Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Hvězda Severu

Hvězda Severu

Autor:
D. B. John
Originální název:
Star of the North
Překlad:
Jiří Kobělka
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-284-2
Počet stran:
480
Datum prvního vydání:
25. 10. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Hvězda Severu

Před dvanácti lety se Su-min vydala na romantický výlet na odlehlý jihokorejský ostrov. Měla před sebou univerzitní studia, vlastně celý život. Ale pak záhadně zmizela přímo z pláže. Je mrtvá? Její sestra Jenna se s takovouto představou nedokázala nikdy smířit. A nyní ji v této souvislosti kontaktovala CIA se žádostí o spolupráci.
Ve stejné době se paní Mun, šedesátileté rolnici ze severokorejské provincie Rjanggang, stane velmi podivná věc. Na poli najde spadlý balón s jihokorejskou pomocí. Pár kousků prodá v nedalekém městě, kde v sobě nalezne netušený obchodnický talent. Netrvá dlouho a z prosté ženy se stane prosperující podnikatelka a následně také mluvčí místního disentu.
V hlavním městě se život vysoce postaveného severokorejského diplomata začíná ubírat zcela opačným směrem. Jeho bratr aspiruje na funkci v nejužším okruhu Drahého vůdce Kim Čong-ila, ale nejprve je třeba prokázat, že po tři generace je celá rodina ideologicky bezúhonná. Tajná policie však nalezla informace, kvůli kterým se kariéry, a tím pádem i holé existence obou sourozenců mohou velmi rychle zhroutit.
Životy všech tří hrdinů se propojí způsobem, který by nikdo nečekal, a vyústí v děsivém a – ano – smrtícím závěru. Autor využívá vlastních zkušeností nabytých při pobytu v Severní Koreji a v jeho podání na stranách knihy ožívá příběh, který se možná právě teď někde na Korejském poloostrově odehrává.

 


Dotaz k produktu Hvězda Severu

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: D. B. John

D. B. John se narodil ve Walesu. Po studiích se věnoval právní praxi, brzy ale přesídlil do literárního světa a pracoval jako redaktor historických a vědeckých publikací pro děti a mládež.
V roce 2009 se přestěhoval do Německa, kde napsal svou první knihu. Velmi hluboce na něj zapůsobila návštěva Koreje v roce 2012, která ho inspirovala k napsání románu Hvězda Severu, jenž se nyní dostává i k českým čtenářům.
V současnosti žije D. B. John v Londýně.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Multižánrový román, který není jen pouhým thrillerem

10. 03. 2019  |  Recenzoval: Recenzárium

Vůdce je velký!

Vítejte v Severní Koreji, zemi nekonečných možností, v zemi, na jejíž blaho a prosperitu dopadá světlo nejjasnější hvězdy milovaného vůdce "Drahého syna" Kim Čong-ila a jeho otce věčného "Velkého vůdce" Kim Ir-sena. Že jste slyšeli pomluvy na tuto pohádkovou lidově demokratickou republiku? Tak pozor, to jsou jen lži západních kapitalistických zvířat! Severní Korea je ráj na zemi! A jestli tomu nevěříte, tak klidně můžete zmizet, jasný? Jako navždy zmizet, třeba v temné nekonečné díře pracovního tábora!

Kniha Hvězda severu přináší čtenáři příběh popisovaný ze tří perspektiv. První náhled přináší Jenna, matku má Jihokorejku a otec Afroameričana. Je to mladá žena, americká profesorka, jejíž sestra Su-min před mnoha lety zmizela během stáže v Jižní Koreji, mnozí tvrdí, že zemřela, Jenna však ví své. Dle jejího názoru její dvojče unesli severokorejští agenti a je pouze na ní, aby zjistila, co je skutečnost. Pomocnou ruku jí nabídne CIA, pro kterou se nakonec rozhodně pracovat. Díky nim se dostane přímo do centra dění v zemi, kde vládne strach a chudoba je všudypřítomná. To, co nakonec zjistí, předčí všechny její sny a představy.

Druhou postavou v příběhu je paní Mun, obyčejná vesnická žena, která jednoho dne náhodou narazí na balíček vypuštěný v balonku s héliem z Jižní Koreje. Tento impuls jí vlije novou energii do žil a ona se rozhodne něco se svým životem udělat. Vydá se na trh v blízkém městě a roztáčí tak kolotoč událostí, který přinese jistý dopad na víc lidí, než by samotná paní Mun mohla kdy vůbec předpokládat.

Jako poslední v této nesourodé trojici hlavních postav zaujímá místo vysoký funkcionář strany a pověřený vyslanec v jednání s USA - Čo. Zdá se, že Čo má vše - ženu, syna, pěkný byt, služební luxusní limuzínu a spoustu peněz -, je to zkrátka muž, jehož přesvědčení o správnosti režimu je neotřesitelné, jeden z těch, kteří by za Vůdce položili vlastní život. Podaří se věrnému uctívači režimu otevřít oči dřív, než bude pozdě? Jeho minulost má totiž jednu skvrnu, o které ani on sám nemá tušení.

"Amíci jsou věčnými nepřáteli našich mas. Nemůžeme s nimi žít pod jednou oblohou."

Titulek na přebalu říká, že kniha je "Mrazivý thriller ze Severní Koreje". Já říkám, že anglický spisovatel David B. John přináší čtenáři multižánrový román, který není jen pouhým thrillerem, tvoří také jistou politicko-sociologickou sondu, jež dává nahlédnout do kruté země vedené ještě krutějšími lidmi, kde lidský život nemá absolutně žádnou váhu. Jak Severokorejci nahlíží na cizince, co si myslí o okolním světě a jaké ideje jim režim vkládá do hlav?

Severní Korea je stále zemí obestřenou určitou rouškou tajemství, tamní režim si k tělu někoho nepustí. Přesto je příběh vyprávěn tak přesvědčivě, že si čtenář dovede představit sám sebe stojícího v Pchjongjangu třeba na náměstí Kim Ir-sena. Autorovy sugestivní popisy dávají jasně najevo, co je skutečná chudoba a hlad, co je strach, který dokáže vyvolat jediný nesprávný pohled, že smrt stojí u člověka blíž, než by s mohlo vůbec zdát.

Kniha se četla perfektně, nebyla ani chvilka, kdy bych vůbec uvažoval o jejím odložení, je to něco jiného, je to náhled tam, kam se člověk běžně nedostane. I když se jedná o fiktivní román, je založen na pravdivých reáliích, a to mu dává neskutečnou hloubku. Všem, komu se kniha zalíbí, doporučuji i další tituly zabývající se Severní Koreou, třeba už jen z důvodu, aby si ověřili, že hrůzy zde popisované si autor nevycucal z prstu.

Neváhám s doporučením této knihy každému, kdo má rád dobrou četbu a každému, kdo se rád bojí, ne strachem z bubáků pod postelí, ale strachem z monster ukrytých v lidech!

Zapomenete, že čtete thriller, a ne autentickou výpověď

10. 12. 2018  |  Recenzoval: Knihomilka

Jaký je život v Severní Koreji? Ve státě, do něhož je těžké proniknout a odkud se nikdo dobrovolně nedostane ven? D. B.John čerpal ze svých osobních zkušeností a napsal thriller, s názvem Hvězda severu, ze kterého mrazí, jen se na něj podíváte.

Děj se točí kolem tří stěžejních postav. Jenna, americká profesorka korejského původu se nikdy nesmířila se ztrátou sestry. Su-min zmizela během stáže v Jižní Koreji. Tato událost měla vliv na další chod celé rodiny, která se rozpadla. Paní Mun živoří s nemocným manželem v severokorejské provincii. Jednou najde balíček, v němž jsou různé věci potřebné pro život. Paní Mun pár věcí prodá a díky tomu se jí podaří prorazit na centrálním městském tržišti, stává se zdatnou obchodnicí i vůdčí osobností místních trhovkyň. V Pchjongjangu žije diplomat Čo. Středobodem jeho života je manželka a malý syn a také pracně budovaná kariéra. Čoův bratr se má stát vysoce postaveným úředníkem pracujícího přímo pro Kim Čong-ila, ale ještě předtím musí bratři prokázat, že jejich rodina je po tři generace politicky absoluně čistá. Šokující výsledky jim ve vteřině obrátí životy naruby… Zdánlivě nesouvisející linky vám připraví pořádnou dávku napětí, emocí i dějových zvratů.

Většina z nás má načteno spoustu detektivek a thrillerů, ať už českých a slovenských, klasických anglických nebo drsných severských. Ale severokorejské reálie? To tu ještě nebylo. D. B. John nabízí šanci nahlédnout do života TAM, kde by nikdo z nás zcela určitě žít nechtěl, ale na druhou stranu, dozvědět se něco blíž o místním životním stylu, to stojí za to. Román je samozřejmě fikce, ale díky tomu, že autor čerpá z vlastních zkušeností, protože Severní Koreu navštívil, se můžeme těšit na skutečně reálné pozadí.

Hvězda severu slibuje akci od počátku. Líbilo se mi propojení thrilleru se špionážní a politickou tematikou, které jinak cíleně nevyhledávám. Napínavé scény z Jennina výcviku mě bavily, stejně jako pohled do zákulisní tajných služeb i mrazivé politiky Severní Koreje. Trošku mě pobavila jedna ze závěrečných klíčových scén, v níž D. B. John popustil uzdu fantazii a střihl si téměř filmový kousek, který by mohli závidět i v Hollywoodu. Byť v reálu by toto bylo zřejmě zcela nemožné, zde to na mě působilo jako prvek jistého odlehčení. Celkové napětí totiž graduje ve chvíli, kdy se děj přesouvá přímo do Kim Čong-ilovy země. Že tamní život je všechno, jen ne jednoduchý, víme z různých zdrojů. Díky této knize máme možnost zažít i ty největší hrůzy, které se dějí v pracovních táborech. Narodit se v chudé nebo ideologicky nevhodné rodině, to zabíjí veškeré šance na život, který my bereme jako samozřejmost. Svoboda projevu, dostatek jídla, kulturní vyžití dle vlastního vkusu, o tom se lidem v táborech může jen zdát. Právě tyto části mě natolik pohltily, až jsem skoro zapomněla, že čtu thriller a ne autentickou výpověď. Románu to dává širší rozměr. Velké plus patří i za závěr knihy, který nechává prostor dalším myšlenkám a úvahám.

Hvězda severu není jen o akčních scénách, ale také o rodinných vztazích, politickém zákulisí jednoho totalitního státu, boji o moc, o naději, ztrátě a hořkém prozření.

Hvězda Severu je pro mě překvapením roku

01. 12. 2018  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Síce máme pred sebou ešte mesiac - a okrem toho sviatky, počas ktorých mnohí z nás stihnú prečítať množstvo kníh, ale už teraz môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že Hvězda Severu je pre mňa prekvapením roka. Čakal som zaujímavý príbeh už len preto, že sa odohráva v Severnej Kórei, ale že ma tak vtiahne, som si nepredstavoval. D. B. John sa svojou prvotinou zaradil na mojom pomyselnom rebríčku na prvú priečku nových talentov. Kdesi som sa dočítal, že Hvězdu Severu písal dlhých päť rokov. Som rád, že sa neponáhľal a s príbehom sa dokonale pohral. Stret dvoch extrémne odlišných kultúr ukázal v krásnych aj odpudivých detailoch a v rôznych oblastiach - od chudobných dedinčanov cez pomery v koncentračných táboroch až po najvyššie politické elity.

"Vytáhla zpoza opasku tři zbylé bankovky. Vypadaly uboze. Jedna z nich jí vypadla a třepetavě se začala snášet k zemi. Zbylé dvě zmuchlala paní Mun do kuličky, natáhla ruku a hodila je do ohně hořícího v koši. V davu zavládlo mrtvolné ticho. Bankovky totiž obsahovaly portrét Velkého vůdce, který teď plápolal na řeřavých uhlících. Ve tvářích spoluobčanů se objevil šok. Paní Mun se právě dopustila činu, od něhože nevedla cesta zpátky." (s. 288)

Príbeh sa spočiatku rozvíja v troch líniách, pričom sa zdá, akoby spolu nesúviseli, no postupne sa začína ukazovať, že sú (a budú) na seba nadväzovať vo veľkej miere. Spoznávame tri ústredné postavy - americkú miešanku Jennu Williamsovú, pátrajúcu po unesenej sestre a začínajúcu kariéru v CIA, Čo Sang-choa, vysoko postaveného diplomata zo Severnej Kórey, a chudobnú staršiu ženu Mun, predierajúcu sa ťažkým životom pod dohľadom strážcov verejného poriadku. O niečo zaujímavejšie vyznieva dianie v Kórei, predsa len je to pre našinca pomerne neznáma exotika. Pri opise niektorých súčastí tamojšieho každodenného života priam tuhne krv v žilách. A inde zas vrie, pretože praktiky režimu sú neraz až príliš drsné a kruté. Kult osobnosti sa prejavuje aj v bežných maličkostiach a akékoľvek vybočenie či nebodaj spochybnenie štátnej moci je vstupenkou do pekla. D. B. John využil vlastné skúsenosti z krajiny v najvyššej možnej miere a miestami sa nebudete stíhať čudovať, akými cestičkami vedie svojho čitateľa...

"Odložila sklenici a uvědomila si, jak má zpocené ruce. Celá se potila, jako by vyšla z parní lázně. Hněv ji zcela ovládal. No jasně, pomyslela si, prostě jim tady ztropím scénu. Co je to za lidi, že mi zakazují setkání s vlastnou sestrou?! Zhluboka se nadechla a odsunula se na židli od stolu, aby mohla vstát. Během milivteřiny, kdy se s ní Čo střetl pohledem, jí dokázal vyslat temné varování - tak temné, že její odvaha náhle dostala studenou sprchu hrůzy. Chceš, aby ji zabili...? Opravdu to chci riskovat? přemýšlela Jenna. Co když má Čo pravdu?" (s. 314)

Hoci je Jenna veľmi odhodlaná, prím hrajú zvyšné dve postavy. Pani Mun je najväčšia "bad-ass" celého príbehu a Čo prekoná najväčší osobnostný rozvoj. Autor maximálne využil všetky ponúkané možnosti a nádherne pracuje s jednotlivými motívmi. Nebojím sa povedať, že dokonca geniálne. Nechcem veľa prezrádzať z deja, preto poviem len toľko, že keď sa jedna z postáv ocitla v srdci tábora, moje čitateľské srdce zaplesalo. To, čo by niektorí autori natiahli na niekoľko častí v sérii, D. B. John napchal do jedného románu. A vyplatilo sa. Len pevne dúfam, že na pokračovanie Hvězdy Severu nebudeme musieť čakať ďalších päť rokov... Koniec ma nenechal chladným a okamžite som zatúžil dozvedieť sa, ako budú osudy hrdinov pokračovať ďalej. Námetov je nespočetne veľa, otvorených línií takisto, o očakávaniach fanúšikov nehovoriac. Doslov na záver knihy je tiež skvelým nápadom a dôkazom, že podobné príbehy neraz píše aj sám život. Okrem toho je tento román aj dôvodom radosti z toho, že žijeme v (relatívne) pokojnej a mierovej krajine.

Když září Hvězda Severu

01. 12. 2018  |  Recenzoval: Alter Kristie

Na pozadí reálií Severní Koreje je vyprávěn příběh tří nesourodých postav, které nemají takřka nic společného. A přesto jsou jejich kroky a životní rozhodnutí nesmírně důležitá pro ty ostatní.

Hvězda Severu není doslovně reálný příběh, ale je vystavěn na skutečných reáliích a politice, čímž dává politickému thrilleru další rozměr. A to Hvězda Severu je v prvé řadě, politický thriller. Stěžejní postavou je mladá Američanka korejského původu. Jennu sledujeme od úplného začátku a spolu s ní její snahu se vyrovnat se ztrátou sestry, která se údajně utopila při studijním pobytu v Severní Koreji. Ale je tomu skutečně tak? To se pravděpodobně nikdy nedozví. Své znalosti této kultury zúročuje v práci profesorky. A najednou je před ní možnost opustit bezpečný přístav univerzity a stát tváří v tvář režimu Kim Čong-ila. A možná se dozví, co se skutečně stalo s její sestrou před dvanácti lety. Nebo taky ne.

Na okraji společnosti se objevuje stará korejská žena, paní Mun, která ač Severní Koreu nikdy neopustila, je v srdci revolucionářka, která by se ráda dožila doby, kdy budou všichni svobodní a budou moci říkat nahlas svůj názor. Co ale ona, stará žena může změnit. V zářivém protikladu je vysoce postavený úředník, který svou nenávist k Americe a imperialistům neskrývá. Přesto musí sklonit hlavu a vyrazit do Ameriky, aby se mu povedlo pro svého Vůdce Kim Čong-il získat prostředky, které tak nutně potřebují.

Už proto, že se jedná o politický thriller, nepřetéká akčními situacemi, střílečkami a podobně. Spíše naopak, je jich velice málo. Když už ale k něčemu takto akčnímu dojde, je to na správném místě, a tak akorát. Hlavní pozornost je upřena především na politiku, handrkování, manipulaci, rozdílnost mezi komunistickým režimem Severní Koreje a okolním světem a také na to, jak takovýto režim vnímají ti obyčejní. Ti, kteří nemohou svým hlasem zburcovat okolí. Z pohledu paní Mun je svět, ve kterém žije, hmatatelnější než jen z útržků televizních zpráv.

D. B. John bude pro české čtenáře pravděpodobně novou tváří, ale směle se může zařadit mezi ty, kteří umí napsat napínavý konspirační thriller tak, aby se mu dalo věřit. Sám autor Koreu navštívil, a tak mohl čerpat z vlastních zkušeností a dojmů. To se na knize značně odráží. Kniha je fikcí, ale pozadí je skutečné, a to si čtenář musí uvědomit. D. B. John má za sebou několik knih především pro mladší čtenáře, ale ani ta starší generace nebude zklamaná. Jeho styl je velice čtivý, má spád a umí čtenáře přilákat tak, že knihu nebude chtít odložit.

Hvězda Severu je sázka na jistotu, pokud chcete poznat Severní Koreu a jste ochotni přijmout trochu toho přikreslení.

 

Z Kimova prsu pít, věčnou bídu mít

21. 11. 2018  |  Recenzoval: Marie Daňková

Na náš trh dorazil ve velkém stylu anglický autor, představující se českému čtenáři mrazivým thrillerem ze Severní Koreje, jak hlásá obálka. A té byste pro tentokrát měli věřit. Román, který by neměl být přehlídnut, přeložil Jiří Kobělka u nakladatelství Domino.

Vyprávění začíná na pláži v Jižní Koreji, kde studentka na výměnném pobytu Su-min tráví čas se svým přítelem. Rychlý sled událostí způsobí, že se po nich slehne zem. Nikdo už o nich neuslyší, nikdo už je neuvidí. Su-min má v Americe dvojče, které je po její ztrátě úplně na dně. Přesto se však ve skrytu duše s jejím zmizením nikdy nesmířila.

Knihu tvoří příběhy tří lidí. První zmíněná Jenna, která hledá svou sestru, druhou paní Mun, stará žena žijící v Severní Koreji, a trojlístek uzavírající Čo, hrdý a loajální uctívač dynastie Kimů.

Když paní Išido odešla, zůstala Jenna v salonu sama a chvíli nervózně chodila sem a tam. Pociťovala tak extrémní šok, hněv a euforii, že nevěděla, co si sama se sebou počít. V jejím životě se zatím vyskytlo pramálo okamžiků, kdy měla dojem, že si potřebuje dát panáka - vlastně by je spočítala na prstech jedné ruky. Tato chvíle k nim však rozhodně patřila. (str. 70)

Příběh o různých cestách. Někdo hledá sestru, někdo sám sebe. Román balancuje mezi špionážním a mysteriózním thrillerem. Oslavuje hrdinství, odvahu a touhu něco změnit. Vzhledem k místům, kde se děj odehrává, se nevyhneme politice. Ta je však líčena natolik poutavě, že vzbuzuje otázky a chuť vyhledat si další informace o daných zemích.

Popis totality a zvráceného učení Severní Koreji, které člověka degraduje na úroveň nemyslícího tvora tupě plnícího rozkazy bez jakýchkoliv ambicí a snů. Nevyčnívat, skrývat své pravé pocity, nezpronevěřit se učení čučche. Události a chování nám Evropanům přijdou jako z jiného světa. Severní Korea se svou izolací je stát sám pro sebe. I ona však má lidi, kteří se snaží situaci změnit a je jich několik set tisíc – v pracovních táborech, nebo mrtvých.

Takže takhle chutná moc, pomyslel si, zatímco k němu dál ve vlnách doléhal potlesk. Televizní štáb se přesunul pod pódium, aby měl lepší záběr. Kamery byly namířené na něj a do obličeje mu svítilo ostré světlo. Udělí mi nejvyšší státní vyznamenání, a pak mě potupí, zabijí a vymažou mě ze všech vzpomínek. Zadíval se do tváří poslanců tleskajících v první řadě, samolibých panáků s výložkami a odznaky. Takhle vás Vůdce natrvalo očkuje proti jakékoliv touze po moci. Takhle vás učí jedinou pravdu, na které opravdu záleží. Čistota přináší odměnu. Nečistota přináší smrt. (str. 255)

Kniha se odehrává mezi lety 2010 – 2012 za vlády Kim Čong-ila. Příběhy našich hlavních tří protagonistů se postupně, nenápadně a neočekávaně proplétají. Vytvoří provaz, který je dovede k vytyčenému cíli?

Jaký je režim, jenž třídního nepřítele zlikviduje společně s jeho třemi generacemi? Co se odehrává v hlavách Severokorejců a jakým způsobem pohlížejí na cizince? Román brilantně vykresluje úzkost, strach a přetvářky tohoto režimu. Nikdy si nemůžete být jisti tím, jestli si vás do hledáčku nedá Bowibu, jestli špatně nesetřete prach z Velkého Vůdce a Drahého Syna, zda nebudete jakkoliv vybočovat. Při čtení pasáží ze Severní Koreje mnou zmítal neklid, smutek a strašná bezmocnost. Uvědomění, že se toto v dnešní době někde skutečně děje, je hrůzné.

Román má krátké kapitoly, díky kterým je umocněno napětí. Postupné střídání vypravěčů příběh rychle posouvá. V různých fázích knihy preferuje toho "svého" hrdinu a chcete číst hlavně jeho dějovou linku. Stránky jsou plné emocí, které se přesouvají i na vás. Já musela knihu několikrát na chvíli zavřít, tak moc to bylo silné. Úplně na konci je slovníček korejských výrazů, kde jsou přiblíženy hlavně pokrmy a ošacení. Na závěr autor ještě osvětlí některé situace a přiblíží, čím vším se při psaní inspiroval a co sám o dané problematice načetl. Z hodnocení ubírám jednu hvězdu jen proto, že osudy všech nebyly úplně dořešené.

Komu knihu doporučit? Naprosto komukoli! Obsahuje vše, co má správný thriller mít a ještě něco navíc – přiblíží zemi, do které byste na dovolenou určitě jet nechtěli. I když se jedná o beletrii a nemůžeme tedy některé informace brát jako stoprocentně relevantní, rozhodně to vzbudí chuť dozvědět se něco víc. Přeji příjemnou četbu a závidím, že vás tento čtenářský zážitek teprve čeká.

https://www.cbdb.cz/recenze-971-z-kimova-prsu-pit-vecnou-bidu-mit 

Fascinující politický thriller, jehož hlavním jmenovatelem je hrůzný režim v Severní Koreji.

07. 11. 2018  |  Recenzoval: schefik

Severní Korea. Země, která je i ve věku informačních technologií a sociálních sítí obestřena řadou mýtů a záhad. Tamější komunistický režim se pevně drží u své moci a k lidem z okolního světa se dostávají pouze kusé informace, které se vláda rozhodne pustit do světa. Není proto divu, že je tato malá země stále středem pozornosti. Nejinak je tomu i v literatuře, kde je Severní Korea bezesporu vděčným tématem, o čemž svědčí i aktuální novinka z nakladatelství Domino mrazivý thriller Hvězda Severu D. B. Johna.

Tento britský autor sice za sebou nemá dlouhou řádku knih, rozhodně si však zaslouží naší plnou pozornost. Dlouhá léta se věnoval právní praxi aby posléze přesídlil do světa literatury, kde se věnoval především publikacím pro děti a mládež. V roce 2012 se však vydal do Koreji. Tato návštěva v něm zanechala skutečně hluboký dojem, který se zároveň stal inspirací pro jeho knihu Hvězda Severu, která se právě dostává i k českým čtenářům.

Předně se hodí jedno malé upozornění. Hvězda Severu je čistá fikce a to i přesto, že autor využívá známé fakty i reálné osoby. Minimálně tedy co se Drahého vůdce Kim Čong-ila týče. John navíc nemalou měrou využívá i svou praxi z oblasti práva a tak více než akcí nabitý thriller, i když i na tu zde dojde, dostáváme do rukoulehce politicky zaměřený román, jenž se čtenářům snaží ukázat Severní Koreu hned z několika stran.

Na zajímavosti celého příběhu má lví podíl především celkový koncept, jakým se autor rozhodl poskládat svou knihu. Sledujeme osudy tří zcela odlišných hrdinů, které pojí zdánlivě nemožné a tím je právě Severní Korea. Na jedné straně je Jenna mladá američanka korejského původu, jenž před dvanácti lety přišla na odlehlém jihokorejském ostrově o svou sestru. Jenna se však s její smrtí nikdy úplně nesmířila, skutečně zemřela, nebo se dostala z nepochopitelných důvodů do severokorejského zajetí? To už se pravděpodobně nikdo nedozví…

Na opačné straně světa se paní Mun, šedesátiletá severokorejská rolnice protlouká životem jak umí. Jednoho dne v sobě nalezne netušený obchodnický talent, který se rozhodne zúročit a tak se z prosté ženy stane “prosperující podnikatelka”, režim však nikdy nespí a tak nad ní visí neustálá hrozba. Na zcela opačné straně společenského žebříčku se nachází vysoce postavený severokorejský diplomat, kterého čeká cesta do Spojených států, aby se od imperialistický krys pokusil získat co nejvíc finančních prostředků pro Drahého vůdce…

Příběh těchto tří zdánlivě nesouvisejících hrdinů se postupně proplétá dohromady a dává dohromady fascinující politický thriller, jehož hlavním jmenovatelem je hrůzný režim v Severní Koreji. Ačkoliv autor nestaví svůj román především na akčních scénách, rozhodně se nemusíte bát, že by zde byly nudné pasáže. Ba právě naopak příběh pádí zběsilým tempem kupředu, nechybí řada zajímavých zvratů i překvapení. Ostatně co jiného očekávat od knihy, zasazené do země, kde i v jednadvacátém století existují koncentrační tábory a život člověka nemá prakticky žádnou cenu.

Není to však samotný příběh, který bude největším lákadlem této knihy, i když samozřejmě v tomto případě vše spolu souvisí. Nejzajímavější na této knize je však pohled na tuto diktátorskou zemi z několika zcela odlišných úhlů. Jak z pohledu, který coby země “západního světa” známe. Tak především z opačné strany. Paní Mun nám dává nahlédnout do nuzných životů “obyčejných” severokorejců, zatímco vysoce postavený diplomat nám ukazuje život severokorejské prominentní třídy.

Hvězda Severu nabízí, stejně jako řada dalších knih, zabývající se tímto tématem, hodně věcí k zamyšlení. Kromě toho však čtenáři dostávají i mrazivý politicko-konspirační thriller, jenž si nic nezadá ani s daleko proslulejší konkurencí. V osobě D. B. Johna tak dostáváme dalšího talentovaného autora, který má čtenářům rozhodně co nabídnout a bude rozhodně zajímavé sledovat jak si v tvrdé konkurenci povede dál.

Mrazivý politicko-konspirační thriller, jenž si nic nezadá ani s daleko proslulejší konkurencí

07. 11. 2018  |  Recenzoval: schefik

Severní Korea. Země, která je i ve věku informačních technologií a sociálních sítí obestřena řadou mýtů a záhad. Tamější komunistický režim se pevně drží u své moci a k lidem z okolního světa se dostávají pouze kusé informace, které se vláda rozhodne pustit do světa. Není proto divu, že je tato malá země stále středem pozornosti. Nejinak je tomu i v literatuře, kde je Severní Korea bezesporu vděčným tématem, o čemž svědčí i aktuální novinka z nakladatelství Domino mrazivý thriller Hvězda Severu D. B. Johna.

Tento britský autor sice za sebou nemá dlouhou řádku knih, rozhodně si však zaslouží naší plnou pozornost. Dlouhá léta se věnoval právní praxi aby posléze přesídlil do světa literatury, kde se věnoval především publikacím pro děti a mládež. V roce 2012 se však vydal do Koreji. Tato návštěva v něm zanechala skutečně hluboký dojem, který se zároveň stal inspirací pro jeho knihu Hvězda Severu, která se právě dostává i k českým čtenářům.

Předně se hodí jedno malé upozornění. Hvězda Severu je čistá fikce a to i přesto, že autor využívá známé fakty i reálné osoby. Minimálně tedy co se Drahého vůdce Kim Čong-ila týče. John navíc nemalou měrou využívá i svou praxi z oblasti práva a tak více než akcí nabitý thriller, i když i na tu zde dojde, dostáváme do rukoulehce politicky zaměřený román, jenž se čtenářům snaží ukázat Severní Koreu hned z několika stran.

Na zajímavosti celého příběhu má lví podíl především celkový koncept, jakým se autor rozhodl poskládat svou knihu. Sledujeme osudy tří zcela odlišných hrdinů, které pojí zdánlivě nemožné a tím je právě Severní Korea. Na jedné straně je Jenna mladá američanka korejského původu, jenž před dvanácti lety přišla na odlehlém jihokorejském ostrově o svou sestru. Jenna se však s její smrtí nikdy úplně nesmířila, skutečně zemřela, nebo se dostala z nepochopitelných důvodů do severokorejského zajetí? To už se pravděpodobně nikdo nedozví…

Na opačné straně světa se paní Mun, šedesátiletá severokorejská rolnice protlouká životem jak umí. Jednoho dne v sobě nalezne netušený obchodnický talent, který se rozhodne zúročit a tak se z prosté ženy stane “prosperující podnikatelka”, režim však nikdy nespí a tak nad ní visí neustálá hrozba. Na zcela opačné straně společenského žebříčku se nachází vysoce postavený severokorejský diplomat, kterého čeká cesta do Spojených států, aby se od imperialistický krys pokusil získat co nejvíc finančních prostředků pro Drahého vůdce…

Příběh těchto tří zdánlivě nesouvisejících hrdinů se postupně proplétá dohromady a dává dohromady fascinující politický thriller, jehož hlavním jmenovatelem je hrůzný režim v Severní Koreji. Ačkoliv autor nestaví svůj román především na akčních scénách, rozhodně se nemusíte bát, že by zde byly nudné pasáže. Ba právě naopak příběh pádí zběsilým tempem kupředu, nechybí řada zajímavých zvratů i překvapení. Ostatně co jiného očekávat od knihy, zasazené do země, kde i v jednadvacátém století existují koncentrační tábory a život člověka nemá prakticky žádnou cenu.

Není to však samotný příběh, který bude největším lákadlem této knihy, i když samozřejmě v tomto případě vše spolu souvisí. Nejzajímavější na této knize je však pohled na tuto diktátorskou zemi z několika zcela odlišných úhlů. Jak z pohledu, který coby země “západního světa” známe. Tak především z opačné strany. Paní Mun nám dává nahlédnout do nuzných životů “obyčejných” severokorejců, zatímco vysoce postavený diplomat nám ukazuje život severokorejské prominentní třídy.

Hvězda Severu nabízí, stejně jako řada dalších knih, zabývající se tímto tématem, hodně věcí k zamyšlení. Kromě toho však čtenáři dostávají i mrazivý politicko-konspirační thriller, jenž si nic nezadá ani s daleko proslulejší konkurencí. V osobě D. B. Johna tak dostáváme dalšího talentovaného autora, který má čtenářům rozhodně co nabídnout a bude rozhodně zajímavé sledovat jak si v tvrdé konkurenci povede dál.

Román výjimečný tématem, obsahem i zpracováním

22. 10. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Propadli jste kouzlu mrazivých politických thrillerů odehrávajících se v totalitních systémech? Po řadě příběhů z Německa a Ruska se ke slovu dostává Severní Korea. Její vůdce spřádá intriky vůči USA a třem na první pohled obyčejným lidem se změní život k nepoznání.

Rovnou se přiznám, že tenhle žánr miluji hned z několika důvodů. Protože jsme v thrilleru, není tu nouze o komplikované a zamotané zápletky, šokující zvraty a řadu překvapení. Tempo je zběsilé a akční noirové honičky před nepřítelem tu nejsou samoúčelné, protože v nich nejde o nic menšího, než o přežití. Zároveň jsou tady promyšlené a inteligentní záhady, které by obstály i v klasických detektivních hádankách. K tomu připočtěte historické kulisy, reálnou zemi a silné emotivní příběhy lidí z různých vrstev. Nadto jde John coby bývalý právník k jádru věci a všechno, co je nutné k pochopení situace, dokáže čtivě popsat v několika větách.
Severní Korea je uzavřený totalitní stát, který je pro nás exotický a čtenářsky atraktivní už jen kvůli své vzdálenosti a zcela jiné kultuře. To, co známe z nacistického Německa nebo komunistického Sovětského svazu, se tu spojilo a zašlo ještě mnohem dál, než bychom si dokázali představit. Nepřátelé vůdce končí v koncentračních táborech, odkud se nedostanou ani jako mrtví. Všichni jsou pod dohledem, každý pečlivě váží každé slovo a asi nejhorší je, že vůdce zkoumá váš původ po tři generace.
A tak se závadným může stát někdo, kdo absolutně netušil, co kdysi provedl jeho dědeček. A aby toho nebylo málo, trest za chování vašich rodičů postihne vás i vaše nezletilé děti. Z knih i historie víme, že v Sovětském svazu končili v koncentračních táborech především političtí vězni kvůli svým projevům, zatímco jejich blízcí měli naději, že přežijí. V nacistických koncentračních táborech zemřelo mnoho Židů, ale opět se dalo předvídat, koho si vůdce vytipuje, a některým předvídavým se podařilo uprchnout na druhý konec světa. Kdežto v Severní Koreji je všechno definitivní a vy nemáte ani naději.
Hlavní hrdinové jsou tady tři. Je mezi nimi mladá vzdělaná Američanka smíšeného původu, chytrá postarší Korejka pohybující se v šedé zóně a vysoký korejský hodnostář se slibnou budoucností. Američanka pátrá po své ztracené sestře, postarší Korejka se snaží uživit sebe a svého manžela a vysoký hodnostář se aktivně podílí na rozvoji své milované vlasti. Všem se život obrátí vzhůru nohama a jejich osudy se v jistém, velmi dramatickém, bodě protnou. Jejich tragédie jsou osobní, ale zároveň je ovlivňuje státní zájem. V tomto ohledu "Hvězda severu" aspiruje na konspirační thrillery a já jen doufám, že jde o fikci.

"Hvězda severu" je výjimečná tématem, obsahem i zpracováním. Máte-li rádi mrazivé a napínavé thrillery, určitě si ji nenechte uniknout. V žánru politického thrilleru patří k absolutní špičce a D. B. John prokázal svůj mimořádný talent. A vůbec nepochybuji o tom, že podle jeho románu bude natočený film, který se stane kasovním trhákem.

https://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-hvezda-severu/ 


Ukázka z knihy Hvězda Severu