Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Nikdy neumírej sama

Nikdy neumírej sama

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
Never Die Alone
Překlad:
Marie Čermáková-Frydrychová
Série:
New Orleans
Pořadí knihy v dané sérii:
8
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-191-3
Počet stran:
416
Datum prvního vydání:
07. 12. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Nikdy neumírej sama

Popis: Nikdy neumírej sama

Měl to být nejlepší den jejich života. Bohužel byl nejhorší.

Zoe a Chloe Denningovy vyrazily na oslavu svých jednadvacátých narozenin, ale návrat domů se šeredně zvrhl. Za své další oběti si je totiž vybral muž, který vraždí zásadně dvojčata a své činy plánuje se zvrácenou pečlivostí. Namísto vstupu do dospělosti tak dívky čeká jen utrpení.
Pro Briannu Haywardovou je zmizení sester Denningových nepochybným znamením, že Vrah 21 se přesunul do New Orleans. Jak ale přesvědčit policii, že z rituálních vražd dvojčat obvinila nesprávného člověka? Proč nikdo nechce pochopit, že dokud skutečný pachatel běhá na svobodě, jsou v ohrožení další životy? Zoufalá Brianna osloví novináře Jasona Bridgese, a ten jí přislíbí pomoc, protože tento příběh by se mohl stát odrazovým můstkem jeho další kariéry.
Ani detektiv Rick Bentz nebyl nikdy úplně přesvědčen o tom, že za mřížemi sedí opravdu Vrah 21. Nyní jako by se jeho pochybnosti začaly naplňovat – a navíc je docela dobře možné, že se tento obávaný zabiják přesunul do jeho policejního rajónu. Dostane se mu na stopu dřív, než neznámý šílenec uskuteční svůj plán: spojit Zoe a Chloe navždy poutem smrti?


Dotaz k produktu Nikdy neumírej sama

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Zdařilý příspěvek do mé oblíbené série

03. 03. 2017  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Musím povedať, že Lisa Jackson tentoraz trafila názvom do čierneho. Snáď sa ani nedalo lepšie vystihnúť dej, ale na rovnakej vlne sa nesie aj obálka českého vydania. Román Nikdy neumírej sama je, ako je u autorky zvykom, procedurálkou sledujúcou pátranie po sériovom vrahovi. Táto osvedčená schéma sa uplatňuje ako obvykle s primeraným napätím a detektívnou analýzou. Lisa Jackson je však známa aj ako autorka romancí (mimochodom, výborných), a azda aj preto sú jej krimiromány často zamerané i na osobný život hrdinov. Nikdy neumírej sama je kniha zo série New Orleans, ktorá mňa osobne baví viac než napríklad Alvarezová a Pescoliová. Prostredie amerického Juhu, tamojšieho počasia, atmosféry a zvyklostí poskytuje viac priestoru na zaujímavé námety, čo sa potvrdzuje aj v tejto novinke.

"Chcípni, úchyle! pomyslela si Zoe, když se otočil kolem své osy, lapal po dechu, upadl na ponk a shodil přitom nůžky, stuhy, drát i hromádku šatů - jejího oblečení, sakra, byly to šaty, které na sobě měla při únosu. Všechno spadlo a rozlétlo se po podlaze. Mával rukama a srazil světlo na stropě. Kutálelo se po zemi a rozbilo se. Pořád z něj však vycházela nechutná namodralá záře. Nepřestával se zmítat. Poskakoval, jednou rukou se pokoušel uvolnit provaz kolem krku."

Príbeh má dve dejové línie. Tou hlavnou je Vrah 21, psychopat vraždiaci dvojičky, ktoré dosiahli vek dvadsaťjeden rokov. A to aj napriek tomu, že za svoje zločiny bol už v Kalifornii odsúdený. Žeby mal nasledovateľa? Psychologička Brianna je presvedčená, že vo väzení sedí nesprávny človek, a to aj preto, že je ním jej vlastný bratranec. Keď však zmiznú z jej blízkeho okolia sestry - dvojčatá, už jej nik nevyhovorí, že sa zabijak nepresunul do ich končín. Polícia je ale voči jej výhradám a tvrdeniam skeptická, preto sa musí poriadne pousilovať, aby ich doviedla domov živé. Zoe a Chloe sa totiž skutočne stali obeťami únosu a bojujú s vrahom o holý život. Dvojica vyšetrovateľov Rick Bentz a Reuben Montoya zároveň pátra po Otcovi Johnovi, ich najväčšej nemesis. Falošného vraždiaceho kňaza považovali za mŕtveho, ale podľa všetkého prežil a teraz znovu uspokojuje svoje zvrátené chúťky. Bez dôkazov a pádnych stôp je však ťažké prísť mu na koreň, okrem toho sa Rick musí opätovne venovať aj Vrahovi 21...

"Jakmile ho začal opouštět zdravý rozum, jeho rozpoložení se blížilo klasickému šílenství způsobenému dlouhým pobytem ve vězení. Už nikdy víc. Potichu si z boty vytáhl maličkou zbraň. V prádelně, kde nějakou dobu pracoval, odstranil šroubek z kovového vozíku. Chvíli ho urputně brousil, protože potřeboval získat ostří, které mu prořízne kůži i tepny. Maličký kousek kovu dlouhý snad jen dva centimetry představoval jeho spásu. Pokud ovšem existuje bůh. Čímž si nebyl tak jistý. Skousl si spodní ret a čepel podržel v prstech pravé ruky. Teď, nebo nikdy. Dej se do toho."

Dve línie knihe svedčia. Príjemným spestrením bolo, že vrah nezabíjal rad za radom a vyšetrovatelia mu neprichádzali na stopu postupnou analýzou. Vrah 21 už mal dvojičky v držaní a ich boj o život, snahy o útek a súboje s ním tvoria jadro napätia. Dá sa povedať, že Lisa Jackson využila možnosť "návratov" - Vrah 21 znovu udrel, rovnako sa opä stretávame aj s Otcom Johnom. Dôležitou postavou okrem Bentza a Montoyu je Brianna, ktorá mi síce nepripadala až taká zaujímavá, ale jej spojenie s miestnym novinárom a zapojenie do prípadu ju napokon vyzdvihli o niekoľko priečok vyššie. Autorka tiež neplytvala ani typickými opismi a objasňovaním aj na pohľad jasných vecí, čo miestami pôsobilo spomaľujúco. Našťastie to nijako nezmenšuje výsledný dojem, ktorý je určite pozitívny. Táto séria je pekne rozbehnutá a Nikdy neumírej sama je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Smrt přichází o jedenadvacátých narozeninách

14. 02. 2017  |  Recenzoval: Alena Lochmannová pro vaseliteratura.cz

Autorka Lisa Jackson zavádí své čtenáře opět do New Orleans, kam se vrací brutální vrah, který se zaměřuje na specifické typy obětí, konkrétně na dvojčata, která vraždí v den jejich plnoletosti. Thriller s příznačným názvem Nikdy neumírej sama nabízí čtenáři nejen napětí, ale též exkurz do nejtemnějších koutů lidské duše.

Chloe a Zoe Denningovy jsou dvojčata, sestry, které stojí jedna druhé věrně po boku. A když se dočkají plnoletosti, pochopitelně je třeba ji společně oslavit. Hrůzu, která následuje po několika drincích a nezávazném klábosení s přáteli, si však jen těžko dívky dokázaly představit. Lisa Jackson tentokrát přichází s neotřelým tématem emocionální vazby dvojčat na pozadí dynamického kriminálního příběhu. Vlastně celý příběh je postaven na vztahu dvojčat, ať už těch, která o svého sourozence přišla a utrpěla tak emocionální újmu, nebo těch, která se dostala do hledáčku tzv. Vraha 21. Pravdou je, že ve druhé části příběhu je těch dvojčat najednou trochu moc, objevují se prakticky všude, a to i v rámci tajemství, která se vynořují z minulosti. Nicméně sama Jackson slovy jedné z postav tuto absurditu připouští a upozorňuje na ni. Pravda, do reality to jistě má daleko, ale jako příběh, na který je nahlíženo s určitým odstupem a nadsázkou, je kniha tímto neotřelým tématem příjemně vyšperkována.

Po stopě Vraha 21 se vydává zarputilý detektiv Rick Bentz, jemuž na stole leží dva nejtěžší případy jeho kariéry, a zrovna v době, kdy uvažuje o odchodu do důchodu. Nejprve se domnívá, že Vrah 21 je bezpečně za mřížemi, než jeho přesvědčení zviklá psycholožka Brianna Haywardová. Příběh je vyprávěn perspektivou několika osob, nicméně Brianna se jeví jako ústřední. I ona ztratila svoji sestru, dvojče. Navíc se setkává po letech s novinářem, do něhož bývala jako studentka zamilovaná, i přes nucenou ostražitost se ukazuje, že své city stále nedokáže udržet na uzdě. Nikdy neumírej sama je tak nejen napínavým thrillerem, kdy se vám při některých pasážích, zejména když mladé dívky bojují o holý život, doslova rozbuší srdce, nepostrádá ale ani aspekt, při němž vám srdce buší úplně jiným rytmem, tedy romanci a lásku, i když ne v pravém slova smyslu romantického vztahu, nicméně mezi ústředními postavami, Briannou a Jasem, to jiskří, což je snad ještě lepší.

Každá kapitola je vyprávěna z perspektivy jiné osoby. Začátek knihy se proto může jevit trochu zmatečný, především pokud sérii New Orleans neznáte, protože chvíli čtenáři trvá, než se se všemi postavami seznámí, sžije a pochopí, co právě prožívají. Záhy se však tato počáteční zmatečnost ukáže naopak jako přidaná hodnota knihy, neboť jednotlivá vyprávění se vhodně doplňují a skládají střípky do skládačky několika životních příběhů. Ne vše je uvěřitelné, zdaleka ne, nicméně to není vůbec na škodu.

Lisa Jackson opět potvrdila svoji pověst úžasné vypravěčky. Co je pro její knihy typické, a Nikdy neumírej sama není výjimkou, jsou tajemství prakticky na každé stránce. V průběhu příběhu je naznačena jejich existence, autorka čtenáře nechá sžít s tím, že některá z hlavních postav má svého kostlivce ve skříni a ve vhodný okamžik jej odhalí. Právě dávno zapomenutá tajemství dokáží příběh oživit a především v závěrečné části knihy přispívají ke gradaci děje. Velmi pěkně si též dokázala autorka poradit s doslova akčními pasážemi, kdy mladé dívky usilují o svobodu, prchají před svým únoscem a bojují o svůj život. I zde však je třeba přimhouřit čtenářské oko, neboť to, že dívky několikrát únosci utečou z kobky, kde je drží, on je několikrát znovu chytí a uvězní a ony mu opět znovu utečou, vyžaduje jistou dávku čtenářské shovívavosti. Však romány čteme proto, abychom se pobavili, nikoli poučili, a tak těch několik přešlapů za hranici reálnosti a představitelnosti autorce milerádi odpustíme, především s ohledem na fakt, že jinak přináší velmi zajímavý, napínavý a netradičně pojatý příběh, který působí na celou škálu čtenářových emocí. Budete se bát o život, doufat v lásku a žasnout nad složitostí lidské duše.

 


Ukázka z knihy Nikdy neumírej sama