Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Hrobař

Hrobař

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
The Morning After
Překlad:
Petra Pachlová
Série:
Savannah
Pořadí knihy v dané sérii:
2
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-999-8
Počet stran:
392
Datum prvního vydání:
02. 05. 2007
Datum vydání dotisku:
19. 02. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Hrobař

Popis: Hrobař

Probudila se v temném, uzavřeném prostoru. Shora k ní tlumeně doléhal krutý smích, přehlušovaný zvukem sypané hlíny. Ke svému zděšení si uvědomila, že je pohřbívána zaživa. Její zoufalý výkřik však slyšel jen sadistický vrah...


Novinářka Nikki Gillettová sní o kariéře ve světě velkých zpráv a doufá, že se jí tam podaří proniknout prostřednictvím článku o sériovém vrahovi, kterému dala přezdívku Hrobař. Ve snaze získat co nejvíce informací se pověsí na paty policistovi Pierci Reedovi, který na případu pracuje, ale brzy začne mít podezření, že Pierce před ní něco závažného tají.


Pak je nalezena další oběť. A další. S každým hrůzným nálezem vzrůstá Nikkina nervozita. Na celém případu ji znepokojuje i něco víc než jeho nepopiratelná morbidita. V té chvíli ještě netuší, jak nebezpečně blízko pravdy se ocitla – a jak děsivé následky to pro ni bude mít. Vrah se ji totiž rozhodl vtáhnout do své zvrácené hry...

 


Dotaz k produktu Hrobař

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Chcete se pořádně bát? Přečtěte si Hrobaře.

14. 03. 2016  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

V květnu letošního roku vyjde další román Lisy Jackson, americké spisovatelky píšící temné, až hororové příběhy. Pojďme si čekání zkrátit představením dvanáct let starého thrilleru Hrobař, který žánrově patří mezi autorčiny nejlepší a nejpůsobivější.

Představte si následující situaci: poslední, co si pamatujete, je neznámý útočník, který Vás napadl a píchl Vám cosi do ruky. Nyní se probouzíte v neznámém prostředí. Je úplná tma. Nevíte, co se děje. Nemůžete se skoro ani hnout. Nemůžete se posadit. Zjišťujete, že jste uvěznění v rakvi! Zaživa pohřbíváni! Slyšíte pouze, jak někdo na rakev hází hromady hlíny. A směje se u toho. Je to děsivé? Hodně děsivé? A co teprve, když zjistíte, že něco pod Vámi odporně zapáchá a že ležíte na něčem měkkém.

Tohle nebyl sen. To byla skutečnost. Byla v pasti. Jako sardinka nacpaná v malinkaté plechovce. Ach, dobrý bože, ne.
Mysl se jí zvolna projasňovala a uvědomila si, že je nahá. Na těle neměla ani kousíček látky.
A záda měla přitištěná na něco, co mělo tvar… Ne…, ne…, NE! Ta rozměklá věc pod ní bylo tělo. To nad ní bylo víko rakve a ona byla bezpochyby pohřbená zaživa.
Jako ta druhá ubohá žena.
„Pomozte mi! Prosím, pomoc!“ Začala ječet, kopat, holými koleny tloukla vzhůru a prsty škrábala o víko. Křičela, až ji rozbolely hlasivky.

Str. 113

Právě tohle zažívají oběti sériového vraha, který terorizuje jižanské město Savannah. Detektivovi Pierci Reedovi a jeho kolegyni Silvii Morrisettové posílá posměšné dětské říkanky, které naznačují, kolik dalších obětí má ještě vrah vyhlídnuto. Když je Reed nucen vyrazit na místo nálezu první mrtvoly do hor na severu Georgie, více než pět set kilometrů od svého působiště, vzbudí to pozornost mladé ambiciózní novinářky Nikki Gillettové. Začne se o případ více zajímat a vrahovi dá přezdívku Hrobař, která se v tisku ujme. Zaslouží si tak nejen pozornost veřejnosti, ale i samotného vraha. Bude jen dalším adresátem zvrácených básniček nebo nakonec také jednou z obětí?

V roce 1983 přišlo bankovnictví o absolventku Oregonské státní univerzity. Právě tehdy dala jednatřicetiletá Lisa Jackson na radu své sestry Nancy Bushové a začala psát „Harlekýnky“. Zpočátku to byla jen činnosti na zaplnění volných večerů, ale posléze se z ní stalo zaměstnání na plný úvazek. Lisa časem žánr milostných příběhů opustila, protože začala více tíhnout k temným thrillerům.

K dnešku napsala přes padesát samostatných románů, k tomu je autorkou řady knih seskupených v úctyhodných jedenácti sériích. Každá z nich čítá v průměru kolem čtyř titulů. Jedna z nejplodnějších sérií se odehrává v louisianském New Orleans a my jsme Vám z ní přinesli recenze románů Smrtelný hřích a Absolutní strach.

Když byly na světě první dva tituly zmíněné série, jejichž hlavními hrdiny byli detektivové Rick Bentz a Reuben Montoya, přesunula Lisa Jackson působiště svého nového románu Noc předtím o více jak tisíc kilometrů východněji, do georgijského historického města Savannah. Hlavními hrdiny se stali drsně vypadající a zdánlivě nepřístupný detektiv Pierce Reed, parťačku mu dělala svérázná policistka Sylvie Morrisettová. Společně byli na stopě sériovému vrahovi, který si vzal na mušku členy jedné místní bohaté rodiny.

Romány ze série New Orleans i Savannah se od jiných detektivek odlišují především způsobem, jakým autorka popisuje strach jednotlivých postav. Je v tom něco ze starých „hrůzostrašných“ paperbackových příběhů, způsob tak odlišný od jiných dnešních autorů a přesto (nebo právě proto) skvěle fungující, což potvrzuje obliba této autorky mezi čtenáři v USA, ale i ve třech desítkách dalších zemí.

Detektivní příběhy Lisy Jackson bývají často označovány jako thrillery pro ženy. S tím bych tak úplně nesouhlasil, protože i mě se její styl psaní líbí (co, líbí, jsem nadšen!), ale nelze si nevšimnout, že komentáře k jejím knihám píší převážně čtenářky a že se minulost autorky romantických milostných příběhů promítá i do thrillerů. V jejích příbězích se často hlavní hrdina – policista – zaplete s korunní svědkyní, případně podezřelou, nebo potencionální obětí. Tak tomu bylo ve zmíněných titulech Smrtelný hřích a Absolutní strach a je tomu tak i v Hrobařovi.

Právě tento thriller s hororovými prvky splňuje všechny výše popsané znaky. Podobně jako v jiných autorčiných románech není dvojice policistů jedinými hlavními postavami, tak i tady se dělí o čtenářskou přízeň. Tentokrát s mladou novinářkou Nikki Gillettovou (objevila se už v předchozím titulu Noc předtím), kterou si sériový vrah vybral jako dalšího adresáta svých vzkazů.

Co se týče pachatele, autorka nám postupně dává různá vodítka, kdo by to mohl být. Když si nějakou postavu vytipujeme, Lisa nám naší domněnku o několik stránek dál potvrdí, ale později zase „nabídne“ někoho jiného, aby byl pachatelem nakonec někdo, u koho to vůbec nečekáte. Jak to má ve správné detektivce být. Co na tom, že je vrahův motiv při pohledu z většího odstupu poněkud „vachrlatý“ a že logické základy příběhu by asi druhé a podrobnější zkoumání nesnesly. Krásně jsme se u knihy báli, tak co.

Ale kocour se ani nepohnul. Když se po něm natáhla, zasyčel, odhalil zuby ostré jako jehly a pak se odplížil dál, na opačný konec vozu, kde se nakrčil a zíral na dům.
Jako kdyby cítil samo zlo.
Jako kdyby tady někde číhal Hrobař.
Skrýval se ve stínech.
Pozoroval ji.
Vyčkával.
Nikki vyschlo v hrdle. Tehdy to ucítila. Ten vlhký, studený vítr, který třásl větvemi okolních stromů, překrýval ostatní zvuky a temná noc ukrývala nejodpornějšího z vrahů, zabijáka, který se rozhodl s ní navázat kontakt.

Str. 234

Lise Jackson se podařilo smísit lehce staromódní popisy děsu z neznámého s brutálními a morbidními detaily (její kolegyně Karin Slaughter z „nedaleké“ Atlanty jí jistě tleská), které dochutila sladkou příměsí romantických ingrediencí, které sice ne každý v tomto žánru rád vidí, ale které většinou děj nenarušují. Navíc v Hrobařovi je autorka oproti zmíněným titulům ze série New Orleans umírněnější.

Čtenářský požitek umocňuje Lisa Jackson tím, že nikdy neopomene dobře využít různá zajímavá prostředí, ať už je to zchátralý objekt někdejší nemocnice, hřbitov, farma nebo staré domy. Klade ale také velký důraz na popis nálady. V Hrobařovi rozhodně hraje důležitou roli nehostinné a sychravé počasí, věčný vítr a déšť prohánějící se opuštěnými nočními uličkami Savannah. Města, které si dodnes uchovává historický jižanský ráz a které je výbornou a šťastně zvolenou kulisou pro strašidelný a ponurý příběh.

Pokud Vám tento titul v knihovně nebo ve čtečce chybí a chcete se pořádně bát při čtení, které se dá zvládnout za jeden či dva dny, neuděláte chybu, když se do Savannah po stopě Hrobaře vydáte.

Pro mě zatím nejlepší kniha od Lisy Jackson

23. 04. 2014  |  Recenzoval: Knižní novinky-recenze

„...ach, prosím, ať je to jen příšerná, děsivá noční můra. Prosím, ať se vzbudím.”

Bobbi se ocitne ve stísněném prostoru, kde je velice málo vzduchu. Ze začátku nechápe, kde přesně je. Po chvíli si uvědomí strašnou skutečnost a málem zešílí hrůzou. Kdo ji tak nenáviděl, že ji dokázal pohřbít zaživa ? A ještě k tomu, proč ji dal do rakve spolu s mrtvolou?

„Myslel na to, jak se jí asi bude líbit, až se probudí v rakvi. Představoval si její děs, jak se jí božské rysy zkřiví strachy, jak bude žadonit a škemrat o život, ale nic to nebude platné. Panika jí skoro zastaví srdce. Vzduchu v rakvi bude ubývat..., její plíce budou v jednom ohni...,ach ano....
Cítil se mocný.
Silný.
Lstivý.
Žilami mu proudilo očekávání.
Už se nemohl dočkat.”

Vyvolený, šílený vrah v novinách označovaný jako HROBAŘ - posílá krátké vzkazy s hádankami nejen detektivovi Pierce Reedovi, ale i novinářce Nikki Gilletové. Novinářku žene touha získat co nejvíce informací, cítí příležitost pro dobrý článek. Neuvědomuje si, jaké nebezpečí jí hrozí a že by se mohla dostat na druhou stranu - k obětím zločinu. Pierce se bojí, že Nikki otiskne důležité informace o případu, které by mohly vést k zmaření vyšetřování. Nakonec se musí naučit spolu spolupracovat, ale není to lehké. Proč Hrobař kontaktoval zrovna je? Snaží se získat jen pozornost, nebo je v tom něco osobního?

Bobbi, jeho první oběť byla totiž detektivova milenka, s kterou se už nějaký čas nevídal. Jako další zabil Hrobař starou paní, která s Piercem ani s Bobbi neměla nic společného - neznali se. Kdo bude jeho příští oběť? Proč to všechno dělá?

Během čtení prologu jsem si říkala, neboj, je to jen v knize. Není to skutečnost. Ale je to napsáno tak věrohodně, že moje představivost začala pracovat na plné obrátky. Být pohřbena zaživa v rakvi? No, jen na to pomyslím a mám husí kůži. Protože jsem četla pár knih od Lisy Jackson, myslela jsem, že už v půlce knihy vraha odhalím. Bohužel (nebo spíš bohu dík), jsem až do poslední stránky netušila kdo je HROBAŘ.

Obdivuji autory, kteří dokáží udržet napětí až do konce a mezitím si s námi hrají. Naznačí nám, jak to asi bude dál a vzápětí přijdete na to, že tomu tak není.. Pro mě je to zatím nejlepší kniha od Lisy Jackson. Nechybí zde ani trocha romantiky, která trošku odlehčila tu hrůzu a byl to příjemný balzám na moje nervy.

„Vždy, když se stane něco strašného, naše mysl to odmítá přijmout.”

Recenzi i s obrázky naleznete zde:
http://knizni-novinky-recenze.blogspot.cz


Ukázka z knihy Hrobař


Hlídač dostupnosti Hrobař

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: