Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Démoni

Démoni

Autor:
Karin Slaughter
Originální název:
Unseen
Překlad:
Hana Čapková
Série:
Will Trent
Pořadí knihy v dané sérii:
7
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-920-2
Počet stran:
352
Datum prvního vydání:
13. 11. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Démoni

Popis: Démoni

Co se stane s dobrými lidmi, když se střetnou s ryzím zlem?

Bill Black je chlápek, co jezdí na harleyi a nahání strach všude, kde se ukáže. Jedním z mála lidí, kteří se ho nebojí, je drsný drogový dealer z Maconu  a jeho lstivá milenka. Tahle dvojka Billa naopak považuje za docela dobrého kumpána, který by jim mohl pomoci s kšefty. Nemají nejmenší tušení, že Bill je ve skutečnosti agent GBI Will Trent, který jim jde po krku. Zároveň se snaží uniknout z dosahu Sáry Lintonové, ženy, kterou miluje, ale která se nesmí dozvědět, jaké obrovské riziko Will podstupuje.

Sára také přijela do Maconu, i když ji tam přivedly úplně jiné důvody. Dozvěděla se o pokusu o vraždu policisty, který je synem jejího mrtvého manžela, a ona mu chce být nablízku. Nikdy by ji nenapadlo, že na místě potká Willa, o jehož misi nic netuší – a že vlastně oba nevědomky pracují na stejném případu. Oba mají brzy na vlastní kůži zjistit, že démoni se mohou vyskytovat na obou stranách zákona...


Dotaz k produktu Démoni

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Karin Slaughter

Karin Slaughter

Jak přiznává Karin Slaughter (*1971), v mládí četla v podstatě všechno, co jí v knihovně půjčili domů. A jak už to bývá u těch, kterým osud předurčil spisovatelskou dráhu, zkoušela psát už jako malá holka. Nebyla zase o tolik starší, rovných třicet, když jí vyšel první román (Zběsilost). Jako nejlepší debut v oblasti thrilleru za rok 2001 byl nominován do užšího výběru na Zlatou dýku, cenu, kterou udílí Americká asociace autorů detektivních románů.

Od té doby uběhlo přes deset let a půldruhé desítky dalších knih. Autorka je zasazuje do prostředí, jež zná nejlépe, protože se tam narodila a dodnes tam žije – na americký jih, do Georgie. Atmosféru maloměstského společenství, kterou nasávala celé mládí, přenesla do série románů z fiktivního okresu Grant County. Když se později, už jako dospělá, přestěhovala Karin Slaughter do Atlanty, zrodila se další série, jejímž hrdinou je speciální agent Will Trent. Obě série spojuje ponurost, nekašírované násilí, skvěle vygradovaný děj a v neposlední řadě také důraz na společenské aspekty.

Její knihy vyšly už v jednatřiceti jazycích a nyní se také dočkají filmového zpracování. Will Trent zaujal švédské filmaře, kteří prve převedli na plátno Larssonovo Milénium, a v současné době se dokončuje scénář založený na prvním románu z trentovské série, Triptych. A autorka si smluvně zajistila, že film nebude jen chabou napodobeninou literární předlohy – sama se na tvorbě scénáře aktivně podílí. Máme se tedy na co těšit!

Karin Slaughter se už možná ocitla na spisovatelském vrcholu, ale u ní samotné se toho moc nezměnilo. Dávno už sice žije v Atlantě, ale chalupu má na venkově a tam se při vytváření každého románu na jeden dva týdny uchyluje a pak píše denně od rána do hluboké noci, dokud jí v tom nezabrání rozbolavělá bříška prstů.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Opravdu skvělý, silný román.

21. 01. 2014  |  Recenzoval: Kristiana Alex

Lena Adamsová se snažila udělat si v životě pořádek. Posunout se dál. S manželem měla konečně pocit, že všechno jde, tak jak má. V jednu chvíli je štěstím bez sebe a vzápětí se jí život hroutí jako domeček z karet. Co udělala, že jí a Jareda chtěl někdo zastřelit? A co v Maconu, kam utekla, dělá Will Trent?

Lena je dobrá policistka i dobrý člověk, jen se snad až moc snaží, aby bylo všechno perfektní. Výsledkem je jen to, že lidé kolem ní umírají, jsou zraněni nebo trpí. Nic z toho by o ní však neřekla Sára Lintonová, jejíž manžel zemřel právě kvůli Leně. Tak to alespoň vidí Sára. Ona pravda ale je někde uprostřed toho všeho. V názoru, že je Lena čisté zlo Sáru utvrdí i útok, po kterém zůstane Jared vážně zraněný a jeho život visí na vlásku. Její nevlastní syn jí tak moc připomíná manžela. Teď když by nejvíc potřebovala Willovu podporu je ale někde pryč a nechce jí říct, co vlastně dělá. A popravdě, Sára je ráda, že je mimo dosah Leny.

V Maconu je všechno tak trochu jinak, než na první pohled vypadá. Will Trent je poslán svou šéfovou do Maconu v přestrojení a tak nemůže ani nechce Sáře říct, kde je a proč tam je. Jenže jejich cesty se až nebezpečně zkřížili. Na pomoc se tam vydává i Faith, která samostatně řeší útok na Lenu a Jareda. Will i Faith mají pocit, že jim všichni hází klacky pod nohy. Je možné, že útok má něco společného se zásahem, kterému velela Lena? Will se snaží proniknout do organizace nelegálního prodeje léků a drog, ale možná se dostává hlouběji než by sám chtěl. Existuje tajemný Mocný Běloch, nebo je to jen mýtus? Will začíná věřit, že něco na tom všem bude.

Zatím poslední román s hlavními postavami Willem Trentem, Faith Mitchellovou a Sárou Lintonovou je opět pojat trochu jinak než předešlé díly. Průběžně jsou vyprávěny dvě linie příběhu – minulost Leny spojená se zátahem na drogové doupě a současnost vyšetřování. Postupně jsou čtenáři předkládána fakta, která vedou k jasnému viníkovi. I když to tak na první pohled nevypadá a vypadá to, jako by tentokrát hlavní pachatel na scéně vůbec nebyl.

Velice silně autorka nechává působit vztahové problémy mezi postavami. Na jednu stranu je tu silná nenávist mezi Sárou a Lenou, ale zároveň jisté pochopení. Skvěle je zpracované jejich rozpoložení, kdy ani jedna nevychází úplně s čistým štítem. Obě jsou ukřivděné a nedokáží si vzájemně odpustit. Opět se na přetřes dostává i vztah Sáry a Willa. Autorka jim nic neulehčuje a nechává vyplouvat napovrch křivdy a strach.


Démoni jsou opravdu skvělý, silný román. Osobně si myslím, že je lepší mít přečtené předchozí díly, čtenář si tak udělá lepší představu o tom, co se mezi postavami odehrává a odehrálo. Nicméně i bez těchto znalostí si čtenář příběh užije. Na první pohled to vypadá jako běžný thriller, ale v průběhu se objevují situace, které čtenáře nenechají chladným. Znovu nás čtenáře Karin Slaughter nechává tápat, co bude dál. Nicméně fanoušky Willa určitě závěrem opravdu potěšila. Trocha romantiky není na škodu.

S Démony zažijete dost drsnou jízdu, ale knihu určitě z ruky nedáte.

13. 01. 2014  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Na razii v drogovém doupěti přišli pozdě… I tak jsou nyní všichni v ohrožení života. Co se skrývalo ve sklepě?

Policistka Lena Adamsová opravdu nezažívá zrovna nejlepší období. Potratila toužebně očekávané dítě, je vyslýchána v souvislosti se zátahem v drogovém doupěti, s manželem Jaredem prožívají krizi. Jednoho večera, když už vše vypadá, že se usmíří, vtrhne do jejich domku neznámý muž a střelí Jareda do zad brokovnicí. Šokovaná Lena z posledních sil útočníka zneškodní za pomocí Jaredova kladiva, ale musí čelit dalšímu muži, který se v domě záhy objevuje. Podaří se jí odzbrojit i jeho a v nepříčetnosti ho chce zabít, jenže to už se objevuje další muž… Tohle však není zabiják, ale agent Will Trent z Úřadu pro vyšetřování v Georgii (GBI). Na poslední chvíli zabrání Leně ve chladnokrevné pomstě.

Agent žije se svou přítelkyní, doktorkou Sárou Lintonovou. I oni prožívají menší krizi. Sára má pocit, že jí Will něco tají, že se jí odcizuje. On však nemůže před Sárou přiznat, že pracuje v utajení a že se snaží infiltrovat do skupiny gangsterů, kteří málem zabili syna Sářina prvního muže. Ani že se s Lenou setkal na místě činu. Sára totiž vidí Lenu za to, že její bývalý manžel zahynul právě kvůli Lenině nezodpovědnému chování.

Vyšetřování se rozjíždí naplno. Čím Lena tolik naštvala místní gang, že se rozhodl k tak tvrdé odplatě? Co se vlastně stalo při zátahu v narkomanském doupěti? Co tam ještě policisté objevili?

Ve svém novém románu nás americká autorka Karin Slaughter zavede do fiktivního okresu Grant County. Ačkoliv se kniha řadí do série Will Trent, která je situována převážně do Atlanty, většina děje se odehrává v tomto fiktivním okresu amerického státu Georgia. Hlavní hrdinou není jen Will Trent, ale i Sára Lintonová a také Lena Adamsová, dámy, které známe i z dřívějších románů (Lenu mj. z titulu Pavučina).

Zatímco v posledně vydané knize Kriminálník jsme byli svědky prolínání policejní práce v sedmdesátých letech a v současnosti, přičemž jsme se seznámili se surovými praktikami neznámého zabijáka, zde musí bojovat hrstka policistů s nelítostným buranským gangem, který řídí fantom, jemuž všichni říkají Mocný běloch. Jeho působení je tak široké, jeho unikání policii a informace tak dokonalé, že mnozí dokonce pochybují, zdali vůbec existuje a nejde jen o pouhý mýtus.

Pokud se vám už nějaká kniha od Karin Slaughter dostala do ruky, pak nejspíš víte, že se autorka s ničím moc nemaže. I v Démonech jsou buď postavy na opačné straně zákona, to jest brutální vrahové, pedofilové nebo narkomani, či jsou sice na té správné straně, tedy chtělo by se říci „ti hodní“, ale ti jsou za ta léta vystavování zlu v té nejsyrovější podobě už apatičtí a bez jakýchkoliv iluzí. I když naděje je tu vždycky, a pokud nějaká jiskřička vysvitne, z posledních sil se jí snaží dát šanci. Nic jiného už totiž na tom světě nemají.

Taková je Sára Lintonová, která přišla před pěti lety o manžela, který byl zavražděn, ale teď má Willa, jenž jí vrátil důvod proč žít. Podobně je na tom i Lena Adamsová, trpící pocitem viny za smrt Sářina muže, ztrátou dítěte a málem ztrátou nového manžela. Také Will si nosí své šrámy na duši, a to už od dětství, kdy byl mnohokrát týrán a nakonec skončil v dětském domově. Ale naštěstí má Sáru.

V Démonech se otřeme o drogovou problematiku, ale děj se hlavně točí okolo únosů, zneužívání a týrání dětí. A celkem dopodrobna. Můžeme si sice říkat, že je to příběh, jenomže všichni víme, že se podobné věci dějí a při čtení nám bude běhat mráz po zádech z toho, co někdo může zažít namísto klidného a šťastného dětství.

Příběh vyprávěný bez příkras se odehrává na teplém jihu, ale je patřičně mrazivý. Bez obalu vyprávěné scény kontrastují se zdánlivou ospalostí jižanských městeček. Opět si tak můžeme připomenout, proč mají tyto příběhy v oblibě severští čtenáři – tvorba Karin Slaughter skutečně severské thrillery v mnohém připomíná. V románu navíc najdeme několik silných momentů, ať už je to nalezení a „výslech“ uneseného chlapce, drsný pokus o usmíření Sáry a Willa nebo zavlečení agenta do klubu mezi gangstery.

Docela jsem zvědavý na filmovou podobu příběhů s Willem Trentem. Jak jsem už psal v recenzi Kriminálníka, skutečně se o tom jedná. Měly by být natočeny tři díly, počínaje Tryptychem. Ty z vás, co už teď kroutí pochybovačně hlavou, by snad mohl uklidnit fakt, že si vše vzala na starosti stejná společnost, která stála i za zfilmováním Larssonova Millénia. A myslím, že to dopadlo velice slušně.

Pokud se chcete vydat na americký Jih a máte alespoň trochu silné žaludky, připojte se k Willu Trentovi a Sáře Lintonové. Zažijete docela drsnou jízdu, při které knihu určitě z ruky jen tak nedáte.

Karin Slaughter je moje oblíbená autorka. A Démoni moje nejoblíbenější kniha od ní.

14. 12. 2013  |  Recenzoval: Wolf Draven

Budu se zřejmě opakovat, když napíšu, že Karin Slaughter je jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek thrillerů, ale je to prostě fakt.

Autorka se s tím tentokrát nijak nepáře a hned zkraje, doslova na pár prvních stranách, nám připraví pěknou řež. Setkáváme se s policistkou Lenou Adamsovou, postavou dobře známou již z dřívějších knih série s agentem Willem Trentem.

Nyní Lena bydlí v Maconu. Přichází zrovna domů po velmi těžkém týdnu, kdy byla vyslýchána oddělením pro vnitřní záležitosti. Šlo o jednu akci, jíž byla Lena se svým týmem součástí. Akce nedopadla zrovna podle jejích představ. Zdá se, že se jí poslední dobou opět přestává dařit. Nedávno přišla o ještě nenarozené dítě, na které se velmi těšila se svým o několik let mladším manželem Jaredem. (Ti co četli dřívější díly vědí, že Jared je synem Jeffreyho Tollivera, jenž býval Leniným nadřízeným než byl kvůli Leně v jedné akci zabit. Zároveň byl Jeffrey manželem doktorky Sáry Lintonové, která Leně stále nedokáže odpustit.)

Jsou si s Jaredem momentálně trošku odcizeni. Než mají ale šanci dát svůj vztah opět do pořádku, jsou ve svém domě brutálně napadeni. Jared je těžce postřelen a Lena se musí postavit útočníkům pouze ve spodním prádle a jedinou její zbraní je kladivo, kterým Jared právě dával dohromady skříňky v kuchyni. Podaří se jí zlikvidovat jednoho útočníka, a když si podává toho druhého, objeví se u dveří známá tvář – Will Trent. To jí zabrání ubít druhého útočníka k smrti. Will ale vzápětí zase zmizí a Lena moc dobře pozná, kdy je lepší mlčet.

Jared je na tom velmi špatně a doktoři si nejsou jisti, zda to zvládne. V nemocnici u jeho lůžka sedí zničená Lena. V tomto momentě do příběhu vstupuje doktorka Sára Lintonová, kterou o Jaredově stavu informovala Jaredova matka Nell. Sára na nic nečekala a okamžitě přijela do Maconu. Ví, že agent GBI Will Trent, její nynější přítel, momentálně pracuje někde v utajení, ale vůbec netuší, že je to také v Maconu. A on se snaží za každou cenu o svém úkolu co nejvíce mlžit, aby se o něj Sára nebála.

Will tentokrát vystupuje v přestrojení jako Bill Black, kriminálník, který má co do činění s drogami i násilím a opravdu to pro něj nebude procházka růžovým sadem. Sára se ale nečekaně vše dozví, bere to jako obrovskou zradu a její vztah s Willem je značně ohrožen. Stejně jako samotný Willův/Billův život. Will se díky své povaze dokáže dostat z nejednoho zapeklitého problému. Bude to ale tentokrát stačit? Jak to všechno dopadne? To už si musíte přečíst sami.

Hlavní dějová linie se střídá s probliky do nedaleké minulosti – dozvídáme se, co se přesně stalo před několika dny při zásahu Lenina týmu, kdy šli po stopách velkého zvířete tzv. Mocného Bělocha, který ovládá místní trh s drogami i to, co se dělo ještě předtím než probíhal vlastní zásah.

Sledujeme také propletený příběh agenta Willa i kriminálníka Billa a velmi pomalu se skládačka případu začne dávat dohromady, jisté události z několika různých případů do sebe začnou zapadat a samozřejmě nechybí ani opravdu velmi šokující a nečekané odhalení nakonec.

Postavy jsou opět dokonale vypracované, jak už to u Karin Slaughter bývá dobrým zvykem. Působí velmi realisticky, se všemi svými problémy, pocity a myšlenkami, do kterých nás nechává autorka nahlédnout a ukazuje nám, že vše není jen černé a bílé a že někdy i dobré úmysly vás zavedou do toho pověstného pekla a naopak to může platit také.

Napínavé, dechberoucí, děsivé, překvapující, úžasné, skvělé, prvotřídní, znamenité, velkolepé – to je jen hrstka slov, která mě napadá ve spojitosti s touto knihou, stejně jako celou sérií s Willem Trentem. Démoni se momentálně po zásluze stávají mým nejoblíbenějším dílem. Na poličce v knihovně se bude skvěle vyjímat spolu s ostatními knihami autorky.

Opět nemůžu jinak, než doporučit Démony všem milovníkům napětí, thrillerů a detektivních příběhů, které mají spád. Fanouškům Karin Slaughter určitě už nepotřebuji říkat více, nejspíš již mají knihu doma.

Velice děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí této úžasné knihy na recenzi.


Ukázka z knihy Démoni