Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Dva druhy pravdy

Dva druhy pravdy

Autor:
Michael Connelly
Originální název:
Two Kinds of Truth
Překlad:
Jan Netolička
Série:
Harry Bosch
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-268-2
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
21. 05. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Dva druhy pravdy

Drogoví dealeři kšeftují s lékařskými předpisy. Uvězněný vrah žádá obnovení svého procesu. A obě záležitosti se dotýkají Harryho Bosche.

Harry Bosch chtěl před třemi lety odejít od policie jednou provždy, ale teď se rozhodl své rozhodnutí mírně přehodnotit. Pracuje jako dobrovolník pro policejní oddělení San Fernando, kde přezkoumává staré nevyřešené případy. Od stohů zaprášených dokumentů ho vytáhne až vražda místního lékárníka. Společně se třemi kolegy ze stanice následně Bosch rozplétá nitky obrovského byznysu, ve kterém stovky receptů na léky končí v rukách drogových bossů a následně u překupníků na ulici.

Ve stejném čase se policie v Los Angeles rozhodne znovu prošetřit případ vraha, kterého před třiceti lety poslal Bosch za mříže. Uvězněný muž prohlašuje, že na něho tenkrát Bosch ušil boudu a že má k doložení této skutečnosti důkazy. Takovéto tvrzení je černou skvrnou na pověsti každého policajta, i když bývalého, a tak se Harry rázně pouští do boje za očištění svého jména. Z LAPD však neodešel
v dobrém, takže pomoc od bývalých kolegů může stěží čekat. Bude se muset postarat sám, jako už tolikrát předtím.

Tyto dva zdánlivě nesouvisející případy se velmi rychlé propletou jako klubka ostnatého drátu. A Bosch dochází k poznání, že existují dva druhy pravdy: jedna člověka osvobozuje, zatímco druhá ho uvězňuje v temnotě.


Dotaz k produktu Dva druhy pravdy

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Michael Connelly

Michael Connelly

Michael Connelly je bývalým reportérem Los Angeles Times a v současné době autorem mezinárodně úspěšných thrillerů o Harrym Boschovi. Televizní seriál s názvem Bosch natočený podle jeho knih je jedním z nejsledovanějších původních seriálů ve službě Amazon Prime, kde budou diváci zanedlouho moci sledovat už pátou řadu.

Michael Connelly je rovněž autorem několika bestsellerů, mezi které patří vysoce oceňovaný thriller z právnického prostředí s názvem Advokát (česky Domino, 2010), který byl zařazen na prestižní seznam Richard & Judy Book Club. Connellyho knihy už byly přeloženy do devětatřiceti jazyků a po celém světě získaly mnohá ocenění, včetně Edgarovy a Anthonyho ceny. Michael Connelly v současné době pobývá na Floridě a v Kalifornii.

Další informace o autorovi najdete na jeho oficiální webové stránce, případně na Facebooku a Twitteru.

Exkluzivní rozhovor, který s Michaelem Connellym vedla Kateřina Kadlecová z Reflexu, si můžete přečíst zde.

Klikněte pro zobrazení celého článku


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Harry Bosch je nesmrtelný

30. 07. 2018  |  Recenzoval: Jan Hofírek

Harry Bosch je nesmrtelný

– a je to tak dobře! Michael Connelly nechává svého (a snad mohu říct, že i mého) literárního hrdinu řešit stále nové a nové případy a pokaždé jde o detektivku se vším všudy. Nedokážu sice z hlavy vyjmenovat, kolikátá „connellyovka" to už vlastně je, to hlavní však vím přesně – Dva druhy pravdy se jednoznačně nacházejí v pásmu vysoko nastavené laťky mistrně promyšleného a skvěle vypointovaného příběhu, kterou je americký spisovatel proslulý. Předpokládám, že Raymond Chandler (Connellyho velký vzor) by byl na svého následovníka hrdý.
Úvodem nejdříve stručná rekapitulace minulých let – Harry už není u Los Angeles Police Departement! Dramatické okolnosti jeho odchodu jsou dostatečně popsány v předchozích knihách a Boschovi fanoušci vědí i to, že vysloužilý harcovník vyřešil svou novou (a notně nezvyklou) životní situaci po svém – nechal se zaměstnat na malé policejní stanici, kde po chlápkovi se čtyřicetiletou zkušeností u elitního sboru okamžitě chňapli všemi deseti! Kdepak, holenkové, na Harryho si nepřijdete – můžete ho sice vystrnadit dveřmi, on se vám ale vzápětí vrátí oknem, protože důchodové nicnedělání není nic pro něj.
A co na nás tedy čeká? Harry Bosch se tentokrát ocitá doslova a do písmene ve dvojím ohni. Několik desetiletý starý případ se mu vrací jako bumertang poté, co odsouzený vrah vyrukuje s tvrzením, že mu tenkrát Harry „pomohl" za katr nezákonným způsobem. Celá věc se má nyní přešetřit, což na duševním klidu rozhodně nepřidá ani „splachovacímu" detektivnímu matadorovi. A to tím spíše, že právě řeší nový případ, kterému je jako vždy připraven věnovat všechny své síly a od něhož nechce být nikým a ničím vyrušován.
Poté, co jsou nalezeni dva zavraždění muži a zahájeno rutinní vyšetřování, se začne ukazovat, že za jejich smrtí lze tušit chapadla organizovaného zločinu, resp. že nebožtíci byli možná kolečkem v soukolí tajemné farmaceutické mafie. Proč ale museli zemřít? Souvisí snad (a když, tak jak) tragický konec obou lékárníků s jejich povoláním? Případ jako stvořený pro Harryho Bosche!
Ten se jako vždy pustí do pátrání s vervou psa, který zachytil stopu a je rozhodnut ji za žádnou cenu nepustit. Víme však, že bezhlavý úprk není jeho styl a že dává přednost spíše pečlivému shromažďování a následnému systematickému vyhodnocování faktů. Urputnost a trpělivost se však nemusí vylučovat a v tomto směru je na Connellyho detektivovi jasně patrný Chandlerův rukopis. Ne, Harry Bosch je samorost a originál a tedy žádný okopírovaný Phil Marlowe, ovšem něco společného (a vlastně nejdůležitějšího) ti dva přesto mají – totiž „tah na branku", logicko-dedukční schopnosti a umění abstraktního uvažování.
Čtenář je vtažen do příběhu, kterému jsme si uvykli říkat „mnohovrstevný". Hlavní linie se rozvětvuje do řady zápletek, které nás nutí k soustředění a vnitřní ukázněnosti – Connelly rozhodně není autor literárních oddechovek. Milovníci detektivek ale jistě ocení hutnost a logickou sevřenost knihy, která se kromě kriminální roviny dotýká i některých společensko-sociologických problémů. Dva druhy pravdy nás v konečném důsledku mohou přivést až k otázkám ohledně fungování postmoderní společnosti. Proč je např. v kapitalistickém systému tak úzce propojen byznys se zločinem? Kdy je někdo ještě počestný podnikatel a kdy už gauner a mafián? A nejsou nakonec samotné zákony koncipovány tak, aby se na tuto a podobné otázky nedalo jednoznačně odpovědět a zločinci tak fakticky měli zajištěnou beztrestnost?
Harry tedy bojuje na dvou frontách, po dlouhé době opět vyšetřuje vraždu (dokonce dvojnásobnou) a zároveň nad ním visí Damoklův meč kolosální ostudy, pokud odsouzený z dávného případu uspěje se svou stížností. Michael Connelly umně spojuje obě tyto sekvence do paralelního vyprávění a nechává svého hrdinu sáhnout si až na dno psychických i fyzických sil. Vážený čtenáři, máš se opravdu na co těšit!

Dvacátý příběh Harryho Bosche čtenáře opět nezklame!

24. 07. 2018  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Detektiv Harry Bosch bude ve svém dvacátém příběhu řešit vraždu lékárníka a jeho syna v souvislosti s kšefty s léky. Bude muset však také obhájit svou morální neposkvrněnost. Poslal před třiceti lety do vězení nevinného muže?

Detektiv Hieronymus „Harry“ Bosch pracoval desítky let pro losangeleské policejní oddělení, než byl odtud proti své vůli propuštěn. Krátce pracoval pro svého nevlastního bratra, obhájce Michaela Hallera, než přijal práci v malém městečku San Fernando. Tady pracuje jako policejní dobrovolník, a kromě toho ještě řeší odložené případy. Ať už pracoval kdekoliv, byl vždy neúplatný a svědomitý. O to větší rána pro něj přichází v okamžiku, kdy má být znovu přezkoumáno uvěznění vraha a násilníka Prestona Borderse. Toho poslal Bosch před třiceti lety za mříže za znásilnění a vraždu mladé herečky. Díky moderním metodám je na spodním prádle mladé ženy objevena DNA jiného muže. Ten byl mezitím uvězněn za jiný zločin a před dvěma lety ve vězení zemřel. Borders nyní vychází na světlo s tvrzením, ve kterém obviní Bosche, že mu se svým tehdejším partnerem podstrčili do bytu důkaz, který rozhodl o jeho vině. Bosch ví, že nic takového neudělal, ale jak je to s DNA? Opravdu poslal na dlouhá léta do vězení nevinného muže? A pokud ano, nemohl se mýlit i v jiných případech?

Z pochmurných myšlenek ho alespoň částečně vytrhává nový případ. V jedné lékárně dojde ke dvojnásobné vraždě. Obětmi jsou lékárník a jeho syn, kteří zde pracovali společně. Na záznamu z kamer jsou vidět dva maskovaní zabijáci, kteří sem rozhodně přišli vraždit. Otce chladnokrevně zastřelí přímo za pultem a syna střelí do zad a posléze do konečníku, když se pokusí utéci. Právě druhá rána Boschovi napovídá, že by mohlo jít o nějakou osobní mstu a zaměří se právě na okolí mladší oběti. Stopy ho však překvapivě nezavedou do nějakého gangu, ale na stopu ruské mafie kšeftující s léky.

Americký novinář a spisovatel Michael Connelly začal psát příběhy s detektivem Boschem už v roce 1992. Román Černá ozvěna se dočkal velkého úspěchu a do dnešní doby vyšlo dalších devatenáct titulů. V roce 2005 začal Connelly pracovat na nové sérii, jejímž hlavním hrdinou je (rovněž losangeleský) obhájce Michael „Mickey“ Haller. V několika románech se obě hlavní postavy dokonce potkaly a leckdy (jak už jsem naznačil v úvodu) spolu i pracovaly. První román „Hallerovské“ série se dokonce dočkal i u nás uvedené filmové verze jako Obhájce. Bosch se pro změnu dostal na televizní obrazovky, kde řeší případy aktuálně už ve čtvrté sérii stejnojmenného seriálu (naše televize ho však zatím bohužel ignorují).

I v románu Dva druhy pravdy spolu oba nevlastní bratři spolupracují. Jak už vyplynulo z předchozích odstavců, příběh má dvě hlavní dějové linie – vyšetřování vraždy lékárníků spojené s nelegálními obchody s léky a Boschův boj o zachování čistého štítu a dokázání své pravdy. Autor knihu ještě rozdělil do třech hlavních částí. V té první sledujeme začátek klasického detektivního pátrání a také to, jak se Bosch popere s obviněním. Ve druhé části pak Harry dokonce pracuje v utajení, což je něco, s čím nemá ze své dosavadní kariéry téměř žádné zkušenosti. Tato část tedy bude pro některé čtenáře poněkud netradiční a patří k nejnapínavějším momentům v knize. Závěrečná třetina je pak tak trochu ve znamení blížícího se soudního procesu, v němž bude muset Harry dokázat svou nevinu v někdejším vyšetřování Prestona Borderse.

Co říci ke knize veterána, který má za sebou dvě desítky úspěšných titulů, filmovou verzi své knihy a televizní seriál, na kterém se sám podílí? K autorovi, na jehož další knihu netrpělivě čekají fanoušci Harryho Bosche po celém světě? Ke spisovateli, který už začal dokonce pracovat na další sérii (s vyšetřovatelkou René Ballardovou; zatím vyšlo v angličtině The Late Show)? Asi „jen“ to, že je stále ve formě. Ani Harryho vynucený odchod do předčasného důchodu neochudil příznivce poctivých policejních thrillerů se silnými sociálně kritickými prvky o nové příběhy. Z každé stránky je znát autorova obliba „svého“ města, ale rozhodně si nenasazuje růžové brýle. Jeho někdejší minulost kriminálního reportéra dodává románům velmi realistický ráz. Connelly zasazuje příběh do autentických lokalit, o nichž se mnohé i něco dozvíte. Činí to však bez toho, aby čtenáře nudil, odbíhal od tématu, nebo si dokonce vypomáhal nějakou „vatou“.

Svět Harryho Bosche se může mnohým zdát atraktivní. Žije ve slunném městě, v krásném domě nad kopcem. O světě však nemá příliš valné iluze. Za svou dlouhou policejní kariéru už viděl až příliš mnoho zvěrstev, špinavostí, zoufalosti a bídy. Jediným únikem z tohoto světa je jeho (dnes už dospělá) dcera Maddie a poslech jazzu. Přesně v tomto duchu se nese i dalo by se říci jubilejní příběh. Je malinko jiný než předcházející (obhajoba vlastní neposkvrněnosti, práce v utajení), ale ne natolik, abychom v něm nenašli to, kvůli čemu máme autora a jeho hlavního hrdinu rádi.

Ve Spojených státech vyjde na konci října tohoto roku jednadvacátý titul Dark Sacred Night, kde se Bosch pro změnu setká s Rene Ballardovou (bude to druhý příběh „její“ série). Rozvine se v něm motiv naznačený na konci „Pravdy“ – pátrání po vrazích patnáctileté dcery jedné z důležitých postav tohoto románu. Nejspíše se tedy znovu setkáme i s ní, což osobně velice kvituji. Nezbývá než se těšit na další, i tentokrát velice slibný román.

Connelly nelítostně odhaluje vnitřní problémy fungování americké společnosti

28. 06. 2018  |  Recenzoval: František Cinger

Název vychází z Boschova názoru, že existují dva druhy pravdy: jedna, kterou si vysnili ti, kteří odmítají vidět věci tak, jak jsou, respektive ji využívají ve svůj prospěch, druhá pravda je, dá se říci, objektivní, nelítostně odhalující realitu bez příkras. On sám byl vždy přívržencem druhého pohledu.
Pro českého čtenáře není Connelly neznámou veličinou. Loni vyšel s Harrym Boschem román Odvrácená strana konce a předtím ještě thriller Přeběhlík. Větší ohlas přesto nevzbudily. Přitom autor patří ke špičce svého žánru, mimo jiné proto, že jeho Bosch je nelítostným bojovníkem za právo a spravedlnost. Není to žádný rozervaný hrdina trpící vnitřním zmatkem, je prostě bojovník bez bázně a hany. Přitom jeho obraz netrpí žádným schematismem ani nešustí papírem s romantikou rodokapsů.
Americký televizní seriál s názvem Bosch natočený podle jeho knih je jedním z nejsledovanějších původních seriálů ve službě Amazon Prime, kde budou diváci zanedlouho moci sledovat už čtvrtou řadu. Jenomže dosah internetových televizí není u nás tak rozšířený.
V thrilleru Dva druhy pravdy působí Bosch jako dobrovolník pro policejní oddělení v kalifornském San Fernandu, kde se snaží úspěšně otevírat nevyřešené, v archivu zaprášené případy. Pro jeho zkušenost ho velitelé využívají jako poradce i v aktuálních případech, jako je vražda otce a syna lékárníků. Pátrání vede do prostředí nekalých obchodů s léky využívanými převážně starými lidmi. I to se může ukázat jako zdroj velkých zisků, chopí-li se toho někdo až mafiánským způsobem.
Jeden drobný rys Boschovu postavu spojuje s jinými policejními hrdiny. Je otcem dcery, která se o něho bojí. Přesto Connelly dokáže z jeho pohledu vyprávět tak poutavě, že se čtenář od textu jen tak neodtrhne. Možná i proto, že ho autor vysílá do první linie boje se zločinem, dokonce v utajení, protože Bosch v tomto příběhu odpovídá věkem kategorii lidí, které mafie obchodující s léky využívá.
Přesto nejde o dobrodružství pro dobrodružství. Connelly nelítostně odhaluje vnitřní problémy fungování americké společnosti, které umožňují zneužívat veřejně prospěšných projektů k vyděračské praxi. Určitě i proto jsou jeho knihy tak úspěšné.

https://www.novinky.cz/kultura/476025-dva-druhy-pravdy-ceske-objevovani-hvezdy-americke-krimi.html 

Skvělý thriller, který se vám zaryje hluboko pod kůži

20. 06. 2018  |  Recenzoval: Jana Hlavičková

Harry Bosch jako dobrovolník, v zaprášené kanceláři, daleko od skutečných zločinů? Nemyslitelné! Stíny minulosti jej volají zpět a HB se musí chtě nechtě vrátit, tentokrát na to však bude sám...


V pořadí již 22. díl série s úžasným HB, Harry Boschem. Detektiv LAPD, kterého si prostě zamilujete, pokud se tak již nestalo. Je stoprocentně svůj, nezničitelný, neporazitelný, neuplatitelný. Kdo měl možnost zhlédnout seriál v hlavní roli s tímto koumákem, psaný podle knih Michaela Connellyho, musel mu prostě propadnout, stejně jako já. Mám přečteno skoro vše, jen mám mírně problém. Velmi špatně se mi o případech tohoto detektiva píše. Ne proto, že by to byly knihy špatné, to bych je nečetla skoro všechny. Jen se mi nedostává slov, kterými bych jeho činy a myšlenky dostatečně popsala, abyste si udělali jasný názor, zda číst nebo nečíst.

Ale zkusím to. Neboť Connelly se díl od dílu zlepšuje, troufám si říct. Tajuplný Harry Bosch se vám musí dostat pod kůži, jakkoliv se budete bránit. Nesnese bezpráví, miluje svou dceru a výhled ze své terasy na celé LA.
V tomto díle jej nacházíme ve chvíli, kdy odešel z řad policejního sboru a je jen jakýmsi dobrovolníkem na staré policejní stanici, kde se ukrývá za stohem nevyřešených případů. Harry odpočívá, ale zdání klame. Ve chvíli, kdy dojde k vraždě místního lékárníka, vyráží do boje se zločinem, tak, jak to umí jen on. Klidně, sebevědomě, s buldočí odvahou. Ovšem jeho zdánlivý klid bere za své ve chvíli, kdy se z vězení ozývá varovný hlas. Hlas vraha, kterého Bosch před třiceti lety dostal za mříže a který hrozí, že na Bosche ví něco, co jej zničí. To náramně nahrává do karet jeho bývalým kolegům, s kterými se nerozešel právě v dobrém.
Zdá se, že vše souvisí se vším, HB musí vynaložit veškeré úsilí, aby nejen očistil své jméno, ale zároveň vyřešil případ, který ho buď osvobodí, nebo zničí.Když jsem brouzdala po netu, narazila jsem na slovní přirovnání, že knihy Michaela Connellyho jsou poctivé. S dovolením pisatele si toto slovní spojení vypůjčím, neboť je to svatá pravda. Celá série s Harry Boschem je poctivá práce, založená na jasně daných pravidlech a přesto se nudit rozhodně nebudete.
Atraktivnosti na knize přidají i pasáže ze soudní síně, ve které kraluje Harryho bratr, i když ten ve stejnojmenném seriálu chybí. Škoda, herce bych tedy pro něj měla.
Odpusťte mi můj mírný sentiment, pokud filmové zpracování zmiňuji příliš často, ale obojí je pro mě dokonalé. Ačkoliv s televizí se těžko můžu schovat pod peřinu.

Takže tedy shrnuto - máte rádi nekomplikované, akční, mozek zapojující thrillery? Harry Bosch je to pravé a to mi věřte! Zaryje se vám hluboko pod kůži a netrpělivě budete vyhlížet další díly, ve kterých tento neuvěřitelný sympaťák exceluje.

Harry Bosch se vrací a ani tentokrát si nebere servítky

25. 05. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Harry Bosch si myslel, že už ho v životě nemůže potkat nic horšího, než co zažil během třiceti let u policie. Jenomže nyní čelí komplotu, který ho má definitivně zdiskreditovat coby vyšetřovatele vražd. Zároveň s tím pracuje na případu kšeftování s lékařskými předpisy a po krku mu jdou nejen drogoví dealeři.

Americký spisovatel Michael Connely (1956) vždycky věděl, že bude psát kriminální romány. Po studiích na univerzitě začal pracovat jako kriminální reportér v novinách a po nocích pracoval na svém prvním románu. Detektivka "Černá ozvěna" zaznamenala obrovský úspěch, posbírala řadu žánrových cen a čtenářům se v ní poprvé představil Hieronymus (Harry) Bosch. Bosch má mnohé ze svého tvůrce, a jak vidno, čtenáři si ho zamilovali.

Dnes má Connely na svém kontě přes padesát knih, které vycházejí v devětatřiceti jazycích. U nás Boschova dobrodružství vydává nakladatelství Domino. Ačkoliv jde o sérii, vůbec nevadí, když budete číst jednotlivé příběhy na přeskáčku anebo když začnete rovnou od nejnovějšího románu "Dva druhy pravdy". Connelly rozumí nejen svým hrdinům, ale především svým čtenářům, kteří netrpělivě čekají na nové porce napětí.

Harry Bosch je na první pohled zcela obyčejný chlápek, se kterým nebudete mít problém se ztotožnit. Bezpochyby by obstál i v krimi románech americké drsné školy a vám bude sympatický už jen proto, jaké vyznává hodnoty. Je čestný, zásadový a naštěstí ještě nikdy nemusel volit mezi "právem" a "spravedlností". Podle Harryho jsou zákony k tomu, aby se dodržovaly, a i když sem tam využije právní kličky, nikdy by se nesnížil k podvodu. Dělá to v zájmu věci a také proto, aby pobavil své čtenáře.

Jeho knihy mají v sobě cosi pohádkového a je pravidlem, že dobro triumfuje nad zlem. I když ... Je možné, že právě v románu "Dva druhy pravdy" bude všechno jinak. Bosch se nikdy nepovažoval za superhrdinu a s upřímností sobě vlastní vám prozradí, proč nikdy nechtěl pracovat v utajení. Ale znáte to. Člověk míní a osud mění. Harry pracuje na případu, v němž figuruje drogová mafie, a vyšetřování si žádá, aby pronikl mezi drogové dealery. To je samo o sobě nesmírně těžké, ale v souvislosti s tím, co se ještě děje, to vypadá jako sebevražedná mise.

Jádro příběhu spočívá v očištění Harryho jména. Náš hrdina je nařčen z toho, že kdysi zfalšoval důkazy, aby dostal jistého muže za mříže. Nyní existuje reálná šance, že se vrah dostane na svobodu. Proti Harrymu stojí právníci, bývalí kolegové a o jeho morálce pochybuje i jeho dospělá dcera. Harry je klaďas každým coulem, ale nemyslete si, že bude s padouchy jednat v rukavičkách. Když je to nutné, použije násilí, a když nestačí slova, dojde na pěsti.

V románu "Dva druhy pravdy" dokonce provede něco, co ještě nikdy neudělal. Pokud máte rádi napínavé a promyšlené zápletky, rozhodně si tuto knihu nenechte ujít. O tom, že je Michael Connely skvělý vypravěč, netřeba pochybovat. Už nesčetněkrát dokázal, že je ve svém oboru mistr a že pokaždé dokáže přijít s něčím novým, co čtenáře nadchne a co je na několik hodin přiková k židlím.


Ukázka z knihy Dva druhy pravdy