Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Pandořina skříňka

Pandořina skříňka

Autor:
Robert Ludlum
Originální název:
The Gemini Contenders
Překlad:
Dalibor Míček
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-530-3
Počet stran:
456
Datum prvního vydání:
02. 09. 2002
Datum vydání dotisku:
01. 02. 2010
Titul je rozebrán

Tuto knihu vám už bohužel nemůžeme nabídnout a ani neuvažujeme o dotisku. Protože ale víme, jak se cítí člověk, který nějakou knihu zkrátka potřebuje mít, máme pro vás doporučení. Na knižní databázi Baila funguje skvělé prohledávání nabídky antikvariátů – pokud knihu neseženete tam, tak už ji nejspíše neseženete nikde. Hodně štěstí a dobrých čtenářských zážitků!

Pandořina skříňka

Popis: Pandořina skříňka

9. prosince 1939 vyjíždí za hluboké noci ze starobylého kláštera v horách nedaleko Soluně pět nákladních automobilů a míří k nádraží. Přísný mnišský řád se podle pečlivě připraveného plánu zoufale pokouší dopravit kovovou schránku s dokumenty, které zůstaly stovky let utajeny před zraky světa, do bezpečného úkrytu v italských Alpách, kde ji svěří do ochrany bohaté a vlivné rodiny.


Kdyby vyšlo najevo, co schránka obsahuje, křesťanská civilizace by se otřásla v základech a shořela v ohni svaté války víry proti víře. Jediný muž, který zná její tajemství, však zahyne pod kulkami nacistických katanů. Začíná štvanice za dokumenty, které mohou změnit osud lidstva. Boj mezi silami dobra a zla s koncem války ustane – aby se o téměř třicet let později znovu rozhořel děsivou silou a postavil proti sobě dva bratry, dvojčata, dědice strašlivého odkazu.


Pokud je vůbec potřeba snášet důkazy, že Robert Ludlum je velmistrem napínavé zápletky, robustního, akcí naplněného děje plného zvratů a překvapivých rozuzlení, Pandořina skřínka jich nabízí vrchovatě. Ještě jednu kapitolu, řeknete si, a pak zjistíte, že jsou čtyři hodiny ráno...

 


Dotaz k produktu Pandořina skříňka

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Robert Ludlum

Robert Ludlum

Robert Ludlum (1927 – 2001) uměl vydělávat odnepaměti. Pouhá tři slova („Plunge účinkuje rychle") zaplatila jednomu z jeho potomků celá vysokoškolská studia. To bylo ještě v době, kdy se budoucí hvězda špionážního thrilleru věnovala herectví a ta tři slova pronesla v reklamě na prostředek proti ucpaným odpadům. Hrával na Broadwayi, objevil se ve dvou stovkách televizních filmů.

Od počátku sedmdesátých let přestal slovy šetřit. Změnil profesi a začal se věnovat psaní. Snad za to mohli spolubydlící z koleje, z nichž tři se po studiích začali věnovat špionáži, snad četní přátelé, pracující v CIA a v MI6: Ludlum začal psát špionážní romány. Propracované do nejmenších podrobností, globálně konspirační, hrozivé už svými názvy, natožpak důsledky dějů, které v nich probíhaly, s tak hlubokou a udivující znalostí problematiky, že se CIA zajímala o zdroj jeho informací, podezřívajíc v lepším případě jeho přátele v agenturních kruzích z jejich úniku, v horším případě samotného Ludluma z práce pro kdovíjakou tajnou službu.

Když studená válka pominula a odsoudila tak mnohého autora špionážních románů k bezradnosti, Ludlum se věnoval ve svých knihách nebezpečí terorismu a hrozbě stínových uskupení stojících nad vládami a fakticky řídícími svět. Ke dvaceti sedmi románům, které stačil napsat za nedlouhý autorský život, přibylo po jeho smrti dalších třináct titulů psaných jinými autory pod Ludlumovým trademarkem. Impérium, které na základech jeho románů vydaných na celém světě v nákladu bezmála půl miliardy výtisků, má dnes odhadovanou hodnotu jedné miliardy dolarů.

I když jsou některé z Ludlumových knih na trhu už přes čtyřicet let a i když žánr, kterému se věnoval, stárne díky proměnlivosti světa bezmála stejnou rychlostí jako denní tisk, v jeho případě jako by to neplatilo. Dokazují to nejen nová a nová vydání jeho dávných thrillerů, ale i zájem filmařů o slavnou postavu Jasona Bournea. Ve filmové sérii se jim na základě Ludlumových předloh povedlo vytvořit postavu špióna pro 21. století, která jako dosud žádná jiná ohrozila i dominantní postavení Jamese Bonda a přinutila jej k proměně do akčnější podoby.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Co bylo v tajné skříňce, ukryté od začátku druhé světové války v italských Alpách?

22. 08. 2013  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

V prosinci roku 1939 vyjíždí z řecké Soluně vlak s pěti nákladními vozy. Mezi různými bednami je i skříňka s tajemným obsahem, který se snaží tamější mniši převézt do Itálie. Její obsah by mohl ohrozit celý křesťanský svět, postavit proti sobě i dosud spřátelené státy, což by byla, zejména v době začínající války a potřebě stát jednotně proti fašismu, katastrofa.

V italských Alpách přebere zásilku Savarone Fontini-Cristi, hlava jedné z nejmocnějších italských rodin, majitel velkého průmyslového komplexu a aktivní nepřítel Němců. Skříňku ukryje v horách. Později se k němu dostanou zvěsti o chystaném přepadu jejich rodinného sídla okupanty, se snahou najít u něj partyzány. Savarone chce naopak ukázat, že je pouze hlavou početné (a počestné) rodiny, která drží pohromadě, a tak svolává všechny na společnou večeři.

Jediným, kdo se dostaví pozdě, je Savaroneho nejstarší syn Vittorio. Víc než převzetí rodinného podniku a odboj ho zajímají milenky, krásná auta a luxusní hotely. Právě díky tomu večeři nestíhá, což mu paradoxně zachrání život. Při příjezdu do rodinného sídla je svědkem nemilosrdného masakru celé rodiny, včetně dětí. Zhrouceného Vittoria se ujímá stájník Guido a s pomocí britských špiónů je za dramatických okolností jediný přeživší Fontini-Cristi dopraven do Londýna.

Zde začíná nový život coby Victor Fontine, ale vyhráno rozhodně nemá. Britská MI6 nevyvinula na Viktorovu záchranu takové úsilí nadarmo. Očekává, že ji jediný dědic poskytne informace o tajemné skřínce z řeckého vlaku. Victor se marně snaží hájit, že o ničem neví – jeho otec mu tajemství nestihl prozradit. Bohužel po nákladu z vlaku netouží jen MI6, ale i několik fanatických kněží jak z Řecka, tak z Itálie…

Victor se seznamuje se svou budoucí ženou Janou, stává se kapitánem a vede ve Skotsku projekt výcviku manažerů, kteří mají po návratu do Evropy působit zmatek v řadách nepřítele. Jeho poslání ho zavádí na různá místa v Evropě, ale stále více ho zde dohání strašlivá minulost a nepřekonatelná touha různých sil zmocnit se nákladu ze Soluně za každou cenu. Vzhledem k tomu, že právě Viktor je považován za jediného, kdo o tajemství ví, nemůže se minulosti jen tak zbavit, ale musí se pokusit najít tajemný poklad sám. Otázkou je, zdali na to jeden život stačí…

Historický špionážní thriller je rozdělen do dvou hlavních částí. První se odehrává především v Itálii a ve Velké Británii, nicméně zavede nás i do Francie, Polska a dokonce je několikrát zmíněna i Praha. Byť poněkud úsměvně, plynoucí patrně z autorovy neznalosti českých reálií („Lübeck přešel Václavské náměstí a vystoupal schody do kostela“). Ale román pochází z roku 1976, doby hluboké totality v tehdejším Československu, takže se nelze divit.

Druhá část se odehrává v roce 1973 zpočátku v USA, poté se děj přesunuje znovu do Evropy. Hlavními protagonisty jsou Victorovy synové-dvojčata Andrew, fanatický voják, a Adrian, volnomyšlenkářský obhájce.

Robert Ludlum je považován za zakladatele špionážních a politických románů. Velmi plodný autor se může pyšnit tím, že několik jeho děl bylo zfilmováno (např. série o agentu Bourneovi), jeho zápletky vychází z některých konspirativních domněnek a některé jsou tak realistické, že na něj údajně CIA nasadila svého agenta. Také si párkrát zahrál ve filmu – ostatně není divu, sám vypadá jako jeden z „kmotrů“.

Pandořina skříňka (originální název bychom mohli přeložit jako Znepřátelená dvojčata) je velkou divokou jízdou křížem krážem po Evropě. Autor nenechává čtenáře po akci moc dlouho oddychnout, jedna dramatická zápletka střídá druhou. Ludlum se nevyhýbá ani sugestivnímu popisu sexuálních scén nebo násilí (např. jak z dětských tělíček odletují krvavé kusy masa, při patrně nejpůsobivější scéně románu). Snad díky neustálé akci ani příliš nevadí, že je špionážní zápletka poněkud komplikovanější, ostatně u podobných románů se to stává, takže pokud se neorientujete v síti dvojitých, trojitých a já-nevím-jakých agentů, nevíte, zdali je „Řím s Řeckem proti Němcům nebo Němci s Římem proti Řekům“, budete možná trochu zmateni. Nicméně autorovy znalosti historie a náboženské problematiky jsou nezanedbatelné.

Sympatický je rozhodně přerod hlavního hrdiny, kdy se z „rozmazleného aristokratického floutka“ pohrdajícího „otcovými partyzány“ stává štvanec a nakonec zodpovědný člověk, který ví, co je správné a důležité. Zajímavý je i pohled ze sedmdesátých let, kdy se oba Victorovy synové vrací do Itálie „na místo činu“.

Politika, válka, agenti, zrádci, náboženství, mučení, láska, bolest… a hlavně akce! To vše zde najdete, pokud jste rozhodnuti vzít do ruky klíč a Pandořinu skříňku otevřít. Určitě nebudete litovat.


Ukázka z knihy Pandořina skříňka