Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Jepice

Jepice

Autor:
James Hazel
Originální název:
The Mayfly
Překlad:
Petra Krámková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-262-0
Počet stran:
464
Datum prvního vydání:
19. 03. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Jepice

Zmasakrované tělo v lese. Pečlivě vypracovaný plán vraždy. A sedmdesát let, které obě události dělí.

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných
dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže
o vlásek uniknout smrti.

Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel?

Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice.


Dotaz k produktu Jepice

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: James Hazel

James Hazel

Než se James Hazel rozhodl věnovat psaní a literatuře, pracoval jako právník v soukromé advokátní kanceláři specializující se na korporátní spory a pracovní právo. Pak se ale rozhodl věnovat tomu, co chtěl vždycky dělat nejvíc – psaní knih.

Román Jepice bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co se v současné době objevuje na poli britského thrilleru – jedná se o autorovu knižní prvotinu, která je zároveň prvním dílem série s detektivem Charliem Priestem, o němž toho jistě ještě mnoho uslyšíme.

James Hazel žije s manželkou a třemi dětmi na okraji Lincolnshire Wolds, zajímá se o kriminologii a je vášnivým čtenářem thrillerů. Miluje indie hudbu a líbí se mu všechno, co je retro.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Kvalitní literární záležitost a thriller, na který jen tak nezapomenete

19. 04. 2018  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Jepice je bez nejmenších pochyb thrillerovou senzací letošního jara. Nadějného autora Jamese Hazela pro české čtenáře objevilo nakladatelství Domino a přineslo tak na trh příslib skvělé detektivní série, ve které se kloubí velkolepý námět s unikátním vypravěčským stylem a smyslem pro detail.

Rok 1946 a výslech zadrženého nacistického lékaře. Současnost a místo činu, nad kterým ustrne i ten nejotrlejší vyšetřovatel. Současnost a agresivní maniak, který napadne Charlieho Priesta, bývalého policistu a nyní advokáta, u něho doma. Události, které spolu zdánlivě nemohou mít nic společného... ale které přesto spojuje na první pohled drobný detail. Jepice.

Už jsem to řekla milionkrát, pravda je to ale stále a já to tedy musím zopakovat. V Dominu prostě umí. Mají čich na skvělé autory, dokáží přinášet zajímavé knihy, jejichž zpracování dalece překračuje žánr, do kterého jsou řazeny, umí nacházet poutavé náměty a zdobí tak český trh nadprůměrnými knižními počiny. Jepice není výjimkou.

Jako první bych v této recenzi ráda vyzdvihla velmi umně zpracovanou jazykovou stránku knihy. Sám autor má zcela evidentní spisovatelský cit, dokáže svými slovy čtenářům velmi autenticky předávat emoce a pocity, umí čtenáře vtáhnout do děje a přinutit je prožívat situace, které právě zakoušejí jeho hrdinové. Zároveň je tento vynikající základ podpořen skvělým překladem, na který jsem si u Domina sice už zvykla, ale faktem zůstává, že na obecné úrovni v současné době překlady vždy kvalitní nebývají. Jepice je ale přeložena výborně a obrovský potenciál textu, který není jen rádoby senzačním svědectvím zločinu, ale skutečně velkolepým vyprávěním, je tak využit do posledního písmenka.

Samotný příběh je svým způsobem ohromující. Na začátku knihy si čtenář nedokáže překvapit, jak velikou mozaiku autor v příběhu rozložil a následně zase složil zpět dohromady. Až knihu dočtete, dojde vám ona dechberoucí spektakulárnost celé věci. Toto všechno je okořeněno skutečně puntíčkářským přístupem autora k celé věci. V tomhle příběhu nenajdete mezery a nedostatky, každý detail je dokonale promyšlen, vyřešen, vše do sebe zapadá s udivující přesností.

Jenže zde se taky nachází odůvodnění té jedné chybějící hvězdičky v mém hodnocení. Tento perfekcionismus byl totiž pro mě paradoxně důvodem, že na mě kniha bohužel nepůsobila v průběhu čtení tak dramatickým dojmem, jako na konci. Místy jsem díky té mravenčí práci s drobnými detaily a fakty tak nějak ztrácela ze zřetele rámec příběhu, onen velký obrázek, ke kterému všechno směřovalo. Přišlo mi to trochu jako škoda, chvílemi jsem měla dojem, že se z vyprávění vytrácí taková ta pojící nit napětí. Nicméně, tohle může být jenom můj osobní dojem a pocit, proto není potřeba brát to až tak vážně.

James Hazel si v úvodním dílu série vybudoval velmi kvalitní základy nejen pro další příběhy, ale také pro budoucí práci s postavami. Ty jsou vedle jazyka dalším aspektem, který mě na Jepici hodně bavil a kvůli kterému byste si knihu podle mého názoru určitě měli přečíst. Po dlouhé době se setkáváme s prostředím, které není pro detektivky a thrillery příliš obvyklé - ano, Charlie Priest sice byl policistou, ale nyní je právníkem. Advokátní kancelář a Charlieho spolupracovníci hrají v příběhu zásadní role. Navíc, autor si skutečně pohrál s vykreslením jednotlivých charakterů. Ať už jde o samotného Charlieho, jeho kolegy, příslušníky policie či Priestovu neočekávanou pátrací kolegyni, všichni představují velmi barevné, dynamické, a především netradiční osobnosti. Hlavní hrdina sice trpí disociativní poruchou, ale alespoň nepije, což se v dnešním proudu thrillerů rovná skoro zázraku.

Jako celek na mě Jepice zapůsobila naprosto výborně. Jedná se o příběh, který je poctivě vystavěný, na kterém je téměř hmatatelná autorova péče a důslednost, který je obohacen o opravdu kvalitní jazykové zpracování a který znovu potvrzuje, že thrillery nemusí znamenat podružné či lehké čtení. Jepice je kvalitní literární záležitostí, která nezklame ani náročnější čtenáře. Pokud chcete thriller, na který jen tak nezapomenete, tato knížka je vynikající volbou.

Není jepice jako Jepice

05. 04. 2018  |  Recenzoval: Život mezi písmenky

Současný literární svět je vskutku našlapaný detektivkami i thrillery. V knihkupectvích praskají regály s tímto žánrem ve švech, čtenáři se ptají stále na další a další ... a autoři píšou a píšou. A někde tady mezi řádky se zvedla čtenářská očekávání i jejich požadavky na dobrou detektivku. Není se čemu divit, každý si našel „tu svou" podobu detektivek a thrillerů a hledá něco dalšího, podobného, ale také jiného, co by oplývalo napětím, čtivostí a originální zápletkou.

A právě tato originální zápletka se často stává stěžejním problémem, neboť stejně, jako tomu je v průmyslu módním, i ten knižní má takové „vlny", ve kterých vždy dorazí určitý motiv. A tento motiv se potom odráží v mnoha knihách, a čtenáři už jsou jím unavení, a ptají se po něčem novém, neotřelém, dobře propracovaném, napínavém ... a přesně v těchto chvílích mohu už asi měsíc dávat čtenářům do rukou knihu Jepice. Autorem je britský spisovatel James Hazel a na to, že je to jeho první literární počin, je Jepice nesmírně zdařilá.

Směr příběhu udává pátrání po vrahovi, který svým obětem vpravuje do těla nesmírně nebezpečný jed. Jed vyvolává strašlivé bolesti, ale nedovolí, aby oběť omdlela. Ta se nakonec pod vlivem křečí a obrovských muk zabije sama.

Celý případ si brzy najde i svého vyšetřovatele: právník Priest musí věci přijít na kloub ve chvíli, kdy zemře nevlastní syn majitele jisté obrovské společnosti zabývající se výrobou léků. Zavítá spolu se svou dcerou Yessicou do jeho kanceláře a požádá jej, i když poněkud svérázným způsobem, o pomoc. Nutno dodat, že smrt, která nevlastního syna potká, je inspirovaná známým Vladem Napichovačem. Kdo má rád scény s rozdrásanými těly a netradičními způsoby zabití, ten se v knize určitě najde. Nedá se říci, že by jimi byla nabitá, ale přeci jen, určitě v ní jsou.

Co dělá z knihy knihu originální, je dějová linka, která se vrací do roku 1946. V té době je vyslýchán nacistický doktor, všechno probíhá v přísné tajnosti, detektiv se snaží dostat z doktora co nejvíce informací, a všechno to zapisuje sličná dívka Eva.

Autor čerpá ze skutečných událostí, nechal se inspirovat řadou knih a příběh je tudíž uvěřitelný a podaný s reálnou pravděpodobností. Přesto v knize jsou jisté situace, při nichž čtenář svraští obočí s tím, že tohle by ve skutečnosti „až takto nevypadalo", ale porovnám-li to s knihami jinými, našla jsem tyto situace pouze dvě.

Jepice je kniha, která se neustále posouvá vpřed, děj nestojí ani neplyne někam, kde nic není. Každá kapitola přináší něco nového, vysvětluje doposud neznámé, ale zase do dalších neznámostí čtenáře vpravuje. Čekají na něj různé lidské úchylky, pocítí strach, utrpení, ale také se občas pousměje.

Co mě oslovilo, po propojení války a současnosti, nejvíce, je propracovanost postav. To, jak si autor
pohrál s každou osobností, že to nebyly jen ploché výjevy z papíru, ale skutečné lidé z masa a kostí, se vším, co k nim v rámci jejich společenského postavení patřilo. Bavily mě jejich dialogy, bavil mě spád celé knihy, neshledala jsem nic naivního ani hloupého. James Hazel umí psát, umí volit ta správná slova a poskládat je za sebe tak, aby vzniklo dílo lahodící čtenářskému oku i fantazii.

Co říci závěrem. Jak jsem již psala výše, jde o autorovu prvotinu, která se občas trošku zadrhne, ale v porovnání s jinými kvalitami, se tato zadrhnutí ztratí mezi písmenky. Kniha je to napínavá a věřím, že kdo ji vezme do rukou, nepustí ji, dokud se nedostane na konec.

Za recenzi děkujeme https://zivot-mezi-pismenky.blogspot.cz/2018/04/neni-jepice-jako-jepice.html

Hazel je zářným příkladem toho, že když se spojí výjimečný talent s dobrým nápadem, mohou vzniknout jedinečné věci

28. 03. 2018  |  Recenzoval: schefik

Tajemný vrah, bývalý policista živící se jako prestižní londýnský právník, dávné zločiny nacismu, rituální vraždy a jepice. Tento neobvyklý mix nabízí slibný debut Jamese Hazela, jenž na český trh přináší nakladatelství Domino. Dokáže však tento britský autor obstát v tvrdé konkurenci? Již teď můžu prozradit, že nakročeno k úspěchu má více než dobře a řadí se tak k nejpříjemnějším překvapením letošního jara…

Za tímto zajímavým thrillerem stojí angličan James Hazel. Toho po dlouhých letech omrzela právnická praxe, kterou se rozhodl pověsit na hřebík a vydat se do neprobádaných vod literatury. A právě Jepice je jeho literárním debutem, nutno říct, že více než povedeným. Této knize nechybí prakticky nic na co si vzpomenete, co je však v případě literárních debutů důležitější, nečekejte žádná nováčkovská zaškobrtnutí. Za tento thriller by se rozhodně nemusel stydět ani velmistr žánru Jeffery Deaver.

Hazel nám ve své knize představuje vcelku zajímavého hlavního hrdinu. Tím je Charlie Priest - bývalý policejní vyšetřovatel, jenž se v současné době živí jako úspěšný právník. Zkrátka taková idylka, když tedy pomineme fakt, že jej opustila žena a jeho bratr sedí ve vězení za vraždu. Zde si možná řeknete, že zde máme dalšího “zamindrákovaného” hrdinu, kterými se dnešní knihy jen hemží, opak je pravdou. Rozhodně tedy nečekejte žádného násosku, který se utápí ve své neradostné situaci, Charlie je veskrze sympaťák, i když ani on neváhá občas pořádně přitvrdit.

A to bude muset docela brzy, jelikož mu jednoho dne zazvoní doma neznámý muž, který po něm chce jakási tajná data, které má mít Priest údajně u sebe a k jejich dosažení neváhá udělat cokoliv. Charlie však nemá o ničem ani sebemenší ponětí. Byla to snad pouze náhoda, či tragický omyl? Možná, v tomto případě se však náhody nedějí, o čemž se druhý den přesvědčí i sám Charlie, jenž je vržen do víru událostí, které ho mohou stát samotný život.

Samotný příběh je samozřejmě daleko spletitější a dějová linie týkající se samotného Charlieho je pouze jedna z nich. Příjemným ozvláštěním jsou pak takzvané flashbacky, ve kterých se podíváme zpátky do minulosti. A to mimo jiné i do nacistického koncentračního tábora. Jak může holocaust souviset s aktuálním nebezpečím, kterému musí Priest čelit? Odpovědi naleznete právě v Jepici, která vás již na samotném počátku chytne a nepustí.

Hazel nabízí skvěle vystavěný příběh, který prakticky nikde nezadrhává a nemá žádná výrazněji slabší místa. Má spád, napětí a autor se nebojí ani drsnějších scén, na které si čtenáři u tohoto typu literatury již dobře zvykli. Ani postavy celkový dojem neshazují, ba právě naopak. Charilie Priest patří k výrazným a dobře zapamatovatelným hrdinům, kterého je velmi snadné si oblíbit. Zároveň se však nejedná o žádného Mirka Dušína, ani veskrze prohnilou postavičku balancující na hraně zákona. Postavy jsou tedy veskrze vykreslené opravdu na výbornou o čemž se přesvědčíme i v samotných dialozích a konání jednotlivých postav. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak všudypřítomný cynismus hlavního hrdiny, jenž dokáže mnohdy řádně okořenit jednotlivé dialogy.

Hazel je zářným příkladem toho, že když se spojí výjimečný talent s dobrým nápadem, mohou vzniknout skutečně jedinečné věci. Jeho prvotina skutečně jedinečná je a dává tušit, že o tomto nadaném britském autorovi ještě hodně uslyšíme. Jepice je tak jedním z největších překvapení letošního jara a nakladatelství Domino tak opět dokázalo svůj výjimečný talent při výběru titulů, které uvede na český trh.

Thriller s mistrovskou zápletkou, který přečtete jedním dechem

28. 03. 2018  |  Recenzoval: Lucie Bednářová

V opuštěném lesním srubu objeví policie zmasakrované tělo. Oběť byla otrávena specifickým druhem jedu, jež působí tak nesnesitelné utrpení, že se člověk snaží rozdrásat si tělo a dostat se k srdci, ukončit nesnesitelnou trýzeň. Ohledání místa činu se zúčastní i generální prokurátor Philip Wren, který podobný výjev nevidí nejspíš poprvé. Mrtvý měl v ústech jepici.
Hlavní postavou je právník Charlie Priest. Do celého případu se zamotal vlastně tak trochu nevinně. Ve vlastním bytě ho napadl uniformovaný policista, který po něm chtěl konkrétní flash disk, který měl mít Priest u sebe. Jenže ten o ničem neví... Jen zázrakem se podařilo Priestovi osvobodit z téměř jistého konce a útočníka vyplašit. Ten se však sám stane obětí. Je mu podán jed a jeho tělo je zohaveno a nabodnuto na tyč jako z románu o Vladovi Napichovačovi. To už je silná káva pro všechny a policejní vyšetřování začne nabírat na obrátkách. Priestovi měl poslat flashku jeho kmotr Philip Wren. Priest však vrahem není, a protože tlak na jeho osobu se stupňuje, začne v pátrání na vlastní pěst se svými nesourodými, avšak oddanými a zapálenými kolegy, kteří se jen tak nevzdají.
Příběh ze současnosti se prolíná s epizodami odehrávajícími se bezprostředně po osvobození německého koncentračního tábora Buchenwald. Britská vojenská tajná služba v čele s plukovníkem Ruckem má za úkol dostat pod kontrolu skupinu jistých osob, jež prováděla na vězních experimenty s modifikovaným strychninem. Hlavní postavou je doktor Schneider, zarytý nacista, který však ve svém počínání neshledával nic nekalého, ba právě naopak, zarputile tvrdí, že pracoval pro vědu, pro vyšší moc. A to za jakoukoliv cenu na lidských životech. Pro něj totiž tito lidé neměli žádnou cenu. Pro Rucka jsou však nacistické praktiky s hrou na Boha nepřijatelné a snaží se vypátrat hlavní důvod brutálního mučení vězňů.

Oba příběhy, které dělí dlouhých sedmdesát let, se spojí ve finále v jeden, v mučivém a šokujícím odhalení. Tajná akce britské vlády s názvem Jepice měla po válce za úkol odhalit, co stálo za největší etnickou čistkou v historii a za posedlostí nacistů. Nešťastníci, kteří byli vystaveni působení extrémního zla ve velmi mladém věku, často podlehli a zlo si našlo cestu k jejich duši. Vzrušení, strach, agresivita, mučení, zvrhlá mysl... Jepice se přetransformovala a brala s sebou nic netušící oběti.

Kniha se čte jedním dechem, má mistrovskou zápletku a pachatele, jehož totožnost jen tak neodhalíte. Nese s sebou poselství, že každé divadélko potřebuje obecenstvo a platící diváky, jinak jeho existence popírá smysl.

https://www.knizniklub.cz/literarni-kavarna/recenze/jepice.html

Máte už dost amerických chlapáků nebo věčně ožralých Seveřanů? Je tady Charlie Priest!

27. 03. 2018  |  Recenzoval: Helena H

Nezahynout jako jepice v jasné lampě

Tajemný vrah, který se jen tak před něčím nezastaví, a proti němu bývalý policista s temnou minulostí a pošmournou přítomností. Jepice, thriller, který zanechá stopu delší než jepičí život.

Charlie Priest je bývalý policejní vyšetřovatel. Nyní pracuje jako londýnský právník. Až na to, že jej opustila žena a bratr sedí ve vězení za vraždu, se Charliemu žije docela dobře. Tedy, žije se mu tak do chvíle, než mu doma zazvoní mladík, oblečený jako falešný pochůzkář, připravený Charlieho bez milosti zabít. Dožaduje se jakýchsi tajných dat, které by měl mít Priest u sebe. Ten však ničím podobným nedisponuje. Ví, že nechce-li zemřít, bude muset s mladíkem bojovat. Nakonec se mu díky lsti a neskutečné bolesti podaří uniknout.
S chutí by na politováníhodnou událost zapomněl, ale hned druhý den pochopí, že jeho setkání s útočníkem nebylo nahodilé, a spustí lavinu dalších nepříjemných, i životu nebezpečných situací, s nimiž se Charlie bude muset vypořádat.

Po Charlieho napadení totiž vyjde najevo, že „jeho“ falešného policistu ještě v noc útoku někdo brutálně zavraždil a Priest je tak jedním z posledních, kdo jej viděl živého. Aby toho nebylo málo, najme si ho otec zavražděného, aby vyšetřil všechny podezřelé okolnosti synovy smrti. Proč musel Miles Ellinder tak krutě zemřít? Jaká tajná data to vlastně chtěl? A jak všechno zapadá do série brutálních vražd? Charlie bude muset prohrabat a rozplést hustou pavučinu lží, indicií a tajemství, aby se skutečně dobral pravdy. Jediným pojítkem jsou suché jepice, jež pachatel zanechává na obětech jako znamení a možnou nápovědu. Navíc se zdá, že divoké běsnění neznámého má kořeny až daleko ve 2. světové válce.

Jepice z nakladatelství Domino je příběhem pro milovníky drsných scén a charismatických hrdinů s občas trochu potrhlými životními návyky. Bývalý britský právník a nyní spisovatel James Hazel přivádí ve své prvotině na scénu tak trochu jiného hrdinu. Máte už dost jednotvárných amerických chlapáků a věčně užralých seveřanů? Pak je tu Charlie Priest právě pro vás. Právník, který se vyzná v policejní práci, ví kam zavolat a nebojí se zlotřilých kriminálníků. A přesto má svou zvláštnost, kterou vás dostane. Trpí totiž disociativní poruchou a polovinu času tráví nedobrovolně v jakémsi stavu nereálna.

Autor využil svých znalostí a poznatků z právnického prostředí a stvořil dech beroucí thriller, jehož čtení si opravdu užijete. Mimo hlavní linie je čtenář vhozen rovněž do konce 2. světové války, kdy probíhá vyšetřování blíže neurčeného projektu. Zprvu se zdá, že se jedná o zcela jiný příběh, ale protřelí luštitelé detektivek hned od začátku tuší, že se s Charlieho vyšetřováním určitě protne. Lehkonohý styl psaní a poctivý silný příběh dělají z Jepice čtení, které se nebudete bát doporučit dál.

Ani já se nebojím, a proto se s chutí ponořte do příběhu a nechte se zlákat napětím a vyšetřováním plným krve, zrady a spravedlnosti stejně, jako jepice donekonečna narážející do světla lamp.

Záhadností a rozkrýváním temné historie rodu připomíná Jepice první díl Larssonova Milénia

23. 03. 2018  |  Recenzoval: Vladimíra Šumberová pro MF Dnes

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku, prolíná různá časová období, která však spolu úzce souvisí. Chytne a nepustí.

Jepice přináší příběh současného prestižního londýnského právníka a bývalého policejního vyšetřovatele Charlieho Priesta, který se k případu dostane zcela nechtěně. Bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder ho chce najmout k objasnění rituální vraždy svého syna.

Shodou okolností zavražděný muž krátce před svou smrtí napadl Priesta v jeho bytě. Se vším souvisí nikdy nevysvětlené hrozivé vraždy, kdy se otrávený sám rozsápe k smrti (jen pro otrlé) a poválečný výslech nacistického lékaře, který používal vězně jako pokusnou zvěř (pro ještě otrlejší, bohužel založeno na skutečných událostech). V rozehrané partii nechybí ani vášeň a romance.

Záhadností a rozkrýváním temné historie vlivného rodu připomíná Jepice první díl Milénia od Stiega Larssona. Ostatně Priest má své specifické zvyky podobně jako Larssonův Blomkvist, ale ještě k tomu jako bonus zvláštní, čtenářsky atraktivní psychickou poruchu, vyobrazenou naprosto autenticky.

K dobru se přičítá i schopnost čtenáře zmást a navést na špatnou stopu. Naopak kouzlu knihy ubírá, že se nevyhne floskulím, hrdinové se občas dostávají do neřešitelných situací, kdy pomůže jen nečekaný zásah shůry, a příběh lehce působí, že je vybudovaný systematicky jak podle příručky.

Přesto je kniha z nakladatelství Domino ve čtivém překladu Petry Krámkové ve výsledku sympatickým zástupcem žánru. Ostatně příběh Jepice má být jenom začátkem k pokračování Priestových dobrodružství. 

Zdroj: https://kultura.zpravy.idnes.cz/james-hazel-jepice-recenze-dcl-/literatura.aspx?c=A180323_141055_literatura_vha

Zdařilý debut slibného britského autora

20. 03. 2018  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Raději si sami rozsápali tělo, než aby déle snášeli tak hrozné bolesti. Kdo obětem podává tak silné jedy a jakou to má souvislost s holokaustem, to se dozvíte ve zdařilém debutu slibného britského autora.

Právník Charlie Priest nemá zrovna povedený večer. Nejdříve si spálí rybu k večeři, pak se do jeho bytu vetře falešný strážník, napadne ho, sváže, a chce z něj dostat informaci, kde má jakýsi flash disk. Charlie nemá ani potuchy, o čem vetřelec mluví. Nicméně před léty byl policistou a něco z nabytých zkušeností se mu teď hodí. Podaří se mu vysvobodit se z pout, ale neznámý muž uteče.

Brzy na to kontaktuje Charlieho firmu Priest & Co. bohatý podnikatel Ellinder se svou dcerou Jessicou. Chce po něm, zdali by jim pomohl objasnit smrt jeho syna, který byl dost brutálním způsobem zavražděn. U sebe měl však Charlieho vizitku. Právník v zemřelém poznává falešného policistu, který ho doma napadl.

Charlie je proti své vůli zatažen do policejního vyšetřování. I proto nakonec přijímá nabídku rodiny Ellinderových a postupně zjišťuje, že všechno nejspíše souvisí s událostmi, které odstartovaly na konci druhé světové války a souvisí s jednou z nejhorších kapitol historie …

Životopis britského spisovatele Jamese Hazela se podobá desítkám či stovkám jiných životopisů. Pracoval v soukromé advokátní kanceláři, byl uznávaným právníkem a partnerem ve firmě. Jednoho dne si však řekl „dost“, pověsil dosavadní řemeslo na hřebík a dal se na dráhu spisovatele. Někomu takový krok nevyjde, jiný na slávu a uznání čeká dlouho, a někomu to vyjde hned napoprvé. Jepice je naštěstí ten poslední případ.

James Hazel má prostě talent, a navíc píše o něčem, co sám dobře zná. Což je vždycky velké plus. Stejně jako jeho Charlie Priest i Hazel pracoval v oblasti korporátních a obchodních sporů a pracovního práva. Stejně jako on byl součástí soukromé firmy (a stejně jako Charlie má sestru). Navíc však vytvořil velmi sympatického a uvěřitelného hrdinu-nehrdinu.

Klika, že je mi úplně jedno, co si lidi o mně myslí. Nebo alespoň ti, co se mě nesnaží zabít.

Str. 55

Charlie Priest je právě tím chlapíkem, se kterým by se řada mužských čtenářů ráda ztotožnila. Dobře vypadající čtyřicátník je pořád atraktivní jak pro své vrstevnice, tak pro mladší kolegyně. Bydlí v luxusním bytě, ale není v běžných věcech zrovna dvakrát praktický. Trousí ty správné průpovídky ve správný okamžik, ale sám se za žádného hrdinu nepovažuje a klidně si přizná, že má strach. Aby to neměl tak jednoduché, trpí navíc ještě disociativní poruchou, takže si jeho vnímání občas udělá kratší či delší výlet mimo realitu. Nicméně aby se mohl Charlie vypořádat s různými dramatickými událostmi, obdařil ho autor minulostí v policejních složkách, takže Charliemu nechybí v potřebných chvílích kuráž a dokáže se o sebe postarat. Přestože za ta léta, co od policie odešel, trochu zpohodlněl, když je potřeba, opráší staré kontakty a fígle.

Sebelepší postava by samozřejmě nebyla nic bez solidní zápletky a vyprávěčského umění. I tohle tu funguje, stejně jako stále atraktivní propojení současných událostí s těmi z dávné či nedávné minulosti. Autor si zvolil historické téma, které je děsivé samo o sobě, a postupně ho prostřednictvím retrospektivních kapitol dále rozvíjí. Jako v každém správném příběhu s podobnou stavbou děje dlouho nevíme, kam autor směřuje a jak historické události souvisejí se současností. Čím více toho na konci vychází najevo, tím větší zvěrstva a obludnosti se odhalují. Autor je servíruje čtenáři v tom správném dávkování, aby v něm vyvolal mrazení, a pak už všechno nechává na jeho fantazii.

James Hazel svůj debut osázel řadou dalších zajímavých postav. Třeba Charlieho mladou a svéráznou zaměstnankyní Georgií (která si samozřejmě tajně na šéfa myslí, jak jinak), jeho bratrem Williamem, který si odpykává doživotní trest za osm (!) vražd, tajemnou a nevyzpytatelnou Jessicou nebo bývalou manželkou Dee, nyní vysoce postavenou policejní vyšetřovatelkou, která Charlieho nesnáší.

Ve skvěle gradujícím finále se téměř s každou stránkou objevuje nějaké nové odhalení a všechny souvislosti, všechny díly skládačky definitivně zapadnou na své místo. Poté, co nám z toho vznikne pěkně nechutný obraz, následuje dramatický závěr, který by mohl být klidně o něco delší, nicméně to nic nemění na tom, že je napínavý. Navíc se v něm některé postavy ukáží ve zcela jiném světle, a to máme rádi.

Autor psal knihu přes dva roky, přičemž její Charlieho a jeho tým nosil v hlavě už o řadu let dříve. V září letošního roku by mu měla ve Velké Británii vyjít další kniha (The Ash Doll), ve které se opět setkáme s Charliem Priestem a kde Georgie dostane podle autorových slov ještě více prostoru. James slibuje, že to bude opět jízda. Věřím mu a těším se!

Hazel skvěle ovládá spisovatelské řemeslo a jeho fantazie se zdá bezbřehá

16. 03. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Seznamte se s Charliem Priestem, bývalým detektivem, který přešel na druhou stranu, na stranu práva, bývalými kolegy tolik odsuzovaným činem.
Zrovna teď sedí připoutaný k židli a po bytě mu pobíhá falešný policista a cosi hledá. Hledá jakýsi flash disk s daty, který ovšem Priest nemá a nemá nejmenší tušení, o co tady jde.
Z pout se vymaní a útočníkovi uniká, ale toto byl jen začátek. Zanedlouho se v jeho kanceláři objeví vlivný podnikatel Ellinder s dcerou Jessicou s žádostí o pomoc. Jeho syn byl nalezen brutálně zavražděn, ale u sebe měl právníkovu vizitku. Při pohledu na fotografii Priestovi tuhne krev v žilách, neboť v mladíkovi poznává onoho útočníka, díky němuž má nyní popálené a rozbolavělé obě zápěstí. O co tady jde? Práci odmítá, ale klidu mu dopřáno není. Má ještě jednu návštěvu a tím je detektiv inspektor McEwen, kterého zná ještě z doby svého působení v policejních řadách. O nic nežádá, jen o odpověď, jak moc se zná se zavražděným Ellinderem.
Navzdory všemu se Priest musí pustit do složitého rozplétání příběhu, který má začátek v hluboké minulosti. V příběhu, který začal krátce po konci druhé světové války.
Charlie Priest, sám bojující se svou nemocí, kdy jeho mozek odmítá spolupracovat a jeho vědomí si s ním krutě pohrává, se musí ponořit do krutostí páchaných na Židech a bojovat se svou bývalou ženou Dee, se kterou se nerozešel právě v dobrém. Musí se sám vyrovnávat se svým osobním životem a jeho návštěvy v Detenčním ústavu, kde je uvězněn jeho bratr, mu na klidu rozhodně nepřidá.
Jeho společníky na této cestě mu je mladá Georgia, nevinná, trochu naivní kolegyně z jeho londýnské kanceláře a neproniknutelný Okoro.
Kam až bude muset zajít a co všechno ho to bude stát při cestě za pravdou? A kdo ještě bude muset zemřít?
Bývalý právník James Hazel dobře udělal, když se rozhodl pověsit své zaměstnání na hřebík a věnovat se psaní. Spisovatelské řemeslo ovládá skvěle a jeho fantazie se zdá bezbřehá.
Jeho první kniha Jepice je dokonalou ukázkou kvalitního thrilleru, u kterého budete muset vypnout okolní zvuky a ponořit se do čtení, aby vám něco neuniklo.
Celý příběh je protkán krátkými kapitolami z minulosti, z doby, kdy americká armáda osvobodila nešťastně známý koncentrační tábor Buchenwald. Seznámíte se s americkým vyšetřovatelem Ruckem, stanete se svědky výslechu nacistického lékaře Schneidera a budete trochu znechuceni, stejně jako já. Znechuceni příběhem, který už byl stokrát napsán, pokaždé z jiného úhlu, ale který je pořád stejně zvrácený.
A pokud si myslíte, že název knihy Jepice je jen nevinnou slovní hříčkou, nemůžete se víc mýlit.

Zdařilý literární debut, který strčí do kapsy všechny thrillery podobného ražení

04. 03. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Konečně se objevil hrdina, kterému budete doslova zobat z ruky. Charlie Priest byl jedním z nejlepších policejních vyšetřovatelů a nyní exceluje jako právník. Tenhle okouzlující mizera používá mozek i svaly a vy byste mu klidně svěřili i vlastní život. Jeho dobrodružství zhltnete na jeden zátah a budete se dožadovat přídavku.


Angličan James Hazel vystudoval práva, dlouhá léta se pohyboval v branži, ale potom pověsil řemeslo na hřebík a naplno se věnoval psaní. "Jepice" je jeho literárním debutem a řeknu rovnou, že šlo o risk, který se vyplatil. Tahle knížka má totiž všechno, co očekáváte od skvělého thrilleru. Cynikové by možná řekli, že dnes nejde přijít s ničím novým a že všechno podstatné už bylo napsáno, ale Hazel vás s lehkostí přesvědčí o tom, že opak je pravdou. "Jepice" z nakladatelství Domino je příjemné překvapení a klidně se s vámi vsadím, že o téhle knížce ještě uslyšíme.
Nechci teoretizovat a ani vám nechci klást dotěrné dotazy, ale přiznejme si, že nezapomenutelný příběh stojí a padá s hlavní postavou. Výrazní hrdinové se do vašich srdcí zapsali tak, že na ně nikdy nezapomenete, což se o jejich jednotlivých dobrodružstvích pravděpodobně říct nedá. Všichni víme, čím je charakteristický Sherlock Holmes, ale pokud bychom měli vyjmenovat několik případů, ve kterých zazářil, paměť žalostně selže. Charlie Priest má potenciál stát se Velkým detektivem a miláčkem čtenářů i čtenářek. Paradoxně se o to tenhle týpek ani v nejmenším nesnaží a já nedokáži definovat, co je na něm tak okouzlujícího.

Charlie byl policista a nyní je famózním právníkem, jenomže to byl Perry Mason taky. Jako bratr odsouzeného sériového vraha má velmi blízko k vyšetřovatelům amerických thrillerů a jeho duševní porucha a výpadky paměti v sobě mají cosi seversky rozháraného. Charlie je Hrdina s velkým H, ale zároveň je to sympatický chlápek odvedle. Policisty provokuje, protože ho to baví a vadí mu jejich zabědněnost, a násilí používá jen v krajní nouzi. Bez mrknutí oka byste mu svěřili svoji dospívající dceru nebo životní úspory.

Je nabíledni, že všichni mužští čtenáři zatouží být jako on, ale věřte mi, že tenhle chlápek má co nabídnout i ženským čtenářkám. Hazel nevsadil pouze na zápletky plné intrik a na akční scény, ale přivedl na scénu rozličné ženské postavy, které dokážou pořádně zahýbat dějem. Charlie už na začátku získá nečekanou pomocnici a vy si můžete začít lámat hlavu nad tím, jak jejich vztah dopadne. "Jepice" je poskládaná z důvěrně známých motivů, ale zároveň v ní není ani jedno jediné klišé. Příběh je nepředvídatelný, a kdybyste nevěděli, že jde o prvotinu, považovali byste "Jepici" za dílo profíka. Je vidět, že autor přečetl všechno, co bylo v žánru k přečtení, a potom vytvořil thriller, který je naprosto unikátní.

Geniálně promyšlené zápletky pokropil krví, přidal řadu nechutných detailů a ani na chvíli nezapomněl, že z textu musí dýchat člověčina. Mistrně vylíčil epizody, jaké ještě nikdo nevymyslel, a jeho postavy vám budou připadat blízké. Napětí se stupňuje až téměř k nesnesení a vy se těšte na hezkou řádku šokujících zvratů. Zápletky ve dvou časových rovinách se komplikují a Hazel vám předkládá další a další záhady. Každý něco skrývá, všichni do jednoho lžou a vy nebudete vědět, na čem jste.

Rozvedený Charlie se pokusí uspořádat si soukromý život a i tato linie dokáže překvapit. "Jepice" je temné a drsné čtení, ale Charlie do příběhu vnáší i jistou komiku. Jeho cynické hlášky vás pobaví, a i když autor využil er-formu, vždycky budete vědět, kdo si co myslí. "Jepice" je prostě zdařilý literární debut, který hravě strčí do kapsy všechny thrillery podobného ražení. Charlie Priest se vám zažere pod kůži a vy budete litovat, že se s ním můžete setkat pouze nad stránkami knih.

Recenzi si můžete spliu s dalšími přečíst také ZDE


Ukázka z knihy Jepice