Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Přeběhlík

Přeběhlík

Autor:
Michael Connelly
Originální název:
The Crossing
Překlad:
Jiří Kobělka
Série:
Harry Bosch
Pořadí knihy v dané sérii:
20
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-187-6
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
30. 11. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Přeběhlík

Popis: Přeběhlík

Harry Bosch přechází na temnou stranu práva. Ale ve všech ostatních ohledech zůstává stejně zarputilý a samorostlý, jako byl dřív.

Je lepší sám odejít, než být vyhozen. Přesně tímto pravidlem se řídil detektiv Harry Bosch, když před šesti měsíci opustil policii. Měl už po krk zpolitizované mašinerie, a tak zvolil raději výslužbu než neustálý boj s větrnými mlýny.
Člověk jeho typu však nevydrží dlouho v nečinnosti. Dobře to o něm ví i advokát Mickey Haller, a proto Bosche osloví s nabídkou, aby pro něj pracoval jako soukromý vyšetřovatel. Boschovi se tato představa zpočátku příčí – má pocit, že by se tím zpronevěřil všemu, co jako policista vykonal a čemu věřil.
Nakonec se však přece jen nechá přemluvit. Nyní tedy stojí na opačné straně justičního systému a bývalí kolegové pro něj mají jen hanlivé označení přeběhlík. Jeho úkolem je nalézt důkazy, které zprostí Hallerova klienta obvinění z vraždy, přestože vzorky DNA nalezené na místě činu hovoří jednoznačně v jeho neprospěch.
Vskutku nelehký úkol. Bosch se však do něj pustí s vervou buldoka a brzy začne nacházet v policejních spisech různé nesrovnalosti a rozpory. Je možné, že nitky tohoto případu vedou přímo do policejních řad? A pokud je tomu tak, neocitá se v ohrožení i život samotného Bosche?


Dotaz k produktu Přeběhlík

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Michael Connelly

Michael Connelly

Michael Connelly je bývalým reportérem Los Angeles Times a v současné době autorem mezinárodně úspěšných thrillerů o Harrym Boschovi. Televizní seriál s názvem Bosch natočený podle jeho knih je jedním z nejsledovanějších původních seriálů ve službě Amazon Prime, kde budou diváci zanedlouho moci sledovat už pátou řadu.

Michael Connelly je rovněž autorem několika bestsellerů, mezi které patří vysoce oceňovaný thriller z právnického prostředí s názvem Advokát (česky Domino, 2010), který byl zařazen na prestižní seznam Richard & Judy Book Club. Connellyho knihy už byly přeloženy do devětatřiceti jazyků a po celém světě získaly mnohá ocenění, včetně Edgarovy a Anthonyho ceny. Michael Connelly v současné době pobývá na Floridě a v Kalifornii.

Další informace o autorovi najdete na jeho oficiální webové stránce, případně na Facebooku a Twitteru.

Exkluzivní rozhovor, který s Michaelem Connellym vedla Kateřina Kadlecová z Reflexu, si můžete přečíst zde.

Klikněte pro zobrazení celého článku


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Harry Bosch má stále ještě čím překvapit

23. 05. 2017  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Detektiv Harry Bosch odchází do důchodu a pracuje pro stranu, kterou během své policejní kariery nejvíce nesnášel – obhajobu. Jediným ospravedlněním je pro něj snaha najít skutečného vraha a pomoci obhájci, kterým není nikdo jiný než jeho nevlastní bratr Mickey Haller.

Detektiv Harry Bosch sloužil desítky let u losangeleské policie. Nedávno se dostal do věku, kdy by mohl odejít do důchodu, ale tento krok ještě nějaký čas odkládal. Když ale byl kvůli drobnému prohřešku postaven mimo službu a byl mu pozastaven plat, donutily ho ekonomické a sociální důvody odejít do výslužby hned. S novým statutem „nepotřebného důchodce“ se jen těžko smiřuje a renovace starého Harleye, kterou také dlouho odkládal, je jen slabou náplastí.

Když se mu jednoho dne ozve nevlastní bratr Mickey Haller a nabídne mu práci, mohlo by se zdát, že by to mohla být ta pravá náplň na penzi. Známý advokát Mickey chce, aby pro něj Harry pracoval jako vyšetřovatel obhajoby poté, co jeho vlastního vyšetřovatele srazilo z motorky jakési auto na dálnici. Hallerův klient Da’Quan Foster je obžalován z brutální vraždy manželky jednoho policisty, přičemž důkazy, včetně DNA, hovoří jasně proti Fosterovi. Ten však tvrdí, že je nevinný a Mickey je přesvědčen o tom, že dokáže nezvratné důkazy vyvrátit.

Harry zprvu nechce o práci pro obhajobu ani slyšet. Jako policista dostával roky za mříže ty nejhorší zločince, a tak je logické, že nesnáší advokáty, kteří jim zase pomáhají na svobodu. Často jen díky drobné chybě vyšetřovatelů.

Haller ho však nakonec přemluví. Není to ale díky jeho přesvědčovacím schopnostem, které se mu bohatě vyplácejí u soudu. Jestli něco Harry nesnáší více než právníky, tak je to fakt, že ve vězení možná sedí nevinný člověk, a tudíž si skutečný vrah vesele běhá na svobodě. Harrymu je však jasné, že pokud jednou takto překročí Rubikon, dostane se mu pohrdání a dokonce možná i nenávisti od většiny bývalých kolegů…

„Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejhorší hřích, protože svědčil proti zkorumpovaným kolegům.“ Možná si vzpomínáte, že touto fádní frází začínal v devadesátých letech tehdy celkem populární seriál Odpadlík. Podobnou frází bychom mohli uvést i Harryho osmnáctý případ (i když některé weby z neznámého důvodu uvádějí, že jde o dvacátý titul): „Býval dobrým policistou, ale spáchal ten největší hřích, protože stojí opačné straně justičního systému.“

S postavou Harryho Bosche amerického spisovatele Michaela Connellyho jsem se poprvé seznámil až v románu Pád (15. titul série), kdy Harrymu do důchodu zbývaly tři roky. Na konci recenze jsem vyjádřil naději, že Connellyho detektiv snad jen tak do penze nepůjde. To se mi splnilo – spolu s ním jsme mohli „vyšetřovat“ ještě další dva případy (Černá skříňka a Hořící pokoj). Nyní se tedy čas završil, Harry opouští policejní složky a stává se soukromým vyšetřovatelem. I když už policii jednou opustil a pracoval jako soukromý detektiv (v románech Ztracené světlo a Temné proudy), přesto by se nabízelo říci, že prací pro obhajobu možná část fanoušků ztratí, ale noví mu zase přibydou.

Myslím, že to s tou ztrátou nebude tak zlé. Harry sice (zpočátku jen neochotně) provádí soukromá pátrání, ale to nic neubírá na jeho svědomitosti a metodičnosti, kterou máme tak rádi a kterou jsme si oblíbili. Díky níž nám nevadí, když jsou v románu pasáže, kdy se zdánlivě nic neděje. Jistě se mnou budete souhlasit, že je krásné pozorovat téměř jakéhokoliv profesionála při práci (tedy asi kromě patologa). Ať už je to kovář, truhlář nebo třeba sklář. Stejná radost je číst o tom, jak Harry zakládá složky, metodicky čte vyšetřovací spis, kombinuje a domýšlí a zužitkovává všechny léty nabité zkušenosti.

Samozřejmě při práci pro obhájce už nemá takové možnosti, jako když byl u policie. Leccos je pro něj nové. Co bylo dříve samozřejmě, jako třeba přístup ke spisům a důkazům, nebo i zdánlivě banální maličkost, že může kdekoliv beztrestně zaparkovat, už neplatí. Na druhou stranu o to více musí využít nabytých vědomostí a nasadit svůj důvtip. Někdy musí bohužel pro něj balancovat na samé hranici zákona, ale smysl pro spravedlnost a snaha přijít na to, kdo je skutečný pachatel, je silnější.

V románu je řada prvků, se kterými se čtenáři Boschových příběhů nejspíše setkají poprvé. Ve scéně, kdy se musí tajně vplížit do policejní budovy, jednoho ze svých dřívějších pracovišť, aby si tu opatřil jisté důkazy, ani nedýcháme. S Harryho novým působištěm se Connellymu objevují nové možnosti a není překvapením, že je uznávaný autor dokázal skvěle využít. Mimo jiné se zde nabízí nový motiv v podobě toho, že se možná bude muset Harry postavit proti vlastním kolegům a kromě kriminálníků tak může čelit novým protivníkům. Tenhle motiv je ale využit jen částečně a je to trochu škoda. Stejně jako malinko odbytého finále – jsou tu dvě scény, které se daly předpokládat, navíc Mickeyho závěrečný tah obhajoby také není příliš přesvědčivý. Ale to se dá snadno prominout.

Případy, kdy obhájce či policista, ať už státní či soukromý, stojí proti hradbě na první pohled pádných a nezvratných důkazů, jsou vždy oblíbené. V literatuře i ve filmu. Čtenáři či divákovi je jasné, že to někde nějakou skulinku či prasklinku má. Jen je třeba ji objevit a šťourat do ní tak dlouho, až z ní bude větší puklina. Až se paprskovitě rozšíří do celé stavby, začnou z ní odpadávat větší kusy a nakonec se celá hradba zhroutí. Ani tento román není samozřejmě výjimkou. Harrymu tady pomůže jedna drobnost, které si nikdy z vyšetřovatelů Fosterova případu nevšiml. Bývalý policejní detektiv jde po této stopě dál a dál a díky tomu, že není „oslepen“ nabízejícím se pachatelem, vidí na rozdíl od bývalých kolegů širší souvislosti.

Zatím poslední česky vydaný román Michaela Connellyho sice razantněji mění hlavní postavu, ale řada prvků, pro které si čtenáři po celém světě jeho romány oblíbili, zůstává. Znovu je tu reálný pohled na Los Angeles dnešních dnů, se vší atraktivitou, ale i špínou, korupcí a nevyzpytatelnou soudní mašinérií. Opět si sami můžeme pustit k četbě některé jazzové skladby, které Bosch poslouchá a zážitek z románu tak ještě více umocnit. Connellyho příznivci vědí, že se jeho dvě hlavní postavy – Bosch i Haller – už v dřívějších románech párkrát setkali, ale teď jde patrně o nejdelší shledání (všechny Connellyho romány jsem ovšem nečetl), protože pracují spolu. Fanoušci knižní série s Hallerem budou jistě rádi, že se tu kromě předchozích pěti titulů znovu setkají se svým oblíbeným „Obhájcem z Lincolnu“.

A jak to bude s Harrym Boschem dál? V románu sice několikrát tvrdí, že „tohle bylo poprvé a naposledy“, ale budeme se s ním setkávat nadále, i když už v soukromém sektoru. V angličtině už vyšly další dva tituly. V románu The Wrong Side of Goodbye Harry už nepracuje jako vyšetřovatel obhajoby, ale jako soukromý detektiv. Nemá reklamu, ani vlastní kancelář, a dost často je frustrován tím, pro koho pracuje, ale touha najít pravdu, posílená řadou let strávených pátráním a vyšetřováním, v něm zůstává. V říjnu 2017 by pak měl vyjít zatím poslední titul Two Kinds Of Truth, kde bude Harry pracovat jako dobrovolník pro policii v údolí San Fernando.

Mezitím byla odvysílána již třetí série televizního seriálu Bosch, na které se Connelly aktivně podílel, a na svém Twitterovém účtu připustil, že by mohla být i čtvrtá série. Nyní pracuje na románu s novou literární postavou Renée Ballardem, mladým policistou, který se pokouší v losangeleském policejním sboru (LAPD) teprve prosadit. Titul The Late Show by měl vyjít letos v červenci.

Jak je vidět, Michael má stále spoustu práce a co je důležitější, má nám čtenářům stále co říci, čím nás pobavit a napínat.

Kdo si přečte jedinou knihu s Harrym Boschem, chce víc a častěji

07. 12. 2016  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Kalifornský detektiv Harry Bosch už vlastně ani tak detektivem není.
Kvůli zdánlivé maličkosti je postaven mimo službu, souzen za porušení předpisů a rozhodne se prostě odejít s hlavou vztyčenou do výslužby. Proč taky ne, dvacet let ve službě, stovky vyřešených případů, na krku pubertální dcera Mandy a nakonec - typická mužská ješitnost.
U odvolací komise ho zastupuje jeho bratranec Micky Haller, úřadující ze zadního sedadla svého Lincolnu. Velmi netypická kancelář a ještě netypičtější, jsou platby věhlasném advokátovi. Můžete zaplatit obrazy, pokud nemáte patřičnou hotovost. S tím má Harry trochu problém, proto, když ho Micky požádá o pomoc s případem, dlouho váhá. Jenže Micky ho potřebuje, jeho vyšetřovatele kdosi srazil z motorky a ten leží ve vážném stavu v nemocnici. Náhoda nebo souběh událostí, které spolu souvisí?
Micky Haller zastupuje Da'Quana Fostera, obviněného z vraždy a je přesvědčen, že je nevinný. A proto potřebuje Harryho, špičkového profíka, aby zjistil pravdu. Jenže to má háček. V těle zavražděné Lexi Parksové je nalezena DNA obviněného a tohle rozhodně mluví v jeho neprospěch. Harry se seznamuje se spisem i se samotným Fosterem a nabývá přesvědčení, že pravda se bude velmi složitě dokazovat. Odkrývá jeho alibi, jehož odtajnění mu může velmi zkomplikovat život a zničit manželství. Cesty a indicie vedou až do Holywoodských policejních řad, mezi elitní detektivy a taky k další vraždě. Jeho pátrání ho dovede až ke Kosmetickému centru, do světa velkých peněz a oranžovému Camaru. Na scéně svůj prim hraje i zdánlivá maličkost a to jsou drahé, dámské hodinky, které u zavražděné Lexi chybí a nikde nejsou k nalezení. Hodinky a jejich prasklé sklíčko....
Zvládne to opět Harry a podaří se mu nevinného zachránit před dlouhým trestem v tom nejtěžším vězení? Nebo jsou jeho protivníci tak mocní, že proti nim ani on nic nesvede?
Velký milovník jazzu Michael Connelly nám předkládá, v pořadí již šestnáctý, případ skvělého Harryho Bosche. V anotaci se píše, že přechází na temnou stranu práva a proto by se mohlo zdát, že se snad stává někým jiným. Ale kdepak! Harry Bosch je stále oním brilantním detektivem, který nedůvěřuje, ale prověřuje. Je neúplatný stejně jako neústupný a milovníci detektivek si jej prostě musí zamilovat. A kdo měl možnost, shlédnout seriálovou verzi, prostě se mu dostane pod kůži. Zdá se, že se neumí usmát, ani rozčílit, vystupuje s přirozenou autoritou a po pachateli jde jako pitbull. On prostě nemá rád bezpráví a navíc - když mu dcera práskne před očima dveřmi, nebo pošle úsečnou sms, to máte vidět, jak se jeho výraz změní.
Michael Connely to prostě umí. Po dokončení studií psal jako novinář kriminální rubriku a to, zdá se, byla velmi dobrá škola. Do každého svého příběhu se zcela ponoří a při psaní prvních knih se dokonce z nostalgie nastěhoval do bytu, kde žil Phillip Marlowe - milovníkům klasických detektivek snad ani nemusím představovat.
Jeho první kniha, v hlavní roli s Harry Boschem, Černá ozvěna, byla odměněna cenou Edgara za nejlepší prvotinu a zcela právem. Jeho knihy nepotřebují nálepku Světový bestseller, protože je zbytečná. Kdo si jednou přečte krimi o zádumčivém detektivovi, bude chtít víc a častěji. A stejně jako já bude čekat na další pokračování téhle spanilé jízdy prosluněným Los Angeles a sledovat, zda se Harrymu konečně podaří zrestaurovat svou motorku.

Záruka detektivkářské kvality má jméno Michael Connelly!

04. 12. 2016  |  Recenzoval: Jan Hofírek pro Databázi knih

Proč Přeběhlík? Inu, to je trochu delší historie, ale jistě bude dobré si ji ve stručnosti připomenout.

Takže – pokud si myslíte, že u policie by mělo jít v prvé řadě o pronásledování a zatýkání zločinců, pak Harry Bosch je přesně téhož názoru, z čehož jaksi logicky vyplývá, že mu při jeho práci hrozně vadí byrokracie. Ano, zajisté, dopustil se přestupku proti služebnímu zákonu, ale copak šéf nechápe, že se tak stalo v dobrém úmyslu? Co to je dnes vůbec za nadřízené, že kvůli prkotině postaví poldu mimo službu? Na Harryho jsou ale všichni krátcí – než by čekal, jak jeho záležitost dopadne u policejní odvolací komise, to si raději (léta už na to má) podá žádost o odchod do penze...
To bylo před půl rokem. Tehdy si Harry myslel, že bude mít konečně klid, dá si do pořádku pocuchané nervy a začne si užívat policajtského důchodu – a skutečně se dal do opravy své staré motorky. Jak se, chudák nešťastná, mohl tak mýlit? Opravdu se domníval, že je prostě možné ze dne na den vyskočit z toho šílenou rychlostí se řítícího vlaku, kterému doktoři učeně říkají obsese a my ostatní profesionální deformace? Policajt na penzi Harry Bosch si velice rychle uvědomil, že tou jeho závislostí, ba přímo drogou, je svět zločinu a že bez něj zkrátka nemůže existovat. A tak přeběhl a – dal tím název skvělé detektivce!
Nemyslete si ale, že Harry je snad křivák, který bez mrknutí oka přejde na opačnou stranu zákona a z poldy se stane zločincem. To byste mu totiž neskutečně křivdili a kdybyste se s ním někdy osobně setkali, pěkně by vám to vytmavil. Ano, Harry Bosch je sice přeběhlík, ale především zásadový policista, který by nikdy neudělal nic nečestného. Dokonce si dlouho nechává projít hlavou, zda má pracovat pro svého nevlastního bratra, když jej tento požádá o spolupráci při vyšetřování vraždy. Věc se má totiž tak, že advokát Mickey Haller má pochybnosti o správném postupu policie a nevěří ve vinu svého klienta, byť proti němu svědčí důkazy. Harry Bosch si uvědomuje delikátnost situace, do níž se dostane, pokud nabídku přijme – jistě, zůstane sice dál na straně práva a spravedlnosti, ale svým vyšetřováním bude fakticky strkat nos do práce policie a lézt tak svým bývalým kolegům do zelí. Když zváží všechna pro a proti a posléze Hallerovi kývne, ocitá se ve dvojím ohni – ano, vyšetřuje zločin, ale jaksi neoficiálně, tak trochu na vlastní pěst. Ale co! Hlavní je, že mu nikdo nepředepisuje, co a jak má dělat nebo naopak dělat nemá či dokonce nesmí, protože „těm nahoře" by se to nemuselo líbit.
Michael Connelly se nikdy netajil tím, že s jeho prvními literárními krůčky mu pomáhal Raymond Chandler, resp. že k tomuto detektivkářskému velikánovi chová úctu a obdiv a vždycky chtěl psát jako on. Nemyslel to pochopitelně tak, že by byl pouhým Chandlerovým epigonem, spíše toužil vytvořit postavu detektiva, u něhož by se – podobně jako v případě legendárního Phila Marlowa – spojovaly logická brilantnost, samorostlá povaha a svérázné vyšetřovací metody. A že se mu to povedlo dokonale, o tom nejlépe svědčí fakt, že jeho dlouhatánská „boschovská" série si získala literární příznivce po celém světě.
A je tomu tak i nyní, kdy se pouští do pátrání, které mu přichystá nejednu horkou chvilku. O tom, že de facto již policistou není a musí si tedy počínat nanejvýš opatrně a takříkajíc diplomaticky jsme již psali a Harry v tomto ohledu v sobě nachází překvapující dispozice, ba přímo talent. Takže tady problém určitě není. Horší je to však se samotným případem – čím víc do něj expolicista Harry Bosch proniká, tím silněji v něm klíčí podezření, že muž, obviněný z vraždy ženy šerifova zástupce v jednom okrsku Los Angeles, není pachatelem, resp. že někdo má snahu odvést pozornost od skutečného vraha k nastrčenému obětnímu beránkovi. Harry to přímo cítí v kostech, ovšem pro to, aby své přesvědčení mohl dokázat, potřebuje důkazy. A to znamená především prohrabávat se dokumenty, vztahujícími se k tomuto případu a hledat v nich sebemenší stopy pro potvrzení své teorie. Je to složitá a nevděčná práce, ale nebyl by to snad ani Harry Bosch, kdyby ve svém pátrání krůček po krůčku nepostupoval vpřed. Dodejme ještě, že ho mimo jiné čeká nepříjemné překvapení, když se ukáže, že policie nemusí být vždycky tak nestranná a apolitická, jak se v televizi dušují hlavouni z FBI – a právě tento případ to dokazuje. Harry píchá do vosího hnízda...
Jak je u Michaela Connellyho obvyklé, čtenář má i tentokrát dojem, že jde snad o skutečný případ a že kniha, kterou drží v ruce, je beletrizovanou literaturou faktu, tak je tu všechno přesvědčivé a autentické. Zkrátka – detektivka par excellence!


Ukázka z knihy Přeběhlík