Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Poslední paní Parrishová

Poslední paní Parrishová

Autor:
Liv Constantine
Originální název:
The Last Mrs Parrish
Překlad:
Hana Čapková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-254-5
Počet stran:
440
Datum prvního vydání:
12. 02. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Poslední paní Parrishová

Získali jste všechno, co jste kdy chtěli? A je to takové, jak jste si představovali? Opravdu?

Amber Pattersonová už toho má dost. Příšerně ji nebaví být taková nula: tuctová, téměř neviditelná žena, kterou každý přehlíží. Přímo před očima má vzor toho, jak by mohl její život vypadat.
Jak by měl vypadat. Daphne Parrishová je blonďatá bohyně, která bere svůj luxusní život jako naprostou samozřejmost. Společně se svým manželem patří k místní honoraci, mají peníze, moc, obdiv, navíc dvě krásné dcerky... Proč by někdo měl mít všechno, zatímco jiný nemá nic?

Amber by se při pohledu na Daphne možná zadávila závistí, ale to se nestane. Má totiž plán,
jak sladký život své sokyně postupně nahlodat a zničit, aby mohla v závěru nastoupit na její místo.
Podaří se jí proniknout do rodiny Parrishových a zanedlouho se stává Daphninou blízkou
přítelkyní. Ráda přijme pozvání, aby s nimi jela na dovolenou, protože jí to skýtá vítanou příležitost
ke sblížení se šarmantním Jacksonem. Všechno jde naprosto hladce... ale pak Amber dostihne pečlivě skrývané tajemství z minulosti, které by mohlo její krásný plán úplně zničit. Něco takového ona ale odmítá připustit. A tehdy začne opravdové peklo. 

Psychothriller Poslední paní Parrishová nás provádí nejtemnějšími zákoutími lidské mysli a
prostřednictvím celé řady nečekaných zvratů můžeme až do konce jenom hádat, jak to všechno
nakonec dopadne.


Dotaz k produktu Poslední paní Parrishová

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Liv Constantine

Liv Constantine

Liv Constantine je pseudonymem dvou amerických autorek – sester Lynne Constantine a Valerie Constantine. Lynne miluje dobrou kávu, je závislá na Twitteru a prakticky neustále pracuje na nějaké své nové knize. Jejím věrným čtenářem je retrívr Tucker, který ji nikdy za nic nekritizuje. Lynne je odbornicí na sociální média a autorkou několika knih a povídek.


Valerie už od dětství milovala knihy, které jsou její velkou vášní – strávila s nimi mnoho dní a probděla u nich mnoho nocí. Má titul z anglické literatury a v současné době žije napůl v Anglii a Marylandu a věnuje se psaní.


Na vzdálenost tří států se Lynne a Valerie rozhodly napsat společně knihu – při vymýšlení příběhu strávily dlouhé hodiny hovory na Skypu a vyměnily si nekonečné množství mailů. Podařilo se jim vytvořit neotřelý příběh s až mrazivě temnou zápletkou. Thriller Poslední paní Parrishová je jejich společným debutem.

 

Photo (c) Erica Livingston


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Thriller, který si vás získá

06. 03. 2019  |  Recenzoval: Za listem list - Pája

Máte pocit, že je na čase vzít život do svých rukou a konečně by se z vás místo obyčejné, tuctové šedé myšky měla stát bohyně s luxusním bourákem, zazobaným manželem a kupou společenských akcí každý den a vlivnými přáteli? Pak vám fandím a dodávám, neberte si příklad z hlavní hrdinky knihy Poslední paní Parrishová, která si nás zcela a naprosto získala.

Amber Pattersonová cítí, že je připravena na změnu, kterou si dennodenně snaží vydřít. Cvičí do úmoru, sleduje kulturu, svět bohatých a vlivných v jejich městě a touží proniknout mezi ně. Našla si svou modlu, která ztělesňuje vše, čím chce být, Daphne Parrishová má totiž všechno. A čím víc ji obdivuje pro to, jaká je, co má a jaký život vede, tím víc ji nenávidí a chce převzít její místo. A tak se ty dvě „náhodně" seznámí. A postupně se jí Amber začne přimíchávat jako nejlepší kamarádka do života a měnit vše k obrazu svému. Zdá se, že má vše pevně pod kontrolou... Nebo se jí to opravdu jenom zdá?

Jestli jste si někdy nadávali v duchu (nebo i nahlas) za to, že jste po něčem závistivě toužili, pak jste zřejmě nedosáhli Ambeřiných „kvalit", ta rozhodně nelituje ničeho. Toulání se její myslí v této knize působí až psychoterapeuticky (vidíme, že někdo je umanutý až neskutečným způsobem, a uvědomíme si, že naše vlastní tužby a způsoby jejich dosahování jsou dětinské jako vymáhání hraček batoletem), její postupné přiznávání a krůčky k cíli a hrůzy, jaké je schopná vymyslet a jaké podlosti je schopná spáchat, jen aby dosáhla svých met, to nezná obdoby. Neštítí se ničeho, i v minulosti tomu tak bylo, postupně se propracuje až do hlubších vrstev Daphneiny rodiny a je celá nažhavená odloudit jí partnera. Co v tomto směru velmi oceňuji, je kvalitní psychologické propracování všech postav a práce s jejich myslí a duší – a že ta je u některých černější než nejtemnější noc. A ve chvíli, kdy se zdá být její plán prozrazen, teprve nastává pro hlavní hrdiny to pravé peklo na zemi.

Celé propracování děje knihy je dotaženo k naprosté preciznosti, nebylo absolutně co vytknout atmosféře, jejímu postupnému ztemňování, šokujícím zvratům a momentům napětí v knize, až děsivým popisům pochodů uvnitř mysli postav – to zejména u Amber bylo dokonalé. A víte, co je na tom nejlepší? Že po nějakou dobu čtení si budete říkat, kde teda jako je ten drsný thriller, kde máte to napětí, kde jsou ty zvraty... Jenže to, jak je kniha napsána, oceníte nejspíš až po přesunu do její druhé části, kdy se změní vypravěčská perspektiva (i když možná už chvíli budete tušit, co se stane, ale ani tak nedojdete dost pravděpodobně ke správným a přesným závěrům) a nahlédneme na celou situaci znovu, zrychleněji, ale tentokrát z pohledu jiné postavy. V tu chvíli vám začnou docházet ještě víc souvislosti a začnete do té doby zcela jistě relativně nepochopenou Daphne, svým způsobem obdivovanou a podporovanou, zvrácenou Amber možná vnímat trochu jinak. A co teprve Jackson Parrish, dokonalý prototyp úspěšného, mocného muže? No, nechte se překvapit, ale kdybych měla pleš, pak by moje obočí zcela jistě bylo chvílemi až na temeni, jak jsem valila bulvy na to, co se v knize děje...

Autorská dvojice tematizovala v knize hned několik poměrně palčivých témat, která rezonují naší společností bez ohledu na to, v jaké její vrstvě se pohybujeme. Zde však dostávají ještě další rozměr – když máte peníze, tak můžete údajně ledacos. Někdy i to, co se příčí lidskému smýšlení, citu, morálce nebo třeba i právu. Nebo si to aspoň někteří myslí. Autorkám se podařilo dostat na povrch z velkých hlubin témata, o nichž se nemluví snadno, ale o kterých se mluvit musí. A šlo jim to famózně. Místy husí kůže při čtení.

O tom, že knížka má vymazlený překlad, vycizelovanou obálku, která podtrhuje atmošku knihy, to snad ani nemusím zmiňovat, tohle je věc, jíž se velmi ráda nechávám u nakladatelství Domino rozmazlovat. A věřte mi, dělá to fakt hodně. Označení psychothriller je zcela na místě a pět hvězdiček na obálce také. Velká poklona za tento rozhodně ne začátečnický debut, který je krásně vyzrálý. Autorská sesterská dvojice prokázala svůj um a tajně doufám, že tohle není jejich poslední kniha, která u nás kdy vyjde.

http://za-listem-list.cz/posledni-pani-parrishova/?fbclid=IwAR2KNxX8s6K0TbWO9bmvf-fWhQOPtCo0LICp0Iwt5T398W5BOQhpboiM-b8 

Tato kniha je návyková

11. 10. 2018  |  Recenzoval: ireth

Amber ví, co chce, a Amber to taky dostane. Chce tvého zazobaného manžela… Hlavní hrdinka rozhodně není z těch, které byste si zamilovali a drželi jí palce. Ambice a odhodlání jí sice neschází, ale v případě, že je nasměruje na získání manžela někoho jiného, není to nic hodného obdivu. I když se jí musí nechat, jak pečlivou měla na vše přípravu, jak armádní generál.

Amber už nechtěla být chudá. Vyhlídla si v bulváru okouzlujícího byznysmena Jacksona Parrishe a rozhodla se, že udělá vše, co půjde, aby ho získala – a jeho prachy s ním. První krok je seznámit se s jeho roztomilou ženou. Druhý krok je odstranit ji z cesty…

Amber se sice mrcha, ale k psychopatce z knihy Šílená od Chloe Espozito má ještě daleko, takže když zbystříte náznaky mračen na obzoru, jste na vážkách – máte ji litovat, nebo jí trable škodolibě přát?

Po drtivém úspěchu knihy Za zavřenými dveřmi už jsou čtenářky opatrnější na příliš dokonalé manžele, takže když v románu nastal zlom, ty podezíravější už to tušili. A věděli, že to bude zlé. Ale číst tuhle knihu bylo jako ošklivý návyk – víte, že je to špatné, ale nemůžete si pomoct. Musíte vědět, jak bude příběh krásné Daphne a bezskrupulózní Amber pokračovat. A právě pro tu druhou část, kdy příběh nabere grády, je nutné přelouskat i tu první, která nemusí někomu úplně sedět, s mrchou v hlavní roli. Jedině tak do sebe obě části zapadnou a vy budete bez dechu sledovat sice nijak originální, ale zato mrazivý a napínavý příběh o závisti, moci a touze po svobodě.

Jedna má všechno, po čem ta druhá touží. Která z nich bude poslední paní Parrishovou?

21. 05. 2018  |  Recenzoval: Janka Mišúnová

Amber Pattersonová je žena, která vždy musí dostat co chce, a je jedno, za jakou cenu. Pokud po něčem zatouží, musí to mít! Nejnovějším objektem jejich tužeb je Jackson Parrish. Hezký, úspěšný, bohatý... a ženatý otec dvou dětí.

Amber si vše pečlivě promyslí a pak postupuje přesně podle plánu. „Náhodou" se seznámí s Jacksonovou manželkou Daphne a lží si získá její důvěru a přátelství. Díky tomu začne s rodinou Parrishových trávit čoraz víc času a podaří se jí získat místo v Jacksonově firmě. Teď už zbývá jen jediné – zbavit se Daphne a obsadit její místo. Co když ale dokonalá rodina není dokonalou? Co když má Daphne své vlastní plány a stejně silnou vůli jako Amber?

Liv Constantine
je pseudonymem dvou amerických autorek – sester Lynne Constantine a Valerie Constantine. Na vzdálenost tří států se Lynne a Valerie rozhodly napsat společně knihu – při vymýšlení příběhu strávily dlouhé hodiny hovory na Skypu a vyměnily si nekonečné množství mailů. Podařilo se jim vytvořit neotřelý příběh s až mrazivě temnou zápletkou. Thriller Poslední paní Parrishová je jejich společným debutem.

Touhapo jiném životě, tajemství a lži

Kniha je rozdělená na tři částí. V první se vám představí Amber, dívka z chudých poměrů, která chce žít život, jaký si zaslouží. To znamená život plný bohatství a luxusu. Vymyslí důmyslný plán propracovaný do nejmenších detailů a uvede ho do chodu hned, jak se jí naskytne příležitost. Ještě štěstí, že je Daphne tak hloupá a naivní! Nejen, že jí dává všechny potřebné informace, ale dokonce jí zařídí i práci v Jacksonově firmě!

V druhé části odhaluje tajemství svého života Daphne. Mluví nejen o ztrátě milované sestry a své nadaci, ale i o dětech a o svém vztahu s Jacksonem. Jak se poznali, jaká byla jejich svatba i společný život, který se zdá být bezchybný a dokonalý. Za zavíděníhodnou fasádou se ale ukrýva tajemství plné bolesti, strachu a smutku. Když Daphne odhalí pravou tvář svojí nejlepší kamarádky Amber, vycítí příležitost změnit svůj život. Připraví si vlastní plán a rozhodne se využít Amber stejně, jako ona využívá ji.

Třetí část je nejkratší a zároveň nejnapínavější. Plány obou žen se daly do pohybu. Obě mají své naděje a obě jsou odhodlané dosáhnout svého. Jak dopadne jejich vzájemný souboj o vysněný život?
Dokonale propracovaný příběh - od začátku až do konce!

Autorky si vybraly téma, které čtenáře zaujme, a jednotlivé detaily příběhu mají propracované tak dokonale, že by jim to mohla závidět i samotná Amber. Na první pohled bezvýznamné drobnosti postupně do sebe zapadají a vytvářejí dějovou linku, kterou budete sledovat se zatajeným dechem. Stejně tak jako příběh jsou propracované i charaktery postav. Kromě hlavních hrdinek a Jacksona jsou to například děti Parrishových a Daphnina kamarádka Meredith, kteří zaujmou, i když jejich role v knize není velká.

První část se vám může zdát trochu zdlouhavá, ale čím blíž jste ke konci příběhu, tím víc si dáváte dohromady jednotlivé dílky skládačky a začínáte chápat, že žádná věta zde není zbytečná a vše je součástí autorského záměru. Taky na vás čeká několik překvapivých odhalení, které vás přinutí měnit názory na konání jednotlivých postav. Protože každá z nich má tajemství, které se nesmí nikdo dozvědět - a když se takováhle tajemství dostanou na světlo světa, začne jít do tuhého.

A co konec? Ten je jednoduše perfektní! Poslední paní Parrishová patří ke knihám, po jejichž dočtení si spokojeně řeknete, že spravedlnost přece jen existuje, takže pokud máte rádi psychologické thrillety, nenechte si ujít debut Liv Constantine.

http://www.kritiky.cz/recenze-knih/2018/posledni-pani-parrishova/ 

Když vám nenávist našeptává, že máte právo udělat cokoli, abyste dosáhli svého

30. 04. 2018  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Daphne Parrishová a její manžel na první pohled vypadají jako dokonalý manželský pár s dvěma krásnými dcerkami. Úsměvy a dokonalý rodinný život přitahují pozornost. Až takovou pozornost, že se Amber rozhodne pro sebe takový život získat. Ať to stojí, co to stojí. Ale není všechno zlato, co se třpytí.

Amber neměla dokonalý život, dokonalé dětství ani si nenašla perfektního muže. Když vidí na stránkách magazínů mladou Daphne Parrishovou, jak si nezaslouženě užívá majetek a pozornost zámožného Jacksona Parrishe, je rozhodnuta tohle všechno získat. Přesně tohle. Jacksona, jeho sídlo, jeho peníze a jeho lásku. Svému plánu dokáže obětovat čas, vzhled a veškeré ženské zbraně. Od předem naplánovaného náhodně vypadajícího seznámení s Daphne se postupně propracovává blíž a blíž. Jak k Daphne, tak jejím dcerkám i Jacksonovi. Její plán je absolutně dokonalý a všechno pracuje v její prospěch. Už žádná mizerná garsonka, nudný přítel a nutnost chodit do práce. Amber v Jacksonovi vidí svou záchrannou síť.

Daphne po seznámení s Amber získává pocit, že konečně má ve svém životě někoho, kdo jí rozumí a s kým může trávit volný čas. Postupně se s ní vídá víc a víc, a tak se Amber stává téměř členkou rodiny. Daphne z tohoto vztahu hodlá vytěžit mnohem víc než je na první pohled patrné. Aniž by kdokoliv tušil, spřádá sama svou vlastní záchrannou síť. Nic totiž není takové, jak se z dálky zdá a dokonalost je jen přelud nad děsivou skutečností.

Poslední paní Parrishová je strhující psychologický román, který nedá spát. Hlavní hrdinka je přesně ten typ ženy, kterou budete nesnášet od první stránky. Bez morálních zábran a jakéhokoliv soucitu se pouští do propracovaného plánu zajistit si dokonalý a bezstarostný život. Amber je rozhodnuta jít přes mrtvoly. Ať už metaforické nebo ty skutečné. Neštítí se vůbec ničeho. Převážná část příběhu je vyprávěna právě z jejího pohledu a tak si čtenář udělá obrázek o životě Daphne Parrishové trochu zkresleně. Skutečnost je tak zastřena závistí a postupem času i nenávistí. Druhá část je pak z pohledu samotné „poslední paní Parrishové“. A až tehdy si čtenář uvědomí pravdu a pospojuje drobné střípky a nenápadné narážky.

Na začátku kniha vypadá jako klasický psychologický román, i když ne zrovna tradiční hlavní hrdinkou. Čtenář má tak možnost sledovat vnitřní odhodlání někoho, kdo se pro vlastní prospěch neštítí ničeho a Amber je opravdu přesvědčena, že nedělá nic špatného a že si takový život zaslouží. Jakmile se propojí obě části, je to něco jiného. A pro mnohé nečekané.

Protože nějakou tu teoretickou zkušenost z psychologie mám, pomalu jsem si začala uvědomovat, co se asi na pozadí děje. I tak jsem si ale nebyla úplně jistá. Autorky Lynne Constantine a Valerie Constantine píšící pod pseudonymem Liv Constantine si vzaly jako ústřední téma touhu po bohatství, pocit, že na takový život máte právo a že si to všechno můžete beztrestně vzít. Zároveň je tu šikovně schovaná další ústřední linka a to domácí násilí a ovládající osobnost. Osobně si myslím, že takovéto skryté násilí je nejhorší. Z milujícího člověka se postupně stává někdo úplně jiný, někdo, kdo chce ovládat, rozhodovat, trestat a ničit.

Autorská dvojice představila román, který zanechá stopu. Ve mně rozhodně. Už jen proto, že mě neskutečně děsí, že tohle není jen fiktivní román. Manipulativních a destruktivních partnerů je kolem spousta a takový vztah jen zřídka navenek vypadá špatně. Ba naopak. Daphne Parrishovou jsem na prvních stránkách litovala, poté si říkala, že možná kdyby se trochu snažila, celé by to prokoukla. A přesně tímhle si mne autorky získaly na svou stranu. Dokázaly ve mně vzbudit spoustu emocí k jediné postavě na pár stech stránkách. A ještě zanechaly naději, že silné ženy se nebojí bojovat.

Když něco chceš, musíš si to vzít

06. 04. 2018  |  Recenzoval: Helena H

Když něco chceš, musíš si to vzít

Amber chce majetek a spokojený život. Amber má plán. Amber skrývá velké tajemství. Daphne má všechno, a přesto po něčem touží. Který z nich bude Poslední paní Parrishová?

Pohlednicové předměstí. Obrovské domy bohatých rodin, upravené trávníky, natřené ploty a vzorné děti. Luxus a pohodlí, pro které se Amber narodila (aspoň dle jejího názoru) a rozhodně si je zaslouží za všechno, co už zažila. Amber je rozhodnuta, že tentokrát se do jednoho z těch domů dostane, stane se bohatou paničkou bez starostí a s neutuchajícím proudem peněz. Tentokrát to vyjde, jen se musí držet plánu.

„Čirou náhodou“ se seznámí s Daphne Parrishovou, jejíž manžel Jackson je nejbohatší muž a největší sympaťák široko daleko. Amber použije lsti, aby se s Daphne dala dohromady a staly se z nich kamarádky. Pomalu se jí snaží vklínit do rodiny, aby jí nenápadně odlákala manžela. Co když je ale sama součástí nějakého většího plánu, aniž by to tušila?

Daphne si žije v luxusu, má svou charitu, fitko, přítelkyně z vyšších vrstev, pozorného manžela, jenž ji pravidelně zahrnuje dárky a dvě krásné dcerky. Co víc by si mohla přát… Jak by ale řekl Shakespeare, je něco shnilého ve státě dánském, a ani dokonale vypadající předměstí takové nemusí na druhý pohled být. Co se skrývá za okny pastelově natřených domků? Kde žije zrada, lest a bolest? Kam až jsou někteří ochotní zajít, aby si udrželi postavení a tvář před veřejností?

Skvěle vystavěný thriller Poslední paní Parrishová zve ke složité psychologické hře, kde nebudete mít ani dvě stránky za sebou jistotu, kdo mluví pravdu, je v právu a kdo myslí své konání upřímně. Autorky, sestry ukryté pod pseudonymem Liv Constantine, napsaly vskutku nevšední příběh. Poslední paní Parrishová, vycházející v nakladatelství Domino, je thrillerem o zradě, nenávisti, zvrácené lásce a plánech, které se vůbec nemusejí vyplatit.

Autorky zvolily zajímavý styl vyprávění, které udrží čtenáře v pozornosti. Zkušení luštitelé detektivních zápletek se možná budou snažit odhadnout nějakou blížící se zradu, protože v tak navenek dokonalém světě prostě musí být něco špatně. Ale nemusíte se bát, že byste na všechno přišli příliš brzy. Napětí vydrží až do posledních kapitol, dokud samy hrdinky neodhalí šokující pravdu.

Poslední paní Parrishová je velmi zdařilým sesterským debutem, jenž potěší milovníky nečekaných zápletek, mistrně vypointovaných konců a hrdinek, které se umějí rvát za svůj osud.

Slunce vychází nad klidné ulice, jimiž se za chvíli budou prohánět načančané děti se svými chůvami, ozařuje dokonalá manželství. Amber spřádá plány, jak získat vše, po čem její srdce prahne. A vy se vydejte na tu nesnadnou misi s ní, rozhodně nebudete litovat.

Další správný krok v žánru psychothrilleru

01. 04. 2018  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Väčšinou som voči novým autorom a autorkám skeptický, ale pri vydavateľstve Domino som zakaždým ochotný urobiť výnimku. Väčšinou sa im totiž podarí trafiť do čierneho a ich trilery patria medzi najlepšie v danom žánri. Pod menom Liv Constantine sa ukrýva sesterské duo a Poslední paní Parrishová je jeho debut. Zadná strana obálky obsahuje odporúčania slávnych spisovateľských mien ako napr. Karin Slaughter či Lee Child, a hoci ich beriem ako formu reklamy, v tomto prípade sú opodstatnené. Ide o pomerne komorný príbeh, no s o to hustejšou atmosférou. Rodinné zväzky rozhodne nie sú pevnou štruktúrou, symbolizujúcou pokoj a bezpečie. Dôvera a láska sú faktormi, ktoré sú skôr vynúteným cieľom než prostriedkom mierového spolužitia. A stačí na to obyčajná nízka závisť...

"Amber sice seděla u jednoho stolu s Daphne, ale připadala si tu stejně nepatřičně jako v čistírně svých rodičů. Chtěla někam patřit. Toužila, aby k ní lidé vzhlíželi a podlézali jí jako Daphne. Nebavilo ji být dívkou, jíž si nikdo nevšímá a o niž se nikdo nezajímá. Dnešní večer se nevyvíjel směrem, jakým si představovala. Jackson celou dobu neodtrhl oči od Daphne. Neustále jí bral za ruku nebo jí přejížděl dlaní po zádech. Amber uvažovala, zda její plán vyjde..."

Amber Pattersonová nie je spokojná so svojím životom, napredovaním v práci ani skromným bývaním. Túži po obdive, lepšej spoločnosti a úspechu. Aby si mohla dovoliť vysnívaný luxus, musí začať konať. A preto zameria pozornosť na manželov Parrishovcov. Daphne Parrishová stelesňuje všetko, po čom prahne Amberino srdce - je krásna, obletovaná a vážená. A Amber sa rozhodne zaujať jej miesto po boku jej manžela Jacksona. Aby to dosiahla, votrie sa do ich rodiny a postupne si získava Daphninu dôveru. To však znamená vŕšiť jedno klamstvo za druhým a mať sa stále viac na pozore. Jackson si Amber síce (spočiatku) sotva všíma ako objekt túžby či citov, Amber sa ale nevzdáva. Chce majetky, peniaze, oblečenie... no nie Jacksonove dve dcérky. Aby toho nebolo málo, Amber napokon dostihne jej (pravdivá) minulosť. A tak okrem toho, aby starostlivo budovala svoj plán stať sa súčasťou smotánky, musí sa vysporiadať aj s vlastnými démonmi. A skĺbiť tieto dve úlohy nebude vôbec jednoduché...

"Amber na sebe otráveně hodila župan, který ležel u nohou postele, a rozběhla se chodbou do pokoje pro hosty. Bylo by tak strašné, kdyby je Daphne odhalila? Ano, zatím je příliš brzy. Musí se ujistit, že má Jacksona zcela ve své moci. Dřív, než něco ohrozí její pozici. Před jeho kanceláří byla vynikající profesionálkou. Uvnitř, za zavřenými dveřmi, využila veškerý um, aby se ujistila, že se jí nikdy nenabaží. Trochu ji to unavovalo, obzvlášť jeho záliba ve felaci, ale jakmile jí navlékne na ruku snubní prsten, nemusí se dál snažit. Poté co ho uspokojila, od něho nic nechtěla a po zbytek dne sa chovala, jako by měli rzye pracovní vztah."

Napriek tomu, že dej sa poriadne rozbehne až po pár desiatkach strán, nebudete sa nudiť. Príbeh je rozdelený do troch častí. Prvá je venovaná Amber, druhá Daphne a v tretej sa už jednotlivé postavy prelínajú, aby si čitateľ dokonale užil ich súperenie. Ako sa totiž ukáže, nikto nie je bez viny a Amber nie je jediná, kto má za ušami. Ani Jackson nezaostáva, ani zďaleka nie je takým dokonalým manželom, ako sa na prvý pohľad zdá. Autorky si písanie očividne užívali a so svojimi postavami sa pekne pohrávajú. Námet o snahe rozvrátiť manželstvo nie je vôbec nový, no v ich ponímaní naberá na pútavosti a vyžmýkali z neho maximum. A nielenže oceňujem nepredvídateľnosť deja u Liv Constantine, ale aj obálku českého vydania. Na jednoduchom obrázku sú zobrazené všetky hlavné emócie - neistota, opatrnosť, strach, záškodníctvo, sliedenie... Záleží na tom, z akého uhla sa na príbeh pozriete. Poslední paní Parrishová je ďalším správnym krokom v žánri psychotrileru, vydajte sa na cestu spolu s ním :-)

Tento psychothriller vám pořádně zvedne hladinu adrenalinu

21. 03. 2018  |  Recenzoval: Knihomilka

Vy máte všechno, ona nemá nic. A tak se jednoho dne rozhodne, že vám to vaše všechno vezme. Kdo? Ta, která se bude hřát místo vás na výsluní newyorské smetánky, v butiku zaplatí vaší kartou a každý večer ulehne po boku vašeho manžela. Že tomu nevěříte? Daphne Parrishovou by něco takového nenapadlo ani v nejhorším snu. Když se jednoho krásného dne seznámí s Amber, netuší, že se jí život obrátí úplně jiným směrem.

Amber byste si na ulici vůbec nevšimli. Nenápadná, obyčejná mladá žena, jakých po světě běhá dvanáct do tuctu. Zatímco těch zbylých jedenáct žije tak, jak bylo doposud zvyklých, Amber se chystá na velkolepý kousek. Už ji nebaví počítat každou korunu, odpírat si požitky a jen zpovzdálí sledovat, jak si pracháči vyhazují z kopýtka. Udělá všechno pro to, aby její budoucnost byla přesně taková. Bohatý manžel, snobské kamarádky a bezedná studnice peněz. Pro svůj plán si vybere nicnetušící Daphne Parrishovou. Daphne je provdaná za pohledného movitého manžela, má dvě krásné dcerky a vede nadaci pro nemocné s cystickou fibrózou. Tahle nemoc jí vzala sestru, takže když zjistí, že milá dívka Amber je na tom úplně stejně, zahoří k ní nebývalými sympatiemi. Amber postupně proniká do života své nové kamarádky, aby jí luxusní život vyfoukla přímo pod nosem. Jak? Je to žena, a ty znají rafinované způsoby, jak dosáhnout svého. Nejlepší cesta vede vždycky přes muže. Podaří se Amber dostat k Jacksonu Parrishovi a stát se jeho příští manželkou, novou paní Parrishovou?

Tak tímto kouskem nakladatelství Domino opět dokázalo, že co se thrillerů týče, umí se trefit do černého. Psychothriller Poslední paní Parrishová vám opět pocuchá nervy. V první části je hlavní postavou ctižádostivá Amber, která si od počátku nebere servítky a za svým cílem jde velmi tvrdě. V náznacích se dozvídáme, že její minulost není úplně růžová, ale to vůbec nebrání tomu, aby ve vás vyvolala pocit, že vlastně nedělá nic špatného. Kniha je napsaná opravdu brilantním způsobem. I když nechcete, Amber tak trošku fandíte. Kdo z nás se někdy necítil jako šedá myška, která si zaslouží trochu pozornosti, tak proč ne zrovna Amber. Jenže pak se role vypravěčů vymění, do popředí vystupuje Daphne, a... a možná je to nakonec všechno trochu jinak.

Knihu napsaly společnými silami dvě sestry, Lynne Constantine a Valerie Constantine. Jejich dílo je o to víc zajímavější, že je psaly na dálku, pomocí mailů a videohovorů. A já opět smekám, protože si neumím představit, že bych ve spolupráci s někým byla schopná napsat souvislý a smysluplný text, natož jej konzultovat pouze vzdáleně.
V případě románu Poslední paní Parrishová vůbec nepoznáte, že jej psaly dvě autorky. Je komplexní, bez jakýchkoliv výkyv nebo hluchých míst. Autorky mistrně splétají linky obou vypravěček, kniha má přes čtyři sta stran, ale čtení ubíhá rychlým tempem, čte se sama.

Příběh kombinuje prvky thrilleru s tématikou domácího násilí, mapuje mezilidské vztahy nejen v rodině, ale také ve společnosti, kam se běžný smrtelník skoro vůbec nedostane. Myslíte si, že bohatí lidé nemají žádné problémy a životem proplouvají snadno a lehce? Poslední paní Parrishová vás vyvede z omylu a ukáže vám, že i oni mohou snadno podlehnout iluzi a klamu. A taky se přesvědčíte, že lidová rčení, třeba to o jámě a pádu do ní, si lidé nevymysleli jen pro srandu králíkům.

Tento psychothriller vám pořádně zvedne hladinu adrenalinu, já ho můžu jen a jen doporučit.

Ponořme se do temných koutů lidské mysli

19. 03. 2018  |  Recenzoval: Recenzárium

Je krásná, je mladá, je chytrá, je to sen každého muže! Amber Pattersonová! Sebestředná, psychopatická mrcha! Kdo se o ni hlásí? Smůla hoši, naše Amber už si muže vyhlídla, není jím nikdo menší než newyorský milionář Jackson Parrish. Že je ženatý? Pche, žádný problém! Tahle mladá "dáma" je připravena na cokoli a neštítí se ničeho, aby dosáhla toho, po čem touží!
Na druhé straně barikády stojí Daphne Parrishová. Žena ze střední třídy, která se díky sňatku s Jacksonem dostala mezi smetánku. Daphne je Ambřin pravý opak. Její ambice ani zdaleka nejsou tak "ničivé". Je to žena, která žije pro svou rodinu, hlavně tedy pro své dvě dcery. Aby měly krásné dětství. Sama jako dítě zažila nepříjemné chvíle, když její sestra zemřela na cystickou fibrózu. Proto založila nadaci, která pomáhá takto postiženým lidem. Díky tomu se se však do jejího života vkrade stín v podobě Amber. Daph je ráda, že získala kamarádku se stejnou zkušeností, a ani trochu by ji nenapadlo, jakou cenu za ono "přátelství" zaplatí.

Amber je zlá žena s temnou minulostí. Svojí přetvářkou a intrikami se posouvá k cíli blíž a blíž. Dokáže ničit životy lidí kolem sebe, když pocítí, že by jí to mohlo být k užitku. Je pevně přesvědčená o své bezchybnosti a geniálnosti svého plánu. Nic se přeci nemůže pokazit!
Manželství Daphne a Jacksona se skutečně jeví jako dokonalost sama! Vždyť bohatý muž tvrdě pracuje, aby jeho rodina měla vše, co potřebuje. Všem okolo dává najevo, jak svou ženu miluje.... Někdy však není všechno zlato, co se třpytí!
Amber mrzelo, že si nemůže dát další skleničku vynikajícího vína. Na druhou stranu získala aspoň něco - začala zjišťovat, jaký typ ženy Jackson považuje za dokonalý. Bude postupovat krůček za krůčkem, dokud se z ní nestane přesná kopie toho, čemu nedokáže odolat. Akorát z ní bude novější, mladší verze.
Kniha Posledni paní Parrishová je protkaná napětím od začátku do konce, přímo bych řekl, že napětí je zde tak koncentrované, že samo odkapává! Příběh je rozdělen do jednotlivých kapitol, které ději dodávají na čtenosti a je také rozdělen do tři částí. V první části se seznamujeme s Amber a na svět se díváme z její perspektivy, jak se přátelí s Daphne a jak se postupně vtírá do její rodiny. Druhou částí nás provádí sama Daphne. Představuje nám svůj život těsně předtím, než se seznámila s Jacksonem, popisuje začátky manželství, narození jejich dcer a dopodrobna líčí samotný průběh soužití s někým, jako je "vážený" pan Parrish. Poslední třetí část je věnována nečekanému finále knihy, to vám samozřejmě prozrazovat nebudu.

Musím být upřímný a prozradit vám ale fakt, že už dlouho mne kniha nebavila tolik jako tato. Nahlédnutí do života prominentní newyorské rodiny s vetřelcem na jejich prahu. Nahlédnutí do tří různých myslí. Tři různé psychologické profily, každý s určitým defektem. To je "žrádlo"! Postavy, ač jich není mnoho, jsou zde skutečně propracované velmi detailně, také na nich stojí celá kniha.
První polovinu knihy, ač čtivá byla, jsem se trochu bál, vypadalo to jako celkem snadno odhadnutelný děj, omyl. V druhé části dojde k nečekanému zvratu, který popře vše, co jste si o knize mohli myslet. Za mě určitě nejlepší kniha prvního letošního čtvrtletí.

V této knize stoprocentně platí, že občas není nic takové, jakým se to jeví

18. 03. 2018  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Amber Pattersonová je mladá žena, která toho chce od života hodně, ale zatím se jí moc nedařilo. Hlavně kdyby jí tak moc a bohatství samy spadly do klína, to by bylo úplně nejlepší. Proč by se ona měla pořád dřít a vydělávat drobné, když třeba taková Daphne Parrishová má úplně všechno a nemusí hnout prstem? Doslova palác místo domu, hromadu značkového oblečení, šperků a úžasného manžela k tomu navrch. O co je lepší než ona? Amber si naplánuje, že si zkrátka bude žít jako Daphne. Přesně jako Daphne. Vloudí se bohaté ženě do přízně a začne pracovat v její nadaci pro nemocné cystickou fibrózou. Je přece tak snadné vymyslet si neexistující sestru, která zemřela stejně jako mladší sestra Daphne. A chvíli si hrát na nejlepší přítelkyni, která tolik rozumí bolesti ze ztráty blízkého člověka. A potom už zbývá jen malý krůček k tomu, dostat se pod kůži Jacksonovi Parrishovi. Amber není hloupá. Je ale dost chytrá na to, aby jí plán stát se novou paní Parrishovou, opravdu vyšel?

Od chvíle, kdy jsem knihu poprvé uviděla na internetu, jsem měla pocit, že půjde o skvělé čtení. A tušení nezklamalo. Autorky, sestry, které píší pod pseudonymem Liv Constantine, mi svým stylem opravdu padly do noty od první stránky. Napětí, které se postupně stupňuje, dokáží udržet po celou dobu až do vyústění příběhu. Čtenář je tak napnutý jako kšandy a má problém knihu odkládat. Děj je stále svižný, nijak nepokulhává, je plný zvratů, autorky vám nedávají žádný prostor pro ztrátu pozornosti. Postavy jsou naprosto reálné a uvěřitelné, jejich charakter je výborně vykreslený. Velmi dobře se dokážete vžít jak do role Amber, tak do role Daphne. Styl autorek je čtivý, přestože má kniha přes 400 stran, čte se rychle a velice dobře. Děj není nijak komplikovaný, i to přidává knize na čtivosti. Ne vždy je originální námět a složité zpracování zárukou úspěchu. Zde autorky vsadily na oblíbené téma mezi čtenáři (především čtenářkami) a lehké podání, a úspěch byl zaručen. A víte, jak se říká, že nic nemusí být takové, jak to zdánlivě vypadá? Tak v této knize to platí stoprocentně. Obrovský zvrat, který si pro nás autorky připravily, čtenáře překvapí, šokuje a přiková k dalším chvílím u stránek. Víc ovšem neprozradím, přišli byste o to nejlepší. Rozhodně vám ale knížku doporučím, protože já jsem si čtení užila a věřím, že si ho užijete v přítomnosti Amber, Daphne a Jacksona i vy.

Nakonec vychválím parádní obálku, díky které kniha okamžitě upoutala mou pozornost a stala se nepřehlédnutelnou.

Když je jen máloco takové, jaké se to na první pohled jeví...

13. 03. 2018  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Amber Pattersonová čekala dost dlouho, a teď už má čekání tak akorát dost. Už ji nebaví být obyčejná, šetřit každou korunu, a dívat se, jak se lidem kolem ní daří žít vysněné životy. Má plán, a teď nastal ten pravý čas na jeho uskutečnění. A tak se seznamuje s Daphne Parrishovou, která má vše, co si může přát... je nádherná, má dokonalého manžela, perfektní děti, krásný dům, neomezený zdroj financí. A tohle všechno bude mít brzy Amber. Jenže i ten nejlépe propracovaný plán má vždy nějakou trhlinku.

Poslední paní Parrishová v sobě má všechno, co si může čtenář od kvalitního thrilleru slibovat. Vyprávění je dynamické, nechybí naprosto strhující gradace příběhu, postavy jsou nápadité a důmyslně propracované. Nic není takové, jak se na první pohled zdá, a až do poslední chvíle si nemůžete být jistí, zda to opravdu skončí tak, jak si myslíte. A není tu žádný háček, žádné ale... Tahle novinka je prostě a jednoduše výborná.
Podle mého názoru se na knize významně projevila skutečnost, že ji napsaly dvě autorky, sestry, které knihu tvořily mimo jiné i prostřednictvím e-mailů a videohovorů. Příběh je totiž propracován opravdu brilantně, všechny případné nesrovnalosti jsou vychytány, u čtení vás neruší nepřesnosti a chyby. Zároveň je celý text nesmírně přímočarý, autorky jdou k jádru věci hned na prvních stránkách knihy, a i nadále se drží toho, že čtenáři sdělují přesně to, co potřebuje vědět. V téhle knize se nesetkáte s nudnou omáčkou, která oddaluje překvapivé momenty a nejrůznější odhalení, a která uměle prodlužuje chvilky napětí.
Věřím, že fanoušky (a nejen je) thrillerových knih potěší i styl, kterým je Poslední paní Parrishová napsána. Celý text je velmi úderný, svěží, zkrátka se čte jedna báseň. O tom, jaké čtenářské potěšení to je, asi bohatě svědčí fakt, že jsem dokázala v podstatě celou knihu přečíst na jeden zátah v jeden den. A to se nejedná o žádnou hubenou chudinku, má totiž 440 stran.
Se stylem psaní pak souvisí také naprosto precizně vybroušená atmosféra knihy. Tohle čtení je děsivé, šokující, zvrácené... ale jestli se to tak dá říci, jen v tom dobrém slova smyslu. Některé pasáže budete číst se zatajeným dechem, necháte se absolutně vtáhnout do všeho toho napětí a strachu, nebudete vědět, zda se z tohohle dá ještě vybruslit. Kniha je rozdělena na dvě části, z nichž každou vypráví jedna ze dvou hlavních hrdinek. Každé držíte palce jiným způsobem... ano, i ona skutečně zvrhlá Amber ve vás dokáže probudit takové zvláštní sympatie, které způsobí, že se chvilkami přistihnete, že jí vlastně fandíte.
Pod povrchem napětí v knize bublají docela závažná témata, která autorky zpracovávají nenásilně, avšak nápaditě. Lidská závist, touha po obdivu a moci, až směšná potřeba "být někdo", zoufalá snaha o udržení rodiny, hranice snesitelnosti utrpení... to všechno v knize najdete.
Právě proto pro mě Poslední paní Parrishová osciluje na hranici mezi velmi kvalitním psychologickým čtením a skutečně drsným thrillerem. Některé pasáže jsou naléhavé díky té úzkosti a děsu, které ve čtenáři vyvolávají, jiné jsou naopak velmi přímočaře hrubé, a snad až zvrhlé. V knize se dočkáte celého spektra emocí, ale jisté je, že vás ani jedna z nich neuchlácholí a nenechá vás v klidu knihu zavřít. V tomto příběhu skutečně není nic tak, jak to na první pohled vypadá. Životní cesty hlavních hrdinů jsou mnohem spletitější a komplikovanější, než si člověk na začátku dovede představit.
Kniha je plná smysluplných zvratů a překvapení, které udržují čtenáře v neustálém pozoru a napjatém očekávání, co se stane dál. Jak už to tak v případě Domina bývá, tomuhle strhujícímu čtení znovu nesmírně pomohl i kvalitní překlad, který je již tradičně vynikající a podporuje originalitu příběhu a pečlivost jeho provedení.
Zaujalo mě to, že hodně slýchám, že se čtenářům nelíbí obálka knihy. Přestože uznávám, že originální obálka je moc krásná, ani ta česká mi nepřijde tak hrozná, jak se někteří čtenáři tváří. Nicméně pokud patříte k těm, komu se nelíbí - nenechte se tím odradit.
Poslední paní Parrishová je velmi vyrovnaný thriller o nevyrovnaných lidech, o nejtemnějších stránkách lidského charakteru, o závisti, utrpení, strachu, o tom, že máloco je ve skutečnosti takové, jaké se to na první pohled být zdá. Za sebe opravdu vřele doporučuji!

Šokující psychothriller plný nečekaných zvratů

08. 03. 2018  |  Recenzoval: Sabina Bubníková

Thrillery jsou na knižní scéně stále populárnější. Jak ale v tom množství, které nám nakladatelství nabízejí, vybrat nějaký opravdu skvělý? Já jsem sáhla po Poslední paní Parrishové - a omyl to rozhodně nebyl.
Poslední dobou nečtu téměř nic jiného než psychologické thrillery. Je to žánr, ve kterém jsem se konečně, po letech čtenářské nestability a nevyhraněnosti, opravdu našla. Ale jak už to tak bývá, čeho je moc, toho je příliš a mně začaly knihy tohoto žánru lehce splývat. Nebudu jmenovat ty, u nichž jsem absolutně nechápala pozitivní reakce, ale podělím se s vámi o ty lepší kousky, se kterými jsem strávila nejednu hezkou noc. Kromě Poslední paní Parrishové, jíž se budu hlouběji věnovat dále, musím na první příčky oblíbenosti posadit Spřízněné duše, Sběratele motýlů a Za zavřenými dveřmi. Další, jež mě vážně bavily, ale až tolik mi neutkvěly v paměti, jsou - Žena v okně, Eleanor se má vážně skvěle nebo Ta přede mnou.
Klasické detektivky a krimi mě neoslovily. Je to tím, že od začátku vím, kam příběh směřuje, jde jen o jedno: NAJÍT VRAHA. Případně zjistit, proč onen zločin spáchal.
Dobré thrillery jsou podmíněné jednou věcí – vůbec nevíte, kam příběh směřuje. A i to je případ Poslední paní Parrishové.

Hlavní postavou - a také první, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn – je Amber. V anotaci je popsaná jako tuctovka, šedá myška, kterou vidíte jako tu ženu, která je spokojena se svým průměrným zaměstnáním, průměrným vzhledem, vystupováním a také působením na ostatní. Již na první stránce se dozvíte, že její smýšlení rozhodně průměrné není. A že právě z této škatulky se chce co nejdříve vymanit. Že má plán obsadit místo bohaté Daphne.
Daphne Parrishová je ženou jako z časopisu Vogue. Její vizáž, peníze, manželství...
Dostat se do přízně právě této úspěšné dámy vůbec není tak těžké, jak se na první pohled možná zdálo. Proč je to tak snadné? A jak daleko hodlá Daphne zajít?
Během čtení tohoto thrilleru sice nebudete valit oči stránku co stránku a každý odstavec stěží popadat dech, přesto bych mu přívlastek „šokující" rozhodně neupírala. Příběh má spád a když už máte pocit, že přesně víte, co bude následovat, nastane v ději nečekaný zvrat, který vám obrátí představy o 180°. To, co se zpočátku zdá jako jednoduchý motiv, vygraduje do nečekaných rozměrů a vaše po napětí toužící dušička bude tleskat radostí.

Jak už jsem psala, Poslední paní Parrishovou, psychologický thriller od nakladatelství Domino, bych doporučila příznivcům thrillerů, které jsem zmínila v úvodu. Nebudete zklamaní. Mimochodem, perlička na závěr – tuto knihu „mají na svědomí" dvě ženy, sestry, které psaly příběh společně. Nedokážu si ten proces sice absolutně představit, ale výsledek stojí za to!

Kamarádka za všechny prachy

06. 03. 2018  |  Recenzoval: Kateřina Chybová

Amber Pattersonová je šedá myška, na které žádný pohled nespočine dvakrát. Teď má ale plán, jak to konečně změnit. Pro jeho uskutečnění si vybrala dokonalou rodinu Parrishových. Nádherná a ušlechtilá Daphne má vše, o čem Amber kdy snila. Bohatého, krásného a mocného manžela, obrovský dům, peníze na nákupy zbytečně předraženého luxusního zboží, ohromný dům a pohodlný život. Amber se lstí snadno vetře do její přízně, stává se Daphneinou důvěrnou přítelkyní. Postupně se čím dál tím více přibližuje k tomu, o koho ji ve skutečnosti jde, totiž k Jacksonovi Parrishovi. Úspěšnému, prudce elegantnímu, vlivnému muži jejích snů, kterého hodlá získat pro sebe stůj co stůj. Jenže i na ni na cestě za vytouženým štěstím čekají překážky a nečekaně odhalují pečlivě skrývaná tajemství z minulosti, která by snadno mohla udělat velkou čáru přes Ambeřin pečlivě připravený rozpočet.

Amber je cílevědomá, bezpáteřní žena, která si v jednom kuse stěžuje na svou nudnou nenápadnost, pro kterou ji všichni vždycky přehlíželi, nicméně ji velice šikovně využívá ve svůj prospěch. Systematicky si jde tvrdě za svým snem, vynakládá na jeho proměnu ve skutečnost obdivuhodné úsilí a nechybí jí ani pořádná dávka nutné trpělivosti. Jako šelma čeká na vhodnou kořist i okamžik a když obojí nalézá, rozehrává hru, která se zanedlouho stává dvojsečnou zbraní. Sociopatická osobnost bez emocí, výčitek a empatie je jí ve zlovolném plánu taktéž k užitku a ona s lehkou dávkou naivity bezmezně věří sama v sebe a v to, že dokáže nemožné. Rozdělit dokonalý pár, kterým Jackson s Daphne bezpochyby jsou.

Poslední paní Parrishová je nesmírně podmanivým thrillerem s hrdinkou, jejíž minulost je nejasná a současnost temná, zdrcující a ohromující. Cíl, který si vytyčila, budete odsuzovat, ale nebudete moci trochu provinile neobdivovat, s jakou vervou a odhodláním se do jeho dosažení pustí. Amber není žádný svatoušek a má už leccos za sebou a z jejího smýšlení vám nezřídkakdy bude skutečně až fyzicky nevolno. Plíživý strach, všudypřítomný na každé stránce vás čapne ledovou rukou za srdce a nepustí. Atmosféra příběhu se mění pozvolna a pak náhle, jako mrknutím oka. Každý aspekt knihy je nesmírně zvrácený, srdcervoucí a nervydrásající.

Spolu s hrdiny procítíte i skutečnou bolest a budete mít chuť řvát frustrací a rvát si vlasy zvědavostí. Příběh je k zešílení napínavý a vy se nedokážete odtrhnout, ani kdybyste stokrát chtěli. Amber i ostatní si vás ochočí a přikovají ke stránkám a vy budete nucení každé slovo hltat zběsilou rychlostí a vstřebávat je za překotného pochodu, který jako by neměl konce.

Liv Constance debutuje se samozřejmostí s jakou i zkušení spisovatelé někdy škobrtnou. Ona však všechny neduhy začínajících spisovatelů hází za hlavu a obchází obloukem. V jejím slovníku neexistuje pojem hluché místo a šikovně dávkuje jen informace, které stojí za zmínku. Stránky nevyplňuje přebytečnou vatou a soustředí se na to opravdu podstatné. Knížka se snadno čte a těžko odkládá. Zajímá vás každý aspekt a ani na vteřinu se nezačnete nudit. Ze všech zvratů a překvapení vám půjde hlava kolem a autorka vám nedopřeje oddechu, dokud se nedostanete na hořký konec. A to teprve budete zírat.

Poslední paní Parrishová je jedním z těch thrillerů, které byste měli vzít do ruky v případě, že nemáte na ten den nic jiného v plánu. Jinak, než jedním dechem se totiž ani číst nedá. Postavy vám vysloveně k srdci nepřirostou, ale jejich osudy vás budou zajímat natolik, že budete mít co dělat, abyste nebloudili očima na další stránku dřív, než se tam dostanete podle pravidel. Hrdinka této knížky je zlá, proradná a postará se vám o neklidné spaní ještě dřív, než vybalí všechna svá esa. Plný rukáv es má taktéž Liv Constance, kterou na knižním trhu doufejme, nevidíme naposledy. Protože ta panečku rozehraje vaši představivost a vše co jste věděli o thrillerech, rozmetá na kusy.

recenzi najdete také na ČBDB

Takřka nezapomenutelná záležitost

05. 03. 2018  |  Recenzoval: schefik

Nakladatelství Domino je neodmyslitelně spojené s vynikajícími thrillery, které již dlouhá léta na náš trh přináší. Vedle stálic žánru se však nebojí sáhnout ani po úplných nováčcích. Jedním z nich je i vynikající Poslední paní Parrishová z pera nadané Liv Constantine. Na své si v něm přijdou všichni příznivci kvalitních psychothrillerů, nejvíce si jej však užije především něžnější část čtenářů.

Poslední paní Parrishová je sice oficiálně prezentována jako románový debut začínající autorky Liv Constantine, pravda je však o něco složitější. Jméno této autorky je totiž pouhopouhým pseudonymem, za kterým se ukrývají dvě ostřílené autorky, sestry Valerie a Lynne Constantine, jenž mají za sebou celou řadu úspěšných knih. Díky tomu opravdu nehrozí, že bychom se v této knize střetávali se začátečnickými neduhy, které jsou v případě debutů vcelku běžné. Ba právě naopak, Poslední paní Parrishová se může směle měřit s těmi nejlepšími ve svém žánru a obstojí více než na výbornou.

Autorky využívají vcelku zajímavé téma, se kterým jsme se sice mohli již několikrát setkat, avšak až tato autorská dvojice jej vypilovala takřka k dokonalosti a přidala pár zajímavých a překvapivých bonusů navíc. Díky tomu se z této knihy stává skutečná lahůdka, na kterou můžete v oblasti psychothrillerů narazit a byla by tak věčná škoda si ji nechat uniknout.

Hlavní hrdinka této knihy Amber Pattersonová rozhodně nepatří mezi klasické kladné hrdiny. Ve své podstatě je to pěkně prohnaná mrcha, která se neštítí prakticky ničeho a neváhá jít tvrdě za svým cílem. Tím je Jackson Parrish, pohledný muž s pohádkovým jměním, které by Amber zajistilo až do konce života. Má to však malý háček. Jackson je ženatý a má skvěle fungující rodinu. To však Amber nijak nebrání v tom aby postupně začla uskutečňovat svůj ďábelský plán a získala Jacksona jen pro sebe. A nezabrání jí v tom ani blonďatá bohyně Daphne Parrishová, jenž bere svůj luxusní život jako samozřejmost.

Amber rozhodně není předobrazem všech ctností, přesto se nevyhnete při čtení chvílím, kdy jí budete bezmezně fandit. Daphne je oproti tomu naivní panička, která si ničeho neváží a osud, který jí Amber připravila si bezesporu zaslouží. Tedy alespoň v první části knihy, která je vyprávěna právě z pohledu Amber. V druhé části knihy totiž přichází na řadu právě Daphne.

Jako mávnutím kouzelného proutku se vše obrací o stoosmdesát stupňů a vy se nestačíte divit, jakým směrem se začíná celý příběh ubírat. O zvraty a překvapení tak zde rozhodně není nouze. Liv Constantine se podařilo vytvořit vskutku jedinečnou mozaiku, ve které každý střípek perfektně zapadá na své místo. Tento pocit ještě více umocňuje stupňující se napětí a gradace celého děje.

Příjemným bonusem je pak perfektní vykreslení postav, včetně jejich psychologie a myšlenkových pochodů. Díky tomu nečekejte žádné černobílé postavy, ve výsledku možná zjistíte, že vlastně žádný z hrdinů zde není vyložený klaďas, což je vcelku neobvyklé. Přesto nebudete mít sebemenší problém se s hlavními hrdinkami tohoto skvělého románu sžít a fandit jim. Všechny tyto aspekty dělají z Poslední paní Parrishové takřka nezapomenutelnou záležitost.

Jedinou menší výtkou by mohl být snad jen fakt, že tato kniha je mířená především na čtenářky. Tedy alespoň její úvodní polovina, kde se ve větší míře řeší řada “nudných” problémů, které muže moc neosloví. Pokud se však přes úvodní pasáže dokážete prokousat, rozvine se před vámi opravdu skvělý příběh, který budou i muži doslova hltat. Jen dát Poslední paní Parrishové šanci. A ona si to rozhodně zaslouží.

Krásně vykonstruovaná zápletka a skvěle zvládnutá psychologie postav

02. 03. 2018  |  Recenzoval: koki

Kto je skutočne ten zlý? Milenka? Manželka? Alebo manžel? Pri čítaní tejto knihy možno budete váhať a chvíľu si myslieť jedno, chvíľu zas druhé...

Amber je pekná "mrcha". Je vidieť, že má všetko premyslené do najmenšieho detailu. Jej plán je žiť si život, aký má Daphne. Chce jej dom, jej peniaze, jej manžela - jednoducho - jej život.

Preniknúť do rodiny Daphne a Jacksona Parrisha je pomerne jednoduché. Vie, čo platí na ľudí a vďaka lžiam a klamstvám si získa Daphninu priazeň. Čitateľ má tendenciu Amber spočiatku neznášať. Veď prečo chce tá žena rozbiť dobre fungujúcu rodinu? Iba preto, že sa chce mať lepšie? Prečo sa, preboha, nezavesí na nezadaného muža?!

Autorka (ktorú mimochodom predstavujú dve protagonistky sestry Constantinové) prináša čitateľovi v prvej časti knihy príbeh z pohľadu práve spomínanej Amber. Vďaka tomu sa vaše emócie menia. Kým spočiatku ju máte za čistú mrchu, neskôr si už myslíte, že len chúďa nemala v živote šťastie a máte tendenciu ju trochu ľutovať, až napokon vo vás môže vyvolať neutrálny dojem. Budete ju sledovať ako nestranný pozorovateľ (možno s ironicky pozdvihnutým kútikom úst ako ja) až si poviete - dievča, bacha! Niekedy sa želania aj vyplnia a nemusia vypáliť tak ako si si predstavovala.

Ďalšiu časť príbehu rozpráva Daphne. Musím sa priznať, že som trafila klinec po hlavičke, keď som z určitých náznakov, ktoré sa vyskytli v prvej časti knihy, vyvodila záver, aký život táto žena vlastne žije. Aj keď v mojich predstavách tá verzia nedosahovala až také brutálne rozmery, aké nám ich vo svojom rozprávaní odprezentovala. Uff... Na druhej strane, Daphne skvele využila príležitosť, ktorá sa jej vďaka ambicióznej Amber naskytla. A v tomto som jej musela tlieskať. Zahrala to bravúrne. A hoci nebola mrchavá ako Amber, tiež mala čo-to za ušami.

Je vidieť, že autorka má dôkladne preštudovanú psychológiu postáv. Krásne to prezentovala na jednotlivých hrdinoch - či už Amber, Daphne alebo Jacskonovi.

Krásne vykonštruovaná zápletka, i keď miestami bol dej trochu zdĺhavý, obzvlášť v tej prvej časti. Myslím si však, že autorka to spravila tak trochu úmyselne, len aby "natiahla" a možno i zmiatla čitateľa. V konečnom dôsledku sa efekt dostavil. Takže, kto má rád thrillery so štipkou "psycha", určite by si mal román prečítať.

P. S. Neskutočne krásna obálka.

Poslední paní Parrishová je originální, překvapivá a nezapomenutelná

05. 02. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Amber Pattersonová je bezesporu největší mrchou ve světě literatury. Když se rozhodne usadit v teplém hnízdečku, jde si za tím bez ohledu na následky. Morálka jí nic neříká, protože Amber moc dobře ví, že jediné, na čem záleží, je Amber. Tahle ženská je bezcitná mrcha, ale víte co? Vy ji budete milovat.

Psychologický thriller "Poslední paní Parrishová" z nakladatelství Domino je oficiálně literárním debutem Liv Constantine, ale pravda je trochu jiná. Jde o pseudonym, pod kterým se skrývají dvě ostřílené profesionálky s mnohaletými zkušenostmi. Valerie Constantine vystudovala anglickou literaturu a dnes je spisovatelkou na volné noze. Její sestra Lynne Constantine je odbornicí na sociální média a i ona má na svém kontě řadu úspěšných knih.

"Poslední paní Parrishová" je prvním společným počinem, ale označení "debut" je zavádějící. Už proto, že mnozí potenciální čtenáři můžou knihu podcenit v domnění, že bude obsahovat chyby začátečníků. Tenhle knížka je zatraceně dobrá a vlastně mě nenapadá moc titulů, které by jí v žánru psychothrilleru mohly konkurovat. Ačkoliv má příběh dvě hlavní hrdinky, které jsou si víceméně rovny, pravda je, že jen jedna se vám zažere pod kůži. Mladičká Amber Pattersenová je ukázková mrcha, která by sama utáhla celý román anebo film.

Podobných stvoření je v literatuře málo a Liv Constantine dokázala něco geniálního. Amber je odporná, a kdyby skutečně žila, nechtěli byste s ní mít nic společného. Jako literární postavu ji budete zbožňovat a možná jí ve skrytu duše budete fandit a držet palce. Abych neprozradila příliš, řeknu pouze to, že tahle dívka pocházející z nuzných poměrů se rozhodla radikálně změnit svůj život. Když se jí naskytne příležitost, začne splétat intriky, aby dosáhla svého cíle. Tím je získání vytipovaného bohatého manžela. A co na tom, že má atraktivní manželku a dvě malé dcery?

Amber je k vám naprosto upřímná, protože svůj příběh vypráví v první osobě. Dospělé a děti buď nenávidí, anebo jsou jí lhostejní. Protože je skvělá herečka, okolí i její budoucí oběti ji považují za skromnou a charakterní bytost. Ale nenechte se mýlit. Jsme přece v thrileru, a tak se těšte na řadu překvapivých zvratů. Amber totiž není jediná, kdo dokáže vymyslet důmyslný plán, aby dosáhl svého. Napětí se stupňuje a skutečná jízda nastane, když Amber předá vyprávění jiné osobě.

Ve druhé části příběhu se odkrývají tajemství a vy budete žasnout nad tím, co všechno jste přehlédli anebo si vysvětlili špatně. Když jsem zmínila film, umím si velmi dobře představit, že američtí producenti svedou boj o filmová práva. "Poslední paní Parrishová" je originální, překvapivá a nezapomenutelná. Číst ji je opravdu zážitek. Amber je cynická, nelítostná a vy nebudete vědět, co si o ní myslet. Soucitné duše ji možná budou litovat, ale já vám radím, abyste ji brali s nadhledem a nerozčilovali se nad tím, co provádí. Neberte ji vážně, protože jedině tak vás její cynické hlášky pobaví a vy se budete hlasitě chechtat.

"Poslední paní Parrishová" je kniha, kterou si zamilujete. Ve vašich knihovničkách bude mít čestné místo a vy se k ní budete často vracet. Jak to vím? Protože jsem ji dočetla včera a už se mi po zkažené Amber stýská. Večer se s ní ráda setkám znovu a je úplně jedno, že vím, jak dopadnou detektivní zápletky.

Recenze také ZDE


Ukázka z knihy Poslední paní Parrishová