Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Obětina

Obětina

Autor:
Sharon Bolton
Originální název:
Sacrifice
Překlad:
Martin Verner
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-035-0
Počet stran:
528
Datum prvního vydání:
26. 11. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Obětina

Popis: Obětina

Narodila ses a budeš žít. Zemřou oni.

Pro Toru Hamiltonovou bylo už samotné přestěhování do shetlandských končin dosti skličující. Nemohla tušit, že prvotní rozmrzelost brzy vystřídá děs.

Za jednoho upršeného nedělního odpoledne nalezne v rašeliništi dokonale konzervovanou mrtvolu mladé ženy, v jejíž hrudi zeje díra po brutálně vyrvaném srdci. Tři runové znaky na kůži zemřelé připomínají tajemná vyřezávaná znamení, která Tora vídá rozesetá po celých Shetlandách, dokonce i na krbové římse tchánova domu.

V pátrání po původu run zabředá až ke středověkým legendám a usilovně se snaží nalézt jejich spojitost s mrtvou ženou. Čím více poznatků se jí daří shromáždit, tím silněji na ni manžel, šéf a dokonce i nevrlý detektiv naléhají, aby věci nechala, jak jsou. Opravdu jim jde jen o její duševní klid? Snad by tomu Tora uvěřila, kdyby ji ovšem najednou nezačaly děsit ty výhrůžky. Valí se na ni jako studené shetlandské mlhy a obalují ji hrůznou jistotou: někdo si přeje, aby pátrání okamžitě a jednou provždy nechala. Za každou cenu.


Dotaz k produktu Obětina

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Sharon Bolton

Sharon  Bolton

Sharon Bolton vyrůstala v hrabství Lancashire a její raná kariéra zahrnovala příliš mnoho aktivit, z nichž některé jí dnes uvádějí do rozpaků. Všech svých mladistvých aktivit se ráda vzdala, aby se mohla stát matkou a spisovatelkou (v tomto pořadí).

Její knihy byly nominovány na všechny významné literární ceny, určené pro autory detektivek a thrillerů. Mnohé z těchto nominací proměnila ve vítězství, včetně mety nejvyšší, zisku prestižní ceny Dagger in the Library. Kolegové ze spisovatelské branže o Sharon Bolton hovoří bez výjimky s velkou úctou – za všechny ocitujme Tess Gerritsen: "S. J. Bolton mění tvář krimirománu, jak jsme ho znali doposud."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Staré dobré napětí, k jehož dosažení autorka nepotřebuje kupy mrtvol.

29. 01. 2015  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Vykopáním mrtvoly na jejím pozemku to teprve začalo. Brzy se bude muset bát o život, nebude vědět, komu věřit a kdo není tím, za koho se vydává. Co však opravdu stojí za vraždou ženy, při níž jí někdo vyřízl srdce zaživa?

Doktorka Tora Hamiltonová si pořídila se svým manželem Duncanem usedlost na souostroví Shetlandy. Nastupuje v místní nemocnici na porodnickém oddělení. Jednoho dne je nucena pohřbít svého koně Jamieho. I když to zákon nedovoluje, rozhodne se Tora zakopat ho na svém pozemku a vypůjčí si k tomuto účelu malý bagr. Je to šikovná pomůcka. Tak šikovná, že dokonce omylem vyhrabe tělo zakopané hluboko v zemi.

Šokovaná doktorka přivolá policii. Ač se zprvu zdá, že jde o hodně starý nález, brzy vychází najevo, že mladá žena byla pohřbena relativně nedávno. Navíc jí někdo vyřízl srdce a do zad vyřezal runové znaky.

Od otvoru se táhly roztřepené okraje vertikálně vedených řezů – jeden dosahoval až nahoru ke krku, druhý dolů téměř k břichu. V důsledku snahy roztáhnout hrudní koš měla žena potrhanou kůži. Náhle se mi před očima zhmotnil obraz, jak se dovnitř noří ruce zamazané krví a velké rozpraskané klouby zbělalé námahou roztahují žebra, dokud pod tlakem neprasknou. Ztěžka jsem polkla.

Pokud jsem mohla soudit, hrudní koš nebyl náležitě uzavřený. Viděla jsem, jakou spoušť způsobilo zranění a bylo naprosto zjevné, že některé orgány uvnitř chybí. Musela jsem souhlasit s Renneyem. Srdce vyňaté tímto stylem nemohlo být znovu použitelné.
Str. 51—52

V průběhu pátrání se Tora seznamuje se seržantkou Danou Tullochovou, se kterou si nepadnou moc do oka, a jejím parťákem Andrewem Dunnem. Kromě faktu, že jejich pozemek neustále okupuje policie, nepřináší mladé doktorce ani na klidu skutečnost, že jí nadbíhá její nadřízený Ken, zatímco většina kolegů v nemocnici ji příliš v lásce nemají a považují ji za nafoukanou.

Brzy se však začnou dít podivuhodné události a doktorka Hamiltonová bude čelit větší hrozbě než jen nepřízni kolegů v nemocnici. Nakonec se bude muset chtě nechtě spojit se seržantkou Tullochovou a budou muset vzájemně spolupracovat, neboť případ nabývá daleko větších a obludnějších rozměrů, než se původně zdálo a navíc přestává být jasné, komu se dá věřit a komu ne.

Britská spisovatelka S. J. Bolton (vl. jm. Sharon Bolton) u našich čtenářů (a nejen u nich) zabodovala hned prvním česky vydaným románem Už mě vidíš? (2011), který jsme též recenzovali a který byl první z řady s mladou policistkou Lacey Flintovou. Obětina je druhým česky vydaným románem, ale v originálu vyšel už o tři roky dříve.

Zatímco v prvním ze zmíněných románů si autorka příliš nebrala servítky a servírovala nám jednu sadisticky znetvořenou mrtvolu za druhou, v Obětině jde z větší části o staré dobré napětí, k jehož dosažení není třeba kupy mrtvol (tedy, jak se to vezme), ale spíše paranoie, kdy nevíme, kde a jak neznámý vrah znovu udeří, a postupem času, i kdo je skutečně ten, za koho se vydává a zdali může mít důvěru hlavní hrdinky.

Román je vyprávěn v první osobě, takže můžeme všechny pocity, strachy i rozhořčení se sympatickou hlavní postavou sdílet. I když je Tora Hamiltonová líčena jako osoba, která má celkem problém s navazováním přátelství, a i když je to ženská hrdinka, neměl jsem problém si ji hned od začátku oblíbit. U ostatních postav to už tak jednoznačné není, ale ve světle toho, co jsem napsal v předcházejících dvou odstavcích, se nabízí vysvětlení, že šlo patrně o záměr. A ten vyšel dokonale.

Závěrečná část knihy už je o něčem jiném. Přichází na řadu směs akce a až hororové atmosféry, kdy jsme svědky jistého hrůzného, až absurdního, ale přesto i dokonalého projektu, z něhož opravdu mrazí. I když jde o čistou fikci, některé charakterové rysy, které jisté postavy nesou, jsme mohli v historii najít a nacházíme je dodnes. Až se do této pasáže dostanete, budete jistě vědět, co mám na mysli.

S. J. Bolton tedy opět nezklamala. Z laťky, kterou u nás nasadila dříve vydaným románem, neslevila, z čehož mám velkou radost. V titulu Už mě vidíš? se točila kolem legendy Jacka Rozparovače (tedy pokud ho lze považovat za legendu), kterou dokázala zpracovat a využít i pro současnost. I Obětina vychází z jistých legend, které se vážou k Shetlandům a jsou též umně zapracovány do současnosti. A zatímco předtím jsme se mohli dozvědět něco více o dodnes neznámém zločinci a o nových teoriích, kdo by to mohl být, nyní nám autorka představuje málo známý, krásný, ale i nehostinný kout severní části Velké Británie. Pro psaní románu se navíc dobře připravila, a tak není pro ni problém podělit se se čtenáři o některá fakta ohledně porodnictví.

Oficiální web autorky nese název „One Page And You’re Hooked“, což můžeme přeložit jako „Jedna stránka a jste zaháčkováni“. Obě česky vydané knihy toto – řekněme krédo – zatím splňují. Série s Lacey Flintovou se už rozrostla o další tři tituly. Samostatné romány – do kterých patří i tato kniha – pak čítají další dva romány, takže i zde můžeme doufat v české vydání a těšit se.

Obětujte tedy čas na čtení této knihy, která je zpočátku starým dobrým thrillerem z větrem ošlehaného a nehostinného prostředí, aby byla ke konci dechberoucím thrillerem, který vás opravdu zaháčkuje a nedovolí knihu odložit až do přečtení poslední stránky.

Autorka bravurně propojuje mytologii s příběhem, který by mohl být skutečný. A z kterého běhá mráz po zádech.

09. 01. 2015  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

V chladném deštivém ránu se Tora rozhodla vykopat hrob pro svého milovaného koně. To co najde skryté pod povrchem, na pozemku vlastní zahrady ji vyděsí, přesto se odmítá spokojit s fádními odpověďmi místní policie. Někdo před ní už pod zem ukryl mrtvolu. Někdo, kdo se neštítil mladé ženě vyrvat z těla srdce. A někdo chce, aby vše zůstalo tak, jak bylo. Tora Hamiltonová i vyšetřovatelka Dana Tullochová se ocitají v nebezpečí. Skrývaná tajemství by měla zůstat ukryta, zvláště ta rodinná.

Shetlandské ostrovy jsou místem, které je prostoupeno záhadami, tajemstvími a mytologií. Odkazy Vikingů lze nalézt na každém kroku, runové znaky, povídačky a legendy. Nehostinná krajina, bouřlivý příboj i mlhy tohle všechno přiživují. Tora Hamiltonová se na Shetlandy přistěhovala kvůli svému manželovi Duncanovi, získala místo v místní nemocnici, měla několik vlastních koní a jediné, co jí ke štěstí chybělo, byl potomek.


Po dvou letech snažení však stále nepřichází a o to víc se upíná ke koním. Když její milovaný Jamie zemře, je rozhodnuta pohřbít ho na vlastním pozemku, i když je to protizákonné. Pietní akt však naruší hrůzný nález, který se skrýval pod nánosem hlíny – lidské tělo, tělo ženy, jež byla snad obřadně pohřbena. Runové znaky na jejích zádech, fakt, že jí někdo násilně vyrval srdce z těla a že nedávno porodila, to všechno Toru i vyšetřovatelku Danu Tullochovou děsí. Kdo je nebohá žena a proč musela zemřít? Přes zákaz jak Dany, tak jejího šéfa v nemocnici Kenna Gifforda se pouští do pátrání na vlastní pěst. To, co pomalu vyplouvá na povrch, se jí vůbec nelíbí a zjišťuje, že vlastně vůbec netuší, do jaké rodiny a především kultury se přivdala.

Tora Hamiltonová i Dana Tullochová jsou silné ženské postavy. Odlišné, v mnoha ohledech ale podobné, jak je utvářela společnost a konkurence na pracovišti. Náhled na ženy v policejním sboru i na ženy – lékařky není vždy pozitivní a ani jedna si nechce nechat líbit bezpráví a snaží se ukázat, že na svou práci i vydobyté postavení mají nárok. Zároveň je v nich ale i určitá ženskost a ženská síla. Přestože je kniha plná mužských postav, i těch silných, obě ženy zůstávají tím, co hýbe dějem. Při konfrontaci s muži dokáží být nebezpečnými soupeřkami, aniž by použily jakékoliv „ženské zbraně“.

S. J. Bolton, autorka románu Obětina, má vytříbený styl a dokáže pracovat s lidskou fascinací ke krutosti k vlastnímu druhu. Čeho všeho je člověk schopný, jen aby získal to, po čem touží. Nedá se ani hovořit o lidské bytosti, protože tak zvrácených činů snad ona skutečná lidská bytost není schopna. Touha, jež žene kupředu a brání ohlížet se zpět a vidět zkázu, kterou po sobě zanechává. To všechno je v knize Obětina. Autorka dokázala bravurně propojit mytologii s příběhem, který by mohl být skutečný. S příběhem, při kterém vám bude běhat mráz po zádech, při kterém budete hltat každou další stranu s větším napětím a očekáváním.

Fascinujícím dílkem knihy je pojem rodina a její forma. S. J. Bolton ukazuje mnoho podob, ale především oddanost k tradici, minulosti a zvykům. Němý souhlas těch, které jsou odsouzeny mlčet, provází privilegované rodiny na shetlandských ostrovech od nepaměti. Pod fasádou dokonalosti se mnohdy skrývá krutost, pomatenost i přesvědčení o nadřazenosti vlastního druhu. Rodinná tajemství a minulost může mít mnoho podob, na Shetlandách má tu nejhrůznější, jakou si dokážete představit.

V Obětině dala autorka krimirománu zcela novou dimezi.

08. 01. 2015  |  Recenzoval: BoboKing

Shetlandy je nejsevernější souostroví Skotska, potažmo celé Velké Británie, na kterém žije asi tolik lidí, jako na jednom z menších pražských sídlišť. Obklopeno studenými vodami severního Atlantiku, bičované deštivým a studeným počasím, je tak ideálním místem pro příběhy, při kterých místy mrazí v zádech. Přesně tak to cítila i populární britská autorka Sharon Bolton, ve světě thrillerů známá pod jménem S. J. Bolton, když hledala místo pro svoji románovou prvotinu „Obětina“ (orig. Sacrifice, 2008).

Toru Hamiltonovou, mladou lékařku, která s právě přestěhovala s manželem z přelidněného vnitrozemí Anglie na toto „bohem zapomenuté“ místo, velmi jednoznačně autorka vykreslila jako notně tvrdohlavou a energickou ženu. V tomto duchu tedy nebere v potaz jakékoliv veterinární a hygienické vyhlášky, a svého mrtvého milovaného koně se rozhodne sama pohřbít na jejich rozsáhlém pozemku. Jenže místo toho vyhloubila hrob neznámé mrtvé ženy. Rašelinou mumifikované tělo nese neklamné známky brutální vraždy – někdo ji z těla musel vyrvat ještě bijící srdce. K tomu na zádech má vyryté podivné znaky podobné vikingským runám. Tady začíná příběh podivné mrtvoly, která byla pohřbena dvakrát, a k tomu snad po smrti porodila i dítě. Tajemné okolnosti jakoby vytržené z místní mytologie, ve které se objevuje děsivá postava z vikingských legend – trow Kunala. Tvrdohlavá Tora se tak osobně připlete do událostí spojených s nedalekou privátní porodnickou klinikou a lékařskými záznamy porodů s divnou značkou KT.

Pochmurné místo jakoby bez možnosti úniku, podivné lidské osudy a vztahy, k tomu atmosféra protknuta primitivní brutalitou zdejší legendy, to vše dělají z „Obětiny“ krimiromán balancující téměř na hraně hororu. Myšlence, kterou bychom mohli hledat v kultovních knihách jako „Ostrov doktora Moreaua“ či „Hoši z Brazílie“, dává S. J. Bolton zcela novou dimenzi. 

V překladu Martina Vernera vydalo ostravské nakl. Domino, 2014.

Bohdan BoboKing Volejníček

Bez zaváhání doporučuji.

08. 12. 2014  |  Recenzoval: Neri pro Databázi knih

Moje první kniha od S.J. Bolton a s jistotou vím, že ne poslední. Obětina je přesně ten typ detektivky, která mě baví. Tajemná, strašidelná, napínavá, plná prastarých mýtů a legend. Ostatně vikingské legendy o trollech, to je to hlavní oč tu běží, legendy, které přežívají do dnešních dnů a stále ovlivňují život obyvatel Shetlandských ostrovů. Zápletka je sice chvílemi, mírně řečeno, neuvěřitelná, ale to knize rozhodně neubírá na půvabu. Bez zaváhání doporučuji.....a jdu si sehnat předchozí u nás vydanou autorčinu knihu.


Ukázka z knihy Obětina