Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Gang

Gang

Autor:
Martina Cole
Originální název:
The Life
Překlad:
Hana Čapková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-970-7
Počet stran:
472
Datum prvního vydání:
05. 03. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Gang

Popis: Gang

Můžete mít pocit, že vám svět leží u nohou. Než vás svět srazí na kolena.

Bratři Baileyovi jsou odhodláni udělat vše pro to, aby si jich svět vážil. Po dobrém, nebo po zlém. Na první pohled jsou jako voda a oheň: Petrovy uhlazené způsoby mistrně skrývají nelítostnou povahu, zatímco o Danielově slabosti pro násilí se vyprávějí legendy. Jeden od druhého se liší – ale společně jsou nepřekonatelní.

Od sedmdesátých let vládnou londýnskému East Endu, a když do služeb rodinného gangu vstoupí i synové, zdá se, že Baileyovy nemůže nic ohrozit. Zdání ovšem klame: když jste na vrcholu, vždycky vás někdo chce stáhnout dolů. Vždyť v tomhle byznysu se točí příliš velké peníze...

Konkurenční klany však nejsou jediným problémem Baileyových. Další potíž pro ně představuje Danielova jediná dcera Tania. Vyrůstala v blažené nevědomosti o povaze rodinného podnikání, ale pak je náhle konfrontována s drsnou skutečností. A právě v té chvíli učiní rozhodnutí, které ovlivní celý její příští život.


Dotaz k produktu Gang

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Martina Cole

Martina Cole

Martina Cole je už hezkou řádku let pro Brity typickou představitelkou žánru crime noir. Její knihy nesnesou jednoduché škatulkování; děj většiny z nich se odehrává v londýnském kriminálním podsvětí (žádný jiný autor se nevěnoval osobám a dějům East Endu s takovou pečlivostí a autentičností jako Martina Cole), avšak bylo by zjednodušující říct, že Martina Cole píše krimiromány. V každé ze svých knih se autorka zaměřuje na závažné společenské téma, které zručně implementuje do děje, takže ve výsledku čtenáři nabízí mnohovrstevnatý román postihující mnohem více než jen "pouhý" zločin. Přestože každá její novinka krátce po vydání vystřelí na první místo britského žebříčku bestsellerů, autorka prohlašuje, že "jejím záměrem není psát vysokou literaturu, ale nabídnout čtenářům zajímavý příběh".

Martina Cole se narodila v roce 1959 do irské katolické rodiny. V patnácti letech odešla z církevní školy, protože ji nebavila - psal se rok 1974 a tehdejší Londýn jí měl vskutku co nabídnout. V devatenácti porodila syna, ve třiatřiceti napsala první román. K němu se pojí zajímavá historka - dočetla tehdy jakousi knihu, která jí přišla navýsost špatná. Na její hlasité výtky zareagoval manžel takto: "Dám ti padesát liber, když dokážeš napsat lepší." Martina výzvu přijala - dala výpověď, za úspory si koupila psací stroj... a napsala Královnu zločinu, knihu, která byla přeložena do dvaceti pěti jazyků.

Dnes má na svém autorském kontě dvě desítky knih a deník The Times ji nedávno označil za "fenomén". 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Moje první knihy od Martiny Cole. A určitě ne poslední!

17. 05. 2014  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Hoci britská autorka Martina Cole pôsobí na literárnej scéne už vyše dvadsať rokov, jej novinka v českom preklade Gang je jej prvou knihou, ktorá sa mi dostala do rúk. A po jej prečítaní môžem vyhlásiť, že iste nebude poslednou. Príbeh má všetko, čo nesmie chýbať v pútavom deji - množstvo hlavných i vedľajších zápletiek, silné postavy, plno prekvapení a neistoty, ako všetko dopadne. Pripočítajte k tomu aj intrigy, boje o moc, lásku a šťastie a máte na niekoľko dní o zábavu postarané.

Už od úvodných strán je zrejmé, že ústrednou postavou bude mladá Tania. Jej matka prišla o život a Tania si začína uvedomovať temné stránky vlastnej rodiny. Baileyovci s váženou rodinou, no s rešpektom ide v tomto prípade ruka v ruke aj strach a všadeprítomné ohrozenie. Kto môže za smrť jej matky a prečo medzi jej otcom Danielom a jeho bratom Petrom vládne nevraživosť? Taniina matka sa ju odmala snažila uchrániť od rodinnej politiky a nečistých praktík. V Londýne sú Baileyovci už od konca 70. rokov synonymom moci, a to tak na verejnosti, ako i v podsvetí... No teraz nastal čas, aby Tania otvorila oči a videla skutočnosť v novom svetle.

Kniha má niekoľko stoviek strán, a tak si autorka môže dovoliť rozohrať príbeh vo viacerých rovinách. Kým sa dopracujete k samotnej Tanii, treba sa prelúskať udalosťami, ktoré majú svoj pôvod ešte pred jej narodením. Retrospektívne sa teda vraciame pár desaťročí späť, zoznamujeme sa s mladými bratmi Baileyovcami, ich manželkami a ich neľahkou cestou na výslnie. Ako už napovedá anotácia, ich vzťah nie je práve ideálny - Danny je prchký, agresívny, neuvažuje nad dôsledkami svojich činov a je zaňho často treba "pozametať". Nielenže tým narúša obchody a rodinné meno, ale i vlastné domáce vzťahy. Peter je, dá sa povedať, jeho presný opak. Vyrastal pod znakom rasizmu (jeho otec bol Afroameričan), je rozvážny, problémy rieši s chladnou hlavou a najmä v tichosti, čím si vyslúžil úctu v rôznych kruhoch. Obaja si však počas svojho pôsobenia narobili kopu nepriateľov a neustále sa musia potýkať s vyhrážkami i otvorenými hrozbami. Ich manželky majú takisto odlišné postoje - Petrova stojí po mužovom boku, zatiaľ čo Danielova zatvára pred zverstvami oči a snaží sa pred nimi uchrániť i svoju najmladšiu dcéru Taniu... Nie vždy sa to však dá a kriminálne zameranie rodiny si vyberá svoju daň.

Ak vás kniha zaujme, možno vás poteší správa, že Gang je pravdepodobne len prvou knihou novej série. Pretože ako sama Martina Cole priznáva, život Tanie a jej rodiny môže vydať na niekoľko kníh. Ja osobne som rád, že moja domáca knižnica bude obohatená o ďalšie pútavé skvosty a určite siahnem aj po nadchádzajúcich dieloch. Tieto upršané dni si treba spestriť, tak prečo nie zaujímavým príbehom?


Ukázka z knihy Gang