Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Dva druhy pravdy

Dva druhy pravdy

Autor:
Michael Connelly
Originální název:
Two Kinds of Truth
Překlad:
Jan Netolička
Série:
Harry Bosch
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-268-2
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
21. 05. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Dva druhy pravdy

Drogoví dealeři kšeftují s lékařskými předpisy. Uvězněný vrah žádá obnovení svého procesu. A obě záležitosti se dotýkají Harryho Bosche.

Harry Bosch chtěl před třemi lety odejít od policie jednou provždy, ale teď se rozhodl své rozhodnutí mírně přehodnotit. Pracuje jako dobrovolník pro policejní oddělení San Fernando, kde přezkoumává staré nevyřešené případy. Od stohů zaprášených dokumentů ho vytáhne až vražda místního lékárníka. Společně se třemi kolegy ze stanice následně Bosch rozplétá nitky obrovského byznysu, ve kterém stovky receptů na léky končí v rukách drogových bossů a následně u překupníků na ulici.

Ve stejném čase se policie v Los Angeles rozhodne znovu prošetřit případ vraha, kterého před třiceti lety poslal Bosch za mříže. Uvězněný muž prohlašuje, že na něho tenkrát Bosch ušil boudu a že má k doložení této skutečnosti důkazy. Takovéto tvrzení je černou skvrnou na pověsti každého policajta, i když bývalého, a tak se Harry rázně pouští do boje za očištění svého jména. Z LAPD však neodešel
v dobrém, takže pomoc od bývalých kolegů může stěží čekat. Bude se muset postarat sám, jako už tolikrát předtím.

Tyto dva zdánlivě nesouvisející případy se velmi rychlé propletou jako klubka ostnatého drátu. A Bosch dochází k poznání, že existují dva druhy pravdy: jedna člověka osvobozuje, zatímco druhá ho uvězňuje v temnotě.


Dotaz k produktu Dva druhy pravdy

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Michael Connelly

Michael Connelly

Michael Connelly je bývalým reportérem Los Angeles Times a v současné době autorem mezinárodně úspěšných thrillerů o Harrym Boschovi. Televizní seriál s názvem Bosch natočený podle jeho knih je jedním z nejsledovanějších původních seriálů ve službě Amazon Prime, kde budou diváci zanedlouho moci sledovat už čtvrtou řadu. Michael Connelly je rovněž autorem několika bestsellerů, mezi které patří vysoce oceňovaný thriller z právnického prostředí s názvem Advokát (česky Domino, 2010), který byl zařazen na prestižní seznam Richard & Judy Book Club. Connellyho knihy už byly přeloženy do devětatřiceti jazyků a po celém světě získaly mnohá ocenění, včetně Edgarovy a Anthonyho ceny. Michael Connelly v současné době pobývá na Floridě a v Kalifornii.
Další informace o autorovi najdete na jeho oficiální webové stránce, případně na Facebooku a Twitteru.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Skvělý thriller, který se vám zaryje hluboko pod kůži

20. 06. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Harry Bosch jako dobrovolník, v zaprášené kanceláři, daleko od skutečných zločinů? Nemyslitelné! Stíny minulosti jej volají zpět a HB se musí chtě nechtě vrátit, tentokrát na to však bude sám...


V pořadí již 22. díl série s úžasným HB, Harry Boschem. Detektiv LAPD, kterého si prostě zamilujete, pokud se tak již nestalo. Je stoprocentně svůj, nezničitelný, neporazitelný, neuplatitelný. Kdo měl možnost zhlédnout seriál v hlavní roli s tímto koumákem, psaný podle knih Michaela Connellyho, musel mu prostě propadnout, stejně jako já. Mám přečteno skoro vše, jen mám mírně problém. Velmi špatně se mi o případech tohoto detektiva píše. Ne proto, že by to byly knihy špatné, to bych je nečetla skoro všechny. Jen se mi nedostává slov, kterými bych jeho činy a myšlenky dostatečně popsala, abyste si udělali jasný názor, zda číst nebo nečíst.

Ale zkusím to. Neboť Connelly se díl od dílu zlepšuje, troufám si říct. Tajuplný Harry Bosch se vám musí dostat pod kůži, jakkoliv se budete bránit. Nesnese bezpráví, miluje svou dceru a výhled ze své terasy na celé LA.
V tomto díle jej nacházíme ve chvíli, kdy odešel z řad policejního sboru a je jen jakýmsi dobrovolníkem na staré policejní stanici, kde se ukrývá za stohem nevyřešených případů. Harry odpočívá, ale zdání klame. Ve chvíli, kdy dojde k vraždě místního lékárníka, vyráží do boje se zločinem, tak, jak to umí jen on. Klidně, sebevědomě, s buldočí odvahou. Ovšem jeho zdánlivý klid bere za své ve chvíli, kdy se z vězení ozývá varovný hlas. Hlas vraha, kterého Bosch před třiceti lety dostal za mříže a který hrozí, že na Bosche ví něco, co jej zničí. To náramně nahrává do karet jeho bývalým kolegům, s kterými se nerozešel právě v dobrém.
Zdá se, že vše souvisí se vším, HB musí vynaložit veškeré úsilí, aby nejen očistil své jméno, ale zároveň vyřešil případ, který ho buď osvobodí, nebo zničí.Když jsem brouzdala po netu, narazila jsem na slovní přirovnání, že knihy Michaela Connellyho jsou poctivé. S dovolením pisatele si toto slovní spojení vypůjčím, neboť je to svatá pravda. Celá série s Harry Boschem je poctivá práce, založená na jasně daných pravidlech a přesto se nudit rozhodně nebudete.
Atraktivnosti na knize přidají i pasáže ze soudní síně, ve které kraluje Harryho bratr, i když ten ve stejnojmenném seriálu chybí. Škoda, herce bych tedy pro něj měla.
Odpusťte mi můj mírný sentiment, pokud filmové zpracování zmiňuji příliš často, ale obojí je pro mě dokonalé. Ačkoliv s televizí se těžko můžu schovat pod peřinu.

Takže tedy shrnuto - máte rádi nekomplikované, akční, mozek zapojující thrillery? Harry Bosch je to pravé a to mi věřte! Zaryje se vám hluboko pod kůži a netrpělivě budete vyhlížet další díly, ve kterých tento neuvěřitelný sympaťák exceluje.

Harry Bosch se vrací a ani tentokrát si nebere servítky

25. 05. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Harry Bosch si myslel, že už ho v životě nemůže potkat nic horšího, než co zažil během třiceti let u policie. Jenomže nyní čelí komplotu, který ho má definitivně zdiskreditovat coby vyšetřovatele vražd. Zároveň s tím pracuje na případu kšeftování s lékařskými předpisy a po krku mu jdou nejen drogoví dealeři.

Americký spisovatel Michael Connely (1956) vždycky věděl, že bude psát kriminální romány. Po studiích na univerzitě začal pracovat jako kriminální reportér v novinách a po nocích pracoval na svém prvním románu. Detektivka "Černá ozvěna" zaznamenala obrovský úspěch, posbírala řadu žánrových cen a čtenářům se v ní poprvé představil Hieronymus (Harry) Bosch. Bosch má mnohé ze svého tvůrce, a jak vidno, čtenáři si ho zamilovali.

Dnes má Connely na svém kontě přes padesát knih, které vycházejí v devětatřiceti jazycích. U nás Boschova dobrodružství vydává nakladatelství Domino. Ačkoliv jde o sérii, vůbec nevadí, když budete číst jednotlivé příběhy na přeskáčku anebo když začnete rovnou od nejnovějšího románu "Dva druhy pravdy". Connelly rozumí nejen svým hrdinům, ale především svým čtenářům, kteří netrpělivě čekají na nové porce napětí.

Harry Bosch je na první pohled zcela obyčejný chlápek, se kterým nebudete mít problém se ztotožnit. Bezpochyby by obstál i v krimi románech americké drsné školy a vám bude sympatický už jen proto, jaké vyznává hodnoty. Je čestný, zásadový a naštěstí ještě nikdy nemusel volit mezi "právem" a "spravedlností". Podle Harryho jsou zákony k tomu, aby se dodržovaly, a i když sem tam využije právní kličky, nikdy by se nesnížil k podvodu. Dělá to v zájmu věci a také proto, aby pobavil své čtenáře.

Jeho knihy mají v sobě cosi pohádkového a je pravidlem, že dobro triumfuje nad zlem. I když ... Je možné, že právě v románu "Dva druhy pravdy" bude všechno jinak. Bosch se nikdy nepovažoval za superhrdinu a s upřímností sobě vlastní vám prozradí, proč nikdy nechtěl pracovat v utajení. Ale znáte to. Člověk míní a osud mění. Harry pracuje na případu, v němž figuruje drogová mafie, a vyšetřování si žádá, aby pronikl mezi drogové dealery. To je samo o sobě nesmírně těžké, ale v souvislosti s tím, co se ještě děje, to vypadá jako sebevražedná mise.

Jádro příběhu spočívá v očištění Harryho jména. Náš hrdina je nařčen z toho, že kdysi zfalšoval důkazy, aby dostal jistého muže za mříže. Nyní existuje reálná šance, že se vrah dostane na svobodu. Proti Harrymu stojí právníci, bývalí kolegové a o jeho morálce pochybuje i jeho dospělá dcera. Harry je klaďas každým coulem, ale nemyslete si, že bude s padouchy jednat v rukavičkách. Když je to nutné, použije násilí, a když nestačí slova, dojde na pěsti.

V románu "Dva druhy pravdy" dokonce provede něco, co ještě nikdy neudělal. Pokud máte rádi napínavé a promyšlené zápletky, rozhodně si tuto knihu nenechte ujít. O tom, že je Michael Connely skvělý vypravěč, netřeba pochybovat. Už nesčetněkrát dokázal, že je ve svém oboru mistr a že pokaždé dokáže přijít s něčím novým, co čtenáře nadchne a co je na několik hodin přiková k židlím.


Ukázka z knihy Dva druhy pravdy