Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Nejlepší americké krimipovídky

Nejlepší americké krimipovídky

Autor:
James Patterson et al.
Originální název:
The Best American Mystery Stories 2015
Překlad:
Dalibor Míček
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-163-0
Počet stran:
584
Datum prvního vydání:
14. 09. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Nejlepší americké krimipovídky

Popis: Nejlepší americké krimipovídky

Dvacítka pečlivě vybraných povídek od dvaceti autorů, jejichž jmenný seznam je ekvivalentem výčtu toho nejlepšího, co současná americká tvorba v daném žánru nabízí.
Dobře napsaná povídka čtenáře zasáhne, pohne s ním. Dobře napsaná krimipovídka přiměje čtenáře zalapat po dechu. A dobře napsané jsou v této sbírce všechny.
Zapomeňte na to, že detektivky a thrillery jsou ještě stále některými považovány za lehký žánr. Nemusí to tak být. Důkaz toho, že krimipovídka může být výtečným literárním dílem, držíte právě v ruce.


Dotaz k produktu Nejlepší americké krimipovídky

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: James Patterson et al.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Napsat dobrou povídku si žádá pravý spisovatelský um. Tito autoři ho mají

14. 11. 2016  |  Recenzoval: Helena H

Detektivky, thrillery a krimi žánr obecně bývá obvykle považován za lehký a odpočinkový. Povídky, u nichž se tají dech a zrychluje tep však svědčí o něčem jiném. Ještě navíc, když se do nich pustí nejlepší američtí krimi autoři.

Povídková antologie Nejlepší americké krimipovídky, vydané nakladatelstvím Domino, jsou skvělým výběrem toho nejlepšího, co americká krimi v současné době nabízí. James Patterson, sám vynikající autor thrillerů, přizval dalších devatenáct mistrů krimi a nechal tak vzniknout sbírce, v níž nebudete vědět, koho číst dřív.

Namátkou vyberu jen pár z nich. Svou povídku přidali například Jeffery Deaver, Lee Child, Dennis Lehane, Joyce Carol Latexová a mnozí další. Tito i ostatní jsou věhlasnými autory napínavých příběhů, a navíc se vyznají v královské literární disciplíně. Napsat dobrou povídku totiž není žádná legrace, vetknout plnohodnotný příběh do pouhých několika stránek už chce pravý spisovatelský um.

Autoři z knihy Nejlepší americké krimipovídky toto umění naštěstí ovládají dokonale, a tak se můžete těšit na povídky temné, napínavé, dech beroucí. Na příběhy, u nichž tuhne krev v žilách a zastavuje se dech. A samozřejmě ani překvapivé konce, které byste nevymysleli ani v nejdivočejších snech, nejsou ničím neobvyklým.

Antologie Jamese Pattersona jsou oblíbené a známé pro citlivý výběr autorů i témat, a nejnovější americké povídky rozhodně nezůstanou zahanbeny. Chcete-li si přečíst opravdu to nejlepší ze současné americké krimi knihovny, je tato kniha právě pro vás.

Víc než jen zábavná četba – ty skvělé krimipovídky rozvíjí logické myšlení!

23. 10. 2016  |  Recenzoval: Jan Hofírek

Byl to od Jamese Pattersona výborný nápad, tohle sestavení sborníku devatenácti detektivních příběhů amerických autorů. A překlad do češtiny, kterého se ujalo nakladatelství Domino, pochopitelně také. Kniha Nejlepší americké krimipovídky je bezesporu unikátním literárním projektem, seznamujícím nás s reprezentativním výběrem toho, co bylo v USA v tomto žánru za poslední léta napsáno.

Z pohledu čtenáře mají detektivní povídky ve srovnání s detektivními romány jednu velkou výhodu – nejsou tak dlouhé. Myslím to tak, že pokud je román rozvláčný a nudný, ale my jej přesto nechceme odložit, protože nás zajímá, jestli je tím vrahem opravdu zahradník, pak se z četby stává utrpení. Povídka sice může být rovněž nudná, ale naštěstí ne dlouhá, takže se naše případné trápení mnohonásobně zkracuje. Právě napsané je samozřejmě pouhá teorie, která v žádném případě neplatí u Nejlepších amerických krimipovídek – u nich se totiž ani ten nejnáročnější detektivkářský fajnšmekr nudit rozhodně nebude.
Čím, nebo kým tedy začít? Jeffery Deaver, pro něhož mám po přečtení jeho Říjnového seznamu jistou slabost, odpověď na tuto otázku vyřešil za mě, ostatně jeho povídku Dobrodružství škodolibého rybáře považuji z celé knihy za nejlepší. Paul Winslow, vášnivý čtenář příběhů Sherlocka Holmese, si postupně osvojí pozorovací talent a dedukční schopnosti proslulého detektiva a když se dozví o případu sériového vraha, který řádí v blízkosti jeho bydliště, pomáhá policejnímu vyšetřovateli v pátraní. Ukazuje se však, že Paul ve skutečnosti sleduje úplně jiný cíl, resp. že jeho vzorem není Sherlock Holmes, ale profesor Moriarty! Sugestivní případ a la´ Arthur Conan Doyle směřuje k překvapivému konci...
Vynikající je i povídka Sněžný anděl (napsal Doug Allyn), zaměřená na problematiku tzv. mimosoudního vyrovnání. Jednoho zimního rána je nedaleko své školy nalezena mrtvá dívka, přičemž první ohledání těla vylučuje, že by zemřela násilnou smrtí. Následně se ale zjistí, že před smrtí vypila trochu alkoholu s uspávací látkou. Detektiv, který má vyšetřování na starosti, je pozván na schůzku s místními bossy, kteří mu sdělí, co se vlastně stalo – v žádném případě nešlo o zločin, ale o nešťastnou náhodu. Soudní vyšetřování to dozajista potvrdí, ale nebylo by lepší (v zájmu pověsti školy), kdyby k němu vůbec nedošlo a otec nešťastné dívky obdržel finanční odškodnění? Ten návrh zní rozumně a korektně, ovšem události se vzápětí začnou ubírat nečekaným směrem...
Callie Rustanová (jsme u po psychologické stránce mistrovsky napsané povídky Rána a kladivo, jejímž autorem je Joseph D´Agnese) není její skutečné jméno. Ta žena se na něj snaží naopak zapomenout, stejně tak jako na všechno, co ji spojuje s dřívějším životem. Na radu policie usiluje o skrytost a nenápadnost, jen tak může uniknout všetečným očím pronásledovatelů a vlastně i výčitkám svého svědomí. Musí se zkrátka stát úplně novým člověkem, změnit nejen svůj zevnějšek, ale i zvyky a záliby, resp. věnovat se nějakým jiným. Nakonec skutečně nachází to, co ji alespoň částečně vrací radost ze života – u ženy je to sice zvláštní koníček, ale Callie si pořizuje kovadlinu a sadu kladiv a učí se tzv. kovářské hudbě. Zdá se, že její nová identita je dokonalá a nikomu se nepodaří odhalit masku, za níž se ukrývá pravá tvář Callie Rustanové...
Za hororovou povídku Promočený deštěm (Lee Child) by se nemusel stydět ani zakladatel tohoto literárního žánru Alfred Hitchcock. Dva Američané se vydávají do Irska, kde hodlají zakoupit starý dům. Jeho majitelka (zvlášť když je jí nabídnuta štědrá kompenzace) jim uvěří historku o tom, že právě v jejím domě se narodil jeden slavný spisovatel a má zde být zřízeno jeho muzeum a souhlasí s prodejem. Celá věc je však podezřelá jistému detektivovi, který oba muže usvědčí ze lži – žádný spisovatel toho jména neexistuje a koupě domu musí mít tudíž jiný důvod. Američanům nezbývá nic jiného, než se pokusit detektiva zkorumpovat a zasvětit do svých plánů...
Ne, není možné, abych zde (byť ve stručnosti) recenzoval každou z oněch devatenácti povídek. Učiním tak už pouze u jedné, která se autorce (Joyce Carol Oatesové) bohužel nepovedla. Ústředním tématem jejího Domova v Craigmillnaru je údajné týrání a šikanování dětí v církevních zařízeních, kterýchžto informací byla před časem plná všechna média, aby posléze vyšlo najevo, že šlo o vymyšlené případy a křivá svědectví s jediným cílem – právníci „obětí" si chtěli důkladně namazat kapsu. Na této mediální vlně se ke své škodě svezla i J. C. Oatesová, když sestrojila prvoplánový příběh staré řádové sestry, bývalé ředitelky sirotčince. Ta právě zemřela v domově pro seniory, její smrt je podle všeho přirozená, načež následuje snad dvacet stránek, popisujících, jak byla zesnulá zlá, mstivá, škodolibá a ošklivá... Vše pak končí banální detektivní zápletkou.
A nyní se pokusím o závěrečné hodnocení, u něhož budu postupovat jako ve škole. Takže – třináct povídek dostává jedničku (výborná), pět dvojku (chvalitebná) a jen jedna kouli (nedostatečná). Když tato hodnocení sečteme a vydělíme devatenácti, vyjde nám průměrná známka každé povídky, která je 1,47. To za mých mladých let a snad i dnes znamená „prospěla s vyznamenáním" – kniha je totiž rodu ženského...
A ještě závěrečné doporučení. Domnívám se, že nejlépe je tyto skvostné krimipovídky číst večer u plápolajícího krbu či vyhřátých kamen, samozřejmě s horkým čajem s citrónem po ruce – začínající podzimní plískanice a nástup chřipkového období k takovémuto příjemnému posezení v teple domova ostatně přímo vybízejí!


Ukázka z knihy Nejlepší americké krimipovídky