Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Nechtěj nic vědět

Nechtěj nic vědět

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
You Don´t Want To Know
Překlad:
Marie Čermáková-Frydrychová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-888-5
Počet stran:
520
Datum prvního vydání:
02. 10. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Nechtěj nic vědět

Popis: Nechtěj nic vědět

Přišla matka zmizelého dítěte o rozum, anebo jí opravdu všichni lžou?

Život Avy Garrisonové skončil toho dne, kdy se ztratil její syn Noah. Jsou to už dva roky a Avinu mysl stále halí mlha žalu, kterou se marně snažil rozehnat ošetřující personál psychiatrické léčebny. Noahovo tělo nebylo nikdy nalezeno a všichni se domnívají, že utonul po pádu z mola. Vlastně si to donedávna myslela i Ava...

Po návratu domů začnou Avu trýznit znepokojivé vjemy: slyší křik z Noahova pokoje, pak ho zase zahlédne, jak bloumá na břehu jezera... Rodina, psycholožka i manžel se začnou obávat, jestli nadobro nepřišla o rozum. Anebo se bojí spíše toho, co by Ava mohla zjistit?

Ava už sama netuší, co je vlastně pravda. A čím hlouběji se do svých vzpomínek noří, tím mrazivější strach ji svírá. Teď už ví, že synovo zmizení nebyla nejhorší událost jejího života. Tahle noční můra skončí až tehdy, kdy Ava pozná celou děsivou pravdu...


Dotaz k produktu Nechtěj nic vědět

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Mistrně popsaná hrůza ženy, které se ztratilo dítě.

27. 12. 2013  |  Recenzoval: Knižní novinky-recenze

Co se stalo se ženou, která měla odvahu podnikat a jít si za svými sny? Dřív běhala maratony, byla plná energie a dokázala proměnit slušné dědictví na obrovský majetek, díky kterému mohla vlastnit většinu ostrova, na kterém žila od nepaměti skoro celá její rodina. Co ji mohlo změnit natolik, že se ocitla v psychiatrické léčebně?

Ava Garrison si prožila v životě dvě tragédie, které určitě měly vliv na její psychický stav. Napřed zahynul její bratr Kelvin při ztroskotání plachetnice, v níž seděla i Ava, a nejvíc ji zlomilo zmizení syna Noaha.

„Noahu... prosím. Bože, ať je v bezpečí...” Má modlitba se ztrácí ve větru...
Pak se probudím.
Zjišťuji, že ležím v posteli v pokoji, kde bydlím již léta.
Na kratičký okamžik mě zaplavuje úleva. Sen... byl to jen sen. Strašlivá noční můra.
Pak můj optimismus klesne na bod mrazu, protože si uvědomím svůj omyl.
Srdce mi náhle zase ztěžkne.
V očích mi pálí slzy.
Protože vím.
Můj syn je skutečně pryč. Pohřešuje se. Už jsou to dva roky, kdy jsem ho viděla naposled.
V přístavišti?
V postýlce?
Když si hrál venku pod jedlemi?
Panebože, prolétne mi hlavou, jsem hluboce otřesená, srdce mi puká...
Nepamatuji se.

Tělíčko Noaha se nikdy neobjevilo, policie se domnívala, že musel kolem hostů vánočního večírku vyklouznout z domu a spadnout do moře. Mezi další teorie zmizení patřil únos, ale ten se během času nepotvrdil - nikdo nepožadoval výkupné. Ava se po dvou letech vrátí domů, kde o ni pečuje manžel Wyatt a zbytek rodiny.

Ava se nedokáže smířit s tím, že by byl její syn mrtev, a začne pátrat, co se stalo s Noahem. Přestane brát prášky a v hlavě má jasněji než kdy předtím, nemá halucinace a celkově se cítí dobře. Musí se dát psychicky dohromady, aby mohla odhalit pravdu synova zmizení. Někdo ale nechce, aby si Ava vzpomněla, a snaží se ji přesvědčit, že je blázen. Stane se nepohodlnou a lidé kolem Avy začnou umírat. Všechny důkazy ukazují na Avu, ale ta to nebyla. Kdo stojí o to, aby se na nic nepřišlo?

Nechtěj nic vědět je hodně dobře napsaný psychologický thriller, který ukazuje, jak dokáže být žena silná, i když je s nervy v koncích. Nedokáži si představit tu hrůzu, když se vám ztratí dítě a nevíte, jestli žije a co se mu mohlo stát. Spisovatelka Lisa Jackson vytvořila neskutečně zajímavé postavy a až do konce udržuje čtenáře v napětí, co se s Noahem stalo.

Kromě velmi silného příběhu zde naleznete i trochu romantiky, což se mi hodně líbilo. Při dočtení knihy jsem přemýšlela, jak může být tolik zlých a hlavně divných lidí pod jednou střechou? To je jediné, co bych knize vyčetla, protože kvůli tomu je to trochu nereálné. Kvůli této maličkosti mé nadšení z knihy rozhodně nepřešlo a určitě si pořídím další knihu od Lisy Jackson.

Tohle vskutku není obyčejný thriller!

27. 11. 2013  |  Recenzoval: Bastera

Thriller, který obsahuje vše důležité. Trocha mysteriózního, trocha napětí, trocha psychologie, trocha romantiky, velká spousta skrytých tajemství, nějaká ta vražda, výrazné postavy a postupný vývoj hlavní postavy. Co víc si přát.

Ava Garrisonová měla všechno. Vlastnila téměř celý ostrov, rozlehlé stavení a měla chytrého manžela a milované dítě. Jenže pak přišla o bratra při nehodě na výletě, ke kterému ho přemluvila a její sestřenice kvůli ni skončila na vozíku. Když se srovnala s touto ztrátou, přesto však pronásledována pocitem viny, přišla ztráta ještě horší. Jednoho dne se její syn Noah ztratil. Byly mu pouhé dva roky. Jelikož se nikdy nenašla žádná stopa ani tělo, usoudili všichni, že se utopil. Ava se zhroutila a skončila v psychiatrické léčebně. Nyní se vrací zpět na ostrov, avšak pod prášky a neustálým dohledem psychoterapeutky i svého manžela Wyatta. Ava stále nechce věřit, že její syn jen tak zmizel a již jej nikdy neuvidí. Slýchá jeho hlas, vídá jeho postavu i naráží na jeho věci. Pochybuje střídavě sama o sobě, svém manželi i ostatních příbuzných. Je opravdu blázen, jak se jí všichni snaží tvrdit nebo se jí o tom jen někdo snaží přesvědčit? Kdo je záhadný krásný tajemný muž, kterého Wyatt najal, aby se staral o koně a který jí několikrát zachrání život? Je najatý, aby jí hlídal nebo se mu dá věřit? Podivných věcí kolem Avy přibývá a dokonce dochází i k nejedné vraždě. Kdo se snaží hodit všechnu vinu na Avu a proč? Nebo vážně trpí paranoiou a schizofrenií?

Knihu od autorky Lisy Jackson jsem četla poprvé a hned jsem se do stylu jejího psaní zamilovala. Obavy, že se bude jednat o další obyčejný thriller s matkou co se jí ztratí dítě se mi po pomalejším rozjezdu rozplynuly záhy. Napětí se stále stupňovalo a já spolu s Avou odkrývala všechna tajemství, která měla zůstat skryta, až do samotného konce. Ten mě velmi překvapil, avšak na můj vkus proběhl příliš rychle a trochu jako z amerického filmu. Nejprve bylo také složité se vyznat ve velkém množství postav, které byly představeny na pár stránkách, ale postupně se člověk orientoval a dokázal postavy charakterizovat. Příběh je psán ve třetí osobě z pohledu Avy, ale občas se podíváme na pohled i někoho jiného, což nám dává možnost lépe proniknout do děje. Celková atmosféra knihy byla velmi blízká mysteriózním příběhům ať už z moderní doby či ze staré gotické Anglie.

Postupně vyplývá najevo, že Ava dříve byla možná trochu cílevědomá žena, nelítostně si jdoucí za svým, ale prožitým traumatem se postupně mění z nelítostné ženy do osudem a prášky zničené trosky, která přemýšlí o své příčetnosti až dospívá do ženy, která je rozhodnutá stůj co stůj přijít věcem na kloub, najít svého syna a začít znovu svůj život. Je to postava, která ve Vás vzbuzuje nejprve lítost a rozpaky a následně jí musíte obdivovat za odvahu a chytrost, kterou v sobě i přes bolest nachází. Další výraznou postavou byl koňák Austin Dern, krásný, tajemný a přitažlivý. Stejně jako Ava jsme téměř po celou dobu nevěděli, zda mu věřit či ne a jeho role byla dlouhou dobu velká záhada. I ostatní postavy byly dobře vykreslené a svá tajemství odhalovaly postupně a každá postava hrála v knize svou více či méně důležitou roli. Třeba sestřenice Jewel-Anne byla opravdu neskutečně protivná postava, která neustále jen šmejdila a šmírovala, ale přesně taková měla být.

Skvělý thriller, který se po pomalém rozjezdu odvíjel postupně dál a odkrýval všechna důležitá tajemství přesně v tu správnou chvíli. Konec proběhl, trochu v rozporu s celým stylem knihy, příliš rychle. Postavy jsou výrazné a plní svou důležitou roli. Hlavní hrdinku si po počáteční lítosti zamilujete pro její odvahu a nejedno srdce zaplesá nad tajemným zachráncem. Jeden z mála skvělých thrillerů na téma "ztratí se dítě a matka se zblázní". Doporučuji milovníkům krimi, napětí, tajemství a také psychologie postav.

Připomínalo mi to gothické romány z Anglie. Skvělá kniha.

17. 11. 2013  |  Recenzoval: Wolf Draven

Lisa Jackson patří mezi mé oblíbené autorky, takže když jsem si měla z Domina vybrat nějaké knihy na recenzi, kniha Nechtěj nic vědět byla jedna z mých jasných voleb. (I když musím se přiznat, že vybrat si z té skvělé nabídky Domina je vždycky velmi těžké.)

Děj se rozjíždí velmi pozvolna. Hned na začátku se seznámíme s hlavní postavou knihy – Avou Garrisonovou, kterou pronásledují zlé sny a také velmi živé halucinace, ve kterých vídá svého malého ztraceného synka Noaha.
Před dvěma lety zmizel ze své postýlky a už ho nikdy nikdo neviděl. Policie si myslí, že se vydal sám ven, spadl v docích do vody a zřejmě se utopil a odneslo ho moře. Jeho tělíčko se totiž nikdy nenašlo a ani nikdy nikdo nepožádal o výkupné. Ava se tehdy psychicky zhroutila a musela být dokonce na nějaký čas umístěna v psychiatrické léčebně. Má pocit, že její syn stále někde žije. Nyní je zpátky na ostrově, který patří její rodině, ve svém sídle i s několika zaměstnanci a rodinnými příslušníky, ale stále je na práškách a pod dohledem psychoterapeutky i svého manžela Wyatta.

Ava má ale pocit, že je po práškách otupělá a malátná a rozhodne se je vysadit. Není si jistá, jestli opravdu není blázen, když svého syna občas někde vídá, naráží na jeho věci a někdy slyší, jak ji jeho hlásek volá, ale chce mít jasnou mysl. Je rozhodnutá svého syna najít za každou cenu, nebo alespoň zjistit pravdu o tom, co se tehdy stalo.

Ale ztráta syna nebyla jediná tragédie, která se v její rodině přihodila. Těsně před narozením syna, přišla při nehodě na lodi v bouřce o svého bratra Kelvina, sama jen tak tak vyvázla živá se svým manželem a sestřenice Jewel-Anne si odnesla doživotní pochroumání páteře a je upoutaná na invalidní vozík. Po vysazení léků si Ava začíná vzpomínat na čím dál tím víc všemožných detailů ze svého života. A vše nejsou zrovna růžové vzpomínky. Postupem času začíná mít Ava podezření, že se proti ní celá rodina spikla a snaží se přijít všemu na kloub. Ke všem podivnostem se přidává i několik vražd lidí, se kterými byla Ava nějak spojena a oživuje se i legenda o Lesteru Reeceovi, uprchlém nebezpečném šílenci z bývalé psychiatrické kliniky na ostrově.
Podaří se Avě nalézt pravdu dříve než se z toho všeho opět zhroutí?

I když se děj může zdát lehce utahaný, napětí vás stále udržuje ve střehu a vy musíte prostě číst dál a dál, aby jste si společně s Avou poskládaly všechny střípky jejích vzpomínek, byli v šoku ze všech děsivých zvratů a dozvěděli se, jak kniha vlastně skončí.

Postava Avy mi přišla vcelku příjemná, i když kdysi se mohla zdát jako nelítostná potvora, která si jde bezohledně za svým. Ovšem díky noční můře všech matek – tím, že přišla o své dítě – vyvolává nejen sympatie, ale i lítost. Chtěla za každou cenu přijít na to, co se kolem ní děje a kde se skrývá pravda. Někdy se díky tomu pouštěla opravdu do velmi odvážných a nebezpečných akcí.

Další sympatickou postavou byl Austin Dern, který působil velmi tajemně a občas nebylo jasné, na čí straně vlastně stojí. Ostatní postavy mi přišli velmi iritující a protivné, hlavně třeba sestřenice Jewel-Anne byla někdy na zabití, když neustále všude šmejdila a poslouchala za dveřmi.

Celkovou atmosférou mi tento mysteriózní příběh připomínal gothické romány z Anglie, v nichž se ozývají duchové minulosti a na povrch vyplouvají strašná dávná rodinná tajemství. A opět zde platí to, že ne všechno je takové, jaké se na první pohled může zdát.

Kromě obsahu knihy se mi moc líbí i česká obálka, která na mě působí mysteriozním a téměř až hororovým dojmem.

Doporučuji tento thriller v prvé řadě všem fanouškům Lisy Jackson, milovníkům napětí a záhad či mysteriózních až lehce hororových příběhů.

Velice děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí této napínavé knihy k recenzi.

Román plný mistrně popsané hrůzy

07. 11. 2013  |  Recenzoval: Knihomilka

Před několika lety přišla Ava Gardnerová o syna Noaha. Byly mu teprve dva roky. Všichni kromě Avy si myslí, že se utopil, protože se jeho tělo nikdy nenašlo. Ava se zhroutila a absolvovala léčbu v sanatoriu. Po návratu domů jí začíná peklo. Pořád naráží na Noahovy věci, slyší jeho hlas nebo má dojem, že ho, byť jen letmo, zahlédla. Zbláznila se nebo Noah žije? I přes protesty nejbližší rodiny se Ava pustí do pátrání.Čím dál víc ji pronásledují vidiny, Ava už neví, co je realita a co fikce. Když se v blízkém městečku objeví mrtvoly lidí, kteří mají s Avou něco společného, je hlavní podezřelou právě ona...
Musím říct, že jsem se na knihu hodně těšila. Lisu Jackson mám ráda, i když nesmím číst více knih po sobě. V téměř všech jejích knihách je totiž hlavní hrdinkou krásná žena, které z nesnází pomáhá přitažlivý muž. A to se občas člověku i přejí.
Román Nechtěj nic vědět mě upoutal nejen děsivou a zároveň úžasnou obálkou, ale především svým dějem. Do příběhu jsem byla vtažená ihned, i když zpočátku jsem se jen těžce orientovala v širokém příbuzenstvu Avy.
Všichni žijí na malém soukromém ostrově, který patří Avině rodině. Bydlí v jednom domě, scházejí se u společného stolu a všichni mají nějaké tajemství... Trochu mi to připadalo jako v klasické detektivce Agathy Christie :-). Samozřejmě i zde se objeví onen přitažlivý muž, který pohne nejen dějem, ale i soukromým životem Avy. Jak to vše souvisí se zmizením malého Noaha a k čemu vlastně Ava při svém pátrání dojde, nebudu vyzrazovat.
Román je velmi čtivý, plný tajemna, autorka umí mistrně popsat hrůzy, které Ava prožívá. Napětí, které se stránku od stránky stupňuje, nenechá čtenáře vydechnout.
Jediné, co mě trošku zklamalo, byla poslední třetina knihy - po všem tom natahování přišel docela rychlý konec (aspoň dle mého). Je mi jasné, že příběh nelze natahovat do nekonečna :).
Knihu můžu doporučit všem příznivcům Lisy Jackson i těm, kteří si libují v příbězích s mysteriózním nádechem.
http://knihomilka.blogspot.cz/2013/11/nechtej-nic-vedet.html


Ukázka z knihy Nechtěj nic vědět


Hlídač dostupnosti Nechtěj nic vědět

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: