále tísnivou atmosféru, prosycenou špatnými vzpomínkami, a Saražina starší sestra stále zůstává nezvěstná…
Ani dcery hlavní hrdinky nenesou stěhování právě nejlíp – puberťačka Jade vnímá vše jako jedno velké spiknutí, obzvlášť když v domě nejde internet. Mladší Gracie má zas trochu bujnější fantazii, našla si staré legendy o domě a všude vidí přízraky…
Lisa Jackson nám postupně představuje obyvatele městečka Steward´s Crossing, včetně šerifa, jemuž dělá starosti pohřešované děvče, nebo stavebního dozoru Clinta, který na Sarah od střední školy nepřestal myslet… A nesmíme zapomenout na jednoho anonymního psychopata, který si před školou vyhlíží svou další oběť.
Před čtením téhle knihy jsem měla jisté obavy. Třeba že mne nebudou bavit postavy, se kterými nemám moc společného. Nebo že tloušťka knihy bude to jediné, co bude na románu děsivé. Ale nic z toho se nepotvrdilo: každá z obyvatelek Modrého páva má něco do sebe, čím si čtenáře získá –Sarah si sama pro sebe nadává, když se přistihne dělat ty samé výchovné chyby, jako její matka. Gotička Jade je v nové škole za velkou drsňačku a puberta s ní jenom tříská. A dvanáctiletá Gracie je tak přemoudřelá, až při hovorech se Sarah není jasné, kdo je tu starší a kdo koho vychovává… A ta děsivost? Prostřihy k unesené Rosalii (nebo i k únosci, když už jsme u toho) působí jak studená sprcha – člověka při těch scénách až mrazí, a k tomu ještě s určitostí ví, že bude hůř.
Tentokrát jako by Lisa odmítla veškeré škatulkování do jediného žánru a přihodila od každého něco. Detektivku, duchařinu i otvírání rodinných skříní s kostlivci, psychothriller i trochu romantiky… Zní to, jako by pejsek s kočičkou vařili dort, ale na těchhle 560 stránkách je na vše dost prostoru a aspoň máte jistotu, že se pořád bude něco dít. A to „něco“ vás udrží ve střehu po celou dobu. Přinejmenším proto, že každá z těch různých přísad předkládá otázky, na které chcete znát odpovědi (nebo si potvrdit svá podezření.) Anebo jste prostě propadli literárním kouzlům Lisy Jackson, kdy se stránky obrací málem samy a polovina knihy je najednou pryč, aniž byste si toho všimli – naprostá magie…

Autorka umně pokrývá celé spektrum žánrů

25. 08. 2015  |  Recenzoval: BoboKing

Chátrající panský dům uprostřed lesů, skrývající ve svých zdech špinavé rodinné tajemství, mladá žena, která se zde vrací po letech, aby obnovila jeho původní krásu, a snad i svůj zamotaný život. Jenže dostat se až k hnijícímu středu znamená otvírat rány, které budou opět bolet. Toto jsou hlavní indicie a vlastně i dějová linie nejnovějšího románu “Prokletí“ (orig. Close to Home, 2014) americké autorky Lisy Jackson (*1952) patřící k tzv. best-selling authors. 

Sarah McAdamsová v domě zvaném Modrý páv vyrůstala od dětství, a teď se už jako dospělá vrací zpět, aby zde začala či obnovila svůj ne zrovna nejvydařenější život. V domě, na který nemá nejšťastnější vzpomínky, a který musela v osmnácti opustit, chce se svými dvěma dcerami začít znovu žít. Jenže od prvních chvil jakoby se sám dům stavěl proti ní a snažil se ji překazit plány. Podivné zvuky a úkazy, které strašily už ji v dětství, se teď vrátily a především její mladší dceru Gracii, posedlou vším okultním spojeným s tímto sídlem, vtahují do podivné hry o oživení zapomenuté historie.

Jak je vidět už od prvních kapitol, L. Jacksonová umně zkombinovala spisovatelské schopnosti skrze celé spektrum  žánrů, a vytvořila knihu, kterou bych nazval současnou verzí gotického románu. K až hororovému elementu přidala do děje i skutečně thrillerový prvek ve formě zvrácených únosců mladých dívek, které v nedalekém městečku Stewart´s Crossing doslova sbírají lidem před nosem. Unášejí je do opuštěných stájí v lesích, kde pro ně chystají stejný osud jako původním obyvatelům – na prodej těm, kteří nabídnou nejvíce.

Román „Prokletí“ je svým nábojem a stylem kniha určená především čtenářkám. Rozplétaní rodinné historie poznamenané krví a násilím, které zasahuje až do současnosti, únosy dívek, které s tím vším jakoby měly taky něco společného, romantizující duchařský prvek a taktéž romantická linka, to vše jakoby předurčovalo cílovou skupinu. Text, jenž plyne jako řeka s jistou předvídatelností, je plný emocí a osudových ran, které autorka umí podat vlastním přirozeným vypravěčským mistrovstvím.

V překladu Marie Čermákové-Frydrychové vydalo nakl. Domino, 2015.

Lisa Jackson rozehrála složitou partii, jejíž podstatu odhalí opravdu až na posledních stránkách

19. 08. 2015  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Lisa Jackson je nesporne talentovaná autorka. Jej historické romance patria medzi moje obľúbené a stále ma hnevá, že sa prestalo v našich končinách s ich prekladaním... Jej kriminálne príbehy však naďalej nachádzajú svoje miesto na pultoch kníhkupectiev, čo ma teší. Či už ide o samostatné romány, alebo tituly v rámci určitej série, autorka ma ešte nesklamala. Aktuálna novinka Prokletí je uzavretý príbeh, mimo akejkoľvek známej série, takže ak sa náhodou nechcete púšťať do čítania rozbehnutých prípadov, je pre vás ako stvorená. Ako naznačuje názov i samotná obálka, okrem tradičného kriminálneho motívu tu nájdeme aj zaujímavý mysteriózny podtón, ktorý posúva knihu ešte o stupeň vyššie. Lisa Jackson rozohrala partiu zložitých rodinných vzťahov, ktorých zmysel sa odhalí až pri prečítaní posledných stránok, čiže vás čaká pestré a riadne zamotané čítanie...

"Slyšela ho, jak se pohybuje směrem ke schůdkům do kupole. Prosím, pomyslela si. Jistěže ho dokáže zamknout na střeše! A potom seběhne dolů, popadne děti a nechá ho tam, zatímco odjedou vozem do města. Spíše ho vycítila, než uviděla. Vykročil na poslední krátký úsek schúdků přes kupoli na úzkou střešní terasu. Téměř se neodvažovala nadechnout. Jenže on zaváhal. Jako by vycítil její úskok."

Hlavná hrdinka Sarah sa musí obrniť nekonečnou dávkou trpezlivosti a odvahy, aby sa popasovala s nadchádzajúcimi výzvami. Po dohode so súrodencami sa rozhodne zrekonštruovať rodné sídlo, nad ktorým sa vznáša tieň tragickej minulosti. Zdá sa, akoby ich rodina bola prekliata a veľký dom menom Modrý páv uchováva všetky jej temné tajomstvá. Sarah sa snaží vyhýbať myšlienkam na ne, ale je to dosť ťažké, najmä keď jej mladšia dcéra vyhlasuje, že v dome vidí ducha. Nepokojná duša mŕtvej prvej majiteľky však nie je jedinou ťaživou skutočnosťou. V okolí ktosi unáša dospievajúce dievčatá a Sarahina staršia dcéra Jade je práve v danom nebezpečnom veku. Našťastie, nie všetci fantómovia minulosti sú hroziví. Sarah sa opätovne stretáva aj s niekdajšou stredoškolskou láskou, susedom a momentálne stavebným inžinierom, ktorého úlohou je dohliadať na prestavbu Modrého páva. Staré city sa opäť ozývajú, a to aj v spojitosti s blízkymi príbuznými. Sarah má ťažké srdce najmä na svoju matku, ktorá k nej bola odjakživa chladná, ale rokmi akoby sa jej odmeranosť ešte vystupňovala. Akoby pre ňu existovala jediná dcéra, a to Theresa, staršia sestra Sarah, ktorá jedného dňa nečakane zmizla...

"Zvládne to? A půjde to? Tep jí dosahoval nadzvukové rychlosti, jak se bála, ústa jí vyschla jako troud - uvažovala o svedení a pokud možno následné vraždě! Při tom pomyšlení jí naskočila husí kůže, ale už jí příliš mnoho možností nezbývalo a ani na vteřinu nevěřila, že on sám by ji z číré dobroty svého srdce najednou jen tak pustil. Ne, spíš ji zabije a bůhví co ještě. Zvuk motoru utichl. Vyčkávala a svírala maličký ostrý kámen, až se jí zarýval do prstů. Nakonec zaslechla známý cinkot klíčů, posléze sa ozvalo skřípavé otevírání závory a vrznutí vrat vzápětí předznamenalo jeho příchod..."

Lisa Jackson si udržuje svoju latku i tempo. Miestami je štýl jej rozprávania na môj vkus priveľmi obšírny (niekedy by neuškodilo menej opisov či analýzy pocitov), ale premyslený dej to vrchovato vykompenzuje. Niektoré odhalenia sa síce dajú pri pozornom čítaní vytušiť, no záverečné pointy sú predsa len prekvapivé. Vzhľadom na to, že sa mnohé dotýka histórie a vzťahov jednej rodiny, príbeh je hutnejší a tajnosti okolo nej omnoho ničivejšie. Navyše musím vyzdvihnúť gradáciu deja a dramatický koniec, kedy sa dá napätie priam krájať. Prokletí by nemalo ujsť nikomu, kto si potrpí na oddychové, ale zároveň inteligentné a prepracované príbehy.


Ukázka z knihy Prokletí