Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Nenalezená

Nenalezená

Autor:
Remigiusz Mróz
Originální název:
Nieodnaleziona
Překlad:
Petr Vidlák
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-290-3
Počet stran:
328
Datum prvního vydání:
26. 09. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Nenalezená

Kdybych ji požádal o ruku jen chvíli dřív, nikdy by se to nestalo. Nikdo by nás nenapadl. Já bych neskončil v nemocnici a ona by navždy nezmizela z mého života.

Deset let po zmizení své snoubenky je Damian Werner přesvědčen, že už ji nikdy neuvidí. Jednoho dne však nečekaně narazí na stopu ztracené dívky. Kdosi vložil její fotografii na sociální síť Spotted.
Werner se zpočátku domnívá, že se jedná jen o náhodnou podobnost, ale pak neznámý člověk nahrává další fotku. Fotku, kterou udělal Werner sám jen pár dnů před snoubenčiným zmizením – a kterou od té doby nikomu neukázal.
Kdo teď dívku prostřednictvím internetu hledá? A je to opravdu ona?"

Damian znal svou dívku od dětství, trávili spolu každý den. Při hledání odpovědí na své otázky však zjišťuje, že o ní nevěděl všechno...

Nenalezená je první polský psychologický thriller, který dosahuje úrovně světových bestsellerů.


Dotaz k produktu Nenalezená

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Remigiusz Mróz

Remigiusz  Mróz

Milí čeští čtenáři, dovolte mi, abych se vám představil.

Jmenuji se Remigiusz Mróz.

Narodil jsem se 15. ledna 1987 ve městě Opole. Měl jsem pěkné dětství, strávil jsem ho hraním fotbalu na betonovém hřišti a sledováním amerických seriálů z osmdesátých let.

Ani můj další život nebyl špatný, i když se mnohé změnilo. V televizi běžely devadesátkové seriály, já jsem dokončil gymnázium a opustil rodné město pro Varšavu, která mě přijala velmi vlídně, což jsem jí oplatil stejnou mincí. Po absolvování Akademie Leona Koźmińského jsem tedy ještě zůstal a svůj prodloužený pobyt jsem přetavil v další studium, tentokrát doktorské.

Dnes bydlím v malém městě u Opole a stal se ze mě... řekněme obyčejný chlap, který denně napíše deset až patnáct stran textu a naběhá nějakých sto kilometrů týdně. Můj každodenní program je téměř neměnný: ráno vstanu, dopoledne udělám korektury včera napsaného, jdu si zaběhat, najím se, zhruba do půlnoci píšu a pak si sednu s dobrou knihou do pohodlného křesla a odpočívám.

Ano, snadno byste mě mohli začít podezřívat, že trpím chronickým writing blitzem. Napsal jsem třicet románů a pracuji na dalším. A užívám si ho stejně jako ten první. Doufám tedy, že Nenalezená, můj první překlad do češtiny, bude v Česku stejně úspěšná jako u nás v Polsku, kde už pár dní po vydání vystřelila na první příčku žebříčku bestsellerů.

Foto (c) Olga Majrowska/Filia Publishing House


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Skvěle napsaný thriller, který vás už od prvních stránek vtáhne do sebe

10. 01. 2019  |  Recenzoval: Tereza Rückerová

Přikládali jste někdy velkou váhu náhodám? Při čtení Nenalezené začnete.

Kdyby hlavní hrdina Damián požádal svou snoubenku o ruku jen o pár minut později, všechno mohlo být jinak. Po deseti letech je Damián smířen s tím, že už nikdy svou ztracenou snoubenku neuvidí, jenže jednoho večera uvidí její fotografii na sociální síti a začne ji hledat. Je opravdu na fotografii jeho snoubenka, nebo je to slečna, která ji je podobná. Při hledání své ztracené lásky Damián začne zjišťovat, že ji neznal tak dobře, jak si myslel.

Skvěle napsaný thriller, který vás už od prvních stránek vtáhne do sebe. Hned za začátku je to jedna akce za druhou, nejsou zde žádná hluchá místa, která by vás nudila a povolovala na tempu. Mróz své čtenáře překvapí i několika nečekanými zvraty.

Čím vás chci nalákat je téma, které se v knize "rozebírá" a je jím domácí násilí. Autor se s tímto tématem popral velmi úctyhodně, až se mi místy obracel žaludek, a že já toho vydržím vcelku dost.

Knihu moc doporučuji a už teď se těším na pokračování! Nakladatelství Domino je špičkou co se týče thrillerů.

Příjemné překvapení od našich polských sousedů

24. 11. 2018  |  Recenzoval: Monika Mudrová

O Polácích by jeden neřekl, že by mohli být dobrými autory krimi. Chodí do kostela, rádi obchodují, zdají se být milí. Ale taky si v historii zažili teror Karola Kota nebo Mariusze Trynkiewicze.
Nenalezená představuje debut polského autora Remigiusze Mróze a co do brutality se zdatně dotahuje na krimi věhlasných jmen.
Damian a Ewa tvořili ideální pár snad odjakživa, proto jejich vztah dospěl k přirozenému vyústění v podobě zasnoubení. Místo společné cesty životem jsou však osudy obou lidí násilně roztrženy partou neznámých můžu. Ewa je znásilněna, Damian surově zbit a když se probudí, po jeho snoubence není ani památky.
Deset let poté se na sociální síti objeví fotka z koncertu pořádaného nedaleko zachycující Ewu. Přestože Damian svou snoubenku deset let neviděl, je přesvědčen, že žena na fotografii je ona a s pomocí přítele a soukromé detektivní agentury otvírá Pandořinu skříňku.

Nenalezená jde rovnou k věci. Damianovo rozjímání nad krásnými starými časy je osekáno na nezbytné minimum a hrdlořezové se na scéně objevují dřív, než se čtenář stačí k četbě pohodlně uvelebit. Úvodní kapitolu rozhodně nelze označit za nijak komorní, naopak, scéna lehce odpuzuje svou brutalitou, avšak nejedná se o nic, co by nás donutilo knihu se slzami odložit.
Ani následně autor nechodí kolem horké kaše a nenatahuje děj zbytečnými prostojemi. Příběh nasazuje hned na začátku svižné tempo a nezvolňuje ani ve chvílích, kdy už Damian padá vysílením. Nevydechne si tak ano čtenář. V momentě, kdy se vyrovná s děsivým zjištěním, jej totiž autor sejme poznatkem dalším, neméně šíleným.
Není sice jasné, nakolik autor při uvádění statistických dat využívá básnickou licenci, neboť oficiální údaje se nám nepodařilo vypátrat, každopádně tato fakta dost rozpíjejí obrázek mírumilovného Polska. Mróz v románu konstatuje, že v Polsku beze stopy zmizí takřka padesát lidí denně. To je tak moc, že se to musí objevit v kladech jako kuriozita, ačkoli se jedná o skutečnost spíše smutnou.
Mimo tyto děsivé informace Mróz v příběhu věnuje prostor domácímu násilí na polských ženách, přičemž závěrečné počty s psychikou rovněž dost zamávají.
Ewa tvoří velkou neznámou v rovnici a je fascinující, co všechno Damian během společných let přehlížel a jak mistrně dokázala Ewa utajovat hrůzné skutečnosti. Damian postupně zjišťuje, co byla jeho snoubenka zač a jakým způsobem mohla ovlivnit jejich společný život. Z Ewy, jak nám ji Damian představil na začátku, tak v závěru nezbývá ani stín.
Příběh je vyprávěn z pohledu Damiana a Kassandry, majitelky soukromé detektivní agentury. Střídání obou úhlů pohledu je pro román důležité a v jistý moment pak dokonce rozhodující a autor se s tímto prvkem popasoval velmi umně.

Ačkoliv autor rýžuje na velmi přitažlivém motivu nezvěstné osoby, samotný tento fakt Mrózovi evidentně nestačí a tak místy příliš tlačí na pilu, což čtenář spolehlivě pozná a místy je autorova urputnost vyloženě rozlaďující.

Nenalezená je však příjemným překvapením od našich polských sousedů a pokud se autor rozhodne nezaspat na vavřínech, určitě se na jeho další dílo budeme těšit.

http://severskekrimi.cz/recenze-remigiusz-mroz-nenalezena/ 

Ztracená a (znovu)nalezená

22. 10. 2018  |  Recenzoval: Kateřina Chybová

Před deseti lety Damian Werner navždy ztratil dívku, kterou pouhých pár okamžiků před jejím zmizením požádal o ruku. Od té doby se potácí na pomezí existence a naprosté rezignace a vlastně ani neví, co ho drží na nohou. Možná to, že nikdy nepřestal hledat a doufat, že Ewu znovu uvidí a prožijí spolu pohádkový zbytek života, jak vždycky doufali. Jednoho dne se na facebooku ve skupině Spotted objeví fotka Ewy, na koncertě konaném nedaleko. Neznámý muž se dívku z fotografie pomocí této sociální sítě pokouší najít. Co je to za člověka a proč hledá Ewu? Je skutečně možné, že Damianova dívka celou dobu žije, ale z nějakého důvodu o sobě za celou dekádu nedala vědět? A proč? Je tu snad něco, co o ní Damian nevěděl, i když se znali odmalička?

Damian a Ewa se zasnoubili a tím měla začít nová vzrušující etapa jejich života. Místo toho však všechno skončilo a Damianův život se propadl do temnoty a smrsknul se pouze na osamělé pitky, nekonečné maratony násilných videoher a naději, že se Ewa živá a zdravá vrátí a navážou tam, kde přestali. Jeho jediným a nejlepším přítelem je Blitzer, který posledních deset let trpělivě snášel Danielův sebedestruktivní způsob existence a je to právě on, kdo jako první objeví fotku Ewy, která roztočí kolotoč událostí, jež překotí celý Damianův život vzhůru nohama.

Čtenáři thrillerů s oblibou sahají po tvorbě amerických, britských či severských autorů jako po zaručené jistotě dobrého počtení. Přitom není pro bestseller a skutečně omamně nadupaný thriller nutné chodit tak daleko. Hned v sousedním Polsku si totiž hýčkají autora světového formátu, jehož knihy dosahují mezinárodních kvalit. Remigiusz Mróz však není žádnou vycházející hvězdou. Na polském trhu má své pevné místo a každá nová kniha okamžitě vystřeluje na přední příčky žebříčků prodejnosti, a na svém kontě má již tři desítky titulů. Českým čtenářům se jej nyní konečně rozhodlo přestavit nakladatelství Domino a získalo tak do své stáje skutečně černého koně.

Nenalezená se tváří poměrně nenápadně, ale její kouzlo pochopíte okamžitě poté, co se začtete do prvních vět. Hned v samotném úvodu dostanete takovou nálož akce a hrůzy, až se vám z toho budou ježit vlasy na hlavě. Realističnost motivu knize jen dodává na mrazivosti, protože tušíte, že ač se všichni snaží předstírat opak, přesně toto se nejspíš někde děje dnes a denně a to všude kolem nás. Mróz záměrně pracuje s motivy, před kterými se zavírají oči, jen aby upozornil na šílené a neuvěřitelně pochmurné statistiky, které jsou bohužel nepříjemnou skutečností a realitou nespočtu lidí po celé zeměkouli, nejen v zemích třetího světa, jak se „civilizovaný svět" snaží naznačovat.

Nenalezená mistrně snoubí prvky psychologického thrilleru, kde hlavní roli hraje vnitřní svět hlavního hrdiny a jeho mysl, která si vybudovala vlastní verzi reality, jež mu umožňuje přežít a jakž takž jít v životě dál. Vypráví o tom, jak sami sebe dennodenně obelháváme, i o tom, jakou moc propůjčujeme do rukou druhým, aniž bychom si to uvědomovali.

Nenalezená je knihou, ke které ani nebudete potřebovat záložku, protože ji jednoduše nelze odložit. Místy se vám možná bude zdát překombinovaná, občas se pozastavíte nad nelogičnostmi (drobnostmi, jako proč má Damian na útěku jednou tablet a jednou notebook?), někdy vás zarazí, že se opět vyměnil vypravěč, aniž by to bylo v textu nějak příhodně znázorněno, ale jinak je tahle velice přímočará směsice chatových konverzací, klasického vyprávění a přepisu zvukových nahrávek zatraceně nadupanou záležitostí, která vás chytne a nepustí. Českému čtenáři bude sympatické i blízké polské prostředí, díky kterému budete mít ještě paranoidnější pocity, že toto se skutečně může dít, klidně ve vašem sousedství. Mróz pracuje s tématem bezmoci, ztráty a domácího násilí tak samozřejmě, že vám z toho bude tuhnout krev v žilách a jeho popisy násilného chování ještě nějakou dobu nebudete schopni vytěsnit z hlavy. Po dočtení si budete říkat „jen houšť a větší kapky" a budete netrpělivě vyhlížet další pecku tohoto takřka domácího autora, protože zatraceně stojí za pozornost.

https://www.cbdb.cz/recenze-944-ztracena-a-znovunalezena 

Mróz si bravurně pohrává se čtenářem i s postavami

12. 10. 2018  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Deset let věřil, že je tam někde venku a že ji jednoho dne znovu najde. Shodou náhod má Damian pocit, že je své zmizelé snoubence blíž než kdy dřív a tentokrát je odhodlaný se dopátrat pravdy a Ewu najít.

Když mu před lety po brutálním útoku beze stopy zmizela snoubenka, zhroutil se mu svět. Občasné náznaky nevedly nikam až do chvíle, kdy se na internetu objeví Ewina fotka z koncertu. Damian se chytá stébla a s pomocí přítele si najme detektivní agenturu, aby mu pomohli Ewu najít. Přesto, že mu je podána pomocná ruka v podobě podpory majitelky agentury, je to spíš něco za něco. Svým šťouráním do věcí ale roztočí kolotoč událostí, ze kterých nebude cesty ven, a na jejímž konci nemusí být to, po čem tak dlouho toužil.

Thriller Nenalezená od Remigiusze Mróze si bravurně zahrává nejen se čtenářem, ale i s hlavními postavami celé knihy. Hlavní postavou je odhodlaný, ale zlomený mladý muž, který prakticky nemá už co ztratit. I proto se pouští do všeho po hlavě, zároveň se však bojí věřit a pustit si někoho k sobě blíž. Nečekanému spojenci se postupně otevírá a společně hledají cestu ven. Onou spojenkyní je žena, která oproti němu má na první pohled dokonalý život. Bohatý manžel, syn, překrásný dům na pobřeží, investigativní agentura, to všechno působí harmonicky a pohodově. Falešná bublina se rozplývá s množství vypitého prosecca a modřin. Kasandra nachází v pomoci Damianovi i vlastní způsob záchrany.

Remigiusz Mróz napsal knihu, kterou jen tak nedostanete z hlavy. Nenalezená není klasický thriller, ale spíše bych ho zařadila mezi ty, které hodně staví na psychologii. Na tom, jak moc jsme ochotni věřit a doufat. A jak mozek dokáže obelhat nás samotné. Protože pokud něčemu tak dlouho věříme, musí to být pravda. Nebo ne? Autor příběh plynule vypráví ze dvou pohledů – Damiana a Kasandry, a pomalu je spojuje do jedné linky, jejíž vyústění čtenáře zaručeně překvapí. A pokud ne závěr, tak zvraty v průběhu děje. Ty jsou totiž tím, co děj popostrčí nebo úplně otočí o 360 stupňů. Jako by to, co bylo před tím vůbec nebylo.

Pro českého čtenáře bude kniha zajímavá i z jiného pohledu, než jen svým dějem. Polsko je nám opravdu blízko a to může být mnohým starším čtenářům sympatické, protože jména a reálie jsou jim známé. Osobně mně zaujala Nenalezená hned několika věcmi. Ať už tématem, kdy se zaobírá ztrátou milované osoby a vlastní vůle žít dál plnohodnotný život, domácím násilím, manipulací a vypočítavostí, tak psychologickým profilem postav. Z téhle knihy jsem si odnesla jedno. Vlastní touha po záchraně a novém začátku s sebou nese oběti. S následky člověk musí žít dál. A ten šťastný konec nemusí být ve výsledku až tak šťastný. Doufám, že o autorových knihách v českém překladu ještě uslyšíme.

O tomto autorovi ještě uslyšíme!

12. 10. 2018  |  Recenzoval: koki

Damian a Ewa boli stvorení jeden pre druhého. Ich láska bola krásna, silná.... kvitla. Bolo iba otázkou času, kedy ju spečatia sobášom. Nestalo sa tak. Damian mal v pláne vysloviť sa, no práve vtedy sa ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Skupina mladíkov sa do nich pustila - jeho zbili až na pokraj smrti a Ewu niekoľkonásobne znásilnili. Vtedy Damian videl svoju Ewu naposledy.

Prešlo desať rokov, no z Damianovej mysle jeho milovaná nezmizla. Na polícii bola vedená ako "Nenájdená". A hoci to spočiatku nevyzeralo tak, že by sa po toľkých rokoch našla, predsa len sa stalo niečo, čo svedčilo o opaku. Damiana na Ewu upozornil jeho priateľ Blitz. Ukázal mu jej fotku na sociálnej sieti a pýtal sa: je to ona? Alebo je to len niekto, kto jej je veľmi podobný? Desať rokov je desať rokov...

Damian nepochybuje, že je to jeho Ewa. Dokonca dospel k názoru, že mu nechala cez fotografiu odkaz. Odkaz, ktorý mal pochopiť len on. A Damian? Pochopil. A chytil sa...

Málokedy sa k nám dostane kniha od poľského autora. Je úžasné, že Domino zalovilo aj v týchto vodách. Neurobilo tak nadarmo. Mróz je talent. Vie písať. Má svojský štýl - chvíľu som si musela naň zvykať. Rozčítava sa ťažko. Spočiatku som mala pocit, že sa dej posúva iba veľmi pomaly a vlastne o mnohom ani nevypovedá. Možno to spôsobilo striedanie kapitol z pohľadu Damiana a z pohľadu Kasandry. Nie, nebolo to rušívé, ak vám napadlo toto. Naopak, oba príbehy boli zaujímavé a keďže hrdinovia spolu komunikovali, vždy ste trochu sledovali oboch. Kasandrin príbeh bol však desivejší...

Kasandra žila s mužom, ktorý si svoje starosti vybíjal na svojej manželke. Pripisoval jej všetko zlo sveta, dával jej za vinu aj to, čo sa nestalo. Odpor bol márny. A Kasandra sa chovala tak, ako sa v tejto situácií chová každá tretia žena (podľa štatistík, ktoré uviedol autor v poznámke na konci) - nechala sa svojim manželom otĺkať a neurobila nič pre to, aby tomu zabránila. (Pravdaže, v tomto prípade má Kasandra plán ako uniknúť násilníckemu manželovi, no vyžaduje svoj čas.)

Autor veľmi dôveryhodne popísal prejavy násilníka na obeti - až z toho mnohokrát boleli oči. Pýtala som sa - je to vôbec možné? Jeden by si myslel, že niečo také sa už v tejto modernej spoločnosti nedeje. Žiaľ, opak je pravdou. A často to končí tragicky. Som rada, že na to vo svojom románe Mróz upozornil.

Čomu som sa veľmi tešila, bola druhá polovica románu. V nej to Mróz neskutočne rozbehol a ja som začala byť zvedavá, ako to celé nakoniec dopadne. Autor čitateľovi priniesol niekoľko nečakaných zvratov. A keď už ste si po tom prvom mysleli, že toto sa mu fakt poradilo, prišiel s ďalším zvratom. Báječné!
.
Napriek pár výhradám to ale bolo výborné čítanie. Mrózovi nemožno uprieť talent. Jeho fantázia pracuje na plné obrátky. Myslím, že o ňom ešte budeme počuť.

Nenalezená je pro mě thrillerem roku

02. 10. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Jste připraveni? Jste dokonale připraveni na nejnovější, svěží vítr, který k nám vane z nedalekého Polska? Neboť tento krimi román přesně takový je. Svěží, překvapivý a rozhodně strašně čtivý...

Musím se hned na začátek trochu přiznat, že jsem ke knize polského autora přistupovala s mírnými obavami. Není to tak dávno, co jsem četla cosi od polské autorky a zívala jsem nudou. Ale Remigiusz Mróz překvapil a myslím, že nejen mně.
Nenalezená má rozhodně obrovský potenciál stát se thriller roku. Je to neotřelý příběh, který vyniká svou zápletkou, samotným dějem, jak kniha plyne a rozuzlením, které je, mírně řečeno, nečekané.
Damian Werner se konečně, po dlouhých letech, rozhodne požádat svou snoubenku o ruku. Jen gesto, ke kterému celá léta směřovali. Ale stane se něco, co ani jeden z nich nečekal. Oba jsou přepadeni, Ewa surově znásilněna a zbita. Když se Damien probudí z bezvědomí na zemi, Ewa je pryč. Není po ní ani stopy, ani po krvavé události, ke které došlo. Damienův svět se zhroutí, končí se školou a dál se životem protlouká sám, s nadějí, že Ewu najde.
Když se na Facebooku objeví její fotografie, jeho naděje vzroste. Dlouhých deset let mlčení a najednou se zdá, že je Ewě na stopě. Proč zmizela? Žije? Kde se vzala fotografie, kterou měl jen Damien a nikde ji nepublikoval?
Po dlouhém váhání kontaktuje detektivní agenturu a kolotoč událostí se rozbíhá. Sám je v pátrání pro zabití svého přítele a policie s fotografií jeho snoubenky nehodlá nic dělat.
Pátrá na vlastní pěst a Kasandra, žena majitele detektivní agentury je jeho šedou eminencí, člověkem v pozadí, která ho v pátrání posouvá blíž k Ewě. Začíná nacházet jakési indicie, po kterých ho vede samotná Ewa, ale k nalezení je stále dlouhá cesta.
Spolus pátráním hlavního aktéra sledujeme i soukromí Kasandry, které je tak kruté, až mi to místy vyráželo dech. Velmi autenticky popsané týrání, bití, tyranie mi nahánělo husí kůži.
Vše dává naprostý smysl, který nám dojde až opravdu ke konci knihy. Když už si myslíme, že Damien blízko k nalezení Ewy, ta se opět začne vzdalovat a Kasandra si s ním pohrává pouze prostřednictvím chatu.
Ovšem Damien netuší, jak moc je vlastně celou dobu blízko a jak málo stačí, aby Ewu opět spatřil.
Je to fikce a rozhodně velmi zdařilá fikce. Nechybí nic, akce, city, zklamání, prohry, napětí, v knize najdeme vše, co lze od dobrého psychothrilleru očekávat.
Mrkněte se na tuto Dominovskou novinku, litovat nebudete.

Příběh, který nadchne čtenáře bez rozdílu věku a životních zkušeností.

01. 10. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Damian Werner přišel za tragických okolností o svou snoubenku. Smířil se s tím, že ji už nikdy neuvidí. Jenomže na sociální síti se objevila dívčina fotografie, kterou pořídil Damian několik dní před zmizením. Je Ewa naživu? Nebo jde o krutý žert?


Polský autor Remigiusz Mróz je autorem tří desítek románů. Ve své domovině se již dávno proslavil a jeho knihy se pravidelně stávají bestsellery. Z Mróze se stává světově úspěšný autor a díky nakladatelství Domino se s jeho tvorbou můžeme seznámit i my. Novinka "Nenalezená" je podle recenzentů první psychologický thriller, který dosahuje úrovně světových bestsellerů. Autor si vybral aktuální téma, využil všudypřítomnost sociálních sítí a vytvořil příběh, který nadchne čtenáře bez rozdílu věku a životních zkušeností.
Hlavním hrdinou knihy je Damian Werner, který se ve svém vyprávění v Ich-formě střídá se svou parťačkou Kasandrou Reimannovou. Oba jsou jistým způsobem zvláštní a problémů mají tolik, že by jim mohli závidět i severští policisté. Damian přišel před deseti lety o svou snoubenku a dosud si nepřestal vyčítat události, které k tomu vedly. Kasandra je na první pohled úspěšná podnikatelka, milující matka a milovaná manželka, ale brzy pochopíte, že všechno je jinak.
Když Damian objeví na sociální síti fotku své ztracené snoubenky, rozhodne se dívku vypátrat za každou cenu. Kasandra mu nabídne pomoc a v tu chvíli se rozjíždí perfektní thriller plný intrik, podrazů a snahy neprozradit svá temná tajemství. Protože jsme v psychologickém thrilleru, buďte obezřetní a mějte na paměti, že není radno nikomu důvěřovat. Zápletka se komplikuje, přibývá zločinů a všem je záhy jasné, že tady nepůjde jen o to, jestli Ewa žije nebo nikoliv.
Mužští čtenáři budou obdivovat Damianovu odvahu a zarputilost, ženským čtenářkám nebude dělat problém ztotožnit se s Kasandrou. Mladí čtenáři ocení prostředí, v němž se odehrává velká část příběhu. Damian s Kasandrou komunikují přes internet a tomu je přizpůsobený i jejich jazyk a styl vyprávění. Mróz si nepotrpí na salónní řečičky, nelibuje si v popisech ani charakteristikách, ale jde přímo k věci. Akce střídá akci a děj posouvají dopředu řízné dialogy. Všechno má svůj důvod a i zpočátku banální věci se na konci ukáží jako součást pointy.
Příběh je mrazivý a děsivý, ale zároveň dokáže vyvolat řadu emocí a dojmout. Budete se bát a tísnivá atmosféra vám připomene horory slavného Alfreda Hitchcocka. Nepochybujte, že tu jde o život a že máte co do činění s jedinci, kterým není nic svaté. Někdo tu celou dobu tahá za nitky, neštítí se doslova ničeho a vy můžete jen tipovat, kdo je oním padouchem. Příběh má švih, zběsilé filmové tempo a knihu nelze odložit, dokud nebudete na poslední stránce.
Ne všechno je tu černo-bílé a autor vás donutí přehodnotit vaše názory na to, co je spravedlnost. Postavy se vám zažerou pod kůži a vy budete neustále konfrontováni s tím, co dělají oni a co byste v jejich situaci udělali vy. Příběh je nepředvídatelný, šokující a zatraceně dobře napsaný. Pokud máte rádi promyšlené zápletky a bohatě dávkované napětí, rozhodně si přijdete na své. Pokud si potrpíte na přirovnání, pak "Nenalezená" funguje podobně jako kultovní thriller "Deset malých černoušků".

I za těmi nejnevinnějšími věcmi se skrývá zlo, které je o to horší, že je až nepříjemně blízko. Něco podobného by se mohlo přihodit každému z nás a Remigiusz Mróz vám dokáže skvěle vsugerovat neodbytnou otázku: Co by bylo, kdyby? "Nenalezená" je skvělá ukázka toho, jak mají vypadat psychologické thrillery, a nezbývá než doufat, že nakladatelství Domino vydá co nejvíce autorových knih.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-nenalezena/

 

Nenalezená má v sobě mnohem víc než skvěle napsaný thriller

27. 09. 2018  |  Recenzoval: Knihomilka

Měli se brát. Ewa a Damian, dva bláznivě zamilovaní mladí lidé, se znali už od dětství a svou lásku se chystali zpečetit svatbou. Ve chvíli, kdy Damian vytáhl z kapsy zásnubní prsten, se stalo něco hrozného. Přepadla je parta nabušených chlápků, proti kterým neměli šanci. Ewa byla brutálně znásilněná a Damian skončil s těžkým zraněním v nemocnici. Od té doby Ewu neviděl a neušil, co se s ní mohlo stát. Deset let svoje pochyby a otázky utápěl v alkoholu, dokud na Facebooku nespatřil fotku, na níž byla Ewa. Je to vůbec ona? Když se na internetu objeví další fotka, k níž měl přístup pouze Damian, je mu jasné, že Ewa stále žije. S pomocí nejlepšího kamaráda a soukromé detektivní kanceláře rozjíždí pátrání po milované ženě. Místo toho, aby Damian záhadu rozpletl, sám se zamotává do stále podivnějších situací a přitom zjišťuje, že svou snoubenku téměř vůbec neznal...

Jakmile vezmete Nenalezenou do rukou, vězte, že ji jen tak neodložíte. Od samého počátku je našlapaná adrenalinem, který do vás autor pumpuje nepřetržitě od úvodní scény po poslední větu.
Vypravěčem je Damian, ich-forma ještě víc umocňuje náladu a bezmoc hlavního hrdiny, do jehož smutku se tak snadno ponoříte. Když do děje vstoupí majitelka detektivní kanceláře bohatá panička Kasandra, příběh dostává nový rozměr. Záhadný případ, v němž hlavní roli hraje korupce a podsvětí, sledujete z pohledu obou aktérů. V hlavě se mi honily různé scénáře, ale to, co si Remigiusz Mróz pro čtenáře připravil, by mě nenapadlo ani v nejdivočejším snu. Spisovatel popustil uzdu své fantazii tak, že i mistr zápletek Harlan Coben by mohl zblednout závistí. Možná si řeknete, že některé situace jsou už trochu za hranou, ale ve výsledku to na čtivosti neubírá.

Nenalezená má v sobě mnohem víc než typický thriller. Kromě bohaté dějovosti, která se místy podobá zběsilému akčnímu filmu, autor do příběhu zakomponoval jedno aktuální společenské téma, kterým je domácí násilí. Proč to tak udělal, vysvětluje v emotivním doslovu, který byste si měli přečíst, i v případě, že je jinak přeskakujete. Nenalezená si to opravdu zaslouží.

Děkuji nejlepšímu Dominu za možnost říct vám, že Nenalezená je prostě skvělá. Polsko rulezz!!! Polsko dobývá svět thrillerů! Už se nám představily Magda Stachula, Katarzyna Bonda nebo Katarzyna Puźynska, a teď je tady Remigiusz Mróz.Tenhle chlapík prostě umí. Tohle je nezvratný fakt. Mladý právník má na svém kontě třicet! románů, ve své domovině je velmi úspěšný a populární. Začíná se prosazovat i v cizině, konkrétně u nás je to právě román Nenalezená, a já pevně doufám, že se v brzké době dočkáme i dalších jeho knih.

Remigiusz Mróz? Už bylo načase, aby dorazil i k nám!

25. 09. 2018  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Zmlátili ho a znásilnili mu snoubenku, kterou od té doby nikdo nikdy nespatřil. Zemřela nebo stále žije? Nové skutečnosti mu dodají sílu znovu ji hledat, ale zároveň tím na sebe upozorní a začíná jít o život jemu. Strhující polský thriller, ve kterém není jisté, komu věřit.

Před deseti lety Damiana Wernera a jeho snoubenku Ewu napadla před restaurací skupinka mužů. Ewu znásilnili a Damiana zmlátili. Mladík si poležel v nemocnici a Ewu už od té doby nikdy neviděl. Policie útočníky nechytla. Damian se posléze protloukal životem, jak se dalo. Hlavně za pomoci množství vypitého piva a hraní počítačových her.

Nyní se však Ewina fotka objevuje na Facebooku. Kdosi ji pořídil na jednom open air koncertu a vypadá to, že ji také hledá jakýsi Brit. Aby bylo hledání úspěšnější, přidá ještě další fotku. Problém však je, že je to fotografie, která byla pořízena ještě před Ewiným zmizením, a hlavně – kterou měl Damian pouze ve svém mobilu. Když se zoufalý mladý muž pokouší Brita zkontaktovat a získat od něj více informací, fotka zmizí a účet je zrušen.

Damian je přesvědčen, že Ewu tehdy před deseti lety unesli a stále ji někde drží. Věří, že únosci Ewě dopřávají jistou volnost a fotka je důkazem, že je naživu. Policie je však k jeho tvrzení skeptická. Podle ní se Ewy po znásilnění útočníci zbavili a tělo někde zakopali. Jediný člověk, který Damianovi věří a je ochoten mu pomoci, je jeho nejlepší (a jediný) kamarád Blitz. Najme soukromou detektivní agenturu, aby Ewu našla, nebo zjistila, co se stalo. Damian později získává dalšího spojence v podobě Kasandry, spolumajitelky detektivní kanceláře, ale netuší, že žena má ještě horší problém než Damian…

Polský autor Remigiusz Mróz si ve svém psychothrilleru Nenalezená jistě hned od začátku získá čtenáře krystalicky čistým stylem psaní. Není tu zbytečné slůvko navíc, přitom je všechno (zejména na začátku) dostatečně vysvětleno a popsáno. S tím jde ruku v ruce atmosféra stále se zvyšující paranoie a strachu, kde vůbec není jisté, komu věřit a co je vlastně pravda, kdo je kdo a na čí straně stojí. To je sice základ thrilleru, nicméně už dlouho jsem ze stránek knihy necítil tak intenzivní mrazení.

Hrdina se ocitá uprostřed hry, ze které rychle vytuší, že v ní jde o něco víc. I když odhalí pomyslnou oponu, zjistí, že je za ní další, skrývající ještě něco mnohem temnějšího. Ale je ta opona opravdu poslední? Spolu se čtenáři se Damian bude snažit najít odpovědi na řadu otázek. Co se té noci opravdu stalo? Co se událo po znásilnění? Žije vůbec ještě Ewa?

Autor podobně jako dnes mnoho jeho vrstevníků využívá pro svůj příběh počítačové technologie, tady především šifrovanou komunikaci mezi Damianem a Kasandrou. Děj je zpočátku vyprávěn v první osobě, takže pocit nejistoty vnímáme z pohledu Damiana. Později však přebírá trochu překvapivě vypravěčskou štafetu Kasandra. Nejeden čtenář si možná v té chvíli řekne, že je to trochu škoda, protože chtěl sledovat stále více se utahující smyčku kolem krku hlavního hrdiny (znovu rozjeté pátraní po Ewě totiž spustí něco mnohem horšího), nicméně kapitoly vyprávěné z Kasandřiny perspektivy (opět v první osobě) vnesou do příběhu zajímavý kontrast. Nejprve v podobě čerstvého pohledu zvenčí, jenomže později zjistíme, že zase tak čerstvý není. Tady totiž autor prokazuje schopnost vcítit se do pocitu ženy, která (z jen těžko pochopitelných důvodů) žije s psychopatickým násilníkem, který je přes den panem Hydem v podobě starostlivého otce a milujícího manžela a v noci doktorem Jekyllem, který dává výrazu „peklo na zemi“ nový rozměr. Tyhle pasáže se nečtou opravdu příjemně…

Je zajímavé, jak obě střídající se dějové linie bez problémů souběžně fungují a vyvolávají ve čtenáři otázku, která z nich je vlastně děsivější. K tomu ještě připočtěme, že Kasandra vlastně pomáhá Damianovi v utajení, aby se o tom její despotický manžel nedozvěděl. Což vnáší do tohoto románu o podivném spojenectví nesourodé, ale posléze si přesto rozumějící dvojici další z mnoha zajímavých prvků.

Zvrat ve druhé polovině knihy leckomu možná vyrazí dech, v každém případě je dalším důkazem autorovy fantazie a vypravěčského mistrovství. Nicméně pokud si pak budete myslet, že už vás nemůže nic překvapit, tak raději pozor. Zvraty se vrší jeden za druhým tak, až jsou tak trochu na úkor logických souvislostí. Zdaleka ne všechno bude vysvětleno, ale to snad autorovi za ten čas strávený mrazením během četby odpustíte.

Čtení neznámých autorů vždycky znamená trochu rizika, že se za investované peníze nebo čas budete nudit. Na druhou stranu ale může být odměněno, pokud vás román k sobě připoutá a dokonale vás odtrhne od okolního světa. Pokud si budete říkat, že jste po dlouhé době četli strhující příběh od začátku až do konce. A to je přesně případ i této knihy. Pochází od našich severních sousedů, ale nese řadu atributů severské detektivky. Je v ní všechno, co by tam v takovém případě mělo být – domácí násilí, tajemství z minulosti nebo psychologická zápletka. Zpočátku těží z atraktivního námětu hledání zmizelé osoby, ale má mnohem více vrstev, mimo jiné prvky špionážního románu nebo „road movie“. Autor vydal v Polsku už třicet románů, čeští čtenáři se s ním díky Nenalezené seznamují poprvé. Už však bylo na čase!


Ukázka z knihy Nenalezená