Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Kriminálník

Kriminálník

Autor:
Karin Slaughter
Podtitul:
Série Will Trent, 6. díl
Originální název:
Criminal
Překlad:
Hana Čapková
Série:
Will Trent
Pořadí knihy v dané sérii:
6
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-832-8
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
27. 02. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Titul je rozebrán

Tuto knihu vám už bohužel nemůžeme nabídnout a ani neuvažujeme o dotisku. Protože ale víme, jak se cítí člověk, který nějakou knihu zkrátka potřebuje mít, máme pro vás doporučení. Na knižní databázi Baila funguje skvělé prohledávání nabídky antikvariátů – pokud knihu neseženete tam, tak už ji nejspíše neseženete nikde. Hodně štěstí a dobrých čtenářských zážitků!

Kriminálník

Popis: Kriminálník

"Karin Slaughter píše lépe než devatenáct z dvaceti švédských autorů krimirománů." Magnus Utvik, přední švédský kritik.

Vlastní minulost nás vždy dostihne a zkomplikuje nám současný život. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i zvláštní agent Will Trent –  a to za okolností, které by si nedokázal představit ani v nejděsivějším snu.


Na začátku všeho byla vražda studentky. Proč mu ale jeho nadřízená Amanda Wagnerová brání ve vyšetřování? Will nedokáže přijít na důvod, dokud se s Amandou náhodně nesetká na chodbě opuštěného sirotčince, kam každého z nich přivedly zcela jiné důvody. Před čtyřmi desetiletími byl Willův otec odsouzen za vraždu  a tato ponurá budova se stala chlapcovým domovem...


Amanda tenkrát právě nastoupila k policii. Mladá nezkušená vyšetřovatelka uprostřed svébytného pánského klubu, jakým tehdy atlantská policie byla, neměla vskutku snadný start. Jedním z jejích prvních případů byla brutální vražda v nejhorší čtvrti města, a Amanda se nemohla zbavit pocitu, že je jediná, komu skutečně záleží na tom, aby byl pachatel vypátrán a zatčen. A nyní jako by ten dávný případ znovu ožil... Pokud chtějí Will i Amanda zabránit dalšímu krveprolití, musejí se vypořádat s démony vlastní minulosti. A času nemají nazbyt.

 


Dotaz k produktu Kriminálník

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Karin Slaughter

Karin Slaughter

Jak přiznává Karin Slaughter (*1971), v mládí četla v podstatě všechno, co jí v knihovně půjčili domů. A jak už to bývá u těch, kterým osud předurčil spisovatelskou dráhu, zkoušela psát už jako malá holka. Nebyla zase o tolik starší, rovných třicet, když jí vyšel první román (Zběsilost). Jako nejlepší debut v oblasti thrilleru za rok 2001 byl nominován do užšího výběru na Zlatou dýku, cenu, kterou udílí Americká asociace autorů detektivních románů.

Od té doby uběhlo přes deset let a půldruhé desítky dalších knih. Autorka je zasazuje do prostředí, jež zná nejlépe, protože se tam narodila a dodnes tam žije – na americký jih, do Georgie. Atmosféru maloměstského společenství, kterou nasávala celé mládí, přenesla do série románů z fiktivního okresu Grant County. Když se později, už jako dospělá, přestěhovala Karin Slaughter do Atlanty, zrodila se další série, jejímž hrdinou je speciální agent Will Trent. Obě série spojuje ponurost, nekašírované násilí, skvěle vygradovaný děj a v neposlední řadě také důraz na společenské aspekty.

Její knihy vyšly už v jednatřiceti jazycích a nyní se také dočkají filmového zpracování. Will Trent zaujal švédské filmaře, kteří prve převedli na plátno Larssonovo Milénium, a v současné době se dokončuje scénář založený na prvním románu z trentovské série, Triptych. A autorka si smluvně zajistila, že film nebude jen chabou napodobeninou literární předlohy – sama se na tvorbě scénáře aktivně podílí. Máme se tedy na co těšit!

Karin Slaughter se už možná ocitla na spisovatelském vrcholu, ale u ní samotné se toho moc nezměnilo. Dávno už sice žije v Atlantě, ale chalupu má na venkově a tam se při vytváření každého románu na jeden dva týdny uchyluje a pak píše denně od rána do hluboké noci, dokud jí v tom nezabrání rozbolavělá bříška prstů.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Vynikající thriller, kterému nelze nic vytknout

04. 09. 2013  |  Recenzoval: Zdeňka Mašátová

Může starý případ zavražděných prostitutek souviset s nedávnou smrtí studentky? Jak si poradí policisté, kteří spolu mají spory?

Zvláštní agent Will Trent se hrne k případu zavražděné studentky, protože má podezření, že po letech opět zabíjel jeho otec. Jeho nadřízená, Amanda Wagnerová mu však ve vyšetřování brání a celkově Willovi neustále hází klacky pod nohy. Proč? Oba mají totiž společnou minulost, o které Will netuší...

V roce 1974 začínala Amanda u policie jako pochůzkářka a nikdo z „vážených“ kolegů jí nebral vážně, stejně tak i jakoukoliv ženu v policejním sboru. Jenže ona se nevzdala a začal, společně s kolegyní Evelyn, šťourat v údajné sebevraždě prostitutky. Postupně odhalily děsivou skutečnost o muži, který s biblí v ruce napravoval „hříšné“ ženy a neváhal k tomu použít i násilné metody...

Karin Slaughter píše vynikající detektivní thrillery, kde policie rozhodně nemá lehkou práci a vrah má vždy na vrch, pak už záleží na detektivech, zda dokážou rozplést pavučinu případu a odhalit pravdu, jak to všechno bylo.
Kriminálník je nervy drásající thriller, který je místy až děsivý, hlavně v detailech „očišťování“ žen od hříchů, což zahrnovalo psychický teror, odvykání na drogy a svým způsobem i mučení, to vše ve špinavém sklepě a to pro ty oběti nebyla procházka růžovým sadem.

Navíc se v knize objevuje názor na ženy v roce 1974 - měly být doma a starat se o rodinu. V žádném případě se neměly cpát k policii! A mužští kolegové jim to dávala patřičně najevo, často je uráželi a někdy až šikanovali. Úkolem policistek tak hlavně bylo vařit kafe a přepisovat hlášení. Běda ženě, která by se pokoušela plést do vyšetřování!
Z pohledu dnešní společnosti, to byla strašná doba, ženy v ní musely být silně a nevzdávat se, a přesně taková je i Amanda.

Will Trent je hodně zajímavá postava, protože je konečně šťastný, našel si novou lásku lékařku Sáru Lintonovou, ale zároveň ho pronásleduje děsivá minulosti, kterou by nejraději vymazal. To ovšem nejde, jelikož dávná minulost o sobě opět dává vědět a Will se jí konečně musí postavit, i za cenu, že ho to bude stát život.

Amanda Wagnerová má v příběhu hodně místa, můžeme ji vidět jako dvě různé osoby. V 70. letech je vcelku naivní policistka, která touží změnit svět a získat si respekt kolegů. Neváhá se pustit do riskantního vyšetřování na vlastní pěst, což jí klidně může stát život nebo alespoň kariéru. V současnosti je již ostřílená velitelka, která je tvrdá a podřízeným nic neodpouští, kterým se může zdát jako bezcitná.

V knize však nejde jen o tyto dvě postavy, místo dostávají i jiné postavy, a tak si čtenář může užít pohled Sáry na vztah s Willem, nebo třeba pohled prostitutek na svůj zpackaný život a pozdější věznění a mučení. To je doplněno o jejich pocity a myšlenky, každý tu má svoje problémy a to působí velmi reálně. Obohacuje to děj o mnoho důležitých detailů, které usnadňují pochopit tyto mnohdy velmi složité postavy.

Děj je velmi dobře promyšlený, proto skoky v čase nepůsobí vůbec rušivě, naopak pomáhají všem porozumět souvislostem případů nebo dokonce odhalit pravý záměr vraha. Jedná se o dvě různé dějové linie - vyšetřování vražd v roce 1974 a v současnosti, přesto vše dává smysl a každý detail postupně zapadá do složité skládačky, která děsí.

Kriminálník je vynikající thriller, kterému nelze nic vytknout. Zbývá si jen užít jeho atmosféru, která je místy děsivá až brutální, proto se příliš nehodí pro citlivé povahy. Příznivci tohoto žánru si ovšem přijdou na své a vychutnají si děj plnými doušky. Skvěle napsaná kniha.

Knihy Karin Slaughter stojí za to si přečíst!

08. 04. 2013  |  Recenzoval: Naděžda Čoupková

Detektivní příběhy spisovatelky Karin Slaughter mám velice ráda. Kriminálník je již 4. knihou (a rozhodně ne poslední!), kterou jsem od této nadané autorky četla a opět mě ani v nejmenším nezklamala.

Na začátku knihy se ocitáme zpět v minulosti, v 70. letech minulého století (přesně v roce 1974) a dozvídáme se něco o dívkách, které šlapou na ulici. Jmenovitě jde o Lucy Bennettovou, Kitty Treadwellovou, Jane Delrayovou a Mary Halstonovou . Každá z nich má nějaký svůj životní příběh, který ji přivedl na tuhle nelichotivou dráhu prostitutky. V pozadí byly většinou pokaždé drogy. Některé je začaly brát, aby zhubly, jiné jen tak z nudy. Nakonec je to všechny přivedlo na ulici a jejich pasákem se stal statný černoch přezdívaný Juice.

Lucy bylo 15, když jí do těla poprvé zajela injekční stříkačka. Pak to s ní začalo jít rychle z kopce. Scházela se s podivnými individui a za drogu udělala cokoliv. Rodiče, ani její bratr Henry, který byl tou dobou na vysoké, dlouho nic netušili. Když zjistili pravdu, zřekli se jí. I bratr jí přestal psát dopisy a ty, které napsala ona jemu, jí vracel neotevřené zpět. Teď je jí 19 a je z ní „smažka" na heroinu, která musí šlapat chodník, aby dostala trochu drogy.
Zdá se ale, že se Henrymu po ní stýská, protože jí nedávno poslal dopis. Vzpomínáním se Lucy rozesmutní a to naštve Juice, protože tím odrazuje zákazníky. Dojde mezi nimi k incidentu, Juice ji zmlátí a vyžene. Lucy narazí na podivného obrovitého muže s biblí, který tvrdí, že ji chce zachránit a spasit její duši. Něco na něm ale Lucy děsí. A oprávněně.

Přichází střih a my se přesuneme do současnosti, kde se setkáváme se zvláštním agentem Georgijského vyšetřovacího úřadu (GBI) Willem Trentem. Pro ty, kteří již nějakou knihu autorky četli, je to víceméně „starý známý". Will momentálně chodí s lékařkou Sárou Lintonovou, ačkoliv je ženatý s bývalou policistkou Angie Polaskiovou, svou „spolubojovnicí" a kamarádkou z dětského domova, kde oba vyrůstali. Will zde byl od narození, hned poté, co jeho matka byla zavražděna a jeho otec byl z vraždy usvědčen a uvězněn.

Willova šéfová Amanda Wagnerová právě vede pátrání po pohřešované devatenáctileté studentce Ashleigh Renne Snyderové. Jaké je Willovo překvapení, když na ni narazí s kladivem v ruce v jednom opuštěném domě – bývalém dětském domově, kde vyrůstal, a který se rozhodl ukázat Sáře. Amanda mu sdělí jisté informace o jeho otci, které ho doslova vykolejí. Je zde snad nějaká souvislost se zmizelou?

I nadále se střídá minulost se současností a my se postupně dozvídáme další střípky z životů lehkých dívek a také nahlédneme, jak to vypadalo v 70.letech u policie, kde zrovna začíná mladičká Amanda Wagnerová spolu s Evelyn Mitchellovou (matkou Willovy policejní partnerky Faith Mitchellové). Muži v té době zrovna nejsou z žen – policistek nadšení a dávají jim to náležitě znát. Kromě diskriminace pohlaví zde můžeme pozorovat i diskriminaci rasovou.

Jak už to tak bývá, záležitosti z minulosti se derou na povrch a začíná se ukazovat souvislost se současnými zločiny. Postupně odhalujeme další a další propletence a napětí nepolevuje. Navíc jde některým dívkám opět o život. Dokáže je policie najít a zachránit včas?

Při čtení se mnou cloumaly velmi silné emoce, ale tohle se mnou knihy autorky dělají. Cítila jsem převážně velký vztek a zlost nad chováním některých mužů, ale také lítost nad tragickými osudy některých postav.

Když jsme u postav, ty jsou mistrně vypracované, jak už to u Karin Slaughter bývá dobrým zvykem. Působí velmi realisticky, se všemi svými problémy, pocity a myšlenkami, do kterých nás nechává autorka nahlédnout.

Část příběhu sledujeme z pohledu Amandy Wagnerové v minulosti, část z Willova pohledu, svůj prostor zde má i Sára, stejně jako dívky z ulice. Je zajímavé pomalu sledovat jejich myšlenkové pochody, vzpomínky a odhalovat pomalé propojení událostí, které vedou až hluboko do minulosti. Nejen čtenáři, ale i Will se konečně dočká nějakých odpovědí na otázky, které ho trápí po celý jeho život. Jak to bylo s jeho rodiči? A jaký je původ tajemného a zvláštního vztahu Will – Amanda? To a mnohem víc se skrývá na stránkách tohoto děsivého a napínavého thrilleru.

Určitě bych knihu doporučila všem milovníkům napětí a detektivních příběhů. Pokud jste se již s prací Karin Slaughter setkali, tak mi jistě dáte zapravdu, že její knihy stojí za to si přečíst. A pokud jste se ještě k jejím příběhům nedostali, tak je nejlepší čas začít třeba právě teď s Kriminálníkem. Jen takové menší upozornění pro citlivé a slabší povahy – míra násilí je občas docela velká a nechybí ani detailní a brutální popisy. Ale ono se špatně píše o bestiálních zločinech v rukavičkách a vytříbeným jazykem.

Dokážeme se odpoutat od své minulosti?

06. 04. 2013  |  Recenzoval: Pavla Hurťáková - Vaše literatura

Detektivní příběhy jsou v dnešní době stále velmi populární, proto bývá poměrně složité, v pestré nabídce knihkupectví, vybrat si kvalitní detektivku. Toužíte-li po takové, která má náboj, spád a dokonale prokreslené postavy, sáhněte po knize Kriminálník od Karin Slaughterové.

Děj knihy nás zavádí do Atlanty ve dvou časových rovinách – v roce 1975, kdy celý příběh začal, a v současnosti. Hlavní postavou by měl být detektiv Will Trent, muž s temnou, složitou, minulostí, o níž si myslel, že jí utekl, ale zdárně mu sekundují, vlastně bychom mohli říct, že jsou dalšími hlavními hrdinkami, Amanda Wagnerová s kolegyní Evelyn Mitchellovou. Tým zvláštního útvaru GBI, kterému velí Amanda, pátrá po zmizelé dívce, ale Will je z vyšetřování vynechán. Za trest byl poslán na letištní záchodky a Amanda jej odmítá k vyšetřování pustit. Marně. Sama musí, velmi nerada, přiznat, že pokud chce případ, jenž začal před dvaceti lety, konečně vyřešit a dopadnout vraha, potřebuje s Williamem spolupracovat...

Kniha nás do sebe postupně vtahuje, potřebujeme znát další podrobnosti, chceme odhalit člověka, který ženám ve jménu vyššího dobra tak ubližuje. Autorka mistrně pracuje s psychologickými profily postav, dokonale líčí jejich střídající se pocity strachu, děsu, znechucení, i chvilkového zachycení štěstí, protože v každém tunelu je kousíček světla.

„Zvenku k nim dolehly zvuky. Křik, výstřely. On vyhraje! Vždycky vyhraje.
Miminko zabroukalo a vykoplo nožkami.
Lucy se na své dokonalé děťátko podívala. Představovalo její spásu, její vykoupení. Jedinou věc, která se jí v životě podařila.
Pokusila se soustředit na jeho krásný obličej a na světlo, které se rozlévalo mezi jejich těly."

Díky dvěma časovým rovinám odkrýváme v knize souvislosti, jež nás v prvopočátku nenapadnou. Až později si uvědomíme, jak jsou všechny ty zdánlivé odbočky důležité, abychom pochopili příběh ve všech jeho složitostech. Stejně jako do sebe zapadají jednotlivé dílky skládačky, zapadnou do sebe i minulost s přítomností. Protože ať chceme nebo nechceme, svou minulost si neseme v sobě.

Knihu mohu vřele doporučit každému, kdo má rád příběhy, které nejsou vůbec jednoduché. Jako život sám.

Centrum detektivky - recenze Richarda Spitzera

11. 03. 2013


Ukázka z knihy Kriminálník