Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Noční směna

Noční směna

Autor:
Michael Connelly
Originální název:
The Late Show
Překlad:
Jan Netolička
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-306-1
Počet stran:
368
Datum prvního vydání:
22. 01. 2019

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Noční směna

Michael Connelly proslul jako duchovní otec legendárního a svébytného detektiva Harryho Bosche. Poté stvořil advokáta Mickeyho Hallera. A nyní přivádí na scénu žánru policistku Renée Ballardovou.
Renée je v mnohém Harrymu podobná: když cítí, že je právo na její straně, jde tvrdohlavě proti pravidlům, i kdyby tím měla sama sobě uškodit. Její kariéře vůbec neprospělo, že napsala stížnost na svého nadřízeného – za trest byla přeřazena na noční směnu, kdy případy pouze přebírá, ale nikdy je nedořeší, protože ráno si je od ní převezmou kolegové.
Jednoho dne ale narazí na dva případy, se kterými se rozloučit nechce. V podzemní garáži byla nalezena šeredně zmlácená prostitutka, v nočním klubu byla zavražděna mladá žena. Ballardové v tom cosi nehraje. Všechny její policajtské instinkty ožijí. A tak se rozhodne jít proti pravidlům.
Navzdory rozkazům nadřízených a přáním svého parťáka se pouští do pátrání na vlastní pěst a brzy zjistí, že se ve svém podezření nemýlila. Ocitá se na skutečně tenké hraně, ale přesto je odhodlána dotáhnout svůj záměr do konce bez ohledu na to, kolik klacků jí nadřízení naházejí pod nohy.


Dotaz k produktu Noční směna

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Michael Connelly

Michael Connelly

Michael Connelly je bývalým reportérem Los Angeles Times a v současné době autorem mezinárodně úspěšných thrillerů o Harrym Boschovi. Televizní seriál s názvem Bosch natočený podle jeho knih je jedním z nejsledovanějších původních seriálů ve službě Amazon Prime, kde budou diváci zanedlouho moci sledovat už pátou řadu.

Michael Connelly je rovněž autorem několika bestsellerů, mezi které patří vysoce oceňovaný thriller z právnického prostředí s názvem Advokát (česky Domino, 2010), který byl zařazen na prestižní seznam Richard & Judy Book Club. Connellyho knihy už byly přeloženy do devětatřiceti jazyků a po celém světě získaly mnohá ocenění, včetně Edgarovy a Anthonyho ceny. Michael Connelly v současné době pobývá na Floridě a v Kalifornii.

Další informace o autorovi najdete na jeho oficiální webové stránce, případně na Facebooku a Twitteru.

Exkluzivní rozhovor, který s Michaelem Connellym vedla Kateřina Kadlecová z Reflexu, si můžete přečíst zde.

Klikněte pro zobrazení celého článku


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Connelly to umí roztočit i bez Harryho Bosche

03. 02. 2019  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Nový Connelly bez miláčka Harryho? Nuže, proč ne, zkusila jsem a....

Když se na knižním trhu objevil zcela nový Connelly, mé knihomolské srdce zajásalo. Ale po zjištění, že se pustil do nové série, vyměnil hlavního hrdinu za ženu, srdce mi opět trochu pokleslo. Jsem neuvěřitelná konzerva a nerada si zvykám na nové věci. Navíc Harry Bosch je moje knižní láska, můj hrdina na bílém koni, a proto jsem se novinky trochu bála. Nicméně budiž, knihu jsem otevřela, začala číst a.... A ono je to dobré! Ba co víc, je to výborné. A už mě nebaví ta stará, otřepaná klišé, kdy se píše, že kniha byla čtivá, chytla od první stránky. Jenže ono tomu tak tentokrát opravdu bylo.
Michael Connelly se pustil do riskantního plánu a stvořil zcela novou knižní postavu. A navíc ženu. Ze zkušenosti vím, že hlavní hrdinky mívají nějaký osobní problém. Ať už to je závislost na prášcích, nebo alkoholu, negativní vztah k mužům, jako důsledek trauma z dětství, nevyřízené vztahy v rodině. V případě Renée Ballardové tomu ovšem tak není. Je to naprosto obyčejná policistka, která pracuje čistě na nočních směnách a jejím kolegou je otrlý, starý mazák, který si jede jen po své lajně. Neobměkčí jej ani nález krutě zbitého těla transexuála, ani hromadná střelba v jednom z barů. V Renée ještě nějaká ta lidskost zbyla a zastřelenou servírku nemůže dostat z hlavy. Navzdory příkazům vedení a neznalosti, jak vést náročné vyšetřování. Navzdory tomu, že to přímo ohrozí její kariéru u policie.
Spisovatel Michael Connelly to roztočil naprosto famózně. Nejen, že se nezalekl fanouškovského odporu a odpoutal se od hrdiny, který ho dostal na vrchol. Ještě navíc dokázal, že umí stvořit hlavní aktérku sympatickou a lidskou. Nevadilo mi vůbec nic, překvapivě. Renée je cílevědomá a nevzdává se, ani když ji vedení přesune na noční směnu za její dřívější prohřešek, jako je nemístná kritika nadřízených. Je ještě člověk se srdcem na pravém místě a jde po pachateli střelby v klubu, i když jsou všichni proti ní a odrazují ji od pátrání. Jde po něm, i když je naprosto jasné, že je to krutý psychopat, který se neštítí ničeho.
Connelly není žádná rychlokvaška, vždy si s další knihou dává pěkně na čas, šperkuje a vymazluje a nakonec z toho vždy vzejde pecka, která nás jen utvrdí v tom, že je to mistr psaného slova.
A kdo ví, třeba se dočkáme někdy i seriálu, stejně jako jsme se ho dočkali u Bosche. A já si rozhodně ráda přečtu další díl, v hlavní roli s novou hrdinkou Renée. Jen bych se přimlouvala, aby na Bosche úplně nezapomínal, byla by to škoda.

Renée je stejně skvělá jako Harry

29. 01. 2019  |  Recenzoval: Jan Hofírek

Řeknu vám, že ten Connelly si u mě tímto opravdu hodně šplhl! Pro spisovatele (a možná, že u „detektivkářů" to platí dvojnásob) je tohle vždycky takříkajíc hra s ohněm a může skončit všelijak – třeba i špatně, že... Čtenáři jsou, jak známo, cháska nevděčná a když si na něco zvyknou, pak své zažité stereotypy mění jen neradi. Jinak řečeno – sklony k inovativním tendencím nevidí u svých spisovatelských oblíbenců zrovna rádi a řekneme-li to natvrdo, pak jim jsou po čertech podezřelé a dotyčný literární kreativec riskuje, že si to pěkně odskáče. Ptáte se jak? No třeba tak, že ze včerejších skalních fandů se přes noc stanou nespokojení kverulanti, dávající nekompromisně najevo, že na svého knižního hrdinu si nenechají sáhnout! Takový Sir Arthur Conan Doyle blahé paměti by mohl vyprávět... Stačilo, aby nechal Sherlocka Holmese zahynout na dně Reichenbašských vodopádů, a hned se mu pod okny začaly promenádovat davy nespokojenců s černými páskami na rukávech, dožadující se reinkarnace milovaného detektiva. Ale Michael Connelly do toho šel a... povedlo se mu to!

To jsem tu recenzi začal nějak divně, že. Pokusím se to ale napravit a být od teď konkrétní. Takže – Harry Bosch je dnes kultovní postavou par excellence, ovšem aby takovéto vpravdě všelidové oblíbenosti svého kriminalisty dosáhl, musel Connelly nějaký ten pátek tvrdě a poctivě makat. Je víc než pravděpodobné, že každý jiný na jeho místě by si nyní v poklidu užíval plodů své práce, psal další a další díly nekonečné série s osvědčeným protagonistou v hlavní roli a neměl by potřebu vymýšlet něco nového. Americký spisovatel se musel cítit hodně silný v kramflecích, když proti vší logice učinil velký krok do neznáma a stvořil novou literárně-detektivní postavu! S ní se nyní v knize Noční směna může díky nakladatelství Domino seznámit i český čtenář.

Renée Ballardová rozhodně není Harry Bosch v ženském těle. Některé povahové i „služební" vlastnosti s ním však společné má, ať už jde o pohrdání konvencemi, neústupnost, zarputilost a obcházení zákonných postupů v situacích, kdy na nějaké lpění na teoretických poučkách z policejní školy není čas. Je jasné, že jedinci tohoto druhu bývají často na kordy s nadřízenými a je tomu tak i u Renée – ta byla před dvěma lety „odejita" na podřadné místo poté, co si dovolila vznést kritické připomínky na adresu svého šéfa. Teď tedy za trest chodí na noční směny, kde její činorodá duše živoří v ponižujících podmínkách nudného papírování bez vyhlídky na nějaký velký a vzrušující případ. Lze se divit, že toho začíná mít plné zuby?

Tou příslovečnou poslední kapkou, kterou přeteče pohár její trpělivosti, se pro Renée Ballardovou stane přestřelka s několika mrtvými v jednom nočním klubu, která ji obrazně i doslova zvedne ze židle a přiměje učinit zásadní krok. Je pevně rozhodnuta případ vyřešit a když její parťák neprojevuje v tomto směru žádnou iniciativu a naopak ji odrazuje od přílišné aktivity, hodí za hlavu všechna pravidla elementární subordinace a pustí se do pátrání „na černo". To ji ovšem záhy přivede do nezáviděníhodné situace, když se začne ukazovat, že proti ní patrně stojí nebezpečný psychopat, libující si v násilí na ženách. Renée se tak ocitá ve dvojím ohni – její nadřízení pochopitelně nejsou úplní pitomci, takže tuší, že svérázná policistka si hraje na vlastním písečku a snaží se učinit jejím eskapádám přítrž. Kostky jsou tedy vrženy a na čtenáře čeká silný detektivní příběh s pečlivě propracovanou a mimořádně napínavou dějovou linkou, jak je ostatně u Connellyho dobrým zvykem.

Je Renée Ballardová toliko náhodnou epizodou v autorově tvorbě, po níž se Mistr vrátí zpět k Boschovi, nebo je tento jeho „tah dámou" předzvěstí nové série? Zdá se mi, že platí druhá varianta, protože v Noční směně je v souvislosti s Renée plno odkazů na její „předdetektivní" minulost, čímž si ji autor podle všeho připravuje na dlouhodobější „použití". Ať už tomu však bude jakkoli, jedno můžeme předpokládat s naprostou jistotou – Noční směna je excelentní detektivka a pokud tedy v budoucnu Harry Bosch uvolní místo Renée Ballardové, čtenáři určitě o nic nepřijdou, protože případnou změnou v osobě hlavní postavy u „connellyovek" nijak neutrpí jejich literární kvalita!

http://kniznirecenzeetc.blogspot.com/2019/01/michael-connelly-nocni-smena.html 

Renée Ballardová bude stejně oblíbená jako legendární Harry Bosch

29. 01. 2019  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Renée Ballardová měla práci svých snů. Vyšetřovala vraždy a nikdo nepochyboval o tom, že ji čeká skvělá kariéra. Jenomže to by tahle rázná dáma nesměla podat stížnost na svého šéfa. Vedení ji odsunulo na noční směnu, a až příliš mnoho lidí si přeje, aby přišla o odznak. Jenomže Renée není dobré podceňovat.

Americký spisovatel Michael Connelly (1956) dlouhá léta pracoval jako reportér v krimi rubrikách prestižních novin. Jeho úsilí a snaha zpracovat skutečné kriminální případy mu vynesla Pulitzerovu cenu a Connelly se utvrdil v tom, že chce být spisovatelem krimi románů na volné noze. Do světa beletrie vstoupil románem "Černá ozvěna", v němž se poprvé představil detektiv Harry Bosch. Tato postava přinesla svému autorovi věhlas po celém světě a Connelly má na svém kontě už hezkou řádku knih

"Noční směna" je prvním dílem série se svéráznou policistkou Renée Ballardovou. Knihu u nás vydalo nakladatelství Domino. Connelly nikdy nezastíral, že obdivuje žánr americké drsné školy. Jeho Harry Bosch je čestný chlápek, který neváhá použít násilí, je-li to nutné. Taková je i jeho nová hrdinka. Renée Ballardová má za sebou poměrně drsné dětství, s jehož detaily se vám bude svěřovat postupně. Tahle dáma si nebere servítky, má pro strach uděláno a rozhodně si nesedne na zadek před někým, kdo se ohání svou mocí nebo penězi.

Bohužel v dobré víře udělala něco, co jí nadřízení nemohli odpustit. Renée zcela po právu podala stížnost na svého šéfa, ale nikdy by ji nenapadlo, jaké to bude mít důsledky. To, že se ocitla na noční směně, kde nemá šanci vést vlastní vyšetřování, je pouze vrcholek ledovce. U policie je totiž stále dost lidí, kterým vadí. Někteří ji nesnáší z principu, jiní jsou přátelé jejího bývalého šéfa a pár dalších se bojí, že by mohla zkomplikovat jejich plány.

Renée se záhy přimotá k několika případům, které si podle jejího názoru zaslouží pozornost. Protože má touhu po spravedlnosti v krvi, rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Čtenář si užije několik detektivních zápletek a spolu s hlavní hrdinkou bude rozplétat klubko intrik a konspirací. Connelly v sobě nezapře bývalého reportéra a jeho vyprávění je téměř reportážní. S chutí vám popíše, jak funguje americký systém práva, i to, jak to chodí u policie. Tyto pasáže jsou poučné, zajímavé a velmi čtivé.

Spolu s Renée budete sledovat její vyšetřování krok po kroku a po celou dobu budete mít pocit, že vy sami jste hlavním hrdinou "Noční směny". Connelly i Renée jdou k jádru věci, s ničím nedělají okolky a nemají rádi zbytečné řečičky. Tahle kniha má říz, rychlé tempo a návykový styl vyprávění. Jadrné dialogy se střídají s akčními scénami a na své si přijdou milovníci dobrodružství i dedukce. Connelly naštěstí nezapomněl ani na falešné stopy a fígle klasických detektivek, takže vás bude až do konce vodit za nos. "Noční směna" je chytrý a do detailů promyšlený krimi román a nebojím se říci, že Renée Ballardová bude stejně oblíbená jako legendární Harry Bosch.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-nocni-smena/?fbclid=IwAR2WZpXm-OCWaUEb7Rn4-0s2AS-WARQ9xjUXDO3H8uN5LlyHRoWV9RodJzQ 


Ukázka z knihy Noční směna