Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Manželský pakt

Manželský pakt

Autor:
Michelle Richmond
Originální název:
The Marriage Pact
Překlad:
Květa Palowská
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-228-6
Počet stran:
504
Datum prvního vydání:
11. 09. 2017

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Manželský pakt

My víme, co je pro vás nejlepší. A donutíme vás to udělat. I kdyby vás to mělo zničit...

Novomanželé Alice a Jake. Dokonalý pár, před kterým se rozkládají nekonečné možnosti a šance. Snad i proto dostali od přátel jako svatební dar členství v exkluzivním a poněkud záhadném spolku nazvaném jednoduše Pakt.
Cíl Paktu je velmi jednoduchý: učinit vše pro to, aby manželské svazky všech členů zůstaly pevné a šťastné. Prostředky k dosažení tohoto cíle se také zdají být velmi rozumné: Vždy zvedni telefon, když ti volá partner či partnerka. Každý měsíc si navzájem dejte dárek. Každé tři měsíce si někam společně vyjeďte... A nikdy nikomu neříkejte o Paktu.
Alice a Jake jsou zpočátku okouzleni skvělými večírky, nebývalou pospolitostí a rozšiřujícím se okruhem přátel. Pak se ale objeví první pochyby a zanedlouho už oba tuší, že uvízli v pasti. Pakt se svými praktikami podobá sektě – členství je podle jeho představitelů nezrušitelné, stejně jako manželství. Jake a Alice nyní už vědí, že to, co jim mělo pomoci udržet manželství snů, se pozvolna stává největší noční můrou jejich života.


Dotaz k produktu Manželský pakt

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Michelle Richmond

Michelle  Richmond

Michelle Richmond se narodila a vyrůstala v Alabamě, kde také vystudovala žurnalistiku a angličtinu. Nyní žije spolu s manželem a synem v Severní Kalifornii a kromě psaní se věnuje také akademické a vydavatelské činnosti.

Je autorkou několika bestsellerů časopisu The New York Times - na svém kontě má již pět velmi vysoce hodnocených a cenami ověnčených románů a také dvě sbírky povídek. Její články, příběhy a povídky se pravidelně objevují v mnoha periodicích a antologiích, je také autorkou cestopisných okének a na kalifornské univerzitě vede mimo jiné i kurzy tvůrčího psaní.

Photo (c) Nick Elliott


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Mistrný kousek

23. 01. 2018  |  Recenzoval: Vojta - Srdce knihám blog

Alice a Jake jsou novomanželé. Jeden z jejich svatebních darů od kolegy z Aliciny práce je dřevěná krabička s názvem PAKT. Zjistí, že Pakt je spolek pro manželství šťastné až na věky. Jenže mají nadmíru divná pravidla (vždy zvedni manželovi/manželce telefon, jezděte jednou za čtvrt roku na výlet, kupujte si každý měsíc jeden dárek, jednou za čas vážení a pokud překročíte váhu jakou jste měli při svatbě, musíte cvičit apod.) s ještě divnějšími tresty (ale všechny vedou do Fernley, věznice, kterou koupil Pakt od státu, kde se dějí příšerné věci). Když se jednou přidáte, nemůžete odejít. Noční můra s názvem Pakt. Stmelí to Jakea s Alicí nebo je to nakonec rozdělí?

Postavy se v této knížce - a co si budeme nalhávat, to se moc často neděje - chovají vcelku normálně, logicky. Navzdory tomu si občas ťukáte na čelo a jen si říkáte  "Sakra proč to děláš?!". Jsou sympatické a pokud zrovna nenastane výše popsaná situace dobře se do nich vcítíte.

Autorčin styl psaní mi naprosto sedl. Nikde nebyly několikastránkové popisy, ale zase jste si to dokázali živě představit. Super bylo, že thriller napsala v přítomném čase a v ich-formě. Lépe se to představovalo a prožívalo společně s hlavními postavami. Nebo alespoň já to tak mám, když se tyto dvě věci spojí. Autorka píše velmi čtivě a poutavě.

Co mě zaujalo? Tak rozhodně nevinná obálka, za kterou se však skrývá děsivý příběh, ale pokud se budeme bavit o obsahu, tak to byl jednoznačně nápad. Spolek, který udrží vaše manželství šťastné a veselé pokud možno do konce života. Ale ty podmínky? Neuvěřitelné. Hlavní myšlenka této knížky je, že některá manželství nemůžou vydržet, ani kdyby se muž a žena na hlavu stavěli a hrozby byly obrovské.

Líbilo se mi, že jsme se nemuseli topit v hektolitrech krve a stejně vám běhal mráz po zádech. Posledních cca 40 stránek, včetně konce bylo velice emotivních, což já rád. Naopak se mi nelíbily/ nebavily mě kapitoly o Jakeově práci. Myslím si, že docela zbytečně přerušovaly napínavý příběh. Ale nutno dodat, že některé tyto kapitoly hrály celkem důležitou roli v celkovém příběhu.

Myslím si, že od ostatních thrillerů se liší tím, že pracuje hlavně s psychikou a psychologií, což napovídá i to, že na obálce je nápis psychothriller, avšak četl jsem některé knížky označené pojmem psychothriller, ale autoři nebo autorky těchto knížek stejně vsázeli na krev a brutalitu. A hlavní odlišnost je, že to není hon za pachatelem nějaké vraždy nebo násilnického činu a vy si neříkáte "Kdo to může být?", ne o nic takového tu nejde. Jen pozorujete čeho jsou lidé schopní a ještě si myslí, že tím pomáhají.

Knížku hodnotím celkově velice kladně a pozitivně. Líbil se mi konec, protože často se mi stává, že jsou thrillery tak zamotané, že mi pak pointa vlastně unikne. Tady se to však určitě nestalo. Na knížku tedy rozhodně nemůžu použít nějaká jedovatá slova a nezbývá mi nic jiného než chvála! Mistrný kousek, jeden z nejlepších thrillerů, co jsem četl.

Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četl

23. 01. 2018  |  Recenzoval: Vojta - Srdce knihám blog

Alice a Jake jsou novomanželé. Jeden z jejich svatebních darů od kolegy z Aliciny práce je dřevěná krabička s názvem PAKT. Zjistí, že Pakt je spolek pro manželství šťastné až na věky. Jenže mají nadmíru divná pravidla (vždy zvedni manželovi/manželce telefon, jezděte jednou za čtvrt roku na výlet, kupujte si každý měsíc jeden dárek, jednou za čas vážení a pokud překročíte váhu jakou jste měli při svatbě, musíte cvičit apod.) s ještě divnějšími tresty (ale všechny vedou do Fernley, věznice, kterou koupil Pakt od státu, kde se dějí příšerné věci). Když se jednou přidáte, nemůžete odejít. Noční můra s názvem Pakt. Stmelí to Jakea s Alicí nebo je to nakonec rozdělí?

P ostavy se v této knížce - a co si budeme nalhávat, to se moc často neděje - chovají vcelku normálně, logicky. Navzdory tomu si občas ťukáte na čelo a jen si říkáte ,, Sakra proč to děláš?!". Jsou sympatické a pokud zrovna nenastane výše popsaná situace dobře se do nich vcítíte.Autorčin styl psaní mi naprosto sedl. Nikde nebyly několikastránkové popisy, ale zase jste si to dokázali živě představit. Super bylo, že thriller napsala v přítomném čase a v ich formě. Lépe se to představovalo a prožívalo společně s hlavními postavami. Nebo alespoň já to tak mám, když se tyto dvě věci spojí. Autorka píše velmi čtivě a poutavě.

Co mě zaujalo? Tak rozhodně nevinná obálka, za kterou se však skrývá děsivý příběh, ale pokud se budeme bavit o obsahu, tak to byl jednoznačně nápad. Spolek, který udrží vaše manželství šťastné a veselé pokud možno do konce života. Ale ty podmínky? Neuvěřitelné. Hlavní myšlenka této knížky je, že některá manželství nemůžou vydržet ani kdyby se muž a žena na hlavu stavěli a hrozby byly obrovské.

Líbilo se mi, že jsme se nemuseli topit v hektolitrech krve a stejně vám běhal mráz po zádech. Posledních cca 40 stránek, včetně konce bylo velice emotivní, což já rád. Naopak se mi nelíbily / nebavily mě kapitoly o Jakeově práci. Myslím si, že docela zbytečně přerušovaly napínavý příběh. Ale nutno dodat, že některé tyto kapitoly hrály celkem důležitou roli v celkovém příběhu.

Myslím si, že od ostatních thrillerů se liší tím, že pracuje hlavně s psychikou a psychologií, což napovídá i to, že na obálce je psychothriller, avšak četl jsem některé knížky s pojmem psychothriller, ale autoři nebo autorky těchto knížek stejně vsázeli na krev a brutalitu. A hlavní odlišnost je, že to není hon za pachatelem nějaké vraždy nebo násilnického činu a vy si říkáte ,,Kdo to může být?", ne o nic takového tu nejde. Jen pozorujete čeho jsou lidé schopní a ještě si myslí, že tím pomáhají.

Knížku hodnotím celkově velice kladně a pozitivně. Líbil se mi konec, protože často se mi stává, že jsou thrillery tak zamotané, že mi pak pointa vlastně unikne. Tady se to však určitě nestalo. Na knížku tedy rozhodně nemůžu použít nějaká jedovatá slova a nezbývá mi nic jiného než chvála! Mistrný kousek, jeden z nejlepších thrillerů co jsem četl.

Krvavá dohoda pro dokonalé manželství

08. 01. 2018  |  Recenzoval: Sabina Hurťáková Hašková

Nakladatelství Domino je známé tím, že vydává jedny z nejlepších thrillerů a psychothrillerů, které jsou velmi čtivé a snadno se čtenáři dostanou pod kůži. Kniha Manželský pakt od alabamské autorky Michelle Richmond se může zařadit mezi ty nejlepší z nich. Psychothriller, který začíná trochu jako román pro ženy, tedy naprosto nevinně, se brzy stane velmi napínavým, drsným a chytlavým čtením.

Příběh vypráví Jake, manžel krásné právničky s hudební minulostí – Alice. Jake je psychoterapeut a věnuje se nejen problematickým adolescentům, ale také párům, jejichž manželství se řítí do propasti. Sám se rozhodne uzavřít s Alicí tento svazek proto, aby si ji tak trochu „pojistil". Zkrátka aby mu neutekla. Protože Alice je prostě výjimečná žena.

Jake vypráví, jak jednoduché se zpočátku vše zdálo a jak se s Alicí obávali, aby manželství jejich vztah nezměnilo, aby se nezměnil ve stereotyp a nudu. Jenže o jejich manželství se zajímal ještě někdo jiný. Jeden ze svědků jim daroval neobvyklý svatební dar, krabičku s luxusními pery a paktem. Manželským paktem. Jeho podpisem Alice s Jakem přistoupili na jistá pravidla, která je třeba dodržovat a která mají vést k dokonalosti a harmonii v jejich manželství. Vstoupili totiž do spolku, kde se nachází mnoho dalších manželských párů, které dodržují tatáž pravidla a jejichž manželství vzkvétají. Zdá se, že pakt je prostě dokonalý a nemá žádný háček. Ale...?

Ale nic není takové, jak se zpočátku zdá. O to větší překvapení to může být pro někoho, kdo si nepřečte Manuál, který manželský pakt doprovází. Zdá se, že některá pravidla jsou velmi příjemná – dárky každý měsíc, snaha věnovat více svého času manželství a svému protějšku, společenské večírky... Jenže co když se na dárek zapomene? Co když jeden z manželů věnuje více času kariéře, než tomu druhému? Pak přicházejí tresty. A ty jsou velmi drsné.

Knížka, která se zpočátku jevila spíše jako společenský román, nebo dokonce román pro ženy, byla sice čtivá, ale nijak mě nenutila číst dál. Přesto jsem vydržela a udělala jsem dobře. Po prvních sto stranách se totiž příběh velmi příjemně rozběhl a začal být stále zajímavější. Tresty pro manžele přitvrdily, šokovaly a ukázalo se, že skupina lidí, do které oba novomanželé vstoupili, je všechno možné, jen ne harmonická.

Knize nechybí čtivost, napětí, strach, psychologické manipulace a schopnost podnítit ve čtenáři touhu dozvědět se, jak to celé dopadne. To je totiž na knize to nejlepší. Ani v nejmenším totiž neuhádnete, jak se to všechno vyvrbí.

Manželský pakt je po delší době psychothriller, který mě hodně zaujal a opravdu mě bavil. Užijí si ho jistě ženy i muži a především milovníci psychologických thrillerů. Jedná se o zcela originální námět, který vás překvapí. Až dosud jsem se s ničím podobným v knize nesetkala a o to více se mi kniha líbila.

Recenzi najdete také na Vašeliteratura.cz

To nejděsivější je v tomto psychothrilleru skryto pod povrchem

29. 12. 2017  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Alice a Jake vstupují do manželství šťastní a spokojení a doufají ve společnou budoucnost. Ve zdraví, v nemoci, v dobrém i ve zlém. Institut manželství je pro mnohé něco posvátného. Pro někoho tak moc, že je ochoten pro jeho zachování sáhnout mnohem dál a využít děsivé prostředky. Ušlechtilá myšlenka se v podání jiných stává noční můrou, ze které se Jake a Alice nemohou probudit.

Pozváním mocného klienta na vlastní svatbu Alice nic nesledovala. Ve skutečnosti to byl jen takový drobný vtípek. Ale Finnegan se na obřadě objeví i se svou manželkou a zdá se neskonale šťastný. Jako by s Alice a Jakem byly letití přátelé. A když na ně doma čeká honosný a přitom záhadný svatební dar, nevědí co si myslet. Z truhličky se vyklube pozvání do společenství Paktu, které zastává základní hodnoty, lásku, úctu, rovnováhu, tak aby bylo manželství trvalé. Jake sice váhá, ale pro Alice je to něco neodolatelného, výzvy, kterou je rozhodnuta přijmout. Svým podpisem se upisují k dodržování manuálu. Až pozdě si uvědomí, že následky jsou rozsáhlé a nebezpečné.

Manželský pakt od Michelle Richmond je výborně napsaný psychothriller, který čtenáře vtáhne do děje. Přim prvním zběžném pohledu to vypadá jako normální všední thriller, ale pod povrchem se ukrývá něco, co je neskutečně děsivé. Základní pravidla Paktu jsou vcelku milá, rozumná a pochopitelná. Věnovat se partnerovi, nezanedbávat ho, plánovat společné volné dny, mít v něj důvěru, nepodezírat, milovat. Na základě toho to vypadá jako neškodné společenství. Tohle společenství však neuznává chyby, nepromíjí a je rozhodnuto si poslušnost vydobýt všemi dostupnými prostředky, které mimo jiné zahrnují i mučení, psychický teror a vyhrožování.

První kapitola jakoby začíná někde uprostřed, takže čtenář nechápe, o co přesně jde a s dalšími kapitolami jen čeká na tu hrůzu, která tomu předcházela. A pak se ocitne daleko za tím a s děsem sleduje, jak jsou chapadla Paktu rozsáhlá. Nejzajímavější je sledovat, jak se v Jakeovi sváří vnitřní boj přijmutí a zavrhnutí všeho, co Pakt představuje. On sám si od manželství sliboval, že tím dá Alice najevo, že je ona tou jedinou, tou, pro kterou je ochoten udělat cokoliv. A najednou stojí před tou samou ženou a není si jistý, jestli tohle zvládne on sám a hlavně, jestli to zvládnou společně. Postupem času totiž Alice začíná v Paktu vidět cestu.

To, co se mi nejvíc na knize líbilo, bylo propojení základních hodnot manželství a partnerství s něčím, co vlastně vypadá jako podpůrná skupina. Hlavní postava, Jake, je psychoterapeut a sám se zabývá manželským poradenstvím, takže na jedné straně vidí problémy ostatních ve vztahu a na druhé tápe v tom svém. Možná i díky tomu se v něm probouzí nedůvěra a podezřívavost. Ve chvíli, kdy přijde první a pak druhý trest pro Alice za nedodržování pravidel Paktu, pochopí, že tohle není hra, ze které by mohli vystoupit. Pakt nikdo nikdy neopustil a Pakt nikdy neopustí Vás. NIKDY!

Hranice psychothrilleru byly opět posunuty

17. 11. 2017  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Hranice psychotrileru boli opäť posunuté. Len nedávno som sa zamýšľal nad tým, ako tento žáner skĺzol k určitým klišé typu vnútorne zničeného vyšetrovateľa, beštiálneho sériového vraha a snahy o budovanie temnej atmosféry. Ale autorka Michelle Richmond dokazuje, že s nevšednou témou sa dá aj na tomto poli stále priniesť niečo nové. A čo je najlepšie, hrdinami sú bežní ľudia, žiadni vycvičení policajti alebo bojové umenia či streľbu ovládajúci detektívi. Manželský pakt je príbeh o dvojici, ktorá môže pokojne žiť aj vo vašom susedstve, a pohráva sa s témou, ktorá je aktuálna azda v každej dobe. Cieli na schopnosť ovplyvňovania a manipulácie ľudí pod rúškom exkluzívneho zoskupenia prinášajúceho vyrovnanosť a stabilitu. Znie vám to ako druh sekty? Správne.

"Když jsem přišel na schůzku s JoAnne, tajně jsem doufal, že se stane jedna nebo dvě věci; buď vyjádříme politování nad všemi podivnými pravidly a tresty Paktu, nebo zjistím, že je JoAnne na nejlepší cestě k paranoie. A třeba paranoidní je. A možná, že já taky. Ale paraonia musí být vnímána v určitých souvislostech. Strach ze skupiny lze označit za paranoiu jen tehdy, pokud skupina nemá v úmyslu vám nějak ublížit."

Alice a Jake sú pomerne obyčajný párik, žijúci si svoj bežný partnerský život. Hoci Jake by bol rád, keby Alice prežívala ich vzťah o niečo intenzívnejšie. Uvedomuje si, že nuda je pre nich nebezpečenstvom a snaží sa ju preto občas niečím prekvapiť. Keď ako svadobný dar dostanú pozvánku na vstup do Paktu, zdá sa to ako dobrý nápad. Nielenže budú pracovať na svojom manželskom šťastí, ale navyše bude mať Alice čo robiť. Pakt je premyslený systém s pevnými pravidlami, ako udržať vzťah na vysokej kvalitatívnej úrovni aj po dlhom čase. Jake a Alice sa rýchlo zoznámia s ďalšími členmi a prenikajú čoraz hlbšie. Jake začne mať pochybnosti už na začiatku, no postupne začnú silnieť, až dosiahnu kritický bod. Je vôbec možné Paktu odolať alebo z neho vystúpiť? Nejde iba o zásterku pre získavanie ľudí? Nevytráca sa vďaka Manuálu, ako budovať vzťah, z manželstva improvizácia a napokon aj radosť z nečakaných prekvapení? Alice a Jake zisťujú, že je veľký rozdiel medzi snahou pomôcť a fanatickou kontrolou...

"Vzpomenu si na další dvojici, která zmizela při kajakování na moři. Tragédie se přihodila před několika lety kdesi severně od Malibu. Dotyční byli několik týdnů považování za nezvěstné a pak byl jejich dvoumístní kajak nalezen s potrhaným trupem. V laminátu ještě spočívaly úlomky žraločích zubů. Co když o události četl někdo z Paktu a usoudil, že příběh by působil přesvědčivě i v případě Eliota a Aileen? Myslím na oněch sto sedm lidí, kteří prohledávali pobřeží a pátrali po stopách zmizelého Eliota a Aileen... Kdybych zmizel, sešlo by se sto sedm lidí, aby po mně pátrali?"

Michelle Richmond zvolila pomerne netradičného rozprávača. Prevtelila sa do Jakeovej kože a celý príbeh sledujeme cez jeho optiku. Má to dve výhody. Prvá je, že Jake pracuje ako poradca po novom sa venuje aj manželským problémom. Na základe toho sa môže čitateľ dozvedieť mnoho zaujímavosti z oblasti psychológie či perličiek zo spolužitia pestrej škály ľudí (zároveň to však niekedy priveľmi spomaľuje dej). A druhá, nesporne väčšia výhoda je, že Alice získava punc tajomnosti a nepredvídateľnosti. Už od začiatku je vykresľovaná ako neriadená strela, od ktorej neviete, čo čakať. To dodáva ich "pobytu" v Pakte zaujímavý rozmer, pretože Jakeov postoj je jasný, ale Alice...? Autorka kladie nenápadne viaceré naliehavé otázky - nakoľko sa nechávame ovplyvňovať okolím a inými ľuďmi? Sú naše rozhodnutia čisto "naše" alebo ich konáme s ohľadom na ostatných? Je naša slobodná vôľa dostatočne pevná, aby sme si zachovali zdravý rozum v každej situácii? Kapitoly sú rôzne dlhé, čo je spôsobené striedaním priameho deja s Jakeovými spomienkami a pracovnými postrehmi. Manželstvo ako také je obsiahnuté z každej strany, ale pokojne Manželský pakt čítajte, aj ak ste nezadaný. Buď vás od sobáša odradí, alebo, práve naopak, zatúžite po pevnom zväzku :-))

Skvěle napsaný psychologický thriller

06. 11. 2017  |  Recenzoval: Pavla Velehradská

"Jak si zpětně uvědomuji, právě tehdy nás mělo napadnout, že něco není v pořádku. Měli jsme Vivian poslat pryč a nezvedat telefon, když volal Finnegan. Měli jsme s tím vším skončit dřív, než se věci daly do pohybu. Ale byli jsme mladí a zvědaví a zrovna jsme čerstvě uzavřeli sňatek. Navíc byl Finneganův dárek absolutně nečekaný a kurýr ohromně horlivý, odmítnout bylo nezdvořilé."

Michelle Richmond je pro nás prozatím neznámou autorkou, která se u nás představila skvělým psychothrillerem Manželský pakt. Sama autorka má na kontě již několik románů a povídek, za něž získala řadu ocenění. Věřím, že po této její první knize, která u nás vyšla, se dočkáme překladu i dalších jejích bestsellerů.

Co byste řekli, kdybyste dostali neobvyklý svatební dar, a to členství v Paktu, který má za cíl učinit z vašeho manželství pevný svazek. Pokud jste čerstvě sezdaní, milujete se a toužíte si toho druhého připoutat, stejně jako Jake a Alice, tak nebudete váhat. To, co se na začátku může jevit jako nevinná hra, vás ale může zničit. Je členství v Paktu opravdu nezrušitelné? Jde tomuto společenství o dobro manželů? Co jsou lidé schopni podstoupit pro vytvoření rovnováhy v manželství? Vezměte do ruky tuto knihu a čtěte, nebudete se moci odtrhnout.

"Cíl Paktu - vytvořit dobré, pevné manželství s podporou ostatních stejně smýšlejících lidí - je obdivuhodný a žádoucí."

Skvěle napsaný psychologický thriller. Autorka zvolila pro nás ženy zajímavý způsob vyprávění z pohledu muže, hlavního hrdiny, novomanžela Jakea. Příběh vás vtáhne do děje hned na začátku, kdy se Jake vrací ve vzpomínkách k tomu, jak vše začalo. Autorka vás nenechá vydechnout a vy budete hltat jednu stránku za druhou. Budete se bát o hlavní hrdiny Alici a Jakea a budete jim fandit, aby se jim podařilo najít v jejich manželství klid a štěstí. Na konci knihy je čeká volba. Zvolili správně?

Autorka přišla se zajímavým nápadem. Budete přemýšlet nad tím, jak by to asi na světě vypadalo, kdyby Pakt skutečně existoval. A jistě si pomyslíte, že byste o takový svatební dar zřejmě nestáli, i když prvotní myšlenka se zdá skvělá. Mně se při čtení některých kapitol div hrůzou neježily chlupy na těle.

"Když se na ni dívám, když pro ni vařím, miluji se s ní, když se držíme za ruce u televize, uvědomuji si, že jedno své ženě nikdy neřeknu, nikdy nepřiznám: naše manželství bylo můj nápad, můj způsob, jak si ji udržet, ale sotva po několika měsících trvání našeho svazku už Alice přinesla mnohem větší oběť než já."

Kniha je rozdělena do sto jedna kapitol, některé jsou kratší, některé delší. Příběh je napsán velmi čtivě a poutavě. A jak jsem již řekla, je o to zajímavější, že je vyprávěn z pohledu muže.

Pokud vás zajímá, kam až vás může zavést láska, že kromě manželství může existovat ještě větší závazek, je to kniha pro vás. Je to kniha jak pro nesezdané, tak pro sezdané páry. A ti, co se brzy chystají vzít, by si ji měli přečíst povinně, aby si dali pozor, kdyby dostali takový záhadný svatební dar jako Alice a Jake.

A pozor na rozhodnutí, která nejdou vzít zpět!

"Dobro a zlo je složité. Kdo jsme a kdo si myslíme, že jsme, bývá málokdy jedno a totéž."

Moje hodnocení je 100 %. A budu se těšit, že se u nás dočkáme vydání dalších autorčiných knih.

Recenze k přečtení také na ZDE

Manželský pakt jako psychothriller par excellence

01. 11. 2017  |  Recenzoval: Jan Hofírek

Manželský pakt je první knihou Michelle Richmondové přeloženou do češtiny, takže mne celkem pochopitelně zajímalo, zda pověst brilantní tvůrkyně psychothrillerových bestsellerů, která tuto americkou spisovatelku předcházela z druhé strany Atlantiku, odpovídá skutečnosti a není jen reklamní bublinou. S potěšením mohu konstatovat, že superlativy literárních kritiků tentokrát neklamaly - Manželský pakt je totiž pečlivě promyšleným, psychologicky mistrně zpracovaným a zároveň zcela uvěřitelným příběhem na dnes poměrně aktuální téma, jímž je promyšlené manipulování s lidskou psychikou, resp. ovlivňování životů často nic netušících obětí za účelem ovládnutí jejich vůle a paralyzování schopnosti logického myšlení.

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - to říká jedno známé a moudré přísloví, které by se dalo použít i za jakési motto tohoto románu. O jeho pravdivosti se mají takříkajíc na vlastní kůži přesvědčit Alice a Jake, takto čerství novomanželé, kteří vidí svou přítomnost a pochopitelně i budoucnost v těch nejrůžovějších barvách a patrně i proto jsou náchylní věřit, že svět je pohádkovým královstvím lásky a štěstí, v němž jsou obklopeni jen samými dobrými a ušlechtilými bytostmi. Ne, nesmějme se naší dvojici a raději zpytujme vlastní svědomí, zda jsme se smutnými protagonisty zmíněného přísloví nestali někdy i my sami, byť třeba "jen" v roli naivních prosťáčků, kteří skočili na špek šmejdům, propagujícím "úžasné" a "naprosto jedinečné" poznávací zájezdy po vlastech českých a moravských, při nichž si dobrovolně povinně zakoupili ("Takže vy si nic nekoupíte? Pane, jste bez oběda!") sadu kuchyňských hrnců pochybné kvality za peníze víc než nekřesťanské...

Můžeme se tedy divit, že Alice a Jake jsou nadšení, když je před nimi předestřena možnost stát se členy Paktu, v němž se sdružují podobně šťastní manželé a na lákavou nabídku radostně kývnou? Stanovy této s těmi nejlepšími úmysly založené organizace ostatně nezavazují k ničemu, co by snad nějak překračovalo společenské zvyklosti či bylo v rozporu s dobrými mravy. Manželské dvojice prostě touží uchovat si vše krásné, co vzájemné spolužití přináší a přátelské pouto s podobně šťastnými páry jim v tomto bude určitě nápomocno.

Podle mého názoru se americké spisovatelce pomocí jemných psychologických tahů a přesně cílených sond do afektivní stránky lidského duševna velmi zdařile povedlo poodhalit roušku tajemství, zahalující na bázi vědeckých poznatků založenou metodiku manipulativních technik, jimž mohou být z nějakého nekalého důvodu vystaveni vytipovaní jedinci. Zdánlivě iracionální nebezpečí může dříve či později nabýt zcela reálných a konkrétních forem, takže se dá říct, že Manželský pakt je mimo jiné i románem v pozitivním slova smyslu "angažovaným", neboť ukazuje na záludnost zasahování nepovolaných osob do lidského soukromí. A nemusí jít vždy jen o "klasické" sekty, ale třeba i o specificky vyprofilované skupiny (např. facebookové), zaměstnanecké "pospolitosti" ve firmách apod., v nichž je role autoritativního vůdce nahrazena neméně silným tlakem kolektivní jednomyslnosti, z níž není radno jakkoli vybočovat.

Jakkoli je román Manželský pakt literární fikcí, zkušenost, kterou v něm prodělávají Alice a Jake, má univerzální charakter v tom smyslu, že se může týkat každého z nás. Je zřejmé, že bezpečným indikátorem toho, že "tu něco nehraje", je vždy omezování práva na svobodné rozhodování, resp. požadavek slepé víry v absolutní neomylnost ať už vůdce, guru, kouče či jak jinak ještě se všichni ti šarlatáni nechávají titulovat. Není pochyb o tom, že Michelle Richmondová v Manželském paktu mimoděk vkročila i na pečlivě střežené území reklamních a marketingových stratégů, kteří z její knihy asi příliš nadšení nebudou - kdo by ostatně jásal, když jsou potenciálním zákazníkům vyzrazovány triky a "fígle" na jejich oklamání. K tomu, aby se jí podařilo zachovat jednolitost děje, si americká spisovatelka patrně musela navíc osvojit víc než jen základní znalosti z oblasti psychologie, sociologie, práva a možná i psychiatrie. Tady bych se už ale dostával na půdu čisté spekulace, takže raději přejdu k závěrečnému shrnutí.

U psychothrillerů se často setkávám s tím, že obě "ingredience", které má tento literární žánr obsahovat, nejsou "namíchány" rovnoměrně - buď převažuje "psycho" a pak kniha postrádá potřebné napětí, nebo autor své dílo "přethrilleruje", čímž mu sice dodá na akčnosti, ovšem na úkor promyšlené psychologické linky. Domnívám se, že u Manželského paktu jsou obě složky pečlivě vyvážené a tento stav vzájemné rovnováhy z něj dělá psychothriller par excellence.

Výjimečně dobrý thriller bez klišé a šablonovitosti

18. 10. 2017  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Co všechno byste podstoupili, abyste zajistili, že vaše manželství bude navěky šťastné...?
Alice a Jake mají vše. Úspěšné kariéry, krásný dům, lásku čerstvě stvrzenou sňatkem. A mezi hromadou svatebních darů i pozvánku do exkluzivní společnosti, která zajistí, že jejich manželství bude šťastné a bude trvat věčně... Opulentní párty, významní hosté, a zpočátku drobné a smysluplné úkoly vlákají mladé novomanžele do pasti. Zjištění, že není vše takové, jak by se mohlo zdát, přichází pozdě. Protože z Paktu neodchází nikdo. Alespoň ne živý.
Už v prvních dojmech sepisovaných na Goodreads jsem se zmínila o tom, že Domino je pro mě prostě zárukou kvality. Vnímám ho jako jedno z mála českých nakladatelství, které je v současné době schopno vydávat thrillery, které nejsou šablonovité a neuchylují se k hromadě žánrových klišé. Manželský pakt je jedním z nich.
Od knihy jsem měla vysoká očekávání a také určitou představu, co by se tedy mohlo dít. Má očekávání ale byla překonána a já byla především překvapena tím, jak se situace vyvíjela. Podobně vystavěný příběh jsem upřímně neočekávala, oslovil mě však o to více. Kniha má něco málo přes 500 stran, ale čtenář jí letí a ani si neuvědomuje, jak strašně rychle stránky ubývají. Pouze dychtí dozvědět se, jak moc Pakt hlavní postavy proměnil, jak šílené bude další rozhodnutí, jaká je šance, že se vše vrátí do normálu...
Od příběhu můžete čekat mnohé věci, které by teoreticky měly mít všechny kvalitní thrillery. Zde jsou však jednotlivé aspekty povzneseny na ještě vyšší úroveň. Manželský pakt je čtení šílené, místy bizarní, často zvrácené a úchylné. Jsou okamžiky, ve kterých si budete říkat: "Jak tohle sakra někdo vůbec vymyslí?" Příběh je nervydrásající, strhující, plný napětí a nečekaných zvratů. Pakt si pohrává nejen s Alicí a Jakem, ale také se čtenáři - nikdy si nemůžete být jisti, zda postavy, o kterých se domníváte, že jste je již poznali, nezmění svá rozhodnutí. Pakt hlavní hrdiny proměňuje, a s nimi jejich motivace, hodnoty, chování, rozhodnutí. Překvapují sami sebe a překvapují tak i čtenáře.
Právě proměny postav podléhajících vlivu Paktu pro mě byly asi nejpůsobivější stránkou knihy. Psychologie postav je skutečně mistrně propracovaná a vystavěná na velmi kvalitní znalosti fungování tajných spolků a sekt a také na důsledném pozorování lidské povahy. Vývoj Alice pro mě byl asi nejvíc zarážející a byl spojen s mnoha šoky, musím však s radostí konstatovat, že přes všechny zvraty a změny postojů a názorů bylo chování postav logické a dávalo smysl. Oceňuji také odvahu autorky vyprávět celý příběh výhradně z pohledu Jakea. Je to něco, co posouvá čtenářovy nejistoty a pochybnosti ještě dále a činí z vyprávění ještě naléhavější a složitější záležitost, která nutí k vyhodnocování jednotlivých okamžiků a událostí stále dokola, z nejrůznějších úhlů pohledu.
Ke knize mám jedinou, malinkatou, drobounkou výtku. Konec mě překvapil, a nemohu jednoznačně říci, že v dobrém. Úplně mi toto rozuzlení nesedlo, na druhou stranu je pravdou, že se k němu v myšlenkách často vracím a analyzuji ho. Vždycky je dobře, když vás kniha donutí přemýšlet a přehodnocovat. Thrillerům se to ale ne vždy daří. V tomto směru má Manželský pakt doopravdy určitý žánrový přesah a ptá se na zajímavé otázky: Jak moc pro nás znamená manželství? Co všechno uděláme pro to, abychom jej udrželi šťastné? Kým se stáváme, když chceme být těmi, které z nás touží mít naši blízcí a milovaní? Jak moc se proměňujeme v reakci na naše okolí? Které naše motivace jsou opravdu naše?
Závěrem mi dovolte ještě vyzdvihnout naprosto úžasný překlad Květy Palowské, který knize rozhodně prokázal ohromnou službu a učinil ji skvostem i v české verzi. Více takovýchto počinů, prosím.
Jak už tomu v případě Domina bývá, tuto novinku mohu jen chválit. Kniha je originální, velmi čtivá, s působivým námětem, velice kvalitním zpracováním a bez jakýchkoli hluchých míst. Vřele doporučuji jak skalním fanouškům thrillerů, tak těm z vás, kdo se do tohoto žánru nepouští úplně často.

Jakmile začnete tuto knihu číst, totálně jí propadnete

15. 10. 2017  |  Recenzoval: Knihomilka

Jake a Alice se jen nedávno vzali. Jak už to bývá, dostali mnoho svatebních darů. Jeden má mezi všemi docela navrch. Novomanželé získalli nabídku členství v opravdu exkluzivním klubu Pakt.
V něm se sdružují lidé, pro něž je instituce manželství téměř posvátná a pro její udržení jsou schopni udělat cokoliv. Ani si neumíte představit, co všechno tohle vcelku nenápadné slovíčko zahrnuje. Chcete to vědět? Tak čtěte dál.

Projevy lásky a úcty, pravidelné vzájemné dárky, romantické výlety, večírky s ostatními členy... Takhle to v Paktu chodí. Zní to hezky, že? Jake s Alicí úmluvu zpočátku berou jako hru. Oni si vlastně myslí, že je to něco jako společenská hra, trochu zábava, která jim má zpestřit manželství. A taky trochu doufají, že díky Paktu se jejich vzájemné pouto ještě více upevní. Jenže Pakt to myslí vážně. Se vším. Alice jako právnička pracuje dlouho do noci, Jake zase zapomíná na pravidelné dárky. Přichází první trest...
Zatímco Alice začne brát Pakt docela vážně, její manžel je tak trochu rebel, který si nepřipouští skutečnost, že s Paktem se nežertuje.
To, co bylo původně oběma bráno jako nevinná hra, se mění v děs, z něhož není úniku. Je to jako ve správném manželství. Navždy.

S touhle knížkou je to stejné, jako s oním spolkem. Jakmile se začtete, totálně jí propadnete. Manželský pakt je neskutečně návyková záležitost. Většina kapitol je krátkých a podle nepsaného zákona končících v tom nejvíce napínavém místě, takže jen obracíte stránky a čtete a čtete, až zjistíte, že jste během pár hodin přečetli půlku knihy.

Celý román je prodchnutý zlověstnou atmosférou, místy je to opravdu děsivé. Hlavní hrdiny čeká mnoho absurdních příkazů a nařízení, jejich porušení vede k trestu. Zažili dokonce omezování osobní svobody. Něco takového si člověk ani nedokáže ve skutečnosti představit. Přistihla jsem se, že jsem někdy nevěřícně kroutila hlavou, zda-li je vůbec možné, aby se některé věci děly. Zároveň jsem byla fascinovaná důmyslnou koncepcí Paktu. Máte pocit,že jste se ocitli v nějaké šílené sektě nebo síti mafiánů. Když jsem si myslela, že některé události jsou trochu přitažené za vlasy, stačilo si vzpomenout na praktiky firem pořádajících neblaze proslulé předváděcí akce. Taky se mi trochu připomněl film Hra s Michaelem Douglasem.

Příběh je vyprávěn z pohledu Jakea, kterého poznáváme jako sympatického chlapíka zamilovaného do své ženy. Jako vypravěč je velmi sugestivní a přesvědčivý, takže mu zákonitě musíte držet palce.
Jeho žena už tak průhledná není. Tím, že ji poznáváme pouze prostřednictvím Jakea, dostává jakýsi punc tajemna. Přiznám se, občas jsem byla na pochybách, jak to s Alicí vlastně je a jestli se jí dá věřit. Já byla na pochybách skoro až do konce.

Manželský pakt přináší příběh plný napětí a emocí. Všudypřítomný pocit strachu, děsuplná atmosféra, která vás nenechá v klidu, a taky sem tam problesknuvší myšlenka - co kdyby něco takového bylo opravdu možné v reálném světě ? Vstoupili byste do takového spolku?

V poslední době má Domino šťastnou ruku při vydávání nových autorů. Co kniha, to záruka dobré četby. Ani tenhle psychothriller z pera Michelle Richmond není výjimkou.

Chcete? Nechcete? Musíte!

07. 10. 2017  |  Recenzoval: koki

Táto kniha ma zaujala hneď ako som si prečítala jej obsah. Pripomenula mi totiž film s mojimi láskami Tomom Cruisom a Nicole Kidman - Eyes Wide Shut. Tiež sa ako manželia dostali do spoločnosti, ktorá bola trochu psycho a bolo zaujímavé sledovať, čo sa bude diať. (Tu sa však všetka podobnosť končí. Pretože film bol úplne o niečom inom a táto kniha tiež. Našťastie.)

"Pakt nás tajemně přitahoval, jako věci, které člověka odpuzují a současně lákají. Jako zvuky v garáži uprostřed noci, milostný návrh ze strany někoho, o kom víme, že bychom se od něj měli držet dál, nebo zvláštní zářivé světlo, za kterým se vydáme do lesa, aniž bychom věděli kam nás zavede, případně jaké nebezpečí na nás v cíli čeká. Pakt nás přitahoval, i když se to příčilo rozumu. Jeho mocnému, nevysvětlitelnému vábení jsme nebyli schopni ani ochotni odolávat."

Jake a Alice sú svoji iba niekoľko dní, a hoci spolu netrávili roky, kým sa rozhodli spojiť svoje životy, je vidieť, že sa ľúbia. Príbeh nám autorka podáva z pohľadu Jakea, vďaka čomu presne vieme, čo cíti k Alice. Kedy ju miluje, kedy nevie, čo si o nej má myslieť, kedy o ich láske pochybuje, kedy nepochybuje... všetko toto vieme, pretože sledujeme jeho každú myšlienku. Aj tú najmenšiu. Aj tú najtichšiu. Aj tú, ktorú chceme počuť, aj tú, bez ktorej by sme sa zaobišli. Na jednej strane bolo fajn prečítať si, čo má Jake na srdci. Na strane druhej ma to však ako čitateľa nudilo a úprimne, odvádzalo od hlavnej dejovej línie. 

Jake rád venoval určité kapitoly v knihe svojim pacientom. Ukazoval nám tak svoj pohľad a lá psychológa na partnerské vzťahy. Na ich fungovanie, na ich zlyhanie. Vďaka tomu sa vedel až učebnicovo vyhýbať konfliktom vo vlastnom vzťahu. Život ale nefunguje podľa pravidiel, príručiek, učebníc, zaužívaných zvykov. Vždy sa v ňom objaví niečo, čo nečakáte. A tým niečím bolo v prípade Jakea a Alice členstvo v exkluzívnom spolku.

Pakt im nečakane vstúpil do života a totálne ho ovplyvnil. Chcete? Nechcete? Musíte! 

Spočiatku ho brali ako hru. Ako niečo, čo trochu ozvláštni ich život. No postupne začali zisťovať, čo je vlastne Pakt zač. A veru, udalosti, ktoré sa začali diať; Pakt, ktorý im začal zasahovať do života, už nevyznievali ako hra, ako chvíľkové rozptýlenie, ako zábava. Čudné praktiky a pravidlá ich nečakane začali naplno ovplyvňovať, naplno formovať do podoby, ktorá sa im prestávala páčiť. 

To, čo Pakt spravil Jakeovi, to bolo silné kafé. Mala som pocit, že sa z tejto hry mladomanželia nikdy nevymotajú. Nechať si zasahovať do manželstva, nechať sa dennodenne monitorovať, sami uznajte, mali by ste na to "gule"? Môže vôbec niekto až takto zasahovať človeku do života? Že je to absurdné? Tiež som si to myslela. A mysleli si to aj Alice s Jakeom... až kým ich Pakt nezačal trestať. Za to čo urobili, za to, čo neurobili... jedným slovom - za všetko. Vtedy už pomôže iba jediné. Opustiť Pakt. No ako sa dá opustiť Pakt, ktorý sa neopúšťa? Dá sa to vôbec?

Dej bol miestami napínavý, no miestami nudný. Myslím si, že nudným ho robili Jakeove myšlienkové pochody (ako som už spomínala vyššie) - opisy každej jednej udalosti, aj obyčajných každodenných rutinných vecí. Boli najväčšou brzdou knihy. Bez nich by to malo rýchlejší spád. Najlepšia bola posledná tretina knihy, kedy začal dej poriadne gradovať a iba ťažko sa od nej dalo odtrhnúť. 

V každom prípade zaujímavý námet. Myslím, že práve ten priláka mnohých čitateľov zobrať knihu do rúk. Tak ako aj mňa.

Pekelná jízda s famózním závěrem

20. 09. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Veronika Černucká

Zpočátku to znělo jako splněný sen. Oženíte se a Pakt se postará o to, abyste si žili jako v pohádce. Partner vás bude nejen ctít, ale také rozmazlovat a zahrnovat dárky. Jenže znáte to, věci většinou nejsou takové, jaké se zdají. A tak se idylka velice rychle změní v noční můru.

Američanka Michelle Richmond vystudovala žurnalistiku a anglický jazyk, proto nikoho nepřekvapilo, když zůstala v oboru a stala se spisovatelkou na plný úvazek. Kromě publikační činnosti Richmond vede kurzy tvůrčího psaní, přednáší a věnuje se i nakladatelské činnosti. Na svém kontě má již několik thrillerů a pět z nich se udrželo na předních příčkách v žebříčcích bestsellerů významných periodik. "Manželský pakt" je čerstvá novinka z nakladatelství Domino.

Příběh je plnokrevným psychologickým thrillerem a nejspíš by snesl i označení horor. Autorka od začátku popisuje dokonalý manželský život, ale vy cítíte všudypřítomné zlo, které vás pomaličku omotává svými chapadly a vám hrozí zardoušení. V hlavní roli je zde manželská dvojice, přičemž jejich příběh vypráví v první osobě psychoterapeut Jake. Autorka je brilantní vypravěčka, a protože zná všechny fígle svého řemesla, vytvořila si jedinečný vyprávěcí styl, ve kterém jste partnery. Jake s vámi vede neustálý dialog, ptá se na vaše názory, a když se má o něčem rozhodnout, cítíte, že mu můžete být nápomocní.

Jake je zpočátku skrz naskrz kladná postava, kterou si oblíbíte, i kdybyste nechtěli. Zůstane ale stejně charakterní i v případě, že neznámé síly začnou ohrožovat jeho život? Jak se vyrovná s faktem, že jeho manželka Alice není tak předvídatelná, jak si dosud myslel? Alice je bývalá rocková zpěvačka, která vystudovala práva a dala se na dráhu podnikové právničky. Její firma zastupovala hudebníka Liama Finnegana ve sporu o autorská práva a Alice se díky Liamovi dozvěděla o tajemném Paktu. Jake a Alice dostanou členství v Paktu jako svatební dar a oba jsou zpočátku nadšení.

Ano, některá z pravidel Paktu působí úsměvně a některá doslova směšně, ale ani jeden z nich je nebere vážně. Pakt považují za určitou hru a ani jednoho by nikdy nenapadlo, jaká je realita. Jako ve správném hororu se postupně začínají objevovat náznaky toho, že ne všechno je takové, jaké má být, a naši hrdinové si začínají uvědomovat, že něco (nebo někdo) v pozadí tahá za nitky. Pokud by oba jednali podle pravidel Paktu, bude všechno v pořádku, ale copak to jde? Navíc se začnou objevovat strážci pravidel a Jake si začne připadat jako v Kafkově absurdním románu.

Čtenář chápe, že Jake a Alice jsou v pasti, ale absolutně netuší, kdo tím co sleduje. Mladí manželé začnou bojovat o holý život a vy se připravte na pekelnou jízdu s famózním závěrem. Děsivý příběh vyvažuje Jakeův cit k Alici a autorka mi promine, pokud řeknu, že některé pasáže jsou jako vystřižené z červené knihovny. Romantika se střídá s hrůzostrašnými scénami a výsledkem je originální a nepředvídatelný příběh. "Manželský pakt" vás možná připraví o některé iluze, ale na druhou stranu zjistíte, že jsou věci, za které má cenu bojovat. I kdyby to mělo být to poslední, co v životě uděláte.

 

Recenzi si můžete přečíst také zde: http://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-manzelsky-pakt/


Ukázka z knihy Manželský pakt