Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Oběti

Oběti

Autor:
Jonathan Kellerman
Originální název:
Victims
Překlad:
Zuzana Pernicová
Série:
Alex Delaware
Pořadí knihy v dané sérii:
27
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-772-7
Počet stran:
336
Datum prvního vydání:
19. 11. 2012

Kliknutím zvolte variantu

Oběti

Popis: Oběti

Když vrah nechává na místě činu otazník, má policie nejdřív hledat otázkzu, nebo odpověď?

Tak hrůzyplný výjev ještě detektiv Milo Sturgis nespatřil: zavražděná oběť měla zlomený vaz a kolem krku omotané vlastní vnitřnosti. Vita Berlinová si sice agresivním chováním nadělala spoustu nepřátel, ale co musela provést, aby vraha přiměla k tak příšernému činu?


Než Milo s psychiatrem Alexem Delawarem rozpletou první poznatky z pátrání, je objevena další, podobně zohavená mrtvola. Tentokrát je obětí laskavý, naprosto nekonfliktní muž, pravý opak arogantní Vity. Jediným pojítkem mezi oběma brutálními činy je list papíru s velkým černým otazníkem, který vrah zanechal na obou místech činu. A pak i na třetím... a na čtvrtém...


Zatímco město svírá strach, Milo s Alexem postupně pronikají do temných zákrutů pachatelovy mysli, protože jedině tam mohou nalézt klíč k motivu. Vše nasvědčuje tomu, že vraha k činu ponouká krajně zvrhlá záliba, jejíž projevy dokáží otřást i nejotrlejšími policisty. Otázkou zůstává, kolik zohavených mrtvol ještě za sebou zanechá, než se ho policistům podaří zarazit...

 


Dotaz k produktu Oběti

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Jonathan Kellerman

Jonathan Kellerman

Jonathan Kellerman představuje absolutní špičku mezi autory psychologických thrillerů. Na rozdíl od klasické detektivky neřeší výlučně problém, kdo je pachatelem, ale stejnou pozornost věnuje i otázce, proč byl vlastně daný zločin spáchán. Umí se dokonale vcítit do myšlení všech svých postav – nepochybně díky své dřívější psychologické praxi – a umožňuje čtenáři poznat i to, co obvykle zůstává nevyřčeno či utajeno.

Jeho osmadvacet thrillerů, jejichž hlavním hrdinou je psycholog Alex Delaware, se pravidelně objevuje na žebříčcích bestsellerů a bylo přeloženo do pětadvaceti jazyků.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Naprostá lahůdka!

27. 02. 2014  |  Recenzoval: Houska68

Vždycky si říkám, že další Kellermanova kniha snad nebude už tak napínavá. Omyl. Oběti jsou naprostá lahůdka pro milovníky napětí. Jsem sice teprve uprostřed, ale oči mám navrh hlavy, napnutá jsem jak kšandy a je mi líto, když musím vystupovat z autobusu PID, což je mé oblíbené místo na čtení. Kdo zakoupí, nebude litovat. Litovat bude jen toho, že nemá všechny Kellermany ve své knihovně.....

Přímočarý thriller. Žádné mezihry ani odbočky. Zkrátka bravurně napsaný.

26. 08. 2013  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Psycholog Alex Delaware je coby konzultant přizván k případu zavražděné Vity Berlinové. Postarší žena, která všem v okolí znepříjemňovala život, měla zlomený vaz. Pachatel jí vyjmul vnitřnosti a část jich úhledně poskládal vedle těla. Případ vyšetřuje poručík Milo Sturgis, který zpočátku nemá jasno, jde-li o dílo vyšinutého šílence, který bude v řádění pokračovat, nebo zdali jde o důkladnou pomstu. Ani v jednom případě nebude mít policie lehkou práci, Vita naštvala za života mnoho lidí a seznam podezřelých tak může být dost velký.

Nad pasem tepláků se nacházelo to, co zbylo z nahého torza. Někdo jí horizontálně přeřízl břicho pod pupíkem, jako by se pokoušel o císařský řez. Další řez vedl vertikálně, takže kůže na břiše se rozchlípla do jakési hvězdice. Trochu to připomínalo gumové peněženky na drobné — takové ty, které si zmáčknutím otevřete, sáhnete dovnitř a vylovíte mince. Z téhle schránky ovšem někdo vylovil vnitřnosti a naaranžoval je kolem ženina krku jako módní nadýchanou šálu. Končily u pravé klíční kosti. Po pravém prsu stékaly na žebra pramínky nechutné tekutiny. Další vytahané vnitřnosti se kupily na hromádce po ženině levém boku.
Str. 9

O něco později je Milova otázka zodpovězena. V parku na kraji města se najde tělo Marlona Quigga. Má také zlomený vaz a stejně „vykuchaný“. Jenže Marlon byl pravým opakem Vity. Dřívější učitel v psychiatrické léčebně, později neškodný účetní a mírumilovný otec a manžel. Co mohou mít tyto dvě oběti společného?

Vražd přibývá. Policie se ještě nestačí vzpamatovat z nálezu Marlona a už vyjíždí na místo dvojnásobné vraždy — tentokrát pachatel jednoduše zabil manžela oběti, který mu stál v cestě, aby si později mohl po svém způsobu „pohrát“ s jeho manželkou. Doktorka Parnellová byla patrně povahově někde mezi Vitou a Marlonem, dokázala být pěkně protivná, ale v práci to byla profesionálka. Má však její vražda nějakou spojitost s těmi předchozími, nebo v L. A. a okolí řádí vrah, kterého fascinují lidské vnitřnosti, ale který je zároveň přehnaně čistotný?

Viděl jsem v duchu ty výjevy, jako bych k nim sám napsal scénář. Ti dva se odebrali do ložnice, aby si užili noc plnou milování. V tom zaslechnou něco vzadu na zahradě. Nevšímají si toho, protože člověk se nemůže znepokojovat každým zašustěním listu nebo vybuzenou představivostí. Pak to zaslechnou znovu. Že by po zahradě někdo chodil? Nedělají si z toho hlavu, přinejhorším to bude mýval, vačice nebo skunk. Anebo prostě jen toulavá kočka, to se jim už párkrát stalo. Vtom něco zaslechnou zase. Slabé škrábavé zvuky. Šustot listí. A zase.
Str. 130

Jonathan Kellerman je uznávaný psycholog, který je kromě psychologicko-kriminálních thrillerů autorem řady odborných publikací a jeho praxe mu jistě dodala náměty pro některé jeho knihy. Oběti jsou dvacátou česky vydanou knihou ze série Alex Delaware.


Tento psycholog řeší případy jako policejní konzultant, přičemž většinou úzce spolupracuje s poručíkem Sturgisem. V tomto románu, stejně jako v dalších, nejde ani tak o překvapivé odhalení pachatele, jako spíše o zamyšlení nad tím, co vede lidi k tomu, že páchají tak hrůzné činy a jak je v tomto případě ovlivnilo dětství. Ne vždy však musí jít o někoho, který byl v mládí týrán či zneužíván. Někdy se v člověku může objevit pud, který nikdo nechápe, ale který dotyčnému připadá jako naprosto přirozený. To ho může dovést až ke zločinu, ale ještě více se na něm podepíše následná ústavní péče, kdy několik omylů pak vedou k tomu, že se z dítěte stane zrůda.

V Obětech je pachatel odhalen někdy ve druhé třetině knihy, ale to neznamená, že bychom se už poté museli nudit. Sympatické je na románu to, že se přímočaře věnuje vyšetřování, bez zbytečných oklik. Pokud se detektivové na konci jedné kapitoly domluví, že je třeba jet vyslechnout nějakého svědka, můžeme si být jisti, že to na začátku další stránky a kapitoly udělají. Žádné mezihry, odbočky, nic. A také téměř žádné pohledy do soukromí.


Pokud se s Alexem Delawarem setkáváte poprvé, mnoho se o něm samotném nedozvíte. Pouze to, že žije s přítelkyní Robin a se psem, ale to je tak vše. Na druhou stranu to odpovídá přímočarosti románu. Alex se nám se svými pocity moc nesvěřuje, ke všemu přistupuje s až chladnou profesionalitou. O Milo Sturgisovi nám toho autor prozradí ještě méně.

Samotný konec knihy pak působí spíše jako konec odborného článku či policejního hlášení. Přesto jde určitě o thriller, který může být příjemnou změnou oproti klasickým románům s hlavní postavou detektiva či soukromého vyšetřovatele.

Zabiják se zvrhlou zálibou

22. 02. 2013  |  Recenzoval: Leona Tomášková - Knihomol

Zlomený vaz, vnitřnosti vyňaté s takřka chirurgickou přesností a velký otazník na čistém bílém papíře namísto podpisu. Jaká ohavná touha nutí vraha k zločinům, nad kterými se žaludek obrací i zkušeným detektivům?

Jonathan Kellerman, špičkový autor psychologických thrillerů, napsal již osmadvacet knih, jejichž hlavním hrdinou je psycholog Alex Delaware. Jednou z nich je román Oběti, který v listopadu roku 2012 vydalo nakladatelství Domino. Mezi další u nás již vydaná díla tohoto autora patří například tituly Monstrum, Doktor Smrt, Z masa a kostí, Ledové srdce, Našeptávač, Spasitel, Krevní test a Kniha vražd.

Když je psycholog Alex Delawar povolán jakožto konzultant k případu jedné obzvláště záhadné vraždy, netuší, že uvidí něco, na co nejspíše do smrti nezapomene. Oběť, postarší žena jménem Vita Berlinová, má zlomený vaz a okolo krku naaranžované vlastní vnitřnosti. Pachatel si dal obzvláště záležet na tom, aby místo činu bylo co nejméně znečištěné a perfektně uklizené. Jediné, co po sobě vyšetřovatelům zanechal, je krabice od pizzy a v ní velký černý otazník na pečlivě složeném bílém papíře. Detektiv Milo Sturgis se společně s Delawarem pouští do vyšetřování, které přinese více otázek než odpovědí.

Během výslechů osob, jež byly s obětí ve styku, vyjde najevo, že Vita byla obzvláště nepříjemná žena. Nikomu neudělala nic dobrého, neustále si na všechno stěžovala a každého slovně napadala. Vypadá to, že její vražda byla dílem někoho, komu již přetekla míra trpělivosti. Tato teorie vezme za své s nálezem další mrtvoly. Obětí je tentokrát postarší muž, na rozdíl od Vity ztělesnění dobra. Zanechal po sobě milující ženu a dvě dospělé a samostatné dcery. I u této mrtvoly je nalezen papír se záhadným otazníkem, jehož účel je detektivům prozatím nejasný.

Ačkoli se Milo i Alex snaží ze všech sil, nebezpečný psychopatický vrah jim stále uniká, přičemž k jeho dopadení stále mnoho chybí. A počet obětí se s uplynulým časem zvyšuje. Kolik nevinných duší ještě bude muset zaplatit svým životem?

Na první pohled mne na knize zaujalo to, jakým neotřelým stylem je napsána. Autor se nebojí použít ironii a sarkasmus, dialogy postav jsou navzdory vážnosti tématu psány s vtipem, u něhož se nejde alespoň trochu nepousmát. Tento styl vyprávění mi naprosto vyhovoval, jelikož knihu příjemně odlehčoval a vytvářel dobře fungující protiklad k jinak neveselé atmosféře příběhu.

Další věcí, jež jsem na autorově práci obdivovala, je intenzita, s jakou se věnuje temným koutům mysli pachatele a tomu, proč byl vlastně zločin spáchán. Právě tato otázka mne při čtení zajímala daleko více než samotná vrahova totožnost. U většiny detektivních příběhů, které jsem doposud četla, byl motiv zabijákových činů již od začátku víceméně jasný, ne však u knihy Oběti. Neustále jsem musela hledat nějaké spojitosti mezi oběťmi, abych mohla alespoň odhadnout vrahovu motivaci, ale autor se mnou rozehrál hru, kterou nakonec vyhrál.

 


Ukázka z knihy Oběti


Hlídač dostupnosti Oběti

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: