Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Lži, samé lži

Lži, samé lži

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
Liar, Liar
Překlad:
Marie Čermáková-Frydrychová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-300-9
Počet stran:
448
Datum prvního vydání:
30. 11. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Lži, samé lži

Teprve ve smrti si bývalá královna krásy jménem Didi užívá velkolepou pozornost médií, po které celý život toužila. Před dvaceti lety pracovala v lasvegaském klubu jako dvojnice Marilyn Monroe a vír nočního života jí ponechával jen velmi málo času na výchovu dcery Remmi. Nyní někdo vydal její neautorizovaný životopis a ona vzápětí vyskočila z okna. Policie to považuje za jasnou sebevraždu, nebo snad o zoufalý pokus o upoutání pozornosti, který tragicky nevyšel.

Remmi však ví, že pravda není tak jednoduchá. Mrtvola na chodníku sice vypadala jako Didi, měla také její šaty a paruku – ale nebyla to Didi. Jak by také mohla, když skutečná Didi před dlouhou řádkou let záhadně zmizela v poušti? Policie po ní tenkrát marně pátrala a následně ji prohlásila za nezvěstnou.

Jestliže však mrtvá žena není Didi, kdo ležel v kaluži krve na chodníku? A jaká je mezi oběma ženami spojitost? Remmi je rozhodnuta přijít věci na kloub a společně s policejní vyšetřovatelkou a svým idolem z dětství postupně odhaluje temná zákoutí historie vlastní rodiny. Zdá se, že bezcitné ambice a pokřivené lži by mohly někoho znovu dohnat k vraždě...


Dotaz k produktu Lži, samé lži

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Lisa Jackson má svým fanouškům pořád co nabídnout

23. 01. 2019  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Kam zmizela před léty dvojnice Marylin Monroe? A proč nyní někdo v jejím kostýmu vyskočil z okna poté, co o dvojnici někdo napsal knihu?

Před dvaceti lety vystupovala Didi Stormová v zábavním klubu v Las Vegas jako imitátorka Marylin Monroe. Pak se zapletla s Brettem, zákazníkem z bohaté a vlivné rodiny a porodila chlapečka a holčičku. Chtěla si vylepšit finanční situaci tím, že otci, který o dvojčatech nevěděl, prodá chlapečka (ví, že by chtěl dědice) výměnou za utajení skandálu. Výměna v poušti za městem se však zvrtne. Brett sice nepozná, že mu Didi prodala holčičku v chlapeckém oblečení (doufala, že bude později chtít koupit i chlapečka), ale když odjíždí, někdo začne střílet po Brettově autě, které následně vybouchne. Didi je v šoku. Je přesvědčená, že nechala zabít vlastní dítě. Doma zjistí, že ji Brett zaplatil falešnými penězi. Doma zanechává svou patnáctiletou dceru Remmi z prvního manželství a chce dát všechno do pořádku. Od té doby ji už ale nikdo nespatří. Remmi zůstává s chlapečkem a jejich chůvou, která však krátce nato zmizí i s děckem. Aby nemusela Remmi do domova mládeže, ujímá se jí fanaticky pobožná teta.

Současnost. Za záhadných okolností vychází biografická kniha o Didi Stormové. Remmi, která nyní žije sama v San Francisku, se jednoho dne stane svědkem toho, jak se jakási žena v kostýmu Marylin Monroe zabije skokem z římsy vysokého hotelu. Po počátečním šoku Remmi zjišťuje, že to naštěstí není její matka. Ale proč se někdo vydával za Marylin poté, co vyšla knížka? A kdo ji vlastně napsal? Zdá se, že je na čase, aby Remmi konečně přišla všemu na kloub a zjistila, co se tehdy před dvaceti lety vlastně stalo, a co se vlastně děje teď. Jenže ještě někdo jiný má z té doby nevyřízené účty a resty…

Americká spisovatelka Lisa Jackson je známá jak čtenářům milostných románů, tak detektivek a thrillerů. Když dala vale bankovnictví, začala nejprve psát tzv. Harlekýnky a poté přesídlila do žánru napětí. Do řady thrillerů však stále ještě prosakovala její záliba v romantických scénách. To se poslední dobou přece jen trochu vytrácí. Bylo to patrné například v posledních dílech série Alvarezová & Pescoliová nebo v předchozím česky vydaném románu To mi zaplatíš. I tady se víceméně obejdeme bez milostných scén a rozhodně tu nechybí, protože tahle stále plodná spisovatelka má svým fanouškům pořád co nabídnout.

Lži, samé lži, začínají výstižně popsaným prostředím pouště kolem Las Vegas, kdy máte pocit, jako byste tam byli spolu s aktéry. Zápletka je zajímavě rozjetá, dlouho nevíte, co si z toho máte vybrat a co se z toho vyvrbí. Jste zvědaví, jak to všechno autorka vymyslela a jak z toho nakonec vybruslí. Příběh se čím dál víc zamotává, a také čím dál více někam odjede a zmizí ze scény. Skoro by se dalo říci „Máte nějaký životní problém? Vydejte se na cestu!“ Do příběhu se tak dostávají výrazné prvky road story. Děj se ale během první poloviny knihy bohužel poněkud zpomalí.

Vypadá to, že v současnosti zažívá boom dělení příběhu na „to předtím“ a „to dnes“, kdy můžeme souběžně sledovat dvě dějové linie a porovnávat postavy z minulosti s tím, jak vypadají a jaké jsou dnes. Tohle s úspěchem praktikuje řada současných autorů a Lisa Jackson po tom sahá dost často, mimo jiné v již zmíněném románu To mi zaplatíš. Pětatřicetiletá Remmi se tak postupně setkává s několika postavami z minulosti, přičemž některé jí budou ku prospěchu, u jiných přetrvává zášť a staré křivdy.

Někde za polovinou knihy se odehraje asi nejpůsobivější scéna a pak příběh dostane konečně spád. Někdy ve třech čtvrtinách se dá uhádnout, nebo se spíše utvrdit v domněnce, kterou už máte delší dobu, kdo za vším stojí. Nicméně díky poměrně komplikovanému a nepříliš reálnému rozuzlení (ale co, je to fikce) stejně nemáte šanci uhádnout vše. Navíc, jak už to bývá, když si myslíte, že už je konec, mýlíte se.

Lisa Jackson ve svých doslovech většinou naznačuje jistou uměleckou licenci, co se týče policejních postupů. I v této knize cítíte, že dvojice vyšetřovatelů, která zde vystupuje, asi nebude příliš autentická, ale o ně ani tak nejde. Sice se s Remmi střídají v odhalování pravdy, ale hlavní hrdinkou zůstává ona. Samozřejmě nesmí chybět strach hlavní hrdinky. Opět dojde na obligátní „Měla pocit, že ji někdo pozoruje“. Rovněž nesmí chybět mlha, silný déšť a bouřka.

Největší klady aktuálního románu Lisy Jackson spočívají v zajímavě rozjeté zápletce, slušně popsaném prostředí a překvapivém, byť poněkud vyšroubovaném závěru (ale kdo ho dnes nemá, že, Jeffery). Při tom všem se jí po většinu knihy stále ještě daří udržet čtenáře v napětí. Autorka sice píše hlavně pro ženy, ale musím říci – jsem chlap a nestydím se za to, že se mi její thrillery líbí!

Akční, lehce cynické a napsané s neuvěřitelnou lehkostí

26. 11. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Tanečnice Didi se kdysi proslavila jako dvojnice Marilyn Monroe. Před dvaceti lety zmizela a nedala o sobě vědět ani své dospívající dceři Remmi. Nyní vychází její životopis a policie vyšetřuje domnělou sebevraždu ženy, kterou všichni považují za Didi. Dokáže Remmi s policií rozmotat klubko lží a intrik?

Američanka Lisa Jackson (1952) pracovala původně jako bankéřka a psát začala na radu své sestry Nancy Bushové, taktéž spisovatelky. Debutovala v roce 1983 a poměrně dlouho se specializovala na romantické příběhy pro ženy. Některé napsala spolu se sestrou, jiné sama a celkem vytvořila přes sedmdesát románů v žánru červené knihovny. Od romantiky přešla k tajemnějším příběhům, přerušila spolupráci se sestrou a pustila se do detektivních příběhů šmrncnutých romantikou.

Dnes má na svém kontě řadu mrazivých thrillerů a její fanoušci netrpělivě očekávají každou novinku. Autorčiny knihy u nás vydává nakladatelství Domino a výjimkou není ani tato novinka. "Lži, samé lži" bych zařadila do škatulky psychologických thrillerů a jde o jeden z těch příběhů, kde všichni lžou, až se jim od pusy práší. Hlavní hrdinkou je pětatřicetiletá Remmi, která se proti své vůli pouští do detektivního pátrání po pohřešované matce. Tu viděla naposledy před dvaceti lety, kdy se Didi pustila do odvážné akce, která měla změnit její život.

Remmi ani vypravěčka si o Didi nedělají žádné iluze, a i když to byla prvotřídní mrcha, Jackson ji vylíčila tak, že mě její eskapády, sarkasmus a touha po zbohatnutí velmi pobavily. Třebaže jde o drsný thriller s mnoha zločiny, autorka prokázala smysl pro humor. Je nápaditý, mnohdy černý a úžasně nekorektní. Její postavy si na nic nehrají, mluví, jak jim zobák narostl, a vám se svěří i se svými nejtemnějšími myšlenkami. O tajemství tu není nouze a během čtení vás bude příjemně mrazit v zádech.

Milovníci klasických hádanek budou nadšení. Je tu několik zamotaných a komplikovaných zápletek, nikdo není vůči ostatním upřímný, téměř každý skrývá nějakého kostlivce ve skříni a najde se tu i pár jedinců, kteří s ostaními manipulují. Zřejmě nemusím dodávat, že jsou to ti, do kterých byste to vůbec neřekli, že? Pasáže ze současnosti se prolínají s retrospektivními kapitolami, v nichž Remmi vzpomíná na svou (přiznejme si) šílenou matku. Didi vymyslela plán (podle jejího názoru geniální), ale během akce se cosi zvrtlo a tragikomická záležitost se zvrhla v hroznou tragédii. Remmi o své matce dvacet let neslyšela, ale nyní se jí policie snaží namluvit, že Didi spáchala sebevraždu skokem z okna.

Mladé ženě na celé záležitosti něco nesedí a není jediná, koho zaráží fakt, že by se Didi objevila po dvaceti letech jen proto, aby se zabila. I Remmi má co skrývat, a tak se těšte na řadu prekérních situací, ve kterých se ocitne. Když se objeví jistý člověk z její minulosti, přibude nejen komiky v podobě ostrých výměň názorů. Už takhle překotný děj se ještě zrychlí, vzroste počet zločinů i mrtvých a Remmi bude mít co dělat, aby si zachránila holý život.

"Lži, samé lži" jsou akční, lehce cynické a napsané s neuvěřitelnou lehkostí. Pokud jste ještě od Lisy Jackson nic nečetli, po přečtení téhle knížky pochopíte, proč ji miliony čtenářů po celém světě tak milují. Tahle dáma má jedinečný styl vyprávění, smysl pro drama a nápady, u kterých nevíte, zda jsou geniální, nebo bláznivé. Záhady zůstanou záhadami až do konce a vy se navíc skvěle pobavíte.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/lzi-same-lzi/ 


Ukázka z knihy Lži, samé lži