Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Lincolnův mýtus

Lincolnův mýtus

Autor:
Steve Berry
Originální název:
The Lincoln Myth
Překlad:
Hana Pernicová
Série:
Cotton Malone
Pořadí knihy v dané sérii:
9
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-057-2
Počet stran:
520
Datum prvního vydání:
15. 04. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Lincolnův mýtus

Popis: Lincolnův mýtus

Co když prezident Lincoln podepsal dokument, který ohrožuje současnou podobu Spojených států? A co když se ten dokument ocitl v nesprávných rukách?

Září 1861. Není všechno takové, jakým se jeví. Tento záhadný vzkaz a k němu připojené tajemství putovaly od jednoho amerického prezidenta k druhému, až skončily v rukou Abrahama Lincolna. Na pozadí krvavých střetů občanské války se musí Lincoln rozhodnout, jak s třaskavou informací naložit: má zachránit tisíce amerických životů, anebo zabránit tomu, aby se mladý národ nenávratně rozpadl na kusy?

Současnost. Vyšetřování dávných událostí z časů občanské války rozpoutá politickou bitvu mezi Bílým domem a vlivným utažským senátorem. Může s tím nějak souviset únos operativce amerického ministerstva spravedlnosti v Dánsku? Onen muž padl do rukou nebezpečného fanatika, který je posedlý božskou vizí, že právě on má uvést v život slova velkého mormonského proroka... Za daných okolností nezbývá šéfce zpravodajské služby nic jiného, než sáhnout po telefonu a zavolat svému bývalému agentovi do Kodaně.

Cotton Malone se znovu vydává na životu nebezpečnou misi, nad níž se vznáší stín dávného Lincolnova tajemství. Přestává být jasné, kdo je přítel a kdo nepřítel. Jisté je jediné: že v sázce je osud Spojených států amerických.


Dotaz k produktu Lincolnův mýtus

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Steve Berry

Steve Berry

Americkému spisovateli Stevu Berrymu (*1955) lze věřit, že to s nevýdělečnou organizací History Matters (Jde o dějiny), kterou k podpoře a uchování dějinného dědictví založil se svou ženou Elizabeth, myslí vážně. Berrymu skutečně jde o dějiny, jak potvrzuje už deset let každou novou knihou. V centru jejich akčního dobrodružného děje stojí vždy nějaká nevyřešená historická záhada, tajemství, prorůstající výhonky až do současnosti, již může stejně tak obohatit, jako ohrozit.

Se Šifrou mistra Leonarda se před deseti lety prohnala světem brownovská mánie, na niž navázaly desítky jiných autorů. Někteří tak činili s ohledem na lukrativnost takového počínání, jiní – a těch bylo výrazně méně – vítali zájem o tento subžánr, protože jim umožnil najít čtenáře, k nimž by bez Browna hledali cestu mnohem spletitěji.

Steve Berry je jedním z nich. Od roku 2003 vydává rok co rok jednu knihu s provokativní historickou premisou: do přitažlivého zábalu spekulace halí Jantarovou komnatu, Rasputina, Alexandrijskou knihovnu, templáře, Kolumba, Napoleona, čínské císaře, nově také Tudorovce... A kdybychom chtěli být pedantičtí, museli bychom zdůraznit, že první romány mu sice vyšly v roce 2003, kdy naplno zazářil Brownův fenomén, ale napsal je už počátkem devadesátých let. Za dvanáct let nashromáždil 85 odmítnutí nakladatelů, než mu nakladatelství Ballantine vydalo právě Jantarovou komnatu.

Trpělivost, kterou Berry přičítá disciplíně získané od jeptišek v katolické škole, do níž chodil, přinesla začínajícímu autorovi zadostiučinění. Dnes se jeho romány pravidelně umísťují na horních příčkách i těch nejprestižnějších amerických žebříčků, respektive světových, protože Berryho romány vycházejí ve více než 50 zemích.

Berry v současnosti píše na plný úvazek, už nedělí svůj čas mezi advokátní praxi a úniky od reality v podobě pár hodin psaní ukradených z kraje běžného pracovního dne. Už má dost času na náročné a důkladné rešerše pro každou knihu, které spolknou půl roku, a pak na celý jeden rok psaní.

Rozhovor se Stevem Berrym, který vyšel v Reflexu, si můžete přečíst zde: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/48220/autor-bestselleru-steve-berry-elektronicke-knihy-vyhraly-e-revoluce-ted-leti-na-vychod.html

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Steve Berry, nejproslulejší ze všech nástupců Dana Browna, se vrací ve skvělé formě

08. 07. 2015  |  Recenzoval: mikika

Steve Berry, nejproslulejší ze všech nástupců Dana Browna, se vrací ve skvělé formě. Po Jeffersonově šifře opět dělá radost především americkému publiku, protože výchozí zápletka jde hlouběji do dějin Spojených států (jak je z názvu patrno.)

Proslulý prezident Abraham Lincoln se kdysi zapletl do tajemství, jež sahá až do dnešních dnů a v nesprávných rukou může ošklivě zamíchat světovou politikou. Naštěstí je tu ještě jeden kodaňský knihkupec…

Bývalý agent téměř neexistující tajné služby Cotton Malone, jinak majitel obchůdku s knihami v centru Dánska, se tak znovu ocitá uprostřed krajně nebezpečného dění, kde jde o hodně – životy nevyjímaje. Mormonská církev v čele se ctihodným a skandáluprostým senátorem Rowanem něco piklí – ale jak by mohly nějaké staré papíry ohrožovat přítomnost? Čtenáři zběhlí v dobrodružných románech vědí, že hodně…

Prvních pár kapitol hned člověku evokuje Lovce pokladů s Nicholasem Cagem (tajnosti mezi prvními prezidenty) a značně i Dana Browna (to díky pomatenému duchovnímu, který slyší anděly a neváhá na jejich popud i vraždit.) Až se čtenář lekne – to už ten Berry po 12 knihách neví, o čem psát, a tak ždíme provařená klišé? Naštěstí se asi poradil s Grantem Blackwoodem (spoluautorem mnoha bestselleristů, kterému Steve děkuje v úvodu za pomoc) a dál už děj odsýpá bez toho, že by něco připomínal.

Takže se leccos dozvíme o americké historii, taky že ti mormoni jsou ošklivá cháska a že beretta fakt dobře střílí. Občanská válka je tu probíraná horem dolem, a ta přemíra složitých politických detailů může být na unaveného čtenáře trochu moc. Není to ale nic, kvůli čemu bych nespala. Prostě politika. Hlavně když tomu rozumí Steve Berry. My mu věříme. Zvlášť když i tu politiku, i ty protivný mormony podává tak čtivě a akčně.

Po přečtení skvělé antologie Tváří v tvář, kde se potkávají hrdinové od různých autorů, mi došlo, že mám co do série od Steva Berryho značné mezery. Lincolnův mýtus je tedy takový experiment, jestli se dá naskočit do takhle rozjetého vlaku (8 předchozích knih) bez znalosti souvislostí. Výsledek je překvapivě uspokojivý. Autor totiž i s takovými čtenáři počítá a uvádí stručňoučké shrnutí všude tam, kde to považuje za nezbytné. Za to má ohromné plus. Sice bych ráda věděla, co spojuje Maloneho šéfku a amerického prezidenta anebo jak se vůbec někdo může jmenovat Cassiopeia, ale to, že to nevím, mi žíly netrhá.

Na příběhu je znát zručnost a leta praxe – historie střídá současnost, chvíle oddychu následuje horečná akce, úhlavní padouchové jednají v hlubokém přesvědčení o své jediné a nejlepší pravdě. Zápletka z historie zní zajímavě a může vyvolat otázky, ale protože vychází z politiky, opravdu si mohou všechny jemné finesy vychutnat jen domácí (kteří mají přehled v těch všech Otcích zakladatelích a aspoň tuší, kdo to byli secesionisté – a ne, se sececí nesouvisejí.) Ale krom té komplikované historické omáčky je příběh svižným průletem přes Kodaň a Salcburk až po Washington.

A co takhle Praha, pane Berry? Dan Brown už tu byl a možná se z toho něco vyloupne, ale u Stevea Berryho je evropštější zápletka ve hvězdách. Jeho nejnovější román z března 2015 Patriot Thread zůstává nadále na americké půdě, takže jestli chci Cottona Maloneho v evropské misi, musím se vrátit k Pařížské hrozbě. Nebo Benátské zradě? Ještě že je z čeho vybírat…

Berry znovu nabízí napětí a poučení zároveň

14. 06. 2015  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Dan Brown sa do povedomia čitateľov po celom svete zapísal ako autor konšpirácií a napätia, využívajúceho tajomstvá minulosti a schému filmov s Jamesom Bondom. Po úspechu jeho kníh sa vynorilo množstvo ďalších spisovateľov v danom žánri, no nie všetci dokázali presvedčiť o svojich kvalitách. To však nie je prípad Američana Steva Berryho, ktorý dosiahol už polovicu druhej desiatky kníh, pričom desať z nich patrí do obľúbenej série s Cottonom Maloneom. Tento bývalý agent ministerstva spravodlivosti síce už niekoľko rokov nemá nič spoločné s prácou pre vládu, ale napriek tomu sa zakaždým chtiac-nechtiac zapletie do kolobehu naháňačiek, útekov, súboja s časom a stretov s nepriateľmi. Tí siahajú od náboženských fanatikov cez vodcov utajených organizácií až po vysokopostavených činiteľov. Jeho najnovšie preložená kniha Lincolnův mýtus sa zaoberá legendou opradeným prezidentom a kladie si otázku, či americká občianska vojna mala právne odôvodnenie a čo by sa stalo, keby sa USA rozpadli v súčasnosti?

"Mohl udělať jen jedno. Namířil svou loď přimo na ně. Je čas zahrát si "kho uhne první". Vzduchem zaburácela salva. Malone se s jednou rukou na volantu skrčil co nejníž. Nad hlavou mu hvízdaly kulky a pár se jich zarylo do člunu. Odvážil se vystrčit hlavu. Druhý člun sa stáčel obloukem doleva, chystal se zaútočit zezadu. Malone sa rozhodl pro otevřený boj bez dalších parádiček. Ale musí si ho perfektně načasovat."

Všetko sa spočiatku javí ako pomerne nenáročná a rýchla úloha. Cottona požiada bývalá šéfka Stephanie, aby dohliadol na presun informátora, kým si ho vyzdvihne jeden z jej agentov. Cotton súhlasí z pocitu spolupatričnosti, pretože muž má informácie o tom, kde väznia ďalšieho agenta. Lenže už cestou v člne do Dánska čelí prenasledovateľom, ktorí sú súčasťou skupiny Danitov. Ide o ozbrojenú zložku mormonskej cirkvi, ktorá síce zanikla už v 19. storočí, ale v súčasnosti sa opäť hlási o slovo. Cotton sa čoraz viac zaplieta do zložitého komplotu proti vláde a ústave Spojených štátov, je nútený spolupracovať s mladým odvážnym agentom, ktorý je zhodou okolností synovcom prezidenta, a navyše stojí proti svojej láske Cassiopei Vittovej. Prečo? Pretože jedným z jeho protivníkov je Josepe Salazar, Cassiopein bývalý snúbenec. Preto ju Stephanie požiada, aby k nemu prenikla a zistila čo najviac. Lenže Cassiopeia neverí, že Josepe je zločinec a, naopak, snaží sa dokázať jeho nevinu. To má zákonite za následok vážne narušenie jej vzťahu s Cottonom. Nehovoriac o tom, že Josepe vída anjela mormonskej cirkvi a ich apoštol, americký senátor, chce na základe utajovaného dokumentu z čias vzniku USA docieliť rozpad krajiny...

"Blížila se doba, kdy měla podat hlášení Stephanii. Ale ani ji to nenapadne. Bývávalo. Vymazala z mobilu všechno, so se Stephanií souviselo. Josepe cestuje s ozbrojeným doprovodem. Danité? Evidentně mu šlape na paty vláda a zvlášť prezident - a je do toho zatažen i nějaký senátor. Jeden americký agent byl zřejmě zavražděn. A Josepe je hlavní podezřelý. Nevěděla, jak to všechno zapadá do sebe, ale mínila to zjistit. Jen s drobnou změnou plánu. Udělá to po svém."

Okrem troch dielov mám prečítané všetky časti série. Lincolnův mýtus by som zaradil na stupnici kvality niekde do priemeru - pobaví, zaujme, hoci niektoré knihy sú napriek tomu lepšie. Alebo je to možno spôsobené tým, že ako čitateľ už viem, čo môžem od autora očakávať a je preňho ťažšie prekvapiť. Okrem zaujímavého príbehu Steve Berry klasicky ponúka aj množstvo poučných faktov - v tomto prípade najmä ohľadom občianskej vojny, prijatia americkej ústavy, osoby Abrahama Lincolna, no najmä v súvislosti s mormonskou cirkvou, jej hierarchiou a učením. Plusom bol pre mňa aj kameň úrazu vo vzťahu Cottona a Cassiopei. V predošlom dieli (Královský klam) sa Cassiopeia nevyskytovala, preto som rád, že tu dostala väčší priestor, i keď na úkor priaznivého vývoja. Aj preto som zvedavý, ako bude pokračovať séria ďalej. Som si istý, že Steve Berry ostane verný svojej povesti a opäť nielen pobaví, ale aj poučí.

Malone na rozdíl od Langdona neztrácí nic ze své atraktivity a šarmu

14. 05. 2015  |  Recenzoval: schefik

Rok co rok Steve Berry chystá pro své fanoušky novou dávku napětí okořeněné trochou mystiky a historie. A letos tomu samozřejmě není jinak. Po Královském klamu tak přichází na řadu Lincolnův mýtus a spolu s ním i další případ pro vysloužilého agenta Cotton Maloneho, který ho tentokrát zavede na stopu nebezpečného tajemství, jenž může zapříčinit rozpad Spojených států amerických.

Steve Berry právoplatně patří mezi nejprodávanější autory ve svém žánru. Pro mnohé dokonce trumfuje i ikonu Dana Browna. Navíc jeho hrdina Cotton Malone neztrácí na rozdíl od Langdona i přes vysoký počet knižních pokračování nic ze své atraktivity a šarmu. Bez pochyby tomu napomáhá i velká variabilita prostředí, ve kterých se jednotlivé díly odehrávají. Čtenáři tak postupně spolu s hlavním hrdinou cestují prakticky po celém světě. A tak na ně po Anglii, Egyptě, či Rusku čeká tentokrát výlet do historie Spojených států.

Otázkou ovšem zůstává, jestli má tento sympatický bývalý agent ještě co nabídnout. Nebo jestli je deváté pokračování série pouze nastavovanou kaší a snahou dostat ze čtenářů co nejvíc. Pokud nechcete čekat na odpověď až na konec recenze, trochu vám to ulehčím. Protože ANO, Malone má stále co nabídnout a rozhodně se vyplatí si ho přečíst, ovšem i zde najdeme malé ale. O tom ale až níže. Pojďme se nejdříve podívat co na čtenáře čeká.

Berry se tentokrát rozhodl zůstat ve své domovině a zaměřit se trochu z jiného úhlu na jednu z nejvýznamnějších postav USA. Vše se tentokrát točí kolem záhadného dokumentu, který měl údajně podepsat prezident Lincoln. Jeho obsah je přísně tajný a prakticky nikdo nezná jeho přesné znění, ani to, kde je dokument ukrytý. Jisté je jen jediné, v nesprávných rukách by mohl napáchat nezvratné škody a podkopat vše na čem si USA zakládá.

Po dlouhých letech zapomnění se zdá, že tajný dokument opět vyplouvá na povrch a začíná ovlivňovat situaci na politické scéně. Bílý dům tak stojí před další hrozbou, kterou je potřeba bezodkladně řešit. Navíc byl za podivných okolností v Dánsku unesen operativec ministerstva spravedlnosti. A jelikož nikdo není nablízku, šéfce zpravodajské služby nezbývá, než zavolat Cotton Mallonemu do Kodaně.

V předchozím díle Steve Berry dokázal, že je stále při síle a díky tomu se mu podařilo znovu nakopnout celou sérii. Ostatně o tom svědčí i hodnocení v recenzích, kterého se Královský klam dočkal. A nutno říct, že Lincolnův mýtus v tomto ohledu rozhodně nijak nezaostává. Berry opět rozehrává hru plnou napětí a akce, při které se čtenářům rozhodně nedostane odpočinku. Ostatně to je i největší pozitivum této knihy, protože se čte vážně dobře a i přes svých 520 stran jej zvládnete přečíst za dva tři večery.

Stejně jako předchozí knihy z této série se i tento nejnovější přírůstek dá číst naprosto samostatně bez znalosti předchozího děje. Samozřejmě ti čtenáři, kteří mají Berryho načteného, budou zde v malé výhodě, protože díky tomu si příběh užijí do nejmenších detailů včetně podrobností ze života hlavního hrdiny. A právě minulost a vztahy hlavních postav zde hrají opravdu důležitou roli. Autor naštěstí vše sepsal opravdu obratně a tak i ti čtenáři, kteří se v této knize setkávají s Malonem poprvé, nebudou mít žádný problém s orientací v ději.

Nad čím se však vznáší otazník, a je pouze na čtenáři jak jej přijme, je fakt, že si v tomto díle autor neodpustil zahrát na vlasteneckou strunu, která je všem Američanům více než vlastní. Pokud tedy té všudypřítomné národní hrdosti Američanů ani trochu nefandíte, radši se zde připravte na to, že tento díl se kolem vlastenectví točí prakticky celý a autor vám tak nejednou zabrnká na nervy. Na druhou stranu se však nebál ukázat prakticky glorifikovaného prezidenta Abrahama Lincolna z trochu jiného úhlu. A vnést tak do myslí Američanů trochu těch pochybností, zda byl Lincoln opravdu bez poskvrny.

Steve Berry opět dokázal, proč se nesmazatelně zapsal mezi nejprodávanější autory svého žánru. Po dočtení Lincolnova mýtusu tak nezbývá, než doufat, že Berrymu ještě dlouho nedojdou nápady a bude nás i nadále zásobovat skvělými thrillery, ve kterých se nebojí poodhalit pár záhad z minulosti.

Steve Berry zásobuje čtenáře nejzajímavějšími otazníky z minulosti

07. 05. 2015  |  Recenzoval: louluk

Abraham Lincoln – hrdina nebo zrádce?

Steve Berry již dlouhá léta patří k velice oblíbeným americkým autorům. Jeho aktuální kniha Lincolnův mýtus zavede čtenáře k počátkům Spojených států amerických. Cotton Malone se vrací, aby zabránil neštěstí celosvětového charakteru.

Dan Brown spustil se svou Šifrou mistra Leonarda obrovský zájem o podobně zaměřené knihy i filmy. Samozřejmě již dříve bylo mnoho thrillerů spojených s nějakou historickou záhadou či mýtem, ale toto dílo si získalo přízeň miliónů fanoušků po celém světě. Právě těmto lidem (i ostatním) bych rád představil zatím poslední knihu Lincolnův mýtus od amerického autora Steva Berryho. Tento spisovatel se zařadil kvalitou i počtem fanoušků hned vedle zmiňovaného Dana Browna. Především v rodných Spojených státech má obrovskou podporu, ale ani v Evropě rozhodně není neznámý.

Jeho prvním a nejdůležitějším dílem bylo Templářské dědictví, které se dočkalo i své filmové verze. Od té doby se hlavní hrdina Cotton Malone i samotný autor těší nebývalé přízni. Již dávno nepíše jen o templářských rytířích, ale zajímá se o různé úseky dějin celého světa. Nyní je zpět s již devátým románem o charismatickém detektivovi.

Tentokrát se Berry rozhodl zůstat na domácí půdě a zaměřit se na jednoho z největších amerických velikánů – Abrahama Lincolna. Mohl tento prezident podepsat dokument, který by zničil Spojené státy americké?

Náboženský fanatik unesl agenta zvláštní služby, a proto Stephanie zavolá Cottonovi a prosí ho o pomoc. Tento akt by mohl souviset se senátorem Utahu, který poslední dobou začíná vystrkovat drápky. Rozhodl se bojovat s Bílým domem a prosadit naprosto neuvěřitelnou myšlenku. V sázce je osud celé země a životy několika lidí. Lincoln možná udělal rozhodnutí, za kterého ho jeho budoucí generace rozhodně nepochválí.

Oficiální anotace ani můj popis zdaleka nevystihují tok událostí, kterých bude v této knize svědky. Tentokrát se autor zaměřil na dějiny své rodné země a vložil do příběhu trochu toho vlastenectví. Všem odpůrcům této země knihu nedoporučuji. Mohli by chytit výše zmíněnou „nemoc“. Ale všem ostatním a především fanouškům Steva Berryho mohu s klidem říct, že je zpět v nejlepší formě.

Abraham Lincoln byl opravdu jedním z nejzajímavějších prezidentů, proto se nemůžeme divit jeho zařazení. Tentokrát s ním přichází i dávné tajemství, které mu zrovna neslouží ke cti. Nechybí ani několik náboženských fanatiků a jedna velká pobožná organizace. Bez nich by to v podobně zaměřených románech už ani nebylo možné. Všechny tyto věci společně vytvářejí velice akční a napínavý thriller, který pokračuje v Berryho nastavené laťce.

Hlavní představitel Cotton Malone bude muset opět opustit svůj antikvariát, aby bojoval proti zloduchům. Ani tentokrát to nebude mít vůbec jednoduché. Navíc bude muset vyřešit důležitou otázku týkající se jeho současné vztahu. Opravdu je daná žena ta pravá? Právě ona se totiž bude osobně podílet na tomto případu. Radost mu neudělá ani parťák Luke, který je dost sebevědomým frajírkem. Ale bývalý vynikající agent si bude muset poradit.

Láska tedy sehraje velice důležitou roli. Ale nejen ta k ženám, ale i vlasti. Velká část příběhu je založena na skutečných rozhovorech, událostech i místech. Dodává to ději realističnost, přestože hlavní myšlenka by asi nebyla uskutečnitelná. Nebo snad ano?

Vedle mnoha akčních scén mají důležitou funkci i jednotlivé historické souvislosti či několik vtipných hlášek. Autor se nesnaží své čtenáře zavalit pouze hordou faktů, přestože jich nalezneme poměrně dost. Nejdůležitější je výborně šlapající děj a propojení všech jeho součástí.

Velice zajímavou vložkou je několik „historických“ rozhovorů či dokumentů, které jsou v knize napsané psacím písmem. Čtenář se díky tomu více zaměří na text, který je příjemně oddělen od ostatního.

Lincolnův mýtus thrillerů, ale je sepsán s opravdovou vášní. Nabízí kvalitní příběh sepsaný velice populárním autorem, který tak trochu ulétl na historii. Samozřejmě můžete očekávat velkou porci napětí, vzrušení a pořádného vyvrcholení. Historické záhady a události budou zřejmě navždy fascinovat spousty lidí po celém světě. Jedná se tudíž o velice vděčná téma pro jakýkoliv příběh. Steve Berry se ho zhostil na výbornou a pravidelně zásobuje své čtenáře těmi nejzajímavějšími otazníky z minulosti.


Ukázka z knihy Lincolnův mýtus