Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Jansonův rozkaz

Jansonův rozkaz

Autor:
Robert Ludlum a Paul Garrison
Podtitul:
Série Paul Janson, 2. díl
Originální název:
The Janson Command
Překlad:
Michael Havlen
Série:
Paul Janson
Pořadí knihy v dané sérii:
2
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-723-9
Počet stran:
344
Datum prvního vydání:
10. 09. 2012
Jansonův rozkaz

Popis: Jansonův rozkaz

Ani dobro a zlo někdy nejsou tím, čím se zdají být.

Bývalý tajný agent Paul Janson doufal, že se už nikdy nebude muset vrátit ke špinavé a krvavé práci, kterou vykonával ve své dřívější profesi. Společně s půvabnou kolegyní Kincaidovou se věnují pouze případům, v nichž jednoznačně stojí na straně dobra.


A právě proto vyslyšel prosbu o pomoc svého dávného přítele, který pracuje na vysokém postu v obří olejářské společnosti. Má zachránit firemního lékaře, který byl unesen z lodi plující u pobřeží západní Afriky. Nelze pochybovat o tom, že lékařův život je v přímém ohrožení, neboť zbytek posádky piráti povraždili přímo na místě.


Janson se odhodlaně pustí do boje o lékařovu záchranu, ale brzy zjistí, že svým úsilím možná naopak nad zajatcem vynáší rozsudek smrti. Možná je všechno jinak, než se domníval. A možná od samého začátku stojí na špatné straně...

 


Dotaz k produktu Jansonův rozkaz

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Robert Ludlum a Paul Garrison

Robert Ludlum a Paul Garrison

Robert Ludlum (1927– 2001) je všeobecně považován za otce politického thrilleru.  Na celém světě se už prodalo téměř půl miliardy jeho knih, které byly přeloženy  do čtyřiceti jazyků. Ludlumovy špionážní romány jsou natolik přesvědčivé  a věrohodné, že na něj svého času CIA  dokonce nasadila zvláštního agenta.

Paul Garrison se narodil v New Yorku a nyní žije v Connecticutu. Strávil spoustu času na lodích, a publikoval pět thrillerů. Píše také pod pseudonymem Justin Scott.

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Velmi zdařilý špionážní thriller.

15. 05. 2014  |  Recenzoval: Naila


Robert Ludlum bývá označován za otce politického thrilleru. Údajně byl ve svém řemesle (jinak než řemeslem se jeho práce při množství knih, které napsal, snad ani nazvat nedá) tak dobrý, že na něj CIA musela nasadit zvláštního agenta. Jeho následovníci mistrný odkaz svého guru zřejmě nikdy nepřekonají. I přes jejich snahu chybí „pokračovatelským“ knihám onen ludlumovský spád, těžko uvěřitelná zápletka s naprosto dokonalým popisem exteriérů i interiérů a hluboké charakteristiky hlavních hrdinů.

Paul Jonson si po odchodu ze státních složek zřídil dvě společnosti – nadaci, která podporuje vysloužilé agenty s psychickými problémy a soukromou bezpečnostně detektivní agenturu, která nadaci financuje ze svých zakázek. Když mu jeden z jeho prvních „nadačních případů“, nyní ředitel bezpečnosti velké ropné společnosti, zavolá, že má zakázku, nepojme Janson žádné podezření, že by se mohlo jednat o něco nekalého. Zakázka má spořívat v záchraně lékaře ropné společnosti, který byl údajně unesen. Háček, oné zakázky spočívá nejen v tom, že byl lékař unesen na lodi poblíž malého afrického ostrovního státu, na kterém se schyluje k revoluci, ale i ve faktu, že lékař není a nikdy nebyl zaměstnancem oné společnosti. Proč tedy mají zájem na jeho záchraně? Jde o nějaký interní boj o moc nebo o boj o nová naleziště ropy? Teprve v průběhu akce si Paul Jonson uvědomí, že neví, jestli „bojuje na správné straně“. Co když se události nestaly tak jak mu je popsal dávný přítel? Co když pomáhá něčemu, proti čemu by se raději postavil?

Nebyl by to ludlumovský hrdina, aby mu v jeho těžké a zdánlivě nemožném boji proti vládě a gigantickým společnostem nepomáhala sličná kráska. Pravou rukou Paula Jansona je Jessika Kincaidová. Je krásná, štíhlá, přitažlivá, přitom v boji neuvěřitelně zdatná a výborná ostřelovačka. Právě postava Jessiky Kincaidové je podle mne jednou ze slabých míst jinak dobrého thrilleru Paula Garrisona. Právě ona je důvodem, proč pochybovat, že žák pozorně sledoval svého mistra. Je zkrátka příliš dokonalá (a to si troufám tvrdit, přestože můžu být nařčena ze zapšklosti nedokonalé čtenářky). A to ludlumovští hrdinové nebývají a jejich ženy už vůbec ne. A to přestože jsou tajnými agenty, vědci nebo lékaři.

I když o knize Jansonův rozkaz neplatí kritiky často zmiňované „nikdy nezačínejte číst Ludluma, pokud musíte druhý den do práce“, stále se jedná o velmi zdařilý špionážní thriller. Zápletka sice není ludlumovsky komplikovaná a nepředvídatelná, ale děj je specifický a zapamatovatelný, takže vám pravděpodobně nesplyne s dvaceti dalšími podobnými knihami, jak se mi stalo například u Bournovského pokračování.

Recenze byla originálně uveřejněna na blogu: http://nailacte.blogspot.cz/


Ukázka z knihy Jansonův rozkaz