Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Mrtvý muž přichází

Mrtvý muž přichází

Autor:
Paul Finch
Originální název:
Dead Man Walking
Překlad:
Zuzana Pernicová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-292-7
Počet stran:
392
Datum prvního vydání:
09. 11. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Mrtvý muž přichází

Jezerní oblast na severu Anglie zahalila neprostupná mlha. Zároveň s ní udeřil i sériový vrah. A v detektivu Marku Heckenburgovi hlodá děsivé podezření, že se vrátil obávaný pachatel s přezdívkou Cizák.
Naposledy byl spatřen před deseti lety v Dartmooru, kde své oběti připravoval o život nebývale krutým způsobem. A teď, když záhadně zmizely dvě mladé ženy, se Heck obává nejhoršího.
Celá místní komunita je paralyzována strachem, zatímco Heck bezmocně sleduje, jak Cizák znovu rozehrává svou krutou mašinérii, vybírá si jednu oběť za druhou a nehodlá jen tak přestat. Heckovi nezbývá nic jiného, než přistoupit na jeho hru...


Dotaz k produktu Mrtvý muž přichází

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Paul Finch

Paul Finch

Paul Finch býval policistou a novinářem. Postupně obě profese pověsil na hřebík, ovšem jen proto, aby je přetavil v profesi novou: stal se spisovatelem a scenáristou. (Měl koneckonců na co navázat, poněvadž jeho otec Brian Finch byl jedním ze spoluscenáristů Coronation Street, britského televizního kultu ze šedesátých let.)

Na svém autorském kontě má dnes Paul Finch několik epizod slavného seriálu Poldové, podílel se i na kultovním sci-fi fenoménu Doctor Who.


Největší slávu si však vydobyl svými thrillery, zejména sérií s ústřední postavou neobyčejně svérázného Marka Heckenburga, které česky vydává nakladatelství Domino.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Výjimečná kniha, kterou si od začátku až do konce užijete

16. 01. 2019  |  Recenzoval: schefik

Paul Finch, potažmo jeho svérázný hrdina Mark Heckenburg, se u nás již stihl pěkně zabydlet a získal si slušné množství fanoušků. Ostatně, jeho zatím tři vydané knihy této povedené série rozhodně stáli za povšimnutí. A nejinak tomu je i u zatím posledního kousku, který si pro nás nakladatelství Domino připravilo ve vrcholící podzimní sezóně. Heck se tak po zápolení s Klubem zabijáků vrací zpět na scénu, aby se postavil další výzvě. Jelikož Mrtvý muž přichází...

Paul Finch rozhodně nepatří k autorům, kteří by se báli přitlačit na pilu. Mimochodem právě to se stalo jedním z jeho poznávacích znamení, kterým dokázal zaujmout. Kromě naturalisticky ztvárněného násilí, však v jeho knihách nalezneme i zajímavý příběh a atraktivního hrdinu, jenž rozhodně nepatří mezi vzorné policisty. Je tedy vcelku jasné, že očekávání se s každou další knihou zvyšují. Již teď však mohu říct, že Paul Finch nezklame ani v nejnovějším dílu této povedené série.

Heck nebyl nikdy zářným příkladem bezproblémového policisty. A tak bylo více než jasné, že ho jeho prohřešky dříve, nebo později doběhnou. Ten čas nastal právě nyní a tak se seržant Heckenburg musí stěhovat z oddělení sériových zločinů Metropolitní policie na zapadlý venkov na severu Anglie. Jak se však zdá, ani zde nebude mít Heck příliš klidu.

Je tomu již deset let co v místní oblasti řádil sériový vrah s přezdívkou Cizák. Přestože mu byla tehdejší policie v patách, podařilo se mu uprchnout a od té doby se po něm slehla zem. Od té doby si místní obyvatelé žili relativně poklidným životem. Změna však nastává ve chvíli, kdy jezerní oblast na severu Anglie zahalí neprostupná mlha. Právě v tomto období se za jedné mlhavé noci ztratí dvojice mladých turistek, které jak se záhy ukáže se stanou obětmi řádícího maniaka. Na Hecka tak čeká další závod s časem, v níž se bude snažit v neproniknutelné mlze polapit řádícího vraha…

Paul Finch již v předchozích knihách dokázal, že si dokáže naprosto úžasným způsobem pohrávat s celkovým napětím a atmosférou. Když jsme k tomu přidali naturalisticky ztvárněné násilí, čekali na nás vcelku zneklidňující kousky, které by snadno obstáli i proti lehčím hororům. Finch si však řekl, že to zdaleka nestačí a tak pořádně přitlačil na pilu. Ani ne tak v samotném násilí, kterého si však i tentokrát užijeme dosytosti, jako právě v budované atmosféře a celkovém zneklidňujícím pocitu, který nás po celou dobu čtení bude provázet.

Tomu nemalou měrou napomáhá i perfektně vystavěný příběh a vygradované napětí. Prakticky až do samotného závěru tak nebudete ani v nejmenším tušit, kdo vlastně za řáděním na jinak poklidném venkově stojí. Ostatně závěrečné odhalení nebude překvapením jen pro čtenáře, ale i pro samotného vyšetřovatele. Jinak však autor více méně pokračuje v zajetých kolejích. Těšit se tak můžete na užasnou čtivost, kdy vám 392 stran této knihy opravdu moc dlouho nevydrží. Paul Finch si opět dopomáhá neuvěřitelným kolotočem událostí, stupňujícím se násilím a strhujícím tempem, kterým vás doslova převálcuje.

Mrtvý muž příchází je veskrze skvělým a napínavým krimi thrillerem, který si vás naprosto získá. Bohužel však stále trpí lehkými neduhy, jako předchozí Finchovy knihy. Pokud však přistoupíte na autorovu hru a na to, že hlavní hrdina prochází všemi nebezpečenstvími jako superman a některé momenty jsou lehce neuvěřitelné, čeká na vás výjimečná kniha, kterou si od začátku až do konce užijete. Finch se tak po právu dostává pomalu, ale jistě na výsluní a vyhřívá se v zájmu fanoušků stejně, jako stálice tohoto žánru.

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a možná ještě dál, je…

18. 12. 2018  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Podzimní údolí na severu Anglie zahalila hustá mlha. V ní se však pohybuje vrah, který své oběti vraždí obzvlášť krutým způsobem. Nikdo z obyvatel od světa odřízlé vesnice si před ním není jistý. Ani seržant Heckenburg…

Před deseti lety postřelila detektiv konstábl Gemma Piperová coby volavka sériového vraha s přezdívkou Cizák. Tomu se však přesto podařilo uprchnout a od té doby ho nikdo neviděl. Piperové zásah proti vrahovi, který se mimo jiné zaměřoval na milenecké páry oddávající se na opuštěných místech sexuálním hrátkám, pomohl v kariéře. Přesto ona a její kolegové neměli z výsledku celé akce zcela uspokojivý pocit.

Deset let poté je seržant Mark „Heck“ Heckenburg z oddělení sériových zločinů Metropolitní policie přeřazen do malého okresu v Jezerní oblasti na severu Anglie. Pro detektiva, který před dvěma měsíci zneškodnil partu vrahů přezdívanou Klub sympaťáků, je teď největším vzrušením „zátah“ proti trojici zlodějíčků okrádající turisty. Nové místo v krásné, ale poněkud drsné krajině, kde má jediného kolegu – mladou policistku Mary-Ellen, by se mohlo zdát jako dobrá terapie, ale Mark se tu ve skutečnosti nudí.

To se však změní, když se za jedné mlhavé noci ztratí dvojice mladých turistek. Později Mark najde jednu z nich těžce zraněnou po pádu ze strmého srázu a také postřelenou. Dívka Markovi sdělí, že je v mlze sledoval někdo, kdo si při tom pískal písničku Strangers in the Night od Franka Sinatry. Později je přepadl. Jí se podařilo navzdory postřelení utéci, ale kamarádku nejspíš tajemný pronásledovatel ubil kamenem. Mark znervózní – zmíněnou písničku si před deseti lety pískal Cizák („stranger“ – cizinec, cizák). Je možné, že by se vrátil? Mark je přesvědčen o tom, že by to mohlo Gemmu zajímat. A tak zatímco se (dnes superintendantka) Piperová vydává na sever Anglie, mlha houstne a v ní si vrah vybírá další oběti, které sprovází obzvlášť sadistickým způsobem ze světa…

Bývalý britský novinář a policista Paul Finch vložil do úvodu své čtvrté knihy s hlavní postavou Marka Heckenburga věnování: „Pro moje děti, Eleanor a Harryho, se kterými jsme si, když byly malé, vyprávěli spoustu strašidelných příběhů a jejichž nadšení s věkem nijak neochablo.“ Přesně v tomto duchu se jeho nová česky vydaná kniha nese. Vyprávět si strašidelné historky. Ale s velkou dávkou hororových ingrediencí. Finch se už dříve nechal slyšet, že thriller musí být strašidelný, a tak kromě už tak ponuré a strašidelné mlhy přidává motiv vyšinutého zabijáka a patřičnou dávku morbidnosti. A také nejspíše i cílené odkazy na slavné thrillerové či hororové příběhy. Prolog z roku 2004 lehce připomíná Zodiaka, v současnosti pak Mlhu Stephena Kinga, která se dočkala i zpracování v podobě filmu i televizního seriálu.

Vždycky jsem rád, když se další knihy nově poznaného autora čtou stejně dobře a jsou z hlediska daného žánru stejně dobré (a tím pádem také úspěšné) jako ty první. U Paula Finche se tohle dá tvrdit s naprostou jistotou. Dalšímu románu s detektivem seržantem Heckenburgem určitě prospěla změna prostředí a způsob vyprávění. „Heck“ už nehoní ve městě partu zabijáků, ale přesouvá se na sice drsný, ale víceméně idylický sever, aby tu řešil drobné krádeže. Po předchozích třech Finchových knihách nám však musí být jasné, že u toho nemůže zůstat. A skutečně ten správný děs, to správné mrazení v čtenářových zádech přijde, když se zdá, že Cizák stále žije a znovu udeřil. Navíc jako by byl všude, jako by i v té husté mlze viděl a předvídal každý krok svých obětí i svých pronásledovatelů. I v tom se čtvrtý „Heckův“ příběh liší – nejde už o klasickou honbu za pachatelem, ale pachatel tentokrát spíš pronásleduje Hecka a jeho kolegy a přátele. Celý příběh se tak spíše hlásí ke klasickým hororovým „slasher vyvražďovačkám o přežití“, takže kromě zmíněné Mlhy by se tu daly najít například i prvky z The Walking Dead apod.

Mrtvý muž přichází je skvělý a povedený thriller se vším všudy. Vedle Nenalezené, Čtvrté opice a Jepice je pro mě jedním z nejlepších titulů svého žánru tohoto roku. Miluju příběhy ze samoty, kdy jsou usedlíci vystaveni nebezpečí. Tady vyplývá především z toho kdo, a kde se v husté mlze skrývá. Mlha tady hraje stěžejní roli a je popsaná velice sugestivně. Přímo cítíte, jak na vás působí to stísněné ticho, to husté bílé mléko, které pohlcuje všechno, včetně zvuků, a mění jinak půvabnou krajinu v téměř neznámou a nepřátelskou krajinu. Kde navíc kdykoliv a odkudkoliv může přijít útok. Finch ovšem ani tentokrát nezapomíná na akční scény, a tak se můžete těšit na lanový most přes propast, honičku na čtyřkolkách nebo divoký sjezd peřejí.

Ke konci knihy se objeví odpovědi na některé otázky, ale nijak to neubírá na dramatičnosti děje. Scéna se trochu změní, ale je stále režírována skvělým vyprávěčem, který si prostě napínání čtenářových nervů užívá a nemá žádný problém s přehozením pomyslné výhybky. Třeba na kolej, která nás dovede až k překvapivému finále, kdy si možná uvědomíme, že jsme podcenili některé souvislosti a zbytečně si nechali odvádět pozornost falešnými stopami.

V tyhle studené a nevlídné podzimní dny se čte kniha ještě lépe. Myslím, že Eleanor a Harry měli určitě radost. A já rozhodně s nimi, takže vám jen doporučím uvařit si stylově pořádný hrnek čaje, usadit se do tepla a pustit si skladbu Strangers In the Night. Pak už se jen nechte unášet příběhem. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a možná ještě dál, je…

Precizní zápletky promyšlené do posledního detailu

23. 11. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Jezera a hluboké lesy jsou zahalené mlhou. Místními otřese záhadné zmizení dvou mladých žen. Brzy je jasné, že tu řádí vyšinutý vrah. Ten si vybírá jednu oběť za druhou a s nikým nemá slitování. Detektiv Mark Heckenburg je jediný, kdo si připouští možnost, že okolí terorizuje sadistický psychopat dříve známý jako Cizák.

Angličan Paul Finch (1964) dlouhá léta pracoval jako policista a novinář. Poté se ale rozhodl jít ve šlépějích svého otce, známého filmového scénáristy. Kromě scénářů psal také povídky a posléze se pustil do románů. Vždy se pohyboval v žánru hororu a krimi, v nichž je nekorunovaným králem. Dnes má Finch na svém kontě řadu úspěšných thrillerů, které milují nejen čtenáři, ale i literární kritika. "Mrtvý muž přichází" je čtvrtý díl série s detektivem Markem Heckenburgem. Knihu vydalo nakladatelství Domino a vy se těšte na parádní jízdu.

Spisovatel Peter James o této knize prohlásil, že je to krásně temný příběh opepřený černým humorem, a nezbývá, než mu dát za pravdu. Předešlé tři díly byly z lidského hlediska děsivé a velmi násilné, ale protože v nich převládalo detektivno, čtenář se dokázal soustředit na zápletky. Na to v tomto případě rovnou zapomeňte. "Mrtvý muž přichází" vás ochromí hrůzou a naprosto překoná všechny horory, které jste dosud viděli nebo četli.

Díky kulisám a dusivé atmosféře strachu mě napadá přirovnání s "Deseti malými černoušky" od Agathy Christie. I tam jste až do poslední kapitoly nevěděli, kdo a proč vraždí. V případě Finchovy knihy nebudete šokovaní pouze vy, ale totožnost vraha překvapí i samotného Marka. Na rozdíl od něj budete nejspíš podezírat úplně každého a vychytralý autor vám dodá nespočet falešných stop, aby vám pořádně zamotal hlavu.

Zápletky jsou precizní a promyšlené do posledního detailu. To by mohli ocenit milovníci chladné logiky, ale i ti se nechají svést příjemným mrazením v zádech a příběh zhltnou na jedno posezení, aniž by se zajímali o dedukci. Příběh přímo volá po filmovém zpracování a řeknu vám, že by z něj byl zatraceně brutální horor. Jezerní oblast na severu Anglie je paralizována hrůzou z vraždícího maniaka, jehož činy nápadně připomínají řádění Cizáka. Cizák je už deset let považovaný za mrtvého, ale Mark tuší, že tohle nemůže být náhoda.

Upřímně řečeno, tady není náhodného vůbec nic. Svůj plán má vrah a koneckonců i sám autor. Jsou knihy popisující zvrácenosti a vraždění jako na běžícím pásu, ale tyto příběhy Finch pouze použil a geniálním způsobem přetvořil v něco, co budete doporučovat se slovy: Tak tenhle thriller si opravdu musíš přečíst. Nadšení z něj budou milovníci hororů i detektivek, podmínkou je pouze to, abyste měli pro strach uděláno.

Komično spočívá především ve slovních přestřelkách Marka a jeho bývalé šéfové a milenky Gemmy. Ta kdysi Cizáka postřelila, a protože ho trefila do hrudi, je si jistá tím, že je mrtvý. Aby záhadě přišla na kloub, opustí na čas svůj prestižní post v Londýně a vyráží za Markem šéfujícímu místu, kde dávají lišky dobrou noc. Vtipné jsou i rozhovory mezi místními. Ti dlouho netuší, co se kolem nich děje, a tak se můžou špičkovat a dělat si ze sebe vzájemně legraci.

"Mrtvý muž přichází" obsahuje i dojemné momenty, a co se týče Marka, náš hrdina si bude muset vyjasnit pár věcí ve svém soukromém životě. Paul Finch mu nic neulehčil a všechna rozhodnutí nechal na něm. Garantuji vám, že tohohle drsňáka s citlivou duší a morálními hodnotami si oblíbíte, a pokud jste náhodou nečetli jeho starší dobrodružství, rádi je vyhledáte.

Jedno šokující překvapení za druhým, strach a nekonečné napětí

20. 11. 2018  |  Recenzoval: Dana Goliášová

Další díl vynikající thrillerové série z pera Paula Finche s názvem Mrtvý muž přichází je tu! Bude vás mrazit a budete se bát!

Před deseti lety byl dopaden a zneškodněn krutý sériový vrah s přezdívkou Cizák. Nyní se podobná situace začíná opakovat v poklidné, řídce obydlené Jezerní oblasti na severu Anglie. Vrah si vybírá jednu oběť za druhou a místní malá bezbranná komunita se bojí. Kdo další přijde na řadu? Mohl by to být stejný pachatel? Ale jak by to bylo možné? A o co mu jde? Mají neozbrojení obyvatelé bez zkušeností, s malým policejním sborem šanci se zachránit před rafinovaným a nepochybně dobře připraveným vrahem?

Vrah zde rozehrává velice šokující hru. Než jsem vstřebala jednu mrtvolu, byla tu další a pak zase další. To byla vyvražďovačka, jak já si ji představuji. Hustá mlha, prostředí hor a jezer, roztroušených malých farem daleko od sebe, to vše příběhu dodává velice uvěřitelný pocit strachu a tísně. Musím přiznat, že jsem se místy bála a vše jsem si živě představovala, jako bych se stala součástí příběhu.

Kniha Mrtvý muž přichází čtenáře chytne od první stránky a nenechá jej vydechnou až do stránky poslední. Mrazení v zádech, jedno šokující překvapení za druhým, strach a nekonečné napětí, to vše knihu dokonale vystihuje.

Jedná se o 4.díl série Detektiv Mark Heckenberg. Protože jsem nečetla žádný předchozí díl, měla jsem z ní trochu obavy. Ale nakonec to nebyl vůbec problém. Všechny potřebné informace čtenář dostane a klidně bych uvěřila, že se jedná o samostatnou knihu.

Ovšem pokud jsou předcházející díly stejně dobře napsané, tak si je určitě dokoupím a přečtu.

Hodnocení: 100%


Ukázka z knihy Mrtvý muž přichází