Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Jeffersonova šifra

Jeffersonova šifra

Autor:
Steve Berry
Podtitul:
Série Cotton Malone, 7. díl
Originální název:
The Jefferson Key
Překlad:
Hana Pernicová
Série:
Cotton Malone
Pořadí knihy v dané sérii:
7
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-704-8
Počet stran:
440
Datum prvního vydání:
29. 02. 2012

Kliknutím zvolte variantu

Jeffersonova šifra

Popis: Jeffersonova šifra

Rukou vraha zemřeli čtyři američtí prezidenti. Došlo k tomu v různých dobách, za rozdílných okolností, zdánlivě bez souvislosti. Co když ale mají všechny čtyři atentáty stejnou příčinu? Co když za vším stojí jistá pasáž americké ústavy, o níž nemá téměř nikdo tušení?


Odpovědi na tyto otázky se snaží najít bývalý agent ministerstva spravedlnosti Cotton Malone. S nasazením vlastního života překazil atentát na současného prezidenta Dannyho Danielse a dostal se tím do střetu se Společenstvem, mocným a tajným bratrstvem založeným během války o nezávislost.


Společně s Cassiopeiou Vittovou se vydávají na smrtelně nebezpečnou misi, během níž rozluští šifru prezidenta Jeffersona. Ale ani zde jejich úkol nekončí: budou muset překonat ještě celou řadu úkladů, než proniknou k dokumentu natolik mocnému, že činí zlovolné Společenstvo neporazitelným...


Dotaz k produktu Jeffersonova šifra

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Steve Berry

Steve Berry

Americkému spisovateli Stevu Berrymu (*1955) lze věřit, že to s nevýdělečnou organizací History Matters (Jde o dějiny), kterou k podpoře a uchování dějinného dědictví založil se svou ženou Elizabeth, myslí vážně. Berrymu skutečně jde o dějiny, jak potvrzuje už deset let každou novou knihou. V centru jejich akčního dobrodružného děje stojí vždy nějaká nevyřešená historická záhada, tajemství, prorůstající výhonky až do současnosti, již může stejně tak obohatit, jako ohrozit.

Se Šifrou mistra Leonarda se před deseti lety prohnala světem brownovská mánie, na niž navázaly desítky jiných autorů. Někteří tak činili s ohledem na lukrativnost takového počínání, jiní – a těch bylo výrazně méně – vítali zájem o tento subžánr, protože jim umožnil najít čtenáře, k nimž by bez Browna hledali cestu mnohem spletitěji.

Steve Berry je jedním z nich. Od roku 2003 vydává rok co rok jednu knihu s provokativní historickou premisou: do přitažlivého zábalu spekulace halí Jantarovou komnatu, Rasputina, Alexandrijskou knihovnu, templáře, Kolumba, Napoleona, čínské císaře, nově také Tudorovce... A kdybychom chtěli být pedantičtí, museli bychom zdůraznit, že první romány mu sice vyšly v roce 2003, kdy naplno zazářil Brownův fenomén, ale napsal je už počátkem devadesátých let. Za dvanáct let nashromáždil 85 odmítnutí nakladatelů, než mu nakladatelství Ballantine vydalo právě Jantarovou komnatu.

Trpělivost, kterou Berry přičítá disciplíně získané od jeptišek v katolické škole, do níž chodil, přinesla začínajícímu autorovi zadostiučinění. Dnes se jeho romány pravidelně umísťují na horních příčkách i těch nejprestižnějších amerických žebříčků, respektive světových, protože Berryho romány vycházejí ve více než 50 zemích.

Berry v současnosti píše na plný úvazek, už nedělí svůj čas mezi advokátní praxi a úniky od reality v podobě pár hodin psaní ukradených z kraje běžného pracovního dne. Už má dost času na náročné a důkladné rešerše pro každou knihu, které spolknou půl roku, a pak na celý jeden rok psaní.

Rozhovor se Stevem Berrym, který vyšel v Reflexu, si můžete přečíst zde: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/48220/autor-bestselleru-steve-berry-elektronicke-knihy-vyhraly-e-revoluce-ted-leti-na-vychod.html

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Tento špionážní román je jako jízda na horské dráze. Na zběsilé horské dráze.

22. 08. 2013  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Bývalý agent ministerstva spravedlnosti Cotton Malone je e-mailem požádán svou dřívější nadřízenou Stephanií Nelleovou o schůzku v pokoji hotelu Grand Hyatt v New Yorku. Ve stejné době přijíždí prezident Spojených států Danny Daniels na neočekávanou návštěvu do protější budovy. Malone objevuje v hotelovém pokoji podivné zařízení, které až příliš pozdě identifikuje jako na dálku ovládaný samostříl. Zařízení začne pálit po prezidentovi…

Kapitán Quentin Hale se plaví na svém luxusní plachetnici. Kromě jeho posádky se s ním plaví (nedobrovolně) i jeho účetní. Hale považuje za zradu, že na něj účetní — byť nechtěně — poštval kontrolory z daňového úřadu. Nemilosrdně ho nechá utopit ve speciální závěsné kleci…

Hale je potomkem zakladatelů tzv. Společenstva, které vede čtyřčlenný spolek mužů říkajících si kapitáni. Společenstvo vzniklo z bývalých korzárů, kteří se v devatenáctém století významně zasloužili o vítězství ve válce za nezávislost. Za to měli od mnohých prezidentů různá privilegia. První, kdo se je pokusil zrušit, byl prezident Andrew Jackson. Čelil díky tomu (jako první prezident) atentátu (viz prolog knihy). Ten byl však neúspěšný a rozzuřenému Jacksonovi bylo jasné, že za ním stojí právě Společenstvo. Z pomsty vytrhl z ústavy Spojených států právě stránku, která neomezená privilegia Společenstvu přiznává. Dokument ukryl na místě, které znal jenom on sám. Jedinou možností, jak by Společenstvo mohlo kýženou stránku někdy najít a zachránit svou existenci, je rozluštění tzv. Jeffersonovy šifry, tedy tajného kódu, který pro třetího amerického prezidenta vytvořil matematik Robert Patterson. Tu však nikdo nerozluštil už 175 let.

Cotton Malone na chvíli uniká z nastražené pasti, nicméně vzápětí je chycen tajnou službou. Místo do vězení však putuje přímo do prezidentova letadla Air Force One. Tam je vzápětí přivedena i Maloneho přítelkyně a kolegyně Cassiopeia Vittová. Situace je vážná, Společenstvo opět vytáhlo válečné plachty. Navíc se prý podařilo šifru rozluštit. Prezidentovou jedinou nadějí je právě Malone a Vittová. Navíc Stephanie záhadně zmizela. Nastává závod s časem, kdo se šifry zmocní dříve. Komu vlastně přinese užitek? Kde je Stephanie? A jakou hru hrají další lidé v pozadí?

Steve Berry se netají tím, že je příznivcem Dana Browna. Osobně nemám rád srovnávání autorů s jinými, tak jako jsou neustále severští autoři srovnáváni se Stiegem Larssonem. Tady však srovnání sedí, protože stejně jako Brown i Berry mistrně kombinuje známá i méně známá historická fakta s čirou fikcí, takže pokud nejste obeznámeni s americkými dějinami či zeměpisem, nebudete si jisti, co se vlastně skutečně událo a co vzešlo jen z autorova počítače. Doporučuji po přečtení knihy doslov autora, je to zajímavé čtení. Nebudu prozrazovat, co je pravda a co ne, nicméně zatímco Dan Brown nám vsugeroval, že někdo zavraždil papeže či že byl Ježíš ženatý, Steve Berry nám podsouvá vysvětlení, jak to bylo s atentáty na americké prezidenty. Ano, dozvíte se, kdo vlastně stál za vraždou J. F. Kennedyho a proč.

Šifra je ale především špionážním thrillerem. Zároveň je příběhem nepolevujícím ani na okamžik v tempu, popisem závodu několika tajných i netajných organizací, které se snaží získat rozluštění šifry. Síly jsou vyrovnané, každou chvíli se někdo ujímá vedení, aby ho vzápětí zase ztratil, ale kdo nakonec přetne cílovou pásku jako první, není do poslední chvíle jasné.

Pokud se dobře neorientujete ve hře dvojitých agentů, doporučuji dělat si poznámky nebo rovnou diagram jednotlivých propojení. Možná tak si tak obohatíte četbu zajímavou kombinační hrou. Já jsem si poznámky tohoto typu nedělal a hru „kdo, s kým, za kolik“ jsem brzo vzdal a nechal se unášet dějem. I tak jsem neprohloupil a četbu si užil.

Když už jsem nakousl ta otřepaná srovnání, neodpustím si ještě jedno — o mnohých příbězích se říká, že jsou jako jízda na horské dráze. To je ale klišé, že? Jenže Jeffersonova šifra opravdu takovou jízdou je. Nasednete do vozíku, který se ze stanice rozjede slušným tempem. Když šplháte na první vrchol, vodící řetěz cvaká, vy vidíte, jak to bude spletité, a zjišťujete, že nevíte, kam vlastně pojedete. Přijde první sešup, pak looping v kombinaci s vývrtkou, další looping… Nakonec se prostě jen necháváte unášet ďábelským tempem až do konce a čekáte, co vás ještě překvapí.

Tak neváhejte, a zakupujte si u pokladny vstupenky na tu naši prodlouženou jízdu…

Kniha s Cottonem Malonem nikdy nezklame

25. 03. 2013  |  Recenzoval: Cinka

Kniha s Cottonem Mallonem nikdy nezklame. Je napínavá a čte se jedna radost. Tahle kniha je sice o něco slabší než jiné s Cottonem, ale pořád stojí za přečtení. Smrt, v tomto případě vraždy, amerických prezidentů, je zajímavé téma. Člověk si občas říká, zda na tom není zrnko pravdy. Nechybí zde špetka historie, mistrovsky skloubená s fikcí, jež nutí čtenáře přemýšlet, kde je konec pravdy a začátek fikce.


Ukázka z knihy Jeffersonova šifra


Hlídač dostupnosti Jeffersonova šifra

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: