Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Okamžik pravdy

Okamžik pravdy

Autor:
Steve Berry
Originální název:
The Bishop's Pawn
Překlad:
Hana Pernicová
Série:
Cotton Malone
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-304-7
Počet stran:
392
Datum prvního vydání:
18. 02. 2019

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Okamžik pravdy

Když v dubnu roku 1968 třeskl výstřel a Martin Luther King zůstal ležet v tratolišti krve, Amerika se otřásla v základech. Ovšem teprve nyní, o půlstoletí později, začínají vycházet najevo okolnosti, které tuto zlomovou událost staví do zcela jiného světla, než jak ji popisuje historie.
Cotton Malone váhá, zda světu odkrýt celou pravdu. Není to snadné rozhodování. Ve svých úvahách se musí vrátit na samotný začátek vlastní kariéry, kdy velmi rád přijal nabídku jakési Stephanie Nelleové z ministerstva spravedlnosti. Dostal tenkrát za úkol vyzvednout ze dna Karibiku kufřík s mincí nedozírné hodnoty. Z potápěčské mise se však vyklubalo netušené drama – v kufříku se totiž skrývalo ještě něco dalšího, o co projevovalo nebývalý zájem nejen ministerstvo spravedlnosti, ale také FBI.
Informace, jichž se tehdy dobral, mu vyrazily dech. Malone upřímně litoval, že raději nezůstaly pohřbeny na mořském dně. Mlčel o nich celé roky, ale nedávno se k němu dávné události znovu vrátily. A tak teď stojí před nejobtížnějším rozhodnutím svého života – má nastolit okamžik pravdy a odhalit padesát let staré tajemství, které může zásadně přepsat historii?

 


Dotaz k produktu Okamžik pravdy

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Steve Berry

Steve Berry

Americkému spisovateli Stevu Berrymu (*1955) lze věřit, že to s nevýdělečnou organizací History Matters (Jde o dějiny), kterou k podpoře a uchování dějinného dědictví založil se svou ženou Elizabeth, myslí vážně. Berrymu skutečně jde o dějiny, jak potvrzuje už deset let každou novou knihou. V centru jejich akčního dobrodružného děje stojí vždy nějaká nevyřešená historická záhada, tajemství, prorůstající výhonky až do současnosti, již může stejně tak obohatit, jako ohrozit.

Se Šifrou mistra Leonarda se před deseti lety prohnala světem brownovská mánie, na niž navázaly desítky jiných autorů. Někteří tak činili s ohledem na lukrativnost takového počínání, jiní – a těch bylo výrazně méně – vítali zájem o tento subžánr, protože jim umožnil najít čtenáře, k nimž by bez Browna hledali cestu mnohem spletitěji.

Steve Berry je jedním z nich. Od roku 2003 vydává rok co rok jednu knihu s provokativní historickou premisou: do přitažlivého zábalu spekulace halí Jantarovou komnatu, Rasputina, Alexandrijskou knihovnu, templáře, Kolumba, Napoleona, čínské císaře, nově také Tudorovce... A kdybychom chtěli být pedantičtí, museli bychom zdůraznit, že první romány mu sice vyšly v roce 2003, kdy naplno zazářil Brownův fenomén, ale napsal je už počátkem devadesátých let. Za dvanáct let nashromáždil 85 odmítnutí nakladatelů, než mu nakladatelství Ballantine vydalo právě Jantarovou komnatu.

Trpělivost, kterou Berry přičítá disciplíně získané od jeptišek v katolické škole, do níž chodil, přinesla začínajícímu autorovi zadostiučinění. Dnes se jeho romány pravidelně umísťují na horních příčkách i těch nejprestižnějších amerických žebříčků, respektive světových, protože Berryho romány vycházejí ve více než 50 zemích.

Berry v současnosti píše na plný úvazek, už nedělí svůj čas mezi advokátní praxi a úniky od reality v podobě pár hodin psaní ukradených z kraje běžného pracovního dne. Už má dost času na náročné a důkladné rešerše pro každou knihu, které spolknou půl roku, a pak na celý jeden rok psaní.

Rozhovor se Stevem Berrym, který vyšel v Reflexu, si můžete přečíst zde: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/48220/autor-bestselleru-steve-berry-elektronicke-knihy-vyhraly-e-revoluce-ted-leti-na-vychod.html

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Cotton Malone se chystá odhalit tajemství, které změní novodobou americkou historii

03. 03. 2019  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Píše se rok 1968 a někdo zastřelil Martina Luthera Kinga. Střelec je odhalen a veřejnost má jasno. Jenomže co když bylo všechno jinak? O padesát let později Cotton Malone odhalí tajemství, které může přepsat celou americkou historii.
Američan Steve Berry (1955) vystudoval práva a politologii a poté se dlouhá léta věnoval advokátní praxi. Vždy se zajímal o historii a jeho snem bylo napsat dobrodružný thriller. Jeho prvotinu s názvem "Jantarová komnata" osmdesátkrát odmítli, než román konečně vyšel. K překvapení všech se kniha vyhoupla mezi nejprodávanější bestsellery. Dnes má Berry na svém kontě řadu úspěšných titulů, v nichž se prolíná historie s konspirací.
Chválu na Berryho pěje i jeho hvězdný kolega Dan Brown, který patří v žánru k naprosté špičce. Upřímně řečeno, Steve Berry mu zdařile šlape na paty a řekla bych, že je jen otázkou času, kdy svůj vzor trumfne. "Okamžik pravdy" vydalo nakladatelství Domino a my se v něm znovu setkáme s právníkem a dobrodruhem Cottonem Malonem. Zastihneme ho v poněkud netradiční roli, protože se dozvíme, co ho vedlo k tomu, aby se stal tím, kým je.
Kniha je unikátní i v tom, že si autor vybral vyprávění v první osobě. Všechno sledujeme z pohledu Cottona a čtenářsky vděčné jsou jeho vnitřní monology, úvahy i komentáře. Pokud jste našeho hlavního hrdinu měli za tvrďáka, který se po hlavě vrhá do nebezpečí, v "Okamžiku pravdy" vám ukáže svou citlivější stránku. Cotton bude plný pochyb, bude pochybovat o sobě i svých bližních, a co se týče jeho osobního života, jeho trampoty by vydaly na samostatnou knihu.
Zápletka knihy se týká vraždy Martina Luthera Kinga. Berry geniálně smíchal historická fakta s fikcí a výsledný příběh působí velmi věrohodně. Na své si přijdou fanoušci konspiračních teorií i špionážních románů. Hodně důležitá je tady politika, rasové nepokoje a snahy tajných služeb udělat to nejlepší pro celou Ameriku. Pokud nebyl dějepis vaším oblíbeným předmětem, vůbec nic se neděje. Berry vás zábavnou formou poučí o tom, co se stalo, a díky svému vypravěčskému umění se přenesete do doby, kdy to v Americe vřelo kvůli rasovým potyčkám.
Téma Kingovy vraždy může být ožehavé a menší autor by si na něm vylámal zuby, ale Berry opět prokázal, že je profík. "Okamžik pravdy" je čtivý a strhující thriller s hrdinou, na kterém si vytvoříte závislost. Berry je bravurní vypravěč a jeden z mála, který mě dokáže nadchnout i popisnými pasážemi. "Okamžik pravdy" si prožijete na vlastní kůži a autorův styl si budete vyloženě užívat. Příběh je plnokrevným thrillerem s napínavou a detektivní zápletkou a vy můžete tipovat, kdo má co za lubem.

V knize se to hemží lháři a intrikáři všeho druhu a je téměř nemožné uhádnout, komu můžete důvěřovat. Berry nepotřebuje kýčovitá schémata ani patetické scény k tomu, aby si získal váš zájem. On prostě vypráví příběh a vy se v jedné chvíli přistihnete přitom, že mu visíte na rtech a zadržujete dech. Cotton Malone si pro vás připravil řadu překvapení a vy se možná dozvíte, jak to tehdy doopravdy bylo. Anebo je to celé jen kouzelnický trik?

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-okamzik-pravdy/ 


Ukázka z knihy Okamžik pravdy