Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Podivná holka

Podivná holka

Autor:
Jenny Blackhurst
Originální název:
The Foster Child
Překlad:
Petra Krámková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-330-6
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
04. 02. 2019

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Podivná holka

Když dětská psycholožka Imogen Reidová převezme do péče osiřelou Ellii Atkinsonovou, není ochotna naslouchat varováním, že na její nové pacientce je cosi zvláštního. Že ta jedenáctiletá holka je podivná. Něčím nebezpečná.
Ellie jako jediná přežila požár, při kterém uhořela celá její rodina. Psycholožka se domnívá, že dívčino nevyzpytatelné chování je jen logickým důsledkem této tragédie. Smutek a vztek jsou přece obvyklými způsoby, jakými se člověk snaží vyrovnat s tak obrovskou ztrátou.
Jenomže Elliini náhradní rodiče a učitelé se už začínají bát. Když se dívka rozčílí, dějí se zlé věci. A postupně také Imogen začíná zjišťovat, že čím hlouběji proniká do dívčiny duše, tím ohroženěji se sama cítí...


Dotaz k produktu Podivná holka

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Jenny Blackhurst

Jenny  Blackhurst

(c)PawPhotography

Jenny Blackhurst vyrostla ve Shropshiru, kde také dodnes žije s manželem a dětmi.
Během dětství a dospívání strávila hodiny čtením kriminálních románů a nekonečnými diskuzemi nad nimi. Snila o tom, že se stane spisovatelkou a bylo tedy jedině přirozené, že jednou sama nějaký krimiromán také napíše. Dodnes je vášnivou čtenářkou a nejčastěji ji najdete právě s hlavou zanořenou mezi stránky.
Kniha Ztichlý dům je její prvotinou. K napsání ji inspirovaly především emoce a prožitky spojené s narozením jejího syna. Psaní se věnuje i nadále a v současné době má již na svém autorském kontě několik dalších knih.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Jenny Blackhurst opravdu umí navodit tu správnou atmosféru

13. 03. 2019  |  Recenzoval: Knihomilka

„Je divná. Jako jediná z celé rodiny přežila šílený požár, to není normální. Pořád se tak škaredě kouká… vždycky se pak něco stane.“ Asi něco takového si lidé šeptali o jedenáctileté Ellie, osiřelé dívence, která se po tragické události dostala do pěstounské péče. Setkává se s psycholožkou Imogen, k níž až příliš přilne. Ani Imogen nemá jednoduchý život. Po mnoha letech se vrací do rodného města, kde zdědila dům po matce. S tou si nikdy nerozuměla a citová vyprahlost se projevila i ve vztahu k manželovi. Psycholožka si musí poradit s případem Ellie, podivnými událostmi ve městě i sama se sebou – zaplétá se do lží, které ohrožují její manželství. A Ellie se pořád tak divně kouká…

Jenny Blackhurst si mě získala svou první knihou vydanou v Dominu. Ztichlý dům mi tenkrát vyrazil dech a jen nevěřícně jsem kroutila hlavou, jak autorka děj dokonale zamotala.
O to víc mě zajímala Podivná holka, znáte to – laťka je nastavená pěkně vysoko, přeskočí, nepřeskočí?

Děj je situován do malého městečka, kde se lidé vesměs znají, moc rádi se dívají druhým do talířů a vše o sobě vědí. S Ellie jsou ihned hotoví – je to divná holka, nejspíš prokletá, a hotovo. Klepy dělají hodně, mohou člověku nenapravitelně uškodit. Jak to tedy s Ellie je? Opravdu dokáže pohledem i silou myšlenek někomu ublížit?
Kapitoly jsou vyprávěny střídavě z pohledu Imogen, zde je užitá ich-forma, a Ellie, kde autorka použila er-formu. Nemáme tak Elliiny pocity a dojmy z první ruky, ale jsou zprostředkované, což přispívá k ještě většímu napětí.

Kniha si celou dobu udržuje napětí i temnou atmosféru. Tentokrát nejde o pořádně zašmodrchanou zápletku, autorka vplula do hlubin lidského myšlení a napsala psychothriller, takový, který přesahuje svůj žánr. Zabrousila i do tématiky, kterou známe z pera mistra hororu Stephena Kinga – ovládání lidí pouhou myšlenkou.
Při čtení se budete trochu ošívat i bát, Jenny Blackhurst umí navodit tu správnou náladu.
V případě Podivné holky jde totiž především o pocity. Ať už jsou to tedy ty čtenářovy, vyvolané gradujícím dějem, kdy o strach a napětí není nouze, nebo takové, jenž mezi sebou pociťují aktéři příběhu.

Autorka si opět si se čtenáři pohrává. Nejenže pořád váháte, jestli čtete psychothriller nebo už jste zabrousili k mysterióznímu hororu, taky uvažujete, co z toho je pravda. A to vše spisovatelka zakončí tak, že brada padá a hlava šrotuje.

Jenny Blackhurst laťku přeskočila a já říkám, přečtěte si Podivnou holku, opravdu budete koukat.

https://knihomilka.home.blog/2019/03/13/podivna-holka/

Skvělý psychothriller, který místy hraničí až s hororem

25. 02. 2019  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Imogen Reidová se vrací po patnácti letech do svého rodného města a domu. Není si jistá, zda je to dobrý nápad, na své dětství zde rozhodně nemá příjemné vzpomínky. Její muž nezná všechny podrobnosti jejího života před tím, než se objevila v Londýně. Momentálně však zůstala bez práce a jediné místo se jako dílem osudu našlo právě v Gauntu.
Imogen jako dětská psycholožka převezme případ jedenáctileté Ellii Atkinsonové. Ellie osiřela při požáru, který jako jediná přežila, a nyní žije v pěstounské rodině. Je to zvláštní dívenka, tichá, nemá žádné kamarády, naopak ve škole zažívá šikanu od svých spolužáků a dokonce i třídní učitelka ji nemá v lásce. Ellie je sice tichá, moc se neprojevuje, ovšem někdy se u ní vyskytnou záchvaty vzteku. Dá se to pochopit, přijít o rodinu, snášet posměšky spolužáků, když se ve vás všechna ta nespravedlnost a bolest nastřádá, někudy to musí z člověka ven. Jenže lidé si začínají o Ellie vymýšlet všelijaké povídačky, že není úplně v pořádku, že se kolem ní dějí divné, snad až nadpřirozené věci. Učitelé, děti i pěstouni z ní mají divný pocit, dalo by se dokonce říct, že mají z malé dívenky strach. Imogen to absolutně nechápe, nevěří, že by se lidé mohli nechat tak zmanipulovat, aby začali věřit v nadpřirozené schopnosti mladé dívky. Sama se snaží Ellie podporovat a pomáhat jí, jak jen to jde, avšak překračuje hranice svých pracovních pravomocí a je z případu odvolána. Ellie je nešťastná, měla Imogen za jediného člověka, který při ní stál kromě její nevlastní sestry Mary a předání případu někomu jinému bere jako zradu. Ellie trpí a touží po tom, aby Imogen trpěla stejně. Imogen vzápětí prožije jednu velice tragickou událost a přestože se tomu brání, začíná se přiklánět k názoru, že Ellie opravdu dokáže věci v rozporu s realitou.

Od autorky jsem četla již Ztichlý dům a byla jsem nadšená. Na Podivnou holku jsem se tedy moc těšila a jsem nadšená stejně. Jenny Blackhurst stvořila parádní, napínavý příběh, skvělý psychothriller, který místy hraničí až s hororem. Příběh vás pohltí na samém začátku a v podstatě vyplivne až s poslední stránkou. Byla jsem moc zvědavá na rozuzlení a páni, ten konec... Tak takový jsem úplně nečekala.

Krátké kapitoly přidávají knize na čtivosti. Střídají se kapitoly vyprávěné z pohledu Imogen a z pohledu Ellie. Během čtení máte pocit, že se nedá věřit vůbec ničemu. Možná taky začnete věřit v Elliiny nadpřirozené schopnosti. Protože co my víme, co je mezi nebem a zemí? Určitě budete mít několikrát jistotu, že už víte, jak to všechno skončí. Neradujte se, autorka vám dá totiž jasně najevo, že jste vedle jak ta jedle. A vaše nervy zůstanou dál napjaté k prasknutí. Protože tady vše končí až posledními slovy na poslední stránce. Nebo nekončí?

Podivnou holku rozhodně doporučuji všem čtenářům, kteří si libují v temných, napínavých a čtivých příbězích.

Kdo je vlastně doopravdy Ellie?

22. 02. 2019  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Jako jediná přežila devastující požár, při které přišli o život všichni členové rodiny. Zůstala sama, jen v pěstounské péči. Je tak nevinná, jak se zdá, nebo se za dalšími úmrtími skrývá její zvrácenost?

Kdo četl autorčinu první knihu Ztichlý dům, ví naprosto jasně, do čeho jde.
Ovšem zde Jenny Blackhurst zakomponovala ještě něco navíc. Místy až téměř hororový snímek, kdy dívka stojí naprosto nehnutě, zatímco se na její spolužačku řítí auto, nahání hrůzu. Je možné, že by pouhou myšlenkou dokázala někomu přivodit smrt?
Tato kniha má hlavní hrdinky dvě. První je Ellie, dívka, která přišla o svou rodinu při požáru a psycholožka Imogen, mírně naivní, ale jdoucí si za svým. Obě měly od počátku mé sympatie, ale můj pohled na Ellie se celou knížku vyvíjel, od pochopení, úžas, nenávist, až po lítost.
Nemá to jednoduché, říkala jsem si. V cizím městě, cizí škole, cizí rodině. Co na tom, že náhradní pěstouni se opravdu snaží a její nevlastní sestra nad ní drží ochrannou ruku. Problémy jí způsobují spolužačky ve škole a Ellie se brání po svém. Zpočátku mlčením, posléze tichou, až hrůzyplnou řečí, kterou zaslechne jen ten, komu je opravdu určena.
Autorčin styl je geniální. Dlouho si dovolí vás vodit za nos, přivede vás na myšlenku, že vlastně všechno je zcela jisté a dané. A na konci vás rozseká naprosto odlišným vysvětlením, že se nestačíte divit. Kdo je vlastně doopravdy Ellie?
Už Ztichlý dům dával tušit, že autorčiny knihy budou výborné. Podivná holka je ještě o malý stupínek výše. Jedenáctiletá dívka, která má za sebou obrovskou tragédii, ale cosi zlověstného se v ní skrývá. Je nevinná, nebo není? Místy až hororový příběh nás umí upoutat a opravdu i mě cosi nutilo číst a číst, protože jsem si neuměla představit, že knížku odložím a bude mi neustále rezonovat v hlavě. I s touto recenzí jsem si malinko dala na čas, neboť knihu řadím k těm, které musím trochu vydýchat. Strávit a najít slova, jakými bych ji mohla popsat. A přesto se nedá říct nic moc jiného, než ano! Toto je psychothriller a má vše, co bych jako věrný čtenář tohoto žánru, od něj mohla očekávat.
Spousta nejasností se střídá s vysvětleními, ale stále nevíte, stále tápete. Kdo je tady ten zlý a kdo dobrák? Kdo je oběť?
Autorka se vyšplhala na můj pomyslný žebříček ještě výše a pevně doufám, že toto nebyla její poslední kniha, kterou nám Nakladatelství Domino předložilo.

Skvělá ukázka toho, jak má vypadat dobrý a napínavý příběh

17. 02. 2019  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Jedenáctiletá Ellie přežila požár, při kterém zahynula celá její rodina. S pomocí psychologů se pokouší o nový život, ale okolí si ji ocejchovalo jako "podivnou holku". V blízkosti Ellie umírají lidé a vy se stejně jako její blízcí budete ptát, co za tím je?
Angličanka Jenny Blackhurst vyrostla ve Shropsihu, kde dodnes žije s vlastní rodinou. Od dětství milovala detektivky a kriminální romány a nikdo z jejích blízkých nepochyboval o tom, že jednou bude psát vlastní příběhy. Do světa literatury vstoupila thrillerem "Ztichlý dům", který vydalo nakladatelství Domino. Kniha nadchla čtenáře i literární kritiky a všichni s povděkem kvitovali, že v Dominu o několik měsíců později vyšel thriller "Podivná holka".
Co se týče žánru, na své si přijdou milovníci temných noirových příběhů i čtenáři věrohodně zpracovaných psychologických románů. "Podivná holka" je drsná, zneklidňující a je úplně jedno, zda ji zařadíte do škatulky hororů nebo psychologických thrillerů. "Ztichlý dům" měl více zápletek a více akce, ale "Podivná holka" vás vyděsí k smrti. Zlo se ukáže ve zcela nečekaných podobách a Blackhurst vám vsugeruje pocit, že se plíží i za vámi.
Autorčinou největší devizou je schopnost vžít se do svých čtenářů. "Podivná holka" přímo volá po filmovém zpracování a nadchne tvrdé chlapáky, stejně jako citlivé čtenářky. Autorka si pohrává s vašimi emocemi, řada pasáží je vyloženě dojemná a srdceryvná, ale vy záhy zjistíte, že je to tady proto, abyste byli později o to více šokováni a pohoršeni. Příběh využívá schémata známá z hororové četby a filmů, ale autorka s nimi naložila velmi originálně. Některé věci vás možná pobouří, některé postavy vás zklamou, ale zaručuji vám, že na "Podivnou holku" budete myslet ještě dlouho poté, co dočtete poslední stránku.
"Ztichlý dům" těžil z postavy "nespolehlivé vypravěčky", takže jste věděli, že hlavní hrdince nemusíte věřit každé slovo. "Podivná holka" je rafinovanější v tom, že tady vás bude mást úplně všechno. Tady totiž nemůžete věřit ani věcem kolem nás. "Podivná holka" je citlivý a intimní příběh o jedenáctileté dívce, která si prošla peklem. Ellie jako jediná přežila požár a s pomocí odborníků a pěstounů se pokouší začít znovu. Významnou roli má v příběhů dětská psycholožka Imogen.
Obě hrdinky se začínají sbližovat a vy nebudete vědět, zda je to dobře nebo špatně. Autorka si s vámi bude hrát jako kočka s myší, neustále bude o několik kroků před vámi. Když vás ukolébá a vy se začnete přihlouple usmívat, dostanete pořádnou ťafku v podobě neštěstí anebo úmrtí. Co se toho týče, připravte se na pořádnou nálož tragédií všeho druhu. Až do konce vás udrží v napětí otázka: O co tady vlastně jde? Možná budete koketovat s věcmi mezi nebem a zemí, ale to je přesně to, co od vás autorka očekává.

"Podivná holka" je důmyslně propracovaný hororový příběh. Jenny Blackhurst má na svém kontě několik bestsellerových knih a její styl psaní je stylem vypsaných profíků. "Podivná holka" se vnutí do vašich myšlenek a vy se budete sázet sami se sebou, kdože je tady padouchem. V závěru je všechno logicky vysvětleno, proto se nebojte otevřeného konce. V tomto ohledu je "Podivná holka" plnokrevnou detektivkou, kde nejasnosti nemají místo. "Podivná holka" je skvělou ukázkou toho, jak se mají psát napínavé příběhy, proto by byla škoda si ji nepřečíst.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-podivna-holka/ 

Na své si přijdou milovníci noirového krimi i psychologických románů

30. 11. -1  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Jedenáctiletá Ellie přežila požár, při kterém zahynula celá její rodina. S pomocí psychologů se pokouší o nový život, ale okolí si ji ocejchovalo jako "podivnou holku". V blízkosti Ellie umírají lidé a vy se stejně jako její blízcí budete ptát, co za tím je?
Angličanka Jenny Blackhurst vyrostla ve Shropsihu, kde dodnes žije s vlastní rodinou. Od dětství milovala detektivky a kriminální romány a nikdo z jejích blízkých nepochyboval o tom, že jednou bude psát vlastní příběhy. Do světa literatury vstoupila thrillerem "Ztichlý dům", který vydalo nakladatelství Domino. Kniha nadchla čtenáře i literární kritiky a všichni s povděkem kvitovali, že v Dominu o několik měsíců později vyšel thriller "Podivná holka".
Co se týče žánru, na své si přijdou milovníci temných noirových příběhů i čtenáři věrohodně zpracovaných psychologických románů. "Podivná holka" je drsná, zneklidňující a je úplně jedno, zda ji zařadíte do škatulky hororů nebo psychologických thrillerů. "Ztichlý dům" měl více zápletek a více akce, ale "Podivná holka" vás vyděsí k smrti. Zlo se ukáže ve zcela nečekaných podobách a Blackhurst vám vsugeruje pocit, že se plíží i za vámi.
Autorčinou největší devizou je schopnost vžít se do svých čtenářů. "Podivná holka" přímo volá po filmovém zpracování a nadchne tvrdé chlapáky, stejně jako citlivé čtenářky. Autorka si pohrává s vašimi emocemi, řada pasáží je vyloženě dojemná a srdceryvná, ale vy záhy zjistíte, že je to tady proto, abyste byli později o to více šokováni a pohoršeni. Příběh využívá schémata známá z hororové četby a filmů, ale autorka s nimi naložila velmi originálně. Některé věci vás možná pobouří, některé postavy vás zklamou, ale zaručuji vám, že na "Podivnou holku" budete myslet ještě dlouho poté, co dočtete poslední stránku.
"Ztichlý dům" těžil z postavy "nespolehlivé vypravěčky", takže jste věděli, že hlavní hrdince nemusíte věřit každé slovo. "Podivná holka" je rafinovanější v tom, že tady vás bude mást úplně všechno. Tady totiž nemůžete věřit ani věcem kolem nás. "Podivná holka" je citlivý a intimní příběh o jedenáctileté dívce, která si prošla peklem. Ellie jako jediná přežila požár a s pomocí odborníků a pěstounů se pokouší začít znovu. Významnou roli má v příběhů dětská psycholožka Imogen.
Obě hrdinky se začínají sbližovat a vy nebudete vědět, zda je to dobře nebo špatně. Autorka si s vámi bude hrát jako kočka s myší, neustále bude o několik kroků před vámi. Když vás ukolébá a vy se začnete přihlouple usmívat, dostanete pořádnou ťafku v podobě neštěstí anebo úmrtí. Co se toho týče, připravte se na pořádnou nálož tragédií všeho druhu. Až do konce vás udrží v napětí otázka: O co tady vlastně jde? Možná budete koketovat s věcmi mezi nebem a zemí, ale to je přesně to, co od vás autorka očekává.

"Podivná holka" je důmyslně propracovaný hororový příběh. Jenny Blackhurst má na svém kontě několik bestsellerových knih a její styl psaní je stylem vypsaných profíků. "Podivná holka" se vnutí do vašich myšlenek a vy se budete sázet sami se sebou, kdože je tady padouchem. V závěru je všechno logicky vysvětleno, proto se nebojte otevřeného konce. V tomto ohledu je "Podivná holka" plnokrevnou detektivkou, kde nejasnosti nemají místo. "Podivná holka" je skvělou ukázkou toho, jak se mají psát napínavé příběhy, proto by byla škoda si ji nepřečíst.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-podivna-holka/ 


Ukázka z knihy Podivná holka