Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Čekání na smrt

Čekání na smrt

Autor:
Lisa Jackson
Originální název:
Expecting to Die
Překlad:
Jakub Volný
Série:
Alvarezová & Pescoliová
Pořadí knihy v dané sérii:
7
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-232-3
Počet stran:
472
Datum prvního vydání:
25. 09. 2017

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Čekání na smrt

Někdy zkrátka vůbec nezáleží na tom, jak rychle utíkáte...

Některá místa mají špatnou pověst nezaslouženě. Medvědí brod mezi ně ale nepatří – ten si zlověstnou reputaci zasloužil. Zde totiž příběhy o sériových vrazích nejsou pouhými legendami. Ne, v Medvědím brodu se opravdu vraždí a umírá. Už zase. Tentokrát se vrah skrývá v nočních stínech a sleduje místní teenagery. Vyčkává na správný okamžik, na správnou oběť.
Detektiv Regan Pescoliová mezitím počítá dny, kdy bude moci odejít na mateřskou. Je naprosto vyčerpaná, cloumají s ní emoce, a poslední, co potřebuje, je další sériový vrah. Zvláště teď, když se její dcera Bianca ocitla uprostřed mediální bouře.
Je nalezeno další tělo... a další. Pescoliová cítí, že se smrtící hrozba přibližuje k jejich domu, a tak se rozhodne jít nebezpečí naproti. Neexistuje jiný způsob, jak vraha zastavit. V temném lese je však příliš mnoho míst, kde se dá skrýt... a ještě více míst, kde se dá zemřít.


Dotaz k produktu Čekání na smrt

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Poctivý detektivní thriller se spoustou podezřelých

07. 11. 2017  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Kdo zabil sedmnáctiletou dívku uprostřed divoké montanské přírody? A co se skrývá v jejích hlubokých lesích? Na to budou muset přijít vyšetřovatelky Alvarezová & Pescoliová v sedmém případu, který se tentokrát nese v tradičním detektivním duchu.

Sedmnáctiletá Destiny se vydá v noci na osamělé místo v horách na schůzku se svým bývalým klukem Donnym. Zprvu mu chce říci, že je těhotná, ale má strach z jeho prudké povahy a na poslední chvíli si to rozmyslí. I tak se pohádají a dívka se dá před Donnym na útěk.

O týden později hraje skupinka místních teenagerů v kopcích za městečkem Medvědí brod podivnou hru na schovávanou, či spíše na honěnou – holky mají coby kořist utíkat, a kluci je budou „lovit“. Jednou z „kořistí“ je šestnáctiletá Bianca. Má strach. Je sama uprostřed lesů a zdá se jí, že ji z houští někdo pozoruje a není to lovec-spolužák. Když už si myslí, že ji tu všichni nechali, začne ji pronásledovat jakýsi chlupatý a mohutný tvor. Bianca na útěku spadne z prudkého srázu a skončí v korytě potoka. Děs z neznámého tvora ustupuje děsu mnohem reálnějšímu – ve vodě leží zetlelé tělo mladé díky. Když později na místo dorazí policejní vozy a také matka Biancy – detektiv Regan Pescoliová – potvrdí se to, co už Bianca tušila. Mrtvé tělo patří Destiny, její týden nezvěstné spolužačce…

Američanka Lisa Jackson patří mezi velmi plodné spisovatelky. Už v roce 1983 začala psát tzv. Harlekýnky, později přešla na detektivní thrillery. I přesto, že byly často velmi ponuré, prosakovalo do nich původní autorčino zaměření na romantiku. Její romány jsou proto také někdy označovány jako „mrazivé thrillery pro ženy“. K dnešku dosáhl jejich počet téměř čtyř desítek, rozdělených autorkou do třech hlavních sérií – New Orleans, Savannah a Alvarezová & Pescoliová. Poslední z nich je díky umístění do Montany a pravidelně se opakujícímu „To Die“ v originálních názvech titulů také někdy označována jako Montana „To Die“. Z ní také pochází tento v pořadí už sedmý titul.

V předchozím románu (Zasluhuje zemřít) zjistila Regan Pescoliová, že je se svým novým partnerem Santanou těhotná. Přestože je na prahu čtyřicítky, rozhodne se, že si dítě nechá. Nyní se tedy s touto ženou, jinak poměrně výbušné povahy, setkáváme doslova pár dnů před plánovaným porodem. Ujímá se případu nalezené Destiny. Jak ukazuje pitva, někdo ji uškrtil.

Na rozdíl od série „New Orleans“ a „Savannah“ nenajdeme v Čekání na smrt téměř žádnou romantickou linii. O to více se autorka zaměřuje na klasický detektivní thriller, ve kterém nezůstane jen u jedné vraždy, a který rozehrává hned v několika rovinách. Jednou z nich je časový pres, který je pro podobné příběhy obvyklý, ale tentokrát nepramení ani tak z toho, že by na vyřešení případu tlačila veřejnost nebo že by bylo zapotřebí dopadnout vraha dříve, než udeří znovu. Vychází spíše z toho, že by Pescoliová ráda případ vyřešila ještě před nástupem do porodnice. Pak je tu motiv „neochotných svědků“ (tedy účastníků podivné noční hry a spolužáků Destiny), kteří něco vědí, něco tají a téměř nikdo z nich neříká pravdu. Další rovinou jsou problémy Pescoliové s dospívající dcerou. Bianca se po oklepání ze šoku po nálezu mrtvého těla stává celebritou nejen pro místní zastánce existence tzv. bigfoota, tedy onoho podivného tvora, který nejspíš Biancu v lesích honil, ale dokonce i hollywoodského producenta reality show, který by o něm rád natočil nové díly svého pořadu. Je tu ale ještě parta klasických venkovských buranů, kteří by se rádi proslavili tím, že právě oni bigfoota uloví. Tady se autorka trochu otírá o pochybnou „skutečnost“ podobných reality show, nicméně používá k tomu skutečnou legendu o bigfootovi, zvaném také sasquatch, což je označení neznámého druhu dvounohého primáta, jehož existence nebyla spolehlivě prokázána (zkrátka taková americká verze yettiho).

Lisa Jackson vždy uměla využívat genia loci. V sérii z Montany to je krása tohoto horského, leckdy drsného kraje, v kombinaci s nebezpečím, které nečíhá pokaždé ani tak v divoké přírodě a hlubokých lesích, jako spíš mezi zdánlivě bezúhonnými lidičkami malého města. Pestrý kolorit postav je poskládán z ošlehaných horalů, maloměšťáckých paniček a znuděných teenagerů. A samozřejmě nesmí chybět ochránci zákona, zde úřad šerifa. Jeho lidem leckdy stěžují práci místní vlivné osoby, ale také vazby na podezřelé či svědky. Každý zná každého a mnohé z nich zná Pescoliová už od školky.

Osobně mi nejvíce líbila postava živelnější Pescoliové, především díky jejím názorům na některé věci (mediální cirkus, „miminkovský večírek“), ale i jisté míře tolerance. Proti ní působí Alvarezová na můj vkus až příliš umírněně, ale je na každém čtenáři, co je mu bližší. Faktem je, že většina ostatních postav je spíše na zabití (a to mnohdy včetně Biancy). V románu je přehršle teenagerů a je trochu obtížnější se v nich orientovat. Po několika stranách jsem to vzdal a začalo mi být jedno, kdo je vlastně kdo, a jak by měl vypadat. Otázkou pak přestalo být, na koho autorka na konci ukáže jako na pachatele, ale spíše co zatím vším je a proč. Tentokrát tu nenajdeme tu obvyklé dlouhé pasáže skládající se z krátkých vět pro navození pocitu strachu, zato tu nechybí nezbytné a několikrát opakované „měla pořád pocit, že ji někdo sleduje“. Schválně, kolikrát jste tohle už v thrillerech četli?

Podobně jako v Zasluhuje zemřít se i tady můžete těšit na strhující finále, i když je trochu kratší. Co se týče samotného odhalení, tak tady se Lisa zřejmě rozhodla rozcupovat na cucky čtenářovy tipy, kdo by za vším mohl stát. Bohužel za cenu poněkud nevěrohodného závěru, a to ani nemluvím o tom, že jeden útok zůstal zcela nevysvětlený. Přesto všechno jde o poctivý detektivní thriller se spoustou podezřelých, dedukováním a vyšetřováním, kde spíše než standardní kriminalistické metody vítězí znalost prostředí a místních lidí. A i když mělo jít o „thriller pro ženy“, tak jsem se rád alespoň na chvíli přenesl do letní Montany a zúčastnil se vyšetřování spolu se dvěma sympatickými policistkami.

Tak vzhůru na bigfoota!

Lisa Jackson stále čerpá z nevysychající studnice dobrých nápadů

02. 11. 2017  |  Recenzoval: Kateřina Chybová

Detektiv Pescoliová bude už za pár týdnů novopečenou matkou. Její dvě dospívající děti nejsou z těhotenství své bezmála čtyřicetileté matky nadšené a ani sama Regan nehodlá v nejbližší době odevzdat odznak a služební zbraň. Místo toho, aby se chystala na mateřskou se po hlavě vrhá do vyšetřování. Medvědím brodem se totiž šíří zvěsti o výskytu Bigfoota, který údajně napadá dospívající dívky. Svědkem jeho řádění se stává i Reganina sedmnáctiletá dcera Bianca, která při úprku před touto bájnou stvůrou nešťastnou náhodou narazí na mrtvé tělo své spolužačky. Těhotná dívka je jen první z několika obětí umírajících za záhadných okolností. Kromě intenzivního policejního pátrání se strhává navíc mediální bouře. Bianca se stává tváří reality show slavného režiséra, který přijíždí do Medvědího brodu, aby ve spolupráci s klubem nadšenců věřících v existenci Sasquatche natočil pár epizod o Medvědím brodu a výskytu Bigfoota v této oblasti. Pragmaticky uvažující detektivové nemají z médií těžících z neštěstí druhých velkou radost a o to intenzivněji pátrají po viníkovi série vražd.

Pescoliová je naprosto oddaná své práci. I když si i normálně váží svého zdravého úsudku a dá na pocity a dojmy, její hormony rozbouřená mysl je v těhotenství v takovém střehu, jako nikdy dřív. Oproti tomu její parťačka Alvarezová bere v potaz jen hmatatelné důkazy a čistou logiku. Pro ni zkrátka bájná stvoření typu Yettiho jako hlavního podezřelého v případu vraždy nepřipadají v úvahu. Ani romanticky uvažující Pescoliová však byť na minutu nevěří tomu, že by se v Medvědím brodě objevil Bigfoot napadající puberťačky. Pouštějí se proto společně do honu na mladé výtržníky. S výslechy to nemají jednoduché. Rodiče podezřelých jsou často vlivní lidé, kteří si své soukromí a svou pověst chrání zuby nehty a ve svých dětech vidí naprosté svatoušky. Někdo z nich je však podle policejního dua vlkem v rouše beránčím. Pescoliová a Alvarezová jsou odhodlané záhadě přijít na kloub za každou cenu. I kdyby měly nasadit vlastní krk.

Čekání na smrt je v pořadí sedmým dílem série o dvojici Pescoliová - Alvarezová. Kontrast mezi jejich osobnostmi je vyvážen jejich souznění během vyšetřování. Každá má svou vlastní osobní linku, která je budována v průběhu celé série a vyvíjí se společně s jejich upevňujícím se vztahem. Odkazy na jejich minulost důvěrně mrkají na čtenáře, kteří s nimi prožili celou předchozí řadu dramat, ale nijak nepřekáží nováčkovi, který jejich knihu vzal do rukou úplnou náhodou. Děj se odehrává v Montaně a kniha je tím pádem zahlcena nejrůznějšími stereotypy, které se přímo nabízejí. Nesmí chybět ani špetka amerického dramatu, vyhroceného do extrému a parádní dávka štěstí, výhody nesmrtelnosti a superhrdinských výkonů pro hlavní protagonisty.

Lisa Jackson se drží léty osvědčeného kopyta a čerpá z nikdy nevysychající studnice dobrých nápadů. Talent pro vybudování napětí a dovednost čtenáře upoutat smíchává ve smyslném koktejlu akčních scén, které si nezadají s Bondovkami a z osobních trablů známých detektivů. To všechno tentokrát okoření pozlátkem bájné stvůry a na světě je další z celé řady sérií, ke kterým se budete rádi vracet jako ke starým známým. Po detektivních zápletkách se vám bude stýskat a hned jak dočtete, začne vám chybět výmluvný styl autorky i osobitost jednotlivých postav.

Čekání na smrt nijak nevybočuje z celé řady knih, kterých jsme se v Česku u Lisy Jackson dočkali. Ladně si drží nastavenou laťku a čtení jejího příběhu pro vás bude jako obutí se do pohodlně vyšlápnutých bot. V knížce se budete cítit jako doma a budete v ní schopni udělat obrovský pokrok, aniž byste pocítili, že musíte na chvíli zastavit. Pauzu ani nebudete potřebovat. Konce zkrátka potřebujete dosáhnout co nejrychleji a zároveň doufáte, že se svého oblíbeného obutí nebudete muset nikdy vzdát a že vaše společná pouť bude ještě trvat celá léta. Protože Pescoliové a Alvarezové by byla věčná škoda.

https://www.cbdb.cz/recenze-673-yetti-nebo-obycejny-darebak

Dobře napsaný příběh ve stylu noir

29. 09. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Policistka Regan Pescoliová je několik týdnů před porodem a poslední, co by chtěla řešit, jsou brutální vraždy. V jejím okrese ale začne řádit sériový vrah a všechno nasvědčuje tomu, že ve hře jsou i věci mezi nebem a zemí. Když se ocitne v ohrožení její dcera, Regan ví, že musí přijít všem záhadám na kloub, i kdyby přitom měla přijít o život.

Američanka Lisa Jackson (1952) pracovala původně jako bankéřka a psát začala na radu své sestry Nancy Bushové, taktéž spisovatelky. Debutovala v roce 1983 a poměrně dlouho se specializovala na romantické příběhy pro ženy. Některé napsala spolu se sestrou, jiné sama a celkem vytvořila přes sedmdesát románů v žánru červené knihovny. Od romantiky přešla k tajemnějším příběhům, přerušila spolupráci se sestrou a pustila se do detektivních příběhů šmrncnutých romantikou.

Její aktuální thrillery jsou plné ohavných zločinů, vyšinutých psychopatů a sériových vrahů. Čtenáři (nebo spíše čtenářky) ji za to milují a Jackson sbírá jedno ocenění za druhým. Její thrillery se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků prodejnosti a českým čtenářům je zprostředkovává nakladatelství Domino. Jackson si potrpí na série a nezapře, že začínala jako autorka romantických příběhů. Ačkoliv její romány nejsou nijak sentimentální, ráda svým postavám (alespoň některým) dopřeje happy end a nebojí se své drastické příběhy obohatit romantickými zápletkami.

"Čekání na smrt" je prototypem Lisy Jackson. Najdete tu všechno, co ji proslavilo a odlišilo od kolegů. Díky strašidelným kulisám a pochmurné atmosféře vám bude běhat mráz po zádech už od samého začátku a příběh je o to děsivější, že se odehrává mezi dospívajícími dívkami a chlapci. První obětí je sedmnáctiletá Destiny, která právě zjistila, že je těhotná. Autorka si nebere žádné servítky, a protože není nijak útlocitná, k vraždě dojde už v první kapitole. Čtenář má k dispozici několik vodítek a může začít hádat, jak se příběh bude vyvíjet. Autorka prstem ukáže na několik postav, učiní pár narážek a věřte mi, že vám zamotá hlavy na pěkně dlouho.

Rozkládající se tělo objeví Bianca, dospívající dcera Regan Pescoliové. Zážitek je o to příšerný a navíc má dívka pocit, že ji v temném lese pronásledovalo jakési chlupaté a páchnoucí stvoření. Bianca je s nervy na huntě a trpělivost začíná ztrácet i její matka. Regan musí snášet narážky ostatních matek na to, že své dceři při vyšetřování nadržuje, neustále musí své kroky obhajovat před místní smetánkou i vlivnými politiky, a aby toho nebylo málo, do Medvědího brodu se začnou sjíždět novináři a zvědavci toužící spatřit monstrum, které pronásledovalo její dceru.

Kniha je krimi román, a tak tu prim hraje důkladné vyšetřování. To je okořeněné strašidelnými scénami a autorka nezanevřela ani na vedlejší postavy. Jackson se umí skvěle vcítit do svých aktérů a je úžasné sledovat, jak dokáže vylíčit vystrašené dívky a ženy. Protože dokáže psát velice sugestivně, budete cítit, jak vám vrah i domnělý Bigfoot dýchají na záda. Kvalitní popisy se střídají s jiskřivými dialogy a zřejmě ani nemusím říkat, že knihu neodložíte, dokud nebudete až na konci. "Čekání na smrt" je úžasný a dobře napsaný příběh ve stylu noir a já jej doporučuji všem milovníkům napětí.


Ukázka z knihy Čekání na smrt