Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Jepice

Jepice

Autor:
James Hazel
Originální název:
The Mayfly
Překlad:
Petra Krámková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-262-0
Počet stran:
464
Datum prvního vydání:
19. 03. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Jepice

Zmasakrované tělo v lese. Pečlivě vypracovaný plán vraždy. A sedmdesát let, které obě události dělí.

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných
dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže
o vlásek uniknout smrti.

Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel?

Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice.


Dotaz k produktu Jepice

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: James Hazel

James Hazel

Než se James Hazel rozhodl věnovat psaní a literatuře, pracoval jako právník v soukromé advokátní kanceláři specializující se na korporátní spory a pracovní právo. Pak se ale rozhodl věnovat tomu, co chtěl vždycky dělat nejvíc – psaní knih.

Román Jepice bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co se v současné době objevuje na poli britského thrilleru – jedná se o autorovu knižní prvotinu, která je zároveň prvním dílem série s detektivem Charliem Priestem, o němž toho jistě ještě mnoho uslyšíme.

James Hazel žije s manželkou a třemi dětmi na okraji Lincolnshire Wolds, zajímá se o kriminologii a je vášnivým čtenářem thrillerů. Miluje indie hudbu a líbí se mu všechno, co je retro.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Jepice - velká kniha, kterou přečtete rychle!

29. 10. 2018  |  Recenzoval: Lucy Lillianne

Při zkoumání novinek u Domina jsem přemýšlela, jakou knihu bych si ráda přečetla. Neměla jsem zrovna chuť na nějaký thriller, ani nic příliš temného. Spíš něco jednoduššího. Narazila jsem nakonec na Jepici, když jsem zabloudila do starších knih, u které podle anotace mělo jít spíše o detektivku. Má volba byla tedy jasná. Jde o knihu s jednoduchou obálkou, která má skoro pět set stran. U nakladatelství si zřejmě potrpí jen na bichličky :-D

Děj knihy je z naší doby a je střídán s pohledy do druhé světové války a do poválečné doby. Jak při čtení postupně zjistíte, jde o důležité návraty, které trošku osvětlí důvody, proč se dané věci dějí v současnosti. Ze začátku jsem tomu moc nerozuměla, neviděla jsem tu spojitost. Ale tu zřejmě každý pochopí až v posledních kapitolách, kdy dochází k vypátrání pravdy a odhalení vraha. Do té doby totiž moc vodítek nedostanete.

Nešlo tedy vyloženě o thriller, ale správná detektivka by nebyla, kdyby nebyly mrtvoly a vrahové. A těch tu pár najdeme. Hlavní hrdina, Charlie Priest, je bývalý policista, který přestoupil na dráhu právníka a ke všemu se ještě chová jako detektiv. Což by mu asi sedělo lépe díky jeho schopnostem. Sám má určité zdravotní problémy, které mu komplikují život. Nemohla jsem si pomoct, ale tak trošku mi to připomínalo Volání kukačky a Cormorana Strikea. I celý příběh působil jako hodně protahovaná detektivní práce a sbírání drobečků, které jsem pochopila až před koncem, kdy se začal skládat ucelený obraz. Takže určitá podobnost by tam byla. Ale na rozdíl od kukačky, mi tahle kniha přišla mnohem více čtivější, bavila mě, postavy byly zajímavé a tak rozdílné, komplikované. Je pravda, že jsem asi nedokázala souhlasit s každým jejich chováním, ale po celkové stránce mi to tak vlastně vyhovovalo. Mělo to hlavu a patu a to je nejdůležitější.

Jak už jsem psala, detektivní práce byla poutavá. Líbilo se mi sledovat tu cestu za pravdou. Akorát mám u většiny knih tohoto žánru pocit, že si autoři pro sebe vždycky nechávají mnoho informací, aby nebyl pachatel odhalen příliš brzy. Na jednu stranu je to fajn, protože alespoň je konec o to zajímavější, až se čtenář všechno dozví, ale na druhou stranu mám vlastně pocit, že během čtení není šance cokoli vyčíst (pokud to není vyložený záměr), protože toho prostě hodně chybí. A možná je to jen můj názor a nevšímavost:-)

I když je Jepice docela velká kniha, není problém ji přečíst rychle. Veškerý děj se posouvá rychlostí blesku, žádné zbytečné zdržování, přestože šlo o piplavou detektivní práci. S postavami jsem byla spokojená. Závěr byl trošku překvapením. Ani ne tak kvůli vrahovi, to se dalo trošku čekat, že tam bude něco v tomto stylu řečeno, ale spíše ve velikosti toho problému. Nečekala jsem, že se to rozrostlo do takových měřítek. Konec byl trošku rychleji vyřešený, ale za to ve velkém stylu. Čtení jsem si opravdu užila a o to větší radost mám, že by mělo vyjít pokračování. Tak uvidíme, co si autor připraví na příště. Každopádně jsem spokojená a knihu můžu doporučit...

https://lucy-lillianne.blogspot.com/2018/10/jepice-james-hazel-recenzni-kniha.html

Rozhodně jeden z nejlepších thrillerů roku 2018

26. 08. 2018  |  Recenzoval: Recenzárium

Jak dlouho žije jepice...

Seznamte se Priestem. Není však Priest jako Priest a Charlie Priest má do kněze hodně daleko! Po smrti Charlieho rodičů jeho rodinu poznamenaly hrůzné skutky jeho bratra Williama. Vyrovnat se s tím bylo pro Charlieho a jeho sestru velice náročné. Sám hlavní hrdina trpí disociativní poruchou, kdy tak nějak ztrácí kontrolu nad svým tělem a rozdíly mezi realitou a iluzí pomalu mizí.

"Hranice mezi skutečností a pokřiveným nereálným světem byla pro osoby trpící disociativní poruchou často pouze velmi, velmi tenkou linkou. V některých chvílích si Priest ani nebyl jistý, na které straně oné hranice se vlastně pohybuje. Uvažoval, jestli na tom byl podobně také William. Ta myšlenka mu připadala hrůzostrašná."

Charlie Priest, bývalý londýnský policista, dnes rozvedený, avšak úspěšný právník s démony ve své duši i minulosti. Poté, co je nalezeno mrtvé tělo muže, který Charlieho napadl a chtěl zabít v jeho vlastním bytě, se střetává s rodinou zavražděného, je konfrontován policii a vůbec se mu obrátí život vzhůru nohama.

Policie má na bývalého kolegu pifku, už jen z důvodu, že jeho bývalá manželka je vrchní komisařkou. Priest tak musí bojovat nejen s těmi "špatnými", ale buďte si jisti, že ani ti "správňáci" mu to zrovna neulehčí. Obrovskou podporu však má ve svých zaměstnancích a přátel z minulosti.

Vyšetřování, sledování, násilí, mučení, úkladné vraždy, hledání cesty k Bohu skrze nechutné činy, to vše a mnoho dalšího přináší Jepice! A co že znamená ona Jepice v názvu? Krom klasického hmyzáka v sobě skrývá i napojení na nacisty. Do hlavního příběhu je zasazena dějová linka popisující jisté události z doby po skončení 2. světové války. Takže se připravte na pořádnou jízdu mixem klasické detektivky a thrilleru ze současnosti okořeněno špetkou historie.

Co mne skutečně nadchlo, byl fakt, že hlavní hrdina chová Perutýny ohnivé a tím u mne získal milion plusových bodů!

Když se dám na samotné hodnocení, musím přiznat, že z počátku jsem byl takový rozpačitý. Trošku mi trvalo, než jsem se do knihy začetl, ale když už tak už a více než zbylé dvě třetiny to byl mazec. Děj byl propracovaný, uvěřitelný, já s ním žádný větší problém neměl. V knize se dostáváme do Anglie, ale samotné prostředí není zas tak důležité. Postavy byly skvěle charakterově vykreslené a doufám v další díly, kdy jim bude věnováno více prostoru. Hlavně Williemovi! Prosíííím! Chci jeho vlastní příběh!! Co se jazykové stránky a samotného obsahu týče, je to thriller, není to kniha aspirující na Nobelovku, je to oddechové čteni a za mne nadprůměr.

Závěrem, jak si kniha poměrně dobře vedla s úměrným rozkouskováním napětí a děj tak krásně plynul, konec mne celkem zaskočil, ne zklamal, zaskočil. Čekal jsem grandiózní finále na mnoha stranách a ono najednou šup a konec. To ale na kvalitě knize neubírá, jen já bych bral místo toho wow efektu ještě pár napínavých a vysvětlujících stránek navíc!

Samotný příběh je skvěle vyprávěn, ještě aby ne, autor James Hazel je totiž původní profesí právník, a tak je jasné, že to se slovy musí umět. Jepice je první knihou ze série a já už se teď nemohu dočkat pokračování. Rozhodně jeden z nejlepších thrillerů roku 2018. Domino zase trefilo střed terče!

Jepice přináší smrt

21. 06. 2018  |  Recenzoval: Jolana Hlušičková

Obrovská jepice na světlejším podkladu. Výrazná obálka nového krimi thrilleru přitahuje na přeplněných pultech knihkupectví pozornost. Svou troškou do rozjetého mlýna současné detektivní produkce nedávno přispělo také nakladatelství DOMINO a vydalo prvotinu britského autora Jamese Hazela s názvem Jepice. Není divu, že takto zaměřené knihy vycházejí stále častěji, patří totiž v posledních letech mezi nejčtenější žánry. Stačí se podívat na desítku nejprodávanějších knih roku 2018, kde vedle kuchařky a dvou životopisných publikací najdeme dva detektivní thrillery.

A my – čtenáři thrillerů – tak díky tomu máme příležitost rozšířit si svůj čtenářský záběr o nového hlavního hrdinu Charlieho Priesta, bývalého vyšetřovatele, který nyní vlastní prestižní právnickou kancelář. Je to sympaťák, dobře vypadající čtyřicátník, který nemá hluboko do kapsy a oplývá nejen svérázným smyslem pro humor, ale dostal od autora do vínku policejní praxi, takže se o sebe (a také své blízké a kolegy) dokáže postarat. Na druhou stranu opravdu nerozumím tomu, proč musí mít v současných detektivních thrillerech hlavní osoba duševní poruchu, případně být alkoholik, gambler či něco podobného A v tomto případě dokonce nejenom hlavní postava, ale také jeho bratr trpí duševní nemocí. Působilo to na mě velmi nevěrohodně, Priest by byl zajímavým hrdinou i bez bratra – masového vraha – a bez své disociativní poruchy. Čtenář by se s ním rozhodně dokázal více ztotožnit.

Autor má celý příběh dobře promyšlený, nebál se rozjet svůj debut ve více dějových a časových liniích, zejména poválečná linie vyprávějící o tajné operaci „Jepice" je velmi působivá.

Hitler musel vědět, že se karta obrací, už pěkných pár měsíců. Invaze do Ruska skončila naprostým fiaskem. Potřeboval zdroje, ale dal přednost transportům Židů do vyhlazovacích táborů před přesunem vlastní armády. Technika, vojáci, zbraně, munice. To všechno mu mohlo pomoct. Nedává to žádný smysl, ani za mák ne."
„Slyšel jsem dokonce řeči, že je obětovali bohům, pane."
„A vy tomu věříte, Hendersone?"
Voják zaváhal. „Je to jedna z možností, pane." (Str. 18)
Současná dějová linie začíná ve chvíli, kdy je Priest ve svém bytě napaden falešným policistou. Požaduje po něm flash disk s tajnými údaji. Charlie vůbec netuší, o jaká data se jedná, a jen díky svým předchozím zkušenostem z práce v policejních složkách dokáže útočníka zpacifikovat. Nicméně kolo událostí se nezadržitelně roztáčí. Je osloven bohatým podnikatelem Ellinderem, aby vedl vyšetřování smrti jeho nevlastního syna. Když Priest pochopí, že Ellinderův nevlastní syn je totožný s falešným policistou, který ho doma napadl, tuší, že bude muset najít odpovědi na spoustu otázek. A také pochopit souvislost s poválečnými událostmi, jejichž pojítkem se současností je vysušená jepice ohlašující blízkost smrti.

Jepice pro mne byla příjemným překvapením. Přece jenom se mi zase tak často nestává, aby zajímavá anotace korespondovala s obsahem knihy. Ale tentokrát mě autor opravdu chytil do tenat zvědavosti a donutil mě otáčet stránku za stránkou, abych co nejdříve dočetla rozuzlení příběhu s propojením všech dějových linií. Zápletku jsem ke konci uhodla, což ale nesnižuje můj velmi dobrý pocit z knihy. Líbil se mi i překlad, kniha se čte dobře, ve svižném tempu, žádné dlouhé popisy a opakování slov, jak bývá v podobných textech běžné.

Bezesporu se jedná o debut, který nezapadne. Hazel svou prvotinou zažehl ve čtenářích očekávání, zda se mu podaří zopakovat úspěch i v dalších dílech, které budou následovat. Pokud by Priestovo duševní zdraví zaznamenalo v následujících dílech zlepšení a autor se i nějak rozumně dokázal vypořádat s bratrem odpykávajícím si trest za několik vražd, tak se máme rozhodně na co těšit.

https://www.vaseliteratura.cz/pro-dospele/7018-jepice-prinasi-smrt

James Hazel se čtenářem rozhodně nejedná v rukavičkách

09. 06. 2018  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Charlie Priest v minulosti pracoval u policie, nyní je z něj velice prestižní advokát. Do jeho vlastního bytu se pod zpočátku celkem věrohodnou záminkou vetře cizí muž, který ho vzápětí napadne a požaduje po něm jakási tajná data. Priest vůbec neví, o co kráčí a jen o fous unikne smrti. Zato sám útočník je záhy nalezen mrtev. U Priesta v kanceláři se objeví útočníkův otec, který požaduje po Charlim pomoc při vyšetřování brutální vraždy nevlastního syna. Přichází s dcerou, chladnou elegantní kráskou. Priest váhá, zda vlivnému muži pomoci. Je však v případu už stejně zapletený a mohlo by mu jít i o vlastní život. Začíná se tak rozjíždět napínavé a spletité pátrání, které nás zavede dokonce o desítky let zpět do období těsně po 2. světové válce. Přibývají mrtví a nezvěstní lidé. Jakou roli v tom všem hraje Jepice?

Do Jepice jsem se pouštěla tak trochu opatrně a s nejistými pocity. Nový neznámý autor na scéně... Sedne mi jeho styl? Když jsem se začetla, trošku jsem si povzdechla nad tím, že hlavní postava prostě nemůže být normální, musí mít alespoň psychickou poruchu, když už není alkoholik. Asi trend dnešní doby či co. Navíc mám pocit, že se Priestova porucha nijak zásadně v příběhu neprojevila a děj neovlivnila. Ale třeba si to autor schovává do dalších dílů. Nicméně i přesto mě kniha zaujala a s chutí jsem obracela stránku za stránkou. V jedné ze dvou časových linií se dostáváme o desítky let zpět do Německa roku 1945. Až tam sahají kořeny autorova příběhu a hlavní zápletky. Ovšem této linii vyhradil James Hazel mnohem menší prostor než té hlavní, současné. A já jsem za to ráda. Řekla bych, že se příběh rozvíjel poklidnějším tempem, o to šokující až grandiozní závěr si pro nás autor připravil. Někdo může říct, že už je ten závěr překombinovaný, mně naopak naprosto sedl a poslední třetinu knihy jsem si asi užila nejvíce.

James Hazel se čtenářem rozhodně nejedná v rukavičkách a nebojí se poměrně drsných pasáží, na to se připravte. Co se týče postav... Co bych vytkla hlavní postavě, jsem už zmínila na začátku, jinak mi byl Charlie Priest sympatický a těším se na další příběhy s ním. Myslím, že ho autor vykreslil uvěřitelně, životně, nejde o žádnou plochou postavičku. Zaujaly mě také vedlejší postavy příběhu, jako třeba Priestův bratr nebo nevlastní sestra brutálně zavražděného útočníka. Oba autor rovněž ztvárnil velice dobře. V příběhu nechybí ani nějaké ty citové vztahy, ovšem nijak nenaruší či nezastíní hlavní thrillerovou dějovou linii.

James Hazel psát nepochybně umí, a jelikož je Jepice jeho prvotina, můžu jedině zatleskat a netrpělivě vyhlížet u Domina další díla. Rozhodně se máme na co těšit.

Já za sebe Jepici určitě doporučuji, autor ve své první knize zazářil a milovníci thrillerů si jistě přijdou na své.

James Hazel má žánr thrilleru v malíčku

26. 05. 2018  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Po prvé - neznášam hmyz, a tu sa jeden zástupca vyníma priamo na obálke. Po druhé - hoci moja znalosť českého jazyka je na pomerne dobrej úrovni, vôbec som netušil, čo je to jepice (už viem, že slovenský ekvivalent je podenka, i keď ani z toho nie som múdrejší. Nuž, entomológ zo mňa nebude). A po tretie - meno James Hazel mi bolo celkom neznáme. Napriek tomu som novému trileru z dielne vydavateľstva Domino dal šancu, pretože ich tituly patria v tomto žánri medzi najlepšie na trhu. Jepice predstavuje zbrusu novú postavu, právnika Charlieho Priesta, s ktorým sa budeme stretávať ešte nejaký čas. Ak si James Hazel udrží kvalitatívnu latku, určite sa je na čo tešiť. Až sa čudujem, že ide o autorovu prvotinu, dovolím si totiž tvrdiť, že má vybrúsenejší štýl ako mnohí zabehnutí spisovatelia.

"Samozřejmě už slyšeli o koncentračních táborech a o tom, že v nich dochází k masovému vyvražďování plynem. Jeden právník, polský Žid jménem Lemkin, pro to dokonce vymyslel nový pojem. Genocida. Ale slova často jen proplula jedním uchem tam a druhým ven. Viděli na vlastní oči muže, kterého zaplavila tak nesmírná vlna úlevy z toho, že jeho utrpení v tomhle pekle na zemi je už u konce, že jim na mistě padl mrtvý k nohám."

Jepice má veľmi zaujímavú a netradičnú zápletku, ktorej dej zasahuje niekoľko desaťročí. Charlie Priest navyše rozhodne nie je bežný právnik posedávajúci za stolom so stohom spisov. To sa ukáže prakticky okamžite. Charlieho služby si chce zabezpečiť vplyvný podnikateľ Kenneth Ellinder, ktorý sa chce dozvedieť pravdu o brutálnej vražde svojho syna Milesa. Charlie má však opodstatnené pochybnosti, či mu dokáže pomôcť, pretože práve on sa noc predtým dostal s Milesom do konfliktu. Mladík vydávajúci sa za policajta hľadal akési dáta, o ktorých ale Charlie nemal ani potuchy. A dobre si uvedomuje, že ak ich niekde neobjaví, ani on sám nezistí, o čo vlastne ide. A keď sa Charlieho krstný otec, generálny prokurátor obesí, je to ďalší krok o odhaleniu temnej minulosti. Napriek tomu, že Charlie pomaly prestáva strácať dôveru k okoliu a blízkym, nie je vo svojom pátraní osamotený. Má svoj tím, na ktorý sa môže spoľahnúť, a spolu tvoria naozaj skvelú a zohranú trojicu.

"Pokusila se zvednou ruku, aby se dotkla obličeje a ujistila se, že je všechno, jak má být, ale nemohla se hnout. Byla přivázaná. Zkusila se zavrtět. Ruce i nohy měla pevně spoutané a přichycená byla také kolem pasu. Zmocnila se jí panika. Kde to jsem? Vzpomněla si na postavu v kápi, jak se na ni vrhla zezadu. Snažila se vytrhnout, ale muž ji velmi snadno přemohl a přitiskl jí na obličej kapesník, který páchl po... nevěděla to jistě. Možná po benzinu? ... Podívala se dolů na svoje tělo. Byla nahá a od ramen ke kolenům ji zakrývala jen tenká bílá přikrývka. Tohle rozhodně nebude očistec!"

Charlie Priest si uzurpuje vašu pozornosť od začiatku až do konca. Nejde o bežný typ vyšetrovateľa, na akého sme zvyknutí, je plný rozporov, má svoje chyby, ale napriek všetkému si zachováva osobitý šarm a držíte mu palce. V ničom za ním nezaostávajú ani ďalšie postavy, predovšetkým jeho parťáci Georgie Somedayová a Solly Solomon. Keby ste boli v maléri, tento tím by ste určite chceli mať na svojej strane. V trileri je nesmierne dôležitým prvkom páchateľ. V tomto motíve sa držíme klasickej šablóny - rituálne vraždy súvisiace s hriechmi minulosti. Aj tu sa však prejavuje autorova originalita. James Hazel má daný žáner očividne v malíčku, využíva typické prvky, ale dokáže ich podať s invenciou a pritom nerušivo. Jepice vás zavedie na temné miesta, vynáša na povrch skryté tajomstvá, ľudské pudy a túžby. A poukazuje na starú známu pravdu, že každý zločin bude (alebo by aspoň mal byť) spravodlivo potrestaný.

Skvělé čtení a slibně našlápnutá série

25. 05. 2018  |  Recenzoval: Hanka the bookworm

Bývalý policista Charlie Priest je nyní úspěšným právníkem a k vyšetřování případů se rozhodně nehodlá vracet. Okolnosti jej k tomu ale donutí, když je jednoho večera brutálně napaden ve svém domě. Agresor po něm požaduje vydání flash disku s tajnými daty, o kterém ale Charlie nemá ani tušení. Jen o fous se mu podaří zachránit si holý krk. Druhého dne se dozví, že byl uprchnuvší útočník brutálně zavražděn a stává se tak jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Aby toho nebylo málo, rodina požaduje důkladné prošetření této rituální vraždy a ze všech lidí, si vyberou právě Priesta, aby případ převzal. Klíčem k úspěchu budou bezpochyby ona data, která mladík požadoval. Data, která Charlieho a jeho kolegy vrátí v čase až do roku 1945, k operaci s krycím názvem Jepice.

Hlavní dějovou linku s právě probíhajícím vyšetřováním poskrovnu střídají úseky z minulosti, které navozují skvělou hutnou atmosféru a vyvolávají ve čtenáři zvědavost a lehce mrazivý pocit. Většina příběhu se točí kolem hlavní postavy Charlieho Priesta, který mnohdy používá dost kontroverzní metody k dosažení svého cíle. Po jeho bok se přidává nevlastní sestra oběti – Jessica a společně s pomocí Charlieho kolegů z právní kanceláře odhalují nechutná tajemství z minulosti, která neměla nikdy vyplout na povrch. Odkaz z konce druhé světové války je totiž zřejmě neustále aktuální a praktiky, ze kterých by se zvedl žaludek i otrlým pováhám, jsou stále provozovány. Pro Charlieho se navíc případ stává stále více osobnějším, protože brzy po jeho převzetí, začínají mizet a umírat lidé, které zná.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že většina prostoru je věnována právě Priestovi. Musím dát za pravdu ostatním recenzentům v tom, že je to skutečný sympaťák. Nejedná se o žádného superhrdinu a jeho činy se drží na hranici uvěřitelnosti. Jako jeden z mála nechlastá a tím, že mu autor přiřkl disociativní poruchu, si podle mě pěkně připravil půdu pro to, tenhle prvek využít. Dobře prokreslené jsou ale i ostatní charaktery, nejvíc si James Hazel vyhrál s členy právní kanceláře a domnívám se, že se jejich osudům bude chtít v dalších dílech věnovat ještě poctivěji, což kvituji s povděkem. Zajímavým prvkem je rozhodně i Charlieho bratr William, odsouzený sériový vrah. Nesetkávám se s něčím podobným sice poprvé, ale hodně mě to baví a doufám, že autor téhle postranní linky v budoucnu náležitě využije. Důstojná práce je provedena i na postavách z minulosti a pachatelích.

Už od prvních stran mi Jepice stylem připadala jako kombinace Jussiho Adlera-Olsena a Paula Finche. Pokud jste od těchhle dvou chlapíků někdy něco četli, budete vědět, o čem mluvím. Adler-Olsen nejen, že vyniká skvělým propracováním svých případů, ale vkládá do knih i humor v podobě břitkých dialogů hlavních hrdinů. Něco podobného můžeme najít právě i v Jepici a mně humor připadá osvěžující v jakékoliv podobě, notabene v detektivkách, kdy je napjatost situací občas prostě zapotřebí odlehčit. S Finchem mají zase společnou neuvěřitelnou svižnost a akčnost, ačkoliv, jak už jsem psala, se Jepice drží více v mezích a hlavní hrdina rozhodně takový Superman jako Mark Heckenburg.

Celkově u mě kniha dostála vysokých očekávání. Je řemeslně velmi dobře zpracovaná, od klasických thrillerů se určitě liší odkazem na minulost a sympatickým hlavním hrdinou, který je tou nejlepší kombinací Carla Morcka, Marka Heckenburga a Jeffersona Wintera (Polámané panenky aspol. od Jamese Carola). Důstojně zvládnuté jsou i vedlejší postavy a co je možná nejdůležitější, Jepice je skvěle napsaná, rozhodně bych nepoznala, že se jedná o debut. Avizována jsou pokračování této slibně našlápnuté série a já už se těším, až se znovu setkám s jednotlivými charaktery, jmenovitě mě hodně zajímá Georgie (členka právní kanceláře) a William (Charlieho odsouzený bratr). Myslím, že tuhle detektivku můžu doporučit každému, ale mám pocit, že chlapům by se mohla líbit obzvláště! 

Popracovaný thriller, u něhož rozhodně nesáhnete vedle

08. 05. 2018  |  Recenzoval: Knihomilka

Spojení thrilleru ze současnosti s historickou linií odehrávající se na sklonku druhé světové války, to zní velmi lákavě. Navíc tato kombinace vzbuzuje velkou zvědavost, protože chcete vědět, co z toho autor namíchal. Můžu říct, že v případě Jepice určitě nesáhnete vedle. Tenhle koktejl vypijete na ex a do dna a budete se těšit na další nášup.

Charlie Priest odešel od policie a v současné době působí jako právník. Jednoho dne u něj doma zazvoní policista. Vyklube se z něj násilník, který chce, aby mu Charlie předal flash disk s důležitými daty. Charlie vůbec netuší o co jde, a než se stačí vzpamatovat, sedí připoutaný na židli a dívá se smrti do očí. Naštěstí ne dlouho, podaří se mu včas osvobodit. Jaké je jeho překvapení, když se později dozví, že útočník byl zavražděn, a jeho příbuzní po Charliem chtějí, aby pomohl najít vraha. Charlie Priest se zaplétá do případu, jehož kořeny sahají do období druhé světové války.

Mohlo by se zdát, že pro bývalého policistu je takové vyšetřování hračkou. Charlie má před sebou mnoho překážek. Jednou z nejtěžších a zároveň i nejzajímavějších, dá-li se to tak říct, je Charlieho disociativní porucha, kdy jeho vědomí nefunguje a on se ocitá mimo realitu. A jako naschvál se tak stane vždy, když řeší něco důležitého. Musím říct, že po všech policistech bojujících s démonem alkoholu nebo drog je Charlieho porucha docela vítanou změnou, a hlavně, něčím novým.

V příběhu mě zaujala válečná dějová linka. Jedná se o období konce války, kdy se sčítaly válečné zločiny a vycházelo najevo, co všechno nacisté spáchali. Nejprve mi nebylo jasné, jak se můžou dvě v podstatě nesourodé linie protnout, protože výslechy válečných zločinců mi nějak nekorespondovaly s Charlieho případem, o to víc jsem ve byla ve finále v šoku. Znáte ten pocit, když v míse hnětete přísady a ony se vám pomalu spojují v ucelený kus těsta? Takhle je to i s Jepicí. Jedná se o prvotinu spisovatele Jamese Hazela, podle mě se jedná o propracovaný a doslova vymazlený kousek, v němž si autor pohrál jak s charaktery hrdinů, tak i s reáliemi příběhu.

Charlie Priest se řadí mezi sympaťáky, má charisma a šarm, na mě působil jak gentleman ze staré školy.

Jepice má dost náročný, vrstevnatý, místy i záludný děj, přesto je znát, že ji James Hazel psal s nadšením a jistou lehkostí, máte pocit, že si s příběhem pohrával a nesmírně ho to bavilo.

Docela mě zajímá, co si na Charlieho vymyslel do příští knihy, už teď se na ni těším a jsem zvědavá.

Nakladatel nelže, když slibuje to nejlepší z britského thrilleru

08. 05. 2018  |  Recenzoval: Ivan D. Hladík

Charlie Priest už není detektiv, coby prestižní londýnský právník slouží na druhé straně barikády. Je však také schopným vyšetřovatelem, který si čtenáře získá během prvních stránek debutu Jepice.

Pro někoho zanedbatelný, pro jiné odporný hmyz, jehož druh je i názvem knihy, spojuje vraždy oddělené místem a hlavně časem. Současnost i konec druhé světové války však musí umně propojit i nováček mezi vyšetřovateli na českém knižním trhu, Charlie Priest. A daří se mu. Když se hned v úvodu stane obětí útoku, při němž se muž přestrojený za policistu dožaduje vydání jakýchsi dat, je jasné, že se Priest stává důležitou součástí soukolí netradičního vyšetřování. Zvláště poté, kdy se v jeho kanceláři objeví vlivný podnikatel Ellinder s dcerou Jessicou, aby si ho najali k vyšetřování rituální vraždy syna. Indicie Priesta zavedou až do koncentračního tábora na konci války: právě tam došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje do dnešních dnů.

Za napínavou prvotinou, která dokáže strhnout hned v úvodu a v lecčems připomíná to nejlepší ze severských příběhů, najedeme nováčka v literárním světě Jamese Hazela. Uznávaný právník soukromé advokátní kanceláře specializující se na korporátní a obchodní spory a pracovní právo už měl nejspíš dost klientských schůzek a zdlouhavých jednání, využil svých zkušeností a splnil si sen být spisovatelem. Vytvořil hrdinu, jenž je sympatický, přitom důstojný a snad jedinou jeho slabinou je disociativní porucha, která ho občas odtrhuje od reality. Čtenáři je ale právě to sympatické – žádný dokonalý nadsamec, prostě chytrý chlápek s chybami.

Jediné, co by se knize dalo vyčíst, je místy až urputná stavba. Jako by její autor kdysi na začátku načrtl osnovu příběhu a z ní nehodlal upustit, ačkoliv se jeho postavy rozeběhly mimo linky jako děti po louce. Aby je sehnal zpět do hejna, leckdy používá i poněkud neuvěřitelná řešení. Přesto vydavatel nelže, když slibuje v titulu to nejlepší ze současného britského thrilleru. Příběh ubíhá velmi rychle a příjemně, patří mezi ty, od nichž se čtenáři nechce vstát. Velmi brzy se tak každý stane zároveň i fanouškem Charlieho Priesta a další díly série s ním jistě uvítá.

Kvalitní literární záležitost a thriller, na který jen tak nezapomenete

19. 04. 2018  |  Recenzoval: Kristýna, The Book Talk Blog

Jepice je bez nejmenších pochyb thrillerovou senzací letošního jara. Nadějného autora Jamese Hazela pro české čtenáře objevilo nakladatelství Domino a přineslo tak na trh příslib skvělé detektivní série, ve které se kloubí velkolepý námět s unikátním vypravěčským stylem a smyslem pro detail.

Rok 1946 a výslech zadrženého nacistického lékaře. Současnost a místo činu, nad kterým ustrne i ten nejotrlejší vyšetřovatel. Současnost a agresivní maniak, který napadne Charlieho Priesta, bývalého policistu a nyní advokáta, u něho doma. Události, které spolu zdánlivě nemohou mít nic společného... ale které přesto spojuje na první pohled drobný detail. Jepice.

Už jsem to řekla milionkrát, pravda je to ale stále a já to tedy musím zopakovat. V Dominu prostě umí. Mají čich na skvělé autory, dokáží přinášet zajímavé knihy, jejichž zpracování dalece překračuje žánr, do kterého jsou řazeny, umí nacházet poutavé náměty a zdobí tak český trh nadprůměrnými knižními počiny. Jepice není výjimkou.

Jako první bych v této recenzi ráda vyzdvihla velmi umně zpracovanou jazykovou stránku knihy. Sám autor má zcela evidentní spisovatelský cit, dokáže svými slovy čtenářům velmi autenticky předávat emoce a pocity, umí čtenáře vtáhnout do děje a přinutit je prožívat situace, které právě zakoušejí jeho hrdinové. Zároveň je tento vynikající základ podpořen skvělým překladem, na který jsem si u Domina sice už zvykla, ale faktem zůstává, že na obecné úrovni v současné době překlady vždy kvalitní nebývají. Jepice je ale přeložena výborně a obrovský potenciál textu, který není jen rádoby senzačním svědectvím zločinu, ale skutečně velkolepým vyprávěním, je tak využit do posledního písmenka.

Samotný příběh je svým způsobem ohromující. Na začátku knihy si čtenář nedokáže překvapit, jak velikou mozaiku autor v příběhu rozložil a následně zase složil zpět dohromady. Až knihu dočtete, dojde vám ona dechberoucí spektakulárnost celé věci. Toto všechno je okořeněno skutečně puntíčkářským přístupem autora k celé věci. V tomhle příběhu nenajdete mezery a nedostatky, každý detail je dokonale promyšlen, vyřešen, vše do sebe zapadá s udivující přesností.

Jenže zde se taky nachází odůvodnění té jedné chybějící hvězdičky v mém hodnocení. Tento perfekcionismus byl totiž pro mě paradoxně důvodem, že na mě kniha bohužel nepůsobila v průběhu čtení tak dramatickým dojmem, jako na konci. Místy jsem díky té mravenčí práci s drobnými detaily a fakty tak nějak ztrácela ze zřetele rámec příběhu, onen velký obrázek, ke kterému všechno směřovalo. Přišlo mi to trochu jako škoda, chvílemi jsem měla dojem, že se z vyprávění vytrácí taková ta pojící nit napětí. Nicméně, tohle může být jenom můj osobní dojem a pocit, proto není potřeba brát to až tak vážně.

James Hazel si v úvodním dílu série vybudoval velmi kvalitní základy nejen pro další příběhy, ale také pro budoucí práci s postavami. Ty jsou vedle jazyka dalším aspektem, který mě na Jepici hodně bavil a kvůli kterému byste si knihu podle mého názoru určitě měli přečíst. Po dlouhé době se setkáváme s prostředím, které není pro detektivky a thrillery příliš obvyklé - ano, Charlie Priest sice byl policistou, ale nyní je právníkem. Advokátní kancelář a Charlieho spolupracovníci hrají v příběhu zásadní role. Navíc, autor si skutečně pohrál s vykreslením jednotlivých charakterů. Ať už jde o samotného Charlieho, jeho kolegy, příslušníky policie či Priestovu neočekávanou pátrací kolegyni, všichni představují velmi barevné, dynamické, a především netradiční osobnosti. Hlavní hrdina sice trpí disociativní poruchou, ale alespoň nepije, což se v dnešním proudu thrillerů rovná skoro zázraku.

Jako celek na mě Jepice zapůsobila naprosto výborně. Jedná se o příběh, který je poctivě vystavěný, na kterém je téměř hmatatelná autorova péče a důslednost, který je obohacen o opravdu kvalitní jazykové zpracování a který znovu potvrzuje, že thrillery nemusí znamenat podružné či lehké čtení. Jepice je kvalitní literární záležitostí, která nezklame ani náročnější čtenáře. Pokud chcete thriller, na který jen tak nezapomenete, tato knížka je vynikající volbou.

Skvělý thrillerový bonbonek z hrdého Albionu

10. 04. 2018  |  Recenzoval: Boboking

Můžeme s klidem říci, že na pultech knihkupectví jsou thrillery, všude kam se jen podíváte. Na jedné straně to jsou až depresivní a ponuré severské krimi thrillery, na druhé straně drsné a krvavé americké. Jestli byste chtěli trochu změny, pak doporučuji kouknout do tvorby ostravského nakl. Domino. To před nějakou dobou vydalo úžasný britský thriller „Vdova" od Fiony Burtonové, který velmi příjemně překvapil svým pojetím thrilleru. Letos nakl. Domino připravilo další thrillerový bonbonek z hrdého Albionu pod názvem „Jepice".
Autorem je britský spisovatelský benjaminek James Hazel, bývalý právník ze soukromé advokátní kanceláře, který se rozhodl pověsit talár na hřebík a věnovat se naplno své vášni – psaní. Risk, který se mu snad vyplatil. Jeho loňská prvotina „Jepice" (orig. Mayfly, 2017) se byla senzací na britském trhu a není tedy divu, že kniha se stala počátkem slibné série, která se letos v létě dočká druhého pokračování a v současné době už Hazel pracuje na třetí knize. Spojujícím prvkem je hlavní protagonista Charlie Priest, bývalý policista, který je právníkem na prestižní londýnské adrese.
Příběh začíná v lesním srubu, ve kterém je nalezena mrtvola. Děsivé rozervané lidské torzo, které je zvláštní tím, že se zabilo samo. Oběť byla totiž otrávená neznámým jedem, který vyvolává tak děsivou bolest, že člověk si doslova sám rozdrásá tělo, jen aby už přišla milosrdná smrt. Jedná se o přípravek, který se vytvářel v koncentračním táboru Buchenwald za druhé světové války. Vědělo se o něm jen v tajném projektu Jepice, který po válce vedla britská armáda. Po sedmdesáti letech se najde jeho oběť.
Co to má společného s bohatým právníkem Charlie Priestem? Zdánlivě nic, tedy až na vrtačku, která mu míří na hlavu, když je spoutaný falešným policistou na židli ve svém bytě. Není totiž lepší způsob, jak z lidí dostat věci, které by vám jinak nedali. Jenže Charlie má tu smůlu, že hledaný flash disk s velmi, ale velmi citlivými daty skutečně nemá. Díky kondici se ale blíže s vrtačkou neseznámí. Jenže onen falešný policista byl o pár hodin nalezen zavražděn neskutečně nelidským způsobem. A hlavně z falešného policisty se vyklube mrtvola syna pohádkově bohatého podnikatele. A tatínek chce vědět proč? Tak Charlie dostane velmi lákavou nabídku.
Skvěle napsané, skvěle přeložené. Přesně jak se píše v reakcích čtenářů: „OMG! Ta kniha se nedá odložit." Hazel dokázal umně skloubit moderní thriller, který je prokládaný vsuvkami do temné historie lidských pokusů z dob Třetí říše. Příběh tím získává zcela jiný rozměr, který se tak skvěle uplatnil např. u románu „Hračkář". Z případu bestiální vraždy se tak postupně stává větší a děsivější konspirační příběh, který se táhne už od konce války. Hvězdou ale je postava Charlieho Priesta. Neutápí se v depresích, není to ani don Juan, nemá výcvik tajných jednotek. Ale je právník s „ dosti prořízlou pusou", který zná svoji cenu a ví, co si může dovolit. K tomu s pěknou psychosociální poruchou a bratrem, usvědčeným sériovým vrahem. Všechno se tak to propojuje v dokonalý, napínavý thriller, kterému ale nechybí jistý punc sarkastického odlehčení.

Není jepice jako Jepice

05. 04. 2018  |  Recenzoval: Život mezi písmenky

Současný literární svět je vskutku našlapaný detektivkami i thrillery. V knihkupectvích praskají regály s tímto žánrem ve švech, čtenáři se ptají stále na další a další ... a autoři píšou a píšou. A někde tady mezi řádky se zvedla čtenářská očekávání i jejich požadavky na dobrou detektivku. Není se čemu divit, každý si našel „tu svou" podobu detektivek a thrillerů a hledá něco dalšího, podobného, ale také jiného, co by oplývalo napětím, čtivostí a originální zápletkou.

A právě tato originální zápletka se často stává stěžejním problémem, neboť stejně, jako tomu je v průmyslu módním, i ten knižní má takové „vlny", ve kterých vždy dorazí určitý motiv. A tento motiv se potom odráží v mnoha knihách, a čtenáři už jsou jím unavení, a ptají se po něčem novém, neotřelém, dobře propracovaném, napínavém ... a přesně v těchto chvílích mohu už asi měsíc dávat čtenářům do rukou knihu Jepice. Autorem je britský spisovatel James Hazel a na to, že je to jeho první literární počin, je Jepice nesmírně zdařilá.

Směr příběhu udává pátrání po vrahovi, který svým obětem vpravuje do těla nesmírně nebezpečný jed. Jed vyvolává strašlivé bolesti, ale nedovolí, aby oběť omdlela. Ta se nakonec pod vlivem křečí a obrovských muk zabije sama.

Celý případ si brzy najde i svého vyšetřovatele: právník Priest musí věci přijít na kloub ve chvíli, kdy zemře nevlastní syn majitele jisté obrovské společnosti zabývající se výrobou léků. Zavítá spolu se svou dcerou Yessicou do jeho kanceláře a požádá jej, i když poněkud svérázným způsobem, o pomoc. Nutno dodat, že smrt, která nevlastního syna potká, je inspirovaná známým Vladem Napichovačem. Kdo má rád scény s rozdrásanými těly a netradičními způsoby zabití, ten se v knize určitě najde. Nedá se říci, že by jimi byla nabitá, ale přeci jen, určitě v ní jsou.

Co dělá z knihy knihu originální, je dějová linka, která se vrací do roku 1946. V té době je vyslýchán nacistický doktor, všechno probíhá v přísné tajnosti, detektiv se snaží dostat z doktora co nejvíce informací, a všechno to zapisuje sličná dívka Eva.

Autor čerpá ze skutečných událostí, nechal se inspirovat řadou knih a příběh je tudíž uvěřitelný a podaný s reálnou pravděpodobností. Přesto v knize jsou jisté situace, při nichž čtenář svraští obočí s tím, že tohle by ve skutečnosti „až takto nevypadalo", ale porovnám-li to s knihami jinými, našla jsem tyto situace pouze dvě.

Jepice je kniha, která se neustále posouvá vpřed, děj nestojí ani neplyne někam, kde nic není. Každá kapitola přináší něco nového, vysvětluje doposud neznámé, ale zase do dalších neznámostí čtenáře vpravuje. Čekají na něj různé lidské úchylky, pocítí strach, utrpení, ale také se občas pousměje.

Co mě oslovilo, po propojení války a současnosti, nejvíce, je propracovanost postav. To, jak si autor
pohrál s každou osobností, že to nebyly jen ploché výjevy z papíru, ale skutečné lidé z masa a kostí, se vším, co k nim v rámci jejich společenského postavení patřilo. Bavily mě jejich dialogy, bavil mě spád celé knihy, neshledala jsem nic naivního ani hloupého. James Hazel umí psát, umí volit ta správná slova a poskládat je za sebe tak, aby vzniklo dílo lahodící čtenářskému oku i fantazii.

Co říci závěrem. Jak jsem již psala výše, jde o autorovu prvotinu, která se občas trošku zadrhne, ale v porovnání s jinými kvalitami, se tato zadrhnutí ztratí mezi písmenky. Kniha je to napínavá a věřím, že kdo ji vezme do rukou, nepustí ji, dokud se nedostane na konec.

Za recenzi děkujeme https://zivot-mezi-pismenky.blogspot.cz/2018/04/neni-jepice-jako-jepice.html

Hazel je zářným příkladem toho, že když se spojí výjimečný talent s dobrým nápadem, mohou vzniknout jedinečné věci

28. 03. 2018  |  Recenzoval: schefik

Tajemný vrah, bývalý policista živící se jako prestižní londýnský právník, dávné zločiny nacismu, rituální vraždy a jepice. Tento neobvyklý mix nabízí slibný debut Jamese Hazela, jenž na český trh přináší nakladatelství Domino. Dokáže však tento britský autor obstát v tvrdé konkurenci? Již teď můžu prozradit, že nakročeno k úspěchu má více než dobře a řadí se tak k nejpříjemnějším překvapením letošního jara…

Za tímto zajímavým thrillerem stojí angličan James Hazel. Toho po dlouhých letech omrzela právnická praxe, kterou se rozhodl pověsit na hřebík a vydat se do neprobádaných vod literatury. A právě Jepice je jeho literárním debutem, nutno říct, že více než povedeným. Této knize nechybí prakticky nic na co si vzpomenete, co je však v případě literárních debutů důležitější, nečekejte žádná nováčkovská zaškobrtnutí. Za tento thriller by se rozhodně nemusel stydět ani velmistr žánru Jeffery Deaver.

Hazel nám ve své knize představuje vcelku zajímavého hlavního hrdinu. Tím je Charlie Priest - bývalý policejní vyšetřovatel, jenž se v současné době živí jako úspěšný právník. Zkrátka taková idylka, když tedy pomineme fakt, že jej opustila žena a jeho bratr sedí ve vězení za vraždu. Zde si možná řeknete, že zde máme dalšího “zamindrákovaného” hrdinu, kterými se dnešní knihy jen hemží, opak je pravdou. Rozhodně tedy nečekejte žádného násosku, který se utápí ve své neradostné situaci, Charlie je veskrze sympaťák, i když ani on neváhá občas pořádně přitvrdit.

A to bude muset docela brzy, jelikož mu jednoho dne zazvoní doma neznámý muž, který po něm chce jakási tajná data, které má mít Priest údajně u sebe a k jejich dosažení neváhá udělat cokoliv. Charlie však nemá o ničem ani sebemenší ponětí. Byla to snad pouze náhoda, či tragický omyl? Možná, v tomto případě se však náhody nedějí, o čemž se druhý den přesvědčí i sám Charlie, jenž je vržen do víru událostí, které ho mohou stát samotný život.

Samotný příběh je samozřejmě daleko spletitější a dějová linie týkající se samotného Charlieho je pouze jedna z nich. Příjemným ozvláštěním jsou pak takzvané flashbacky, ve kterých se podíváme zpátky do minulosti. A to mimo jiné i do nacistického koncentračního tábora. Jak může holocaust souviset s aktuálním nebezpečím, kterému musí Priest čelit? Odpovědi naleznete právě v Jepici, která vás již na samotném počátku chytne a nepustí.

Hazel nabízí skvěle vystavěný příběh, který prakticky nikde nezadrhává a nemá žádná výrazněji slabší místa. Má spád, napětí a autor se nebojí ani drsnějších scén, na které si čtenáři u tohoto typu literatury již dobře zvykli. Ani postavy celkový dojem neshazují, ba právě naopak. Charilie Priest patří k výrazným a dobře zapamatovatelným hrdinům, kterého je velmi snadné si oblíbit. Zároveň se však nejedná o žádného Mirka Dušína, ani veskrze prohnilou postavičku balancující na hraně zákona. Postavy jsou tedy veskrze vykreslené opravdu na výbornou o čemž se přesvědčíme i v samotných dialozích a konání jednotlivých postav. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak všudypřítomný cynismus hlavního hrdiny, jenž dokáže mnohdy řádně okořenit jednotlivé dialogy.

Hazel je zářným příkladem toho, že když se spojí výjimečný talent s dobrým nápadem, mohou vzniknout skutečně jedinečné věci. Jeho prvotina skutečně jedinečná je a dává tušit, že o tomto nadaném britském autorovi ještě hodně uslyšíme. Jepice je tak jedním z největších překvapení letošního jara a nakladatelství Domino tak opět dokázalo svůj výjimečný talent při výběru titulů, které uvede na český trh.

Thriller s mistrovskou zápletkou, který přečtete jedním dechem

28. 03. 2018  |  Recenzoval: Lucie Bednářová

V opuštěném lesním srubu objeví policie zmasakrované tělo. Oběť byla otrávena specifickým druhem jedu, jež působí tak nesnesitelné utrpení, že se člověk snaží rozdrásat si tělo a dostat se k srdci, ukončit nesnesitelnou trýzeň. Ohledání místa činu se zúčastní i generální prokurátor Philip Wren, který podobný výjev nevidí nejspíš poprvé. Mrtvý měl v ústech jepici.
Hlavní postavou je právník Charlie Priest. Do celého případu se zamotal vlastně tak trochu nevinně. Ve vlastním bytě ho napadl uniformovaný policista, který po něm chtěl konkrétní flash disk, který měl mít Priest u sebe. Jenže ten o ničem neví... Jen zázrakem se podařilo Priestovi osvobodit z téměř jistého konce a útočníka vyplašit. Ten se však sám stane obětí. Je mu podán jed a jeho tělo je zohaveno a nabodnuto na tyč jako z románu o Vladovi Napichovačovi. To už je silná káva pro všechny a policejní vyšetřování začne nabírat na obrátkách. Priestovi měl poslat flashku jeho kmotr Philip Wren. Priest však vrahem není, a protože tlak na jeho osobu se stupňuje, začne v pátrání na vlastní pěst se svými nesourodými, avšak oddanými a zapálenými kolegy, kteří se jen tak nevzdají.
Příběh ze současnosti se prolíná s epizodami odehrávajícími se bezprostředně po osvobození německého koncentračního tábora Buchenwald. Britská vojenská tajná služba v čele s plukovníkem Ruckem má za úkol dostat pod kontrolu skupinu jistých osob, jež prováděla na vězních experimenty s modifikovaným strychninem. Hlavní postavou je doktor Schneider, zarytý nacista, který však ve svém počínání neshledával nic nekalého, ba právě naopak, zarputile tvrdí, že pracoval pro vědu, pro vyšší moc. A to za jakoukoliv cenu na lidských životech. Pro něj totiž tito lidé neměli žádnou cenu. Pro Rucka jsou však nacistické praktiky s hrou na Boha nepřijatelné a snaží se vypátrat hlavní důvod brutálního mučení vězňů.

Oba příběhy, které dělí dlouhých sedmdesát let, se spojí ve finále v jeden, v mučivém a šokujícím odhalení. Tajná akce britské vlády s názvem Jepice měla po válce za úkol odhalit, co stálo za největší etnickou čistkou v historii a za posedlostí nacistů. Nešťastníci, kteří byli vystaveni působení extrémního zla ve velmi mladém věku, často podlehli a zlo si našlo cestu k jejich duši. Vzrušení, strach, agresivita, mučení, zvrhlá mysl... Jepice se přetransformovala a brala s sebou nic netušící oběti.

Kniha se čte jedním dechem, má mistrovskou zápletku a pachatele, jehož totožnost jen tak neodhalíte. Nese s sebou poselství, že každé divadélko potřebuje obecenstvo a platící diváky, jinak jeho existence popírá smysl.

https://www.knizniklub.cz/literarni-kavarna/recenze/jepice.html

Máte už dost amerických chlapáků nebo věčně ožralých Seveřanů? Je tady Charlie Priest!

27. 03. 2018  |  Recenzoval: Helena H

Nezahynout jako jepice v jasné lampě

Tajemný vrah, který se jen tak před něčím nezastaví, a proti němu bývalý policista s temnou minulostí a pošmournou přítomností. Jepice, thriller, který zanechá stopu delší než jepičí život.

Charlie Priest je bývalý policejní vyšetřovatel. Nyní pracuje jako londýnský právník. Až na to, že jej opustila žena a bratr sedí ve vězení za vraždu, se Charliemu žije docela dobře. Tedy, žije se mu tak do chvíle, než mu doma zazvoní mladík, oblečený jako falešný pochůzkář, připravený Charlieho bez milosti zabít. Dožaduje se jakýchsi tajných dat, které by měl mít Priest u sebe. Ten však ničím podobným nedisponuje. Ví, že nechce-li zemřít, bude muset s mladíkem bojovat. Nakonec se mu díky lsti a neskutečné bolesti podaří uniknout.
S chutí by na politováníhodnou událost zapomněl, ale hned druhý den pochopí, že jeho setkání s útočníkem nebylo nahodilé, a spustí lavinu dalších nepříjemných, i životu nebezpečných situací, s nimiž se Charlie bude muset vypořádat.

Po Charlieho napadení totiž vyjde najevo, že „jeho“ falešného policistu ještě v noc útoku někdo brutálně zavraždil a Priest je tak jedním z posledních, kdo jej viděl živého. Aby toho nebylo málo, najme si ho otec zavražděného, aby vyšetřil všechny podezřelé okolnosti synovy smrti. Proč musel Miles Ellinder tak krutě zemřít? Jaká tajná data to vlastně chtěl? A jak všechno zapadá do série brutálních vražd? Charlie bude muset prohrabat a rozplést hustou pavučinu lží, indicií a tajemství, aby se skutečně dobral pravdy. Jediným pojítkem jsou suché jepice, jež pachatel zanechává na obětech jako znamení a možnou nápovědu. Navíc se zdá, že divoké běsnění neznámého má kořeny až daleko ve 2. světové válce.

Jepice z nakladatelství Domino je příběhem pro milovníky drsných scén a charismatických hrdinů s občas trochu potrhlými životními návyky. Bývalý britský právník a nyní spisovatel James Hazel přivádí ve své prvotině na scénu tak trochu jiného hrdinu. Máte už dost jednotvárných amerických chlapáků a věčně užralých seveřanů? Pak je tu Charlie Priest právě pro vás. Právník, který se vyzná v policejní práci, ví kam zavolat a nebojí se zlotřilých kriminálníků. A přesto má svou zvláštnost, kterou vás dostane. Trpí totiž disociativní poruchou a polovinu času tráví nedobrovolně v jakémsi stavu nereálna.

Autor využil svých znalostí a poznatků z právnického prostředí a stvořil dech beroucí thriller, jehož čtení si opravdu užijete. Mimo hlavní linie je čtenář vhozen rovněž do konce 2. světové války, kdy probíhá vyšetřování blíže neurčeného projektu. Zprvu se zdá, že se jedná o zcela jiný příběh, ale protřelí luštitelé detektivek hned od začátku tuší, že se s Charlieho vyšetřováním určitě protne. Lehkonohý styl psaní a poctivý silný příběh dělají z Jepice čtení, které se nebudete bát doporučit dál.

Ani já se nebojím, a proto se s chutí ponořte do příběhu a nechte se zlákat napětím a vyšetřováním plným krve, zrady a spravedlnosti stejně, jako jepice donekonečna narážející do světla lamp.

Záhadností a rozkrýváním temné historie rodu připomíná Jepice první díl Larssonova Milénia

23. 03. 2018  |  Recenzoval: Vladimíra Šumberová pro MF Dnes

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku, prolíná různá časová období, která však spolu úzce souvisí. Chytne a nepustí.

Jepice přináší příběh současného prestižního londýnského právníka a bývalého policejního vyšetřovatele Charlieho Priesta, který se k případu dostane zcela nechtěně. Bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder ho chce najmout k objasnění rituální vraždy svého syna.

Shodou okolností zavražděný muž krátce před svou smrtí napadl Priesta v jeho bytě. Se vším souvisí nikdy nevysvětlené hrozivé vraždy, kdy se otrávený sám rozsápe k smrti (jen pro otrlé) a poválečný výslech nacistického lékaře, který používal vězně jako pokusnou zvěř (pro ještě otrlejší, bohužel založeno na skutečných událostech). V rozehrané partii nechybí ani vášeň a romance.

Záhadností a rozkrýváním temné historie vlivného rodu připomíná Jepice první díl Milénia od Stiega Larssona. Ostatně Priest má své specifické zvyky podobně jako Larssonův Blomkvist, ale ještě k tomu jako bonus zvláštní, čtenářsky atraktivní psychickou poruchu, vyobrazenou naprosto autenticky.

K dobru se přičítá i schopnost čtenáře zmást a navést na špatnou stopu. Naopak kouzlu knihy ubírá, že se nevyhne floskulím, hrdinové se občas dostávají do neřešitelných situací, kdy pomůže jen nečekaný zásah shůry, a příběh lehce působí, že je vybudovaný systematicky jak podle příručky.

Přesto je kniha z nakladatelství Domino ve čtivém překladu Petry Krámkové ve výsledku sympatickým zástupcem žánru. Ostatně příběh Jepice má být jenom začátkem k pokračování Priestových dobrodružství. 

Zdroj: https://kultura.zpravy.idnes.cz/james-hazel-jepice-recenze-dcl-/literatura.aspx?c=A180323_141055_literatura_vha

Zdařilý debut slibného britského autora

20. 03. 2018  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Raději si sami rozsápali tělo, než aby déle snášeli tak hrozné bolesti. Kdo obětem podává tak silné jedy a jakou to má souvislost s holokaustem, to se dozvíte ve zdařilém debutu slibného britského autora.

Právník Charlie Priest nemá zrovna povedený večer. Nejdříve si spálí rybu k večeři, pak se do jeho bytu vetře falešný strážník, napadne ho, sváže, a chce z něj dostat informaci, kde má jakýsi flash disk. Charlie nemá ani potuchy, o čem vetřelec mluví. Nicméně před léty byl policistou a něco z nabytých zkušeností se mu teď hodí. Podaří se mu vysvobodit se z pout, ale neznámý muž uteče.

Brzy na to kontaktuje Charlieho firmu Priest & Co. bohatý podnikatel Ellinder se svou dcerou Jessicou. Chce po něm, zdali by jim pomohl objasnit smrt jeho syna, který byl dost brutálním způsobem zavražděn. U sebe měl však Charlieho vizitku. Právník v zemřelém poznává falešného policistu, který ho doma napadl.

Charlie je proti své vůli zatažen do policejního vyšetřování. I proto nakonec přijímá nabídku rodiny Ellinderových a postupně zjišťuje, že všechno nejspíše souvisí s událostmi, které odstartovaly na konci druhé světové války a souvisí s jednou z nejhorších kapitol historie …

Životopis britského spisovatele Jamese Hazela se podobá desítkám či stovkám jiných životopisů. Pracoval v soukromé advokátní kanceláři, byl uznávaným právníkem a partnerem ve firmě. Jednoho dne si však řekl „dost“, pověsil dosavadní řemeslo na hřebík a dal se na dráhu spisovatele. Někomu takový krok nevyjde, jiný na slávu a uznání čeká dlouho, a někomu to vyjde hned napoprvé. Jepice je naštěstí ten poslední případ.

James Hazel má prostě talent, a navíc píše o něčem, co sám dobře zná. Což je vždycky velké plus. Stejně jako jeho Charlie Priest i Hazel pracoval v oblasti korporátních a obchodních sporů a pracovního práva. Stejně jako on byl součástí soukromé firmy (a stejně jako Charlie má sestru). Navíc však vytvořil velmi sympatického a uvěřitelného hrdinu-nehrdinu.

Klika, že je mi úplně jedno, co si lidi o mně myslí. Nebo alespoň ti, co se mě nesnaží zabít.

Str. 55

Charlie Priest je právě tím chlapíkem, se kterým by se řada mužských čtenářů ráda ztotožnila. Dobře vypadající čtyřicátník je pořád atraktivní jak pro své vrstevnice, tak pro mladší kolegyně. Bydlí v luxusním bytě, ale není v běžných věcech zrovna dvakrát praktický. Trousí ty správné průpovídky ve správný okamžik, ale sám se za žádného hrdinu nepovažuje a klidně si přizná, že má strach. Aby to neměl tak jednoduché, trpí navíc ještě disociativní poruchou, takže si jeho vnímání občas udělá kratší či delší výlet mimo realitu. Nicméně aby se mohl Charlie vypořádat s různými dramatickými událostmi, obdařil ho autor minulostí v policejních složkách, takže Charliemu nechybí v potřebných chvílích kuráž a dokáže se o sebe postarat. Přestože za ta léta, co od policie odešel, trochu zpohodlněl, když je potřeba, opráší staré kontakty a fígle.

Sebelepší postava by samozřejmě nebyla nic bez solidní zápletky a vyprávěčského umění. I tohle tu funguje, stejně jako stále atraktivní propojení současných událostí s těmi z dávné či nedávné minulosti. Autor si zvolil historické téma, které je děsivé samo o sobě, a postupně ho prostřednictvím retrospektivních kapitol dále rozvíjí. Jako v každém správném příběhu s podobnou stavbou děje dlouho nevíme, kam autor směřuje a jak historické události souvisejí se současností. Čím více toho na konci vychází najevo, tím větší zvěrstva a obludnosti se odhalují. Autor je servíruje čtenáři v tom správném dávkování, aby v něm vyvolal mrazení, a pak už všechno nechává na jeho fantazii.

James Hazel svůj debut osázel řadou dalších zajímavých postav. Třeba Charlieho mladou a svéráznou zaměstnankyní Georgií (která si samozřejmě tajně na šéfa myslí, jak jinak), jeho bratrem Williamem, který si odpykává doživotní trest za osm (!) vražd, tajemnou a nevyzpytatelnou Jessicou nebo bývalou manželkou Dee, nyní vysoce postavenou policejní vyšetřovatelkou, která Charlieho nesnáší.

Ve skvěle gradujícím finále se téměř s každou stránkou objevuje nějaké nové odhalení a všechny souvislosti, všechny díly skládačky definitivně zapadnou na své místo. Poté, co nám z toho vznikne pěkně nechutný obraz, následuje dramatický závěr, který by mohl být klidně o něco delší, nicméně to nic nemění na tom, že je napínavý. Navíc se v něm některé postavy ukáží ve zcela jiném světle, a to máme rádi.

Autor psal knihu přes dva roky, přičemž její Charlieho a jeho tým nosil v hlavě už o řadu let dříve. V září letošního roku by mu měla ve Velké Británii vyjít další kniha (The Ash Doll), ve které se opět setkáme s Charliem Priestem a kde Georgie dostane podle autorových slov ještě více prostoru. James slibuje, že to bude opět jízda. Věřím mu a těším se!

Hazel skvěle ovládá spisovatelské řemeslo a jeho fantazie se zdá bezbřehá

16. 03. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Seznamte se s Charliem Priestem, bývalým detektivem, který přešel na druhou stranu, na stranu práva, bývalými kolegy tolik odsuzovaným činem.
Zrovna teď sedí připoutaný k židli a po bytě mu pobíhá falešný policista a cosi hledá. Hledá jakýsi flash disk s daty, který ovšem Priest nemá a nemá nejmenší tušení, o co tady jde.
Z pout se vymaní a útočníkovi uniká, ale toto byl jen začátek. Zanedlouho se v jeho kanceláři objeví vlivný podnikatel Ellinder s dcerou Jessicou s žádostí o pomoc. Jeho syn byl nalezen brutálně zavražděn, ale u sebe měl právníkovu vizitku. Při pohledu na fotografii Priestovi tuhne krev v žilách, neboť v mladíkovi poznává onoho útočníka, díky němuž má nyní popálené a rozbolavělé obě zápěstí. O co tady jde? Práci odmítá, ale klidu mu dopřáno není. Má ještě jednu návštěvu a tím je detektiv inspektor McEwen, kterého zná ještě z doby svého působení v policejních řadách. O nic nežádá, jen o odpověď, jak moc se zná se zavražděným Ellinderem.
Navzdory všemu se Priest musí pustit do složitého rozplétání příběhu, který má začátek v hluboké minulosti. V příběhu, který začal krátce po konci druhé světové války.
Charlie Priest, sám bojující se svou nemocí, kdy jeho mozek odmítá spolupracovat a jeho vědomí si s ním krutě pohrává, se musí ponořit do krutostí páchaných na Židech a bojovat se svou bývalou ženou Dee, se kterou se nerozešel právě v dobrém. Musí se sám vyrovnávat se svým osobním životem a jeho návštěvy v Detenčním ústavu, kde je uvězněn jeho bratr, mu na klidu rozhodně nepřidá.
Jeho společníky na této cestě mu je mladá Georgia, nevinná, trochu naivní kolegyně z jeho londýnské kanceláře a neproniknutelný Okoro.
Kam až bude muset zajít a co všechno ho to bude stát při cestě za pravdou? A kdo ještě bude muset zemřít?
Bývalý právník James Hazel dobře udělal, když se rozhodl pověsit své zaměstnání na hřebík a věnovat se psaní. Spisovatelské řemeslo ovládá skvěle a jeho fantazie se zdá bezbřehá.
Jeho první kniha Jepice je dokonalou ukázkou kvalitního thrilleru, u kterého budete muset vypnout okolní zvuky a ponořit se do čtení, aby vám něco neuniklo.
Celý příběh je protkán krátkými kapitolami z minulosti, z doby, kdy americká armáda osvobodila nešťastně známý koncentrační tábor Buchenwald. Seznámíte se s americkým vyšetřovatelem Ruckem, stanete se svědky výslechu nacistického lékaře Schneidera a budete trochu znechuceni, stejně jako já. Znechuceni příběhem, který už byl stokrát napsán, pokaždé z jiného úhlu, ale který je pořád stejně zvrácený.
A pokud si myslíte, že název knihy Jepice je jen nevinnou slovní hříčkou, nemůžete se víc mýlit.

Zdařilý literární debut, který strčí do kapsy všechny thrillery podobného ražení

04. 03. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Konečně se objevil hrdina, kterému budete doslova zobat z ruky. Charlie Priest byl jedním z nejlepších policejních vyšetřovatelů a nyní exceluje jako právník. Tenhle okouzlující mizera používá mozek i svaly a vy byste mu klidně svěřili i vlastní život. Jeho dobrodružství zhltnete na jeden zátah a budete se dožadovat přídavku.


Angličan James Hazel vystudoval práva, dlouhá léta se pohyboval v branži, ale potom pověsil řemeslo na hřebík a naplno se věnoval psaní. "Jepice" je jeho literárním debutem a řeknu rovnou, že šlo o risk, který se vyplatil. Tahle knížka má totiž všechno, co očekáváte od skvělého thrilleru. Cynikové by možná řekli, že dnes nejde přijít s ničím novým a že všechno podstatné už bylo napsáno, ale Hazel vás s lehkostí přesvědčí o tom, že opak je pravdou. "Jepice" z nakladatelství Domino je příjemné překvapení a klidně se s vámi vsadím, že o téhle knížce ještě uslyšíme.
Nechci teoretizovat a ani vám nechci klást dotěrné dotazy, ale přiznejme si, že nezapomenutelný příběh stojí a padá s hlavní postavou. Výrazní hrdinové se do vašich srdcí zapsali tak, že na ně nikdy nezapomenete, což se o jejich jednotlivých dobrodružstvích pravděpodobně říct nedá. Všichni víme, čím je charakteristický Sherlock Holmes, ale pokud bychom měli vyjmenovat několik případů, ve kterých zazářil, paměť žalostně selže. Charlie Priest má potenciál stát se Velkým detektivem a miláčkem čtenářů i čtenářek. Paradoxně se o to tenhle týpek ani v nejmenším nesnaží a já nedokáži definovat, co je na něm tak okouzlujícího.

Charlie byl policista a nyní je famózním právníkem, jenomže to byl Perry Mason taky. Jako bratr odsouzeného sériového vraha má velmi blízko k vyšetřovatelům amerických thrillerů a jeho duševní porucha a výpadky paměti v sobě mají cosi seversky rozháraného. Charlie je Hrdina s velkým H, ale zároveň je to sympatický chlápek odvedle. Policisty provokuje, protože ho to baví a vadí mu jejich zabědněnost, a násilí používá jen v krajní nouzi. Bez mrknutí oka byste mu svěřili svoji dospívající dceru nebo životní úspory.

Je nabíledni, že všichni mužští čtenáři zatouží být jako on, ale věřte mi, že tenhle chlápek má co nabídnout i ženským čtenářkám. Hazel nevsadil pouze na zápletky plné intrik a na akční scény, ale přivedl na scénu rozličné ženské postavy, které dokážou pořádně zahýbat dějem. Charlie už na začátku získá nečekanou pomocnici a vy si můžete začít lámat hlavu nad tím, jak jejich vztah dopadne. "Jepice" je poskládaná z důvěrně známých motivů, ale zároveň v ní není ani jedno jediné klišé. Příběh je nepředvídatelný, a kdybyste nevěděli, že jde o prvotinu, považovali byste "Jepici" za dílo profíka. Je vidět, že autor přečetl všechno, co bylo v žánru k přečtení, a potom vytvořil thriller, který je naprosto unikátní.

Geniálně promyšlené zápletky pokropil krví, přidal řadu nechutných detailů a ani na chvíli nezapomněl, že z textu musí dýchat člověčina. Mistrně vylíčil epizody, jaké ještě nikdo nevymyslel, a jeho postavy vám budou připadat blízké. Napětí se stupňuje až téměř k nesnesení a vy se těšte na hezkou řádku šokujících zvratů. Zápletky ve dvou časových rovinách se komplikují a Hazel vám předkládá další a další záhady. Každý něco skrývá, všichni do jednoho lžou a vy nebudete vědět, na čem jste.

Rozvedený Charlie se pokusí uspořádat si soukromý život a i tato linie dokáže překvapit. "Jepice" je temné a drsné čtení, ale Charlie do příběhu vnáší i jistou komiku. Jeho cynické hlášky vás pobaví, a i když autor využil er-formu, vždycky budete vědět, kdo si co myslí. "Jepice" je prostě zdařilý literární debut, který hravě strčí do kapsy všechny thrillery podobného ražení. Charlie Priest se vám zažere pod kůži a vy budete litovat, že se s ním můžete setkat pouze nad stránkami knih.

Recenzi si můžete spliu s dalšími přečíst také ZDE


Ukázka z knihy Jepice