Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Noc předtím

Noc předtím

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
The Night Before
Překlad:
Marie Čermáková-Frydrychová
Série:
Savannah
Pořadí knihy v dané sérii:
1
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-966-0
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
19. 02. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Noc předtím

Popis: Noc předtím

Jsou chvíle, kdy nemůžete důvěřovat nikomu. Vlastně začnete pochybovat, jestli můžete věřit aspoň sami sobě.

V ponurých stínech ospalého jižanského městečka se skrývá sériový vrah. Zabíjí s děsivou precizností, každá vražda je krvavou kopií těch předchozích. Jako by pro něj oběti byly pouhým prostředkem k naplnění morbidní touhy, která nemůže být nikdy ukojena...

Caitlyn Montgomery Bandeauxová se probudila zbrocená krví. Nevzpomíná si na jediný okamžik předešlé noci, kdy byl brutálně zavražděn její manžel. Ví jen to, že stejným způsobem zemřelo až příliš mnoho lidí, které dobře znala.

Pro policii je hlavní podezřelá, což je samo o sobě děsivé. Ještě děsivější jsou však střípky vzpomínek, které jí naskakují v mysli. V naprostém zoufalství se obrátí na psychologa Adama Hunta, ale vzápětí se jí zmocní další pochybnost: do jaké míry mu může důvěřovat? Když totiž vrah znovu zaútočí, Caitlyn začíná zjišťovat, že ti, kteří vypadají jako ztělesněná nevinnost,  mohou v sobě skrývat ryzí zlo...


Dotaz k produktu Noc předtím

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Thriller, jak má být

03. 07. 2014  |  Recenzoval: Vojtěch Hamerský

Caitlyn Montgomery Bandeauxová vzpomíná, co se stalo noc předtím

Určitě jste někdy zažili, že jste si nemohli na něco vzpomenout, ať jste nad tím přemýšleli sebevíc. S tím stejným problémem se potýká i Caitlyn Bandeauxová, která si nemůže vzpomenout, co dělala včerejší noc. O to je to horší, když zjistí, že tu noc byl zavražděn její exmanžel.

Caitlyn se probouzí v kaluži krve, její krev to však zřejmě není. Nepamatuje si na nedávné události a marně pátrá v hlavě po nějakém záchytném bodu. Vše je jeden velký chaos - dokud nepřijde zpráva, že je její exmanžel mrtvý. V tu chvíli sama sebe podezřívá z jeho vraždy, ale čím déle v sobě toto podezření dusí, tím víc vychází najevo, že za zabití muže může někdo jiný - Tanatos, jedna ze tří bohyň osudu.

Thriller, jak má být


Lisa Jackson je českému čtenáři pravděpodobně známá již díky jejím předchozím knihám, které v Dominu vyšly - jsou jich na dvě desítky. Noc předtím spadá pod sérii Savannah a je zároveň i úvodním dílem, čtenář tak neskáče do žádného rozjetého vlaku, ale v klidu nastupuje a teprve vyjíždí z nádraží.
Jestliže má autorka již tolik knih za sebou, lze předpokládat, že Noc předtím bude svým způsobem vytříbený thriller, který nabídne čtenáři vše ve správném poměru. To se z velké části opravdu daří. Lisa Jackson píše poutavě, dokáže člověka napnout k prasknutí a držet ho v tomto stavu notnou chvíli. Z celé knihy je cítit jistota, autorka ví, o čem píše a jak to čtenáři správně podat. Ten si pak bude při čtení hryzat nehty a v duchu si nervózně opakovat "Kdo by to tak asi mohl být?".
Není dobrý thriller, který by neobsahoval psychologické prvky. Noc předtím je jimi doslova protkaná, až by se dalo říct, že je víc nahlédnutím do psychologie člověka, který se ocitá v naprosto mrazící situaci, než klasickým thrillerem. Lisa Jackson však oba dva aspekty dobře kombinuje a splétá dohromady, takže vzniká příběh, který zaujme a jen tak nepustí.


Určitě doporučuji!

15. 04. 2014  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Americkú autorku Lisu Jackson sme si dosiaľ na našej stránke (www.romantika.estranky.sk) predstavovali ako čistú "romantičku", naposledy pri skvelej knihe Polibek měsíce. České vydavateľstvo Domino si však buduje čitateľskú základňu aj prekladom jej početných krimirománov. Ako je zvykom, aj Lisa má svojich pomerne stálych vyšetrovateľov, ktorí riešia rôzne prípady už v niekoľkých pokračovaniach. V knihe Noc předtím však ide o prvý diel série odohrávajúcej sa v južanskom meste Savannah, kde sa pod pozlátkom ukrýva mnoho tajomstiev čakajúcich na odhalenie...

Spočiatku mi dej pripadal trochu pomalý, rozvláčny. Kým sa dôkladne predstavili všetky postavy - od vyšetrovacieho tímu až po bohato rozvetvenú rodinu Montgomeryovcov a ich blízkych, "ubehlo" dosť veľa strán. Potom sa však príbeh zdynamizoval, každá kapitola priniesla nielen nové odpovede, ale v prvom rade ďalšie otázky a záhady. Neraz mi prekvapene vyskočilo obočie, keď došlo k novej vražde a rodokmeň Montgomeryovcov tak prichádzal stále o svoje časti... Ktosi má totiž evidentný záujem o to, aby celá rodina skončila v pekle. Kto a prečo, to môžu čitatelia hádať do zbláznenia. Prísť na to, kto je tajomná Atropos (vyšinutá žena si namýšľa, že na seba prebrala úlohu jednej z mytologických sudičiek), nie je vôbec ľahké a tento prvok je hlavným ťahúňom a plusom knihy.

Hoci v centre deja je v prvom rade Caytlin Montgomeryová (jej odlúčený manžel padol Atropos v knihe za obeť ako prvý), autorka sa nezameriava čisto len na ňu. Predsa len, nikde nie je napísané, že ona sama nie je vinníčkou - trpí výpadkami pamäti, v minulosti i teraz sa okolo nej krútia nevysvetlené tragické udalosti a rodina nemá o jej psychickom stave vysokú mienku. Pestrá paleta postáv poskytuje Lise Jackson možnosť "skákať" od jednej k druhej a poskytnúť tak viaceré uhly pohľadu na zobrazené okamihy. Osobne mám rád tento spôsob rozprávania, väčší záber pôsobí dynamicky a zaujímavo...

Spisovateľka je šikovná nielen v romantickom, ale aj kriminálnom žánri. Má cit pre zauzľovanie a tajomno, hoci niekedy bolo tých vnútorných pochodov a myšlienok, prípadne aj opisov priveľa - to nech si nechá do zamilovaných románov Noc předtím ale určite odporúčam a som zvedavý na ďalší diel s názvom Hrobár, ktorý sa bude sústrediť na novinárku Nikki. Tá sa zatiaľ len obšmietala okolo Montgomeryovcov v snahe uloviť poriadnu senzáciu, ale ako postava už stihla zaujať.

Skvělý psychothriller

25. 03. 2014  |  Recenzoval: Bastera

Po dočtení knihy Nechtěj nic vědět od Lisy Jackson, která mě opravdu zaujala, jsem neváhala a sáhla po další knize od této autorky. Tentokrát po prvním dílu série Savannah s názvem Noc předtím. Byla jsem zvědavá, co nového si pro mě autorka připravila. A byla jsem zklamaná. Kdybych předtím nečetla Nechtěj nic vědět, byla bych nadšená, ale nemůžu si pomoci, abych neviděla do očí bijící podobnost. Hlavní hrdinka je žena, kterou všichni považují za blázna včetně jí samotné. Trpí občasnou ztrátou paměti. Nějakým způsobem přišla o dítě, ať už se ztratilo či zemřelo. Manželství neklape a rodina taky není zrovna ideální. Chodí se zpovídat buď k psycholožce nebo hypnotičce, které taky záhadně zmizí či zemřou. Její případ řeší policista, který ji střídavě podezřívá. A najednou se objeví záhadný muž, který má svůj zvláštní důvod pro to se o hlavní hrdinku zajímat. Uznejte sami, že podobností je víc než dost. I přesto se jedná o skvělý psychothriller a autorka si to u mě vyžehlila trochu neuvěřitelným, ale dechberoucím koncem.

Caitlyn Montogomery Bandeux pochází z bohaté a známé rodiny, která je však tak trochu prokletá dědičnou duševní poruchou. Tou trpí i Caitlyn. Jednoho dne se vzbudí z děsivého snu celá od krve a s pořezaným zápěstím. Nepamatuje si nic z předešlé noci. Nejspíš krvácela z nosu a v psychickém vypětí si podřezala žíly, ale proč je té krve tolik? Brzy se také ukáže policie v čele s kriminalistou Reedem a oznámí jí, že její manžel je mrtvý. Ten manžel, který se s ní chtěl rozvést a zažalovat jí za zanedbání rodičovské péče, jež stála život jejich dceru Jamie. Policie ještě neví, jestli se jednalo o sebevraždu nebo vraždu, ale Caitlyn si je jistá. Josh by si na život nikdy nesáhl. Ale proč se Caitlyn o něm zdálo, proč byla celá od krve a co se vlastně stalo tu Noc předtím? Zabila ho kvůli žalobě, ale nepamatuje si to? Co za podivné hrůznosti skrývá rodina Montgomeryů? Proč celé roky umírají členové rodiny za podivných náhod či okolností? Všem se krátí nit života a nikdo si nemůže být ničím jistý...

Jak už jsem psala, překvapila mě velká podobnost s předchozí knihou Nechtěj nic vědět. Rozdíl jsem pocítila především v tom, že zatímco Nechtěj nic vědět měla pomalejší rozjezd, Noc předtím Vás spolu s Caitlyn hodí přímo do vody a plavte. A dost často také proti proudu. Nesledujete však pouze osud Caitlyn, ale i dalších postav. Sledujete pohled vraha, sledujete jeho konání, víte jak myslí, ale až do konce nikdo neví, kdo to je. Víte jen, že se sama sebe pasuje do role Atropos, která je jednou ze tří bohyň osudu. Určuje konec našeho bytí, určuje dobu, kdy naše nit života bude odstřižena a přesně tak určuje náš vrah osudy postav. Seznamujete se s velkým množstvím postav, z nichž každá hraje svoji roli v tomto velkém a zamotaném psychothrilleru. Potkáváme charismatického Adama, který pátrá po svém bývalé lásce a zároveň psychoterapeutce Caitlyn. Adam se snaží získat z Caitlyn informace, které by mu pomohly najít nějaké stopy po Rebecce a jak už to tak bývá, krása hlavní hrdinky ho nenechá chladným. Každá postava má určité povahové vlastnosti, které jí charakterizují. Každá má v sobě něco dobrého a něco špatného. Něco, co jí nutí chovat se tak, jak se chová. Všechny tyto postavy sledujete a pomalu skládáte střípky dohromady až do nečekaného rozuzlení. Musím pochválit zajímavou dvojici detektivů. Především zástupkyně "něžného" pohlaví Sylvie, rozhodně nebyla něžná, ale naopak tak trochu svérázná drsňačka. Její parťák Reed je zase prototypem policisty, který se do případu zakousne a nepustí ho ani na minutu z hlavy. Nejen kvůli samotnému případu, ale také kvůli krásné podezřelé. Jejich slovní přestřelky byly příjemné zpestření jinak dost psycho případu.

Shrnutí
Skvělý psychothriller, který Vás pohltí od první stránky a nedá Vám oddechnout, dokud nedojdete k velmi překvapivému a skoro by se dalo říct neuvěřitelnému konci. Postavy jsou různorodé, mají své klady i zápory a některé si i přes to zamilujete. Třeba hlavní hrdinku, která se s nelehkým osudem pere statečně. Mrzí mě až příliš velká podobnost s předchozím dílem autorky Nechtěj nic vědět, avšak toto dílo je ještě o chloupek lepší. Nutnost pro milovníky thrillerů se zajímavou zápletkou, psychologickými portréty postav a troškou té romantiky.

Bravo, Liso Jackson!

18. 03. 2014  |  Recenzoval: BoboKing

„… nicméně smrt jim bude ušita na míru a jejich utrpení značné. Protože Atropos věděl, že důležitá není samotná smrt. Důležité je umírání.“
Atropos je jedna ze tří bohyň osudu, která určuje konec našeho bytí, určuje dobu, kdy naše nit života bude odstřižena. Za touto mytologickou postavou se skrývá sadistický vrah, který hraje onu stranu zla v novém románu „Noc předtím“.

Lisa Jackson (*1952) patří už téměř čtyři desetiletí k nejčtenějším americkým autorkám. A obdobně jako Nora Roberts, či Sandra Brown, se její tvorba vyznačuje jak prvky typickými pro romány pro ženy, tak pro thrillery či detektivky. V případě její knížky „Noc předtím“ ten jazýček na misce vah jasně převažuje k té temnější variantě, k thrilleru. A že Jackson dokáže zahrát na krvavou strunu, skvěle ukazuje už prolog. Sugestivně napsané „odstřihnutí nitě života“ dalo mým nervům docela zabrat. Pušky, revolvery a „mozek rozstříknutý po stěně“, to klidně překousnu, ale jakmile se na scéně objeví „ostří tenké jako žiletky. Dvě ostří. Nůžky. Chirurgické nůžky?“, tak tlak a srdeční tep mi vyskočí to nadlimitních hodnot.
Děj se odehrává v dnešním Savannah v Georgii, tedy v osobité jižanské Americe. Tropická vedra, strašlivá vlhkost, močály, krokodýlové, hadi, hmyz, to vše charakterizuje tento svět, který bazíruje na víře, na rasové i sociální segregaci. K jižanské bílá „aristokracii“ patří i zdejší rod Montgomeryů, kteří jsou majitelé rozsáhlého majetku. A na členy této rodiny se zaměřil vraždící maniak, jenž jako Atropos, jako bájná bohyně, vchází do jejich světa a rozsévá kolem smrt. Místní policie má v tom celkem jasno, vše ukazuje na manželku jedné z obětí, duševně nevyrovnanou a značně labilní Caitlyn, jednu z dcer rodiny Montgomeryů, a dá se říci hlavní hrdinku knihy. Její duševní nevyrovnanost, pro mnohé šílenství, má základy v její minulosti. Ale minulost celé rodiny Montgomeryů je prošpikována takovými zahnívajícími tajnostmi, že musely padnout obrovské peníze na jejich ututlání. Až jednou ten hrnec „hnisu“ přeteče …
Touha po penězích, vášně, incest, sexuální zvrhlost, šílenství a podivná úmrtí, to vše Lisa Jackson coby literární šéfkuchařka dokonale smíchala do jednoho kotlíku v napínavý a děsivý příběh. Svébytné postavy, tajemné charaktery, a k tomu perfektní načasování pro přidávání dějových zvratů, jež působí jako chilli papričky v jídle, dělá z „Noci předtím“ (orig. The Night Before, 2003) perfektní „pokrm“, který uspokojí jak čtenáře thrillerů, tak i čtenářky hledající i něco emocí.
V překladu Marie Čermákové-Frydrychové vydal nakl. Domino, 2014.

Vřele doporučuji!

14. 03. 2014  |  Recenzoval: Martina

Caitlyn se ráno probudí a má pořádné okno. Z předchozí noci si vůbec nic nepamatuje. Jaké je ale její zděšení, když zjistí, že všechno kolem ní je od krve. Otázka zní, čí je to krev? Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. Je to krev jejího téměř bývalého manžela Joshe, který byl tu noc brutálně zavražděn.

Podezření padá na Caitlyninu hlavu, protože její auto bylo spatřeno u domu jejího muže. A to není vše, co se v městečku Savannah stalo. Záhy dochází k dalším vraždám - někdo systematicky zabíjí Caitlyninu rodinu. Jaký má vrah motiv? Je opravdu Caitlyn vražedkyně nebo jen obětní beránek a i jí se sčítají nitky jejího života?

Případu se ujímá dvojice detektivů Reed a Morrisetteová. Je na nich, jak se případu chopí a jak ho vyřeší. Nebudou to mít snadné, stop je málo, možných vrahů je opravdu hodně, ale ten skutečný je jen jeden.


Knižní anotace mě přesvědčila k tomu, abych si Noc předtím přečetla. Příběh byl velmi zajímavý a přijdou si na své jak vyznavači thrillerů, tak i těm, co mají rádi thrillery a romantiku dohromady, protože i v tomto příběhu byla láska. Byla jsem tímto docela (a mile) překvapená, protože ve většině krimi příběhů se láska nevyskytuje. Ale i přesto byl tento vztah tak trochu mimo hlavní příběh a bylo to velmi příjemným zpestřením.

Caitlyn je pětatřicetiletá žena a je na tom hodně psychicky špatně. Zemřela jí malá dcera a ona se z této smutné události dosud nevzpamatovala. Začala chodit k psycholožce, ta však jednoho dne zmizí a na její místo nastoupí charismatický Adam Hunt. Sympatie jsou vzájemné, ale může mu Caitlyn plně důvěřovat?

Deprese a psychická choroba se v jejich rodině často dědí a všichni ji považují za blázna. Její výpadky paměti jsou dost děsivé a také časté a je možné, že spáchala vraždu či dokonce vraždy a ona si nic nepamatuje? To by bylo hodně špatné a hlavně, všechny indicie vedou k ní.

Detektivy v příběhu představuje docela nesourodá policejní dvojice - Sylvie je čtyřikrát rozvedená matka samoživitelka dvou malých dětí a její děti ji často ovlivňují i v práci. Přesto je to drsňačka a nic ji jen tak nerozhodí. Její parťák Reed jde za svým cílem jak buldok a nepustí, dokud případ nevyřeší.

První kapitoly byly velmi napínavé, až jsem je přečetla jedním dechem. Do poloviny knihy se seznamujeme se členy rozvětvené rodiny Montgomeryů se všemi jejich hříchy a problémy, nahlédneme také do mysli vraha. Ve druhé polovině už příběh přitvrzuje a poslední třetinu knihy jsem přečetla tak rychle, že jsem se nestačila divit. Bylo to napínavé, množství mrtvých postupně přibývalo a závěrečné rozuzlení bylo velmi překvapivé a rozhodně jsem ho nečekala.

Kniha se četla velmi lehce, na žádném místě jsem se nenudila a s napětím jsem očekávala, co se bude dít dál. Knihu vřele doporučuji k přečtení, protože stojí za to.

Každá maličkost je důležitá, tuto knihu nelze číst jen tak.

05. 03. 2014  |  Recenzoval: Knižní novinky-recenze

Caitlyn se ráno probudila s velkou bolestí hlavy a jako každý s kocovinou si přísahá, že už nikdy nebude pít. Druhý by si dal prášek, osprchoval se, vyspal se a druhý den by bylo všechno v pořádku. Jenomže dál to pokračuje jinak než u ostatních. Všude kolem ní jsou cákance krve, na záclonách i koberci. Čí je to krev? Proč má na zápěstích řezné rány? Pokusila se zase o sebevraždu?

Naposledy si pamatuje, že se večer měla sejít se sestrou, ale ta na schůzku nepřišla. Ví, že se opila, ale jak se dostala domů a proč je kolem ní taková spoušť, to si už nepamatuje. Kdyby tolik krve patřilo jí, asi by byla dávno mrtvá. Jako kdyby toho nebylo málo, vzpomene si na sen, který se jí zdál o Joshovi.

Josh je ve své pracovně, ale nehýbe se. Ne. Je zhroucený na stole, paže vedle těla, hlavu obrácenou čelem ke dveřím. Z rukou mu kape krev, tvoří loužičky na koberci. Má otevřená ústa, je hrozně bledý, zírá na ni vytřeštěnýma očima, které nemrkají.
Caitlyn zalapala po dechu. Proč teď myslí na Joshe? Vidina jeho bílého obličeje se jí znovu objevila před očima. Proč si ho představuje mrtvého?
Protože včera by měla tvá dcera narozeniny.
Protože se ten hajzl s tebou rozvedl.
A protože tě chtěl zažalovat za usmrcení z nedbalosti. Vašeho dítěte. Tvé holčičky.

Ze začátku si myslí, že to jsou jen její představy. Je možné, že by mu smrt přála? Nebylo by divu, rozvádí se a dávno spolu nežijí v jedné domácnosti. Dokonce má Josh novou přítelkyni. Vše se změní, když policie Caitlyn oznamuje, že je Josh mrtvý a ona se stává hlavní podezřelou. Byla by toho Caitlyn schopná? Jenomže to není jediná neobjasněná smrt v rodině. Stíhá je jedna katastrofa za druhou a zdá se, jako kdyby byli prokletí...

„Jsou chvíle, kdy nemůžeme důvěřovat nikomu. Vlastně začnete pochybovat, jestli můžete věřit alespoň sami sobě.”

Thriller od známé Lisy Jackson začíná prologem, který nezačíná pokojně jako u ostatních knih. Aspoň u těch, které jsem za poslední dobu přečetla. Není tam popis přírody a dlouhé řádky uvádějící nás postupně do děje. Začíná to rovnou vraždou, která ve mě vyvolala hodně otázek a musela jsem vědět, jak to bude dál. První kapitola není o moc klidnější a vlastně tady nečekejte oddychové čtení.

Postupem stránek jsem si čím dál víc říkala, je v této rodině vlastně někdo normální? Možná je tam moc tragédií, proto je moje hodnocení 4 body z 5. Rozhodně je dobré, abyste četli knihu pozorně a vnímali každý detail. Protože každá maličkost nám může prozradit, kdo vraždil. Přiznávám se, netušila jsem to. Podezřívala jsem každého, akorát mi nebyl jasný motiv. Pro peníze, pomstu? Nebo je v tom něco jiného?

Čtenář nemá jistotu, co je pravda a co ne.

03. 03. 2014  |  Recenzoval: Catty

Rodina Montgomeryových nebola nikdy celkom normálna. Šialenstvo, incest, depresie a nečakané úmrtia sú už takpovediac ich rodovým znakom, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. Caitlynin život tejto povesti nie je nič dlžný - už od detstva je považovaná za jednu z najšialenejších členov klanu Montgomeryových, bola svedkom nejedného úmrtia v rodine, jej malá dcéra umrela v dôsledku čoho sa zrútilo aj jej krehké manželstvo a špičku ľadovca predstavuje obvinenie zo zanedbania starostlivosti o dieťa, ktoré voči nej chce vzniesť jej manžel. Avšak nestihne to, pretože ho nájdu mŕtveho. A všetky stopy vedú ku Caitlyn, ktorá si z tej osudnej noci takmer na nič nepamätá...

Príbeh, ktorý v sebe zahŕňa duševne chorých hrdinov, takmer vždy vyvolá tajomnú a desivú atmosféru. Nebolo to inak ani v tejto knihe. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu všetkých hlavných aktérov (Caitlyn, jej rodina, psychológ Adam Hunt, vyšetrovatelia, vrahyňa), a tak má čitateľ možnosť vidieť do hlavy každej postavy. Autorka však prezradí len to, čo ona sama chce, a tak nikdy nemáte istotu, čo sa reálne stalo a čo je len výplodom chorej mysle. Táto neistota a zmätok sa mi veľmi páčili, mám rada takéto "hry", keď sa aj ja ako čitateľ môžem zapojiť do deja prostredníctvom svojich dohadov a teórií.

Caitlyn je mentálne na pokraji zrútenia, nikto jej to však nemôže zazlievať, lebo ju postihovala jedna katastrofa za druhou. V jasných chvíľkach je to však mierumilovná, láskavá, inteligentná, síce aj bojazlivá a utiahnutá, no vcelku sympatická žena, ktorá robí všetko pre to, aby prekonala všetky prežité traumy. Ostatní členovia jej rodiny sú všelijakí - niektorí až vyslovene nesympatickí, zádrapčiví, utiahnutí či ambiciózni. Rodina Montgomeryových je rozsiahla, no každý jej člen disponuje nejakým špecifickým znakom (vlastnosť, zamestnanie a pod.), ktorý spôsobí, že sú ľahko zapamätateľní a celkovo prispieva k rozmanitosti príbehu.

Do pochmúrneho ovzdušia vnáša trochu odľahčenia a humoru dvojica vyšetrovateľov - Reed a Morrisetteová - ktorých rozhovory sú často veľmi uštipačné a sarkastické. Hlavne Morrisetteovej charakter je všemi prchký, impulzívny a vášnivo zapálený. Ako príbeh plynie, postupne sa objasňujú niektoré udalosti a skúsenejší čitatelia nebudú mať veľký problém s odhalením totožnosti páchateľky. Možno to bol trochu aj autorkin zámer, keďže postupné eliminovanie ostatných postáv prirodzene vyústi do jediného možného záveru. Ja by som však radšej uvítala odhalenie, ktoré by ma úplne šokovalo. Veľký moment prekvapenia mi v detektívnej línii dosť chýbal, avšak čiastočne tento nedostatok vyrovnali prekvapivé zistenia o Caitlyn a jej minulosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Za najrušivejší prvok príbehu však považujem romantickú líniu. Lisa Jackson je aj autorkou vyslovene romantických kníh pre ženy a túto svoju stránku preniesla aj do tohto žánru. Nevyznelo to však prirodzene, skôr silene, umelo, neuveriteľne a celkovo aj zbytočne. Príbeh sa tým neobohatil, bol touto líniou rušený. Nemám nič proti romantike v thrilleroch, ak má svoje opodstatnené miesto. V tejto knihe nemala.

Noc předtím hodnotím ako trochu slabší príbeh z hľadiska detektívnej línie, no z hľadiska vykreslenia charakteru a zmätených myšlienok duševne chorej ženy (žien) je to výborné dielo, ktoré dokáže vyvolať v čitateľovi chaos, zdesenie aj mrazenie.

Skvělý thriller! Doporučuji.

03. 03. 2014  |  Recenzoval: Eva

Probudit se ráno ve vlastní posteli a nepamatovat si nic z předchozího večera a noci se občas může stát každému. Stačí k tomu třeba pár skleniček alkoholu. Málo komu se ale přihodí, aby se probudil přímo v tratolišti krve.

Hlavní hrdinka knihy Noc předtím od spisovatelky Lisy Jackson se právě do takového výjevu jednoho rána probudí. Po celém těle má krev a její zápěstí jsou pořezaná, jako by se pokusila o sebevraždu. Tím ale hrůzný výjev zdaleka nekončí. Od krve je postříkaná celá ložnice - postel, zdi, závěsy, koberec... Pětatřicetiletá Caitlyn Montgomery Bandeauxová je zděšená a na nic si nepamatuje.

Poslední, na co si dokáže z předchozího večera vzpomenout, je bar, kde seděla a pila koktejly, když čekala na svoji sestru Kelly. Zbytek večera a noci má obestřen temnotou, jen se jí v mysli potuluje jakýsi obrazec či kousek snu, v němž viděla svého manžela Joshe sedět v křesle s podřezaným zápěstím. Caitlyn nic nechápe a tak si tuto krvavou epizodu raději nechává pro sebe.

Josh ovšem stejného večera skutečně zemřel zhroucený v křesle s prořezanými zápěstími. Policie zpočátku tápe, neví zda se jedná o sebevraždu či násilný čin. Následná pitva potvrzuje to, co čtenář už ví z prologu knihy. Detektivové z oddělení vražd v Savannah - Reed a Morrisetteová - ovšem tuší, že Caitlyn něco skrývá a začnou ji z vraždy manžela podezřívat.

To je pouze začátek knihy. Na světlo postupně pronikají další informace z manželství Caitlyn a Joshe, které bylo těsně před rozvodem a rozhodně nebylo nikdy idylické. Na scénu přibývá také poměrně velké množství dalších postav. Rodina Montgomeryových je velice početná, rozvětvená a navíc ji provází hodně podivná minulost. Ať už jsou to nevěry, zvláštní příbuzenské vztahy, velké množství tragédií nebo duševní nevyrovnanost, která jako by se automaticky dědila už po generace.

Samotná Caitlyn je také hodně psychicky labilní a hluchá místa v paměti ji provázejí již několik let. Ovšem není se čemu divit, když se postupem děje dozvídáte kolik smutných událostí se v jejím životě už od dětství odehrálo. Jedna z posledních byla smrt její maličké dcerky. Caitlyn už přestává věřit sama sobě. Co když vraždí skutečně ona?

Kniha plyne v příjemném tempu. Děj sledujeme z pohledu Caitlyn, jejích sourozenců, policie a samozřejmě i vraha. Ten se rozhodl celý klan Montgomeryových vyvraždit a pro každého člena rodiny si přichystal přímo na míru šitý způsob smrti. Většinou to začíná injekcí, která oběť zcela paralyzuje...

Lisa Jackson nezapomněla v knize ani na romantickou část příběhu. Caitlyn a její nový psycholog Adam Hunt k sobě postupně nacházejí cestu a osobní sympatie. Oproti ostatním knihám autorky je ale tentokrát tato linka o mnoho skromnější a zabírá podstatně méně prostoru. Začíná až daleko za polovinou knihy. Myšlenkové pochody hlavní hrdinky se tak točí spíše okolo vlastního duševního zdraví a otázky, zda je či není vražedkyní.

Noc předtím je další skvělý thriller od Lisy Jackson vhodný pro všechny milovníky napětí s kapkou romantiky. Autorka si tentokrát nachystala přímo dvojité překvapení. Tradičně překvapivému závěru, ve kterém se odhalí identita vraha, předchází totiž několik desítek stran zpátky ještě jeden velmi nečekaný moment, který mnoho věcí postaví do zcela jiného úhlu. Doporučuji.


Ukázka z knihy Noc předtím


Hlídač dostupnosti Noc předtím

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: