Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Lež

Lež

Autor:
C. L. Taylor
Originální název:
The Lie
Překlad:
Zuzana Pernicová
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-128-9
Počet stran:
392
Datum prvního vydání:
15. 06. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Lež

Popis: Lež

„Tato kniha mi připomíná Pláž. Jen je temnější a napínavější. Na člověka až padne klaustrofobie.“ Čtenářská recenze z Británie

Jane Hughesová je se svým životem naprosto spokojená. Bydlí v malé vesnici ve Walesu, má milujícího partnera a zajímavou práci ve zvířecím útulku. Taková idylka, řeklo by se. Věc má ale háček: celý její život je lež. Jane Hughesová ve skutečnosti neexistuje.

Před pěti lety se společně s přáteli vypravila na cestu do Nepálu. Od pobytu ve svobodomyslné komunitě vysoko v horách si každý z nich sliboval něco jiného, ale pro všechny to měl být důležitý životní milník. Vlastně se jím stal, ale v docela jiné podobě, než si představovali. Brzy po příjezdu začnou pozorovat znepokojivé věci a události gradují až k okamžiku, kdy začnou umírat lidé.

Jane se podařilo přežít. S novou identitou se snaží na děsivé události zapomenout, ale kdosi jí v tom chce zabránit. Ten člověk ji pronásleduje a děsí: zjevně ví, co se tenkrát v Nepálu stalo. A nenechává Jane na pochybách, že nepřestane, dokud nebude její život v troskách.


Dotaz k produktu Lež

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: C. L. Taylor

C. L. Taylor

C. L. Taylor poslala svůj první rukopis do nakladatelství, když jí bylo osm let. Odmítnutí ji nezlomilo; psala dál, ale dlouhá léta jen pro sebe. Teprve když BBC vyhlásila soutěž pro začínající autory, odhodlala se svou tvorbu předložit světu podruhé. Tentokrát uspěla a její povídka byla zařazena do antologie britských literárních talentů.

Během následujících dvou let byly její povídky publikovány tolikrát, až sama autorka ztratila přehled (k čemuž se nerada, ale dobrovolně přiznává). Stejně tak nedokáže říct, kolik nominací či literárních cen v tomto období své spisovatelské kariéry posbírala. S jistotou ví jediné: že teprve opakované úspěchy, které sklidila za povídkovou tvorbu, ji podnítily k napsání románu.

Bylo to velmi dobré rozhodnutí, protože její psychologické thrillery patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Lež vás nenechá ani na chvilku vydechnout

25. 02. 2019  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Jane Hughesová pracuje v jednom vesnickém zvířecím útulku a je se svým životem v podstatě spokojená. Najednou jí však začnou chodit vzkazy, ve kterých jí neznámý pisatel dává na vědomí, že on ví, že ona není ta, za kterou se vydává. Ano, je to tak, ještě před pěti lety se Jane jmenovala Emma Woolfeová. Vydala se se třemi kamarádkami na cestu do Nepálu, kde žily v jisté komunitě, která se však záhy začala projevovat jako nebezpečná sekta, kde šlo doslova o život. Kdo a proč se ale po takové době snaží Jane vyděsit a zničit její nově vybudovaný život?

Námět této knihy je vskutku velice zajímavý a neotřelý. Neumím si představit, že bych se někdy dostala do podobné skupiny lidí a prožívala to, co se tam dělo, a vydávalo se za meditaci a duševní očistu. Autorka skvěle vykreslila psychologii postav, jejich charaktery, někdy jsem měla pocit, že se úplně dokážu vžít do pocitů Emmy/Jane.

V příběhu se střídají dvě časové linie. Jedna nám popisuje Emmin současný život a práci v útulku a druhá pobyt v Nepálu před pěti lety. Knížka je napínavá od začátku do konce, děj má spád, rozhodně vás nenechá ani na chvilku vydechnout. Lež považuji za jednu z nejlepších knih autorky. Přečetla jsem všechny a Lež má moje veliké doporučení.

Naprosto neodložitelná kniha

07. 02. 2017  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Jane Hughesová žije poklidný život. Má skvělého přítele, hezké bydlení a práci, která ji baví a naplňuje. Celá tahle idylka má jeden jediný drobný problém: Jane Hughesová vůbec není Jane Hughesová. Její minulost v sobě nese ošklivé tajemství, které zoufale touží ututlat před celým světem. Jenže některým věcem jde jen těžko uniknout. A tomu, co před pěti lety stalo v Nepálu, už vůbec ne...

Příběh
Autorka se v příběhu drží schématu, které využila již ve své prvotině, a sice prolínání dvou časových rovin. Ve Lži sledujeme hlavní hrdinku Jane - nebo, chcete-li, Emmu - v současnosti a v době před pěti lety. Obě dějové linky se vhodně doplňují a jsou logicky vystavěné a smysluplné. Minulost zde opravdu formovala to, kým je Jane dnes.
To je velký rozdíl oproti Nehodě, u které mi přišlo, že je minulost "použitá", zkrátka formovaná s ohledem na potřeby současnosti. U Lži je tedy třeba vyzdvihnout výrazně důslednější propracovanost, uspořádání a logiku příběhu jako celku.
Samotný námět asi nepatří mezi nejoriginálnější, ale je zpracován naprosto strhujícím způsobem, který Vás vůbec nenechá vydechnout. Odhadnout, co se stane dál, je především v dějové lince minulosti nesmírně obtížné. Vyzdvihla bych také to, že autorka se opravdu vůbec nebojí budovat pořádně úzkostnou, klaustrofobní a poněkud zvrhlou atmosféru, což příběhu samozřejmě prospívá. Při čtení mi vůbec nebylo do smíchu.

Postavy
Přiznám se, že hlavní hrdinka mi nebyla v určitých chvílích moc sympatická, ale ona tak podle mě působit vysloveně má. Rozhodně to není další z řady nepropracovaných, nesnesitelných a nesmyslně se chovajících ženských postav, se kterými se mnozí z nás poslední dobou setkávají ve spoustě knih.
Naopak, nejen hlavní hrdinka, ale i všechny ostatní postavy jsou velmi promyšlené a mají spoustu zajímavých charakterových rysů. Slibné je také prostředí, ve kterém se ony osudové události před pěti lety odehrály. Poskytuje totiž prostor pro hru s postavami, jejich charakteristikami, názory a povahou. Zpracování postav je tak opravdu velice zajímavé a bude Vás napínat a bavit.

Autorčin styl
Jestli Nehoda byla čtivá, pak opravdu nevím, jak popsat Lež :) Autorka se drží krátkých kapitol, již zmiňovaného prolínání minulosti a současnosti a osvědčených cliffhangerů na konci každé kapitolky. Všechno tohle dělá z knihy naprosto neodložitelnou věc. Za mnohé mluví asi to, že mě se čtení trefilo do dní, kdy jsem opravdu potřebovala pracovat na diplomce... ale nejdřív jsem zkrátka musela dočíst tuto knížku. Autorka Vás nenápadně přesvědčí o tom, že prostě potřebujete vědět, jak to celé bylo, a že to potřebujete vědět rychle :)
Celkově mi styl této knížky přišel o něco čtivější než v případě Nehody, připadal mi takový vybroušenější a údernější. V minulé recenzi jsem psala, že jsem se nedočkala slibovaného psychothrilleru. Ve Lži to ale autorka napravila měrou vrchovatou, protože tahle kniha je přesně to, co si pod pojmem psychothriller představím.

Celkový dojem
Asi je Vám jasný výsledek. Samozřejmě, že Lež všem doporučuji, protože věřím, že Vás strhne a pohltí stejně jako mě. Z knihy mám opravdu dobrý pocit a hlavně se velice těším, co autorka předvede ve své další knížce. Knize dávám jasných pět hvězdiček, a to především za velmi nosnou hru s postavami, zdařile zpracovanou provázanost minulosti a budoucnosti a adekvátně zašmodrchanou zápletku, kterou až do samotného konce nebylo možné zcela rozmotat.

Psychothriller jak má být!

07. 01. 2017  |  Recenzoval: Alenka

Kniha o 392 stránkách s hmatově velmi příjemnýma pro knihu neobvyklým papírovým obalem, z názvu knihy můžeme předvídat mnohé, z první kapitoly je hned jasné, že to bude příběh velmi poutavý a čtivý, už jen proto, že zjistíte, že hlavní postava dostane výhružku, z níž je zřejmé, že si musela z nějakého důvodu opatřit novou totožnost. V knize se autorka příliš nezaobírá popisem, což mi velmi vyhovuje a zápletka vrcholí a než se nadechnete zase ustává, kniha je psána ve dvou rovinách, v jedné je současnot ob kapitolu či dvě se vrátíte v příběhu o pět let zpátky, obě roviny příběhu jsou, ale velmi poutavé a čiším napětím až k prasknutí, takže jak minulost tak i přítomonost hlavní postavy provází neustálé zvraty,máte větší a větší chuť pokračovat ve čtení dál a dál bez ohledu na to, že se blíží konec kapitoly, u kterého by jste mohli ve čtení přestat a vrátit se jindy, psychothriller jak má být, nepředvídatelná chování postav, děsivé prostředí, neřekané zvraty ve vztazích mezi kamarádkami, které se při úvodu zdá-li sice rozdílnými, ale za to téměř nerozlučnými.

V momentě, kdy se všechny čtyři kamarádky ocitnou v Nepálu, kam si naplánovali společnou dovolenou a usídlí se v duchovně založené komunitě vysoko v horách se začínají projevovat znaky opravdu kvalitního psychothrilleru, nepřestane to být opravdu velmi zajímavé a knihu jen tak nepustíte z rukou, ačkoliv situace a psychické i tělesné trýznění hlavní hrdinky ve Vás otřásá hned několikrát, rozpad přátelství, které proměnilo dívky v nepřátele, které provází lsti, vztek a nenávist.

Čím dál tím víc máte touhu přemístit hlavní hrdinku a pár ostatních postav na bezpečné místo a proto toužíte po tom, aby všechno dobře dopadlo a sami si nechcete raději ani připustit, že se může někomu tak zásadně proměnit život v noční můru na kterou nikdy jen tak nezapomene.

Doporučuji, máte-li rádi napětí a velmi kvalitní literaturu.

Příběh, který s vámi v myšlenkách zůstane i po dočtení

10. 11. 2016  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Znáte to určitě taky, berete do ruky knížku, od které nic nečekáte a po pár hodinách zjistíte, že nedokážete přestat číst. Je to přesně to "wow", tohle je prostě síla!
Tohle se mi stalo s touto knihou. Zaryla se mi pod kůži a v myšlenkách jsem pořád v Nepálu, nedaleko Anapurny.....

Emma, Al, Daisy, Leanne. Čtyři kamarádky, každá naprosto jiná, a přesto všechny toužící najít štěstí, vzrušení, dobrodružství. Vydají se ho hledat do Nepálu, tajemné sekty Ekanta Jatra, kterou vede jakýsi samozvaný guru Isaac. Celodenní meditace, jóga, očista ducha i těla. Zní to mírumilovně, viďte? Zdání klame. Za touto milou fasádou se skrývá vypočítavost a sadismus. Ze čtyř kamarádek se postupně stávají nepřátelé na život a na smrt, a to doslova. Soupeří o Isaacovu přízeň a neštítí se ničeho. Ztrácejí zábrany, odříznuty, vinou období dešťů, od civilizace. Jediná Emma si zachovává zdravý rozum a ví, že budou muset uprchnout dřív, než bude pozdě. Ale Isaac ji jen tak nepustí, zavírá ji do tajemné chýše, kde podstupuje tzv detox, ale nejde o nic jiného, než nepřetržité týrání. Přežije, nezlomená, ale se šrámy na duši i na těle.
Společně s Al, jedinou, která je ještě ochotná naslouchat zdravému rozumu, prchají, ale vysoko v horách nechávají své dvě kamarádky. Leanne, která skrývá hluboko ukryté tajemství a Daisy, která se změnila z kamarádky v úhlavního nepřítele.
Po pěti letech po návratu z Nepálu, žije Emma, pod novým jménem Jane, docela spokojeným životem, buduje si nový vztah a snaží se zapomenout, co se v horách stalo. Taky střeží tajemství. Tajemství, které ji nakonec odřízlo i od Al. Ale kdosi jí zapomenout nedovolí. Po letech naprostého klidu, kdy si myslí, že vše nechala za sebou, jí začnou chodit zprávy od Daisy. Ale ona i Al ví, že je to zcela nemožné, vždyť Daisy... Nebo že by to přece jen byla ona? Emmě začíná jít o život, pracně budovaný nový život hrozí, že se zhroutí a najevo vyjde strašná pravda o jejich útěku.
Pomoz mi Emmo! Je tu hrozná zima. Nevrátila ses pro mě. Nechci umřít sama!
Tohle je pro mě jedna z těch knih, která se mnou zůstane dlouho po přečtení. Nedokážu přestat myslet na čtyři dívky, kterým nevinný výlet zničil život a sny.
Začtěte se a uvidíte, že mám pravdu. Lež má ten dar se vám zavrtat do podvědomí a nepustí vás jen tak lehce. Nevěříte....?

Temná atmosféra, která houstne s každou kapitolou

03. 08. 2016  |  Recenzoval: Magdaléna Fiedlerová

Dechberoucí anotace snadno přesvědčí o tom, že si člověk musí knihu opatřit a přečíst. Že se musí dozvědět pravdu o životě Jane Hughesové. Stejně tak zaujme i jednoduchá, ale úderná obálka a její přebal z na dotek velmi zajímavého papíru. Jestli máte chuť se bát a nechat si běhat mráz po zádech, pusťte se do čtení. Ale neříkejte, že jsem vás nevarovala.

Autorka nás seznamuje s dvěma dějovými liniemi - jedna se odehrává ve Walesu a druhá až v dalekém tajemném Nepálu - a s dvěma hrdinkami Jane a Emmou. Ale počkat, ony vlastně nejsou dvě, jedná o tutéž osobu akorát s pětiletým odstupem a změněným jménem. Co se v životě Jane stalo tak hrozného, že ji to donutilo zanevřít na svoje staré já, snažit se vytěsnit minulost z mysli a začít úplně od začátku na jiném místě? Co se odehrálo v Nepálu?

Dvě dějové linie si vzájemně kontrastují. Na jedné straně barikády stojí mystický, těžko dostupný (tudíž atraktivní) Nepál, rádoby náboženská komunita s uvolněnými mravy vysoko v horách do očí bijící svojí podivností. Na druhé straně pak malá vesnička ve Walesu a normální poklidný život s vysněnou prací v útulku a s milujícím přítelem. Nebo alespoň pokus o klidný způsob života a únik od tíživých vzpomínek. Jenomže minulost někdo úmyslně nenechává spát.

Těžko říct, která linka se mi líbila víc. Obě jsou velmi propracované, dějově pestré a napínavé. V každé se neustále něco děje, autorka si dala stejnou měrou záležet na obou. Napětí prostupuje celým příběhem a C. L. Taylorová ho úmyslně navyšuje, kapitolu vždy ukončí v nejdramatičtějším okamžiku a přesune se jinam. Čtenáři nezbývá nic jiného, než zběsile číst dál. A o čtivosti také není pochyb.

Kdybych měla nejvýstižněji popsat pocit, který u mě během čtení knihy převládal, pak bych ho formulovala asi takto: Nepříjemné mrazení v zádech, pocit, že se řítím do propasti a nemohu s tím absolutně nic dělat. Jak se děj v Nepálu posunoval dál a dál, moje neblahé předtuchy stále narůstaly, a přesto jsem mohla maximálně otáčet stránku za stránkou a modlit se, aby moje domněnky byly mylné. Lež je sice v určitých věcech předvídatelná a vy budete minimálně lehce tušit, jak se vyvine dál. Jenže co když je tato předvídatelnost úmyslná? Už dopředu se děsit toho, co přijde, ale zároveň nemoci s jistotou určit, že to tak opravdu bude? To je hrůzostrašná představa.

Temná atmosféra s každou kapitolou houstne, ve Walesu přibývá tajemných vzkazů, podezřelých osob a náhod, autorka si pohrává s psychikou nejen Jane, ale i tápajícího čtenáře. V Nepálu se vyjevují stále větší podivnosti. Lež graduje, strmě stoupá vzhůru, čtenář napětím už ani nedýchá, jenom zběsile čte řádek za řádkem, stranu za stranou...

A pak přijde konec. Jenže kam se podělo všechno nastřádané napětí, kde je očekávaný vrchol? Podle doposud slibného vývoje jsem čekala něco opravdu velkého a výjimečného, závěr, který mě shodí ze židle, ale nějak se mi ho nedostalo. Konec považuji oproti ostatním částem za průměrný, zkrátka jsem asi nadsadila své očekávání a nedostalo se mi žádného překvapení. Pravda, dost věcí jsem si dokázala domyslet už předem. Když už jsme se dostali negativům, neodpustím si ještě pár poznámek: S některými prvky a vsuvkami se dalo pracovat lépe, více je překroutit, aby nebyly tolik průhledné. Předvídatelnost celkově je hned po méně zdařilém závěru druhým nejvýraznějším negativem knihy.

Ale čert vem tuto drobnou vadu na kráse. Lež nemohu hodnotit jinak než pozitivně, protože byla čtivá, napínavá, temná a děsivá stejnou měrou. Vyvolala ve mně spoustu pocitů a rozhodně mi nedala spát, dokud jsem se nedostala až na konec. Jedná se o mistrnou ukázku dobře napsaného psychotrihlleru se všemi možnými vychytávkami a lahůdkami, jež tento žánr nabízí. Knihu s radostí doporučuji ostatním.

Žít ve lži? To musíte mít opravdu silné nervy!

25. 07. 2016  |  Recenzoval: schefik

Od chvíle, kdy se na českém trhu objevila Zmizelá Gillian Flynnové získávají psychothrillery na stále větší oblibě. Takřka každý nakladatel se snaží přijít s více, či méně zajímavým kouskem v tomto žánru. Ani nakladatelství Domino nezůstává nijak pozadu. Stačí vzpomenout na thrillery TY, či Skrytá těla Caroline Kepnes. Ty nyní doplňuje další zajímavý titul z tohoto nakladatelství, jenž vychází pod názvem LEŽ.

Za touto knihou stojí britská autorka C. L. Taylor, pro níž je Lež jejím románovým debutem. Přesto se nadá říct, že by byla na literárním poli úplným nováčkem, ba právě naopak. Dlouhá léta sklízela úspěchy se svou povídkovou tvorbou, za něž získala i řadu nominací a literárních cen. Teprve ve Lži se však pouští do delšího příběhu a jak se zdá toto rozhodnutí bylo rozhodně správné. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.

Autorka nám ve své knize předkládá vcelku jednoduchý příběh Jane Hughesové, která se snaží žít v poklidu svůj život, coby ošetřovatelka v psím útulku a budovat svůj nový vztah se sympatickým učitelem Willem. Jak to tak bývá idylka nevydrží dlouhou, obzvláště ve chvíli, kdy naše hlavní hrdinka ukrývá jedno podstatné tajemství. Jane totiž vůbec není Jane. A někdo toto tajemství evidentně zná a hodlá ho využít….

Jak je poslední dobou v oblibě, příběh v sobě skrývá dvě časové linie. V té první se již tradičně ocitáme v současnosti a sledujeme počínání hlavní hrdinky “Jane”. Druhá příběhová linie, zde však rozhodně není pouze pro doplnění a ve své podstatě hraje daleko důležitější úlohu, než ta v současnosti.

Ocitáme se v době před pěti lety, kdy se “Jane” společně se třemi kamarádkami vypravila na dobrodružnou cestu do Nepálu. Idylický výlet se však záhy poněkud zvrtnul a do tuhého začíná jít ve chvíli, kdy okolo kamarádek začnou umírat lidé. Jane se podařilo tento zážitek přežít, a my tak společně s ní postupně odhalujeme tajemství, kdo ve skutečnosti je a co se v Nepálu stalo tak strašného, že to naši hrdinku donutilo změnit si identitu.

Příběh jako takový, rozhodně není nijak složitý, nesnaží se zbytečně zacházet do nudných detailů, či neustále odbíhat od hlavního tématu. Aby to však nebylo tak jednoduché, samozřejmě i na nějaký ten zvrat dojde. Díky tomu se autorce skvěle daří udržet čtenářovu pozornost až do samotného konce. Příběh tak ubíhá vcelku svižným tempem, což je rozhodně plus, protože pak nezbývá moc času na hluchá místa, či případnou nudu.

Jako u správného psychothrilleru i ve Lži se dočkáme sondy do pocitů a mysli hlavních postav, se kterými si autorka vcelku umě zahrává. Navíc ve druhé příběhové linii ukazuje, jak křehké může přátelství být a jak málo stačí k tomu, aby se celý váš dosavadní život sesypal jak domeček z karet. Lhát zkrátka není jednoduché a žít život ve lži chce opravdu pevné nervy.

Díky relativní jednoduchosti, zajímavé zápletce a minimálně v případě Nepálu atraktivnímu prostředí, je Lež další skvělou jednohubkou, se kterou je radost trávit letní dny u vody. Dominu se tak opět podařilo najít další nadějnou autorku, která má rozhodně co nabídnout. Zda je Lež výjimkou, či je C. L. Taylor talent od přírody se dozvíme již na podzim, kdy v českém překladu vychází další její kniha, tentokrát pod názvem Nehoda.

Mistrovsky napsaný příběh, jehož děj ubíhá téměř ve filmovém sřihu

15. 07. 2016  |  Recenzoval: Helena H

Dovolená jak z noční můry

Několik týdnů v meditačním centru v Nepálu, pod Annapurnou. Klid, pohoda, vzájemná blízkost a žádné spojení se světem, které se rázem změní v boj o holý život. Ještě po pěti letech se Jane budí s oroseným čelem. A to navíc nikdo neví, že celý její život je Lež.

Jane Hughesová žije spokojený život. Pracuje ve zvířecím útulku, stará se o týrané psy a buduje nový vztah s příjemným a sympatickým učitelem Willem. Pohoda však trvá jen do chvíle, než jí přijde do práce dopis, v němž anonym tvrdí, že ví pravdu. Jane se vůbec nejmenuje Jane.

Jane se vyděsí a začne uvažovat, kdo z lidí, kteří jí před pěti lety znali, a vědí, co prožila, by jí mohl chtít ublížit. Před pěti lety totiž Jane byla ještě Emmou, měla tři nejlepší kamarádky a před sebou nejskvělejší dovolenou života.

Emma, Daisy, Leanne a Al se přátelily už od školy a přátelství jim vydrželo roky. Nyní je však Al nešťastná po rozchodu s partnerkou, Emma nesnáší svou práci a Leanne s Daisy potřebují vypnout. Vymyslí tedy společnou dovolenou. Několik krásných a líných týdnů v Nepálu. Příjemné meditační centrum s komunitou sympatických lidí však pomalu začíná ukazovat svou pravou tvář. Kdo prozradil Isaacovi, hlavnímu vedoucímu centra, všechny podrobnosti o životě děvčat? Kam se, sakra, poděly Ruth a Paula? A proč jim Johan sebral pasy?

Daisy a Leanne se nechají zblbnout a pomalu podléhají nebezpečnému sektářskému nátlaku. Emma s Al chtějí všemu přijít na kloub, ale především se z osidel společenství vymanit. Podaří se jim to? A za jakou cenu? Emma/Jane si po hrůzném zážitku rozhodla změnit jméno a začít nový život. Jenže někdo ji nechce nechat na pokoji. Někdo touží po její smrti…

Britská autorka C. L. Taylor, která již stihla udělat díru do světa svými povídkami, se nyní rozhodla napsat román. A čtenáři budou jejím nápadem jistě nadšeni. Její kniha Lež, vycházející v nakladatelství Domino, si právem vysloužila přízvisko psychothriller. Děj ubíhá bezmála ve filmovém střihu, autorka střídá kapitoly ze současnosti s těmi vzpomínkovými tak nečekaně, že musíte číst dál a dál. Příběh přerušuje v těch nejneočekávanějších momentech a nutí tak napjaté čtenáře otočit na další stranu.

Psychothriller Lež vyniká, mimo mistrovského rozdělení příběhu na dva, sympatickou hlavní hrdinkou, které s chutí přejete, aby zákeřné sektě i potencionálnímu zabijákovi odolala. K tomu do knihy autorka vložila i několik hlubokých pravd, které si možná budete chtít zapsat.

Žít život ve lži chce disciplínu a opravdu závažné důvody. K tomu, abyste si Lež přečetli, potřebujete jen chuť a nějakou tu hodinku nerušeného klidu.

Lež naplňuje definici termínu psychothriller až do krajnosti

09. 07. 2016  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

K novým autorom či autorkám pristupujem vždy s istou rezervou. Pomaly každý z nich je ovenčený cenami, všetci sa umiestňujú na popredných priečkach rebríčkov predajnosti... až to čitateľ ani nevníma, lebo sa z toho stal akýsi stereotyp. Vydavateľstvo Domino však vždy malo dobrý nos na skvelé príbehy, preto bola moja miera skepticizmu pri Angličanke C. L. Taylor o niečo menšia. Nebolo to márne, jej román Lež bol zaujímavý prostredím, postavami aj zápletkou. Prelínajú sa v ňom minulé udalosti s prítomnosťou, čo si vyžaduje vašu pozornosť a zároveň poskytuje autorke možnosť podsúvať priebežne rôzne nápovedy k rozuzleniu. Definíciu žánru psychotriler napĺňa až do krajnosti. Okrem výraznej psychologizácie a prežívania rozmanitých situácii sa dočkáte aj poriadne napínavých zvratov.

"Chtěla bych otočit hlavu na stranu, zavřít oči, odclonit to, k čemu se schyluje, ale nejde to. Nedokážu nic jiného než zírat na Franka, jak se nade mnou sklání. Ruce mi drží nad hlavou a kolenem mi vjede mezi stehna, aby mi roztáhl nohy. Chystá se mě znásilnit a já s tím nic nesvedu. A vtom se ozve hluk, praskot lámaných větví a buch, buch, buch, které jako by trvalo celou věčnost. A pak se rozhostí ticho."

Emma nikdy nebola stredobodom pozornosti, doma ani medzi rovesníkmi nepatrila medzi najväčších zabávačov a obľúbencov. Vždy bola skôr šedou myškou, ktorá dopĺňala počet a sem-tam urovnávala spory medzi temperamentnejšími kamarátkami. Keď sa jedna z nich - Al - potýka s ťažkým rozchodom, Leanne navrhne dovolenku v Nepále, bokom od civilizácie, kde by sa oddávali len relaxu, meditáciám a masážam. Daisy by síce radšej išla niekam, kde to viac žije, ale napokon sa dá prehovoriť. Emma súhlasí tiež a štvorica mladých žien sa vydá do Ázie, kde sa navždy zmenia ich životy. Komunita, odrezaná od sveta, funguje podľa vlastných pravidiel pod dohľadom Isaaca, charizmatického muža, ktorého pravá tvár sa odkrýva len postupne. Ako Emma zistí, všetci prítomní sú v horách z podivných pohnútok, no snaha odísť sa vymyká kontrole. Začne sa doslova boj o život, ktorý bude mať dohru ešte aj po piatich rokoch, keď si Emma zmení meno. Séria záhadných odkazov a útokov na jej osobu má očividne spojitosť s naozaj nezabudnuteľnou dovolenkou...

"Vrčení motoru se blíží. Slyším, jak řidič přeřazuje z trojky na dvojku, protože mu v kopci nic jiného nezbývá, ale nezpomaluje, naopak zrychluje. Co když není místní? Slyším, jak túruje motor, a zrychlím. Kolébám se ze strany na stranu, a stehna mě pálí, ale sápu se výš a výš. Asi po sto metrech bude odbočovat příjezdovka k jednomu statku. Zahnu na ni a pak -... Ucítím náraz a na zlomek vteřiny uvěřím, že je to v pohodě - auto o mě sice šktrlo, ale udržela jsem se v sedle -, jenže pak jako by mi něco strhlo ruku z řídítek, žaludek mi poskočí až do krku a letím vzduchem. Vysoko, vysoko, ještě výš."

Hoci všetko začína a končí dejovou líniou zo súčasnosti, pre príbeh je zlomová práve tá minulá. A je rozhodne omnoho pútavejšia. Nielen prostredím Nepálu, kam sa našinec len tak ľahko nedostane, ale najmä pestrosťou charakterov. Je zážitkom sledovať, ako sa vyfarbujú jednotlivé kamarátky a koľko rôznych pocitov a motivácií sa ukrýva pod pokojnou fasádou ľudí naoko zbavených pút spoločnosti. Emma mi spočiatku nebola veľmi sympatická, no podozrievam C. L. Taylor, že práve to bol jej zámer. Postupne sa totiž z nevýraznej dievčiny stáva žena odhodlaná zachrániť seba aj kamarátku, a to za každú cenu. Páčila sa mi aj nelineárnosť príbehu, retrospektíva Lži pomohla a plynie z nej ponaučenie, že minulosť nikdy celkom nespí. Chválim aj "jemne narušenú" obálku (myslím tým motív motýľa), Domino sa opäť pekne pohralo s celkovým vyznením knihy. C. L. Taylor u mňa zabodovala a už sa teším na jej ďalší román, ktorý má vyjsť na jeseň.

Tento příběh se možná právě teď někde odehrává. O to je děsivější.

06. 07. 2016  |  Recenzoval: Hanka the bookworm

Hlavní hrdinka Jane Hughesová má zdánlivě ideální život – pracuje ve zvířecím útulku, do kterého to má z domova sotva pár minut a slibně se rozvíjející vztah, navíc si rozumí i s partnerovou dcerou z předchozího manželství. Celé to má ale háček, Jane Hughesová není skutečná, před pěti lety se vydala s kamarádkami na dobrodružnou cestu do Nepálu, kde se událo mnoho podivných věcí, které vyústily až ve smrt spousty lidí. Jane přežila…a snaží se zapomenout a začít znovu. Kdosi jí v tom ale chce zabránit a udělá pro to cokoliv.

Horká novinka Lež od nakladatelství Domino zaujme nejen svou anotací, ale i přenádherným zpracováním, které je podle mého o několik levelů výše než to zahraniční, no a už to samotné znamenalo, že kniha prostě musí být moje. :)

Příběh je rozdělen do dvou časových linií, jak už tomu tak bývá zvykem. První sleduje současný život Jane Hughesové, její počínání v útulku, rozvíjející se vztah s přítelem Willem, ale také strach klíčící v ní v důsledku několika dopisů a e-mailů, které v poslední době obdržela. Ty poukazují na to, že někdo ví o hrůzných událostech z Nepálu a že vše možná nedopadlo tak, jak si Jane původně myslela. Druhá linka (před pěti lety) je zaměřena právě na Nepál. Jane (tehdy ještě Emma) se spolu se třemi kamarádkami vydává na životní pouť do odlehlé uvolněné komunity vysoko v horách. Každá z žen si od tohoto zážitku slibuje něco jiného, žádná z nich však nečeká, že události naberou rychlý spád, a co se původně zdálo býti bezvadnou dovolenou, promění se v boj o holý život.

Musím podotknout, že snad vůbec poprvé mě bavily obě linky příběhu naprosto rovnocenně. Autorka C. L. Taylor umí výborně pracovat s tempem a napětím a ukončí kapitolu vždy přesně tak, že musíte číst dál. Oba příběhy jsou perfektně propracované, dávají smysl a samozřejmě na sebe plynule navazují. Byla jsem také příjemně překvapena autorčinou nebojácností dopředu odhalit, k čemu vlastně dojde – je těžké to vysvětlit bez spoilerů, ale Jane třeba „v současnosti“ prozradí Willovi něco z Nepálu a teprve poté, v linii „před pěti lety“ dovysvětlí, jak to tedy vlastně bylo. To zdánlivě může narušovat plynulost děje, ale opak byl pravdou. Cítila jsem o to větší napětí, protože jsem chtěla vědět, jak k tomu došlo a proč.

Mám takový pocit, že postavy čtyř kamarádek budou možná někomu připadat otravné. Přestože jsou to dospělé ženy přes dvacet, jejich chování je místy dost dětinské. Za hlavní zábavu považují večírky a tunu alkoholu, ale když je „blíže poznáte“, zjistíte, že jejich povaha se k příběhu nesmírně hodí. Ta jejich ufňukanost, povýšenost a nafoukanost je totiž jen přetvářkou, aby zakryly skutečnost, že jejich život vlastně vůbec není tak růžový, jak se zdá. Jane (Emma) je z nich rozhodně nejracionálnější, nejumírněnější, ale přesto má i ona své slabé stránky. A právě díky těmto slabostem a problémům jejích kamarádek jsem uvěřila, že to, k čemu došlo v Nepálu, je klidně možné. Ať si říká, kdo chce, co chce – ženské kolektivy jsou zlo a narušená mysl ovlivněná alkoholem a podmanivými muži manipulátory, podle mého určitě může vést k tomu, že mezi kamarádkami vznikne tak velký rozkol, který zapříčiní takovou tragédii.

Celkově je Lež rozhodně podmanivým, skvěle napsaným románem se zajímavým příběhem, odehrávající se navíc v netradičním atraktivním prostředí. Má co nabídnout každému čtenáři, přesto si ale myslím, že se primárně zalíbí spíše ženám, právě kvůli ženským hlavním hrdinkám. Mám tak trochu obavu, že příběh, který Taylorová popisuje ve své knize, se klidně někde právě teď odehrává. Po celou dobu Lež neztrácí na tempu, udrží vás napjaté a bude bavit! Sama jí rozhodně uděluji 5/5 a nebojím se ji doporučit.

Kam až mohou vést pokroucené představy o tom, co je správně?

05. 07. 2016  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Čtyři kamarádky, dobrodružný výlet do Nepálu, relaxace v komunitním centru vysoko v horách. Měla to být cesta za osvobozením, dovolená, na kterou budou vzpomínat dlouho poté. Jedno se splnilo, Emma na pět let starý zážitek zapomenout nemůže. Přes veškerou snahu vytěsnit minulost se jí teď někdo snaží všechno připomenout. A vzkazem „Znám tvé pravé jméno“ všechno jen začíná. ¨

Příběh Emmy, která se po hrůzném zážitku opustila svůj starý život a jako Jane pracuje v útulku jako ošetřovatelka. Pomalu si buduje vztah s místním učitelem, užívá si péči o odložená zvířata a až na matku a Al nikdo netuší, kdo doopravdy je. Minulost se po pěti letech nečekaně vynořila, a Jane je nucena odkrýt, co se doopravdy stalo v Nepálu, čím si musela projít. To ale nevysvětluje, proč by jí někdo chtěl vyhrožovat nebo ublížit. A u planého vyhrožování nezůstane.

Psychothriller Lež je střídavě vyprávěn v současnosti z pohledu Jane a z minulosti z pohledu Emmy. Jako by to byly dvě různé osoby. Což koneckonců jsou, protože tím, čím si Emma prošla se z ní stal někdo úplně jiný. Je zajímavé sledovat vývoj na první pohled pokojné dovolené party dívek, které se rozhodly užít si trochu dobrodružství a uniknout všedním problémům.

Celé to vypadá jako obyčejný příběh o tom, jak se dovolená vymkla kontrole, ale to, co se vymklo kontrole je především chování lidí. Jakou roli hrajete vy v partě kamarádů? Jaká břemena a strachy si nesete z minulosti? Sdílíte svá „tajemství“ s někým dalším? Přesně o to v knize jde, o sílu přátelství, o to, jak moc jsme závislí na druhých a jak snadné je najít slabinu a využít ji proti jednotlivci i skupině. V průběhu čtení se možná dostanete do fáze, kdy si nebudete jisti, co je pravda a co lež. Jestli to, co si Jane pamatuje, proběhlo tak, jak říká a začnete uvažovat nad tím, zda to třeba celé nebylo úplně jinak.

V knize Lež nenajdete brutálně zavražděné, ani potoky krve (i když smrti se nevyhnete), protože tohle není o prvoplánovém řešení něčí smrti, ale o důrazu na psychiku a podvědomí. Stejně tak, jak si s děvčaty v knize pohrává Isaac, tak si se čtenářem pohrává autorka. Jako by ho chtěla dostat přesně tam, kam chce, aniž by ze začátku bylo jasné, co tím vším sleduje. Během čtení jsem se neubránila pocitu, že mi někde něco na pozadí uniká, něco podstatného, něco, co by vysvětlilo ten zvláštní pocit.

Byla jsem překvapená, jak skvěle se kniha četla, přestože se neustále střídala minulost se současností. Autorka C. L. Taylor má čtivý styl vyprávění, dokáže vytvořit napětí, díky kterému nutí čtenáře číst dál a dál. Skvěle vykreslila prostředí uzavřené komunity i dynamiku vůdce a jeho následovníků. Ukázala sílu psychicky pokroucených představ o tom, co je správné a co všechno jsme ochotni pro to „správné“ udělat.

Chvílemi jsem chytala paranoiu a podezřívala úplně každého

02. 07. 2016  |  Recenzoval: Wish Sue

Čtyři kamarádky, čtyři zcela odlišné mladé dívky poznamenané minulostí, které na záchranu jedné z nich naplánují několikatýdenní cestu po Nepálu. Cestu, která má být jejich nejlepší dovolenou. Jenže od samého začátku se zdá, že něco není v pořádku. A nejde jen o podivnou komunitu lidí, mezi kterou se ocitnou při návštěvě nejmenovaného duchovního centra. Pod povrchem kamarádství jsou trhliny, které se při společné cestě nevyplní, ale naopak se začnou zvětšovat a prohlubovat.

V knize sledujeme dvě časové linky. Nynější život Jane, které snahu vést poklidný život, v nenadálém okamžiku někdo naruší. Díky tomu se Jane chtě nechtě musí znovu setkat se svými démony z minulosti a my tak máme možnost nahlédnout do událostí, jež se odehrály v Nepálu. Obě linie jsou psány v přítomném čase ich-formou a nepravidelně se střídají. Jejich střídání je ale vždy na začátku dané kapitoly označeno, takže se nemůžete v ději ztratit.

Z nepálského ráje se postupně stává místo, kde nemůžete věřit ani těm nejbližším, a napětí se s přibývajícími kapitolami dá krájet. Manipulace skrytá za údajnou pomocí a pochopením, účelové vymývání mozků, podivný řád, který za zdmi centra panuje. A hlavně nemožnost útěku. Kdo se jednou dostane dovnitř, jen těžko se už dostává ven... Nikdy nevíte, kdo vás zpovzdálí pozoruje, kdo poslouchá, když s někým zapředete hovor, aby informace následně předal dál... A pokud jsou s vámi problémy nebo snad chcete odejít, komunita si už nápravu zjedná...

Líbilo se mi ukázání rozdílu mezi nově příchozími a těmi, kteří setrvávají v centru už nějakou dobu. Dva různé světy v jednom místě, které mohl ovšem vnímat jen ten, kdo si zachoval zdravý rozum. Místo, které bylo pro nováčky synonymem pohody a nevšedních zkušeností, představovalo (nejen) pro Jane v tom samém okamžiku boj o přežití tím spíš, když postupně zjišťuje, že za pobytem jejich čtyřčlenné výpravy se skrývá ještě něco víc...

Příčina, následek. To bylo něco, co jsem si při čtení užívala. Minulé činy provázely celý příběh. Nepál nebyl to hlavní a jediné, co jednotlivé postavy ovlivňovalo. Něco bylo už dávno před ním. Něco, co spolu s otřesnými zážitky z Nepálu prosakovalo až do současnosti a nenechalo Jane žít nový život.

Dějová linka z přítomnosti měla podle mého více slabých míst. Hrdinka nepojímala podezření tam, kde bylo očividné a jedna celkem ohraná situace samozřejmě nevznikla vývojem událostí, ale byla nastrčená tak, aby autorka dosáhla svého cíle. Přesto jsem zaujatě četla dál, vyhodnocovala, co jsou a co nejsou falešné stopy a chvílemi chytala paranoiu a podezřívala úplně každého. Nešlo totiž o to jenom zjistit kdo, ale hlavně proč. Plusem byly případy s klienty, které v rámci své práce v útulku Jane řešila, a které do značné míry také ovlivňovaly děj. Útulek se tak nestal jen kulisou, do které autorka hlavní postavu umístila, ale stal se součástí podstatných událostí.

Ano, pronásledování Jane mohlo být více na psychiku, autorka si mohla se čtenáři více pohrát a vodit je za nos, ale i přes tyto připomínky jsem na konci četla celá netrpělivá a napnutá a nedokázala knížku odložit. Lež jsem si opravdu užila. Přečetla jsem ji během víkendu a byla to po delší době kniha, která mi jednoduše sedla.

Co se týče přebalu, za mě opět povedenější než obal originálu. Minimalistický, plastický, se skvěle vybraným písmem, který barevně ladí k dohněda zvoleným deskám. Mě zaujal už v edičním plánu a ve skutečnosti je mnohem hezčí. Potrhaný motýl navrchu ve mně evokuje křehkost duše, což je u žánru psychothrillerů naprosto vystihující. 


Ukázka z knihy Lež