Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Malé temné lži

Malé temné lži

Autor:
Sharon Bolton
Originální název:
Little Black Lies
Překlad:
Květa Palowská
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-308-5
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
11. 02. 2019

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Malé temné lži

V uzavřené malé komunitě, jakou je lidské společenství na Falklandách, je zmizení dítěte něčím naprosto neslýchaným. Nikdo z obyvatel odlehlé končiny nepochybuje, že za tím je nějaká nešťastná shoda okolností, nenadálá tragédie. Co jiného?
A pak se ztratí druhé dítě. Třetí. Teď už se nikdo nemůže utěšovat domněnkou, že se jedná o náhodu. Vesničanům nezbývá než připustit, že vrah je jedním z nich. Na místě, které předešlé generace nazývaly oázou klidu, se najednou nikdo necítí v bezpečí. Hysterie začíná nabírat obrátky.
Do řečí a vyšetřovacího spisu se dostávají i lidé, o jejichž způsobilosti spáchat zločin by ještě nedávno všichni pochybovali. Například i Catrin Quinnová, která před několika lety přišla o své dva syny a teď žije téměř poustevnickým životem. A pak je tady její bývalá kamarádka Rachel, její dřívější milenec Callum... Všichni tři cosi skrývají. A nikdo z nich nikomu nevěří. Snad ani sám sobě.


Dotaz k produktu Malé temné lži

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Sharon Bolton

Sharon  Bolton

Sharon Bolton vyrůstala v hrabství Lancashire a její raná kariéra zahrnovala příliš mnoho aktivit, z nichž některé jí dnes uvádějí do rozpaků. Všech svých mladistvých aktivit se ráda vzdala, aby se mohla stát matkou a spisovatelkou (v tomto pořadí).

Její knihy byly nominovány na všechny významné literární ceny, určené pro autory detektivek a thrillerů. Mnohé z těchto nominací proměnila ve vítězství, včetně mety nejvyšší, zisku prestižní ceny Dagger in the Library. Kolegové ze spisovatelské branže o Sharon Bolton hovoří bez výjimky s velkou úctou – za všechny ocitujme Tess Gerritsen: "S. J. Bolton mění tvář krimirománu, jak jsme ho znali doposud."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Tři zlomené duše, tři nešťastné životy a jako vždy skvělé finále

19. 03. 2019  |  Recenzoval: Knihomilka

Sharon J. Bolton přichází s další knihou bez Lacey Flint, i tentokrát nabízí lákavou lokalitu a také námět – pátrání po ztracených dětech.

Falklandské ostrovy patří Velké Británii. Není to ani tak dávno (rok 1982), co se Argentina pokusila ostrovy ovládnout. Akce se nepodařila a Falklandy tak i nadále náleží Británii, přestože se s tím horkokrevní Jihoameričané nikdy nesmířili. A právě tam, do místa, kde se snoubí anglická rezervovanost a chlad s jižanským temperamentem, je situován nejnovější počin britské autorky.

Seznamujeme se s Catrin Quinnovou, citově vyhaslou ženou, která žije doslova ze dne na den. Můžeme říct, že spíše přežívá. Před několika lety přišla po tragické nehodě o dva syny a od té doby je psychicky na dně. Z apatie ji nedokáže probudit ani pátrání po pohřešovaném chlapci, který se záhadně ztratil.

Callum je bývalý voják, který si nese spoustu šrámů na duši. I pro něj je hledání ztraceného chlapce traumatickou záležitostí. Probouzí staré nezhojené rány, on i Catrin mezi sebou mají mnoho nevyřešeného.

Třetí důležitou postavou je Rachel. Na první pohled šťastná matka tří chlapců. Ale stačí pohled druhý a zjistíme, že není všechno tak idylické, jak se na první pohled jeví. Rachel a Catrin byly kdysi nejlepší kamarádky, spřízněné duše už od dětských let. Vše se změnilo, když Catrin zemřeli synové, byla to právě Rachel, kdo osudovou nehodu zavinil.

Tři zlomené duše, tři nešťastné životy a ve finále nakonec ne jeden, ale hned tři ztracení chlapci, navíc nápadně podobní dětem Catrin Quinnové, což vede ke spekulacím. Stojí Catrin za jejich zmizením? A je bezcitnou vražedkyní, za kterou ji ostrované považují?

Opět jsem se nové knížky nemohla dočkat. Naposledy jsem od Sharon J. Bolton četla román Už teď jsi mrtvá, který jsem po emoční stránce těžce vydýchávala. Tohle jde totiž autorce skvěle, i když píše o těžkých, nepříliš lehce stravitelných věcech, umí je podat lidsky a přitom zasáhnout čtenáře na správném místě. Vždycky mám pocit, že přes to všechno ke svým příběhům přistupuje s jistou pokorou – čekali byste to od někoho, kdo píše thrillery?

Stejné je to i v případě knihy Malé temné lži. Téma ztracených dětí – pro rodiče a citlivé jedince poměrně náročná četba, u níž bude psychika opět v pozoru. Není to „jen“ klasický thriller se spáchaným zločinem a jeho vyšetřováním, empatická spisovatelka rozehrála spíše komorní příběh, jehož tři vypravěči vám pořádně zamotají hlavu. Děj je rozdělen do tří částí, v každé je vypravěčem jeden ze tří hlavních aktérů. To, co vám naservíruje jeden, ten druhý vzápětí rozmetá. A co teprve ten poslední… Tři různé úhly pohledu, atraktivní prostředí Falklandských ostrovů a hlavní hrdinové, kterým život naložil tak, že si sáhli na samé dno, to vše činí Malé temné lži čtivým románem.

Sharon J. Bolton mi opět dokázala, že kromě důmyslné zápletky a rozuzlení, nad kterým zůstane rozum stát, umí dokonale proniknout do nitra rozervaného hrdiny, vcítit se do jeho trápení a představit ho ne jako ztracenou existenci, ale jako člověka z masa a kostí, s nímž je snadné se ztotožnit.

P. S. Vsadím se, že po dočtení budete taky hned hledat Falklandy. ;)

https://knihomilka.home.blog/2019/03/19/male-temne-lzi/

Sharon Bolton je v nejlepší formě

05. 03. 2019  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

S
Celý román je rozdělen do tří částí a každá je vyprávěna z pohledu jiné osoby – Catrin, jejího přítele (a někdejšího milence) Calluma a nakonec samotné Rachel. Na začátku každé části se ve vyprávění vracíme o pár dní zpět (celý příběh se odehrává v několika podzimních dnech na přelomu října a listopadu 1994) a díváme se na již odvyprávěné události malinko odlišnou optikou. Schéma, které fungovalo už například v Dívce ve vlaku a v řadě dalších románů, je zjevně pro řadu dalších autorů stále lákavé.

Ukazuje se totiž, že všechny tři postavy nemusí být zrovna věrohodnými vyprávěči. Catrin má své plány na sprovodění Rachel ze světa. Callum je bývalý voják, který se kdysi účastnil bojů o Falklandy. Dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou, takže jeho občasné výpadky paměti a nekontrolovatelného chování z něj také nedělají dvakrát spolehlivého člověka. No a pak tu máme Rachel, komunitou více či méně nenáviděnou osobu (což se snadno může přenést i na čtenáře), která je až do poslední chvíle nevyzpytatelná.

Závěr se odehraje ve znamení souboje obvinění, dokazování a vyvracení. I když se pohybuje na samé hranici uvěřitelnosti, čte se téměř bez dechu. Autorka dokazuje, že i v románu, ve kterém není dlouho jasné, jestli se vůbec nějaký zločin stal, je možné udržet čtenáře v napětí. A navíc v něm ještě vzbudit touhu ocitnout se v příběhu spolu s knižními postavami a řešit jejich problémy. Přestože se ve finále před čtenářem vrší jedno vysvětlení za druhým a každé další smete ze stolu to předchozí, poslední vysvětlující “rána pěstí” přijde doslova až na poslední stránce. Řečená jen tak, jakoby mimochodem, ale přesto najednou dává naprostý smysl (ostatně leccos jsme si měli uvědomit už na začátku) a donutí čtenáře i po zavření knížky ještě nějakou dobu o příběhu přemýšlet.

Autorka je tedy stále na vrcholu tvůrčích sil a nápady jí zatím nedocházejí. Důležité je, že dosti pravděpodobné, že na něm bude ještě dlouho, a my se proto můžeme těšit na její další romány. Ať už se budou odehrávat v Londýně a jejich hrdinkou bude Lacey Flintová, nebo někde na samotě, kde se budeme bát o osud na první pohled křehké, ale ve skutečnosti duševně velmi silné ženy. Takové totiž jsou všechny hrdinky Sharon J. Bolton a čtenářky i čtenáři jim stále fandí.

Tři vypravěči, tři osudy, tři rozervané duše

26. 02. 2019  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Tři vypravěči, tři osudy, tři rozervané duše. Smutek, vina, noční běsy a touha se vyrovnat s minulostí.

U této autorky jsme na kvalitu již zvyklí, alespoň my, kteří její knížky netrpělivě vyhlížejí na pultech knihkupců.
Malé temné lži jsou ale něčím málo víc. Nejen thrillerem, detektivkou. Jsou smutnou zpovědí lidí, kteří nejsou schopni se vyrovnat se svým zármutkem, či tíživou minulostí.
Ale dáme si to pěkně popořadě.
Jakoby na okraj se v knize budeme zabývat zmizením několika malých dětí. Falklandské ostrovy, malá, uzavřená komunita čítající pár tisíc lidí, kde snad každý vidí každému do talíře. Jak je možné, že zmizí tři děti? Je snad mezi obyvateli zrůda, která má nechutné choutky?
Ale hlavním tahounem příběhu pro mě byla Catrin. Rozvedená matka dvou mrtvých synů. Už to samo o sobě je kruté, ale to, co má v plánu, je krutější, i když v jejím zármutku snad pochopitelné. Od samého počátku jsem si myslela, že je mírně vyšinutá, ale vlastně jsem ji trochu chápala. Měla rodinu, manžela, dva krásné syny a v dalším okamžiku o všechno přišlo díky nepozornosti její nejlepší kamarádky. A spřádá pomstu, i když se navenek zdá, že se se smrtí dětí vyrovnala, opak je pravdou.
Na své si v příběhu přijde i válečný veterán Callum. Catrinin bývalý milenec, přítel, snad otec jejího mrtvě narozeného dítěte. Je jí stále nablízku, vždy ochotný pomoci, dává na ni pozor, i když to není vždy potřeba. A sám bojuje se svými válečnými traumaty, kruté vzpomínky na válku, které jej připravují o spánek.
A pak je zde Ráchel. Nejlepší kamarádka Catrin, ale zároveň žena, která je vinna smrtí jejích synů. Jí zůstalo vše, Catrin nic. A přišel čas se buď pomstít, nebo se vším vyrovnat.
Falklandské ostrovy. Chlad, vítr, jakési tajemné místo s pohnutou historií, ale na druhou stranu místo, kde na břeh vyplouvají kosatky a nachází jistou smrt.
Toto téma mě neskutečně bavilo, záchrana těchto mořských tvorů, jejich následné utracení z pochopitelných důvodů, to vše bylo neskutečně čtivé a ještě jsem se v autorčiných knihách s ničím podobným asi nesetkala.
Samozřejmě zde máme zmizelé děti, středobod příběhu. Jedno se nalezne ve vraku staré lodi, jedno zmatené, ale zdravé se objeví na silnici. A to třetí? A co se tedy vlastně děje na tomto ostrově? Vypadá to, že každý má co skrývat a každý si pravdu upraví podle svého.
Sharon J. Bolton nám předkládá další ze svých brilantních příběhů, který opravdu vtahuje do děje od prvních stránek, ačkoliv toto klišé nemám ráda. Ale u ní tomu tak je, chytí a nepustí, pohrává si s naší myslí, naše myšlenky řídí tak, jak ona chce, aby nás vzápětí vyvedla z omylu. A jako vždy to okoření lidskostí a uvěřitelností celého příběhu.

Malé temné lži sú výborne napísaný thriller, ktorý si doista užije každý fanúšik žánru

26. 02. 2019  |  Recenzoval: Barbora Štefkovič

Sharon Bolton mi práve potvrdila, že je naozaj skvelá spisovateľka svojho žánru. V češtine vyšlo už niekoľko kníh, no ja som sa s ňou zoznámila pred Vianocami s thrillerom Už teď jsi mrtvá. Okamžite som vedela, že jej novinky si nenechám ujsť. Fanúšikov musí mať veľa, pretože nakladateľstvo Domino neotáľa a nová kniha je už v predaji. Je to opäť samostatná kniha bez pokračovania a volá sa Malé temné lži.
Dej sa odohráva na Falklandách, zámorskom území Spojeného kráľovstva v Atlantickom oceáne, juhovýchodne od pobrežia Argentíny. Celková populácia je necelých 3 500 obyvateľov plus turisti, takže miestny sa do veľkej miery navzájom poznajú.
Keď sa v takejto malej komunite stratí dieťa, predpokladá sa nešťastná udalosť alebo tragédia. Zločinca si medzi sebou nevedia predstaviť. Keď sa ale stratí tretie dieťa v priebehu pár rokov, podozrenia začínajú naberať na obrátkach.
Prvé slovo dostane Catrin Quinnová. Pred rokmi o svoje deti prišla, teraz sa zhodou niekoľkých výborne vypointovaných náhod dostáva do stredu pozornosti. Jej bývalý milenec Callum pátranie po ďalšom nezvestnom ukazuje z ďalšieho pohľadu. Poslednú časť budeme vidieť z pohľadu Catrininej bývalej najlepšej kamarátky Rachel, ktorá môže za úmrtie jej dvoch detí. Catrin má veľa dôvodov ju nenávidieť. Rachel prinesie opäť trochu iný pohľad na to, ako hľadanie prebiehalo.
Malé temné lži majú cez štyristo strán, no ja som ich prečítala za tri dni. Prvá polovica bola pozvoľnejšia, potom sa dej rozbehol a autorka čitateľa prakticky nenechala vydýchnuť. Dej zasadila do zaujímavej lokácie, veď koľkí z nás Falklandy poznajú alebo tam boli? Ostrovy majú atmosféru, ktorá sa premietla i do príbehu. Postavy má opäť premyslené, s dobrými aj zlými stránkami, rôznou povahou a minulosťou.
Kľúčové slova sú strata, smútok, trauma z vojny, vyrovnanie sa s minulosťou. Sharon tieto témy veľmi idú a dokáže tam podtrhnúť aj nejaký väčší spoločenský problém. No zbytočne sa v ňom nevŕta, do deja pasuje, príbehu pomôže, čitateľa informuje, no nepoučuje, nemoralizuje.
Záver sa nedal odložil, autorka pridávala jednu vrstvu na druhú, odhalenia veľmi súvisia s hlavnými postavami, ich potrebou odpustiť, pochopiť, vysporiadať sa. Za krátky čas sa udialo neuveriteľne veľa, celý dej sa odohráva v priebehu necelého týždňa, no posledný deň je predsa len najhutnejší.
Sharon J. Bolton si ma omotala a ja som sa definitívne stala jej verným fanúšikom. Malé temné lži sú výborne napísaný thriller, ktorý si doista užije každý fanúšik žánru. Má skrátka všetko, čo od dobrého napínavého románu očakávam. Bez váhania plné hodnotenie a opäť sa budem tešiť na ďalšiu knihu.

Malé temné lži od Sharon J. Bolton vás emočně vyždímají!

26. 02. 2019  |  Recenzoval: Sabina Hurťáková

Sharon J. Bolton je pro mě zárukou skvělého čtení. Právem je označována jako královna britského noirového krimi a dokázala to i v dalším románu, který právě vyšel v nakladatelství Domino. Malé temné lži je drsný příběh z Falklandských ostrovů o tom, co prožívají dvě ženy, dříve nerozlučné kamarádky, poté, co jedna z nich té druhé zabila všechny děti.

Román Malé temné lži nemá hlavního hrdinu. Je rozdělen na tři části a v každé z nich nám autorka představuje události stejných dnů i uplynulé minulosti pohledem tří různých lidí. Lidí, které spojuje tragická událost dvou malých chlapců před třemi lety na útesech.
V první části poznáváme Catrin. Ženu, která se zabývá přírodou Falkland a pracuje na ochraně životního prostředí. Právě ona byla matkou dvou chlapců, kteří seděli před třemi lety v autě, jenž mělo špatně zajištěnou ruční brzdu a sjelo i s chlapci z útesů. Callum, muž, kterého Catrin milovala, přestože byla tehdy šťastně vdaná, se vrhnul za chlapci do moře. Vytáhl je z auta, ale už jim nemohl pomoci. Byli oba mrtví. Události z pohledu Calluma můžeme číst ve druhé části.
Nejsilnější pro mě, jako pro matku dvou dětí, byla část třetí, kterou vyprávěla svým pohledem Ráchel. Caterinina bývalá kamarádka, která nechala její chlapce v autě bez dozoru a způsobila tak onu tragédii. Ráchel byla žena, která špatně snášela svou mateřskou úlohu. Trpěla poporodní depresí a její vztah k nejmladšímu synovi nebyl podle všeho ideální. Jelikož mám sama dvouletého chlapečka a též jsem si prošla stejnými depresemi po porodu, bylo to pro mě velmi náročné a emotivní čtení. A smekám klobouk, jak výborně to autorka dokázala popsat. Jako by to sama prožila!
Děj se odehrává na falklandských ostrovech, kde je příroda drsná, ale i krásná. Catrin řeší problémy s lachtany, tučňáky, ale hlavně s více než stovkou kulohlavců, kteří jednoho dne vyplují na pobřeží a odmítají se nechat přenést zpět do vody. Do toho se záhadně ztrácí na ostrově malí chlapci, kteří jsou až nápadně podobní Catrininým mrtvým synům. Je Catrin vražedkyně? Dokázala by ublížit dítěti?
Příběh je napsán téměř stylem Agathy Christie Tedy ne, že by byl tak jednoduchý a krátký. To vůbec ne. Ale zápletka mi přišla dávkovaná dost podobně. Nejprve čtenář vůbec netuší, kde by mohli oni zmizelí chlapci být, pak začne tušit, kdo za tím asi tak stojí, a nakonec zjistí, že podezřelých by mohlo být mnohem více. Každý z našich tří hrdinů by mohl mít motiv a každý z nich si nese v srdci bolest, která má vliv na jeho psychiku.
Do tohoto románu jsem se oproti ostatním dlouho nemohla začíst. Nějak mi prostě nesedělo prostředí, které autorka zvolila, ani rok (vrací se totiž do roku 1994). Nakonec se však ukázala její genialita a opět mě vtáhla do děje takovým způsobem, že jsem poslední dvě třetiny knihu přečetla na jeden zátah a všechno ostatní šlo kolem.
A konec? Ten je tak neskutečně překvapivý, až vás mrazí. Garantuji vám, že tentokrát pachatele i motiv neuhodnete!

Malé temné lži jsou brutální, děsivé a (bohužel) i neuvěřitelně lidské.

25. 02. 2019  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Odlehlé Falklandy se dosud nevzpamatovaly z válečného konfliktu mezi Velkou Británií a Argentinou. Uzavřené společenství se pokouší normálně fungovat, ale klid naruší několik tragédií. Na Falklandách se začnou ztrácet děti, místní propadají hysterii a nejednoho člověka napadne, že tu začal řádit sériový vrah.
Anglická spisovatelka Sharon J. Bolton má na svém kontě řadu úspěšných světových bestsellerů. Její napínavé romány milují čtenáři i recenzenti a Bolton se pokaždé podaří namíchat skvělý koktejl z toho, co nabízí žánr klasické detektivní hádanky, psychologického thrilleru a hororu. Její knihy u nás vydává nakladatelství Domino, což je případ i této novinky. "Malé temné lži" se odehrávají v netradičním prostředí a příběh v sobě snoubí noirový horor s psychologickým thrillerem.
Hlavní postavy jsou zde tři. Catrin, Rachel a Callum se důvěrně znají, každý z nich skrývá děsivé tajemství a životy všech ovlivnila jistá tragédie v minulosti. Catrin před lety přišla o své malé synky. Přes jejich smrt se nikdy nepřenesla a okolí ji začíná podezírat, že má prsty v současných únosech dětí. Rachel byla její nejlepší kamarádkou, ale ty dvě už spolu několik let nemluvily. Callum a Catrin byli milenci, co naivně věří, že o jejich vztahu nikdo neví. Ti tři dostali stejný prostor, aby vyprávěli svůj příběh. Tenhle trik vás udrží v pozornosti a vy budete neustále konfrontováni s pravdou.
Velkou roli zde mají samotné Falklandy. Díky jejich odlehlosti a faktu, že místní se znají, si můžete vychutnat prvotřídní klaustrofobickou detektivku, jakými se proslavili angličtí autoři. "Malé temné lži" mají zároveň severský nádech a na své si přijdou i milovníci psychologických thrillerů s tzv. "nespolehlivou vypravěčkou". Na Falklandách se začnou ztrácet děti a vy cítíte ochromující strach. Je jen otázkou času, kdy emoce vyplují na povrch a kdy si místní přestanou brát servítky. Někteří budou mít jasno, kdo je pachatelem, ale čtenář bude tápat až do poslední stránky.
Catrin a Callum se pokusí vypátrat, co se děje, ale zdá se, že každý jejich čin všechno ještě zhorší. Na vás čeká několik komplikovaných záhad. Pokud zrovna nebudete řešit detektivní zápletky, můžete tipovat, co kdo skrývá. "Malé temné lži" jsou prvotřídní thriller a zároveň i společenský román. Pasáže o historii Falkland mě vyloženě bavily a byla jsem ráda, že jsem se na několik hodin mohla ocitnout na "konci světa". Dění na Falklandách ovlivňuje politika, a navíc ne každý má zájem na tom, aby pravda vyplula na povrch.

Bolton dostála své pověsti autorky, která se dokáže vcítit do pocitů svých čtenářů. Proto se můžete těšit hned na několik silných osobních příběhů. "Malé temné lži" jsou příběhem o lásce, nenávisti, zradě, ale i odpuštění. Setkáte se tu s tím nejhorším, co se v lidech skrývá. Je to svědectví o tom, čeho všeho jsme schopní a některé epizody vyžadují opravdu silné žaludky. Bolton vypráví svůj příběh bez emocí, chladnokrevně, ale o to víc vás zasáhne. "Malé temné lži" jsou brutální, děsivé a (bohužel) i neuvěřitelně lidské.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-male-temne-lzi/ 


Ukázka z knihy Malé temné lži